דום לב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שלא נדע: 10 סיבות המוות הנפוצות בישראל

מהי סיבת המוות השכיחה ביותר בישראל? כמה אנשים נפטרו במהלך 2016? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים עדכניים אודות מוות בישראל. שנזכה לחיים ארוכים בשנת 2016 נפטרו בישראל 43,966 תושבים, שהם חצי אחוז מאוכלוסיית ישראל לאותה שנה. 49.4% מהנפטרים היו זכרים, ו-50.6% - נקבות. 81% מהנפטרים בשנת 2016 היו מעל גיל 65 (מתוכם 66% היו מעל גיל 75 ו-38% - מעל גיל 85). 6% מהנפטרים היו מתחת לגיל 45, 1.3% מהנפטרים (569) היו תינוקות עד גיל שנה. סיבת המוות נפוצה ביותר בישראל בשנת 2016 הייתה שאתות ממאירות (סרטן) ואחריה מחלות לב. סוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב הגברים היו: סרטן קנה הנשימה הסמפונות והריאה (24.1% מכל הפטירות מסרטן), סרטן המעי הגס החלחולת ופי הטבעת (11.2%), וסרטן הלבלב (1%). סוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב הנשים היו: סרטן השד (20.9% מכלל הפטירות מסרטן), סרטן קנה הנשימה הסמפונות והריאה (11.7%) וסרטן המעי הגס החלחולת ופי הטבעת...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדום לב

מחלת לב איסכמית - תמונת המחשה
מחלת לב איסכמית מהי סיבת המוות השכיחה ביותר בישראל? כמה אנשים נפטרו במהלך 2016? הלשכה המרכזית לסטטיסטיק...
דום לב - תמונת המחשה
דום לב מהי סיבת המוות השכיחה ביותר בישראל? כמה אנשים נפטרו במהלך 2016? הלשכה המרכזית לסטטיסטיק...
רפואה דחופה - תמונת המחשה
רפואה דחופה הפנים התנפחו בבת אחת? מרגישים מחנק? ייתכן ומדובר באנגיואדמה: תגובה אלרגית של הגוף לתרופ...
טרשת עורקים - תמונת המחשה
טרשת עורקים חולים בסוכרת ומקפידים לבדוק את רמת ההמוגלובין המסוכרר A1C? שימו לב: רמות תקינות של A1C...
החייאה מתקדמת - תמונת המחשה
החייאה מתקדמת אחת הסכנות הגדולות שטומן בחובו הקיץ היא תופעת הטביעה בבריכה ובים. כיצד ניתן לסייע לאדם...
ללמוד עוד על דום לב
זהירות: פגיעות קור-תמונה

במצב של ירידה קיצונית בטמפרטורות, הגוף נאלץ להסתגל במהירות...

מאת: אורה רבינוביץ
26/11/2018
נוסעים לחו"ל עם דיאליזה-תמונה

חולי אי ספיקת כליות סופנית מחוברים 3-4 פעמים בשבוע...

מאת: שרי גולדהכט
22/07/2018
הולטר לב: הסירו דאגה מלבכם-תמונה

סובלים מעייפות וסחרחורות? מרגישים "דפיקות לב" מסיבה בלתי...

מאת: פרופ' תרצה...
06/05/2018
על השינה - מהי הרדמה?-תמונה

מה זה אומר שאריאל שרון נושם עצמונית? מהי הרדמה? מהי הרדמה...

מאת: ההרדמה היא...
04/05/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדום לב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דום לב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
24/10/2018 | 10:42 | מאת: שי

