פורום ניתוחי עמוד שדרה

ברוכים הבאים לפורום כירורגיית עמוד השדרה. מקצוע זה עוסק במגוון רחב מאוד של תחלואות עמוד השדרה, כגון: גידולים, חבלות, עיוותים, מחלות ניווניות, זיהומים של עמוד השדרה ועוד.

התחום הינו דינמי, וכיום עומדים ניתוחי עמוד השדרה בחזית הטכנולוגיה הרפואית. הפתרונות לתחלואת עמוד השדרה אינם בהכרח תמיד ניתוחיים וישנן מחלות, שניתן ואפשר לטפל בהן בצורה שאינה ניתוחית - זאת כמובן על פי שיקול דעתו המקצועי של המנתח המטפל.

בעשור האחרון עבר תחום זה שינוי עצום, וכיום ישנם ניתוחים שניתן לבצע עם "חלקי חילוף" או לחליפין לבצע ניתוח באמצעות פתחים זעירים דרך העור.

בפורום זה ננסה לסייע כמיטב יכולתנו בסוגיות שונות הקשורות לתחום ולכוון למקורות נוספים. לא ניתן יהיה לתת פתרונות אישיים או יעוץ פרטני, אך ניתן יהיה לתת כיוון כללי להתמודדות עם הנושאים שיועלו בפורום.
1800 הודעות
1429 תשובות מומחה

מנהל פורום ניתוחי עמוד שדרה

שלום ד"ר גיליתי כי אני פרוץ דיסק צוואר וגב תחתון לפני כשנה אין לי בעיות ניורולוגיות מיוחדות האם אימון של שכיבות סמיכה יכול לגרום לנזק כלשהו?\ תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

איתי שלום, בסבירות גבוהה-לא.

29/06/2012 | 22:13 | מאת: שטיינר

בצילום נראים שינויים ניווניים בגופי החוליות ובפרקים הפצטליים. ושינויים ניווניים קשים בדיסקים עם תופעות ווקום.

28/06/2012 | 18:58 | מאת: נעמה

בתי לקראת ניתוח עקמת בה"ח דנה ,אני מעונינתלדעת עלות של ניתוח מסוג זה (פחות או יותר) תודה נעמה

לקריאה נוספת והעמקה

נעמה שלום, מדוע שלא תשאלי בביה"ח בו תנותח ???

27/06/2012 | 10:27 | מאת: יגאל

שלום רב! לפני מספר שנים נפגעתי בעבודתי, המל"ל קבע לי 19%. הרגשתי החמרה ועברתי CT ן-EMG:תוצאות L3-L4 בלט דיסק דיפוזי עם לחץ על השק L4-L5 בלט דיסק דיפוזי עם לחץ על השק. קיים חשד ללחץ על עצב ההיקפי השמאלי. L5-S1 בלט דיסק אחורי מרכזי ולטראלי יותר משמאל עם לחץ על השק הדוראלי ועל העצב ההיקפי השמאלי. EMG - THE STUDY SUGGEST RT.CHRONIC DENERVATION AT THE L5-S1 LEVEL, ACUTE DENERVATION AT THE LT.L2-L3 LEVEL, CHRONIC DENERVATION AT THE LT.L5 LEVEL. MAY SUGGEST ROOT LESION. יותר מפורט:  TRIBAL S1-S2 RIGHT MEDIAL GASTROC - MOD INACT NEUR LEFT EDB DEEP PERONEAL L5-S1 MOD INACT NEUR RIGHT EDB DEEP PERONEAL L5-S1 - MOD INACT NEUR LEFT AT - DEEP PERONEAL L4-L5 - MOD INACT NEUR RIGHT AT DEEP PERONEAL L4-L5 - MOD INACT NEUR LEFT VASTUS LITREALIS - FEMORAL L2-L3-L4 - ACUTE PART DEN הליכה בקושי עם גרירת רגלים פלוס כאבים בגב ורגליים וחוסר תחושה. רציתי לשאול - עד כמה רציני המצב? ומה אחוזי הנכות המשוערים (פלוס-מינוס) יש לי? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

יגאל שלום, אם אתה לא הולך - המצב כנראה "רציני" לא ניתן להשיב על שאלותייך מבלי לבדוק אותך ואת ההדמיה שלך.

26/06/2012 | 19:21 | מאת: אבי

שלום. אני איש קבע בחיל האוויר לפני כחודש וחצי בעת נסיעה לאחר בבסיס עם מלגזה , הסתובבתי לאחור ואז ניתפס כל הצד השמאלי של הגוף. הופניתי למיון שם בוצע צילום רגיל ללא ממצאים וקיבלתי זריקה נגד כאבים. במהלך כל זמן זה עד לבדיקת הסיטי אני חש כאבים עצומים בצוואר ובגב עם תחושות נימול ברגליים. היום קיבלתי את תוצאות הסיטי רשום שם: בגובה - C4-C5 : מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמניות. בלט דיסק אחורי מרכזי עם לחץ קל על השק הטקאלי. מה זה אומר? והאם ניתן לתבוע את משרד הביטחון? האם נדרש גם לעשות MRI רן וטלי אורי. אורלוב 58 פ"ת פקס - 039579467

לקריאה נוספת והעמקה

אבי שלום, זה לא אומר שום דבר, יכול להיות סתם ממצא לתבוע ניתן תמיד..... MRI היא בדיקה טרום ניתוח.

לפני 3 חודשים עברתי ניתוח לקיבוע עמוד שדרה צווארי שבמהלכו בוצעה קורפטומיה של חוליה C5 ודיסקטומיה של דיסקים C3-4,- C5-6, C4-5 וקיבוע. מהניתוח התעוררתי עם תחושת צריבה בבוהן ובאצבע של יד ימין שנמשכת עד היום ולפני כחודש התחלתי להרגיש זרמים באזור המפשעה הרגלים וכף יד ימין כאשר אני מרכין את הצוואר. כשאני לא מרכין אין לי זרמים. לפני כ-3 שבועות התחלתי גם טיפול בליריקה כנגד תחושת הצריבה אבל אני לא רואה שינוי גדול. האם אני צריך להיות מודאג מהתופעות האלה?

