קורטיקוסטרואידים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אפטות - פצעים בחלל הפה

לא ברור לחלוטין מה גורם להופעת אפטות, פצעים פתוחים קטנים בחלל הפה. יתכן שהסיבות חיסוניות, תזונתיות, הורמונליות או נפשיות, אך טיפול מושלם טרם נמצא זה שורף, זה מציק, זה מופיע כשאתם בלחץ, בגלל חומציות יתר, בגלל מחסור בהורמונים או בוויטמינים ואף אחד לא יכול ממש להסביר את זה. כמעט 25% מכלל האוכלוסייה סבלו או יסבלו מהתופעה מוכרת של אפטה פצע קטן ופתוח בחלל הפה. מה עושים עם זה והאם ניתן למנוע את התופעה? חלל הפה הוא פעמים רבות מקור בלתי אכזב לסוגים שונים של פצעים ומחלות. בהקשר זה אחד מפצעי הפה השכיחים ביותר הוא האפטה. האפטה היא בעצם סוג של כיב בעל צורה מעוגלת ומתוחמת היטב. לכיב זה ישנו מרכז נימקי, שלו גוון אפור ושוליו מורמים מעט ובעלי מעין "הילה" אדומה. האפטה עלולה להופיע בכל הרקמות הרכות של חלל הפה למעט החניכיים ואזור החך הקשה. האפטה גורמת לכאב רב בעת מגע עם הלשון והשיניים ומקשה על האכילה והשתייה, בעיקר כאשר מדובר במזון ומשקאות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לקורטיקוסטרואידים

תרופות ורוקחות - תמונת המחשה
תרופות ורוקחות אושר לקריאה שנייה ושלישית: מבוטחים של כל קופות החולים יוכלו לרכוש תרופות במרשם דיגיטלי...
כאבים בגיד אכילס - תמונת המחשה
כאבים בגיד אכילס בעיות בגיד אכילס עלולות להיגרם משחיקה כרונית, פציעה פתאומית או מאמץ ספורטיבי - ללא חימו...
ללמוד עוד על קורטיקוסטרואידים
גלולות למניעת הריון: מדריך למשתמשת-תמונה

גלולות למניעת הריון מעניקות הגנה מעולה, אבל חשוב לזכור מספר...

מאת: מגר' עינת...
23/05/2018
אפטות - פצעים בחלל הפה-תמונה

לא ברור לחלוטין מה גורם להופעת אפטות, פצעים פתוחים קטנים...

מאת: ד"ר שלמה...
12/08/2018
חדשות סרטן השד-תמונה

מערכת לבדיקת גידולים שפירים, הנחיות לשימוש בתרופות נגד...

מאת: בשיתוף עם...
23/05/2018
זאבת - lupus-תמונה
מאת:
23/05/2018
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת צפיפות מינרלים של העצם - תמונה
בדיקת צפיפות מינרלים של העצם
מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת צפיפות העצם...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקורטיקוסטרואידים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קורטיקוסטרואידים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב מה התופעות הלוואי שיש לזריקה ? האם מומלץ להשתמש בתרופה מידי חודש ? והאם התרופה מדכאת את מערכת החיסון ?

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואידBetamethasone. כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי הידועות של סטרואידים: פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (כפי שתיארת), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות, השמנה (השפעה על פיזור שומן בגוף) ואגירת נוזלים. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד ולכן במידה ואת חשה כאבים או חולשת שרירים, מומלץ להיוועץ ברופא לפני ביצוע פעילות גופנית שאינה מתונה. לרשימת תופעות לוואי המורחבת, יש לעיין בעלון התכשיר. חשוב לזכור כי התגובה שונה ממטופל למטופל ותלוית מינון ומשך טיפול, ולכן אל תבהלי למקרא כל תופעות הלוואי, ייתכן ולא תחושי באף אחת מהן. קורטיקוסטרואידים מפחיתים תגובה דלקתית, יכולים למסך תסמיני זיהום ולדכא את מערכת החיסון מערכת החיסון על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

08/05/2012 | 08:54 | מאת: עדנה

שני, שלום, 1.באילו מקרים כלומר מתי מומלץ להשתמש בדרמובאט ומתי -בדרמקומבין? 2. האם שתי המשחות מבוססות על סטרואידים? איזו מהן פחות מזיקה בטווח הארוך? 3. איזו מהן יעילה ביותר לטיפול במחלת ליכן סקלרוזיס? תודה מראש

