פורום אטופיק דרמטיטיס - אסתמה של העור

פורום זה סגור לשליחת הודעות חדשות. לפורום הפעיל - רפואת עור ואסתטיקה
אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור כרונית. כ-10% מהתינוקות בישראל סובלים ממחלה זו המופיעה החל מהחודש השני לחיים וב-60% מהמקרים בשנה הראשונה לחיים. הגורם למחלה אינו ידוע עד כה, אך היא שייכת לקבוצת מחלות המכונות "מחלות אטופיות". אטופיק דרמטיטיס באה לביטוי ביובש העור ובגרד. הנגע, ממאפיני המחלה, הינו רבדים אדמדמים בעלי גבולות מטושטשים וקשקשת יבשה עדינה. הנגעים הטיפוסיים מופיעים בגיל הינקות בפנים, ובעיקר בלחיים, ובגיל מאוחר יותר בקפלי הצוואר, קפלי המרפק וקפלי הברך. לחולה האטופי יש נטיית יתר לזיהומי עור.
1255 הודעות
1214 תשובות מומחה

מנהל פורום אטופיק דרמטיטיס - אסתמה של העור

11/11/2012 | 13:21 | מאת: רונית

שלום ד"ר, בתי בת 4.5 סובלת מאטופיק בעונת החורף מאז היותה בת כמה חודשים. בימים האחרונים ראינו סימנים של התפרצות, היא לא מסוגלת ללבוש שוב דבר ארוך, לא גרביים לא טייץ, לא חולצה ארוכה כלום. הלכה לגן עם בגדים קצרים וסנדלים למרות הקור והגשם בחוץ. כמו כן לרוב חם לה או נעים במזג אויר כזה.טיפול: אדרמה - עוזר רק לטיפול נקודתי, פנינו בעבר לטיפול בדיקור - לא עזר כלל אך עזר לליחה. טיפלנו אצל הומאופט ושוב גם זה נקודתי. חשוב לצייןשהיא ילדה בעלת מזג חם בדר"כ. אודה לעזרתך, מה עוד אפשר לעשות? מדגישה שוב זה רק בחורף אין רגישויות לתזונה.

הטיפול שאתם מתארים הינו רק חלק מהטיפול בדלקת עור אטופית. מומלץ לפנות לרופא עור לקבלת המלצות לטיפול מלא

14/11/2012 | 13:57 | מאת: דורי

היי רונית, לבת דודה שלי היה את אותו הסיפור המר,כשהבן שלה סבל מהבעיה מגיל שנה לערך. מעבר לביישנות שהייתה לילד כשגדל ושלא רצה להוריד בגדים אפילו בים,היה מתגרד בלילות, למרות כל המשחות שהייתה מורחת עליו(עם/בלי סטרואידים), והיה קם עם סדין מוכתם בדם ופצעים פתוחים,ומשפחתה הייתה מתוסכלת ומחוסרת שינה מהמיטרד. כשהיה בן 10 התחילה לתת לו מוצר טיפולי טבעי שאפשר לומר שעזר לו להיפטר מהנגע הזה. אשמח לקשר ביניכם ולהיות לעזר. בהצלחה !

11/11/2012 | 10:37 | מאת: עינת

שלום דר בן אמיתי, רציתי לדעת מה ההבדלים בין המוצרים ואיזה מהם יעיל יותר לטיפול באטופיק דרמטיטיס ?

הרושם שלי שהם די דומים ביעילותם, למרות שאיני מכיר עבודה השוואתית

10/11/2012 | 13:10 | מאת: אור

שלום, בתי סובלת מגיל צעיר מאטופיק דרמטיטיס- פרץ פעם ראשונה בגיל חמישה חודשים , ופרץ עכשיו בגיל שנה וחודשיים. עברנו לסין לפני כחודש וחצי וברגע שהגענו המחלה פרצה - חשוב לציין שמזג האויר כאן קר ומאוד יבש. כל הגב והבטן שלה מחוספסים מאוד ואדומים וכמובן מאחורי הברכיים. שמתי כל דבר אפשרי על מנת להקל עליה כגון: קרם לחות, אטופיק קלייר, דרמסילק, מקלחות קצרות ופושרות בשימוש סבון שומני, ג'ל אלוורה להרגעת הגירוד. יש לי משחה שהרופאה נתנה יומובט קרם - שהוא עם סטרואידים, התחלתי לשים לה רק מאחורי הברכיים לראות אם זה עוזר. האם יש דברים נוספים שעליי לעשות? האם כדאי להשתמש במשחה הזו? ואם כן האם מותר למרוח כמות גדולה של החומר על כל הגב והבטן? אודה לתשובתך המהירה

אפשר למרוח למשך מספר ימים פעמיים ביום, ולהיות במעקב רופא

דר שלום בתי בת שנה וחצי ויש לה פצעים בולטים על כל הרגליים והידיים ומעט בפנים. על הגוף אין בכלל. אובחנה כוירוס הפה והטלפיים (למרות שבפה אין פצעים) אוכלת רגיל. מה הטיפול הנדרש? (קיבלה אנטיביוטיקה וקלמין למריחה על הפצעים). האם יכול להיות שהאבחנה שגויה? תודה מראש!

איני יכול, על סמך תאור, לקבוע מה האבחנה, וגם לא מה הטיפול הנדרש

07/11/2012 | 21:14 | מאת: ליאת

ד"ר בן אמיתי שלום רב. לפני למעלה מחודש הועלה חשד לבני בן השנה ושלושה וחודשים לאמפטיגו, אך בשבוע זה לאחר שינוי במקצת אך לא במספיק (לאחר מתן אנטיביוטיקה נוזלית במשך שבוע ומשחות למיניהן כחודש)הועלה חשד ללישמניה והומלץ להמשך אבחנת רופא ממומחה. בשבוע הבא יש לנו תור אליך ביום רביעי ואתמול (יום שלישי) הופסקו מתן המשחות והאנטיביוטיקה. הבעיה היא למרות שהפצע התייבש, יורד דם. השאלה שלי אם כדאי עד יום רביעי הבא למרוח משחה כלשהי על מנת למנוע את הדם או שעדיף להפסיק כרגע עם כל המשחות עד הביקור?