לקריאה נוספת והעמקה

יצחק שלום, איני יודע אם אתה צריך להיות מודאג, אך אתה צריך להפגש עם המנתח שלך....

23/06/2012 | 20:04 | מאת: שולי

שלום, אני סובלת מכאבי גב עם הקרנה לישבן ולרגל ימין ותחושת נימול וכבדות ברגל שמאל. ב MRI נמצא: L5-S1 ניוון קל של הפסטים. L4-L5 ניוון של הפסטים והפלבום וכן אובדן גובה וסיגנל בדיסק. בנוסף בקע דיסק פארא מדיאני מימין הגורם ללחץ קל על השק ללא היצרות הנקבים. L3-L4 ניוון קל של הפסטים. האם מלבד הבקע, הכוונה היא שיש הצרות של התעלה? האם הטיפול הינו ניתוח? ואם כן באיזה ניתוח מדובר? תודה

שולי שלום, קשה להגיב מבלי לראות את הבדיקה בעצמי ולבדוק אותך. רק לאחר כל הנ"ל- ניתן לדון בדרך טיפול.

22/06/2012 | 15:57 | מאת: הדסה

שלום רב אשמח לקבל הסבר לגבי תשובת MRI בלט דיסק דיפוזי משמאל המצר את הפורמינה השמאלית מבנה ציסטע צמוד למפרק הפסטרי השמאלי בגודל 5 מ"מ רקמה דלקתית שיכת לליגמנטום פלבום מעובה לחץ על השק התקאלימשמאל ולחץ על השורש העצבי שינויים דלקתיים עם ציסטה סינוביאלית פסטרית. אני בת 63 וסובלת מאד מכאבים ברגל שמאל רק בעמידה שלא מאפשרים לי ללכת אשמח לקבל את חוות דעתך.תודה תודה וכמובן שבת שלום

לקריאה נוספת והעמקה

הדסה שלום, יש ככל הנראה לחץ על העצב ברגל שמאל שנובע מציסטה אל תשאלי מה הטיפול כי זה -להתיעצות עם מנתח עמו"ש.

19/06/2012 | 13:40 | מאת: יאיר

לאחר בדיקת CT נאמר לי ע"י אורטופד כי יתכן והוא רואה בעיה ברצועה הצהובה בגב אמצעי האם בדיקת ה - MRI שאני הולך לעבור אמורה להיות עם חומר ניגוד? ומה עושים במצב של בעיה ברצועה הצהובה? ניתוח? תודה רבה

יאיר שלום, שאלתך לא ברורה, עושים מה שצריך- לפי הממצאים. מכאן ועד להפליג בתאורים לניתוח הדרך עוד ארוכה. לא צריכים חומר ניגוד.

19/06/2012 | 12:03 | מאת: ליאת

עברתי תאונת דרכים בבדיקת סיטי נימצא L4-L5 :בלט דיסק אחורי מרכזי עם מגע בקדמת השק התקאלי. L5-S1:בלט דיסק אחורי מרכזי עם מגע בקדמת השק התקאלי בשני השורשים L5. הטיפול הפיזיוטרפי והאופטלגין לא הועילו לי... מה אני אמורה לעשות?? הכאבים שלי ממש מתחזקים במצב של ישיבה בתודה מראש

ליאת שלום, את אמורה להפגש עם מנתח עמוד שדרה שיציע לך דרכי טיפול.

23/06/2012 | 15:10 | מאת: ליאת

ד"ר אני מעוניינת לקבוע תור אצלך מה עלות טיפול / ייעוץ? ומספר הטלפון לקביעת תור? בתודה מראש

17/06/2012 | 19:40 | מאת: אורנה שפיר

לביתי בת ה12 גילו שיש לה עקמת . הומלץ על ניתוח על ידי ד"ר קפלן בהדסה.נמדדו d7-d10 73 d10-l3 75 אשמל לקבל את דעתך.

דעתי אינה יכולה להנתן ללא בדיקתה- בדיוק כפי שבדק אותה ד"ר קפלן.....

17/06/2012 | 17:12 | מאת: דן

שלום רב לאחר כאבים ממושכים בגב תחתון עם הקרנה לאורך כל רגל ימין כולל בעקב הרגל, ולאחר תוצאות של סי טי ע"ש מתני ומיפוי עצמות, אובחן אצלי ע"י האורטופד בקע דיסקלי מרכזי ופרא מדיאני לימין שגורם ללחץ קל על שורש S1 בתעלה מימין. האורטופד הסביר לי שזה הגורם לכל הכאב ומייד רשם לי הפנייה לביצוע ENDOSCOPIC DISCECTOMY וממש שיכנע אותי לעשות זאת במהרה כי חבל על כל רגע נוסף של סבל וכאב. אני כמובן נהייתי חיוור מפחד ומבולבל כל כך כי הרופא הציג את הפעולה כפשוטה (יחסית) שנעשית עם הרדמה מקומית ושבאותו היום אלך הביתה כאדם חדש. אני מפוחד מהפעולה, מפחד שזה כואב או מסוכן(שלא אצא עם נזק ב-ע"ש) ולא יודע מה לעשות. כל אדם שני שאני פוגש ברחוב אומר את המשפט המפורסם " עם גב לא מתעסקים !! לא לנתח ולא דרך מכשיר אנדוסקופ ולא "שום כלום". ואישתי לעומת זאת סומכת על הרופאים ודוחפת אותי לכך כי היא גם בעצם רואה את הסבל שלי ולא אף אחד אחר. ולכן אני פונה אליך כבוד המומחה, מה עליי לעשות? והאם יש לך נסיון עם הפעולה הזו והאם תוכל לומר לי על אנשים שעברו זאת ויצאו "כמו חדשים".