עדנה שלום. 1. התרופה דרמובט קרם/משחה מיועדת לטיפול מקומי בדלקות וגרד עור המגיבים רק לקורטיקוסטרואידים מאוד פעילים. התרופה דרמקומבין קרם/משחה מיועדת לטיפול בדלקות עור הנגרמות מפטריות או מחיידקים. 2. שתי התרופות מכילות קורטיקוסטרואידים. דרמובט מכילה את הקורטיקוסטרואיד CLOBETASOL שהוא סטרואיד מהסוג הפעיל ביותר. דרמקובין היא תרופה משולבת המכילה את הסטרואיד TRIAMCINOLONE שנחשב בינוני במידת הפעילות שלו, וכן רכיבים אנטי-פטרייתיים ואנטי-בקטריאליים. כיוון שדרמובט מכילה סטרואידים כה פעילים, השימוש בה, במיוחד שימוש ממושך, מעלה את הסיכון לתופעת לוואי. יש לעשות בה שימוש רק לפי הוראות הרופא. באופן כללי, לכל הסטרואידים, יתכנו תופעות לוואי, בעיקר אם נעשה בהן שימוש רציף ממושך. 3. שתי התרופות מתאימות לטיפול בתסמיני ליכן-סקלרוזיס והבחירה ביניהן תעשה ע"י הרופא המטפל, לפי סוג התסמינים, חומרתם וסיבוכים נלווים. לדלקת עור חריפה יותר- דרמובט מתאימה יותר. לדלקת עור חריפה פחות אך המערבת זיהום משני פטרייתי או חיידקי- דרמקומבין מתאימה יותר. לבריאות.

25/09/2018 | 00:58 | מאת: חנה

לאחר טיפול משולש בחיידק הליקובקטר הופיעה פריחה מגרדת בעור במקומות שונים. ( בחזה, ברגליים..)רופא המשפחה נתן טלפסט 180כדור ביום. הגרוד נרגע אבל הפריחה לא עברה.פניתי לרופאת עור שנתנה שני קרמים: דקטקורט קרם פעמיים ביום בין ומתחת לחזה ובטאקורטן ג קרם פעמיים ביום למקומות האחרים בגוף וגם סבון לקטופיל פעם ביום. הבנתי ששני הקרמים מכילים קורטיקוסטרואידים. קראתי על כל אחד מהקרמים ויש אזהרה לא להישתמש במקביל עם תרופה שמכילה את המרכיב הנ"ל. אם כך האם אכן מומלץ ובטוח להשתמש בשני הקרמים במקביל? האם אין בכך נזק? אני כבר משתמשת שבוע. חלק מהאדמומיות בעור לא עברה . האם להפסיק?

25/09/2018 | 16:44 | מאת: חנה

כמה ימים צריך לקחת טלפקס 180? לקחתי כבר 11 כדורים (11 ימים). האם יש זמן מסויים או שאפשר להפסיק בבת אחת ברגע שיש שיפור?

שלום, ממליצה להמשיך כשבוע ימים מתום הפריחה.

07/04/2018 | 18:05 | מאת: ליאור

שלום רב, אני בת חמישים, ומזה כשנה סובלת מאד מנשירת שיער מוגברת. רופאת עור נתנה טיפןת סטרואידים ושמפו אגיספור, אך יותר מרמזה לי שמדובר בפונקציה של תורשה, גיל, וכמובן תרופות על בסיס קורטיקוסטרואידים שאני נטלת בגלל אסטמה. אני לא מוכנה להשלים עם אובדן השיער. זה ממש מדכא אותי. לעזרתך אודה מאד.

ליאור שלום הטיפול בקורטיקוסטרואידים יכול לגרום לנשירת שיער. הרופאה אמרה שהבעיה תורשתית - אין אפשרות להילחם נגד תורשה. קיימים טיפולים שונים אשר עוצרים את הנשירה או משפרים את מראה השיער. לצורך כך, אנא פני לרופא עור מומחה בשיער. בהצלחה.

פורומים בנושא קורטיקוסטרואידים
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום ייעוץ תרופתי
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים למינוני תרופות, הימנ...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...