קולכיצין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תסמונת פי פאפא: יש טיפול אפקטיבי

PFAPA היא תסמונת דלקתית עצמית המלווה בהתקפים חוזרים של חום גבוה. הבשורה לילדים ולהוריהם - ניתן לדכא את התקפי המחלה בעזרת טיפול בסטרואידים. מדריך תסמונת PFAPA (Periodic fever, Aphthous stomatitis Pharyngitis Adenopathy syndrome) הינה תסמונת דלקתית עצמית (אוטואינפלמטורית), המתבטאת בהתלקחויות מחזוריות של חום גבוה, העולה באופן חד ומלווה בכאבי ראש, כאבי שרירים וכאבי בטן. מנתוני מחקרים בארה"ב ובישראל, עולה כי התקפי החום מופיעים בדרך כלל מדי 3-4 שבועות ונמשכים 3-7 ימים. נוסף לחום, מופיעים גם כיבים בפה (אפטות), נגעים לבנים מוגלתיים על השקדים (תפליטים) ונפיחות בלוטות הלימפה הצוואריות.מדובר בתסמונת שזוהתה ברפואת הילדים רק לפני כשלושים שנה; לכן, עדיין אין מודעות גבוהה לתסמינים - וכתוצאה מכך האבחון בחלק מהמקרים מאוחר. שכיחות המחלה לא נבדקה, אך ניתן להעריך ששכיחותה גבוהה יחסית בקרב ילדים. יצוין כי ללא אבחון וללא טיפול מתאים, מצוקת...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לקולכיצין

קדחת ים תיכונית - תמונת המחשה
קדחת ים תיכונית PFAPA היא תסמונת דלקתית עצמית המלווה בהתקפים חוזרים של חום גבוה. הבשורה לילדים ולהוריהם...
דלקת קרום הלב - תמונת המחשה
דלקת קרום הלב בדיקת אקו לב - במנוחה או במאמץ - מספקת תמונת מצב איכותית של הלב, בדרך בלתי פולשנית - לל...
תרופות ורוקחות - תמונת המחשה
תרופות ורוקחות ארוחות החג שבפתח מועדות לפורענות. חוששים מבעיות עיכול? הימנעו ממטוגן, אל תעמיסו, שתו מי...
שיגדון - תמונת המחשה
שיגדון אבן בכליות עלולה להיות סיפור כאוב. מה גורם להיווצרות אבנים? מתי כדאי לרסק אותן בגלי הלם...
ללמוד עוד על קולכיצין
דלקת קרום הלב: תסמינים וטיפול-תמונה

מרגישים כאבים חותכים בחזה בעת נשימה עמוקה? יתכן ויש לכם...

מאת:
17/08/2018
תסמונת פי פאפא: יש טיפול אפקטיבי-תמונה

PFAPA היא תסמונת דלקתית עצמית המלווה בהתקפים חוזרים של חום...

מאת: פרופ' שי...
26/08/2018
שאלות ותשובות בפורום המטולוגיה-תמונה

האם אפשר להידבק ולהדביק, להשתיל מח עצם או לתרום דם? אתם...

מאת: ד"ר צבי...
23/05/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקולכיצין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קולכיצין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

האם נטילת אלוריל 300 מ"ג בצהריים ובלילה לפני השינה 2 כדורי קולכיצין יכולה להזיק ללב או לכבד לאורך זמן? הנני נוטל אותן כבר שנה+ ואין לי התקפי גאוט,ברוך השם!

במקרים נדירים ישנה פגיעה כבדית. לעיתים ישנה הפרעה קלה בתפקודי הכבד. לא מקובל לעקוב אחר תפקודי הכבד לאורך זמן במתן תרופות אילו. התיעץ עם הראומטולוג שלך האם יש מקום להמשך טיפול בקולכיצין. בדר"כ לאחר הפוגה ארוכה בהתקפים ושליטה טובה ברמת חומצת השתן מקובל להפסיק את הקולכיציןולהישאר על טיפול באלוריל בלבד.

11/07/2018 | 16:57 | מאת: ורד

הבן שלי אובחן כנשא M694V. בעבר סבל מהתקפים חוזרים ונשנים וטופל בכול כימין. נכון להיום, אין הישנות של ההתקפים למרות שהוא הפסיק ליטול כולכיצין. האם עליו להמשיך טיפול למרות שהוא חש טוב ואין התקפים?