שלום דוקטור יש לי שאלה קצת עמוקה ואשמח לדעת את דעתך אני בחור צעיר בן 27 בריא עכשיו לפעמים אני מעשן לפעמים שותה ולפעמים מתרגש כמו הרבה אנשים אני מודד המון פעמים דופק ולפעמים הדופק משתנה אם אני רגוע הדופק בדרך כלל בסביבות ה70 אם אני שותה או מעשן או לפעמים ללא סיבה מיוחד קצב הלב משתנה עולה ל90 100 לפעמים יותר עכשיו מדדתי להמון אנשים דופק ואני רואה שלהרבה אנשים הדופק משתנה המון פעמים השאלה שלי היא האם שהדופק משתנה כתוצאה מהתרגשות או כל סיבה אחרת האם באיזה שהוא מקום זה מזיק ללב אני יודע שאם בדיקות תקינות בדרך כלל לא מייחסים לזה חשיבות גדולה אך אני מדבר על תמונה רחבה יותר ולא על סיכון מיידי האם כל פעם שדופק עולה עקב סיבה אפילו אם זה לכמה דקות האם זה מזיק האם יכול לגרום נזק מיידי האם יכול לגרום נזק ארוך טווח ? האם אדם בריא יכול להבטיח לעצמו שלא יקבל דום לב לעולם כתוצאה מהעליות שנגרמותמהמוןסיבות(קופאין,סיגריות,ספורט,התרגשות) אשמח לתשובה מנומקת כי אני ממש מתעניין בנושא תודה מראש

כל מה שציינת אכן יכל לגרום לשינויים בדופק,כל השינויים הם פיזיולוגיים,לא מסוכנים ולא גורמים להתקף לב או דום לב. מדידות מיותרות של הדופק לך ולאחרים כן יכולים לגרום נזק... !

23/12/2017 | 11:26 | מאת: עידן

שלום רב, אני בן 35, סובל מעודף משקל בינוני, לא מבצע פעילות גופנית, לוקה בדום נשימה בדרגת חומרה בינונית בשינה וחרדות, וסובל מפעימה מוקדמת מדי פעם. אציין כי אתמול מדדתי לחץ דם והלחץ דם היה תקין, אבל הדופק היה מהיר במנוחה (110). אני עונד שעון דופק שמנטר את הדופק ולכן אני ער למצב הדופק שלי, שמתי לב שבמנוחה הרבה פעמים הדופק שלי עולה מעל 100 פעימות בדקה. כל מאמץ קטן , אפילו הליכה, עמידה הדופק קופץ ל-110 בערך. לפעמים אפילו בישיבה או בשכיבה הדופק שלי קופץ מעל 100. שאני רגוע לקראת שינה בשכיבה הדופק שלי יורד ל-80 בערך. השעון מנטר את הדופק במהלך השינה גם ואני רואה לפעמים קפיצות לדופק 90 ולפעמים או על 70, אין יציבות בדופק בשינה. סובל לפעמים גם מלחץ בבית החזה. בעבר סבלתי מהתקפי פאניקה וחשבתי שדופק מהיר והלחצים בחזה הינם סימן להתקפי לב והייתי הולך למיון ואמרו שאין בעיה וזה נובע מחרדות (זה היה לפני 5 שנים בערך ולא הייתי בעל משקף עודף). אני גם לפעמים מתעורר באמצע הלילה בתחושה שאני הולך למות (כנראה בגלל נושא הדום נשימה ומתעורר בבהלה מחוסר חמצן) ואז גם הדופק עולה ל-110 בערך. לפעמים אני הולך לישון בפחד שאמות באמצע הלילה מדום לב. האם יש אינדיקציות לפני דום לב שאפשר לזהות שזה מתקרב? כיום נוטל ציפרלקס ומטופל בטסטוסטרון, האם לדעתך הסימנים דורשים בדיקה של הלב? האם ייתכן שאחת מהתרופות הנ"ל משפיעות על הלב? - אני לא רוצה ללכת שוב לקרדיולוג ולגלות שוב שאלה תסמינים מהחרדות ושאני סתם היפוכונדר עם הפחד מהלב.

1. אין "אינדיקציות לפנידום לב" 2. לא נשמע שמדובר בהשפעה של תרופות התרשמותי: 1. מה מידת עודף משקל? יתכן מאוד קשר בין זה לדופק מהיר. 2. בכל מקרה מסיפור קצר שלך אני מתרשם שמה שחסר לך ראש וראשונה - זה פעילות פיזית. 3. יש גם השפעה של דום לב בנשימה על הדופק. האם זה מטופל? אני בכל זאת מציע לעלות את השאלות מול רופא משפחה במטרות הבאות: 1. טיפול להורדת משקל ע"י דיאטנית 2. התייחסות לדום נשימה בשינה 3. שאלה של צורך בבירור נוסף לניטור קצב (יתכן לא צריך) ואני כן ממליץ לך לעשטת משהו לעמצך- תתחיל פעילות פיזית! זה יפטור חלק גדול מבעיותך.