המשחה לא תפריע לבדיקה ואבחון לישמניה

07/11/2012 | 17:08 | מאת: amer

שלום רב ד"ר נכבד בן 30 אחרי ת.ד מרגיש כאבים חזקים בגב עשיתי צילום MRI תוצאות המנגיומה בג7 דוצצדית ובפידיקל השאלה האם ההמנגיומה מסכנת חיים ממה נוצר ההמגניומה

איני עוסק בהמנגיומות בגב, פנה לנוירוכירורג או אורטופד גב

תודה על התשובה, האמת היא שלא לקחתי אותו להיבדק אצל רופא עור. ישר קבעתי אליך תור למרפאה בהרצליה ליום שני הקרוב ... האם עלי לעשות לו בדיקות דם לפני ההגעה אליך ולבוא עם התוצאות ? כמו כן , כרגע ישנו שיפור קל מאוד, צילמנו אותו כשזה רק החל, האם תמונות יספיקו על מנת לקבל את האיבחון וצורת הטיפול ?

אפשר לבצע מראש ספירת דם ורמת IgE כדאי להגיע כאשר יש פריחה

06/11/2012 | 21:17 | מאת: הייזל

שלום. לפני כשלושה שבועות הופיעה אצל בני בן ה- 4 פריחה מתחת לעיניים. לאחר כמה ימים היא התפשטה לאזור האף, מסביב לפה ולסנטר. בשלב הזה הגענו לראשונה לרופא ילדים. הרופא אמר שהפריחה נגרמה כתוצאה מיובש ולנמרח אקווה קרם על פניו. הקרם לא עזר ולאחר כמה ימים נוספים, הפריחה התפשטה לאזור הצוואר. הגענו לרופא ילדים אחר שאמר שזאת תגובה אלרגית ונתן טיפות פנסטיל. לאחר טיפול של 4 ימים, הפריחה התפשטה גם לבטן. נעשו בדיקות דם ויצאו תקינות. למרות שהפריחה לא מגרדת והילד מתנהג כרגיל, הדבר מדאיג מאוד. אודה על עזרה, מדוע הילד שלי פורח?

איני יכול לעזור על סמך התאור מומלץ לפנות לבדיקת רופא עור

06/11/2012 | 17:35 | מאת: כוכבה

האם אצל דר משה לפידות יש אצלו המכשיר הזה. האם הוא מטפל בסוג כתם קפה חלב ?האם אצלו בכל מקרה אם אני פונה אליו הוא יכול לטפל בסוג כתם כזה כבר בהיותה בת שנה כי אין לי סבלנות כבר ונמאס לי מהכתם שיש לה בפנים. 

לד"ר לפידות יש את המכשיר הדרוש בד"כ לא מבוצע בגיל ינקות

05/11/2012 | 20:52 | מאת: תהל

היום קיבלתי תשובה של אחת הבדיקות שאומרת VARICELLA ZOSTER IgG - Positive מה זה אומר ומה עלי לעשות ?

מתישהו בעבר היה מגע עם נגיף האבעבועות. אין בבדיקה זו עדות לזהום לאחרונה.

05/11/2012 | 19:51 | מאת: שלום

שלום רב, יש לי כמה שאלות שאולי תוכל לענות ... האם אפשר לקבל סבסוד מקופות החולים על המשחות והתרופות? האם אפשר להיות מוכרים ע"י ביטוח לאומי? האם יש קבוצות תמיכה ועזרה עצמית של הורים שילדם לקה במחלה? תודה.

חלק ניכר מהתרופות לטיפול בדלקת עור אטופית קיימות בבתי המרקחת של קופת החולים הכרה על ידי ביטוח לאומי נעשית במצבי קיצון קשים קבוצות תמיכה קיימות, לא ידוע לי על קיומן בארץ.

05/11/2012 | 19:41 | מאת: כוכבה

שלום רב אני אמא לילדה בת שנה שמאז שנולדה יש לה כתם קפה חלב בפנים בצד העין לפי אבחנת רופא עור. עברתי תקופה מאוד קשה בעקבות הכתם הזה (עברתי דיכאון אחרי לידה) שעד עכשיו קשה לי לקבל את הימצאותו של הכתם הזה בפנים וקשה לי להתמודד עם שאלות הסובבים לגבי הכתם שמפריע לילדה מבחינה אסטטית . אני מבררת לגבי האפשרות להסיר את הכתם כבר בהיותה בגיל הזה. האם אפשר להסיר את הכתם הזה בלי השארת צלקת, אצל איזו רופא בארץ אפשר להסיר את הכתם הזה, האם רופא יסכים להסיר את הכתם הזה כבר בהיותה בת שנה. תודה רבה

במידה ואכן מדובר בכתם קפה בחלב, ניתן להסירו ב Ruby Laser . מכשיר זה אינו קיים במסגרות רפואיות, ולכן יהיה קשה לבצע הטיפול בגיל ינקות במסגרת פרטית מחוץ לבית חולים

שלום וברכה: לפני כשנתיים סבלתי אטופיק דרמטיטיס של העור ,לפני כשלושה חודשים התפרץ שוב בהחמרה אטופיק דרמטיטיס אני בהריון שבוע 14 פלוס ,יש לי גירודיים כל היום אפילו באמצע הלילה אני מתעוררת מזה .כל הגוף מלא בפצעים וקילופים ומתפשט לי לאזורים רחבים,כרגע אני מורחת משחות טבעיות או וזלין אבל אין שיפור במצבי. מה עלי לעשות ?

טיפול זה שאת מציינת אינו מספיק במצבים של התלקחות דלקת עור אטופית. מומלץ לפנות לבדיקת רופא עור

14/11/2012 | 14:24 | מאת: דורי

היי שרית, לבת דודה שלי היה את אותו הסיפור המר,כשהבן שלה סבל מהבעיה מגיל שנה לערך. מעבר לביישנות שהייתה לילד כשגדל ושלא רצה להוריד בגדים אפילו בים,היה מתגרד בלילות, למרות כל המשחות שהייתה מורחת עליו(עם/בלי סטרואידים), והיה קם עם סדין מוכתם בדם ופצעים פתוחים,ומחוסרי שינה מהמיטרד. כשהיה בן 10 התחילה לתת לו מוצר טיפולי טבעי שאפשר לומר שעזר לו להיפטר מהנגע הזה. אשמח לקשר ביניכם ולהיות לעזר. בהצלחה !

