פורום ניתוחי עמוד שדרה

ברוכים הבאים לפורום כירורגיית עמוד השדרה. מקצוע זה עוסק במגוון רחב מאוד של תחלואות עמוד השדרה, כגון: גידולים, חבלות, עיוותים, מחלות ניווניות, זיהומים של עמוד השדרה ועוד.

התחום הינו דינמי, וכיום עומדים ניתוחי עמוד השדרה בחזית הטכנולוגיה הרפואית. הפתרונות לתחלואת עמוד השדרה אינם בהכרח תמיד ניתוחיים וישנן מחלות, שניתן ואפשר לטפל בהן בצורה שאינה ניתוחית - זאת כמובן על פי שיקול דעתו המקצועי של המנתח המטפל.

בעשור האחרון עבר תחום זה שינוי עצום, וכיום ישנם ניתוחים שניתן לבצע עם "חלקי חילוף" או לחליפין לבצע ניתוח באמצעות פתחים זעירים דרך העור.

בפורום זה ננסה לסייע כמיטב יכולתנו בסוגיות שונות הקשורות לתחום ולכוון למקורות נוספים. לא ניתן יהיה לתת פתרונות אישיים או יעוץ פרטני, אך ניתן יהיה לתת כיוון כללי להתמודדות עם הנושאים שיועלו בפורום.
1800 הודעות
1429 תשובות מומחה

מנהל פורום ניתוחי עמוד שדרה

10/10/2019 | 13:52 | מאת: סברינה

קיבלתי פיענוח שלא הבנתי מה הוא אומר L1-L2 בלט דיסק כללי קל עם לחץ קל על השק L2-L3 בלט דיסק כללי קל עם לחץ קל על השק L3-L4 בלט דיסק כללי קל משיק לשק L4-L5 בלט דיסק כללי קל משיק לשק L5-S1 בלט דיסק אחורי מרכזי עם לחץ קל על השק אשמח לעזרה!!!

10/10/2019 | 08:55 | מאת: מעין

לפני 4 ימים עברתי באסף הרופא דיקור מותני. הייתי מאושפזת יומיים בעקבות דלקת קרום המח ויראלית. אתמול התחילו לי כאבי גב איומים באיזור גב אמצעי ומקרין לצלעות. כאבים איומים ממש אינני מתפקדת. אתמול הזמנתי רופא שנתן לי זריקת וולטרן שעזרה ממש מעט לכאבים. אך לאחר מספר שעות הכאבים חזרו בחוזקה. האם יש קשר לבדיקה? יש לציין שייש לי עדיין כאבי ראש חזקים

06/10/2019 | 11:13 | מאת: אלן

בי 67 חולה פוליו רגל שמאול מגיל שנה. CT עמוד השידרה בלט דיסק מינימלי L2L3L4L5S1 צ'סטה טרלוב S3S4 גודל 1.6X4.5

01/10/2019 | 23:59 | מאת: א

שלום סבא שלי בן 87, סובל במשך שנים מצליעה לסירוגין צורך לעצור כל כמה מאות מטרים בזמן הליכה עבר EMG שהראה פולינוירופתיה סנסומוטורית מהעצבים בגב עבר CT מותני וצווארי MRI מותני יש קצת היצרות בפורמינות בלי לחץ על עצבים לדברי הנוירולוג זה לא מהפולינוירופתיה, לדברי האורתופד זה לא מהגב כי אין לחץ על עצב עבר דופלר לעורקי רגליים תקין כל זה לפני כמה שנים עכשיו יש החמרה והוא צריך לעצור לעיתים תכופות יותר יעבור שוב דופלר אך כנראה זה יהיה תקין האם יש צורך לעשות סיטי שוב או שיש לחיות עם זה וזהו?

לקריאה נוספת והעמקה

יש לבצע בדיקה קלינית בליווי ההדמיה כדי לתת שתשובה נכונה.

היי יש לי בקע\בלט דיסק דיפיוזי ב L5-S1. אני רוצה לעשות אירובי לצורך בריאות כללית. הבנתי ששחייה זה הדבר הכי טוב בשבילי אבל אין לי זמינות כרגע לבריכה או ים. כרגע אני עושה הליכות אבל רוצה במקום זה לעבוד על מכשיר כושר שנקרא אליפטיקל. האם המכשיר הזה בטוח בשבילי ולא יחריף את הבלט דיסק?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לענות לשאלתך ללא בדיקה ומעבר על הדמיה.

בני בן 16 ובצילום מצאו ספינה ביפידה קלה . אין לו כאבים ומתאמן בלי סוף האם ספינה מורידה פרופיל ? החלום שלו להיות ביחידה קרבית והתחיל להתאמן לגיבוש שייטת אשמח לתשובה בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

יש לשאול בצבא אודות פרופיל צבאי ומשמעותו

29/08/2019 | 18:55 | מאת: גיא נאור

1. יישור לורדוזיס פיזיולוגי. 2. התייבשות של הדיסק L4-L5. 3. הקונוס המדולרי ממוקם בגובה D12-L1. בגובה L4-L5: בלט דיסק קל מסביב. נקבים לא מוצרים. תעלה ספינלית לא מוצרת. בגובה L5-S1: פרוטרוזיה אחורית מרכזית של הדיסק. נקבים לא מוצרים. תעלה ספינלית לא מוצרת. לא הודגם ממצא חריג בסקרום ועצם הזנב . מה זה אומר? מצב חמור? האם אפשר לרוץ עם זה? זה עלול להחמיר? מה ניתן לעשות כדי לשפר תמצב והאם אפשר להתאמן במצב זה ללא לסרט נזק

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, זה לא אומר כלום, כל עוד לא נבדקת על ידי מומחה עמוד שדרה שראה אותך , בדק אותך, ואת הדיסק.

