דום לב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עזרה ראשונה: המדריך המלא להצלת חיים

מישהו התמוטט לידכם ואתם צריכים להגיש לו עזרה מידית? עזרה ראשונה יכולה במקרים רבים לעשות את ההבדל בין חיים למוות. לרגל יום העזרה הראשונה הבינ"ל (11.9), קבלו את המדריך המקיף להצלת חיים לקראת יום העזרה הראשונה שיצוין ברחבי העולם ב-11 בספטמבר, ביקשנו מד"ר רפאל סטרוגו - סמנכ"ל רפואה במד"א, להסביר לנו מהם המצבים שבהם הגשת עזרה ראשונה יכולה להציל חיים, מדוע חשוב שכל אדם ידע להגיש אותה וגם: מה לעשות ומה לא לעשות בסיטואציות השונות.    מהי חשיבותה של הכשרת הציבור להגשת עזרה ראשונה? לדברי ד"ר סטרוגו החשיבות הרבה של הכשרת הציבור הרחב להגשת עזרה ראשונה, מבוססת על שתי הנחות מוצא שמשלימות זו את זו: ההנחה הראשונה היא שישנם אירועי חירום רפואיים שבהם מניעת מוות או נכות היא בעיקר פונקציה של זמן, כך למשל דום לב, השתנקות, תגובה אנפילקטית (אלרגיה קיצונית), דימום פורץ וכדומה. "אירועים אדומים הם אירועי חירום רפואיים שבהכרח מובילים למוות או לנכות, ולכן יש בהם חשיבות רבה במיוחד...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדום לב

פרפור חדרים - תמונת המחשה
פרפור חדרים אחד מכל שישה גברים ואחת מכל חמש נשים, ייפגעו מאירוע מוחי במהלך חייהם. מי שסובל מלחץ דם...
דפיברילציה - תמונת המחשה
דפיברילציה מדי פעם שומעים על זה... מישהו מתמוטט ומת באמצע פעילות ספורטיבית, צעיר ובריא ללא מתום, ל...
פרפור פרוזדורים - תמונת המחשה
פרפור פרוזדורים כמה פעמים ביום אתם מצחצחים שיניים? האם אתם מקפידים על היגיינת הפה או מחפפים? מחקר חדש ב...
angina pectoris - תמונת המחשה
angina pectoris תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) נובעת מטרשת עורקים - ועלולה להוות שלב מקדים, לפני התקף לב. מ...
איבוד הכרה - תמונת המחשה
איבוד הכרה האם הקורונה באמת מסוכנת כל כך? האם לאור המצב הנוכחי כדאי להתחיל להסתובב עם מסכות גם ביש...
התקף לב - תמונת המחשה
התקף לב מה הייתם עושים אם היו אומרים לכם שישנה מחלת ראייה שיכולה לגרום לעיוורון, וכאשר תגלו זאת...
ללמוד עוד על דום לב
זהירות: פגיעות קור-תמונה

במצב של ירידה קיצונית בטמפרטורות, הגוף נאלץ להסתגל במהירות...

מאת: אורה רבינוביץ
16/12/2013
על השינה - מהי הרדמה?-תמונה

מה זה אומר שאריאל שרון נושם עצמונית? מהי הרדמה? מהי הרדמה...

מאת: ההרדמה היא...
07/05/2000
עזרה ראשונה: המדריך המלא להצלת חיים-תמונה

מישהו התמוטט לידכם ואתם צריכים להגיש לו עזרה מידית? עזרה...

מאת: מערכת זאפ...
11/09/2019
הפרעות במשק המגנזיום: ההשלכות-תמונה

הבצורת נמשכת, מי השתייה מותפלים - ורמת המגנזיום בירידה....

מאת: פרופ' שכטר...
25/01/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדום לב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דום לב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

0526222207 005205205שלום ד"ר, אימי בת 84.5 עברה דום לב לפני שבוע וכיוון שלא היה לה דופק לכמה זמן(מעל 10 ד') לא הגיע החמצן למח ונגרמה לה כנראה בצקת במח שמאז היא מונשמת וללא הכרה. היא סובלת מנפיחות בפנים, ידיים ורגל אחת וגם מחום שלא ממש יורד עם התרופות, מקבלת גם אנטיביוטיקה מורחבת. אני מבקשת לדעת האם יש משהו נוסף שאפשר לעשות, שאולי בבית החולים בחדרה לא ממש עושים? אודה לך על תשובה מהירה, אירית הבת