11/02/2013 | 06:41 | מאת: ליזי

היי אצלי מדובר באותה בעיה לילדה בת שנתיים וחצי אשמח שתיצרי איתי קשר

שלום רב, לביתי בת החודשיים וחצי 5 המנגיומות קטנטנות (3 בכף יד, אחת בזרוע ואחת בבטן). ההמנגיומות אובחנו ע"י רופאת עור ששלחה אותנו לסדרת בדיקות: דם, שתן,צואה, אולטרסאונד מוח כבד טחול, צילום חזה וצוואר. האם בדיקות אלה באמת נחוצות ? האם היתה זו גם המלצתך במקרה זה?

בחמש המנגיומות אין בכך צורך. ברור זה מבוצע בנוכחות מעל 8-10 המנגיומות

שלום רב, לפי כחודש בני חלה בסטרידו, במהלך הטיפול באינאלציה של מי מלח +ונטולין הוא החל לפתח לאט לאט אסטמה של העור. בהתחלה זה היה רק נקודות בחלק מהגוף ואז זה החל להתפשט בכל הגוף וממש גירד לו. טיפלנו בסבון א-דרמה ובטופיקלייר. זה עבר לשבועיים ואז לפני כשבוע לאחר שחלה שוב ועשינו לו שימוש באינאלציה , האסטמה חזרה רק שהפעם זה מסרב לעבור... האם יש קשר בין הדברים או שזה מקרי ? כיצד עלי להמשיך בטיפול ? אילו מוצרים עלי להשתמש ? אודה לעזרתך ,

זה מקרי. מומלץ לפנות לרופא להמלצה לטיפול. הטיפול שונה בהתאם לממצאים

תודה על התשובה, האמת היא שלא לקחתי אותו להיבדק אצל רופא עור. ישר קבעתי אליך תור למרפאה בהרצליה ליום שני הקרוב ... האם עלי לעשות לו בדיקות דם לפני ההגעה אליך ולבוא עם התוצאות ? כמו כן , כרגע ישנו שיפור קל מאוד, צילמנו אותו כשזה רק החל, האם תמונות יספיקו על מנת לקבל את האיבחון וצורת הטיפול ?

14/11/2012 | 14:30 | מאת: דורי

היי שירי, לבת דודה שלי היה את אותו הסיפור המר,כשהבן שלה סבל מהבעיה מגיל שנה לערך. מעבר לביישנות שהייתה לילד כשגדל ושלא רצה להוריד בגדים אפילו בים,היה מתגרד בלילות, למרות כל המשחות שהייתה מורחת עליו(עם/בלי סטרואידים), והיה קם עם סדין מוכתם בדם ופצעים פתוחים,ומחוסרי שינה מהמיטרד. כשהיה בן 10 התחילה לתת לו מוצר טיפולי טבעי שאפשר לומר שעזר לו להיפטר מהנגע הזה. אשמח לקשר ביניכם ולהיות לעזר. בהצלחה !

שלום, התינוקת שלי בת חודשיים, בשבועיים האחרונים התחילולה פצעונים אדומים קטנים על הפנים, שהתפשטו לעורף ולגב... האם יתכן ומדובר באטופיק? האם יש צורך ברופא עור לילדים או שכל רופא עור יוכל לאבחן זאת?

מתאים יותר לאקנה של גיל הינקות - מולץ לפנות לבדיקת רופא עור לאבחון והמלצה לטיפול

03/11/2012 | 21:15 | מאת: סיון

אבקש לדעת מה הכתובת להגיע אליך באופן פרטי. נאמר לי שזה ברמת גן. אם אפשר גם טלפון

הרצליה פיתוח, רח המנופים 8 קומה 4 - בית רופאים אופק טלפון 077-9116765

03/11/2012 | 19:35 | מאת: שרון

אתמול אובחן בני,בן חודש וחצי,כחולה באסטמה של העור. העור היה אדום ויבש בלחיים, וכן נקודות אדומות שדומות לתפרחת ילדים בגב וזרועות. נקודות אלו לא מלוות ביובש. לא נראה שהנל מפריע לתינוק. שאלתי: 1. מטבע הדברים לגרד הוא עדיין לא יכול אך עדייין הוא נראה רגוע והפריחה לא מציקה לו.משכך ,האם תיתכן טעות באבחנה?האם אי נוחות/גרד לא הכרחיים לאבחון? 2. קיבלנו משחה עם קורטיזון-לנקורט. מרחנו על הלחיים ואכן יש שיפור ניכר,תוך יום. האם למרוח גם על הנקודות האדמומיות בגוף שאינן מלוות ביובש?זה אומר למרוח חצי גוף... 3. האם יש משחות שאינן מכילות קורטיזון המתאימות לגיל הזה יש לציין כי העור איננו יבש-פרט לאזור הלחיים תודה מראש שרון

בגיל הינקות קשה לעיתים להבדיל בין דלקת עור סבוראית ודלקת עור אטופית, משך החודשים הקרובים האבחנה תהיה ברורה יותר. ניתן להשתמש בינתיים בלנקורט, בעת שמופיע אודם, ולהפסיק כשהאודם חולף. כמו כן להקפיד על שימון העור

03/11/2012 | 11:26 | מאת: אורלי

שלום רב, בני בן שנתיים, סובל מגיל שלושה חודשים מאטופיק דרמטיטיס. העור שלו מאוד יבש, והוא סובל מגרד חזק מאוד, בעיקר בלילה. ניסינו הכול- עד גיל שבעה חודשים הוא קיבל את המשחות הסטרואידיות שהקלו למשך תקופה מסויימת, אח"כ הן הפסיקו להשפיע. טיפול הומאופטי ודיקור עזרו בהתחלה, אח"כ הפסיקו לעזור. קניתי לאחרונה משחה בשם "אטופיק קלייר", ורציתי לדעת האם היא מכילה סטרואידים. אני כבר קרוב לשלושה שבועות משתמשת בה על בסיס יומי, ויש שיפור מסויים. אני מוטרדת כי קראתי שהיו בשוק משחות שהתיימרו להיות טבעיות, ובפועל הכילו סטרואידים. תודה מראש, אורלי.

