בכצ'ט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

"בזמן שיש לי התקפים, אני חש צורך להיות לבד"

בכצ'ט היא דלקת כרונית רב מערכתית הפוגעת בריריות ובעור וגורמת לכיבים המלווים בחום, בכאבים עזים ובתשישות. דניאל כהן-אור, בן 62 מכפר סבא, החולה במחלה משתף בסיפור ההתמודדות שלו ובתקוותו לחיים ללא כאב דניאל כהן-אור, מהנדס מבנים, בן 62 מכפר סבא, סובל ממחלת בכצ'ט במשך כל חייו. כדי לשפוך מעט אור על המחלה וההתמודדות עימה, שיתף אותנו דניאל בסיפורו האישי ובתקווה שלו לעתיד.   מהי מחלת בכצ'ט? "מחלת בכצ'ט, היא דלקת מערכתית של כלי הדם בגוף שהגורם לה אינו ידוע. המחלה פוגעת בריריות ובעור, ותסמיניה העיקריים הם הופעת כיבים חוזרים בפה ובאיברי המין. המחלה נקראת על שמו של הרופא הטורקי שתיאר אותה בשנת 1937, פרופ' הולוסי בכצ'ט. המחלה נפוצה בחלקים מסוימים של העולם יותר מבאחרים. הפיזור הגיאוגרפי שלה תואם ל"דרך המשי" ההיסטורית, והיא נצפית בעיקר במדינות המזרח הרחוק, המזרח התיכון ואגן הים התיכון."   מחלת בכצ'ט נצפית בעיקר במדינות המזרח הרחוק, המזרח התיכון ואגן הים התיכון. צילום: שאטרסטוק   עוד בנושא...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לבכצ'ט

תלידומיד - תמונת המחשה
תלידומיד עד לפני שנים ספורות, מיאלומה נפוצה הייתה מחלה קטלנית עם תוחלת חיים קצרה. בזכות התרופות...
ציקלופוספאמיד - תמונת המחשה
ציקלופוספאמיד מערכת לבדיקת גידולים שפירים, הנחיות לשימוש בתרופות נגד הקאות ובחילות ועוד. כל מה שחדש ב...
שלשול דמי - תמונת המחשה
שלשול דמי עם בוא הקיץ, אנו נושמים לרווחה שמחלות החורף אצל הילדים כבר מאחורינו - אך חשוב להתכונן ו...
שלשול - תמונת המחשה
שלשול בגן של ילדיכם מסתובבת "מחלת שלשולים"? מדובר במחלה זיהומית של המעי, הנחשבת למדבקת מאוד....
אינטרפרון - תמונת המחשה
אינטרפרון מה אתם יודעים על הכבד שלכם? מה ההבדל בין כבד שומני לבין שחמת הכבד? מהי דלקת כבד נגיפית...
אפטה - תמונת המחשה
אפטה אפטה היא פצע קטן בחלל הפה שאיננו נחשב מסוכן, אבל פוגע מאוד באיכות החיים. שלל תרופות סבת...
ללמוד עוד על בכצ'ט
הכל על מחלת בכצ'ט -תמונה

בכצ'ט היא מחלת כלי דם דלקתית כרונית, היכולה להתבטא בקשת של...

מאת: פרופ'...
18/08/2019
מחלת בכצ'ט: בשורה לחולים-תמונה

לראשונה: ה-FDA אישר טיפול לכיבים בחלל הפה בעקבות מחלת...

מאת: מערכת זאפ...
25/07/2019
אובאיטיס: דלקת תוך עינית-תמונה

דלקת הענביה (אובאיטיס) היא תופעה שחשוב להכיר: מדובר במחלה...

מאת: מערכת zap...
22/03/2013
"בזמן שיש לי התקפים, אני חש צורך להיות לבד"-תמונה

בכצ'ט היא דלקת כרונית רב מערכתית הפוגעת בריריות ובעור...

מאת: מערכת זאפ...
26/11/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבכצ'ט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בכצ'ט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, אחותי ב17 שסובלת מבחילות והקאות בכל בוקר כבר כמה שנים. עשו לה המון בדיקות ולא נמצאה הסיבה. בדיקה שעשתה השבוע יצאה שנושאת את הגן B5 ואת B27 שלילי- אינה נושאת. קראתי קצת באינטרנט וראיתי על מחלת בכצ׳ט אך אינה סובלת מרוב התופעות הרשומות למחלה. האם אם חיובית לB5 ושלילית B27 אומר שנשאית המחלה? ואם יצא לה B5 חיובי בלבד גם? ואם כן מזה אומר מבחינת התסמינים שלא מרגישה את רובם כעת זה יכול להחמיר עם הזמן?