25/08/2019 | 22:58 | מאת: נעמה

Mri עמוד שדרה טורקלי-שינויים ניוונים ריאקטיבים מעטים במח העצם , מה הכוונה? תקין? צריך בירור? לציין גיל 48 שנים...תודה?!!

לקריאה נוספת והעמקה

אין צורך בהמשך ברור

22/08/2019 | 12:24 | מאת: Mazy

שלום רב, הופניתי לביצוע c.t עמוד שדרה מותני בעקבות כאבים ממושכים קשים בגב תחתון המקרינים לעכוז ולרגל שמאל. בתוצאות כתוב בין היתר: הודגמה סקוליוזיס, שינויים ניווניים במבנה הגרמי, היצרות מרווח בין חולייתי בגובה L5-S1, הודגם תהליך סקלרוטי וליטי מעורב בסקרום מימין, ללא עדות לפריצת קורטקס- להמשך בירור ע"י מיפוי עצם. L3-L4, L4-L5, L5-S1 - בלט דיסק אחורי עם לחץ קל על השק התקאלי, הפורמינות שמורות. בנוסף הודגם כבד בצפיפות היפרדנסית ונוזל חופשי בכמות קטנה באגם. שואלת מה הטיפול האפשרי למה שמתואר בממצאים ובעיקר מה המשמעות של תהליך סקלרוטי ליטי המופיע ? האם ב MRI ניתן לעמוד על טיבו של התהליך ? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול המומלץ נקבע רק לאחר יעוץ עם מנתח ע"ש.

בת 37 סובלת מהגב כולל הרדמות גפיים וכאבע תופת מהגב .חולת םיברומיאלגיה מנסה להבין את התשובות.מומחה עמוד שדרה יש לי עוד חודשיים

אין שאלה

היי עברתי ניתוח עמוד שידרה צווארי אחורי זעיר פולשני ללא קיבוע בחוליות c6-7 , הכאבים המטורפים ביד שמאל חלפו כלא היו, אבל כאבים מציקים בשכמות באים והולכים כל הזמן ולפעמים הצוואר קצת תפוס בהטיית הראש אחורה כאב המום האם תקין ?הכאבים בשכמות יכולים לנבוע מפגיעה עיצבית? יש לציין שמנתח אחר אמר שבגישה אחורית סיכוי גבוה לפגיעה עיצבית עדין לא 100 אחוז חצי שנה לאחר הניתוח

לקריאה נוספת והעמקה

רצוי לפנות שוב למנתח לבדיקה חוזרת

21/07/2019 | 18:32 | מאת: תמר

שלום רב עקב חבלה בקרקפת עשיתי mriעמוד שדרה צווארי סובלת מכאבים בקרקפת מקרינים לראש ולגב . בפענוח נראה יישור הלורזיוס הפיזיולוגי בצוואר סקורליוזוס קמור לשמאל במעבר על שם צווארי גבי אין עדות לתמט או תזוזה חוט השדרה בעובי מבנה ואותות תקינים אותות תקינים ממוח עצם חולייתי ללא האדרה חריגה. c2-3 בלט דיסק אחורי מינימלי c3-4 בלט דיסק אחורי קל c4-5 בלט דיסק אחורי קל c 5-6 בלט דיסק אחורי קל עם זיזים הבולטים מעט יותר ברצס הספנילי השמאלי. c6-7 ללא בלט דיסק. מה עושים אם כדורים נגד כאבים לא עוזרים האם יש אפשרות לניתוח? האם זה קשור לנורכירוג או אורטופד? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, קשור למנתח עמוד שדרה, לא משנה אם אורטופד או נוירו ברקע.

14/07/2019 | 19:00 | מאת: סיון

אבא שלי עבר ב16/4 ניתוח lumbar and lumbosacral fusion posterior technique לא היה שום הטבה במצבו הוא טען עדיין שיש לו הרדמות ברגל לא מרגיש אותה (היה לו גם לפני) כאבים בישבן וכאבי גב חזקים. היה מאושפז בביה"ח ומטופל בסטרואידים ללא הטבה, כעבור 3 ימים נשלח לmri התשובות הגיעו ופריצת דיסק נוספת באותו מקוםL5 L4. ביום חמישי 23/5 עבר ניתוח נוסף הכאבים בישבן עברו אך עדיין הרגל רדומה ללא הטבה, היה מאושפז בביה"ח עקב הפרשות מהניתוח, ביום חמישי 6/6 פעולה ניתוחית בהרדמה מלאה כדי לנקות את הפצע הוכנס לו צינור בוריד על מנת לקבל אנטיביוטיקה. היה עם ניקוזים 4 ימים באשפוז בביה"ח עם הפרשות מהניתוח הוחלט שוב על פתיחת נוספת של הפצע וניקוז ההפרשות לאחר הטבה בהפרשות שוחרר לאחר כמה ימים הוריד את הסיכות ויום למחרת הפרשות רבות ושוב אשפוז של שבועיים עד שההפרשות פחתו משמעותית שוחרר אך נשאר עם רגל רדומה קשה נפוחה וכאבים חזקים מה אפשר לעשות במצב כזה? מה עושים במצב כזה חייבת טיפים כדי למנוע ממנו כבר את הסבל הזה תודה רבה אשמח לעצות דחוף תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מדובר על בעיה סבוכה מאוד, שלא ניתן לקבל עליה יעוץ אינטרנטי. תזדקקי להפגיש את המנותח , בליווית כל המסמכים והצילומים עם מנתח עמ"ש שתבחרי ליעוץ.

14/07/2019 | 06:50 | מאת: דן

בסיטי לפני 8 חודשים אותר נגע ליטי 3 מ״מ בפצוע התחתונה של L3 נראה שפיר . לאחר מכן בוצע בינס ג׳ונס ונמצא שלילי. ברקע תאונת דרכים עם 3 חוליות עליונות פגועות . האם נדרש מעקב נוסף?

