פורום מתיחות בטן ושאיבות שומן

ניתוח מתיחת בטן מיועד לעצב את הבטן בשלושה מימדים. בניתוח זה מצמידים את השרירים אשר התרחקו זה מזה כתוצאה מהריונות או השמנה, מסירים את עודפי העור בשפולי הבטן, ומעצבים את הטבור באופן אטרקטיבי יותר. בנוסף, לרוב מוסיפים שאיבת שומן על מנת להסיר מצבורי שומן בדופן הבטן או לחטב את המותניים. התוצאה הנה שפור ניכר והצערה של קונטור הבטן, עור מתוח וטבור צעיר. ניתוח מתיחת בטן הופך להיות שכיח יחסית בקרב נשים לאחר לידות, ולמעשה הפעולה השכיחה ביותר בקרב מטופלים לאחר ירידה נכרת במשקל. יחד עם ניתוח זה ניתן לתקן בקעים בדופן הבטן ולצרף ניתוח אסתטי באזור נוסף, כמו שדיים, ירכיים או עכוז. ניתוח שאיבת שומן הנו אחת הפרוצדורות השכיחות ביותר כיום. בניתוח זה מוסנן האזור המיועד לטיפול בתמיסה המכילה נוזל סטרילי, חומר הרדמה מקומי וחומר המכווץ כלי דם ומפחית דמומים. לאחר מכן מוכנס צינור הנקרא קנולה ובו חורים לתוך האזור ובאמצעותו נשאב שומן עודף. לאחר עיצוב האזור, המטופל לובש בגד צמוד למשך כחודש.שאיבת שומן מיועדת למטופלים בעלי משקל גוף תקין או מעט עודף, להם איכות עור טובה ומצבורי שומן ממוקדים. במטופלים כאלו ניתן לקבל את התוצאות הנשאפות עם סיכון מינימאלי. ניתן לבצע שאיבת שומן בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית. בואו לדבר על זה בפורום מתיחות בטן ושאיבות שומן.
614 הודעות
599 תשובות מומחה

מנהל פורום מתיחות בטן ושאיבות שומן

27/11/2013 | 09:18 | מאת: אנונימית

הניתוח לא יצא אחיד וירך אחת נשאבה פחות מהשניה . נוצרה אי אחידות בירכיים ועכשיו אני מתביישת ללכת עם קצר . איך אפשר לדעת בוודאות שהרופא יביא לתוצאות טובות? והאם תיקון יעלה לי עוד כסף?

שלום לך, אחת הבעיות בשאיבות שומן הנה אירגולריות על פני השטח ואסמטריות קלות משום שלעיתים קשה לשלוט בתהליכי הרפוי של המטופל. מעבר לכך, שכיחה תופעה של אסמטריההתפתחותית קלה בין הגפים. לפיכך, כדאי שתגיעי לבדיקת המנתח ולאחריה תשאלי מה מקור הבעיה של חוסר האחידות והאם היא ניתנת לתקון. על פי המלצות האגוד לכירורגיה פלסטית, המטופל נדרש לשלם את עלות חדר הניתוח בלבד בעת תקון.

26/11/2013 | 19:39 | מאת: נעה

שלום אני בת 53, 158 ס"מ / 60 ק"ג. מבנה הגוף שלי טוב, פרט ל"צמיגים" באיזור הבטן. לדעתי (הלא מקצועית) יש שכבת שומן משמעותית מעל לשרירי הבטן, גם מתחת לטבור וגם מעליו. אני מעוניינת לבצע שאיבה, אבל לא רוצה להיכנס לפרוצדורה כירורגית משמעותית יותר כגון מתיחת בטן. האם יש בעיה לבצע שאיבה, מבחינת הגיל שלי ? או מסיבות אחרות ? (הערה: בעברי 3 ניתוחים קיסריים עם צלקת רוחבית נמוכה). בתודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, מדבריך נשמע שיש לך עודף עור יחד עם מצבורי שומן, כך שהפעולה הטיפולית המתאימה הנה מתיחת בטן. לעיתים, כשאיכות העור טובה ועודפי העור מינימליים ניתן להשיג שיפור מוגבל באמצעות שאיבת שומן תת עורית, אולם יש להבין שמדובר בשפור מינימלי

22/11/2013 | 16:06 | מאת: רימונה

האם מתיחת בטן פוגעת באפשרות של לידה רגילה? ושאלה שניה כמה זמן אחרי מתיחת בטן אפשר להיכנס להריון?

לקריאה נוספת והעמקה

רימונה שלום מתיחת בטן אינה מונעת הריון ולידה תקינים בשל האלסטיות של הרקמות. מומלץ לדחות בצוע מתיחת בטן אם מתוכנן הריון...הייתי ממליצה להמתין לפחות שנה עד כניסה להריון, לא מסיבות רפואיות כמו מן העובדה שתוצאות הניתוח יפגעו כתוצאה מההריון ולכן מומלץ להרות קודם ואז לעצב את דופן הבטן.

22/11/2013 | 09:28 | מאת: אביבית

אני מעשנת כבדה בת 29 לאחר ירידה של 40 קילו במשקל אני בדרך לעשות מתיחת בטן שאלתי היא מה קורה אם אני לא מפסיקה לעשן ויעשה תניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

אביבית שלום, עשן הסגריות מכיל חומרים רבים הגורמים להתכווצות כלי הדם ברקמות. במהלך ניתוחים אסתטיים שונים כמו מתיחת בטן, מתיחת פנים ועוד, מופרד העור מהרקמות שמתחתיו כחלק מהניתוח, ואותם רעלים עלולים לגרום לסגירה של כלי דם ולנמק עורי. המטרה בהפסקת העשון הנה להפחית את הסכוי לנמק עורי, סבוך העלול להתרחש גם ללא עשון אולם הנו שכיח יותר במעשנים.

19/11/2013 | 07:38 | מאת: ליאת

ד"ר פרידמן שלום, אם תוכלי להסביר לי מה ההבדל בין מתיחה חלקית למלאה.. הרי בשתיהם מקרבים את השרירים. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אם נחלק את מתיחות הבטן לשתי קבוצות עיקריות, הרי רוב המתיחות הנן מתיחות בטן מלאות, בהן מסירים את העור משפולי הבטן ועד סביב הטבור, מקרבים את השרירים אם ישנו צורך, ומצעירים את הטבור. מיני -מתיחת בטן הנה פעולה ניתוחית המתאימה למטופלים להם עודף עור קל בלבד בשיפולי הבטן ועם הסרת עור מינימאלית משפרים את חזות הבטן התחתונה, ללא השפעה כמעט על הטבור או השרירים. כמובן שישנן עוד גרסאות נפוצות פחות לעיצוב דופן הבטן.