שלום ורד, זו שאלה מצויינת. הגישה הרווחת בתסריט כזה (אם כי נתונה למחלוקת) היא כי בכל מקרה יש להמשיך טיפול בכוכליצין למשך כל החיים וזאת כדי למנוע את סיבוך העמילואידוזיס. בכל מקרה ממליץ לך לא לקבל את ההחלטה לבד אלא להיוועץ בראומטולוג הילדים המטפל. בברכה, ד"ר גיל אמריליו - ראמטולוג ילדים

01/06/2018 | 09:53 | מאת: רוטרו חיים

שלום רב אבקש לברר האם נטילת שתי התרופות ביחד גורם לתופעות לוואי. אני מקבל פעם ביום קולכיצין 0.5 מ'ג. תודה

שימוש ב Colchicine במקביל ל Lipitor (אשר החומר הפעיל בו הוא Atorvastatin) עלול להתבטא בעליית סיכון לתופעת לוואי של רבדומיאליזיס (הרס מעטפת השריר) ומיופתיה (מחלות שריר). הסיכון מוגבר במטופלים עם ליקויים בתפקודי הכליות ובאנשים מבוגרים. ההחלטה על המשך הטיפול תלויה ברופא המטפל, ולכן יש לוודא כי הרופא המטפל המכיר את ההיסטוריה הרפואית מודע לשילוב התרופתי.

שלום רב, בת 56 ברקע צנטור... שאלה יש לי חלבון 2.7 גרם בשתן ( אלבומין בכמות רבה) אלפא 5.1 שהערך התקין הוא עד 4.9 ואלפא 2 ערך של 16.5 שהערך התקין הוא 11.1 וכתוב שיש עליה בחלבוני המצב החריף של אלפא 1 (לפי מיטב הבנתי ערכים אלה עולים בין היתר במעורבות כלייתית) b2 מיקרוגלובלין תקין בטווח הנורמה. קריאטינין בדם 0.6 אלבומין בבפירת דם כולל באלקטרופרוזה כלומר אלבומיםby ep תקינים בטווח הנורמה וכן זרחן אשלגן אוריאה וכל תפקודי הכילייה תקינים בדם. אני בתהליך בירור עמילואידוסיס מפני שנמצא חלבון בנס גונס בשתן... השאלה שלי היא האם במצב כזה לאחר טיפול ניתן לשפר או לעצור את זליגת החלבון בשתן במידה ויש עמילואידוסיז? האם בכלל זאת נחשבת תסמונת נפרוטית שערכי הדם תקינים? מה זה חלבוני המצב החריף?? לא ברור לי מה נפגע בכיליה אם היא מסננת כבר מעל שנה ( שאשר יש זליגת חלבון) ? תודה מראש

חלבוני המצב החריף עולים במצבי דלקת ויכולים להיות משניים לתהליך הדלקתי הכרוני שהביא לעמילוידוזיס. עמילוידוזיס שניוני הוא מצב בו יש שקיעה של עמילואיד שנוצר בשל תהליך דלקתי או זיהומי כרוני. שקיעת החלבונים פוגעת בממברנה של הכליה כך שיש זליגה של חלבונים לשתן. בשלבים הראשונים של המחלה נראה תפקוד כלייתי תקין בבדיקות הדם והביטוי הראשוני יהיה הפרשת חלבונים בשתן בלבד. עם התקדמות המחלה תופיע גם עליה בקראטינין בדם. הטיפול מתחיל בשליטה במצב הדלקתי או הזיהומי הכרוני שהביא לעמילוידוזיס. לעיתים יתנו גם טיפול מכוון. הגדרה של תסמונת נפרוטית לא מתבססת על קראטינין בדם אלא על הפרשת חלבון בכמות גדולה בשתן - בדר"כ מעל 3.5 גרם - ותסמינים נלווים כגון בצקות, ירידת אלבומין בדם, רמות כולסטרול גבוהות ועוד.

ראשית תודה על תשוהתך המפורטת.. אז מה שאני מבינה שניתן בשלבים אלה להביא לריפוי עי טיפול ממוקד או מכוון? כלומר ניתן להוריד את רמת החלבון עי טיפול? תודה

העמילואיד ששקע לא יעלם ולכן ריפוי מלא אינו סביר. אך חשוב למנוע את המשך הצטברות העמילואיד ברקמות וזאת ניתן לעשות על ידי שליטה בגורם הראשוני ובמקרים מסוימים שימוש בתרופות המשפיעות על יצירת העמילואיד כגון כולכיצין ותרופות נוספות.

זה לא מחייב שנצטרך דיאליזה נכון? כמובן אם ניתן טיפול מכוון!

הטיפולים לעמילוידוזיס היום מאוד יעילים וישנם דיווחי מקרה (אמנם לא רבים) על הפיכות הפגיעה. חשוב בעיקר, כפי שאמרתי, למנוע את המשך התקדמות הפגיעה באמצעות טיפול. עמילוידוזיס זו מחלה שנוטה להתקדם. עם זאת, בעזרת טיפול, יתכן וההתקדמות תעצר ואז המשמעות שלא יהיה צורך בדיאליזה.

פורומים בנושא קולכיצין
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום ייעוץ תרופתי
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים למינוני תרופות, הימנ...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...