לקריאה נוספת והעמקה

דן שלום, ראשית, וחד משמעית: הפעולה הראשונה להציע לאדם שסובל כפי שאתה מתאר הוא לא ניתוח ! ישנם מגוון טיפולים שמרניים בטרם צריך להציע ניתוח, וצריך למצות אותם. ניתוח יוצא כאופציה ראשונה אך ורק מצבים מאוד מסוימים- ואלו אינם המצבים שלך. בנוסף, בשום תנאי לא מבצעים ניתוח ע"ס בדיקת CT, דרושה בדיקת MRI ממליץ לך בחום לפנות לדעה נוספת.

16/06/2012 | 13:09 | מאת: יעקב

שלום! יש סיכוי שאעבור ניתוח בע"ש תחתון בביה"ח וולפסון. אני בן אדם ערירי ויש לי אחות ו- 3 ילדים. היא אמרה שהיא תעזור לי. 1.באם אעשה את הניתוח המורכב שהוא גם כולל קיבוע , שאלתי כמה זמן אהיה מרותק למיטה? 2.האם יצתרכו לעזור לי לרדת מהמיטה? 3.האם ישנם עוד פרטים לגבי ההחלמה?

יעקב שלום, את השאלות האלו אתה צריך לשאול את מי שאמור לנתח אותך !!!!

לפני 9 חודשים נפלתי במדרגות ונחבלתי בגב תחתון. תקופה ארוכה סבלתי כאבים. במיפוי עצמות אובחן שבר בסקרום. היום מצבי השתפר, אבל אני לא יכולה לחזור לפעילות הספורטיבית האינטנסיבית בה עסקתי לפני התאונה מפאת כאבים בעת מאמץ גופני. אציין שגילי 38 ובדיקת צפיפות עצם שהופניתי אליה נתנה תוצאות תקינות לגמרי. איזו פעילות גופנית מומלצת לאדם במצבי?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לחזור לכל פעילות- השברים סגורים לאחר תקופה זו.

12/06/2012 | 17:37 | מאת: אורה

שלום רב, לאחרונה אני סובלת מכאבים בצוואר עם הקרנה ליד ימין עשיתי MRI לע"ש צוארי וקיבלתי את הפענוח שאני לא מבינה מה כתוב בו. יש אפשרות להסביר לי מה כתוב? ומה יש לי \? ואיך מטפלים בזה? בסיכום הפענוח - שינויים דסקוגנים ונווניים, כאשר הניכר ביניהם הינו אקסטרוזיה דסקלית משמעותית פראצנטרלית לימין, עם הצרות משמעותיות של מוצא הנקב הימני וקרוב לודאי לחץ על שורש העצב במעברו שם. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אורה שלום, במילים פשוטות: יש לך פריצת דיסק בצוואר. התיעצי עם מנתח עמוד שדרה בליווי הבדיקה

12/06/2012 | 22:42 | מאת: אורה

קודם כל תודה רבה. האם בהכרח שנדרש ניתוח במקרה כזה?

11/06/2012 | 12:28 | מאת: ani

שלום. אני בת 60, ועקב חיים בסטרס תמידי, רוב חיי אני סובלת מכאבים בכתפיים, זרועות, גב עליון, צוואר... מזה מספר חודשים החלו כאבים חזקים במרפק ימין, טופלתי בזריקה ובתרופה(אטופן), ולא רק שלא עזר, זה החמיר. כמו כן כאבים אקראיים, כל יום במקום אחר, צוואר(קבוע), כתפיים, ירך, ידיים.. עשיתי מיפוי עצם שהממצאים הם: בצילום יישור לורדוזה, הצרות בין חוליות c5-c6-c7, שינויים ספונדילוטים. קליטה מוגברת במדור רדיו-קרפלית של שתי כפות ידיים, בע"ש צווארי, בפאסטה משמאל של חוליה l4-l5, -שינויים ניווניים או דלקתיים. זה מה שהרופא כתב בהפנייה לפיסיותרפיה. אני שואלת: אם יש דלקת איך לא ראו במיפוי המרפק? והאם חוץ מפיזיותרפיה אין מה לעשות? אציין שבגלל שסבלתי מחוסר ויטמין די, (בינתיים הסתדר עקב תרופות), הרופא(הכללי) המליץ צפיפות עצם כל שנה. האחרון לפני שנה היה טיפה גבולי בירך ימין, כל היתר בנורמה. בקרוב אעשה שוב. אודה על תובנותיך.

לקריאה נוספת והעמקה

אני שלום, כל קליטה יכולה לסמן "דלקת" כהגדרתך. אפשר לנסות את כל מגוון היפולים השמרניים: הידרו, שיאצו וכד'

12/06/2012 | 06:53 | מאת: אני

שלום רב ד"ר אני פרוץ צוואר גאה שני בלטים ב - c-5-6-7 ופריצה מגעילה ב - c4-5 הייתי אצל מיטב הנוירולוגים והאורטופדים שבדקו אותי וטענו שאין פגיעה נוירלוגית. (בעבר הייתה לי חולשה ביד שחלפה) חדר כושר והרמת משקולות מחוץ לתום לדבריהם ריצה גם כן. מה נשאר? שחייה הבנתי שגם שחיית גב אינה מומלצת לפרוצי צוואר רציתי לשאול את דעתך בנושא ואם אינך ממליץ אז איזו פעילות גופנית אני כן יכול לעשות אני פשוט משתגע. תודה

אבירם שלום, תאורטית שחית גב מתאימה דווקא.