09/06/2014 | 16:16 | מאת: אירית

תוכלי להמליץ על עוד אפשרויות למתיחת בטן חלקית? שמעתי על מתיחה בחוטים. אין כל כך מידע על מתיחת בטן בחוטים באינטרנט.

13/11/2013 | 22:43 | מאת: ליאת

סליחה על הבורות, אבל מה ההבדל בין מתיחה חלקית למלאה,והאם התמחור שונה? ובכמה? תודה .

ליאת שלום, התמחור של הניתוח תלוי באורכו ומורכבותו. במהלך היעוץ ניתן יהיה להתרשם מהבעיות הקיימות בדופן הבטן ובהתאם למורכבותן יתוכנן הניתוח המתאים.

12/11/2013 | 23:13 | מאת: אוסנת

דוקטור פירדמן שלום רציתי לדעת האם ניתוח של הרמת זרועות אחוריות משאיר צלקות בולטות ?

אסנת שלום, אורך הצלקת תלוי בכמות העור העודף ומיקומו. לרוב החתך ימוקם לאורך הזרוע. הצלקות עוברות תהליך הבשלה נורמאלי ובהחלט עשויות להיות בולטות.

12/11/2013 | 11:05 | מאת: בת שבע

שלום דוקטור רציתי לדעת פרטים על הליך ניתוח של הרמת זרועות לאחר ירידה במשקל איך זה עובד ? אני בת 38 , ירדתי 65 קילוגרם ממשקלי ונשארו לי עודפי עור נוראיים בזרועות . אשמח לפרטים בת שבע

לקריאה נוספת והעמקה

בת שבע שלום הצלחת הניתוח תלויה בהוצאת העור העודף. הצלקת הניתוחית הינה לאורך הזרוע, מתחילה בצידי החזה ומגיעה עד אזור המרפק. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ולאחר מס שעות ניתן להשתחרר הביתה. מומלצת מנוחה עם ידים מורמות בשבוע שלאחר הניתוח ולבישת שרוולון בחודש הראשון.

12/11/2013 | 01:32 | מאת: טלי

האם את עושה ניתוחים ווגינליים?

טלי שלום, איני עושה ניתוחים וגינלים, זהו תחום בו גינקולוגים מתמקצעים. בהצלחה!

11/11/2013 | 11:54 | מאת: אבי

ד"ר טלי פרידמן שלום רב! מנבירה באנטרנט ומהמלצת רופא כירוג שאני סומך עליו נראה לי שאם אצטרך לבצע ניתוח אסטטי אבצע רק אצלך! כנ"ל לגבי אשתי!!! ברשותך רציתי לשאול: אני בן 37, בעשר השנים האחרונות שקלתי כ105 ק"ג, משקל שהתפתח בעלייה הדרגתית מלפני כחמש עשרה שנה מנקודת מוצא של 57 ק"ג. לפני כשנה וחצי נרשמתי לחדר כושר ובעזרת תפריט תזונה עקשן ירדתי לכ70 ק"ג אך מסת השריר בגופי גדלה לפחות בכ15 ק"ג.(יש לי דרך לדעת לפי מידות המכנסיים) ישנו צמיג עקשן מסביב לבטן ולמתניים שאיני מצליח להפטר ממנו (גם מעט מאוד מתחת לשדיים),גם הקוביות בבטן שטחיות עקב שכבה (לא עבה במיוחד אך עקשנית) של שומן שיושבת שם. ברצוני לציין (עד כמה שאני מבין)כי העור חזר לגמישותו ולא נותרו קפלים כ"ש. אשמח לדעת האם הטיפול הנקרא VASER HIGH DEF אמור לעזור במקרה זה (גם לגבי ה"צמיג" בבטן ובמתניים) ומהו הסכום המשוער שיכול לעלות טיפול כגון זה. תודה רבה אבי.

לקריאה נוספת והעמקה

אבי שלום, כל הכבוד על הישגך! פעמים רבות עודפי העור לא נראים ממש כקפלים ברורים, ורק בצביטת העור מזהים שהבעיה המרכזית הנה עודף עור ולא רק שומן. התשובה לשאלתך מותנית בממצאים שנגלה בעת בדיקתך, התחושה שלי הנה שהבעיה העקרית הנה עודפי עור ואז הניתוח יצטרך לתת מענה לעניין זה. נשמע לי שעיצוב הקוביות בבטן לא ממש עונה לצרכיך, למרות שניתן לבצעו לאחר מתיחת העור כטיפול משלים. אני מציעה שתגיע לבדיקה...

10/11/2013 | 23:03 | מאת: נועה

שלום רציתי לדעת אם זה אפשרי שאני יעבור את הניתוח ושישאבו לי בערך משהו כמו 15-20 קילו? אני שוקלת 60 ואני מיואשת מכל הדיאטות ירדתי פעם ל54 ואז עליתי שוב וירדתי שוב ושוב עליתי וקשה לי נמאס לי הגעתי למצב שאני מדוכדכת וממורמרת ונורא רע לי גם שירדתי אף פעם לא הגעתי למשקל שאני רוצה אני יכולה לעבור את הניתוח או שזה סיכון?? אני אשלם כפול אם צריך אני אעשה הכל. ואגב אני בת 20.

לקריאה נוספת והעמקה

נועה שלום, שאיבת שומן אינה תחתליף להרזיה ולכן אינה רלוונטית עבורך בשלב זה. אנא פני לרופא המשפחה וממנו תקבלי מידע על האופציות הקיימות כיום להרזיה.

07/11/2013 | 14:51 | מאת: ליאת

טלי שלום,ברצוני לדעת אם ניתן לעשות מתיחת בטן חלקית ועדיין לקרב את שרירי הבטן העליונים והתחתונים,(אין לי שומן וגם לא הרבה עודף עור)הבעייה היא בעיקר בשרירים. כמו כן הטבור לא גבוה.. מה האפשריות?

