פורום טיפול בוולוודיניה (ווסטבוליטיס)

כאבים בקיום יחסים יכולים לנבוע מסיבות שונות. אחת הסיבות העיקריות והחשובות היא וולוודיניה, הידועה גם בשם הקודם ווסטיבוליטיס. במצב זה יש כאבים כאשר אין למעשה סיבה נראית לעין כמו דלקת או מחלת עור. זה לא "בראש שלך", מדובר בבעיה של כאב כרוני, שסיבתו אינה ברורה והוא עשוי לנבוע מגורמים שונים. מדובר בבעיה שכיחה יחסית שנשים - לרוב לא מדברות עליה. בואי לדבר על זה, לשאול שאלות ולקבל מידע, ולגלות שאת לא לבד. .
282 הודעות
273 תשובות מומחה

מנהל פורום טיפול בוולוודיניה (ווסטבוליטיס)

ד"ר סחר היקרה, חג שמח. כפי שידוע, לאור העומס במרפאות עריה ולדן לצערי לאף מהמומחים בתחום אין דרך לקבוע תור אפילו לחצי שנה הקרובה. אתאר בקצרה את האנמנזה שלי ואשמח לדעתך בנושא, בת 24. בריאה. בזוגיות 5 שנים. ללא כאב ביחסי מין. מגיל קטן אני סובלת מפטריות חוזרות ונשנות, למרות שזאתי מעולם לא זוהתה בסוגה (תמיד היה פער לוגיסטי בין לקיחת התרבית לתסמינים בפועל). לאחר פגישה עם פרופ' לב שגיא, אובחנתי עם החצנה צווארית (לא משהו שמפריע לי ברמה היומית) ולפטריה לקחתי טיפול פרופילקטי 150mg פלוקנול חצי שנה. היה שקט לשנתיים שלמות! (חשוב לציין שלפני הפגישה עם פרופ' לב שגיא, נפגשתי עם פרופ' בורנשטיין שאיבחן אותי עם וגיניסמוס קל) כעת, לאחר טיפול אנטיביוטי (מונורול ולאחריו מקרודנטין) בדלקת חמורה בשתן אני סובלת *מתחושת שריפה וצריבה* נוראית בכניסה לנרתיק, שמוחמרת בכל נגיעה באזור. להבדיל מהפעמים הקודמות, ללא גרד כלל. ללא שינוי בהפרשות (גם מעולם לא היה שינוי), ללא ריח, ללא נפיחות. אולי אודם קל. אך ללא שינוי משמעותי נראה לעין. נבדקתי ע"י רופא נשים ביחידה שאמר "שלא רואה כלום, הפרשות תקינות" ורשם לי רק פוליקוטן- שלא עזר בכלל ורק החמיר את האי נעימות. לקחתי פרופילקטי פלונקול יחד עם האנטיביוטיקה ע"מ למנוע הישנות פטרייה, אך לצערי ללא הצלחה. יש לציין שבנוכחות הידרואגיסטן ישנה הקלה רגעית. אינני יודעת במה מדובר, חוסר תחושת הגרד והשפעת הפלונקול גורמים לי לחשוב שאולי אין מדובר בפטריה, אך השפעת ההידרואגיסטן גורמת לי לחשוב אחרת. מצד שני, אינני מכירה את התסמינים האלו בגופי ואינני יודעת לאן לשייכם. עשיתי תרבית היום כשהתסמינים בשיא, לפני מריחת ההידרו. עד שיגיעו התשובות (קצינה בצה"ל) אשמח לשמוע את דעתך בנושא. הדבר נורא פוגע לי באיכות החיים! תודה רבה, ליאן

02/02/2021 | 01:25 | מאת: שירן

שלום דר׳! אני סובלת כבר 3 חודשים מתופעה מאוד מציקה למטה... אני מרגישה כל הזמן את האיבר מין שלי. אבל זה לא מגרד , לא כואב, לא שורף אבל נורא נורא מציק, לפעמים מעקצץ... אין לי חיים ככה, זאת הרגשה נוראית. כאילו משהו עצבי.. יש לי תור למומחה רק בעוד כמה חודשים. חשוב לי לציין שזה התחיל מפטריה שעברה ממזמן... המון תרופות, רופאים שלא מצאו משהו חריג אבל אני סובלת כל יום!!! האם שמעת על תופעה כזאת? את אולי משערת מה זה? בברכה

שלום רב, מה שאת מתארת עשוי להיות כאב עצבי, חשוב מאד גם לעשות תרביות נרתיק ושתן ובדיקה למחלות מין כדי לשלול שמדובר בזיהום כלשהו. כמובן שדרך הפורום קשה לתת אבחנה או להמליץ על טיפול. חשוב להכיע לבדיקה, אני ממליצה לוודא שהרופא שקבעת אליו תור עוסק בתחום של מחלות פות ונרתיק.

08/11/2020 | 13:38 | מאת: דניאל

האם קיים טיפול תרופתי לוסטבוליטיס? הרופא לא אמר לי על זה כולם, רק אמר להתחיל פיזוטרפיה ורוב הסיכויים שזה יגמר בניתוח בסוף.

שלום, לווסטיבולודיניה קיימים הרבה סוגי טיפולים, החל מפיזיותרפיה דרך תרופות, טיפולים מתחום הרפואה המשלימה וגם ניתוח. נכון מצד הרופא שלך להתחיל בפיזיותרפיה שהיא גם יעילה וגם הכי פחות פולשנית. במידה וזה לא יעזור מספיק קיימות אפשרויות נוספות.

10/11/2020 | 17:22 | מאת: דניאל

שמעתי על אפשרות טיפטל בלייזר קר/רך. אשמח לשמוע על זה עוד אם אפשר

קיים גם טיפול בלייזר קר, בדומה ליתר הטיפולים הוא עוזר לחלק מהנשים אך לא לכולן. הטיפול מתבצע במכונים פרטיים ואינו בסל הבריאות.

26/10/2020 | 17:34 | מאת: טלי

קראתי בפורום שיש ג'ל לטיפול בוולודניה בשם ACG. ביקשתי אותו מרופאת הנשים שלי והיא לא שמעה עליו. כיצד אוכל להשיג אותו? הבנתי שצריך מרשם עבורו. מה אני צריכה לבקש ממנה.

שלום טלי, זהו ג׳ל שמיוצר ברקיחה מיוחדת ברשתות הפארם ואינו נמצא בסל התרופות או ברשימת התרופות של קופ״ח. הכי טוב לדעתי לפנות לאחת מחנויות הפארם לבקש מהם דוגמה של מרשם (לא חתום) כדי שהרופאה תדע מה לכתוב בו (המרשם מפרט את החומרים הפעילים והריכוז שלהם).

27/10/2020 | 22:52 | מאת: טלי

דיברתי היום עם כמה בתי מרקחת ברשתות הפארם.... אף אחד לא שמע על הג'ל acg. אודה לך אם תרשמי את רשימת הרכיבים ותתני לי דוגמה של מרשם כדי שאבקש מהרופא

Amitriptyline 2%, cyclobenzaprin 1%, gabapentin 2% in PLO gel 30 ml

29/10/2020 | 10:08 | מאת: טלי

ניסיתי לקבוע תור דרך מכבי למרפאה שלך על מנת לקבל את המרשם אך התורים רק עוד מס' חודשים. האם ישנה מרפאה נוספת? כי בינתיים מאוד סובלת. בסופר פארם מופיע הג'ל אך רכיב אחד שונה: AMITRIPTYLINE 2%, BACLOFEN 2%, GABAPENTIN 2% IN PLO GEL 30ML אצלך מופיע החומר cyclobenzaprin 1% ואצלהם: 2% BACLOFEN ...האם זה אותו ג'ל עם אותה השפעה? ושאלה אחרונה: למה רופאים לא ממליצים עליה כפתרון לדלקת במבוא הערייה או בכלל יודעים עליה.... האם יש לה תופעות לוואי מיוחדות או נזק עתידי בשימוש ובגלל זה לא רושמים אותה

זהו ג׳ל דומה לאותה מטרה זה בסדר גמור. יש לא מעט רופאי נשים שמכירים את התכשיר אבל באופן כללי מי שלא עוסק בנושא הזה פחות מתמצא באפשרויות הטיפול. התורים למרפאת עריה אכן עמוסים, קיימת רשימת המתנה כך שניתן להקדים תור על סמך ביטולים.

10/11/2020 | 09:10 | מאת: טלי

קיבלתי מרשם לג'ל acg לטיפול בדלקת במבוא הערייה. אודה לך אם תכתבי לי הוראות שימוש. האם מורחים אותו כל יום? וכמה זמן אפשרי להשתמש בו? תודה

חצי מ״ל בפתח הנרתיק פעמיים ביום באופן קבוע. אם אין שיפור אחרי חודשיים ניתן להפסיק.

10/11/2020 | 17:55 | מאת: טלי

תודה רבה על המענה. נקבע לי תור אלייך אבל לצערי רק לעוד שנה. לכן מאוד חשוב לי לדעת לפני תחילת השימוש: 1. תוך כמה זמן הג'ל אמור להשפיע? 2. האם הג'ל בטוח לשימוש? האם הוא יכול לגרום לנזק לשרירי רצפת האגן בשל שהוא גורם להרפיית שרירים או עלול לגרום לנזק אחר? 3. האם אפשרי בזמן קיום יחסי מין להשתמש בעזריקאן במקביל לשימוש בג'ל? 4. אני כיום משתמשת בנרות ווגיפאם 3 פעמים בשבוע האם מותר להשתמש בנרות במקביל לג'ל?

אני ממליצה לתת לטיפול לפחות חודשיים על ממת לראות אם יש שיפור. אין מניעה להשתמש במקביל בווגיפם או עזרקאין. הג׳ל בטוח לשימוש ולא פוגע בשרירי רצפת האגן או בעור.