מה זה אומר מתאימה? ולמה תאורטית? היא מחזקת שרירי צוואר? או שפשוט לא מועילה ולא מזיקה לצוואר

09/06/2012 | 21:08 | מאת: זהבה

שלום דר' ליאור מרום אני בת 52 מזה מס' חודשים אני סובלת מכאבים חזקים בצואר עם קרינה לכתף וליד עד המרפק. בצילום אובחן היצרות בין החוליותc5-6 עם גלישה אחורית בידי גם בדיקת ct ללא פענוח אני לוקחת משככי כאבים עם הקלה קלה והכאבים באים בהתקפים כמו דקירות.אני מעוניינת בבדיקת ייעוץ ואבחון וכמובן טיפול מתאים. אודה מאד אם אפשר לקבוע לי תור. תודה

זהבה שלום, אני מקבל דרך מרפאות חוץ רמב"ם, פרטי, מרפאות מכבי.

08/06/2012 | 15:04 | מאת: א

שלום דוקטור אני בן 18 וסובל כבר שנה מכאבים עקב פריצת דיסק L4-L5 לצד ימין שבעקבותיה יש לי גם עקמת לצד ימין (כל השרירים בצד ימין תפוסים). אני כבר לא יודע מה לעשות יש לי עכשיו טיפול שאני לא כל כך יודע מהו כי אמרו שהו חדשני בפרוצדורה של שאיבת דיסק אבל זה לא בדיוק שאיבת דיסק אצל דוקטור ראובן גפשטיין הוא טוען שסיכויי ההצלחה הם 70%. האם אתה מכיר טיפול טיפול חדשני בפרוצדורה של שאיבה? האם אתה ממליץ לי לבצע שחייה עד הטיפול? רוב הרופאים שהלכתי אליהם (והלכתי להרבה) אמרו לי שאני מצד אחד לא בדרגה חומרה חמורה ולא קלה אלא בשטח האפור. האם יש לי סיכוי לצאת מזה בלי ניתוח? איך אני יוצא מזה דוקטור אני כבר לא יכול לסבול את הכאבים?

לקריאה נוספת והעמקה

א שלום, נחמד לראות כמה אתה עדיין נאיבי. כמו שאותם רופאים שבדקו אותך חיוו דעה- כך גם אני צריך לבדוק כדי לחוות דעה.

06/06/2012 | 21:51 | מאת: מאיר זנטי

אני סובל מכאבי טופת ביד שמאל מאזור הכתף ומטה וחולשה ביד שמאל. מה עלי לעשות ??

מאיר שלום, אם אתה סובל מכאבי תופת ( ולא - טופת) וחולשה ביד כדי שתבדק בהקדם על ידי מנתח עמוד שדרה.....

06/06/2012 | 11:27 | מאת: תוריעדי

מהו ספונדילוליטזיס דרגה 1 בין 4 ל-5 תודה תוריעדי

עדי שלום, זהו מינוח שמתאר החלקת חוליה אחת ע"ג השניה, ומחולק ל 4 דרגות. 1- הכי קלה.

06/06/2012 | 11:25 | מאת: תוריעדי

06/06/2012 | 11:08 | מאת: דור

ליאור שלום , יש לי פריצת דיסק חמורה מאוד (הגדרה של הרופא) במיקום L5-S1 הרופא טוען שאני חייב ניתוח או להמשיך לסבול (סובל מכאבים קשים לכל אורך הרגל עד כדי חוסר יכולת לעמות/ ללכת). האם יש אפררויות נוספות כמו שאיבת דיסק או צריבת דיסק והאם רלבנטי למצבי?

לקריאה נוספת והעמקה

דור שלום, לא ניתן לענות לשאלתך מבלי לבדוק אותך ואת ההדמיה.

05/06/2012 | 19:30 | מאת: מוטי

שלום רב, אימי אישה בת 74 , סובלת מאוסטאופרוזיס, לפני כשבוע התעטשה והרגישה כאב עז בעמוד השדרה הגבי, ומאז סובלת מכאבי תופת באיזור עמוד שדרה גבי להלן תוצאות CT מודגמת היפרקיפוזיס גבית, מודגמת צורת פרפר לחוליה D9 עם חיבור גרמי D8-D9. האספקט הימני של חוליה D9 נמוך מהשמאלי, אך אין עדות לסקוליוזיס ניכרת באיזור. שאר המבנים הגרמיים תקינים. ניראים שינויים ניווניים קלים בצורת זיזים קידמיים בקטע גבי אמצעי ותחתון. תעלת השידרה והפורמינוט בממדים תקינים לכל האורך. אין עדות לפתולוגיה ברקמות הרקות הפרה-ורטבליות. לסיכום, דפורמציה בחוליה גבית d9 ייתכן מולדת או משנית לשבר בעבר מה האבחנה בבקשה, האם טיפול אלטרנטיבי כמו אוסטאופטיה,דיקור יכול לעזור? האם יש כאן מצב לניתוח? הכאבים של אמא בלתי נסבלים בתודה רבה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

מוטי שלום, אין באפשרותי לענות לשאלות מסוג זה ללא בדיקתה ובדיקת ההדמיה בעצמי..

הופניתי לMRI עמוד שדרה צווארי והתור הקרוב ביותר הוא במכון מאר (ניידת) האם יש הבדל באיכות לעומת בתי החולים הגדולים בביצוע ה MRI האם זה שיקול : לבצע בניידת לעומת ביצוע בשיבא או בבית חולים גדול אחר

עקרונית, אין שום הבדל

04/06/2012 | 14:11 | מאת: יעקב

שלום רב! בעבר פניתי אליך. יש לי 3 פריצות דיסק והצרות תעלה דו צדדית בע"ש גב תחתון. אני מחולון ומסיבה שהיא קשורה בהחלמה החלטתי להינתח בוולפסון מכיון שאני ללא בת זוג ויש לי רק אחות אחת עם 3 ילדים. כל מי ששמע אומר לי "רק לא בוולפסון" מסיבה שזה לא מקום לניתוחי גב. (אני כבר ניפגשתי עם המנתח בוולפסון) כניראה מרוב עצות לא רואים את היער. 1.מהיא עצתך המיקצועית איפה להינתח? 2.ממה שתארתי במסמך זה.