לקריאה נוספת והעמקה

ליאת שלום, ניתן לבצע מתיחת בטן חלקית (לא מיני מתיחה), ולקרב את השרירים. אם הטבור נמוך זהו יתרון עבור מתיחת בטן, ופעמים רבות המטופלות מופתעות מכמות עודף העור הקיימת. בבדיקתך ניתן יהיה להמחיש לך את מידת עודף העור.

05/11/2013 | 21:15 | מאת: מזלי

לפני שבעה שבועות עברתי ניתוח מתיחת בטן ושאיבת שומן. כחודש אחרי הניתוח נוצרה לי סרומה בבטן התחתונה ונשאב לי נוזל במזרק. הונחיתי על ידי המנתח לחגור את חגורת הלחץ. לפני כשבוע וחצי חלה נפיחות קשה מאוד ( כמו קרש) בבטן התחתונה והרופא הורה לי להפסיק לחגור חגורת הלחץ. כרגע יש לי עדיין נפיחות קשה מאוד בבטן התחתונה. ראשית- האם המדובר בבצקת? שנית- מה אוכל לעשות כדי להחיש את העלמותה של הקשיות בבטן התחתונה? קשיות זו מעיקה עלי מאוד מה גם שאיני יודעת מהי וכיצד מטפלים בה.

לקריאה נוספת והעמקה

מזל שלום, בטן תחתונה קשה כחודשים לאחר הניתוח יכולה להתהוות עקב נוזלים שמצטברים תחת העור (סרומה), בצקות ממושכות (לאחר שאיבה) , הצטלקות פנימית נורמלית (כשרקמת השומן דקה מאוד) או עקב ממצאים תוך בטניים בבטן התחתונה אשר אינם קשורים לניתוח. אני ממליצה שתגיעי לבדיקה חוזרת ע"י המנתח אשר יזהה מה מקור התחושה וירגיע אותך.

03/11/2013 | 22:26 | מאת: איה

תודה על התשובה המהירה,כמה שאלות נוספות בנושא:מה קורה לעור במתיחת בטן חלקית,ואם הטבור לא גבוה מה עושים? והאם ניתן להדק את העור עם אינפרא ,כמו שעושים בבודי טייט.... כל זה כדי לא לעבור מתיחה מלאה,ולהזיז את מקום הטבור. אני פשוט חוששת מאיבוד הטבור,חתך ארוך והחלמה ארוכה. ויודעת שאין לי הרבה עודף עור,אך צריכה קירוב שרירים. בברכה ותודה ,איה

לקריאה נוספת והעמקה

איה שלום, המטרה בניתוח למתוח את עור הבטן, כיום אין חלופות יעילות.צריך לבדוק אותך ואז להחליט.

02/11/2013 | 22:24 | מאת: פריאל מרזוק

שלום, דר מה את אומרת ומה דעתך על המכשיר בודי טייט להמסת שומן ? ומהי עלות המסת שומן במכשיר זה מאיזור הבטן ומותניים ? אני מודה לך מראש על תשובתך,,

לקריאה נוספת והעמקה

שלום פריאל, מדובר במכשיר מתקדם לשאיבת שומן. על מנת שתהנה מהשאיבה יש לוודא שאיכות העור שלך טובה, ושעודף השומן הנו מוגבל וממוקם תחת העור. מיומנות המנתח הנה החשובה להצלחת השאיבה.

02/11/2013 | 09:55 | מאת: איה

טלי שלום,לאחר התייעצות התברר לי שניתן לעשות מתיחת בטן חלקית,ועדיין לקרב את שרירי הבטן העליונה,בלי להזיז את מקום הטבור,אך במצב כזה נשאר עודף עור מסוים...האם אין דרך אחרת להדק את העור? והאם זה נכון? אם אין לי הרבה עודף עור,מה עדיף מלאה או חלקית? תודה,איה

לקריאה נוספת והעמקה

איה שלום, ישנן גרסאות שונות למתיחת הבטן. כדי לקבל תוצאה מיטבית מומלץ להתאים את הניתוח למבנה גופך ולשאיפותיך האסתטיות. במידה עודפי העור הנם קטנים בבטן התחתונה והעליונה, עם טבור גבוה יחסית ודיאסטזיס שרירי, ניתן לבצע מתיחת בטן חלקית, בה הגישה לטבור שונה מהמקובלת ועדין ניתן לבצע קרוב של השרירים. קיימת צורה אחרת של מתיחת בטן הקרויה מיני מתיחת בטן ובה השפור הנו רק בבטן התחתונה ולא מעל הטבור ולא מתבצע קרוב שרירים. הלכה למעשה, רוב המטופלות לאחר לידות השואפות לשפור בדופן הבטן זקוקות למתיחת בטן סטנדרטית. אשמח לראותך ולייעץ לך אישית אם תחפצי.

28/10/2013 | 18:56 | מאת: נטלי

שלום דר מתי ניתן לעשות מתיחת בטן לאחר לידה ? אחרי כמה חודשים לאחר לידה ניתן לעשות זאת ?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום נטלי, ניתן לעשות מתיחת בטן כאשר מסיימים את הירידה במשקל, כחצי שנה לאחר הלידה.