לקריאה נוספת והעמקה

ככל הנראה שלא.

08/07/2019 | 15:51 | מאת: אמיר

שלום, סבתי התישבה על כיסא שלא היה ונפלה על הרצפה. מאז יש כאבים לא נסבלים בחלק העליון של הישבן. מטופלת במשככי כאבים.L1 עד S1 לא מראה שינוי לעומת CT קודם מלפני חצי שנה. האם לא היה צריך לסרוק גם נמוך יותר? האם יש מקום לבדיקת דימות נוספת? או MRI?

לקריאה נוספת והעמקה

שווה יהי לחזור על CT עוד כשבוע

09/07/2019 | 09:42 | מאת: אמיר

תודה על המענה המהיר. אותו ה-CT ע"ש מותני עד S1 או צריך לרדת נמוך יותר? אם אותו ה-CT - מדוע עלול להיות שונה? תודה!

שווה לסרוק גם את עצם הזנב

08/07/2019 | 02:46 | מאת: משה

מזה כשנה אני סובל מכאבים וזרמים חשמליים מפוזרים בכפות הרגליים, בעמידה ואף בישיבה כאשר כפות הרגליים נוגעות אפילו נוגעות ברצפה. במשך הזמן נוספו כבדות תמידית ברגליים או מצבי חולשה בלתי פוסקים . לפני כמה חודשים לאחר בדיקת Emg אובחן נזק שורשי כרוני L5-S1 דו צדדי, במקביל להחרפת הכאבים שעלו לגב התחתון הופנתי לבדיקת MRI. עם החרפת הכאבים בגב פניתי למיון ואושפזתי במחלקת עמוד שדרה למתן זריקה אפידורלית בהרדמה מקומית שנתנה הטבה מצויינת למשך חודש שלם, יחד עם נטילת ליריקה 300 מ"ג פעמיים ביום. לאחר חופשת מחלה של חודש וחצי הורדתי את נטילת הליריקה הבוקר מכיוון שזה מרדים מאד. הכאבים ממשיכים לחזור לאותה הרמה בדיוק כמו שתיארתי תחילה.פעילותי המירבית הצטמצמה למשך 3 עד 4 שעות ביום , מעבר לכך מנוחה רבה שאינה מאפשרת לשאת פעילות מאמצת מינמלית. ממתין עדיין לתור במרפאת כאב. עיקרי ה MRI -היפרטרופיה פצטרית L4-L5 עם לחץ פורמינלי דו"צ ,על השק והשורשים. שוחחתי עם הפרופ' על האופציות השמרניות למתן הטבות זמניות משתנות. מתן עוד זריקות אפידוליות או צריבת הדיסק בלייזר להפחתת הלחץ. כמו כן עלתה אופציה ניתוחית הכוללת דקומפרסיה וקיבוע. לצד הצלחה רבה לניתוחי גב ,עולות מספר רב של בעיות כגון סיבוכים ונדידת הניוון והבעיה לאזורים שמעל הקיבוע. למרות זאת אני מעוניין מאד לבצע את הניתוח ולשוב לחיים נורמליים, תוך חיזוק הגב כנדרש לאחר ההחלמה מניתוח זה שייתן מענה ארוך טווח ,שלא כמו הטיפולים השמרניים החוזרים על עצמם שוב ושוב. אודה מאד על כל מידע שיינתן ויסייע לי להבין מה הכי נכון לעשות. תודה רבה :)

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, שאלתך חורגת מאפשרות הפורום להשיב. תזדקק ליעוץ עם מנתח עמ"ש בלוויית ההדמיה +בדיקה קלינית+אנמנזה.

שלום אני בת 65 ולאירונה סובלת מאוד מכאבי רגליים בעיקר שוקיים גם במצב מנוחה. סובחת מאוסטופרוזיס יש לי פריצת דיסק ובלט וגם אי ספיקה בוריד . בעבר עברתי מספר ניתוחים בורידים. מה אתה ממליץ לי ולמי לפנות לקבלת עזרה. תודה אהובה גולדשמיד

04/07/2019 | 10:11 | מאת: לולו

החמרה משמעותית ביותר בכאבי גב בחודשיים האחרונים. כאב סכיאטי מהגב עד לקרסול. עברתי הזרקה אפידוראלית כטיפול SOS בתחילת יוני אך ההשפעה שלה מתחילה לפוג. ביום שישי עברתי MRI והפיענוח כדלהלן: פרוטרוזיה דיסקלית אחורית ימנית קטנה ב L1-L2 רטרו ליסטזיס של L4. שינויים ניווניים מסוג מודיק 2 ב L4-L5. בלט דיסקלי דיפוזי ב- L4-L5 לוחץ פרה לטרלית שמאלית על השורש הנוירלי של L4. אקסטרוזיה דיסקלית אחורית שמאלית ב L5-S1 לוחצת על השק הדורלי ועל השורש הנוירלי השמאלי של S1. קיימת צביעה ע"י חומר ניגוד סביב האקסטרוזיה הדיסקלית. קיים גם בלט דיסקלי לצד שמאל ב- L5-S1 שלוחץ פורמינלי על השורש הנוירלי השמאלי של L5. (אציין כי לפני 5 וחצי שנים עברתי CORPECTOMY של C5 עם קיבוע קדמי של C4-C6). בפענוח מופיעים מושגים שטרם נתקלתי בהם בפענוחים קודמים ומה שמטריד אותי מלבד הכאבים הוא עניין הצביעה של חומר הניגוד... אשמח לתובנות... בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, צביעה היא אמצעי עזר. יש ממצאים ברורים ב הדמיה ולהם נדרשת קורלציה קלינית בהתאם לבדיקה ותלונות.