אטופיקלייר אינה מכילה סטרואידים, ובמידה והיא מועילה, ניתן להמשיך ולהשתמש בה.

14/11/2012 | 13:44 | מאת: דורי

היי אורלי, לבת דודה שלי היה את אותו הסיפור המר,כשהבן שלה סבל מהבעיה מגיל שנה לערך. מעבר לביישנות שהייתה לילד כשגדל ושלא רצה להוריד בגדים אפילו בים,היה מתגרד בלילות, למרות כל המשחות שהייתה מורחת עליו(עם/בלי סטרואידים), והיה קם עם סדין מוכתם בדם ופצעים פתוחים,ומחוסרי שינה מהמיטרד. כשהיה בן 10 התחילה לתת לו מוצר טיפולי טבעי שאפשר לומר שעזר לו להיפטר מהנגע הזה. אשמח לקשר ביניכם ולהיות לעזר. בהצלחה !

03/11/2012 | 02:48 | מאת: גליה

שלום רב! בשנים האחרונות אני סובלת מאסטמה של העור וקרם אלידל או פרוטופיק עזרו לי מאוד, אפילו מיידית. כרגע אני בתחילת הריון ואני משתמשת בקרם אטופיק קלייר שלא עוזר לי בכלל. האם יש קרם אחר מותר לשימוש בהריון שיכול לעזור יותר? אשמח מאוד לתשובה בהקדם. אני משתגעת מגירודים. תודה גליה

השימוש באלידל או פרוטופיק אינם אסורים בשימוש בהריון,אין הוכחות באדם לגבי תופעות לוואי בשימוש בהריון, יש לשקול את הצורך בשימוש בתרופות אלה במהלך ההריון, בהתאם לחומרת הביטויים. גם סטרואידים חלשים מותרים בשימוש במהלך ההריון.

02/11/2012 | 12:46 | מאת: איילת

שלום, אני סובלת מאטופיק דרמטיטיס וקונטקט דרמטיטיס מאובחנות. אני רוצה לעבור טיפול להסרת שיער בטכנולוגיית IPL. האם יש סיכונים בעקבות הטיפול? האם עלולה להיות התפרצות בגלל הטיפול או החומרים הכרוכים בו שנוגעים בעור? תודה.

ניתן לבצע הטיפול, יש לציין לפני הטיפול את הרגישויות הקיימות

01/11/2012 | 10:28 | מאת: אורית

ביתי (שנה ו-10 חודשים) סובלת מאז שנולדה מאסטמה של העור. בדיקות דם שנלקחו לאחרונה מראות כי יש מדד אלרגיה גבוהה מאד מהמקובל נשלחנו למומחה לאלרגיות שטען כי הוא אינו מאבחן אלגריות (הוא לא ביצע טסטים רק הסתכל על המקומות הנגועים) הרופאה לעומתה טוענת כי עם מדד כזה בטוח יש ארלגיה. לאחרונה הילדה לא אוכלת כמו שצריך, בלילות האחרונים היא קמה בוכה ומגרדת את הידיים ולא מצליחה לישון אנחנו כרגע עם פנסטיל ושלל משחות שאמורות להקל. מה לעשות ?? אולי אנחנו מזיקים לילדה בלי לדעת??

תגובות אלרגיות הינן שכיחות בדלקת עור אטופית, אך הן תוצאה של ההפרעה במבנה העור, ולא הגורם להפרעה בעור, ולכן, בד"כ שינוי תזונתי לא יביא לשיפור במצב העור.

14/11/2012 | 14:35 | מאת: דורי

היי אורית, לבת דודה שלי היה את אותו הסיפור המר,כשהבן שלה סבל מהבעיה מגיל שנה לערך. מעבר לביישנות שהייתה לילד כשגדל ושלא רצה להוריד בגדים אפילו בים,היה מתגרד בלילות, למרות כל המשחות שהייתה מורחת עליו(עם/בלי סטרואידים), והיה קם עם סדין מוכתם בדם ופצעים פתוחים,ומחוסרי שינה מהמיטרד. כשהיה בן 10 התחילה לתת לו מוצר טיפולי טבעי שאפשר לומר שעזר לו להיפטר מהנגע הזה ויש מקרים שעזרה גם לאלרגיות. אשמח לקשר ביניכם ולהיות לעזר. בהצלחה !

14/03/2013 | 13:43 | מאת: לימור

דורי שלום, אשמח לקבל את השם של המשחה. תודה רבה

31/10/2012 | 16:49 | מאת: פלורה

לא נלקח משטח לפטריות. לדעתך כדאי שאעבור בדיקת משטח לפטריות למרות שעשיתי ביופסיה?

אני לא יודע אם הפתולוג נשאל על פטריות ואם הוא חיפש. אם המצב טוב בעקבות הטפול, אפשר לותר על הבדיקה, אם עדיין אין שיפור מלא, כדאי להפסיק טיפול נגד פטריות ל 10-14 יום ולבצע בדיקה לפטריות מהנגע

31/10/2012 | 14:50 | מאת: פלורה

צהריים טובים, קיבלתי את שתי תגובותיך אך כמו שתראה הן ריקות. אשמח לתגובה. תודה

דרמטיטיס הינו דלקת של העור ולא בהכרח דלקת עור אטופית יתכן שיש פטרת של העור - וזו הסיבה לפריחה. האם לקחו משטח לפטריות לפני שהחלו בטיפול תרופתי?

30/10/2012 | 21:29 | מאת: פלורה

שלום, אני בחורה בת 29 מאובחנת לאחר ביופסיה כסובלת מדרמטיטיס שהופיעה לפני כשמונה חודשים. טופלתי במגוון משחות לפני אבחון ולאחריו. כמה שאלות לי אליך: - קראתי שזאת מחלה שמאופיינת בעיקר אצל ילדים. הנגעים אצלי מופעים באיזור בטן תחתונה, חזה וגב תחתון ולא בשאר חלקי הגוף. האם תיתכן טעות באבחנה? - למרבה הפליאה המשחה שהכי מטיבה עימי מיועדת בכלל לפטריות ונקראת ביפונאזול קרם. מדוע המשחות שמיועדות לדרמטיטיס אינן עוזרות לי. האם לסמוך על בדיקת ביופסיה פעם אחת כבדיקה מהימנה? לתשובתך אודה, פלורה

29/10/2012 | 13:47 | מאת: נטע

ד"ר בן אמיתי שלום, רציתי בבקשה לשאול האם לילדת עם אטופיק דרמטיטיס מותר להשתמש בשמיכת פוך (עשויה פלומת אווז)? תודה מראש נטע

עדיף שלא. רצוי שמיכה שמרכיביה לא עלולים לבלוט מתוך הריפוד, ומצופה בבד כותנה.