28/10/2013 | 03:14 | מאת: מיואש

היי. אני בחור בן 20 עם עודף קילו גרמים של בערך 40... מצב שאני נמצא בו כבר הרבה מאוד שנים כתוצאה ממשבר דכאוני חמור שעברתי לפני 6 שנים. מאז אני לא מצליח להוריד במשקל בגלל שאין באפשרותי לעשות ספורט על אף כל הרצון הרב (בעית עצמות שבטיפול ארוך טווח) ואכילה בריאה (מה שאני מקפיד עליה כבר המון זמן למרות הכל) לא נושאת פרי - הגוף שלי מגיב מניסיון העבר אך ורק לספורט ששוב- אין באפשרותי לעשות ואני לא מסוגל עוד להמתין עד חלוף המגבלות הפיזיות שמונעות ממני ספורט... אני מיואש עמוקות מהמראה החיצוני ומתבייש בו, לכן לא מן הנמנע שאתעניין בניתוחים כגון ניתוח שאיבת שומן. לאחר קריאה פה ושם הבנתי שמדובר בדרך כלל בניתוחים לצורכי עיצוב ולא תחליף לדיאטה, ושאסור לשאוב בשאיבה אחת יותר מ-6 ליטר. השאלה היא - האם במצבי, כפי שפורט למעלה, בכל זאת יש דרך שאוכל לפנות לניתוח שאיבת שומן, כמו לדוגמה על ידי סדרה הולכת וחוזרת של שאיבות מתונות? עבורי גם הורדה של חצי בלבד מהמשקל בינתיים (20 ק"ג) תיהיה אושר צרוף. במידה וזה אפשרי, כיצד והיכן אוכל לעשות זאת, ומה סדר גודל המחיר? (כמו שאני מתאר לעצמי הוא הולך ליהיות גבוה מאוד, אבל אני מוכן לקחת הלוואה בנקאית בשביל זה...) אודה לכם מאוד אם תוכלו להתייחס לשאלה שלי במלוא התשומת לב ולספק לי תשובה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, שאיבת שומן אינה הפתרון עבורך, עם כל הצער. אני ממליצה שתפנה לכירורג בריאטרי ותתייעץ עמו באשר לניתוח להרזיה. נשמע שזה עשוי לסייע לך. הכירורגיה הפלסטית נותנת פתרונות מצוינים לעיצוב הגוף לאחר הרזיה, אולם אינה תחליף לה.

כמה זמן לאחר ניתוח חייבים ללבוש חגורת בטן?

לקריאה נוספת והעמקה

אירית שלום מומלץ ללבוש חגורת בטן כחודש לאחר הניתוח

לקריאה נוספת והעמקה

חנה שלום, ניתן להקטין חזה בשאיבת שומן אולם זו אינה השיטה המקובלת והנושא קונטרהורסיאלי. בשאיבת שומן לא מורמים השד והפטמה ולכן השד יטה לצנוח עוד יותר בשל אבדן הנפח. הנשים המתאימות להקטנה באמצעות שאיבה הנן צעירות עם איכות עור טובה ורקמת שדים שומנית ברובה.

21/10/2013 | 11:20 | מאת: ריקי

אני אמורה לעבטר ניתוח שאיבה ומתיחת בטן, אני סובלת מוורידים ברגליים כבר הרבה שנים, הייתי מעוניינת לדעת האם מותר לעבור ניתוח שיש וורידים ברגליים, חייבת לציין שב2007 עברתי ניתוח הגדלת חזה פעמיים (תיקון) וגם אז היו וורידים, עשיתי בדיקת קריש בדם והINR יצא 1 והptt בנורמה .... האם זה תקין ואוכל לעבור את הניתוח ללא דאגה אשמח לתגובה ותודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ריקי שלום, אין מניעה לעבור ניתוחים אסתטיים תחת נטייה או סיכון גבוה מהרגיל לקרישי דם. עם זאת, יש לנקוט בכל האמצעים להפחתת הסיכון לפקקת ורידים,. ודאי שהמנתח ינקוט באמצעים המקובלים בין אם קיימת אי ספיקת ורידים שטחיים או בהעדרם. --

17/10/2013 | 14:22 | מאת: ענת

שלום קראתי על הרבה מאד טכניקות להמסת שומן אך באף אחת מהן לא נקוב התאמת סוג הטיפול לכמות השומן המקסימלית שניתן להסיר בטכניקה. איזה טיפולים יכולים להתאים להמסת שומן עד 3 ליטר?באיזור הבטן והמותניים (בגוף ועור בריאים כמובן) זריקות ?קירור?בודי טייט?.. מה הסיכוי שהשומן יחזור שוב לאותו איזור לגבי כל סוג טיפול? רב תודות

לקריאה נוספת והעמקה

ענת שלום, ניתוח שאיבת שומן הנה השיטה המדוייקת והאמינה ביותר לעיצוב רקמת השומן ולחיטוב הגוף. קיימים מכשירים שונים והמנתח יהיה זה אשר ימליץ לך לגבי האופציות הקיימות, לאחר הערכת נתוני גופך. אני ממליצה שתשקיעי מאמצים בבחירת המנתח ועימו תחליטו יחד מהו המכשיר העונה לצרכיך.

16/10/2013 | 09:29 | מאת: ריקי

מתוכנן לי ניתוח של שאיבת שומן ומתיחת בטן, רוב הסיכויים שהוא יוצא ביום שאני אמורה לקבל מחזור ...המחזור לא סדיר ויש סיכוי שייפול בדיוק ביום הניתוח. האם ישנה בעיה לעבור ניתוח מסוג זה בזמן מחזור , במקרה שאסור האם אפשר לקחת כדור שמעכב מחזור? ואם כן האם זה לא מסוכן לניתוח ? תודה רבה הדפסת ההודעההוספת תגובה

לקריאה נוספת והעמקה

ריקי שלום, לפני ניתוח מתיחת בטן מומלץ להפסיק נטילת הורמונים, הידועים כמעלים סכוי לקרישי דם סביב הניתוח. אין מניעה לעבור ניתוח בעת מחזור חודשי.

09/10/2013 | 09:23 | מאת: ליאת

כמה עולה ניתוח מתיחת בטן ?

לקריאה נוספת והעמקה

ליאת שלום, ניתוח מתיחת בטן סטנדרטית מתומחר בהתאם למשך הניתוח הצפוי, מורכבותו, עלויות חדר הניתוח ונסיון המנתח, ונע לרוב בין 25000 ל-35000 אלף שקלים.

05/10/2013 | 08:25 | מאת: א.א

טלי שלום,בת 36 אחרי 3 לידות ,מטר שישים ,שוקלת 52,יש לי מבנה גוף רזה,אך הבטן בולטת ,בעיקר מהערווה לטבור. אין לי הרבה שומן בבטן,אך האם ניתן לשאוב ולהעביר לישבן? ומה ניתן לעשות לגבי הבליטה ששום ספורט לא עוזר לה??? מיואשת לחלוטין...א.א.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך, מבנה גופך רזה, ולכן סביר להניח שהבליטה בבטן התחתונה אינה נובעת ממצבורי שומן, אלא מדיאסטזיס (ריחוק בין השרירים). לכן קרוב לודאי שהטיפול בבעיה זו הנו ניתוח מתיחת בטן. לאחר בדיקתך וזיהוי מקור הבעיה אמליץ בפניך על הטיפול בה.