שלום ליטל, בדיקת HLA B5 נמצאת ב-כ-10-20% מהאוכלוסיה הבריאה ובכ-60-80% מהחולים במחלת בכצ'ט. את בוודאי מבינה כי הבדיקה הזו אינה ספציפית ומכיוון שכך היא אינה נכללת באף אחד מהקריטריונים לאבחנת מחלת בכצ'ט כפי שנהוג לחשוב בטעות. יש לברר עם הרופא המטפל מדוע הוא הזמין את הבדיקה ומה היו מחשבותיו. בברכה, פרופ' גיל אמריליו - ראומטולוג ילדים

תודה על התשובה ד״ר, אני חושבת ששלחו אותה לבדיקה בעקבות הפצעים בפה.. ולפי מה שאני מבינה זה תסמין עיקרי למחלה...

רציתי לדעת אם יש הבדל בין Azathioprine לmethotrexate מבחינת עלות/ תועלת במחלת בכצ'ט או באופן כללי על החסרונות\יתרונות שלהן כרגע שתיהן אופציות טיפוליות בשבילי והייתי מעדיף לדעת קצת יותר מעבר לעובדה ששתיהן מדכאות את מערכת החיסון. לפי מה שהספקתי להבין לאימורן יש יעילות על סימפטומים מסיומים יותר מעל אחרים ואותו הדבר לגבי מטוטרקסט. ובנוסף לשאול אם יש קשר בין asca גבוהן(107.3 37.3IGG) (IGA)ו (466.9)immunoglobulin a מעט מוגבה ועכשיו גם immunoglobulin M נמוך ממש מעט (39.2) לבכצ'ט כי בנוסף אני נמצא בבירור גסטרו בנתיים ללא ממצאים אחרי קולונוסקופיה גסטרוסקופיה CTE וקפסולה ועדיין נשאר לגסטרולוג חשד לקרוהן . יש אפשרות שהחריגות האלו קשורות לבכצ'ט ולא בהכרח מצביעות על מצב נוסף? -- ערכי ייחוס (הערך הגבוהה 20 -ASCA) הערך הגבוהה immunoglobulin a 400 הערך הנמוך immunoglobulin M 40

אלה תרופות שונות, אם כי ניתן להשתמש בהן באותן המצבים ומחלות לעתים. לכל אחד יש יתרונות וחיסרונות. ריאומטולוג שלך יכול להגיד איזו מהן יותר מתאימה לך.

שלום , מזה שנים אני סובל מכאבי בטן ושלשולים. כל התקף כאב בטן כזה נמשך מקסימום כ5 ימים והטווח בין התקף להתקף לא מוגדר , ז"א יכול להיות שבוע ומשהו ויכול להיות כמה ימים בודדים. לאחר הסבל החלטתי לגשת לגסטרו והוא עשה לי בדיקת קולונסקופיה. בבדיקה נמצאו אפטות בודדות במעי הדק והביופסיה יצאה תקינה. עשיתי בדיקת גלולה מצלמת שתשובתה הייתה תקינה למרות הכנה מעט לקויה. שאלתי היא- האם יכול עדין להיות סיכוי למחלת הקורוהן? עשיתי הרי את הבדיקות ויצאו תקינות ,אבל , עדיין נמצאו אפטות במעי הדק.

משה, שאלה אודות מקרה ספציפי אמורה להתברר בביקור, לא בפורום. גש לרופא. בתור תשובה כללית יותר, אפטות בודדות במעי דק יכולות לקרות גם בעקבות גירוי ע"י חומר ההכנה לבדיקה (המשלשל) וממגוון סיבות אחרות (טיפול במשככי כאבים, מחלות אחרות דוגמת בכצ'ט וכו' וכו'). גש לרופא במרפאה.

היי , לפני 4 שבועות עשיתי ביופסיה בשד עקב חשד למחלת בכצ'ט . היום הגיע לי התשובה ואני לא מבינה מה זה . תוכל להסביר לי מה התשובה ? Skin showing ulceration , scar and epidermal hyperplasia.

שיראל שלום התשובה אומרת כי יש פצע ריבוי תאי עור וצלקת בברכה ד"ר תמי קרני