16/11/2020 | 18:28 | מאת: טלי

תודה על התשובה המפורטת. מתנצלת מראש על ריבוי השאלות פשוט מאוד מוטרדת מהבעיה הזו. 1. האם צריך כל הזמן למרוח את הג'ל או לעשות מדי פעם הפסקה? האם זה טיפול לכל החיים? 2. ואם אני מפסיקה למרוח את הג'ל האם כל הסימפטומים יחזרו? 3. האם הג'ל הוא גם טיפולי ומשקם את האזור או משמש יותר לאלחוש הכאב שבאזור הדלקת ולהרפיית השרירים? 4. אשמח לשמוע את דעתך גם על טיפול בלייזר. האם יכול לטפל בדלקת מבוא הערייה ולפתור את הבעיה? תודה

20/10/2020 | 14:22 | מאת: דנה

היי אשמח לעזרה במשך חצי שנה טופלתי בפטרייה שלא הייתה במהלך השנים סבלתי בלי סוף מפטריות לאחר שביקשתי אצל שני רופאים התברר שלא רואים כלום עשיתי משטח יצא תקין באיזור מגרב מציג כואב שנוגעים עם מקלון וכאב ביחס מין , התחלתי לקייים יחסי מין רק לפני חצי שנה באופן רציף בעת חדירה כאבי תופת!!!! ומיד צריבה לחץ בא והולך אין נגעים ופאפס לפני שנתיים תקין והשתמשנו בקונדום אני לא ישננה בלילות מחשש לסרטן שלחו אותי לבדיקת וולסקופיה ואני חוששת אני מטופלת במישחה עם סטרואידים היא עוזרת לי מאד מאד גם בכאב וגם בגירוד אני לא מצליחה להבין איפה זה פתח הנרתיק כי כואב לי בפנים ולעיתים יש הפרשות חומות רק בניגוב אם בכלל ( אני מחברת גלולות שהתחלתי לא מזמן ) כולם אומרים לי אין לך כלום אני סובלת נורא בבבקשה עזרו לי מה יש לי זה יעבור?????

שלום רב, את מעלה כמה וכמה נושאים בפניה שלך - פטריה חוזרת (או לא), גרד, כאב ביחסים, וחשש מסרטן. הדבר הכי מעודד שעולה ממה שכתבת הוא שיש טיפול שעוזר גם לגרד וגם לכאב וזה מצויין. אין שום דבר בתיאור מצבך שמעלה חשש לסרטן, ואני חושבת שאת יכולה להיות רגועה מהבחינה הזו. אני ממליצה לך לקבוע תור לרופא/ה העוסק/ת בתחום של מחלות עריה (פות) שמטפל במצבים כמו שאת מתארת.

היי, אני בת 23 מקיימת יחסי מין מגיל 16, עד לפני 3 חודשים הייתי עושה הרבה סקס אף פעם לא התלוננתי על כאבים או אי נעימות מסויימת,אך שלפתע התחילו לי כאבים ממש קשים בזמן חדירה, בנקודה ספציפית בנרתיק בצד ימין, הייתי אצל המון המון המוןןן גינקולוגים שפשוט שלחו אותי לבית למרות הכאבים בטענה שאין לי שום דבר ואולי זה שאריות של פטרייה, הייתי כל כך מתוסכלת שבכיתי פשוט לרופא שאני לא יכולה לעשות סקס בגלל זה ואף אחד לא נותן לי פה מענה.. עד שהגעתי דרך המלצה לגינקולוג שהבחין בבעיה שלי וזיהה שיש לי וסטיבוליטיס( בדימוי לשעון בסיפרה 7) נתן לי 2 משחות בתקווה שזה יעזור... קראתי באינטרנט שההתפרצות לדלקת הזאת היא בד"כ פסיכולוגית ועל כך רציתי לדבר... בחיים לא שיתפתי אף אחד בזה, וגם השם שלי הוא בדוי ולכן כאן אין לי בעיה... בזמן שאני עושה סקס אני מדיימנת שאני נאנסת, שתופסים אותי בכוח ופשוט לא נותנים לי לזוז, התחושה של הפחד והחוסר אונים גורמים לי מאד לגירוי.. אפילו היו לי מחשבות לעבוד בתור חשפנית עד כמה שזה נשמע הזוי ולא מההיבט הכספי בכלל( יש לי תואר ומבוססת כלכלית)אני פשוט מרגישה שרק בסיטואציה שהיא קיצונית אני מגיעה לגירוי.. בנוסף למחשבות האלו, בילדותי ועד כיום ההורים שלי חינכו אותי בצורה מאד נוקשה, אם זה מההיבט של הלימודים ואם זה מההיבט של לצאת עם חברים, מאד שלטו בי וסגרו עליי.. אין לי עם מי לשתף את הרגשות האלה, גם לבן זוגי אני לא מסוגלת לפרט יותר מידי על התחושות שלי... השאלה אם ככל הנראה התפרץ לי בגלל זה והאם בכלל זה טבעי ונורמלי להרגיש ככה? עזרה בבקשה

ליבי שלום, פנטזיות מיניות הן חלק מחיי המין שלנו, והן אישיות ולגיטימיות לגמרי. תתפלאי לשמוע שפנטזיות על אונס הן לא מאד חריגות בקרב נשים (וכמובן זה לא אומר שהן היו רוצות להאנס - זה בגדר פנטזיה שהיא בשליטתן ולא נעשה בפועל!). בכל מקרה, מה שאת חושבת עליו או מדמיינת בקיום יחסים לא גורם לך לכאב פיזי. גם לא נכון לומר שווסטיבוליטיס (או ווסטיבולודיניה שהוא המונח היותר עדכני) מקורו נפשי. אצל רוב הנשים שסובלות מכאב בקיום יחסים קיים ככל הנראה בסיס פיזיולוגי לכאב. עם זאת נכון ש ווסטיבולודיניה עשויה לגרום ללחץ נפשי, דכאון, קשיים בזוגיות ועוד. טיפול סקסולוגי הוא בהחלט מקובל בנוסף לטיפולים אחרים (ובלי שום קשר לפנטזיות המיניות של כל אישה ואישה).

שלום לדר סובלת מצריבה קשה בוולווה מקדימה כל הזמן יש גזים לא נעימים והם צורבים אי אפשר לסבול את זה מה ניתן לעשות לא עוזר דרמובט צורב או כל משחה אחרת גם עזרקאין לא עוזר אין לי חיים מתקשה לצאת מהבית מה ניתן לעשות נגד הגזים המסריחים לא עוזר גזים x פרוביוטיקה אנזימיי עכול שום דבר יש לי בעיות עכול קשות צריבות גם כאבי תופת בקיבה בושט בפי הטבעת יש פיסורה ומחלת עור כנראה בוולווה גם חשד לליכן סקלרוזיס עשיתי ביופסיה טרם קבלתי תוצאות אנא עזרו לי בבקשה

שלום רב, נשמע שאת סובלת, אבל גם נמצאת במסגרת של בירור וטיפול. טוב שלקחו ביופסיה. האם את גם במעקב של גסטרואנטרולוג? יכול להיות שהכל קשור למערכת העיכול. במסגרת הפורום איני יכולה לתת אבחנה או המלצה על טיפול, אלא מידע בלבד. את צריכה להמשיך בבירור לפני שניתן יהיה להמליץ על טיפול מתאים.

16/08/2020 | 13:57 | מאת: מאיה

שלום ד"ר, אני עוברת טיפולי פריון, עברתי עד כה הזרעה אחת שהיתה פשוט סיוט! כאב לי בשלב קיבוע הספקולום, הרגשתי כאילו הגוף שלי נקרע מבפנים. הרופאה אמרה שיש לי רחם במנח אחורי ולכן אין לה גישה טובה לצוואר הרחם, ולכן אי אפשר להשתמש בספקולום הקטן. ההליך הסתיים בכך שהיא "צבטה" את צוואר הרחם כדי לקבל גישה. אני לא יודעת איך אעבור את זה שוב! לטווח הארוך אנסה לברר את מקור הכאב אבל בטווח הקצר אני רוצה להמשיך בנסיונות. יש לך רעיונות מה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב? חומר מאלחש? האם הגיוני שעם ספקולום קטן אין גישה? אציין שעברתי בעבר בדיקת פאפ כואבת במיוחד אבל גם עברתי בדיקה אחת שלא כאב לי בכלל אצל רופאה אחרת.

שלום מאיה, אם מדובר ספציפית בהזרעה ולא בבדיקות גינקולוגיות אחרות או ביחסי מין, לא סביר שמדובר בבעיה כרונית. יתכן שבגלל המנח של צוואר הרחם והצורך במגע והתעסקות בו הפעולה יותר מכאיבה לך מאשר בבדיקה רגילה. את יכולה לקחת משהו נגד כאבים לפני כן , וכמובן להסביר לרופא/ה שאת יודעת שהבדיקה אצלך קצת קשה ואת מבקשת לאפשר לך לבקש לעצור לרגע אם מאד כואב. אני בטוחה שכל התקופה הזו של טיפולים קשה לך, אבל בסופו של דבר היא נועדה לעזור לך להגיע אל המטרה שלך.

12/07/2020 | 08:36 | מאת: מור בל

היי בינה, אובחנתי לפני כשבועיים בווסטבוליטיס + דלק, הרופא שלי ד"ר קרייזר נתן לי משחת בוקר וערב לחודש. לאחר המון מחשבות שמתי לב שסבלתי מכאבים כרוניים בעת החדירה קרוב לשנתיים והייתי בטוחה שזה שאריות של פטריות שסבלתי מהם כרונית לפני שלוש שנים. המליצו לי על טיפולי ביופידבק, האם הדבר מומלץ עבור אבחנה זו ?

סליחה על העיכוב, פיזיותרפיה של רצפת האגן היא אחד הטיפולים המומלצים במצב של כאבים בקיום יחסים עקב וולוודיניה. ביופידבק היא רק אחת השיטות המקובלות במסגרת פיזיותרפיה.

21/06/2020 | 16:34 | מאת: סיגל

לפני 3 שבועות התחילו כאבים נוראיים באזור הפות/נרתיק /שלפוחית הכל כל כך כואב שאני לא בטוחה בכלום, מסתובבת מעט ועם קרח נעשה בירור לדלקת בשתן אין ממצאים בתרבית, ניסו אנטיביוטיקה בכל זאת, אין הפרשות, אלוטרסאונד דרכי שתן וכליות תקין, בדיקת גניקולוג מצאה רק יובש ומיעוט אסטרוגן אני בת 54 ולפני כשנה מחזור אחרון, התחלתי וגיפן 5 ימים אין כלל הטבה ורצה לשירותים המון ניסיתי לקבוע תור לרופאת עריה בנתיים ללא הצלחה האם יש איזה שהיא משחה שיכולה להקל עד התור, ניסיתי לואנה לא עזר מה עושים בנתיים? 😢

שלום רב, התיאור שלך לא נשמע כמו וולוודיניה. בדר״כ לא מדובר במשהו חריף ופתאומי ולא מלווה בשלפוחיות. קשה לתת אבחנה והמלצה על טיפול בלי בדיקה, אבל כאב חריף ושלפוחיות מתאים להתקף של הרפס - האם ניסו לטפל בכך? תרביות? אם יש נגעים שלפוחיתיים על העור זה גם יכול להתאים למחלות עור מסויימות וכדאי לפנות גם לרופא עור לבדיקה. אין משחה אחת להקלה, כי כל טיפול מכוון לסיבה אחרת. אפשר לקחת משהו לכאב ולהעזר בקומפרסים קרים ומשחת החתלה להקלה על גירוי עורי.