שלום ד"ר, הבן שלי בן 10 אובחן כחולה באטופיק דרמטיטיס. אכן יש לו פצעים אדמומיים מגרדים מאד והוא משתגע מגירוד. מזה שנה וחצי יש לו התלקחות של המחלה וזה מתאפיין בבליטות קטנות (כמה מילימטרים) בהירות אבל רבות מאד בשטחים נרחבים. רופא אחד אמר שזה זיהום משני אטופי וטופל בכדורי בטנזול+אנטיביוטיקה. רופא אחר אמר שזה ארטיקוריה - התקפה אלרגית ונתן אלוקום.ההתלקחות הזו המגרדת חוזרת כל הזמן. חשוב לציין שהילד ספורטאי ו4 פעמים בשבוע עוסק בספורט בליגה. אנחנו מקפידים על מקלחות פעמיים ביום, בלנאום, משחות לליחוח העור, לעיתים קורטיזוניות וכו'. מהם הנגעים הבולטים הבהירים המגרדים האלה? ומה ניתן לעשות כדי למגרם או להקל? תודה רבה, רבה.

לא יודע להגיד לך על סמך התאור. כדאי לפנות לבדיקת רופא עור

27/10/2012 | 23:12 | מאת: אמא מודאגת

שלום ד"ר בן אמיתי, בתי בת השנה וחודש מאובחנת מגיל חודש ע"י רופא עור מומחה כאטופית. המחלה מלווה בגרד מציק בכל הגוף מה שמוביל בדרך כלל גם לדימומים מדאיגים. בנוסף גם קשקשים וקליפות בראש, הפרשות וריח לא נעים. בהמלצת הרופא כבר כמעט שנה אני מקלחת אותה עם מים בלבד ללא סבון, שמני אמבטיה וכו' (אציין שניסיתי הכל ולא עזר) ולא מורחת קרמים למיניהם. ניסיתי מגוון של תרופות מרשם סטרואידליות שקיבלנו מרופא העור ללא הצלחה של ממש. אני אובדת עצות, כרגע אנחנו מנסים משחה בשם ליפיקאר. האם המשחה מומלצת? יש המלצות לתופעות כל כך קשות? מה דעתך על טיפול הומיאופתי? תודה :)

27/10/2012 | 23:15 | מאת: אמא מודאגת

ושאלת המיליון: מתי התופעות או המחלה אם בכלל חולפות?

רחצה במים בלבד ומריחת ליפיקר אינם טיפול מספיק בדלקת עור אטופית פעילה, כפי שאת מציינת. יש מקום לתוספת תכשירים נוגדי גרד אנטיהיסטמינים, ותכשירים נוגדי דלקת סטרואידים או אחרים, יתכן שיש מקום לתוספת טיפול אנטיביוטי. אין נתונים המוכיחית יעילות טיפול הומאופטי בדלקת עור אטופית סטטיסטית, המחלה נוטה לחלוף במהלך שנות הילדות, אך אין בכך הבטחה, משום שיש מקרים הממשיכים לסבול גם בבגרות.

03/11/2012 | 10:28 | מאת: אמא מודאגת

היי, ראשית תודה על התשובה המהירה. יש לי כמה שאלות שאולי תוכל לענות ... האם אפשר לקבל סבסוד מקופות החולים על המשחות והתרופות? האם אפשר להיות מוכרים ע"י ביטוח לאומי? האם יש קבוצות תמיכה ועזרה עצמית של הורים שילדם לקה במחלה? תודה.

25/10/2012 | 21:23 | מאת: אימוש

שלום רב, בני בן השנה, אובחן כבר לפני חצי שנה כסובל מאטופיק דרמטיטיס. אנחנו מטופלים אצל רופא מומחה (ד"ר אביקם הראל) שהורה לנו למרוח משחת סטורואידים מדוללת מאוד פעמיים בשבוע שמכינים לו בבית מרקחת עפ"י מרשם שלו), כל שאר השבוע, קרם גוף א-דרמה. לקלח אותו עם סבון צטפיל ולהשתמש בשמן אמבט אמול או בלנאום- טיפול עליו אנו מקפידים בקפידה. מעבר לזה הוא הסביר שצריך למנוע ממנו מאכלים כגון: אפרסק, תותים, אבטיח, פירות טרופיים, ביצים, דגים, שקדייה וטחינה. רופאת המשפחה הציעה לי לנסות בכל זאת את המאכלים הללו ולראות תגובות. ניסינו ביצים- והילד מגיב טוב. מצד שני כשנתנו לו חתיכת פיתה עם חומוס (שבקושי נגע לו בלשון כי זה לא היה לו טעים והוא הוציא את זה ואחר כך שיפשף עיניים) הוא החל להתנפח בעיינים, להתעטש, התחילה לו נזלת. מיד נתתי לו טיפות פניסטיל וזה עבר. אציין שהאירוע היה באוויר הפתוח ומזג האויר היה חם ופתאום רוח ואף גשם (תחילת הסתיו). זאת ועוד- איך שמורידים לו את הטיטול הילד מתחיל להתגרד באשכיו באופן אובססיבי וכשמוציאים לו את היד הוא מנסה שוב ושוב. הוא מושך את שק האשכים ומגרד אותם בכוח עד שהם נהיות אדומות מהגירוד. הוא לא מפסיק גם במקלחת עד שמחזירים לו חיתול ואז הוא מבין שאין לו ברירה. גם כל החתלה זה קורה. שאלותיי הן: א. האם עלי ללכת לאלרולוג- עקב מה שקרה לילד עם החומוס? ב. האם גירוד האשכים באופן כזה מורה על בעיה אחרת מלבד האטופיק? ומה עלי לעשות? תודה רבה מראש,

כדאי להבדק גם על ידי אלרגולוג הגרד בכיס האשכים יכול להיות בהחלט על רקע דלקת עור אטופית