04/10/2013 | 07:42 | מאת: דורית שוורץ גוטמן

אני דורית, בת 46 לאחר 2 כריתות מלאות עקב סרטן. האם את מייעצת בתחום? משחזרת? ומהן השיטות היום? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

דורית שלום, תחום שחזורי השדים התקדם מאוד בעשור האחרון ורוב בתי החולים יכולים להציע מגוון גדל של טיפולים ניתוחיים המותאמים למבנה גופה של המטופלת ושאיפותיה. אני ממליצה שתפני לקבלת פרטים למרפאת כירורגיה פלסטית בבית החולים הקרוב למקום מגוריך, תבדקי ויוצגו בפניך האופציות הטיפוליות. בנוסף תוכלי לקרוא מידע נוסף בפורומים בנושא שחזורי שדיים. בהצלחה!

03/10/2013 | 09:58 | מאת: גל

אני בן 42 משקל 72 מתאמן עם עודף שומן באיזור הבטן והמותניים..הוא מוערך ב 2.5-3 ליטר קראתי הרבה על כל מיני טיפולים ואני מתלבט..איזה טיפול יכול להתאים? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

גל שלום, במידה וקיימים באזורים שציינת מצבורי שומן ואיכות העור טובה- ניתן לעצב את אותם האזורים באמצעות שאיבת שומן. ראשית בחר את המנתח אשר יבצע את הפעולה, ושאל אותו באשר לסוגי המכשירים לשאיבת שומן עליהם הוא ממליץ. הטכניקה הניתוחית דומה, וההבדלים בשאיבות הרגילות הנם קטנים יחסית. התוצאה תלויה קודם כל בנסיון ובמיומנות הניתוחית של המנתח , באיכות העור ובכמות השומן הנשאב, ופחות תלויה בסוג המכשיר. בהצלחה!

10/10/2013 | 09:23 | מאת: גל

שלום רב אני מבין מדבריך שטכניקת הבודי טייט או RF לא מתאימה במקרה שלי? בברכה

שנה לאחר לידה שניה, קיסרי תאומים, יש לי דיאסטזיס רקטי לכל אורך הבטן ברוחב 3 אצבעות והבטן בולטת. לאחר בדיקה אצל כירורג אין עודפי עור ואין עודפי שומן אלא דיאסטזיס בלבד(ובקע טבורי קטן ללא סימפטומים). האם במצב כזה ניתן לבצע ניתוח תיקון בגישה לפרוסקופית? מה סיכויי ההצלחה? שמעתי שגם לאחר תפירת שרירי הבטן יש להם נטיה לחזור לסורם ושהשריר הדק והפגוע עשוי להינזק יותר עקב תפירה ולהתפורר...

לקריאה נוספת והעמקה

טליה שלום, תקון הדיאסטזיס בגישה לפרוסקופית הנו בעייתי וקונטרוורסיאלי. חשוב להבין שכאשר קיים דיאסטזיס משמעותי לרוב קיים גם עודף עור במידה מסויימת ובעת הצמדת השרירים עודף עור זה יגדל. עדין, הטיפול המועדף בבעיה של דיאסטזיס הנו באמצעות ניתוח מתיחת בטן.

25/09/2013 | 07:22 | מאת: דן

שלום ד"ר פרידמן :) עברתי מתיחת בטן באוגוסט 2012, מאז החלמתי יפה מאוד. אני רוצה לעבור עוד מתיחה כדי להסיר לגמרי סימני מתיחה לאורך הבטן התחתונה. הסימנים הם אנכיים ומגיעים מהצלקת עד לטבור. אני מרוצה מאוד מהמתיחה עצמה, אך גם הסימנים מפריעים לי מאוד, במיוחד בשכיבה כשהם מתקמטים. האם זה קל יותר מהמתיחה הראשונה? קשה יותר? פשוט יותר? תודה :)

לקריאה נוספת והעמקה
25/09/2013 | 07:39 | מאת: דן

ועוד דבר: אני רוצה גם לשאוב שומן מאיזור הערווה. אני ממש ממש אודה לך אם תוכלי לפרט על כך. אגב, בן 27.

ניתן לשאוב שומן מאזור הערווה. פעולה פשוטה, בהרדמה מקומית. עם זאת יש לזהות קודם לבצועה האם המלאות שם נובעת באמת מעודף שומן או נובעת מצניחה של האזור. הטיפול בצניחה הנו אחר.

דן שלום, ציינת שעברת מתיחת בטן לפני כשנה והחלמת יפה. מדבריך ניתן להבין שכיום עור הבטן מתוח היטב. לפיכך, כבר לא קיים עודף עור בבטנך ולכן לא נוכל קרוב לודאי לחזור על ההליך הניתוחי... עדין אין טיפול אמין בסמני המתיחה, למעט הסרתם בניתוח או מתיחתם.

12/09/2013 | 18:56 | מאת: עמית

היי טלי. היום הייתי בועדה ואושר לי לעשות ניתוח להסרת עודפי עור בבטן וגם העבירו לאישור בידיים וביריכיים. יש לי מספר שאלות. היום אני עשנת כחצי קופסא ביום האם ייתכן ולא יתנו לי לעבור את הניתוח עקב כך? אני מבחינתי מוכנה להפסיק ברגע שיגדיו לי בשביל זה. בנוסף תוך כמה זמן מרגע הפגישה לקביעת התור קובעים לי תור לניתוח בבית חולים ציבורי? אשמח לעוד אינפורמציה שאת חושבת שאני צריכה לדעת תודה מראש כמית

לקריאה נוספת והעמקה

עמית שלום מזל טוב על קבלת האישור! אני ממליצה שתפסיקי לעשן חודש לפני ניתוח מתיחת בטן. בפגישת הייעוץ במרפאת החוץ בבית החולים יוחלט עמך על סוג הניתוח והיקפו. לרוב תוך מספר שבועות מקבלים בדואר תאריך לניתוח. אורך התור לניתוח משתנה בין בתי חולים שונים ויימסר לך בעת הפגישה במרכז הרפואי אליו תגיעי לייעוץ. בהצלחה!

שלום אני בת 34 לאחר השתלת כליה , התחלתי באופן הדרגתי באימוני כושר תוך ירידה מאוזנת במשקל יש לציין שיש לי בעיית משקל האם לאחר שאגיע למשקל הנכון עבורי ועדיין תהייה לי בטן רפויה וגלגלים אני עדיין אוכל לבצע שאיבת שומן או מתיחת בטן????