29/11/2020 | 23:57 | מאת: סיגל

שכתבה תי שלפוחית התכוונתי לשלפוחית השתן כי לא ברור לי מאיפה הכאב מגיע. בכל מקרה הכאבים עברו אחרי כחודש וחצי וחזרו שוב בפתאומיות אחרי 5 חודשים בדיוק אותו דבר. למרות שכל התקופה הזו אני לוקחת וגיפן, כךשהסיבה כנראה לא היובש הוגינלי כמו שקיוותי. האם ההתקפיםהללו שוללים וולוודינה ?

יובש לא גורם כאב כמו שאת מתארת. אני עדיין חושבת שהרפס עשוי להיות הגורם להתקפים של כאבים. כדאי לבדוק את זה או אפילו לעדות נסיון של טיפול בהרפס (בכדורים). וולוודיניה היא אבחנה שבשלילה, ולא אופייני לוולוודיניה להתבטא בהתקפים מרוחקים.

היי, אובחנתי על ידי רופאה אחת בוסטיבוליטיס אבל אני לא בטוחה שזה מה שיש לי. אני עם אותו בן זוג כבר 8 שנים, בשנתיים הראשונות הכול היה תקין, נהנו מקיום יחסי מין על בסיס יומי. באיזשהו שלב החלו לי פטריות, לכן הלכתי לרופא שנתנו לי משחות שונות בכל פעם משום שהפטריות לא עברו, לאחר הטיפולים השונים החלו לי כאבים באיבר המין בכל פעם שהייתה מתבצעת חדירה. הייתי מאוד מתוסכלת מהמצב, ירד לי החשק המיני (ומאוד אהבתי לקיים יחסי מין לפני) ולאחר שנה וחצי אובחנתי בוסטיבוליטיס. לא עשיתי שום דבר בנושא כי הבנתי שאין לזה כל כך תרופה, לאחרונה שוב התחלתי לקרוא קצת ואני לא בטוחה שיש לי ובטיבו ליוסי ולא וגיניסמוס. הכאב הוא בחדירה עצמה אבל אני עדיין נהנתי מיחסי מין, לא כואב לי מאוד שאני מחדירה טמפון אלא ממש מעט, לאחר קיום יחסי המין אני נותנת שתן ויש צריבה קלה באיבר המין. האם באמת יש לי וסטיבוליטיס? אם כן, יש מה לעשות? החשק המיני שלי ירד בצורה משמעותית,  יש לציין שלפני שנתיים הפסקתי עם הגלולות למניעת היריון והחשק עלה טיפה וגם היה טיפה פחות כואב בחדירה, חזרתי לגלולות לפני שלושה חודשים כי כמעט נכנסתי להיריון והעדפתי לא להסתכן. אשמח ממש לעזרה אני פשוט אובדת עצות. תודה מראש

שלום רב, התיאור שלך יכול להתאים לכל מיני מצבים. כאב בקיום יחסים הוא סימפטום שעלול להגרם מפטריה כרונית, ממחלות עור, מכיווץ יתר של שרירים (ווגיניזמוס) ועוד. אני ממליצה לך לפנות לבדיקה במרפאה שמתמחה במחלות פות ונרתיק. יש טיפולים שיכולים לעזור גם לווסטיבולודיניה ולווגיניזמוס. ובכל מקרה תוכלי לדעת יותר בוודאות מה יש לך.

26/09/2019 | 16:18 | מאת: יגאל

ידוע לי על משחה/ גי'ל לטיפול בוולודניה, בשם ACG , האם ידוע לכם שמה המסחרי של התרופה, והיכן ניתן להשיגה,

אין לה שם מסחרי, זהו תכשיר שמיוצר ברקיחה מיוחדת ברשתות הפארם.

19/10/2019 | 03:30 | מאת: ליאל

היי איך אפשר להשיג את המשחה והאם יכולה לעזור במקרה של כאב שלא מרפה בפתח הנרתיק

התרופה דורשת מרשם רופא, לאחר שהוא בדק אותך והתרשם שטיפול זה מתאים לך.

26/09/2019 | 00:20 | מאת: שירן

הייתי השבוע בבדיקה ראשונה אצל רופאת נשים. במהלך שלב ההרחבה של המכשיר חשתי כאב חד ולחץ פנימי עד שנאלצתי לבקש לעצור את הבדיקה. הכאב מורגש בעיקר בפתח, ואני יכולה להרגיש בנקודות הכאב עצמן גם אם אני מחדירה אצבעות. יכול להיות שהקרום שלי לא נקרע עד הסוף או לא גמיש מספיק וזה מה שיצר את הכאב? או שאולי יש בעיה אחרת? בעיקרון אני יכולה להכניס 3 אצבעות ותחושת הכאב קלה יחסית. הגיוני שהרופאה תנסה לברר ביחד איתי איפה הבעיה אבל היא היתה חסרת רגישות ועכשיו אני חוששת ללכת שוב.

שלום שירן, אני מבינה שהבדיקה היתה מכאיבה ולא נעימה עבורך ואני מצטערת על כך. פתח הנרתיק הוא בדר"כ האיזור הרגיש ביותר בפות ובדיקה גינקולוגית (בעיקר עם הספקולום) עלולה להיות לא נעימה. לא סביר שמדובר בבעיה קבועה אם עד כה לא חשת בכאב במגע או בקיום יחסים. אני מציעה - בבדיקה גינקולוגית, בקשי מהרופא/ה להשתמש בספקולום הקטן ביותר שברשותם, וצייני שהבדיקה מכאיבה לך ושאת מבקשת לבצעה באיטיות ובעדינות. לצערי - יש רופאים שזקוקים לתזכורת.

שלום, אני בת 24. הווסת הגיעה לי יחסית מאוחר (בסביבות גיל 16) ומעולם לא הייתה סדירה. בתדירות לא קבועה. יכולה להופיעה גם אחרי כ4 חודשים. לפני כחצי שנה אובחנתי עם ווסטיבולטיס. השאלה שלי האם יכול להיות שקיים קשר בין השתיים. תודה

שלום רב, אין קשר בין הדברים.

28/06/2019 | 15:21 | מאת: מאיה ש

כבר שנים שאני סובלת מכאבים ביחסי מין שעם הזמן למדתי למתן את זה ולעתים זה פשוט לא נעים לעתים נסבל, מה שאני מרגישה פשוט שהנרתיק שלי ממש מכווץ תמידית, להכניס טמפון גם לא כל כך נעים לפעמים. ניסיתי לעשות תרגילי רצפת אגן אבל קשה לי להתמיד מכיוון שיכולת השליטה שלי בשריר ממש כמעט אפסית, יכולה לכווץ לממש רגע אחד וזה משתחרר לבד.. השאלה היא - האם מדובר בוגיניסימוס או וולודיניה? ועוד דבר, אני מתכננת להכנס להריון בקרוב וחוששת מאוד מלידה במצב שהכל כל כך מכווץ.  איך מתכוננים להריון במצב הזה שתרגילי כיווץ כמעט בלתי אפשריים?

שלום רב, אם הבעיה היא כיווץ יתר בלבד אזי מדובר בווגיניזמוס, והטיפול הוא בפיזיותרפיה של רצפת האגן. את אמורה לעשות את הטיפול בהדרכת פיזיותרפיסטית של רצפת אגן שתנחה אותך ותעזור לך להשיג שליטה טובה בשרירים. מדובר בסדרה של טיפולים ולא במפגש בודד, זה עשוי לקחת זמן ומצריך עבודה הן בתרגול עם הפיזיותרפיסטית והן בתרגול עצמי בבית - אבל אין סיבה שלא תצליחי להגיע לתוצאה טובה.

09/06/2019 | 10:30 | מאת: וסטיבוליטיס או וגינסמוס?

בת 21, בזוגיות כבר שנה וחצי, התחלנו לעשות סקס לפני בערך 10 חודשים (הוא הראשון שלי,הפסקנו בגלל הכאב) כאב לי מאז הפעם הראשונה. הפסקנו לקיים והלכתי להיבדק, היא אמרה שיש לי וסטיבוליטיס ואין לזה טיפול, מתרגלים. שמעתי שיש ניתוח, אבל היא אמרה שאני עדיין לא שם. מה לעשות? יש עוד טיפולים חוץ מניתוח? ומה ההבדל בין וסטיבוליטיס לוגינסמוס?

שלום רב, יש מספר טיפולים לווסטיבולודיניה (זה המינוח המקבול כיום) מלבד ניתוח - פיזיותרפיה של רצפת אגן, טיפולים תרופתיים וטיפולי לייזר. אני ממליצה שהרופאה שלך תפנה אותך למרפאה המתמחה בנושא, ובמקביל לפיזיותרפיה של רצפת האגן כדי להתחיל בטיפול זה. ווגיניזמוס הוא תגובה לא רצונית של כיווץ שרירי הנרתיק בקיום יחסים. וולוודיניה או ווסטיבולודיניה היא כאב בקיום יחסים (לא רק), שיכולות להיות לו סיבות נוספות.

29/04/2019 | 15:56 | מאת: מירב

שלום, נמצאו אצלי בתרבית שתן pseudomonas ו- citrobacter, ואמרו לי שהזיהום נמצא בנרתיק ולא בשתן. האם קיים טיפול מקומי בפרוביוטיקה או אנטיביוטיקה שניתן להחדיר לנרתיק במקרה כזה? תודה.

שלום רב, מדובר בחיידקים שכיחים שגורמים לדלקות בשתן. המקור שלהם אינו בנרתיק, ואין טיפול מקומי שמונע דלקות בשתן.

בשבועיים האחרונים התחלתי טיפולי לייזר קר לטיפול בויסטבולודניה. מזה כחודשיים (טרם הטיפול בלייזר) אני סובלת מגרד וצריבות שטרם נמצא אם הן אכן קשורות לפטריה או שזו אלרגיה כלשהי, אך התחילו בסמוך לתרגול פיזיותרפיה של רצפת האגן. (אציין שאני עוקבת באדיקות אחר ההוראות למניעת אלרגיה: תחתוני כותנה מאווררים, אמבטיות סודה לשתיה וכו'). שאלתי, האם ייתכן קשר בין ההחמרה בשבוע האחרון בגרד ובין טיפולי הלייזר?

לרוב טיפול בלייזר קר לא גורם לגרד, אולם היות והמצב אצלך לא עבר בירור מלא לדעתי עדיף להפסיק את טיפולי הלייזר ולסיים את הבירור והטיפול.