26/10/2012 | 21:05 | מאת: אימוש

ראשית תודה רבה על תשובתך. שנית, אתה סובר כי האוטפיק משפיע גם על שק האשכים של הילד, אם כך, מה עליי לעשות? האם למרוח על האשכים את הסטרואידים שאני מורחת פעמיים בשבוע?? כמו כן, לעיתים מופיע על הלחי של הילד (סמוך לפה) כתם אדום שנראה כמו פיטריה. זה עובר בערך תוך שבוע ואז כעבור זמן מה מופיע מחדש. האם זה גם קשור לאטופיק? האם זה קשור למאכל שהוא אוכל? האם זה נכון לתת לזה לעבור לבד או שיש טיפול מיוחד לזה? שוב, המון תודות

25/10/2012 | 12:24 | מאת: פולינה

שלום, בני בן 1.5 , מעל שנה סובל מפצעונים בזרועות ובירכיים. בחודשים האחרונים נראה כי זה התפשט לאורך כל הגפיים. נראה כי הפצעונים אינם מגרדים לו. בביקור אצל רופא עור נאמר כי מדובר באטופיק דרמטיטיס, אך לפי מה שאני מוצאת ברשת, מחלה זו מלווה בגירודים. האם יכול להיות שיש טעות באבחון? תודה

כן. בגיל זה דלקת עור אטופית תמיד מלווה בגרד

07/11/2012 | 20:16 | מאת: פולינה

23/10/2012 | 20:33 | מאת: אורלי

ביתי בת ה17 סובלת מאסטמה של העור מגיל צעיר.קיבלה המון משחות. ועכשו יש לי כתמים לבנים בצד הפנימי של המרפקים ובצד האחורי של הברכיים. מה עליי לעשות??

בכל תהליך דלקתי יש פגיעה בייצור של הפיגמנט בעור. בעקבות הטיפול, במידה ומצב העור ישוב למצב תקין, יחזור גם ייצור הפיגמנט והכתם יעלם.

25/10/2012 | 20:02 | מאת: אירנה

הבן של חברה שלנו השתמש בקרם טבעי המבוסס על שמנים אתריים טבעיים וזה עזר לו מאד אם אני זוכרת נכון זה של verygreenpeople

23/10/2012 | 19:50 | מאת: דנה

שלום, אימי בת ה 76 סובלת מדרמטיטיס. הדרמטיטיס קיים גם בעפעפיים ובימים האחרונים אף החריף ונמצא סביב העין. אילו משחות מותר לשים כדי להרגיע ולרפא? מה הנכם מייעצים לה לעשות? אודה על עזרתכם.

אפשר למרוח קרם Aflumycin פעמיים ביום, ולפנות לרופא עור לברור

שלום, האם מותר לחסן לאבעבועות רוח (החיסון שמקבלים בגיל שנה) תינוקת אשר יש לה אטופי דרמטיטיס במצב פעיל? תודה

מותר ומומלץ.

22/10/2012 | 15:25 | מאת: ג'ינג'ית

משהו ששמעתי היום. לבתי בת ה-4 יש אוטופיק דרמטיטיס, שמפיע בחילופי העונות. מישהי אמרה לי שבדומה, לפסוריאזיס, זו מחלה נפשית, שמתפרצת במצב רגשי מסויים. נשמע לי קצת הזוי, איזה בעיות רגשיות יכולות להיות לילדה בת 4, קל וחומר לתינוקות, שגם הם סובלים מהמחלה. אשמח לתגובתך.

זו לא "מחלה רגשית" אך מצבי מתח ללא ספק מגבירים גרד. אגב, גם אדם בריא, ללא מחלת עור מתגרד יותר בעת שהוא במתח.

21/10/2012 | 23:08 | מאת: יענקלה

ד"ר דני בן אמיתי שלום רב מזה כשנים אני סובל מאסטמה של העור " אטופיק דרמטיטיס " בתקופה האחרונה חלה החמרה בצורה קיצונית אני משתמש מזה כשנים במשחות סטרואידים כמו בטה קרטן ועוד מלא משחות שהשתמשתי בעבר ללא הועיל לצערי . לפני כשבועיים היתי אצל רופא עור הוא נתן לי משחה בשם : eumovate ointmet מסביב לעיניים ואמר לי להמשיך טיפול במחשות לידים של הבטקרטן והציע לי טיפול " פוטוטיראפי " אשמח אם תתן לי חוות דעת לגבי המלצה זו ועוד כמה טיפים שיכולים לעזור לי (האטופיק בא לידי ביטוי מסביב לעיניים שהחל בזמן הצבא במרפקים מקדימה בעורף ולפני כשבוע התחיל גרד רציני בברך מאחורה ) תודה אשמח אם תמליץ לי :)

יומובאט הינו תכשיר סטרואידי פוטנטי יחסית, ולכן מומלץ מהשימוש בו, ובוודאי לאורך זמן סמוך לעיניים. ניתן להשתמש בסטרואידים קלים, באזור העפעפיים רצוי להעדיף שימוש בתכשירים לא סטרואידים, לדוגמא אלידל או פרוטופיק. פוטותרפיה הינו טיפול יעיל בדלקת עור אטופית שלא הגיבה לטיפול הבסיסי המקובל.

21/10/2012 | 21:07 | מאת: רונית

לבתי בת 4 חודשים יש כתם לידה אדום בין העיניים ומעל שני העפעפים לפי אבחנת רופא עור שזה כתם נשיקת מלאכים ולפי רופא ילדים זה ריבוי של הימנגיומה. אני מבובלבת מהתשובות השונות איזו תשובה היא נכונה. יש לציין שמאז הלידה לא ניכרו התפתחות או גדילה של הכתמים הללו לפעמים מרגישה כאילו הכתמים נעלמו ולפעמים הצבע שלהם מאוד בולט. עד עכשיו הם בולטות לעין בצורה רבה. האם עוד יש סיכוי שהן יעלמו לגמרי למה צבע הכתם גם שבין העיניים וגם מעל העפעף נראה פעם בהיר ופעם צבע אדום עז  

נגע זה הינו Nevus Flammeus Simplex שהינו נגע שכיח ביילודים, וקקיים ב 40% מהיילודים, הינו כלי דם רחבים על רקע חוסר בשלות שלהם. נגע זה הינו בעל משמעות אסטטית בלבד, ובמעל 99% מהמקרים נעלם עד גיל שנתיים. במקרים הנדירים בהם אינו חולף, ניתן לטפל.