לקריאה נוספת והעמקה

ליאם שלום ניתן לבצע מתיחת בטן ושאיבת שומן למושתלי כליה באם מצבם הבריאותי מאוזן ואינם נוטלים תרופות מדללות דם או המפריעות לרפוי פצעי הניתוח. בהצלחה!

11/09/2013 | 01:20 | מאת: בן

שלום! אני רזה אך יש לי לחיים מלאות. שאלתי האם תיאורטית (או מעשית) ניתן לבצע שאיבת שומן באזור הלחיים? למיטב ידיעתי ישנה בעיה בשאיבה מעל קו הלסת. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

בן שלום, מלאות בפנים מאפיינת פנים צעירות. לשאלתך, לרוב לא מקובל לשאוב שומן בלחיים. השמנה בפנים לרוב מלווה בהשמנה בגוף, והטיפול בשתיהן הנה ירידה במשקל... לעיתים ישנה מלאות בלחיים עקב כיס שומן עמוק ממנו כן ניתן להפחית שומן בגישה ניתוחית דרך הפה אולם בניתוח זה ישנם סיכונים אליהם יש להיות מודעים טרם ההחלטה על הפעולה.

09/09/2013 | 08:18 | מאת: דני

שלום אני בן 56 גובה 1.76 ומשקל 115 ק"ג יש לי מבנה גוף רחב. עסקתי כ-4 שנים בחדר כושר שלוש פעמים בשבוע אך בשניים האחרונות הפסקתי כל פעילות. בעבודה בחדר כושר לא הצלחתי להוריד את הכרס למרות הגידול במסת שרירים. היום יש לי בטן תחתון נפול .....הייתי רוצה לשקם את המראה ואולי גם לדרבן את עצמי לחזור לפעילות. שאלתי היא האם שאיבת שומן יכולה לעזור /לתרום ולהחזיר לפרופורציה את המראה? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

דני שלום, נשמע מדבריך שהנך סובל ממשקל עודף. יש לבדוק אותך כדי להתרשם מדוע הבטן בולטת, שכן גברים רבים עם כרס סובלים למעשה מהשמנה תוך בטנית. הכוונה היא להשמנה עמוקה, סביב המעי, אותה לא ניתן לשאוב, זאת בהשוואה לשומן תת עורי המטופל באמצעות שאיבת שומן.

08/09/2013 | 12:29 | מאת: יעל

לד"ר טלי שלום וברכה, אני עברתי ניתוח מתיחת בטן ושאיבת שומן מהמתניים לפני כשבוע וחצי. אני מרוצה מאוד מהתוצאה מה עוד שהבטן כיום מתוחה מאוד, ונעלמו כל קיפלי העור שהיו עקב הריונות. אני מודאגת מאד מכך שהגב התחתון שלי עדיין רדום מהשפעת האפידורל, שבעזרתו נותחתי.(לא בהרדמה מלאה). לשאלתי את הרופא המנתח, קיבלתי תשובה שזה לא יכול להיות. האם הגיוני שעדיין ארגיש עיצבוב קל בלבד בגב התחתון שלי 9 ימים לאחר הניתוח? מודה לך על תשובתך. שנה טובה, מיעל

לקריאה נוספת והעמקה

יעל שלום, לעיתים התחושה המופחתת קשורה בשאיבות שומן באותו האזור.בררי האם בוצעה שאיבה שם.

לקריאה נוספת והעמקה

דנה שלום אכן ניתן לבצע ניתוח מתיחת בטן בהרדמה אפידורלית.

שלום דוקטור קראתי בעיון את נושא הדיאסטזיס בעקבות מצוקה שלי לגבי מראה הבטן לאחר 2 לידות רגילות: בטן עליונה נפוחה שנראית בהריון, בטן תחתונה רפויה.... אחרי הלידה הראשונה התאמנתי וחזרתי לעצמי ולאחר הלידה השנייה הזנחתי.... מאז, צברתי עודף משקל של כ- 10 ק"ג וכרגע מנסה לרזות ע"י תזונה מתאימה וספורט. האם ביצוע כפיפות בטן "רגילות" עשויות לשפר את המצב...? האם יש תרגילים אחרים לחיזוק השרירים שנחלשו....? אשמח אם תפני אותי למידע המתאים...תודה ובברכה

שוש שלום, חיזוק שרירי הבטן לעיתים מסייע באמצעות יכולת המטופלת "לאסוף" את הבטן. עם זאת, במצב של דיאסטזיס משמעותי הבטן נוטה לבלוט בעמידה באופן קבוע, ובמיוחד לאחר ארוחה. מעבר לכך, ישנם מטופלים שכתוצאה מעליה במשקל משמינים גם בתוך חלל הבטן, וזוהי השמנה האחראית על חלק מהבלט של הבטן העליונה. אני מציעה שתעברי הדרכה מקצועית באשר לחיזוק מאוזן של שרירי הבטן ורצפת האגן, רדי במשקל ובאם לא תחושי שפור אשמח לראותך.

01/08/2013 | 03:06 | מאת: ד"ר ירון מאיר

ד"ר טלי היקרה. ישנם אנשים שיודעים להיות טובים זה עם זה, ישנם אנשים שיודעים להיות כנים זה עם זה, ישנם אנשים שיודעים להתחשב זה בזה , וישנם אנשים כמוך ! שיודעים להיות בני אדם! ואת טלי יקרה, שהתברכת בכל מעלות אלו, קבלי את תודותיי הרבות על הניתוח המדהים שניתחת אותי. כשאני מתבונן במראה אינני מבין מה את יותר - מנתחת או אדריכלית...??? הסרת בצורה מושלמת את כל אותם עודפי העור שהיו בכל אזור הגב התחתון, מותניים קדמיים ואחוריים, הרמת ועיצבת את העכוז באופן שלא ניתן להאמין עד כמה מקצועיות ויצירתיות נדרשת להגעה לתוצאות כל כך משביעות רצון. בחיי עברתי לא מעט ניתוחים, השלתי מעל ל 50 ק"ג ואף פעם לא הייתי כל כך מרוצה מתוצאות ניתוח. אני שוב מודה לך על המקצועיות, היצירתיות, היחס החם והאנושי, הדאגה והאכפתיות לפני ולאחר הניתוח. מודה על היותך מי ומה שאת! מברך אותך בהמשך עשייה מבורכת ובאמצעותך שולח תודתי לצוות המקסים של מרפאתך, על הליווי, האכפתיות, הדאגה והעזרה לאורך כך הדרך. תבורכו ! בברכה, ד"ר ירון מאיר.