יעקב שלום, איני מכיר את הנעשה בביה"ח וולפסון

02/06/2012 | 19:51 | מאת: י. מימון

דר' מרום שלום. המלצת הרופאים לטיפול בפריצות דיסק מרובות הן קיבוע החוליות מC3-C4. מה ההשלכות של ניתוח מסוג זה? האם יש הגבלת תנועה בצוואר?מה משך ההחלמה והשיקום? מודה מראש על ההתייחסות.

לקריאה נוספת והעמקה

מימון שלום, ממליץ לך מאוד לדבר עם "הרופאים" שממליצים לך על ניתוח כזה.....

31/05/2012 | 11:25 | מאת: ענת

בת 42.חודש וחצי עם כאבים בעכוז וברגל שמאל וחוסר תחושה בכף הרגל. אודה לך על קבלת חוות דעת עפ תשובת c.t. מרווח l2/l1- בלט דיסק דיפוזי קל עם פריצת דיסק קטנה שמאלית עם לחץ קל על שמאל השק הדורלי והיצרות של הרצס השמאלי.היצרות קלה של תעלת השורש משמאל,מחוץ לתעלה הדיסק נראה מישיק לשורש העצב . מרווח l3/l4- בלט דיסק אחורי דיפוזי,מעט יותר לשמאל עם לחץ קל על השק הדורלי והיצרות קלה של תעלות השורש. מרווחl4/l5- בלט דיסק אחורי דיפוזי בינוני,אשר ביחד עם עיבוי של הליגמנטה פלאבה גורמים להיצרות היקפית בינונית של תעלת השדרה עם לחץ על השק הדורלי והיצרות של הרצסים משני הצדדים.תעלת השורש מימין מוצרת במידה בינונית עד קשה על רקע אוסטאופיט בשולי הדיסק והיצרות קלה של תעלת השורש משמאל. מרווחl5/s1-בלט או בקע שטוח אחורי ימני קל

לקריאה נוספת והעמקה

ענת שלום, מצטער, אך הפורום לא מחליף יעוץ פורמלי ואינו נותן חוות דעת מבלי לבדוק את המטופל ואת ההדמיה. אשמח לבדוק אותך בכל מסגרת שהיא ולחוות דעתי לאחר הבדיקה.

31/05/2012 | 09:58 | מאת: ציפי

שלום ד"ר מרום . אבקש לדעת אם יש איזו דרך לגת בלי צילום או CT אם ישנה פריצה חדשה בגב יש לי בעיות בעמוד הידרש L5L4 בלט עם איפרסיה של שק.L2L3 בקע לטראלי רחוק קטן משמאל נושק L2 ע"ש צוארי שינוי פצטרים ודיסקוגנים כרגע אם כאבי גב חזקים לאחר שניתפס לי הגב התחתון .קיבלתי 3 זריקות ולטרן איך ללא השפעה עברתי לארקוקסי 90 אם קצת התבה מה אני יכולה לעשות תודה ומחכה לתשובתך

31/05/2012 | 18:06 | מאת: פיזיוטרפיסט מומחה

03/06/2012 | 18:06 | מאת: ציפי

קיבלתי את תשובתך ותודה איך אני מוצאת את הפיתרון לו את ממליץ

שלום בעלי בן 39 סובל מאי יציבות תקופה ארוכה עבר את כל הבדיקות האפשריות והכל תקין מלבד הסי טי של הגב הרופא אמר שהוא זקוק לניתוח אשמח לוות דעתך הבדיקה בוצעה בתאריך .09/04/2010 להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של ע: "ש מותני D12-S1 הסריקה בוצעה במנח אקסיאלי עם שחזור סגיטלי וקורונלי. אין בדיקות קודמות להשוואה. סיבת הפניה: LBP . ממצאים: תעלה גרמית ברוחב תקין. יישור של לורדוזיס פיזיולוגי. .תקין גרמי מבנה:D12-L1,L1-L2 המפרקים הפצטאליים שמורים. פורמינות נוירליות שמורות. L2-3:ללא בלט דיסק. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. שינויים ניוונים במפרקים הפצטליים. L3-4:בלט דיסק היקפי אחורי גורם ללחץ על השק התקאלי. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. שינויים ניוונים במפרקים הפצטליים. L4-5:בלט דיסק היקפי אחורי גורם ללחץ קל על השק התקאלי.. נקבים בינחוליתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. שינויים ניוונים במפרקים הפצטליים. L5-S1:היצרות המרווח הדיסקלי. בלט דיסק היקפי אחורי וזיזים גרמיים אחוריים גורמים ללחץ קל על השק התקאלי. ספונדילוליזיס בגובה L5 דו-צדדי. שינויים ניוונים סקלרוטיים ב-SIJ דו-צדדי מלווים בזיזים גרמיים בשולי המפרק משמאל. הנקבים הבינחולייתיים חופשיים. מבנה גרמי תקין. שינויים ניוונים במפרקים הפצטליים. רקמות רכות פרהוורטברליות שמורות. סיכום: שינויים ניוונים בעמוד השדרה ובלטי דיסק קלים כמתואר. ספונדילוליזיס בגובה L5 דו-צדדי כמתוא

30/05/2012 | 09:14 | מאת: שאול

שלום עברתי צילום C.T. צווארי לפני כשלושה חודשים, ויש לי תור לרופא עמוד שדרה. האם הצילום תקף? או שעליי לעבור צילום C.T. נוסף במידה וישנם שינויים תוך פרק זמן כזה? יש לי הפנייה לצילום נוסף... תודה

תקף בהחלט

31/05/2012 | 08:03 | מאת: שאול

24/05/2012 | 13:39 | מאת: חגית

שלום רב רציתי לשאול לגבי כאבים בצואר ובכתפיים שנמשכים כשלושה שבועות... בצילום רנטגן ראו שינויים ניווניים בצואר שמעבר לגילי (50),והרופא אמר שכרגע אין מה לעשות.. האם כדאי לבקש סי.טי או MRI ? האם זה להיות מניתוח לכריתת דיסק בגב התחתון שעברתי לפני כשלושה חודשים? אודה על התייחסותך,חגית