24/03/2019 | 21:18 | מאת: עדי המיואשת

שלום רב. בת 30 סובלת מוויסטיבוליטיס כאב בזמן החדירה כולל החדרת טמפון. טופלתי על ידי סקסולוגית ללא שיפור משמעותי. כרגע בהריון שוקלת אם לפנות ללידה ואגינלית האם ויסטיבוליטיס מהווה אינדיקציה לנתוח קיסרי? מה ההשלכות של לידה נרתיקית? תודה רבה לכם!

נשים עם ווסטיבולודיניה יכולות ללדת בלידה נרתיקית תחת אלחוש אפידורלי (שמומלץ לעשות מוקדם ככל האפשר בתהליך הלידה). זו עשויה להיות גם אינדיקציה לניתוח קיסרי על כל המשתמע מכך.

19/01/2019 | 17:42 | מאת: שירי

בת 23, בריאה בדרכ, בזוגיות, ללא אמצעי מניעה הורמונליים, עברתי גרידה לפניי 3 וחצי שנים. לאחר פטריות קנדידה וbv חוזרות ונשנות הגעתי לפרופסור למחלות עריה שאבחן אצלי ווסטיבוליטיס ברמה בינונית וצוואר רחם שהמבנה שלו יחסית פתוח מה שגורם להפרשות מרובות. לאחר שקראתי באינטרנט רבות יש לי שאלה: האם הגיוני להיות מאובחנת בווסטיבוליטיס כשאני בכלל לא סובלת מכאבים בקיום יחסי מין או כאבים בהכנסת טמפון?? ממה שקראתי מדגישים כל הזמן שווסטיבוליטיס גורם לכאב גדול עד אי הצלחה לקיים יחסי מין, להכניס טמפון וגם לעבור בדיקות גנקולוגיות. אני לגמריי נהנת מהחדירה. הדבר היחידי שמעיב עליי זה הלחץ שבהמשך היום יציק לי. הכי קרוב שאני יכולה לתאר את המציק זה בין שורף למגרד.. אבל לא כואב. זה קורה לסירוגין בא, נעלם וחוזר שוב, על בסיס דיי יומי. פשוט מציק. כל הבאלגן של הפטריות שהוביל לאבחון התחיל לפניי כמעט שנתיים. לפניי זה.. כלום. מה לעזאזל עושים עם זה? האם שווה במצב כזה לעשות ניתוח לכריתת מבוא העריה? אני ממש אובדת עצות.

שלום רב, השאלה שלך אכן מעלה תהיה אם האבחנה נכונה. ווסטיבולודיניה היא בעיה של כאב, עם או בלי קשר לקיום יחסים (ולא תמיד כאב ברמה שלא מאפשרת חדירה) - אבל אם אין לך כלל כאב יתכן והאבחנה לא נכונה. בכל מקרה בהעדר כאב איני רואה סיבה לעבור ניתוח.

28/02/2019 | 19:26 | מאת: לין

ערב טוב שירי, קראתי את השאלה ומאוד נידהמתי כי אלה הסימנים שאני מרגישה, ובבדיקות לא יודעים אם זה וסטיבוליטיס או בעיה אחרת, אוכל לקבל את שם הרופא שאיבחן אצלך את הוסטיבוליטיס? כי גם אני קיבלתי תשובה דומה מפרופסור למחלות העריה וגם אני בפסק ממש גדול .

15/01/2019 | 00:07 | מאת: שוש

שלום, האם יש משחה או טיפול לכאב בשפה של הנרתיק שהתנפחה ?השתמשתי במשחה וכדורי זובירקס להרפס, מה ניתן לעשות? אודה לתשובתך.

שלום רב, לצערי אין אפשרות לתת מענה לשאלה כזו במסגרת הפורום, שכן בלי בדיקה לא ניתן להמליץ על הטיפול המתאים.

24/12/2018 | 18:35 | מאת: אלה

שלום אני בת 42 ומעולם לא ביצעתי בדיקת פאפ. הצלחתי באופן חריג לבצע הזרעה עם המכשיר המפסק על ידירופא שאצלו זה באמת הלך לא כואב, אבל פאפ ניסיתיכמה פעמים וצרחתי מכאב כשקיבעו את המפשק בתוך הרחם. אני מרגישה רגישות של המפשק בדפנות הרחם. נוסף לזה, בעבר סבלתי מוסטיניגמוס, שעם הזמן נפתרה מעצמה, אני עדיין צריכה להשתחרר בהדרגה לפני חדירה ובאולטראסאונד וגינלי אני זו שמחדירה לעצמי את המיתמר אבל ז ה בשליטה. אני חייבת לבצע בדיקת פאפ, איך מצליחים לעבור את זה? תודה

שלום אלה, אכן בעיה, וככל הנראה קשורה קשר הדוק לווגיניזמוס ממנו את סובלת. עם זאת, אם הצלחת לעבור הזרעה אין שום סיבה שלא תצליחי לעבור בדיקת פאפ, מבחינת מיקום המפשק אין הבדל. בעזרת רופא/ה סבלניים, שימוש במפשק הכי קטן (וגם כאן את יכולה להכניס אותו לבד, אך הפתיחה שלו צריכה להעשות ע"י הרופא), טכניקות הרגעה והרפיה שלמדת בפיזיותרפיה של רצפת אגן ושימוש בג'ל מאלחש לפני הבדיקה - תוכלי לעשות את זה. בהצלחה.

בת 30.יש לי בת זוג 10 שנים בתקופה האחרונה.לאחר קיום יחסי המין(עם סטראפון).מופיעה לי צריבה בנרתיק.האזור שורף.לפעמים כואב לי לשבת. גם אני סובלת מדלקות חוזרות בדרכי שתן.אך אני כבר לא מבדילה אם זה דלקת בנרתיק או דלקת שתן. חייבת לציין שהצריבה באזור מופיעה לי לסירוגין אחרי יחסי מין.פעם כן פעם לא. ממה זה יכול להיות? איך מטפלים?

שלום רב, קשה לי להאמין שהצריבה נובעת מהצעצוע כשלעצמו - אולי נגרמת מחיכוך או גירוי חזק מדי, שימוש בחמרי סיכה שאת רגישה אליהם, וכדומה. אם את עוטפת את הסמרטפון במשהו יכולה להיות גם רגישות לחומר זה.

04/11/2018 | 10:19 | מאת: טל

בוקר טוב בת 39 +2 הריונות תקינים. מזה כ9 שנים במעקב רפואי עקב שינויים בתאים בצוואר הרחם(CIN1ׂ )בדיקת פאפ לפני 4 חודשים תקינה בקולונסקופיה- לא נמצא שינויים משמעותיים ואף היתה הטבה באזור הנגוע. לפני כחודשיים התחילו מעין התכווצויות/כאב למשך שניות בפות(כאב שלרוב מתחיל לאחר סיום המחזור )ומתעצם בביוץ ולעיתים מופיע כאב במפשעה ובעכוז.הכאב על בסיס יום יומי ופוחת לקראת הווסת .הייתי השבוע אצל רופא נשים בבדיקה גניקולוגית לא נמצא דבר ואולטרסאונד תקין. האם הכאבים יכולים להיות עקב שינויים בCIN1 ? האם ייתכנו שינויים בתווך של 4 חודשים(שהפאפ היה תקין ןגם קולונסקופיה)? מה עליי עוד לבדוק ? בדיקת קולונסקופיה הבאה בעוד חודשיים האם להקדים את התור? תודה מראש

שלום רב, Cin בכל דרגה לא גורם לכאבים כך שלא סביר שמקורם בצוואר הרחם. צריך לעשות בירור מלא כולל תרביות נרתיק ושתן, היות ואת מתארת כאב די מפושט הייתי בודקת גם מקור אורטופדי (גב תחתון).

שלום, בדיקת ct בטן הראתה מעיים דקים צמודים לבטן שמאלית -בקע טרנסמזנטריאלי ללא חסימה . האם בקע זה יכול לגרום לתחושת לחץ קבועה בשלפוחית השתן ולכאבים באיבר המין? האם בקע זה יכול לגרום לוולודיניה או שרירי רצפת אגן מכווצים?

שלום רב, אני לא מכירה קשר בין בקע טרנסמזנטריאלי לוולוודיניה. לגבי השפעה על רצפת האגן - תיאורטית, אם הבקע גורם לכך שכל שרירי הבטן והאגן נדרשים למאמץ כדי להחזיק את איברי הבטן במקומם, זה אפשרי. אם הבקע סמוך לשלפוחית יתכן שזה גורם לתחושת לחץ על השלפוחית.

08/08/2018 | 09:05 | מאת: מור

שלום ד"ר סחר כהן, אני מנסה להשיג תור למומחה עריה ולדן ולא מצליחה למצוא הרבה אפשרויות. ממה שמצאתי התורים עוד רחוקים, או שלא ניתן להשיג את הרופא. האם תוכלי להמליץ על עוד רופאים שמתמחים בעריה ולדן?

שלום , אכן יש מעט רופאים שעוסקים ספציפית בתחום זה, וזו הסיבה לעומס במרפאות הייעודיות לתחום. את יכולה לנסות לפנות, מלבד אלי, לד"ר אחינעם לב שגיא, ד"ר אורנה רייכמן, פרופ' יעקב בורנשטיין, ד"ר חנה ספיר. בהצלחה.

26/06/2018 | 01:17 | מאת: עדי

היי אילנה, הווסטיבוליטיס אובחן אצלי לפני כשנה לפני כן לעולם לא סבלתי מכאבים, הם פשוט התפרצו אצלי. לאחר אין ספור משחות רופאים וטיפולים החלטתי לעבור את הניתוח. לפני חודשיים וחצי הוא בוצע, הצלחתי לקיים יחסים עם משחה מאלחשת והכל היה בסדר אך לפני כשבועיים הכאב חזר וגם לאחר קיום יחסים שוב הרגשתי את הצריבה המוכרת והמתסכלת ובנוסף היה דימום לאחר היחסים. שאלתי את הגניקולוג שלי האם זה הגיוני ואולי עדיף לעבור את הניתוח שוב? הוא טוען שהניתוח עבר בהצלחה ושאין לו הסבר כרגע לצריבה ואי הנוחות ולחזור בעוד כשבועיים כשהדימום ייפסק כי כרגע אין לו אפשרות לראות אם קיים משהו לא תקין. התסכול כבר הכניע אותי ואני באמת לא יודעת מה לעשות. מה לדעתך הבעיה ומה עליי לעשות? או לחכות ובסופו של דבר הצריבה תעבור? כי הניתוח הרי היה מוצלח, מה עוד אני יכולה לעשות, חשבתי על פיזיותרפיה, אצליח אי פעם לקיים יחסים שוב בצורה נורמלית ללא משחה מאלחשת וללא כאבים? תעזרי לי בבקשה להבין מה הדרך הנכונה

שלום עדי, וולוודיניה היא מצב של כאב כרוני שאנו לא מבינים לגמרי מדוע הוא מופיע ומה הגורמים לכך - ולכן גם דרכי הטיפול שונות. אנו יודעים שלמחלה של אופי התקפי, של תקופות יותר ופחות טובות. יתכן שגם אחרי טיפול שהצליח, תהיה תקופה של הישנות, ולאחר מכן שוב שיפור. פיזיותרפיה בהחלט עשויה לעזור בתקופה של חזרה של צריבה, שימוש במאלחשים עשוי אף הוא לתת הקלה מסויימת. למרבה הצער אין טיפול שיש לו 100% הצלחה אולם הרוב המכריע של הנשים מרגישות שיפור משמעותי לפחות בחלק מהזמן. אני לא חושבת שיש מקום לניתוח נוסף - אין יתרון לשני ניתוחים על פני אחד ואין ערובה שניתוח נוסף יביא להעדר מוחלט של כאב.