25/06/2019 | 02:35 | מאת: קובי

שלום אני סובל מפריצת דיסק ופגיעה עצבית הייתי על כיסא גלגלים 7 חודשים לאחרונב מתאזר בהליכון בשבוע האחרון מרגיש חוסר תחושה ברגל ימין שרק הולך וגובר היום מתקשה ללכת בכלל עם רגל ימין ללא הצלחה מה עושים

לקריאה נוספת והעמקה

הולכים להבדק בהקדם אצל מנתח עמוד שדרה עם הדמייה מתאימה.

שלום רב, לבעלי (בן 40) היו כאבי גב שהפכו לכאבי הרגליים במהלך החודשים האחרונים. להלן סיכום ה-MRI: .L5-S1 הודגם דיסק אקסטרודד מרכזי בגובה 1. מה פירוש הממצאים? 2. מה הטיפול? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

פריצת דיסק, להתיעץ עם מנתח עמ"ש

אבא שלי עבר ב16/4 ניתוח lumbar and lumbosacral fusion posterior technique לא היה שום הטבה במצבו הוא טען עדיין שיש לו הרדמות ברגל לא מרגיש אותה (היה לו גם לפני) כאבים בישבן וכאבי גב חזקים. היה מאושפז בביה"ח ומטופל בסטרואידים ללא הטבה, כעבור 3 ימים נשלח לmri התשובות הגיעו ופריצת דיסק נוספת באותו מקוםL5 L4. ביום חמישי 23/5 עבר ניתוח נוסף הכאבים בישבן עברו אך עדיין הרגל רדומה ללא הטבה, עדיין מאושפז בביה"ח עקב הפרשות מהניתוח, ביום חמישי 6/6 פעולה ניתוחית בהרדמה מלאה כדי לנקות את הפצע הוכנס לו צינור בוריד על מנת לקבל אנטיביוטיקה. היה עם ניקוזים 4 ימים מאושפז עדיין בביה"ח יש הפרשות מהניתוח עדיין ולרופאים אין תשובות ממה יכול להיות הפרשות רבות וזה לא עובר? מה עושים במצב כזה חייבת טיפים כדי למנוע ממנו כבר את הסבל הזה תודה רבה אשמח לעצות דחוף תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לפנות למנתח בהקדם!!

היי תודה על המענה המנתח אין לו תשובות חוץ מלהשאיר אותו לאשפוז ולקבל אנטיביוטיקה אני שואלת ממה יכול להיגרם הפרשות?

סובל מכאב ממושך בבטן תחתונה משמאל מעל המפשעה.בדיקות שונות לא העלו סיבה אפשרית לכאב אך הכירורג טוען שהכאב אצלי יכול להיות מוקרן מעמוד שדרה. יש לי בעיות בגב תחתון. האם בכלל יכול להיות כאב שמוקרן מע"ש לכיוון הבטן התחתונה ואם כן איך מטפלים בזה ולמי פונים?

05/06/2019 | 13:33 | מאת: סיון

אבא שלי עבר ב16/4 ניתוח lumbar and lumbosacral fusion posterior technique לא היה שום הטבה במצבו הוא טען עדיין שיש לו הרדמות ברגל לא מרגיש אותה (היה לו גם לפני) כאבים בישבן וכאבי גב חזקים. היה מאושפז בביה"ח ומטופל בסטרואידים ללא הטבה, כעבור 3 ימים נשלח לmri התשובות הגיעו ופריצת דיסק נוספת באותו מקוםL5 L4 ביום חמישי 23/5 עבר ניתוח נוסף הכאבים בישבן עברו אך עדיין הרגל רדומה ללא הטבה, עדיין מאושפז בביה"ח עקב הפרשות מהניתוח צריך לעבור מחר פעולה ניתוחית בהרדמה מלאה כנראה כדי לנקות את הפצע במקום עירוי רוצים לשים לו צינור בוריד האם זה מסוכן מה ההשלכות של זה בנוסף גם הרגל שלו נפוחה ולא יכול לדרוך עלייה כנראה יש דלקת מה עושים במצב כזה חייבת טיפים כדי למנוע ממנו כבר את הסבל הזה תודה רבה חייבת עצות דחוף תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי לא ניתן לענות על שאלות מסוג זה בפורום אינטרנטי, יש להתיעץ בהקדם עם המנתח.

אני סובלת מכאבים בגב התחתון בכתפיים ובצוואר, רציתי לדעת אם ע"פ הצילום המצורף אני זכאית לניתוח הקטנת חזה מטעם הקופה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא מצליחה להעלות את הקובץ

מקווה שעכשיו הצלחתי להעלות את הקובץ

לכל קופ"ח יש קריטריונים משלה,תזדקקי לבדיקה פורמלית והמלצה , אם יש לכך הצדקה רפואית.

26/05/2019 | 09:59 | מאת: סיון

שלום ד"ר אבא שלי עבר ב16/4 ניתוח lumbar and lumbosacral fusion posterior technique לא היה שום הטבה במצבו הוא טען עדיין שיש לו הרדמות ברגל לא מרגיש אותה (היה לו גם לפני) כאבים בישבן וכאבי גב חזקים. היה מאושפז בביה"ח ומטופל בסטרואידים ללא הטבה, כעבור 3 ימים נשלח לmri התשובות הגיעו ופריצת דיסק נוספת באותו מקום L3 L4 ביום חמישי האחרון 23/5 עבר ניתוח נוסף הכאבים בישבן עברו אך עדיין הרגל רדומה ללא הטבה, חייבת עצות דחוף תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

מדוע את לא שואלת את השאלות הללו, את המנתח??? הוא הכתובת.