חגית שלום, שאלתך לא יכולה להענות בצורה רציניצ משום שלא נבדקת. התיעצי בצורה פורמלית עם מנתח עמ"ש

24/05/2012 | 20:51 | מאת: חגית

נבדקתי ע"י אורטופד כללי...אבל אפנה למנתח עמ"ש

שלום רב, אחרי כאבים מאוד חזקים, בבדיקת CT התקבלה התוצאה הבאה : אקסטרוזיה דיסקלית אחורית מרכזית שנמשכת לכיוון, קואדלי, כנראה לוחצת קלות על השק הדורלי. מה זה אומר? ומהי המלצתף לטיפול? בינתיים מתאים להתעמל בפילאטיס מכשירים? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלומית שלום, זה אומר בדיוק מה שאת מבינה- פריצת דיסק. סוגי הטיפולים רבים, ממליץ לך לפנות בצורה פורמלית ליעוץ עם מנתח עמו"ש. החלטה טיפולית נקבעת לאחר בדיקה בלבד

23/05/2012 | 13:17 | מאת: סיגלית

שלום, אבי בן 67, הוא היה אדם פעיל מאוד גופנית, ב 5 שנים האחרונות החל לסבול מכאבי גו שהקרינו לאיזור הישבן, שכנראה הם נובעים מהיצרות בעמוד השדרה באיזור חוליות .בהתחלה הכאבים היו נסבלים, היו רק בצד אחד,ולרוב נפתרו כשהפסיק ללכת או לעמוד והתיישב. אך לאחרונה הכאבים החמירו ועברו לצד השני, מופיעים כמו דקירות חדות, לעיתים יש כאבים גם בזמן הישיבה, והגבלה נוראית בהליכה- הליכה רצופה ל 2-1- דקות בערך. אבי מפחד מניתוח ומחפש פתרונות חלופיים- הוא מנסה המון אופציות כדי לפתור את הבעיה- התעניין ב"מיטת היפוך" שאמורה לרווח את המרווח בן החוליות, ובהזרקת סטרואידים תחת CT, או אפידורל, ניסה טיפולי כירופרקטיקה, ודיקור .. אשמח לשמוע את דעתך בנוגע לטיפולים אלו, ואם אינך ממלץ עליהם, אילו אופציות קיימות, תודה רבה על עזרתך סיגלית

לקריאה נוספת והעמקה

סגלית שלום, הפורום לא נועד למטרות אלו, התיעצי בצורה פורמלית.

21/05/2012 | 21:41 | מאת: פלג

אלו הן תוצאות בדיקת הCT שנעשתה לאבא שלי, הייתי רוצה מאוד לעזור לו מכיוון שהוא מאוד סובל במשך זמן רב, לא מסוגל כלל לשבת ומתפתל כל היום מכאבים. בגובה C3-C4 - קיימת היצרות דיסקאלית עם שינויים ארטרוטיים אונקוורטברליים קלים. רוחב תקין של תעלת השדרה והפורמינות. בלט דיסק אחורי מרכזי מעוגל בעומק 4.6 מ"מ עם לחץ מתון על קדמת השק התקאלי. בגובה C4-C5 - מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות. בלט דיסק אחורי מרכזי מעוגל בעומק 5 מ"מ עם לחץ מתון על קדמת השק התקאלי. בגובה C5-C6- מבנה הגרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות. בלט דיסק אחורי מרכזי וצדדי ימני בעומק 4.4 מ"מ עם לחץ מתון על קדמת השק התקאלי. בגובה C6-C7- מבנה גרמי תקין. רוחב תקין של תעלת השידרה והפורמינות. בלט דיסק אחורי מרכזי בעומק 5 מ"מ עם לחץ על קדמת השק התקאלי. אשמח מאוד אם תחזיר לי תשובה ותאמר לי מה ניתן לעשות כדי לעזור לאבי לחזור לעצמו ולהקל עליו מכיוון שאינו מסוגל להמשיך בעבודתו כמו שצריך וזקוק לטיפול אך לא ידוע איזה טיפול בדיוק. רב תודות

פלג שלום,[\הפורום לא מחליף רופא, בכדי שתעזור לאביך בצורה הכי יעילה- קח אותו לבדיקה!

21/05/2012 | 15:09 | מאת: מרי

שלום רב לפני כחודש הופניתי לMRI עמ"ש צווארי. בתשובה נכתב כי בגוף חולייה C7 ישנה האדרה (ברקע אני נותחתי בגולגולת עקב גרנולומה)שאלתי היא האם המנגיומה יכולה להיות בעצם חולייה ואם כן כיצד מטפלים? או שזו גרנולומה איזונופליק תודה על תשובתך המהירה

לקריאה נוספת והעמקה

מרי שלום, המנגיומה מופיעה גם בחוליות, הטיפול הוא תלוי קליניקה לאחר בדיקתך בשילוב עם הדמייה. עקרונית -מכלום ועד ניתוח.

25/05/2012 | 06:32 | מאת: מרי

שלום רב , תודה על התייחסותך. אני מבקשת לדעת האם ניתן להבחין שזו המנגיומה בוודאות או האם ניתןלדעת (על רקע עברי) שזו גרנולומה איזונופליק? ומה עושים?

שלום וברכה.לאחר שנפלתי בעבודה וקבלתי מכה חזקה בגב,לעיתים אני מרגיש כאבים איומים ולא מסוגל ללכת כלל,אפילו להסתובב במיטה מצד לצד קשה לי,יש לי קושי בלהעלות מדרגות,ובהליכה של עשרות מטרים.ב-סי טי.שבוצע לי יצא שבגובה L3-4:בלט דיסק מרכזי התחלתי לוחץ במקצת על קדמת השק התקאלי.הסיטי בוצע בגבהיםd12-s1 תודה רבה. נ.ב.האם הבעיה מזכה אותי באחוזי נכות ומה הטיפול המומלץ

לקריאה נוספת והעמקה

גון שלום, אחוזי נכות נקבעים רק לאחר בדיקה. טיפול מומלץ- רק לאחר בדיקה.