שלום, בתי בת חודש, לפני כשבועיים התחילו לה פצעים אדומים בפנים ובראש, בימים הראשונים זה הלך והחמיר (נעשה ממש כמו כוויות על הפנים) בראש יש קשקשת צהובה וגם הפצעים עם מוגלה קצת צהובה. ניגשתי לרופא ילדים שהמליץ למרוח הידרו אגיסטן למשך 5 ימים, פעמיים ביום, אכן כך עשיתי, ניכר שיפור כבר מהיומיים הראשונים אך, שמתי לב כי, התחילו לה פצעים גם על הידיים/כתפיים ובגב, שם אני לא מורחת את המשחה. כרגע עברתי למרוח לה את ההידרואגיסטן פעם ביום (קצת חזרו הפצעים בפנים בעקבות כך) האם זה עדיין פצעים הורמונליים? גם בגב ובידיים? האם אתה ממליץ להמשיך/להפסיק את הטיפול בהידרואגיסטן? במקרה הזה האם כדאי לשמור על עורה יבש או שמן? אודה על תשובתך, מיטל.

איני יכול לקבוע אבחנה על פי תאור מילולי מומלץ לפנות לבדיקת בקורת לרופא העור

שלום, בתי בת 5 חודשיים עם המנגיומה בראש שכבר מראה שינוי בצבע לכתמים לבנים (אמרו לי זה תחילת נסיגה. האן זה נכון?) הייתי אצל רופאי עור ואמרו לי שהמנגיומה זה שכיח והכל בסדר. מה שכן מדאיג אותנו זה בכתף כתם סגלגל ירקרק עם נקודות אדומות בפנים והאיזור עצמו נפוח - נראה כאילו יש לה דלקת בשריר ... אני אתקשר לנשמח להגיע לייעוץ במשרדך אבל רציתי לדעת קצת לפני ואם בכלל צריך להגיע. תודה מראש.

איני יכול לקבוע במה מדובר, מבלי לראות. מומלץ לפנות לבדיקת רופא עור

כדאי להגיע אלייך או לכל רופא עור?

14/10/2012 | 00:06 | מאת: אמא

שלום רב. בני בן שנה ו10 חודשים. מזה כחודש הוא סובל מפצעים מגרדים בעור ובביקור אצל רופא עור מומחה נאמר לנו שזו אסטמה של העור. ברצוני לדעת מה עלינו לעשות עמ לנסות ולהפחית בכמה שאפשר את התפרצויות הפצעים והגרד.

הטיפול הבסיס בדלקת עור אטופית כולל שימון העור, תכשירים אנטיהיסטמינים להקלת הגרד, ותכשירים סטרואידים מקומיים להפחתת המרכיב הדלקתי. יש לפנות לרופא המטפל לקבלת הטיפול.

13/10/2012 | 00:13 | מאת: דויד

למה לפי מה שמפורסם ממידע על כתם קפה חלב שאין אפשרות להסיר אותו בכל שיטה כי זה סוג כתם עקשן וקשה להסירו. האם זה מידע ישן ויש כעת אפשרות טיפולית חדשנית לטיפול בכתם קפה חלב.

ניתן להסירו בעזרת Ruby Laser , אך לעיתים יש צורך בטפולים חוזרים

12/10/2012 | 21:27 | מאת: דויד

שלום רב יש לי כמה שאלות מקווה שתעני עליהם. מה זה כתם קפה חלב האם הוא תמיד כתם לידה בשכבת העור החיצונית או הפנימית. האם אם הכתם הוא בשכבה הפנימית יש אפשרות להסיר אותו בלי השארת צלקת. מאיזו גיל צעיר אפשר לבצע את הסרת כתם לידה קפה חלב אם הוא באזור הפנים במיוחד קרוב לעין. האם הסרת הכתם הקרוב בעין יזיק לעין או לראיה. האם בכל המקרים אפשר להסיר את הכתם והאם יש סיכוי שאחרי הסרת הכתם הכתם עוד פעם יחזור ויופיע.

כתם קפה בחלב הינו, כשמו, כתם בגוון של קפה בחלב.כתם זה קים ב 10-15% מהאוכלוסיה הכללית, ומשמעותו, כנגע בודד הינה אסטטית בלבד. ניתן להסיר כתם קפה בחלב בעזרת לייזר - לא גורם לנזקים, מבוצע בדרך כלל בגיל מבוגר יותר.

בוקר טוב, יש לי ילדה בת שנה לפני שבוע יצאו לה שלפוחיות שיזדהמו ומקבלת אנטיביוטיקה לאחר כמה ימים יצא לה פריחה רק בברכיים ועכשיו הפריחה מתפשטת לכל הרגליים והשלפוחיות מגרדות ולא עוברות. היינו במיון ולא יודעים מה זה היינו אצל רופא אלרגיות ובמעקב שוב מחר.

איני יכול לסייע על סמך התאור. ייתכן שמדובר בעקיצות. כדאי לפנות לבדיקת רופא עור

09/10/2012 | 08:44 | מאת: דנה

שלום רב, רציתי לברר אם יש סיכוי שאסטמה של העור מדבק כאשר הנגעים מאוד מודלקים ומפרישים נוזל? ויש מגע של עור על הנגע. האם יש בעיה שכמה ילדים ישנו באותה מיטה איפה שיש ילד עם אסתמה כזו והיא במצב כזה? האם זה בכלל יכול לדבק או שמה גנטי בלבד? אודה לתשובתך

אסטמה של העור אינה מדבקת. בשלב בו יש מרכיב זהומי, יש הרבה חיידקים על העור, אך החולה האטופי נושא חיידקים על פני העור גם במצב של רגיעה, על גבי עור שנראה תקין

10/10/2012 | 08:35 | מאת: אורנה רייכין

הבת שלי בת 15 סובלת מרגישות יתר בעור כמעט כל דבר מכאיב או לא נעים או מגרד לה בעיקר בגדים לאחר גילוח שיער המצב נוראי. עד עכשיו היא היתה לוחת כדורים נגד אלרגיה למרות שזה לא עזר. האם יש דרך להקל עליה אבל לא עם כדורים המכילים סטרואידים?