28/05/2019 | 09:51 | מאת: סיון

המנתח טוען שזה יכול לקחת שנה לא נראה לי הגיוני שאין שום הטבה אחרי שתי ניתוחים חייבת עצה או כל דבר שיכול לעזור

28/05/2019 | 11:28 | מאת: סיון

ומה מעיד על דימומים מהפצע מתי זה אמור להפסיק נותח בחמישי ועדיין מדמם תודה

20/05/2019 | 09:27 | מאת: יוסי ג'ורג'י

ארבע חודשים לאחר הניתוח חזרו כאבים ושורף מתחת ובצד ימין לניתוח מה הסיבות לכך. מיד לאחר הניתוח היה הקלה. יש לציין שיש ישור בהליכה אך הכאב חזר.

לקריאה נוספת והעמקה

קיימות מספר סיבות, יש להיוועץ שוב עם המנתח.

20/05/2019 | 11:02 | מאת: יוסי ג'ורג'י

השבוע היה ביקורת אצל המנתח לאחר ארבע חודשים מהניתוח. המנתח ענה שאינו יודע מה הסיבה לכך. נמסר לו צילום רנטגן של הקיבוע. התשובה איני יודע מפחידה אותי. אולי התחמקות מהסיבה המיתית.

שלום אימי בת 74 עם כאבים בירך שמאל הופנתה למיפוי עצמות ממצאים: 1. בעמוד השדרה מודגמת עקמת מותנית ניכרת. מודגמת קליטה מוגברת בחלקם הימני של גופי חוליות L3-4, בצידו השמאלי של גוף חוליה L5, ובאלמנטים אחוריים של L4. כמו כן, בעמוד השדרה הצווארי מודגמת קליטה מוגברת באזור גוף חוליה C5 ובאזור C3/4 מימין. כמו כן, קליטה בלתי סדירה לאורך עמוד השדרה כולו. 2. בכתף ימין מודגמת קליטת יתר דיפוזית בראש ההומרוס, וקליטת יתר קלה בגבשושיות הגדולות של ראשי ההומרוסים דו"צ ויותר משמאל. 3. קליטת יתר מוקדית בצלע 5 מימין צדדי. 4. קליטה מוגברת בשורשי כפות הידיים באזור 1-CMC . 5. קליטת יתר דיפוזית בפרקי הירכיים, ובשתי הברכיים עם הדגשה במדורים טיביאליים מדיאליים ובפטלות. 6. קליטה מוגברת ב- MID FOOT דו צדדית. סיכום: שינויים ניווניים לאורך עמוד השדרה . ממצאים באזור L3-5 , יכולים להתאים לתמטים של החוליות, כאשר ב-L5 הקליטה בולטת יותר. כמו כן, עדות לפגיעה בפסטים של L4 - ממצאים אלו להמשך בירור רנטגני. ממצאים בעמוד השדרה הצוארי, יכולים להתאים לתמט של C5 , ותיתכן מחלה פצטרית ניוונית של C3/4 . שינויים אוסטאוארטריטיים דיפוזיים בכתף ימין, ונזק ל- ROTATOR CUFF דו צדדית. ממצא בצלע 5 , יכול להתאים לשבר. שינויים אוסטאוארטריטיים בכפות הידיים והרגליים, בפרקי הירכיים ובשתי הברכיים עם חשד לנזק למניסקוסים המדיאליים דו צדדית. אשמח לדעת אם יש פה חשד לגידול סרטני? האם לגשת בדחיפות לרופא? ומה אומרת הפגיעה בפסטים של L4 תודה מראש!!

לקריאה נוספת והעמקה

צריך לראות את הבדיקה.

האם אי אפשר לדעת אם מדובר בתהליך סרטני לפי הפענוח שקיבלתי? אודה לא מראש

שלום, מזה למעלה משנה שאני סובל מכאבים בצוואר. לאחר פענוח של צילומים ואבחון של מספר מומחים להלן הממצאים: 2C - ספינה ביפידה גדולה עם ואקום בין החלקים הביפידיים גדולה מהנורמה. קיים יתכן נוזל יתר באיזור הספיינוס פרוסס C2-C3. לפי US רקמות רכות - ספיינוס פרוסס 2C מפוצל ולא סדיר. הומלץ לנסות זריקה סטרואידלית לאיזור וניסיון טיפול בגלי רדיו. במידה ויש הטבה אפילו זמנית ניתן לשקול ביצוע כריתת הזיז. האם כדאי לבצע את הניתוח? נתקלת בתופעה כזאת? האם מסוכן? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שהתיעצתם עם מספר מומחים, גם אצלי תשובה בנושא כזה ניתנת בהתיעצות ולא בפורום אינטרנטי.

12/05/2019 | 10:06 | מאת: סיון

שלום ד"ר אבא שלי עבר ב16/4 ניתוח lumbar and lumbosacral fusion posterior technique אבל אין שום הטבה במצבו הוא טוען שיש לו הרדמות ברגל לא מרגיש אותה (היה לו גם לפני) כאבים בישבן וכאבי גב חזקים. כרגע מאושפז מטופל בסטרואידים ללא הטבה מחכה לmri האם אנחנו מפספסים משהו חי..יבת עצות דחוף תודה. תודה סיון

לקריאה נוספת והעמקה

אשמח לנסות לסייע לאחר ה MRI

16/05/2019 | 13:25 | מאת: סיון

היי ד"ר מרום תוצאות הmri הגיעו ויש פריצת דיסק נוספת בL3 צפוי לעבור ניתוח שני בשבוע הבא אני שואלת איך לא שמו לב לזה לפני עבר ניתוח ב16/4 אחרי תוצאות של סיטי עמוד שדרה אודה לתשובה תודה.

20/05/2019 | 17:53 | מאת: סיוו

???