לקריאה נוספת והעמקה

תודה רבה (:

27/07/2013 | 13:02 | מאת: מיכל

שלום! אני בת 23, ירדתי בשנה האחרונה מ91 קילו ל74 גובהי 1.61. אני מאוד רוצה לבצע שאיבת שומן בירכיים, יש שם ריכוז של שומן רב ובנוסף המותן שלי יחסית מאוד צרה-דבר שמדגיש חוסר פרופורציה בגוף. טני כבר המון זמן קוראת באינטרנט ומתעניינת... רציתי לדעת עד כמה קילו ניתן לשאוב במהלך הניתוח? במידה ומשמינים לא נוצר שומן במקומות מוזרים בגוף או שנוצר גלי שומן ומראה לא אחיד במקום בו נשאב השומן?(פשוט קראתי שלמישהי זה קרה וזה נשמע ממש מלחיץ שהעור נראה עם גלי שומן ולא אחיד) כמו כן מה טווח המחירים ובמה זה תלוי? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

מיכל שלום, את לאחר הרזיה מוצלחת אולם מוטרדת ממצבורי שומן דיספרופורציונאלים בירכיים ומבקשת לשאוב אותם. בהתבסס על הנתונים שמסרת אני מניחה שכבר כעת קיים רפיון עור מסויים בירכיים. במידה ותתבצע שאיבת שומן משמעותית, והכוונה הנה עד 3 ליטרים כנפח כולל, הסכוי שיוחמר עודף העור הנו גדול ועליך לקחת אפשרות זו בחשבון. כפי שאת מבינה, שאיבת שומן אינה תחליף להרזיה, ולכן אופציה נוספת הנה לנסות לרדת עוד במשקל ובתום הירידה לשלב בין שאיבה מחטבת ומוגבלת לבין מתיחת העור.

26/07/2013 | 21:55 | מאת: גל

כמה זמן אחרי מתיחת בטן מותר להרים תבנית של תנור ,לטאטא ולשטוף ריצפה,לקיים יחסי מין?

לקריאה נוספת והעמקה

גל שלום, ההחלמה מהניתוח הנה אישית ולעתים קיים פער בין המסוגלות הפיזית לבין מימוש הפעולה בשל חשש המטופלת. לאחר כשבוע ניתן לבצע פעילויות קלות בעמידה, וכעבור עשרה ימים לחזור לעבודה משרדית. חזרה לפעילות גופנית כעבור כחודש.

25/07/2013 | 10:29 | מאת: רוית

עברתי לפני 10 ימיים טיפול בודי טייט יריכיים והצרת היקפים היתכן שעד היום אין תוצאה??? ואגב לגבי תהליך ההחלמה הוא ארוך יותר ממה שטוענים!!!

לקריאה נוספת והעמקה

רוית שלום, הליך ההחלמה משאיבת שומן תלוי בהיקף השאיבה: הנפח הנשאב ומספר האזורים המטופלים. שינוי נראה כבר בעיצומה של הפעולה ובהמשך האזור צובר נוזלים עקב הטראומה המקומית. נוזלים אלו יוצרים נפיחות זמנית אשר חולפת בהדרגה ולכן תוצאה סופית נראה כעבור מספר חודשים. החלמה מהירה!

15/07/2013 | 14:04 | מאת: רינה

שלום ד"ר פרידמן מעוניינת בפגישת יעוץ. 0506321325 מה הסכום לפגישה זו ?

לקריאה נוספת והעמקה

רינה שלום, יצרו עמך קשר מהמרפאה.

10/07/2013 | 12:28 | מאת: סוניה

שלום,אני אחרי ניתוח שרוול לפני שנתיים וחצי ובשבוע הבא עוברת מתיחת בטן היקפית באישור הקופה, אני כמעט בת 50 ובשל גילי יש לי עליות וירידות של 1.5 ק"ג במשקל האם זה ישפיע על הניתוח. בסך הכל רזיתי 42 ק"ג אולם הBMI עדיין 31 וזה בגלל כמות הספורט הרבה שאני עושה. אני כל הזמן בלחץ שאולי לא ינתחו אותי למרות שהרופא שלי אמר שאין סיבה אבל אני ארגע רק אחרי הטרום ניתוח מה דעתך.

לקריאה נוספת והעמקה

סוניה שלום, שינויי משקל קלים לא ישפיעו על תוצאת הניתוח. במידה ומצבך הרפואי תקין ואינך מעשנת אני מניחה שתאושרי לניתוח, ושתהני ממנו! בהצלחה!

29/06/2013 | 17:28 | מאת: חן

אני רוצה לעבור בבטן ומעוניינת לדעת אם עלולים להיווצר סיבוכים(כמו שקעים וגומות) וכן עד כמה ק"ג אפשר לשאוב בבודי טייט?

לקריאה נוספת והעמקה

חן שלום, לאחר שאיבת השומן עלולים להווצר שקעים או אירגולריות בעור, וזו תופעה שכיחה יחסית אשר עשויה להופיע גם שני לאחר השאיבה, כאשר העור מזדקן והאלסטיות שלו פוחתת. בעיה זו עשויה להווצר לאחר שאיבה עם כל מכשיר.