20/01/2018 | 21:51 | מאת: נגה שליו

שלום רב דר בינה רציתי לברר מדוע אתם\ן הרופאים \מרכזים שמתמחים בתחום לא מציפים את הבעיה. מדוע פוטרים נשים באבחנות של פטריה חוזרת-ללא בדיקה שמאששת,מעמיסים על גופן משחות\כדורים שמזיקים ומחמירים את מצבן. מדוע אתם\ןלא מעלים את המודעות לבדיקה במקלון שדרכו ניתן להבדיל בין כאב מפושט לנקודתי.מדוע כשמטופלת מתכווצת וחווב כאב קיצוני בבדיקה זה לא מרים דגל אדום לרופא\ה ואף מעורר בו תגובות נזעמת וצינית. תפקדכם להפוך את הידע שלכם לנחלת כלל הגניקולוגים,היות והמגע הראשוני שלנו הוא אתם ,ואת הנזקים שאנחנו סוחבות מהטיפולים הראשונים שקבלנו על ידם\ן. בברכה נגה שליו

שלום נגה, אני מבינה את הכעס שלך, והאמיני לי שגם אותי מתסכל שלמרות הרצאות רבות והסברים אני עדיין נתקלת בהפניות מרופאים שלא מבצעים בירור מלא. כל שנותר לי להציע זה שאתן המטופלות תבקשו מהרופא לקחת תרבית לפטריה, גם אם הוא לא עושה זאת מיוזמתו - ואם אתן נתקלות בתגובה שלא מכבדת אתכן, אל תחזרו לאותו רופא.

לאחר תקופה של קיום יחסים, התחילו אצלי כאבים בחדירה וסבלתי תקופה ארוכה מאוד. רופאים שונים פטרו אותי באמירות שזה מלחץ רגשי מעצם החדירה (מה שממש לא היה נכון!) עד שהגעתי לרופא שאיבחן וסטיבוליטיס. הוא הסביר על רגישות העצבים, מיקומם... וגם נתן לי משחה הורמונלית. המשחה שיפרה את איכות חיי והעלימה כמעט לגמרי את הכאבים. מספר חודשים לאחר מכן, החלטתי להיכנס להריון. במהלך ההריון, השינויים ההורמונליים עזרו והעלימו לחלוטין את הכאבים. לקראת הלידה, פחדתי מבדיקות חודרניות או מכאבים שיחזרו מאוחר יותר. אבל ברוך השם, אני כבר כמה שנים טובות אחרי, הכאבים לא חזרו, ואני נהנית מחיי מין תקינים. אני מברכת על הפורום הזה. הרגשתי שיש בורות רבה בנושא, גם בקרב רופאי נשים רבים. בנוסף, אני רוצה לעודד נשים, שיש פתרונות, ולא חייבים לחיות עם הכאב.

מה שם הרופא אליו הלכת?

עבר הרבה זמן מאז... אני לא בטוחה, אבל אני חושבת שזה היה פרופ יעקב בורנשטיין (חיפשתי קצת באינטרנט כדי לנסות להיזכר בשמו ולענות לך. נתקלתי גם בקובץ מעניין בנושא- אני משערת שהוא כתב את זה: http://www.gmc.org.il/?CategoryID=553&ArticleID=455)

תודה לך על השיתוף. זה אכן מעודד נשים לשמוע חוויה אישית ממישהי שעברה את זה והטיפול שקיבלה הצליח. חשוב לי לציין שהסיבות לבעיה ככל הנראה שונות מאישה לאישה ולכן טיפולים שונים יעזרו לנשים שונות.

תודה לך על השיתוף.

מהשם המשחה ההורמונאלית שעזרה לך?

10/04/2021 | 11:02 | מאת: כבר לא סובלת

ניתן לי בהתחלה מינון גבוה מאוד (3 פעמים ביום) ואחר כך הופחת בהדרגה. הרופא שכתבתי פה בתגובה קודם - כנראה לא אליו הלכתי.

שלום, הייתי אצל מספר רופאים בחודש האחרון, נתנו לי טיפול לפטריה אך בפעם הראשונה באמת היה גרד שעבר ואחרי יומיים התחיל כאב אחר..שיותר מפריע לשתן אבל עשיתי בדיקת שתן ויצא שלילי..הכאב הוא בעיקר תחושת שריפה..בעירה..ולא רק במגע..כאב תמידי, הוא עבר ליומיים שוב וחזר עכשיו חזר לי בפעם השלישית...אני גם מרחתי משחות וגם קיבלתי כדורים, כלום לא עוזר..בחיים לא היה לי כאבים כאלה ואני גם לא מקיימת יחסי מין מלאים. אני כבר חודש סביב זה, האם יש אפשרות שזו וולוודיניה? קראתי על זה קצת באנטרנט.. הרופאים לא ציינו זאת, וגם יצא שלילי בבדיקה לזיהומים בנרתיק.. מה זה כבר יכול להיות? אני נורא סובלת..

שלום רב, וולוודיניה בהגדרתה היא מצב של כאב כרוני שנמשך לפחות 6 חודשים. כאב חריף שהתחיל באופן פתאומי לרוב נובע מסיבות אחרות - זיהומיות, עוריות ועוד. חשוב לבצע תרבית נרתיק (לא רק תרבית שתן), ולבקש מהרופא להתייחס בבדיקה גם לממצאים בעור הפות. מה שאת יכולה לעשות זה להפחית כל גירוי חיצוני - להפסיק משחות וקרמים, להפסיק שימוש בתחתוניות וסבונים, ללבוש תחתוני כותנה בלבד. בהצלחה.

שלום, יש לי תור (רק לפברואר לצערי) לד"ר בינה כהן סחר (מנהלת הפורום) לאחר שרופא הנשים שלי הפנה אותי עם חשד לווסטבוליטיס. רציתי לדעת האם יש מה לעשות עד התור כיוון שאני סובלת מאוד גם מכאבים ללא קשר לקיום יחסי מין. האם כדאי להפסיק גלולות אולי? תודה.

שלום רב, קשה לתת ייעוץ בלי בדיקה, אבל לעתים הפסקת גלולות עשויה לעזור. כמובן שבמקרה זה יש להשתמש בקונדומים למניעת הריון. בכל המרפאות שלי יש רשימת המתנה ואנו לעתים קרובות מצליחים להקדים תורים על סמך ביטולים - כדאי לוודא ששמך מופיע ברשימה. להתראות, ד"ר בינה כהן-סחר

18/09/2017 | 14:12 | מאת: חסוי

היי, אני מאובחנת בוסטיבוליטיס למעלה משנה. טיפלתי עד כה בכל דרך אפשרית, הייתי אצל עשרות רופאים. מרחתי משכות, לקחתי כל סוג של כדור שנתנו לי ועוד.. כרגע אני מטופלת אצל דר ליאורה אברמוב שממנה אני די מרוצה מבחינת הסבלנות והתקווה שנפתור את העניין. אני גם מטופלת בפיזיותרפיה רצפת האגן שאותה אני עושה כבר למעלה מ3 חודשים, משתדלת להתאמן עם מרחיבים. אך לצערי הרב אין שום שיפור במצבי. איני מצליחהלקיים יחסי מין ואני עדין בתולה.כואב לי ברמה בלתי רגילה.אני ובן זוגי מתוסכלים מהמצב ודי מיואשים. חשוב לציין שגם ניתוח הוצע לי אך איני מעוניינת לעשות אותו מעדיפה להמשיך לנסות את כל הארטנטיבות האחרות. אני פונה אלייך לבקשת עזרה, מה אני יכולה להמשיך לעשות? לקחת?לטפל? אשמח לעזרה אני נואשת!!!!!

שלום לך, ישנן דרכי טיפול נוספות, כגון טיפול תרופתי או טיפול בלייזר קר. לא כל טיפול מתאים לכל אחת כך שאין לי אפשרות לתת המלצה על טיפול מסויים עבורך. התייעצי עם ד"ר אברהמוב שהיא רופאה עם נסיון רב בטיפול במצבים אלו, ומכירה את הבעיה הספציפית שלך.

תיראי אני גם מה שנים עם ווסטיבוליטיס וגם בטיפול פסיכולוגי. יש מצב שזה נפשי יותר. תבדקי את זה.

12/09/2017 | 22:16 | מאת: אחת

לאחרונה הכרתי בן זוג חדש אחרי תקופה ארוכה שהייתי לבד ושקועה עמוק בצער גידול הורים, תקופה של כשנתיים שלא קיימתי יחסי מין. כשניסינו לקיים יחסי מין לראשונה הוא לא הצליח לחדור אלי בשום פנים ואופן. מה עושים בנדון? אני בת 52, בגיל המעבר, ובריאה לחלוטין. אני גם ספורטיבית מאד ומאד מינית. כיצד פותרים את הבעיה הזאת? הבחור הספציפי סיים איתי את הקשר בגלל הנסיון האומלל הראשון הזה ואני חוששת לנסות להכיר שוב כדי שזה לא יקרה שוב. המון תודה

שלום לך, ראשית, חשובה כמובן תקשורת וסבלנות. גם אם יש בעיה בחדירה, יש דרכים אחרות להנאה גופנית וסיפוק מיני, חבל שקשר יסתיים בצורה כזו. לגופו של ענין - בגיל המעבר לעתים קרובות יש יובש נרתיקי, שמקשה על חדירה. הדרך הטובה ביותר להתגבר על כך היא ע"י תכשירים מקומיים של אסטרוגן, שמוחדרים לנרתיק (באופן קבוע) ומחזירים לרירית הנרתיק את המבנה והתכונות שהיו לה לפני גיל המעבר. התכשירים נמכרים במרשם רופא, דברי על כך עם רופא הנשים שלך. ישנם גם תכשירים שאינם על בסיס הורמונלי, אולם אלו לא גורמים לשינוי הרירית אלא רק לרטיבות מקומית. במקביל אני ממליצה על שימוש בחמרי סיכה, שמן צמחי כלשהו או ג'לים ייעודיים על בסיס סיליקון (עדיף) או על בסיס מים. אלו נמכרים ללא מרשם. במידה ויש קושי בחדירה גם לאחר שימוש בדרכים אלו כדאי לפנות לרופא הנשים לבדיקה והערכה מדוקדקת. בהצלחה.