04/05/2019 | 08:56 | מאת: אלי

עקב כאבים בגב תחתון וירך ימין עשיתי זריקת וולטרן. הכאב ירד מעט אך נמשך כ6 ימים ועדיין לא הסתיים האירוע. לאחר צילום רנטגן אובחנתי כסובלים מהצרות בתעלת עמוד השידרה ע"י אורטופד. המלצתו פיזיותרפיה. הבנתי שהפתרון האמיתי הוא ניתוח כי הסיכוי שהבעיה תחזור גבוה. השאלה למה לחכות? אולי כדאי ללכת לניתוח?

לקריאה נוספת והעמקה

החלטה לבצע ניתוח נתמכת על ידי אנמנזה, בדיקה קלינית והדמיה מתאימה ( CT\MRI) ללא זה, לא מחליטים דבר.

27/04/2019 | 23:19 | מאת: אביב

שלום קראתי שבפריצת דיסק הדיסק בדרך כלל נספג ונעלם תוך כמה שבועות. במידה וזה קורה איך החוליות יכולות לתפקד אחר כך בלי דיסק ביניהן?

זה לא שהוא נספג אלא משנה ממדיו או מפסיק להפריע. רב רובו של הדיסק נשאר במרווח.

26/04/2019 | 23:02 | מאת: אבישי ג.

שלום אני בן 51. לפני שנה ביצעתי CT של הבטן בגלל ירידת משקל יצא תקין. היות והיה לי קצת כאבי שרירי גב תחתון ( נמשכו 3 שבועות וחלפו ) ביקשתי אז מרדיולוג ע"ש שיסתכל על הסיטי בטן. הוא אמר שאפשר לראות את ע"ש המותני והוא תקין אין ממצאים. לפני 3 חודשים ביצעתי מאמץ חריג ומאז כבר 3 חודשים יש כאב גב שמרגיש יותר בחוליות או פרקים בגב התחתון וחלק עליון של האגן. הכאב מחמיר מאוד לאחר שכיבה במיטה כמה שעות ומעיר אותי לפנות בוקר. אין שיפור כבר 3 חודשים. רציתי לשאול בהנתן שע"ש המותני היה נראה תקין בסיטי בטן לפני שנה האם סביר שבעקבות המאמץ לפני 3 חודשים התפתח אצלי: 1. מחלה ניוונית שלהדיסקות הבין חוליתיות(DGENERATIVE DISC DISEASEׂ) 2. תסמונת בסטרופ משהו מזה סביר? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, הכל סביר. יש להבדק שוב אצל מומחה עמ"ש בהתאם לתלונות.

22/04/2019 | 10:19 | מאת: שי

שלום כאב גב תחתון ואגן מאחורה. 1. האם אפשר לראות ב CT אם יש סקרואיליטיס או רק ב MRI? 2. האם אפשר לעשות בהדמיה אחת גם הדמית עמוד שדרה מותני וגם הדמית סקרואיליאק? אם כן האם זה אפשרי בMRI אחד ? ב CT אחד? תודה רבה

21/04/2019 | 16:19 | מאת: דני

שלום אני בן 48. ידוע על קרוהן. ירדתי בשנים האחרונות במשקל ל 51 ק"ג על 1.80 גובה ואני לא בכושר ומרגיש חלש והשרירים דלילים. מגמת הירידה נעצרה באחרונה ומקווה ומתחיל לעלות במשקל. לפני 8 שבועות ישבתי על כסא כבד ומאחורי הכסא שמו גם משהו כבד. ניסיתי לקום מהכסא לדחוף אותו אחורה להתרחק מהשולחן ולקום והייתי צריך להשקיע מאמץ רב בדחיפה אחורה במעבר לישיבה ואז קימה. זה מאמץ את שרירי הבטן גב והרגליים. מאז סובל כבר 8 שבועות קצת מכאבי גב תחתון בתחתית הגב קצת מעל האגן הבעיה ש *** הכאבים מוחמרים בשכיבה במיטה בלילה לאחר כ 4 שעות שכיבה ומעירים אותי מהשינה ואז ממשיך לשכב במיטה חצי ער עם כאבים ועובר כל 3 דקות בין תנוחות קצת על הגב קצת על הצד וכו'. הגב התחתון מאוד כואב לפנות בוקר. אין הקרנה משמעותית לרגליים. עברו חודשיים ואין שום שיפור. עברתי בעבר המון הדמיות בגלל הקרוהן לכן לא שש ללכת לרופאים לבדיקות. אשמח לעצתך 1. לאיזה סוג בעיה מתאים סוג כאב גב תחתון שיש לי שמחמיר מאוד לאחר כמה שעות שכיבה אבל לאורך היום יותר טוב? 2. עברו חודשיים וזה לא השתפר. האם זה יכול לחלוף לבד ללא נוגדי דלקת ( לא לוקח נוגדי דלקת בגלל הקרוהן ). או שידרוש טיפול? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

שלום, לא ניתן להשיב על שאלה מסוג זה בפורום. יש להתיעץ בצורה פורמלית.

21/04/2019 | 01:10 | מאת: גילי

שלום בבדיקת MRI לנושא אחר התגלתה אצלי פריצת דיסק בין T5-T6. ללא כאב ולא יודעת אם הפריצה חדשה או ישנה. • חשוב לי להתעמל. האם זה בעייתי להתעמלות או דווקא עדיף להתעמל? • האם הבעיה יכולה להיעלם עם הזמן או מצד שני - האם בטוח תחמיר? איזה נזק יכול להיגרם? רקע: בת 48, רזה ופעילה. מתאמנת בעיקר בספורט אירובי, משקוליות עד 3 קג כל אחת, שכיבות סמיכה כולל פלאנקים לסוגיהם, כפיפות בטן שונות ולעתים קצת קיקבוקסינג. לא סובלת מכאבי גב פרט לכתפיים תפוסות מגיל צעיר עד היום.

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לענות לשאלה כזו ללא בדיקתך ובדיקת ההדמיה.