25/06/2013 | 09:44 | מאת: אורי

שלום דר! אני עשיתי דיאטה ונשאר לי עודף קל מאד של עור בבטן שכאשר אני יושב הוא נשפך קצת ... לדעתי כמעט ואין שומן כי זה לא מוצק כמו שומן רציתי לדעת אם את מכירה עוד שיטות לכוווץ ולהדק את העור ללא ניתוח כירוגי.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום אורי טיפול ניתוחי נחשב כדרך האמינה ביותר להסרת עודף עור. כאשר בשפולי הבטן ניתן להסתיר את הצלקת בתוך הביגוד

21/06/2013 | 11:20 | מאת: יעל

שלום רב, אני יודעת שלא מומלץ למעשנים לעבור ניתוח פלסטי. רציתי לדעת מה הסיבה, ובמידה ואני מעשנת, כמה זמן לפני הניתוח מומלץ להפסיק? שאלה נוספת לגבי פעילות גופנית, שאני עוסקת בה באופן קבוע כבר שנה וחצי. במה זה תורם לניתוח? האם זה מונע יותר סיבוכים? תודה מראש על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

יעל שלום, מעשנים יכולים להנות מניתוחים פלסטים, אולם מומלץ להפסיק לעשן לפני הניתוח כדי להפחית הפרעות ברפוי פצעי הניתוח השכיחות יותר אצל מעשנים. ישנם ניתוחים שהפסקת העשון הנה חשובה במיוחד טרם ביצועם, כמו מתיחת פנים, הקטנת חזה ומתיחת בטן. משך הפסקת העשון תלויה בגורמים רבים ונתונה לשקול דעתו של המנתח. לפעילות גופנית יתרונות רבים. היא מומלצת לחיזוק הגוף, שפור היציבה, שמירה על משקל תקין וכו. עושה רושם שמטופלים הפעילים גופנית מתמודדים טוב יותר עם היקף ניתוחים רחב ומתניידים מהר יותר.

שלום טלי, רציתי לברר באם אני מעוניינת לעשות מתיחת בטן ושאיבת שומן ובנוסף מעוניינת להיכנס בשנתיים הקרובות להריון. האם זה פוגע בתוצאות הניתוח? בהנחה שאני שומרת על הגיזרה ועושה אימונים והליכות...?????

לקריאה נוספת והעמקה

סיגל שלום, הריון עתידי בהחלט יפגע בתוצאות הניתוח ולכן הצעתי לך הנה להמתין עם ניתוח מתיחת הבטן עד לאחר ההריון המתוכנן.

19/06/2013 | 09:39 | מאת: מיכל

כמה זמן החלמה מניתוח זרועות? האם ניתן לקפל את היד לאחר הניתוח? מותר לישון על הצד? אפשר לצחצח שיניים? אפשר לחפוף שיער בידיים? מה אסור לעשות?

משך ההחלמה הנו כשבועים, ניתן לקפל את היד מיד לאחר הניתוח ולתפקד באופן כמעט מלא תחת המגבלות הבאות: להמנע מתנועות חדות של הגפה, להמנע מנשיאת משקל ומהרמת הזרוע מעל גובה הכתף בשבועים שלאחר הניתוח. מומלץ לשון עם ידיים מורמות על כרית בשבוע הראשון ואין פטור מצחצוח שיניים!

19/06/2013 | 09:36 | מאת: גל

בת 55.יש לי עודפי עור בזרועות ולכן לא הולכת עם חולצות גופייה. מתיחת זרועות יאפשר לי ללכת עם חולצות גופייה? האם הצלקות לא יגרמו לי לבעיה חדשה שבגללה לא אוכל ללכת ללא שרוולים? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מתיחת זרועות תחטב את זרועותיך אולם תשאיר צלקת לאורך החלק הפנימי של הזרוע. מטופלים רבים מסתדרים עם לבוש חשוף, בזכות מיקום הצלקת המוסתר ברוב התנוחות של הזרוע כמו גם בשל התובנה אליה הגיעו שצלקת עדיפה על פי עודפי עור. אולם, תובנה זו הנה אישית ואינה נכונה לכולם. במידה ובראיה האישית שלך, צלקת הנה גרועה כמו עודפי עור או אף יותר, הרי שאינך בשלה לניתוח זה ואיני ממליצה שתבצעי אותו בשלב זה. זכרי שצלקת מגיעה לבשלות בחלוף הזמן ושקיימים טיפולים המטשטשים אותה. עם זאת- היא לעולם לא תעלם ואצל חלק מהמטופלים עשויה להיות לא יפה, רחבה ובולטת.

שלום טלי, לפני 3 שנים עברתי ניתוח שרוול וירדתי 76 קילו, משקלי יציב במשך שנתיים, אני מאוד מעוניינת לעשות ניתוח מתיחת בטן ויריכיים, האם יש אפשרות לשלב בין הניתוחים ביחד? אם הרופאים שלי אישרו כי עודפי העור אכן מהווים בעיה בריאותית כמו דלקות וגירויים, הקופה משתתפת בניתוחים? גם ניתוח הרמת חזה יכול להיות בהשתתפות הקופה?

לקריאה נוספת והעמקה

לאור שלום, ניתן לשלב בין מספר אזורים, לרוב שניים עד שלושה, בהתאם לצרכי המטופל ומצבו הבריאותי הכללי. במידה ובידך אשור של רופא עור המתעד דלקות חוזרות תחת קפלי העור, תוכלי להסתייע במסמך זה להשגת אישור הקופה. האזורים השכיחים ביותר לאשור הנם הסינר הבטני והירכיים הפנימיות בנשים. הסיכוי להשיג אשור של הקופה להרמת חזה הנו נמוך ביותר. בהצלחה!

לפני כשלושה שבועות עברתי מיני מתיחת בטן ותיקון שבר בטבור.עדיין מוגבלת בהליכה זקופה וישנם כאבים ליד הטבור ובטן תחתונה נפוחה. עליי לציין שאני בחורה רזה והיה לי מעט עור עודף שחשבתי שזו הזדמנות להיפטר ממנו, אך לא תיארתי שההחלמה כזו קשה ושאהיה עם בטן נפוחה יותר ממה שהיה לי.אני גרה בארה"ב ואמורה לטוס לארץ עוד יומיים לביקור וקצת חוששת. האם הכאבים והנפיחות הם נורמלים? מתי אוכל להתחיל ספורט בהתחשב בשבר שהיה לי? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

רות שלום, אני ממליצה שתבדקי ע"י המנתח שלך טרם נסיעה. לרוב קיימת מידה מסויימת של בלט של דופן הבטן לאחר הניתוח, אולם יש להיות במעקב סדיר אצל המנתח על מנת שיאשר שההחלמה תקינה, ושיאבחן הצטברות חריגה של נוזלים אם קיימת ויטפל בה. לרוב ניתן לחזור לפעילות גופנית כחודש לאחר מתיחת בטן ותקון בקע טבורי. קצב החזרה לכפיפות בטן הנו אישי ומותנה בהנחיות המנתח.

לקריאה נוספת והעמקה