שלום רב, אני סובלת מבעיה של וגיניסמוס או וסטבוליטיס, בעבר קיום יחסים היה מלווה בכאבים חזקים מאוד ואף דימום בעקבות שפשוף פתח הנרתיק. כיום, בעקבות תרגול פזיותרפיה של רצפת אגן יש שיפור משמעותי ביכולתי לקיים יחסי מין ויחסי המין כואבים משמעותית פחות. כעת אני בשבוע 20 להריוני (בת 39, הריון תקין) האם יש מניעה לבצע תרגילי כיווץ ומתיחה של פתח הנרתיק בהריון? (התרגילים כוללים כיווץ רצפת אגן ובהרפיה מתיחת והרחבת פתח הנרתיק עם האצבעות). האם יש שבועות בהריון שבהם זה עלול להוביל ללידה מוקדמת או לגרום לבעיה כלשהי בהריון? אודה לך מאוד על תשובתך, דנה

שלום דנה, אין כל מניעה להמשיך בתרגול שרירי רצפת האגן בהריון, כולל שימוש במאמני נרתיק או באצבעות בפתח הנרתיק. זה לא מוביל ללידה מוקדמת. בהצלחה.

תודה רבה:)

היי, אשמח לקבל תשובה לפני כ4 חודשים הופיעה לי צריבה באזור הנרתיק לאחר דלקת שתן שטופלה באנטביוטיקה. הרופאים טענו שזה פטריה או חיידק וטופלתי בהמון כדורים ומשחות שלא עזרו, נשלחתי לפזיו רצפת אגן שלאחר הטיפול הראשון כל הצריבה עברה לי לצד שמאל בעיקר בשפה החיצונית, צריבה שלא נותנת לי מנוח עד היום וממש מקשה עליי להתנהל,כמו כן עדיין קיימת צריבה בשתן גם ללא חיידק, הפזיו לא עוזרת וכרגע אני על כדורי אלטרול 35 מ"ג וגם הם לא מראים יותר מידי שינוי מה ניתן לבדוק או לעשות מעבר?

שלום, לצערי אין תחליף להערכה רפואית מסודרת, אין אפשרות לתת ייעוץ לגבי טיפול במסגרת הפורום.

היי ד"ר בינה, תודה על המענה, ניסית לקבוע אליך תור אך לצערי יש תורים רק בחודש נובמבר

הייתי רוצה להתייעץ לגבי בעיה שמאוד מפריע לה. אני סובלת מכאבים בקיום יחסי מין כבר 8 שנים(האבחנה-וסטיבוליטיס\VULVODYNIA ), כל התקופה הזאת הייתי לוקחת גלולות(קודם פמינט ואז זואילי). הייתי אצל מס רופאים אף אחד לא התייחס מספיק ברצינות לבעיה (צרה מדי\ יעבור עם השנים\ לנסות חומר סיכה\ משחה מאלחשת..). לפני כחודשיים אני ובן זוגי החלטנו להפסיק עם אמצעי מניעה על מנת לתכננן הריון. במהלך החודש הראשון לאחר הפסקת נטילת גלולות- הכל היה מעולה, לא הרגשתי כאבים בכלל גם החשק המיני חזר. הרופא נשים נתן לי פרימולוט נור (על מנת שיגיע המחזור, המחזור לא סדיר עוד מלפני הגלולות ). לאחר ה5 ימים של נטילת הכדורים שוב חזרו הכאבים האיומים ביחסי מין.. התחלתי טיפול של איקאקלומין 2 כדורים ביום 5 ימים, הכאבים לא פוסקים וזה מדכא.וזאת בדיוק התקופה שצריך לנסות כל יום על מנת להיקלט וזה קשה- אפילו בן זוגי טוען שהוא מרגיש משהו מוזר בפנים בעת חדירה .בנוסף לכך התחלתי להרגיש תופעת לוואי מוזרה -ירידה בהטלת שתן (מין הרגשה שאני לא יכולה לרוקן את השלפוחית עד הסוף גם אם אני לוחצת עליה ממש ). אשמח לעזרה או המלצה בנושא.

שלום רב, איקקלומין בהחלט עלול לגרום לחזרה של הכאבים אם המקור שלהם היה גלולות, בשל אופן הפעולה שלו. אם זה הטיפול המומלץ כרגע בתקופה שתם מנסים להרות, את יכולה להתעודד מכך שהטיפול הוא בדר"כ קצר (לרוב עד שבוע בחודש), וסביר להניח שעם סיומו תרגישי שוב שיפור. אם זה ממש מונע מקיום יחסים - דברי על כך עם רופא הפוריות ונסו למצוא פתרון (הזרעות או טיפול אחר).

תודה רבה על התשובה! אך חשוב להגיד, שסיימתי את הכדורים כבר לפני שבועיים ועדיין כואב..זה יעבור?

09/08/2017 | 19:40 | מאת: אנונימית

שלום רב! אני מאובחנת בוסטיבוליטיס מדצמבר 16, בנוסף יש לי גם קנדידה גלברטה במידה נמוכה לטענת הרופאים היא גם לא סימטומטית.. נתנו לי את משחת המזרקים agc אני פשוט ממש לא בטוחה מבחינת נזקים לעתיד עם המשחה הזו.. 1. היא מרפה שרירים אז בריחת שתן לעתיד? או שהעור ייפול? 2. ירידה בהנאה ביחסי מין כי זה מורידאת רמת העצבים שם ? 3. עד עכשיו הייתי מורחת על כל האזור האדמומי וקצת מכניסה לפתח.. השבוע הרופאה אמרה לי שזה חייב להיות רק באזור הכואב? למה? האם יש לזה איזשהן השלכות לכך שמרחתי בכל האזור?

שלום, לא ידוע לי על נזקים לטווח ארוך משימוש בג'ל ACG, תמיד יתכן שבעתיד יתגלו דברים שלא היו ידועים. עם זאת, השימוש בג'ל הוא בפתח הנרתיק ולא ישירות על שרירי רצפת האגן, וטיפול בוולוודיניה לרוב דורש גם טיפול בשרירי רצפת האגן בכל מקרה. לא אמורה להיות פגיעה ביכולת להגיע לאורגזמה. השמת הג'ל אכן אמורה להיות באיזור הכואב, כי זה המקום בו רוצים לטפל.

12/07/2017 | 17:05 | מאת: יעל

איך אומרים מאמני נרתיק ברמן באנגלית? אני רוצה לקנות בחו"ל דחוף תודה רבה על העזרה

שלום, מאמני נרתיק נקראים vaginal trainer או vaginal dilators. ישנם יצרנים שונים וסוגים שונים, לא בהכרח תמצאי בדיוק את אותו סוג בחו"ל, אבל נסי לחפש משהו דומה.

02/06/2017 | 01:40 | מאת: וסטבוליטיס/ולוודיניה

אני סובלת כבר כמה שנים מהצריבות והתופעות של הוסטסוליטיס, שמתי לב שבחורף האחרון המצב היה יותר טוב, ביומיים האחרונים התחלתי לחוש שוב בצריבות העזה מה שמקשה מאוד על התפקוד השוטף שלי ביום יום, אני ממש אשמח לפיתרון! בדיוק קניתי את המשחה שנרקחה במיוחד עבורי שגם עלתה בהתאם, היא מורכבת מ אמיטריפטילין, באקלופן וגבאפנטין, בנתיים בפעמיים שמרחתי זה גרם לי לצריבות גדולה יותר ורק אחריי זמן מה טיפה נרגע. (ולא יותר מזה). בעבר כשמרחתי באטקורטן שזה סטרואיד זה עזר למשך כחצי שעה, ההשפעה הייתה מיידית, הבנתי שזה לא בריא להסתמך על המשחה הזו, אני די מיואשת וממש אשמח לשמוע על טיפולים שעוזרים לבעיה .

שלום רב, המשחה שציינת לעתים גורמת לצריבה בימים הראשונים כדאי להתמיד בה - אם היא לא עוזרת אחרי חודשיים אפשר להפסיק. כמו כן מומלץ לבצע פיזיותרפיה של רצפת אגן. ישנם טיפולים נוספים אפשריים, עלייך לפנות לרופא או מרפאה המתמחים בתחום של מחלות פות ונרתיק לבדיקה וקבלת ייעוץ מסודר.

14/05/2017 | 23:58 | מאת: אחת שסובלת

שלום רב, לפני כשנה התגלה אצלי סרטן השד עם גרורות לבלוטות הצוואר. אני מטופלת בכדורים בשם: איברנס-ביולוגי ולטרוזול-הורמונלי , לאחר ההקרנות עקב כאבים וזרמים באזור ההקרנות הוסיפו לי כדור נוסף בשם ליריקה 75 מ"ג פעמיים ביום. בנוסף, עברתי ניתוח להוצאת השחלות והחצוצרות. בזמן קיום יחסי מין מאוד כואב לי וגם "שורף". האם זה קשור לניתוח ולכדורים שאני נוטלת וכיצד ניתן לטפל בבעיה?

שלום רב, קשה לתת תשובה ברורה ממה נובעים הכאבים שלך, אולם באופן כללי אחת הבעיות של נשים שחלו בסרטן שד היא יובש נרתיקי שנובע מחוסר אסטרוגן - שקשור לגיל ולטיפולים. ליריקה הוא כדור נגד כאבים נוירופתים שדווקא משמש כאחת האפשרויות הטיפוליות לכאבים בקיום יחסים - כך שהוא עשוי לעזור לך, ואולי כדאי לשקול העלאת מינון. הייתי ממליצה על שימוש בתכשירים שנותנים לחות לנרתיק ואינם על בסיס הורמונלי - התייעצי עם הרוקח יש כמה תכשירים כאלו. שימי לב שלא מדובר על חמרי סיכה לשימוש בקיום יחסים בלבד (שגם הם מאד חשובים ומומלצים) אלא תכשירים לשימוש קבוע. בבברכה, ד"ר בינה כהן-סחר

12/03/2017 | 18:35 | מאת: טל

האם לאישה יש את אותו סיכון להידבק באיידס גם כאשר היא מבצעת מין אוראלי וגם מחדירה ללא קונדום, ללא גמירה וללא פצעים? האם הסיכון בשני המקרים הוא זהה? אם לא, מה ההבדל? תודה

שלום רב, באופן כללי הסיכון להדבק באיידס גבוה יותר בחדירה ווגינלית מאשר במין אוראלי. אם אין שפיכה בכלל הסיכון קטן, אולם קיימת פליטה של מעט נוזל זרע עוד לפני השפיכה כך שלא מדובר באפס סיכון.