07/10/2012 | 13:14 | מאת: אלה

שלום, שמי אלה ואני זקוקה לעזרה. תינוק שלי בן 4 חודשיים וסובל מסבוראה בקרקפת בצורה מאוד חזקה. לפני בערך 10 ימים הקרקפת והמנצח הפו להיות בצבע אדום אחרך זה התפשט לפנים (לחיים וסנטר, צוואר, בתי השחי, אוזניים וקצת במפשעה ) לא ברקיים ופרקים. הלכתי לרופא (יש לציין שאני גרה בהולד ושיטה פו קצת אחרת) רופא אמרה לי שזה שינויים של עור ונתנה משחה cetomargogol ושפמו נגד סבוראה. אני מניקה ופעם ביום הוא מקבל פורמולה. רציתי לשאול האם זה נשמע כמו אטופיק דרמטיטיס וא יותר כמו סבוראיק דרמטיטיס ואם יש אפשרות שזה אלרגיה ומה כדי לעשות. כשאני שמה משחה עורו הופל להיות מאוד אדום ואז זה עובר ואחרי כמה זמן פריחה חוזרת. אשמח מאוד לשמוע דעה אחרת ועצה מה כדי לעשות. תודה אלה

התאור יכול להתאים לסבוריאה או לאטופיק דרמטיטיס, לעיתים קשה להבדיל ביניהם בגיל הינקות - יש להיות במעקב רופא עור

07/10/2012 | 00:08 | מאת: שרה

לפני יומיים גילתה ביתי בת ה - 9 שני פצעים בצבע חום כהה בערך בקוטר חצי שקל בכף הרגל בצד שדורך על הרצפה. האם יש לזה הסבר? האם זה דורש התערבות רפואית? למי והאם צריך ללכת לרופא עור או רופא ילדים?

לפנות לבדיקת רופא עור

06/10/2012 | 08:11 | מאת: סיגל

היי, מזה מס' שנים,יש לביתי (15) כתופעה חולפת-חוזרת, בליטות על העור בבמרפקים אשר מאד מגרדות. לפני מס' שנים נפגשנו עם רופאה בכירה באיכילוב שנתנה משחות אשר גרמו לצריבה בלתי נסבלת על העור. רופאה אחרת נתנה טבעקוטן... משחה זו מרגיעה אך אינה מסלקת את התופעה, וכשזה מגרד זה נפצע וכן הלאה. אשמח לקבל המלצה לטיפול. תודה

מבלי לראות במה מדובר, ייתכן שמדובר ב Frictional Lichenoid Dermatosis , תופעה זו מופיעה לסרוגין, ומלווה גרד, בעת שמופיע, ניתן לטפל מקומית ב Eumovate . יביא להטבה ואך היעלמות, אך כאמור מופיע מחדש לסרוגין.

04/10/2012 | 19:47 | מאת: דורית

אז אם כן באיזו גיל אפשר לבצע את ההסרה של כתם קפה חלב דרך הלייזר. למה עדיף לא לבצע את זה בגיל שנתיים או לפני גיל זה.

בגיל זה , במיוחד אם הנגע גדול, הפעולה כרוכה בהרדמה, בגיל בוגר , ניתן להסתפק באלחוש מקומי. במידה והנגע בעייתי מבחינה אסטטית, ניתן לשקול טיפול גם בגיל מוקדם יותר.

03/10/2012 | 01:53 | מאת: פאולינה

שלום ד"ר בן אמיתי, בתי בת 4 סובלת מפטרייה ברגליים. בפעם הראשונה גילו את זה בתחילת אוגוסט ונתנו טיפול של חודש ימים בלמיסיל. היה נראה שזה עזר והכל נגמר אך משלשום זה חזר שוב ובעוצמה גדולה יותר. היא סובלת נורא ולא ישנה בלילה כי מגרד לה מאוד בין האצבעות ומריחת למיסיל לא עוזרת כלל. אני גם טיפלתי בתכשיר מיוחד בנעליים שלה ונמנענו מללכת לבריכה בתקופה זו לכן לא ברור מאיפה הפטריה הופיעה שוב. אני ממש מודאגת ומיואשת כי רופא עור שלנו בקופת חולים לא מתיחס לנושא ברצינות רבה וילדה סובלת נורא. הייתי מאוד רוצה להגיע לבדיקה והתייעצות איתך. כיצד ניתן לעשות זאת בהקדם? המון המון תודה פאולינה

לפנות למרפאת עור ילדים שניידר 03-9253652, או למרפאתי הפרטית 077-9116765

02/10/2012 | 12:37 | מאת: דורית

שלום רב האם אפשר להסיר באמצעות לייזר כתם קפה חלב בצבע חום בהיר מתחת לעין אצל ילדה בת שנתיים על ידי דר משה לפידות. מהו סיכוי הצלחת ההסרה דרך הלייזר. האם הסרת הכתם משאירה צלקת כל שהיא על הפנים.

ניתן להסרה בעזרת Ruby Laser . לא משאיר צלקות. בד"כ לא מבוצע בגיל שנתיים, אלא אם כן המשמעות האסטטית ניכרת

01/10/2012 | 18:23 | מאת: רתם

שלום, בני בן השנה מזיע ללא הפסקה כמעט, ותמיד סבל מהזעת יתר. בעיקר כשהוא בוכה וישן. רופאת הילדים שלנו אמרה שזה בגלל שהוא שותה הרבה מים... יש כתמים גדולים רטובים על הסדין או על החולצות שלנו כשנרדם עלינו. הוא מזיע בראש ובפלג הגוף העליון. אני מעוניינת לקבוע תור לבדוק אותו אבל לפני כן, הוא אמור לעבור בדיקת דם של גיל שנה מה עליי לבקש מהרופאה להוסיף לבדיקות לפני שאני הולכת לרופא המומחה? מה הסיבה להזעה הזו וכיצד מטפלים? תודה.

יש להקפיד על איוורור מתאים, להפחית חשיפה לחום, בגדי כותנה דקים ומאווררים. לא קיים טיפול תרופתי מפחית זיעה לילד בן שנה.