24/12/2017 | 20:28 | מאת: עידן

אני בעל עודף משקל של 15-20 ק"ג מהמשקל שאני צריך להיות בו. הדום לב בנשימה לא מטופל מכיוון שלא הצלחתי להתרגל ולישון עם מסיכת ה-CPAP, יחד עם זאת הרופא שינה אומר שייתכן שהרזיה יכולה לפתור את הבעיה. לגבי פעילות פיזית- אני חוזר מאוד עייף מהעבודה ואין לי כוח להתאמן.

אתה רואה שלא רק אני מציע לקחת את עצמך בידיים. אף אחד אחר לא יוכל לעשול את העבודה הזאת במקומך. פעילות פיזית במקרה שלך- חיונית ביותר. עייפות אחרי עבודה- תירוץ. לא הסבר. תתאמן לפני העבודה, אם כך.

04/05/2017 | 12:14 | מאת: אירמה

לאחר הלידה,,השיליה לא נפרדה וקבלתי חומר הרדמה שגרם לי לדום לב,,מזלי שעשו לי החייה ושוק חשמלי,,,והיום אני ישנה עם מכשיר cpap עקב דום נשימה בשינההאם אלה סיבות שמספקות את קופת חולים בכדי לתת אישור לעבור את הניתוח בכותלי בית חולים ציבורי היכן שיש צוות וציוד רפואי למקרה של סיבוכים ובעיות נפשיות שלי,,תודה רבה לך

אירמה שלום, קיימות הגדרות המצדיקות ניתוח מתיחת בטן מבחינה רפואית. אני מציעה שתבדקי ע"י כירורג פלסטי בקופת החולים אשר יעריך האם תהני מניתוח זה. במקביל תצטרכי לעבור הערכת קרדיולוג ומרדים, אשר יעריכו את הסכון הרפואי הטמון בהרדמה נוספת, ומהי המסגרת המתאימה עבורך.

23/11/2014 | 17:54 | מאת: אלינור

בעלי בן 35 ומזה כשנתיים נמצא בתרדמת עקב דום לב. הממצאים האחרונים לקוחים מ ct שבוצע לפני שנה ומעידים על דלדול רקמות במוח ( לא באיזור ספציפי). מלבד זה מעולם לא היו חסמים/ בצקות / או כל דבר אחר. פיזית בעלי בריא באופן יציב.מבחינה תפקודית יש התקדמות משמעותית בשנה האחרונה הכוללת תזוזות גפיים רצוניות ( מושתל משאבת בקלופן- סובל מספסטיות מוגברת) הבעת רגשות על ידי צחוק, בכי ומימיקה בפנים, לאחר אבחון התברר כי מבין הכל עד רמת איות מילים ( עדיין לא מתקשר). רציתי לדעת איזה בדיקות/ מסמכים עליי להעביר על מנת לבדוק בכלל רלוונטיות טיפול. במה טיפול בתא לחץ יכול להועיל במצבים של  תרדמת? היכן ניתן למצוא מידע/ מחקרים על טיפול בתא לחץ ל צמחים ? (זה בכוונה נמצא במרכאות כי איני מאמינה במושג הרפואי הזה ואיני חושבת שזה מצבו של בעלי- ואני בחורה ריאלית).

שלום לך אלינור, קטן מאוד בעולם הניסיון הטיפולי בתא לחץ במקרים כגון המקרה שאת מתארת. אם תכנסי למאגרי המידע ותכתבי HBOT and Persisten Vegetative Brain אולי תוכלי למצוא מעט חומר על כך. מרכז תא הלחץ בבית החולים אסף הרופא מובנה לטפל גם במקרים קשים כגון אלה במידה ומתאימים, כל מקרה לגופו נידון. התקשרי אליהם למידע - 089205194