28/02/2017 | 00:34 | מאת: בתאל

שלום, מעל לחצי שנה אני סובלת מכאבים בזמן קיום יחסי מין הכאבים בלתי נסבלים. הייתי אצל הרופא הוא טען שמדובר בפטירה ורשם לי אגיסטן ל3 ימים להחדרה זה לא עזר לי. הכאבים החלו בערך 3 חודשים אחרי שהתחלתי לקחת גלולות. הייתי לוקחת זואלי ועכשיו יאז. הבנתי שיש השפעה של הגלולות לאיזה סוג גלולות כדאי להחליף? האם עדיף לנסות מדבקות? תודה

שלום רב אכן גלולות עשויות להיות הגורם, והייתי מציעה לך לנסות להפסיק גלולות כדי לראות אם יש שיפור (כמובן להשתמש בקונדומים). במידה ואין שיפור עם הפסקת גלולות - הן כנראה לא הסיבה, ובמקרה כזה מומלץ לפנות למרפאה שעוסקת בנושא מחלות פות ונרתיק (עריה ולדן) כדי לקבל אבחנה ברורה והמלצות על טיפול.

היי, מאז שאני זוכרת את עצמי אני סובלת מכאבים בחדירה. עברתי רופאי נשים רבים והם לא עזרו לי בעניין. באופן עצמאי פניתי לייעוץ מיני - סקסולוגית, והתחלתי בעזרתה אימון עם מאמנים. אני לא מרגישה בנוח בטיפול, היועצת מלחיצה אותי ואומרת שאני לא מתקדמת מספיק וכבר נהייתה לי ממש טראומה מכל העסק. אשמח לטיפים ועיצות בנושא. כי הנושא של הוגיניסימוס הוא לא מוכר אצל הרופאי נשים. הבנתי שיש טיפול פיזיותרפי לרצפת האגן,האם זה עוזר? והבנתי שיש מרפאות תפקוד מיני בבתי החולים. איך הכי יעיל לטפל? ומה הפרוצדורה? כי אני ממש מבולבלת ומיואשת. אני גרה בחדרה אך מוכנה לנסוע יותר רחוק כדי לטפל בבעיה

שלום רב, התחלת נכון, טיפול מיני ושימוש במאמני נרתיק זה אכן חלק מהטיפול, אולם אם את מרגישה לא בנוח עם המטפלת - חפשי מישהי שאת מרגישה יותר נוח איתה. הטיפול בוולוודיניה עשוי להיות ממושך ולא צפוי שהכל יחלוף תוך שבועות בודדים. פיזיותרפיה של רצפת אגן גם היא חלק מאד חשוב של הטיפול. ישנן מרפאות ורופאים/ות שעוסקים בתחום פות ונרתיק (עריה ולדן), ובין היתר מטפלים בבעיה של כאבים בקיום יחסים. אני ממליצה לך לפנות למרפאה כזו לקבלת הסבר על אפשרויות הטיפול הנוספות.

11/09/2016 | 17:35 | מאת: מלי

שלום רב אני בת 23 לוקחת גלולות פליים מזה 4 שנים . תמיד אצל רופא גניקולוג כואב לי בזמן בדיקת פאפ ולאחרונה עד מצב שיאפשר לבצע את הבדיקה. כמו בכל שנה עושהבדיקה כללית (בבדיקה של שמה שעברה הפאפ היהלא תקין ועשיתי קולפוסקופיה שדווקא היא כאבה לי הרבה פחות ויצאה תקינה). אני מקיימת יחסי עם חבר שלי אבל כן כואב לי פחות מבדיקה כמובן שזה מרצוני ואני גם רטובה באותו רגע וגם הוא מכבד את הזמנים שלי כשהוא מחדיר. לא תמיד אפשר להכניס עד הסוף. אני נורא מפוחדת עד כדי כך שאני בוכה מלחשוב על זה. אני אמורה לעשות בדיקת פאפ וקולפוסקופיה (מכיוון שהרופא לא הצליח להחדיר את המכשיר). השאלה שלי היא אם בכלל להתחיל ללכת לסקסולוג לטיפול לפני הבדיקה. שהיא עוד יומיים הרופא אכן המליץ לי ללכת לסקסולוג אבל איך אני אמורה לעבור בדיקת פאפ שנורא כואבת לי .

15/09/2016 | 10:03 | מאת: אילנה ארד לוין

פונה יקרה, בדיקת פאפ נחשבת בדרגת אי נעימות נמוכה בתוך צוואר הרחם, משם היא לוקחת תאים. אך בדר"כ אין היא יוצרת אי נעימות תוך כדי ההחדרה עצמה. אינני יודעת מה הסיבה שכואב לך בעומק הנרתיק. קיימות מספר אפשרויות: 1. אורך נרתיק קצר יחסית. לגבי אורך הנרתיק אין דבר שניתן לעשות , הוא לא ניתן להארכה, שכן זהו המבנה האנטומי. לאחר הלידה חוזר הנרתיק לגודלו המקורי. אורך נרתיק ממוצע הוא בין 12-18 ס"מ. כדאי שתתייעצי עם רופא נשים שאולי יהיה מופתע מהשאלה לגבי אורך הנרתיק שלך. 2. יתכן והכאב בעומק הנרתיק נובע מאי תקינות גופנית רפואית כלשהי באיזור צוואר הרחם. כאמור עלייך לעשות את כל הבדיקות הרפואית לשם כך, על מנת לאשש או להפריך שמקור הכאב אינו גופני. 3. במידה ולכאב לא נמצא גורם רפואי גופני , הרי שאז ההתמודדות עם הכאב עוברת לאיזור הפסיכוסקסולוגי. במקרה זה ההתמודדות דומה לטיפול בוסטבוליטיס (כאשר הכאב בעומק הנרתיק הוא נקרא דיספרוניה). מומלץ לפנות לסקסולוגית שהיא גם פסיכולוגית קלינית על מנת לעבור את הטיפול הפסיכולוגי המתאים להתמודדות עם וסטבוליטיס. לעיתים קרובות נעשה שימוש במאמני הנרתיק לשם תרגול החדרה בבית, אך חשוב לציין כי ישנם מקרים שמסיבות שונות יש צורך לוותר על הטיפול באמצעות מאמני הנרתיק. אגב טיפול במאמני הנרתיק בלבד בלי הטיפול הפסיכולוגי שהוא ליבת התהליך , נעשה ע"י פיזיותרפיסטיות של ריצפת האגן. לשאלתך, עברי תחילה את הבדיקה הרפואית ורק אחר כך, פני לטיפול נפשי בכאבי נרתיק. כל טוב ובהצלחה אילנה

25/07/2016 | 15:51 | מאת: מיואש

שלום וברכה, אודה לך מאוד אם תעזור לי אחרי שניסתי הכל ואני חסר אונים לאשתי לא נהינית מיחסים ולפני חצי שנה היא גילתה לי שיש לה כאב מסוים בכניסה לנרתיק בזמן החדירה והיא קיימה יחסים בשביל לרצות אותי, הכאב היה מאז הנישואין מדי פעם ולפני כשנתיים לאחר הלידה תמיד כואב לה בזמן היחסים, ניסנו הרבה רופאים, טיפול פיזותרפיה שעזר אבל לא לגמרי, cbt והיום אנחנו כבר חצי שנה הולכים לסקסולוגית מדי שבוע הטיפול הוא מיקוד חושי ולטענתנה זה קשור לתחילת הזוגיות שלנו(היא טענה כך עוד לפני ששמעה על הזוגיות, וכן רופאים טענו שזה לא וגינימוס או ויסטיבוליטיס ), חצי שנה שאנחנו לא מקיימים יחסים עם חדירה,ועובדים על הזוגיות לפי הדרכתה, אבל הכאב רק גבר, (למרות שהיא מכניסה מרחיבים לשם בלא כאב, עם האבר שלי תמיד כואב האם יש טעם להמשיך בטיפול ?האם אנחנו בדרך הנכונה ? האם יש דברים נוספים שיכולים לעזו

21/08/2016 | 17:49 | מאת: אילנה ארד לוין

פונה יקר, תהיותיך אודות הדיסיפלינות השונות המטפלות בכם או שטופלו בעבר, הן מוצדקות לחלוטין ובמקומן. אישתך סובלת ככל הנראה מוסטבוליטיס . לדבריך, לאישתך לא כואב בעת השימוש במרחיבים אבל כאן לא הייתי מקבלת את עדותך אלא יש צורך בעדות של עצמה לגבי עובי המרחיב, אורכו ומשך הזמן בו היא משהה אותו בנרתיק. טיפול המיקוד החושי שהסקסולוגית מעבירה לכם הוא טוב באופן כללי להעשרת יכולת המגע האינטימי והארוטי ההדדי אך אין לו שום רלוונטיות לעניין כאב הנרתיק. כביכול משתמע מדבריה של הסקסולוגית שהיות ואין כאב בהחדרת מרחיב נרתיקי אבל יש כאב בעת החדרת האיבר שלך, משתמע לדבריה מכך כאילו הבעיה היא בינכם והיא מכנה זאת בעיה זוגית. בוא נאמר שאני מתנגדת לכך נמרצות, אלא אם כן יש ראיות נוספות מרובות לכך שבכלל יש בינכם בעיה זוגית כלשהי. בכל המיקרים שאני מכירה וטיפלתי באלפים לאורך השנים, וסטבוליטיס היא תסמונת של כאב עיצבי של האישה באיזורים שונים של איבר המין כולל איזורים שונים של הנרתיק על רקע נפשי פנימי שלה. על פי רוב מקור הקושי הוא ברגשות שליליים מודחקים בתקופת הנערות והילדות. יתכן בהחלט שאישתך כבר מראשית היכרותכם לא נהנתה מיחסים מין או שכאב לה מלכתחילה ופשוט לא שיתפה אותך. פירוש הדבר שהכאב העיצבי הגופני הובא על ידה אל תוך המערכת הזוגית שלכם ואיננו פועל יוצא או תגובה למערכת הזוגית. להערכתי לא קיבלה אישתך עד היום את הטיפול הפסיכוסקסולוגי של פסיכולוגיית מעמקים , בו מעמיק המטפל יחד עם המטופלת לנבכי התת מודע ,על מנת לחשוף את הרגשות השליליים, המתבטאים בגוף בכאב עיצבי פנימי באיזור איבר המין. מאחר ועברתם את כל הטיפולים קצרי הטווח הזמינים כגון מיקוד חושי cbt ופיזותרפיה, נראה לי שהאופציה הטיפולית היחידה העומדת בפניכם היא של פסיכוסקסולוגיית מעמקים.למעשה אני לא רואה אופציה אחרת לריפוי. אני מפנה אותך לשתי כתבות שלי בדוקטורס בנושא: http://www.doctors.co.il/ar/18218/%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99%D7%A1%3A+%D7%A4%D7%AA%D7%A8%D7%95%D7%9F+%D7%9C%D7%9B%D7%90%D7%91+%D7%91%D7%92%D7%95%D7%A3+%D7%95%D7%91%D7%A0%D7%A4%D7%A9 http://www.doctors.co.il/ar/7712/%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99%D7%A1%3A+%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%9B%D7%90%D7%91%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A0%D7%A8%D7%AA%D7%99%D7%A7 במידת הצורך, כנס לבלוג שלי בתפוז ועיין בו ובכל הכתבות אודות וסטבוליטיס. כל טוב ובהצלחה אילנה