נראה לי שלא

שלום רב,ותודה רבה. בעלי עבר התקף לב מאוד קשה,החייאות ,דום לב ,וצינתור.הוא התאושש ב"ה ועבר לשיקום ביתי כרגע. מתי מומלץ להתחיל בשיקום לב?מה המכונים המאוד מומלצים?הלב שלו מתפקד כרגע 65%.האם זה משהו שיכול להשתפר? האם חלילה הוא יכול לחטוף עוד התקף לב אם הוא יציב ע"י תרופות? האם טיפול פסיכולוגי חובה בשבילו למרות שהוא לא רוצה? תודה רבה

אם תפקוד הלב שלו 65% ( ה LVEF) אז מצב ליבו מצוין! אין פגיעה בכלל בתפקוד הלב אם זה אכן תקין אין מה שישתפר תמיד אחרי התקף לב הסיכון להתקף נוסף גם כשנוטלים תרופות - הוא קיים. באשר לשיקום - יש שיקום חולי לב מצויין אצלינו בשיבא וגם בבי"ח אחרים . טיפול פסיכולוגי איננו חובה ,תלוי במצבו.

היי דוקטור, הרבה פעמים שומעים " עבר התקף לב ועבר צנתור, או קיבל דום לב ועשו צנתור" עכשיו למשל קראתי באתר חדשות שמישהו בן 73 קטף צמח רעיל במקום לואיזה, שתה אותו התחיל להרגיש רע ובלבול, אשתו חשדה שהוא עובר אירוע מוחי ולקחה אותו לבית החולים, שם הוא קיבל דום לב , ולאחר עיסויים הנשמות ומכות חשמל הלב חזר לפעולה והוא חזר להכרה מלאה, אבל עקב דופק נמוך הוחלט לעשות לו צנתור. מה זאת אומרת, הרי כמה שרוב האנשים יודעים זה שעושים צנתור אחרי שמגלים עורקים סתומים , הרי צנתור זה מחדירים איזה חוט מיוחד עם מצלמה ושמים סנט שזה במילים יותר פשוטות כמו קפיץ מרחיב עורק, אז מה הקשר בין דום לב שהוא עבר בגלל הצמח הרעיל להחלטה של צנתור?

בצינתור מזריקים חומר ניגוד לעורקי הלב ,המצלמה מחוץ לגוף. כשקורה דום לב צריך לשלול שאין בעיה בעורקי הלב ולכן ידידי ד"ר אלעד אשר צינתר את האיש שהורעל מהרדוף הנחלים.

אז צנתור זה רק בדיקה, אז מה כל הסיפור סביב העורקים הסתומים שאני שומע מאנשים , אם עורק סתום אז עושים צנתור. או שלמילה צנתור יש עוד משמעות?

צינתור זו "רק" בדיקה שיש בה גם חלק טיפולי אם צריך - פתיחה של היצרות או חסימה בעורק עם בלון או תומך.

שאלה: היום למשל קיבל התקף לב שוער מאוד מוכר , איקר קסיאס, הוא ספורטאי שכל הזמן מתאמן שומר על אורח חיים בריא ולבטח עושה בדיקות יותר מפעם בשנה , וכמה שידוע לי התקף לב נגרם מסתימות בעורקים או ו ורידים לעומת דום לב שזה בעיה בקצב הלב שלא תמיד קשורה למשהו אלא אם כן אני טועה, למה בעצם זה קורה לבןמאדם ששומר על אורך חיים בריא? ואז כל בן אדם אומר ״ למה לי לשמור אם אנשים בריאים חוטפים התקפי לב ללא סיבה״ . לטעמי שאלה מאוד מעניינת

אכן שאלה מאד מאד מעניינת, אבל התשובה די ברורה - מעשרה אנשים בריאים שלא שומרים אולי אחד יחטוף התקף לב, מעשרה שלא שומרים - יחטפו שמונה ! קסיאס אכן אחלה שוער, כמעט ברמה של ראיקוביץ אבל לא איש צעיר,ושנינו לא יודעים מה גורמי הסיכון שהיו לו. אולי אם לא היה ספורטאי היה מקבל התקף לב בגיל יותר צעיר.

כן אבל הוא קיבל התקף לב, והתקף נגרם מהצרות שבטח לא קוראת ביום אחד ובבדיקות שהם מבצעים כמה פעמים בשנה לא היו אמורים לראות את זה? מה דעתך?

דעתי שהבדיקות לגילוי בעיות לב אינן מדויקות במאה אחוזים ולצערינו בדיקה "תקינה " לא נותנת ערבות של 100 אחוז אבל זה מה יש. כשזה קורה לסתם בן אדם לא שומעים על זה אבל כשזה קורה לספורטאי - כולם שומעים. הסבר נוסף - ישנן היצרויות בכלי הדם שהן לא קשות ולא משמעותיות ולא באות לידי ביטוי בבדיקה. ההיצרות יכולה מכל מיני סיבות כמו מאמץ למשל לעבר שינוי פתאומי ולגרום להתקף לב.