22/04/2019 | 00:06 | מאת: גילי

תודה :)האם באופן כללי, אם לא מאמצים אותן בהמשך, פריצות דיסק הן סטאטיות או שיכולות בכלל להבריא (להיעלם) או בהכרח צפוי שיחמירו?

הכל צפוי, והרשות נתונה. לצערי לא ניתן לחזות. בהצלחה.

11/04/2019 | 19:58 | מאת: לירון

שלום. עשיתי mri עמוד שדרה והייתי שמחה לדעת מה אומר הפיענוח. בגובה l5-s1 יש מבנה של conjoined root, כאשר שורש l5 הימיני ושורש s1 הימיני יוצאים יחד לחלל האפידורלי הימיני במעטפת משותפת, אך אז כל אחד יוצא בנקב המתאים לו. יש אולי קומפרומיס מינימלי של s1 הימיני ברצס הלטרלי הימיני. יש לי כאבים מאוד חזקים בזמן ישיבה עד כדי כך שאני לא יכולה לשבת יותר ממס' דק' בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לא ניתן לבצע הערכה ללא בדיקה קלינית

03/04/2019 | 14:45 | מאת: עדי

שלום. אני בן 44 טכנאי במקצועי יושב רק בנהיגה. מי זה שנתיים סובל מכאבי גב תחתון (בהתחלה הם היו שוליים אבל מציקים ובזמן האחרון כחצי שנה כשאני קם בבוקר יש לי רגישות בגב התחתון שמציקה לי ולאחר תרגול של מתיחות / יוגה זה נרגע כמעט לחלוטין. לפני שבועיים התעטשתי ונתפס לי הגב ברמה שהיה לי קשה ללכת לקחתי אופטלגין ולאט לאט הלכתי לעבודה למחרת הרגשתי כבר יותר טוב וביום השלישי היה שיפור נוסף. אבל ביום הרביע שקמתי מהמיטה היה לי קשה להתיישר וכאב לי מאוד בהתחלה לקחתי ארקוקסיה 90 שכנראה עזר קצת למשך 3 ימים ולאחר מיכן הראשה אמרה לי להפסיק ולקחת טרמדקס 100 , זה עוזר אבל עדיין אני מרגיש כאב בבוקר לא כמו לפני התרופה (יום אחד הפסקתי למחרת כאב רצח). בצאתי בדיקות דם והכל תקין כלל CRP ו Uric acid B . עדיין לוקח את טרמדקס 100 כבר 6 ימים (משכיח את הכאב). בנוסף מטפל בעזרת רפואה משלימה אוסטאופתיה ודיקור. האם יכול להיות שזה החרפה במצב בגב וצריך לבצע צילום חוזר? האם זה יכול להיות סוג של דלקת מקשחת ? רופאת המשפחה רוצה לתת לי כדור דולוקסטין 30מ"ג גם למחשבות וגם לכאב ,כדאי? מה אני יכול לעשות? בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

מומלץ להבדק על ידי מומחה עמ"ש

04/04/2019 | 00:15 | מאת: עדי

תודה רבה. יש המלצה לרופא. בברכה

30/03/2019 | 20:33 | מאת: שני

ד"ר שלום, מזה כחודש ימים אני סובלת מכאב בגב האמצעי הימני (יש לציין שהכאב מאוד ממוקד ולא מתפשט לאזורים אחרים בגוף). התיעצתי עם אורטופד מכללית, שערך צילום רנטגן ובנוסף ערך בדיקה גופנית ידנית והחליט שלא מדובר בבעיה בדיסק (פריצה , בלט או בקע ) אלא, בכיווץ שרירים ודלקת. החליט לתת טיפול - תחילה ברקסין ל 10 ימים וולטרן למריחה +זריקת וולטרן. ללא שינוי- חזרתי אליו חזרה לאחר מס ימים החליף לי את הטיפול ל - כדורי ארקוקסיה ל 10 ימים ומדבקת מורפיום( לא שמתי את המדבקה) ושלח אותי לפיזאוטרפיה( יש לציין שאמר לי שעלי ללכת לעיתים דחופות לפזיאוטרפיה ושזה הדבר שיעזור לי להחלמה). שם טיפלו בי בטיפול ראשון -בזרמי חשמל. בטיפול שני הפיזיאוטרפיסט אמר לי שהוא לא מבין את מקור הכאב ושלח אותי הביתה. כרגע מטפלת בדיקור ( ביצעתי טיפול אחד בנתיים ) ללא שינוי. אני מיואשת ד"ר אודה לקבלת דעתך לעניין. שבוע טוב.

22/03/2019 | 15:50 | מאת: אדיר

אשמח לייעוץ וחוות דעת. החלקתי ונפלתי על הרגל בדצמבר, כאבה לי תקופה ארוכה עצם הטיביה (ככל הנראה לפי גוגל, זו העצם מתחת לעצם הטרוכיליה), גם התנפחה. היום היא עדיין נפוחה, אך ללא כאבים בעצם עצמה, אך כן יש לי כאב באמצע הרגל שאני דורכת עליה- כאב רב. בייעוץ עם אורתופד בפברואר, אמר לי רק ולנעול נעל גבוהה ולא מעבר. מה היית ממליץ?

10/03/2019 | 16:37 | מאת: סיגל

שלום רב, בעלי סובל מכאבים קשים בעקבות פגיעה בc6-7/ בביקור אצל אורטופד מומחה בקופת חולים נאמר לנו שאנחנו זקוקים לאורתופד המומחה לאזור הצוואר.האם נוכל לבוא אליך? אשמח לתשובתך.

לקריאה נוספת והעמקה

אנסה לעזור לכם בשמחה, יש להגיע עם דיסק CT או MRI צווארי ניתן לקבוע תור במרפאתי: שר"פ פלוס 0733700700

08/03/2019 | 10:18 | מאת: דלקת קרום המח

בני בן 24.5 אושפז אמש עם דלקת קרום המוח. עבר אמש ניקור מותני כעת לאחר כ - 10 שעות יש לו כאב גב חזק מאוד עד כדי הרגשת שיתוק. הרופא לא בנמצא, האחות טוענת שזה משכיבה.