שלום.. גילו אצלי וסטבוליטיס אחרי שנה של כאבים בזמן קיום יחסי מין וממש קשה לי עם זה.. ראיתי שלדעתך הפיתרון שעובד זה טיפול פסיכוסקסולוגי, טיפול שהתהליך שלו הוא בסביבות שנה-שנתיים. אני ממש רוצה לטפל בזה אך זה נשמע כמו תהליך ארוך ויקר שאני לא בטוח שאני יכולה לעמוד בו כלכלית. אני שוקלת אם בכלל להתחיל את התהליך הזה, לכן אשמח לשמוע מניסיונך מי מטפל בי בעצם בתהליך? מה העלות שכרוכה בכל התהליך? האם יש סבסוד מסויים דרך קופת החולים?

20/07/2016 | 09:43 | מאת: אילנה ארד לוין

פונה יקרה, המרכזים לטיפול מיני שבבתי החולים , מטפלים בוסטבוליטיס אך ורק דרך עבודה של פיזיותרפיה של רצפת האגן. כדי לקבל טיפול זה עלייך להביא טופס 17. סקסולוגים יודעים לטפל בוסטבוליטיס כל אחד בדרכו שלו בעזרת דיאליטורים וגם אליהם את יכולה להגיע בעזרת טופס 17 דרך קופות החולים ודרך המרפאות לטיפול מיני ברחבי הארץ. בכל המקרים האלו , לא נעשית התייחסות לרבדים הפסיכולוגיים אשר הביאו לפרוץ התופעה. לגבי טיפול פסיכוסקסולוגי שהוא שילוב של פסיכולוגיית מעמקים וסקסולוגיה, מעטים הם האנשים העונים על קריטריון זה בארץ. במידה ויש לך ביטוח רפואי פרטי, המכסה גם טיפולים פסיכולוגיים ו/או סקסולוגיים, קיים החזר של הביטוח המחזיר כ40 אחוז מעלות הטיפול וזאת לאחר שלושה חודשים מתחילת פתיחת הביטוח. לא מומלץ להמשיך ולשכב עם וסטבוליטיס בשל החשש של ירידה בחשק המיני עקב כך ועקב חשש להופעת אי נוחות נרתיקית נוספת כגון ריבוי פטרות נרתיקיות. מכל מקום ההחלטה היא שלך כמובן.חשוב שתביני שטיפול בוסטבוליטיס הוא טיפול שכבר מתחילת התרגולת במסגרת הפסיכוסקסולוגית המטופלת רואה בהדרגה את התקדמותה במציאות בזכות העובדה שהיא מצליחה להחדיר ללא כאב וללא כיווץ מאמני נרתיק ההולכים וגדלים בהדרגה. אין זה מצב שהאור הוא בקצה המנהרה, אלא שהאור נמצא לאורך כל הדרך בעוצמות הולכות וגדלות. כל טוב ובהצלחה אילנה

26/05/2016 | 15:42 | מאת: אני

ד"ר בינה סחר כהן יקרה. הייתי אצלך בעבר לגבי אורופלאסמה ולאחרונה התחיל כאב ודלקת צוואר הרחם מלווה בדימום, כנראה בעקבות האורופלאסמה? אני בהריון מתקדם ורציתי לשאול: האם למרות החיידק, אפשר ללדת לידה רגילה וכן להניק? כולל בדיקת מי שפיר? האם יש חשש להידבקות העובר בשל אלה? 2. האם הדלקת עשויה לעבור לאחר ההריון ואולי בכלל הסיבה לכך אינה אורופלאסמה? תודה מראש:)

שלום רב, כדאי לשלול סיבות אחרות לדלקת בצוואר הרחם, לרוב אוראופלזמה אינה גורמת לכך. אין מניעה לעבור דיקור מי שפיר, ללדת בלידה רגילה או להניק.

29/05/2016 | 12:55 | מאת: אני

תודה רבה על תשובתך! אילו עוד סיבות עליי לבדוק ולשלול לדעתך? אשמח לעזרתך מאחר ומיד נותנים לי אנטיביוטיקה, שלא פותרת הבעיה משורש...

06/04/2016 | 16:24 | מאת: מישהי

היי, אובחנתי כסובלת מוסטיבוליטיס. החלטתי לשלב מספר טיפולים בו זמנית . הפסקתי עם הגלולות לאחר 5 שנים- מתחילה לעשות דיקור סיני, טיפול פסיכולוגי וכן פיזיותרפיה. בנוסף לכך קראתי על טיפול בלייזר קר- עד כמה הוא נמצא יעיל? ( למרות שהוא חדש ) .

שלום רב, יש מעט מאד מידע על הטיפול בלייזר קר. למיטב ידיעתי בוצע רק מחקר אחד מסודר והיעילות נמצאה סביב 70%. כמו בכל הטיפולים בוולוודיניה אין טיפול בודד שמתאים לכולן. המלצתי - לא לבצע טיפולים רבים ושונים במקביל. תני לכל טיפול את הזמן לעשות את שלו.

22/04/2016 | 23:19 | מאת: אלמונית

בתור מישהי שעברה את הטיפול בלייזר- הוא אכן עוזר, אמנם עדיין לא במאה אחוזים אבל יש הקלה ממשית בכאב. ממליצה לך.

שלום, אני בת 18 ולפני כשנה התחלתי לקיים יחסי מין עם בן זוגי , מאז ומתמיד היו לי כאבים בחדירה אשר הלכו והתחזקו והחמירו מפעם לפעם. כמו כן, מעולם לא השתמשתי בטמפונים עקב הכאב בהחדרתם. בשבוע האחרון הלכתי לגניקולוג ולאחר ביצוע בדיקה מאוד מכאיבה , אבחן וסטיבוליטיס ורשם לי את המשחה דקטקורט לשימוש של פעמיים ביום למשך 14 יום. כאשר קראתי את עלון המשחה ראיתי כי המשחה יעילה בטיפול בפטריות בעיקר, האם היא יעילה גם כן בטיפול בוסטיבוליטיס?

שלום רב, דקטקורט אכן אינה טיפול לווסטיבוליטיס. בברכה, ד"ר בינה כהן-סחר

20/01/2018 | 21:31 | מאת: טיפול קלוקל ולא אחראי

ההרופא חושד שהכאבים הגרמים מפטריה.כי זו הרוטינה שלהם. למרות שבקלות אפשר להבחין בין כאב של פטריה\דלקת לזה של וסטיבוליס-בבדיקה על ידי מקלון וזיהוי כאב נקודתי ולא מפושט. אך הם\ן מעדיפים לא להקשיב לפציינטיות ולא לבדוק אותן בקפידה-ניתן לאתר פטריהבמשטח.ולהתעלם ממה שאנחנו מדווחות ולהזיק לנו ולהחמיר את מצבנו עם אינסוף משחות וחומרים סטרואידים.

07/02/2016 | 12:41 | מאת: אריאנה

שלום, באתר הכרויות הכרתי בחור, התכתבנו קצת והוא הציע לי להיפגש איתו ,אבל בפעם הראשונה "לא בצורה בנאלית אלא פגישה עם אדרנלין" ואז הסביר את עצמו, שיש לו פנטזיה, דווקא איתי, להיפגש בחדר חשוך, מבלי לראות אחד את השני, רק לדבר בחושך,להרגיש אחד את השני ולגעת, ואם זה ימצא חן אז להדליק את האור. השאלה היא כזאת, אם הפנטזיה הזאת אומרת שהוא "סוטה"??? מה יכולה להיות הסיבה שבן אדם לא רצה להיפגש ברגיל אלא בסיטואציה מוזרה כזאת? כי לי זה נראה קצת מוזר. נ.ב: בסוף נפגשנו ברגיל בבית קפה, אמר שמצאתי חן בעניו, אבל לא ממהר להיפגש איתי, גם לא לדבר בטלפון, וכל פעם שאנחנו כן מתכתבים, לא מדברים, אלא מתכתבים, מנסה לדבר על סקס, זה נורמלי? או שכל הסימנים האלה אומרים שמשהו לא תקין איתו? תודה מראש

17/02/2016 | 10:34 | מאת: אילנה ארד לוין

פונה יקרה, אכן נפגשת עם הבחור בצורה קונבנציונאלית בבית קפה ומתוך התבוננות הדדית באור. בהחלט יתכן שאפילו היה לכם נחמד ונעים ביחד. העניין הוא שהבחור אינו מחפש קשר, ולכן אני מטילה ספק אם קשר זה ימשך למפגש נוסף במציאות. הבחור יכול להיות נורמטיבי בגזרות חיים שונות שלו, ויחד עם זאת , ובמקביל להיות בעל דחפים יוצאי דופן להתנהגות מינית לא קונבנציונאלית. כאשר אדם מבקש מפגש מיני מבלי לראות את הצד השני ובחשכה מוחלטת ,קיימת הציפייה שהחשכה תאפשר מעשים שאינם מקובלים במיוחד לאור היום, כלומר, כאשר רואים את האדם שממול. מעשים בחשכה בהחלט אינם תמימים, הם עשויים להתבטא בהמשך המפגש בהתנהגות אלימה , בהתנהגות של השפלה, בהתנהגות של עשיית צרכים ועוד כהנה וכהנה התנהגויות יוצאות דופן, אשר מסעירות את הבחור הנ"ל ,אבל אם אינך חפצה להיחשף אליהן, אל תפגשי עם אנשים מסוגו ועם דרישות מסוג זה. באשר לבחור המסויים איתו נפגשת, נדמה שאת "שרופה" מאחר וראיתם האחד את השני. כל טוב ובהצלחה אילנה

18/02/2016 | 10:22 | מאת: אריאנה

שלום אילנה ותודה רבה על המענה המהיר. רק לא הבנתי את המשפט האחרון, מה זה אומר אני "שרופה"