17/05/2012 | 19:04 | מאת: אורית

כאבים בגב במפרקי הסקרואיליק לא יכולה לשבת וללכת.הכאבים גם בירכיים הקידמיות השרירים מאוד כואבים. סובלת גם מהחלקה של חוליה c4c5 דרגה 1 . חגורה לא ממש עוזרת טיפול פיזותרפי גם לא לא טפלו במפאקסקר במשך 3 שנים מכיוון שחשבו שהכאב מעמוד השידרה. מה עושים

אורית שלום, הולכים לקבל עצה ממנתח עמוד שדרה באופן פורמלי.

17/05/2012 | 11:22 | מאת: תהילה

בביצוע CT שנעשה ב- 5/2012 הממצאים היו ספונדילוליס+ספונדילוליטזיס דרגה 2 L5-L4 + בלט שאלתי: האם המצב הנ"ל מצריך ניתוח? נ.ב בשנת 2002 אותם ממצאים אך בדרגה 1. (סובלת גם מאוסטופורוזיס) הגיל שלי הוא:42

תהילה שלום, הפורום לא מחליף יעוץ מנתח עמו"ש ולכן ללא בדיקתך ובדיקת ההדמיה שלך, שאלתך נשארת ללא מענה.

16/05/2012 | 13:38 | מאת: חני

שלופ אני בת 48 סובלת כחודשיים מכאבים ברגליים בעיקר ברגל שמאל.ע עשיתי סיטי עמוד שידרה מותני והתוצאה בלט היקפי הגורם ללחץ על השק הדורלי ולחץ על השורשים דו'צ.אשמח לקבל תשובה עד שאגיע לממומחה עמוד שידרה.

15/05/2012 | 13:52 | מאת: רוית

שלום לך עברתי ניתוח דיסקטומיה מותני, היתה הטבה של מספר ימים, ופתאום הכול חזר.. הכאבים בלתי נסבלים. האם יכולה להיות פריצת דיסק חוזרת בצד השני? היתה לי בצד שמאל, וכעת יכול להיות בצד ימין? והאם זה יעבור מעצמו ללא ניתוח או התערבות כירורגית? תודה

רוית שלום, יכול בהחלט להיות. תתיעצי בהקדם עם המנתח

14/05/2012 | 16:59 | מאת: שירלי

שלום ד"ר ליאור מרום! אני בת 22, לפני כשבע שנים עברתי ניתוח לתיקון עקמת בעמוד שדרה. אני תוהה ורציתי לשאול אותך.. האם "אפשר" להישאר עם הפלטינות שמקבעות את עמוד השדרה עד סוף החיים, האם הן גורמות לכאבים מסויימים, מומלץ להוציא אותם? אפשר לתפקד יותר בלעדיהם? או שהם לא מפריעים למהלך התפקוד היומיומי. העובדה שיש לי ברזלים לאורך כל עמוד השדרה נורא מפריעה לי, האם קיים סיכון בעתיד? ומה הסיכונים בהוצאתם? תודה רבה לך !

לקריאה נוספת והעמקה

שירלי שלום, אין בעיה להשאר עם המתכות. הוצאתם כרוכה בניתוח יחסית גדול- ומיותר.

20/05/2012 | 14:43 | מאת: רחל

שלום אני בת 15 וקצת הממליצו לי על ניתוח עקב עקמת בגב וישלי פחד מאוד מהניתוח עצמו אני מעונינית להיפגש או לדבר עם ילדה שעברה את הניתוח הזה שתוכל לעזור לי להתגבר על זה ..... תוכלי לההשיג אותי בטלפון 0544513430 או 0775589001

22/01/2013 | 21:13 | מאת: ש

הי, אני נותחתי לפני 22 שנה. דחיתי את שירותו הצבאי בשנה , התחלתי ללמוד לתואר ראשון , מכאן המשכתי בעתודה האקדמית , מכאן ועד היום קצינה , נשואה ואמא ל- 2 בנות. הניתוח קשה ומסוכן אבל אפשר לחיות , להצליח ולהיות מאושרת ..

27/07/2012 | 13:39 | מאת: רון

אני בדיוק באותו מצב עברתי ניתוח לעקמת והברזלים נימצאים עדיין בגופי ומתסכלים מאוד. אני ממליץ לך על שחיה והרבה מאוד מתיחות בכל חלקי הגוף והגוף שלך ירגיש הרבה יותר בנוח ככה במהלך היום יום.

14/05/2012 | 11:42 | מאת: אתי

EMG 2008 תמונה נוירופזיולוגית המתאימה חלקית קלה ב Supeficiial Peroneal Nerve חביוני גלי F תקיניםץ לא תומכים בפגיעה שורשית T1 C8 משמאל, S1 L4-5 משמאל. סריקה בתהודה מגנטית של עמוד השדרה המותני: L4-L5 - רושם בספק לבקע מרכזי שמאלי זעיר המלווה אימפרסיה ממוקמת על השק באיזור מוצא L5. L5-S1 - בלט ושינויים סיקוגניים כולל שינויימודיק, רושם לספונדילוליזיס, ההשפעה על השק או על הנקבים קלה, ללא לטרליזציה ניכרת. ללא ממצא בולט במרווחים האחרים. ארטיפקסים במעבר גבי-מותני. אין רואים הפרעה מסננת במרקם הגרמי EMG 2012 חביון גל F מוארך ומספר גלי F נמוך בפרוניאל שמאל יכול לרמז על פגיעה שורשית L4-5 משמאל, חביוני גלי F תקינים לא תומכים בפגיעה שורשית L4-5 מימין, L5-S1 דו צדדי. אשמח לדעת מה ההבדל בין EMG הראשון לשני ואיך זה מתקשר עם בדיקת MIR - ומה משתמע תודה ויום טוב

לאי תחושה ואי תזוזה בכף הרגל כתוצאה מהגב?