לקריאה נוספת והעמקה

בבית חולים מקבלים מענה 24\7 לכל בעיה רפואית. אין דבר כזה רופא לא נמצא ! תמיד יש רופא תורן !

לבני בן ה1.5 יש עקמת קשה בפעם האחרונה שבדקנו היה 60 מעלות לכיוון ימין האם בגיל כזה מנתחים? האם יש את הניתוח עם המגנטים בארץ? יש לנו ביקורת עוד חודשיים אבל עד אז זה כל הזמן במחשבות

לקריאה נוספת והעמקה

עקמת בגיל כזה ובשיעור כזה מחייבת בדיקה בהקדם אצל מנתח עמ"ש שעוסק בעקמות.

12/02/2019 | 18:43 | מאת: טניה

שלום להלן סיכום פיענוח MRI: שינויים דיסקוגניים, היצרות ספינלית במספר מרווחים, לחץ משמעותי על החוט בגובה C4-C5 מלווה באות מיאלופתי חריג בתוכו. ש לי איבוד תחושה קל ביד שמאל. כאבים בין השכמות, אבל לא חזקים . הייתי אצל מספר מנתחים , כל אחד הציע סוג ניתוח אחר: 1. אנדוסקופי אחורי 2.למינוקטומיה וקיבוע אחורי 3.קורפקטומי C4-5, דיסקוטומי C6-7 וקיבוע קדמי כל אחד מסביר שהשיטה שלו יותר טובה. מה לבחור? ועד כמה דחוף הניתוח? כאמור הסימפטומים חלשים מאד.

לקריאה נוספת והעמקה

תשובה ניתנת לאחר בדיקה קלינית ומעבר על ההדמיה בלבד !

03/02/2019 | 10:41 | מאת: יניב

שלום יש לי עקמת קלה בגב, ובנוסף קיפוזיס ולורדוזה משנית. לפי הרופאים אפשר לחיות עם זה. גילוי לי גם פלטפוס. האם מדרסים יכולים לשמור או אף לתקן וליישר את העקומות בגב? האם כדאי טיפולי מגע ויפול פיזיותרפיסטי פרטי? תודה...

27/01/2019 | 13:13 | מאת: מיכל

בבדיקת סיטי ריאות ואגן ניכתוב מבנה גרמי שינ ויים ניווניים קליפ בעמוד השדרה. כמו כן סרקולייזיס קל בצד ימין אני בת 58 האם אלו ממצאיים מדאיגים? האם יש לגשת לבירור נוסף? תודה

לא ניתן לומר ללא בחינת הצילומים.

17/01/2019 | 16:15 | מאת: זוריאש

שלום רב: רציתי לדעת כמה אחוז ההצלחה של ניתוח עקמת לבני נוער.

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי באופי העקומה, בגיל, ועוד פרמטרים אחרים.

02/01/2019 | 10:09 | מאת: יוני

החלקתי על הגב וקיבלתי מכה חזקה בגב עשיתי מיפוי עצמות וזאת התשובה שקיבלתי קליטה מוגברת פוקלית בצלעות 10,11 משמאל וב LATERAL PROCESS משמאל ל L2 סיכום : שברים בצלעות CONTUSIONS בעמוד שידרה מותני . ד"ר יקר מה זה אומר אני בלחץ וכואב לי .

לקריאה נוספת והעמקה

לטיפול שמרני

31/12/2018 | 16:39 | מאת: זאב

דר' שלום כבר שנתיים כואב לי בגב האמצעי, שום טיפול אלטרנטיבי לא עזר. במקום שכואב T11 מצאו שמורל נוד. רופא גב אמר שזה לא הגורם לכאב... האם זה נכון? מה לעשות למי לפנות?

שמורל אינו גורם לכאב.

25/12/2018 | 02:44 | מאת: ויקי

שלום רב בן שלי בן 17 עבר ניקור מותני לפני 10 ימים, עדיין יש לו כאבי חזקים ולחצים בגב. משככי כאבים לא עוזרים לו, לא מסוגל לישון מה אפשר לעשות וכמה זמן זה יכול להימשך?

לקריאה נוספת והעמקה

לפנות למי שעשה את הניקור!!

קיבלתי את התוצאות של MRI שעשיתי לאחרונה אני בן 27 עם פציעה מהצבא- בגובה L2-L1 : בליטה מוקדית של הדיסק לתוך הפורמינה הימנית. ללא היצרות משמעותית של התעלה או של הפורמינות. בגובה L5-L4 : בליטה קלה פורמינלית של הדיסק, עם הצרויות קלות של הפורמינות דו"צ. ללא היצרות של התעלה. בגובה S1-L5 : בליטה פורמינלית קלה של הדיסק, עם הצרויות קלות של הפורמינות. ללא היצרות של התעלה. התרשמות: 1 .ב-L2-L1 : בליטה של הדיסק לתוך הפורמינה הימנית, אך ללא היצרות של התעלה או של הפורמינה. 2 .ב-S1-L5,L5-L4 : בליטות פורמינליות של הדיסקים, עם הצרויות קלות של הפורמינות. יש לי צליעה וקושי להתכופף כאבי גב רוב שעות היום בישיבה ובעמידה, הרדמויות ברגל ימין כאבים בשני הרגליים מתחת לברך ובכף הרגל ובנוסף הגבלה בתנועה ברגל ימין. האם זה מצריך ניתוח? האם אפשר לשפר את המצב ללא?

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום אינו מחליף בדיקת מנתח עמוד שדרה. למענה של שאלתך - יש צורך בבדיקה בלווית ההדמיה.