17/05/2012 | 14:00 | מאת: אתי

ואיך זה משתלב עם הרגל תודה

13/05/2012 | 14:08 | מאת: א

3 מנהלי מחלקות הציעו ניתוח האם ניתוחים מסוג אלה נפוצים? הציעו טיפול ניתוחי שיכלול למינקטומיה L3-4-5 וקיבוע L4-5 מה זה למינקטומיה? האם ממליץ על ד"ר אוחנה ניסים?

שלום רב, רציתי לשמוע את דעתך ואת המלצותייך לטיפול בזריקה ע"י טכנלוגיית האורטוקין. לפי הבנתי במספר בתי חולים בארץ מבוצעים זריקות כאלו (אמנם באופן פרטי ובעלות יקרה). האם יש יעילות בשיטה הזו? והאם לקבל זריקה לגב עד הדיסק הפגוע או זריקה לתוך הצוואר עד הדיסק הפגוע יכולה להיות סכנה בכך? בגב עוד אפשר להבין. אבל להחדיר מחט מהצוואר עד עמוד השדרה הצווארי? לא עוברים שם דרך כלי דם או כל מיני איבריים חיוניים? אני מודע שהטיפול לא בא לפתור פריצות דיסק או למנוע אבל אם הכאב יפסיק זה גם מצויין [-: תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אלעד שלום, עד עצם כתיבת השורות הללו, בספרות הרפואית המקובלת,לא ידועה כל טכניקה מהסוג שאתה מתאר כיעילה כטיפול בפריצות דיסק סימפטומטיות. כל נתון מעבר לכך הוא מכירת אשליות .....

וכן זה משהו דיי חדש שנערך שנה בארץ וחמש שנים בגרמניה מי יודע אולי הספרות הרופואית הולכת להשתנות [-:

שלום רב, שאלותיי הן כדלקמן: 1. האם בספרות הרפואית חיזוק שרירים באיזור גב/צוואר יכול למנוע פריצות דיסק או את החמרתן? האם יש לכך הוכחות? 2. כידוע רוב האורטופדים ממליצים על שחייה בכל הקשור לפריצות דיסק בגב התחתון על מנת לחזק את השרירים באיזור. האם הדבר נכון גם לגבי פריצת דיסק צווארית? האם שחייה יכולה להועיל? ואם כן איזה סוגי שחייה. לפי הבנתי שחיית חזה לא מומלצת בכלל. תודה רבה מראש על המענה

לקריאה נוספת והעמקה

זאב שלום, 1) אין שום דבר מוכח שדברים כאלו מונעים , מקסימום יהיו לך שרירי צוואר ו\או גב חזקים... 2) שחיה לא משפיעה על שום אבולוציה במניעת פריצת דיסק צווארי.

09/05/2012 | 12:15 | מאת: אמא דואגת

בני בן 21 עם קיפוזיס .אובחן בגיל 14 ולא היה מוכן בשום פנים באופן להשתמש במחוך כי חברים לעגו לו. לכן עשה סדרות של פיזותרפיות תרגילים בבית ושחייה.כיום נראה ממש מכופף ורע לראות אותו כך. בטחון עצמי בגלל המצב נמוך וירוד ביותר. חשבנו על ניתוח האם הדוקטור יכול להסביר לנו את הסיכונים של הניתוח וההחלמה הוא חייב התערבות ניתוחי . תוה רבה לך.

לקריאה נוספת והעמקה

אמא דואגת שלום, אשמח ליעץ לאחר שאבדוק אותו ואת ההדמיה שלו.

08/05/2012 | 03:06 | מאת: חיים

לפני כשנתיים עברתי תאונה שךאחריה עברתי מסאגים או איך שזה יקרה בכל מקרה במהלך הטיפול שמו לי על הגב תחתון אלקטרודה עם זרם , בעוצמה גבוהה של כ 85+ כ 20דקות דבר זה נעשה מספר רב של פעמים כיום אני סובל מכאבים במותן/אגן ומקרין לכל אורך רגל שמאל לא יודע אם זה עצב או שריר האם ישנו סיכוי שנעשה לי נזק בעקבות הטיפול הזה (לא נעשה בארץ )

חיים שלום, שאלתך היפוטטית לחלוטין לא נתנת לתשובה הגיונית.

10/05/2012 | 02:06 | מאת: חיים

לא מבין את תשובתך והגיחוח שבה זה מקרה שקרה לי,אולי איני מסביר את עצמי נכון אולי אך במסגרת טיפול רפואי שעברתי הונח על הגב התחתון שלי מרובע שחובר למכשיר שנתן פולסים של זרם בעוצמה של כ 80-85 ,כן איני טועה כיום יש לי כאבים בגב תחתון בעיות בישור ועוד שאלתי הייתה פשוטה האם יתכן שבעקבות הטיפול עם מכשיר זה יכול להיות פגיעה כל שהיא

07/05/2012 | 23:05 | מאת: לימור

הי, אשמח לשמוע מה המלצתך לגבי שיקום נכון מניתוח גב. לפני חמישה ימים עברתי ניתוח דיסקטומי ב l45. אני מרגישה מצוין ומסוגלת ללכת בנוחות. האם הליכה מתונה תורמת לתהליך הריפוי או שמה מזיקה? האם עדיף לשכב או לשבת? האם יש תרגילים ראשוניים שכבר מומלץ לעשות? אני מודעת לצורך לנוח אך לא בטוחה מה הדרך הנכונה לעשות זאת. תודה רבה

לימור שלום, נהדר שאת מרגישה טוב לאחר ניתוח, את ההוראות עליך לקבל מהמנתח....

06/05/2012 | 10:08 | מאת: יהל