דום לב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שלא נדע: 10 סיבות המוות הנפוצות בישראל

מהי סיבת המוות השכיחה ביותר בישראל? כמה אנשים נפטרו במהלך 2016? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים עדכניים אודות מוות בישראל. שנזכה לחיים ארוכים בשנת 2016 נפטרו בישראל 43,966 תושבים, שהם חצי אחוז מאוכלוסיית ישראל לאותה שנה. 49.4% מהנפטרים היו זכרים, ו-50.6% - נקבות. 81% מהנפטרים בשנת 2016 היו מעל גיל 65 (מתוכם 66% היו מעל גיל 75 ו-38% - מעל גיל 85). 6% מהנפטרים היו מתחת לגיל 45, 1.3% מהנפטרים (569) היו תינוקות עד גיל שנה. סיבת המוות נפוצה ביותר בישראל בשנת 2016 הייתה שאתות ממאירות (סרטן) ואחריה מחלות לב. סוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב הגברים היו: סרטן קנה הנשימה הסמפונות והריאה (24.1% מכל הפטירות מסרטן), סרטן המעי הגס החלחולת ופי הטבעת (11.2%), וסרטן הלבלב (1%). סוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב הנשים היו: סרטן השד (20.9% מכלל הפטירות מסרטן), סרטן קנה הנשימה הסמפונות והריאה (11.7%) וסרטן המעי הגס החלחולת ופי הטבעת...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדום לב

מחלת לב איסכמית - תמונת המחשה
מחלת לב איסכמית נשים, שימו לב: מחקר חדש בדק האם צריכת מזון מטוגן, לפחות אחת לשבוע, מעלה את הסיכון לתחלו...
דום לב - תמונת המחשה
דום לב מהי סיבת המוות השכיחה ביותר בישראל? כמה אנשים נפטרו במהלך 2016? הלשכה המרכזית לסטטיסטיק...
התקף לב - תמונת המחשה
התקף לב חג פורים הוא חג גדול לילדים, אבל למרבה הצער מתרחשות בו פציעות רבות: תחפושות מתלקחות, מס...
רפואה דחופה - תמונת המחשה
רפואה דחופה הקיץ כבר בפתח ועונת הרחצה בעיצומה - זה הזמן לרענן את ההנחיות בכל הנוגע לטביעה וגם לעשות...
טרשת עורקים - תמונת המחשה
טרשת עורקים מנהגי פורים מעודדים אותנו לשתות אלכוהול ולהשתכר. אך לפני שאתם לוגמים עוד כוסית, צריך לז...
החייאה מתקדמת - תמונת המחשה
החייאה מתקדמת אחת הסכנות הגדולות שטומן בחובו הקיץ היא תופעת הטביעה בבריכה ובים. כיצד ניתן לסייע לאדם...
ללמוד עוד על דום לב
על השינה - מהי הרדמה?-תמונה

מה זה אומר שאריאל שרון נושם עצמונית? מהי הרדמה? מהי הרדמה...

מאת: ההרדמה היא...
07/05/2000
תסחיף מי שפיר: נדיר וקטלני-תמונה

הריון ולידה: מדובר בסיבוך קשה שבו חודרים מי השפיר לדם...

מאת: יאנה...
13/06/2012
זהירות: פגיעות קור-תמונה

במצב של ירידה קיצונית בטמפרטורות, הגוף נאלץ להסתגל במהירות...

מאת: אורה רבינוביץ
16/12/2013
הפרעות במשק המגנזיום: ההשלכות-תמונה

הבצורת נמשכת, מי השתייה מותפלים - ורמת המגנזיום בירידה....

מאת: פרופ' שכטר...
25/01/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדום לב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דום לב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שאלה: היום למשל קיבל התקף לב שוער מאוד מוכר , איקר קסיאס, הוא ספורטאי שכל הזמן מתאמן שומר על אורח חיים בריא ולבטח עושה בדיקות יותר מפעם בשנה , וכמה שידוע לי התקף לב נגרם מסתימות בעורקים או ו ורידים לעומת דום לב שזה בעיה בקצב הלב שלא תמיד קשורה למשהו אלא אם כן אני טועה, למה בעצם זה קורה לבןמאדם ששומר על אורך חיים בריא? ואז כל בן אדם אומר ״ למה לי לשמור אם אנשים בריאים חוטפים התקפי לב ללא סיבה״ . לטעמי שאלה מאוד מעניינת

אכן שאלה מאד מאד מעניינת, אבל התשובה די ברורה - מעשרה אנשים בריאים שלא שומרים אולי אחד יחטוף התקף לב, מעשרה שלא שומרים - יחטפו שמונה ! קסיאס אכן אחלה שוער, כמעט ברמה של ראיקוביץ אבל לא איש צעיר,ושנינו לא יודעים מה גורמי הסיכון שהיו לו. אולי אם לא היה ספורטאי היה מקבל התקף לב בגיל יותר צעיר.

כן אבל הוא קיבל התקף לב, והתקף נגרם מהצרות שבטח לא קוראת ביום אחד ובבדיקות שהם מבצעים כמה פעמים בשנה לא היו אמורים לראות את זה? מה דעתך?

דעתי שהבדיקות לגילוי בעיות לב אינן מדויקות במאה אחוזים ולצערינו בדיקה "תקינה " לא נותנת ערבות של 100 אחוז אבל זה מה יש. כשזה קורה לסתם בן אדם לא שומעים על זה אבל כשזה קורה לספורטאי - כולם שומעים. הסבר נוסף - ישנן היצרויות בכלי הדם שהן לא קשות ולא משמעותיות ולא באות לידי ביטוי בבדיקה. ההיצרות יכולה מכל מיני סיבות כמו מאמץ למשל לעבר שינוי פתאומי ולגרום להתקף לב.

שלום רב אני בת 34 אחרי 3 לידות בניתוח קיסרי.ברקע הומוזיגוטית לפקטור2..מאז פברואר 2017 אני עם התקן תוך רחמי לא הורמונלי...לידה אחרונה הייתה באוקטובר 2016. ב 8.12.2018 התחיל אצלי דימום לא כבד...לא כמו שרגילה לו בדרך כלל למרות שהמחזור סדיר.ועד עכשיו אני עם הפרשות דמיות..קיבלתי טיפול אנטיפיוטי למשך שבועיים והיום הצטרכה הרופאה להוציא את ההתקן ובקשה ממני לקחת תרופה בשם הקסאקברון 500 מ"ג במיניון של 2 *2 ביום.. האם אני יכולה לקחת תרופה זו שמטרתי לעלות את הקרישיות למרות שברקע אני הומוזיגוטית לפקטור2??ואם זה מסוכן אז מה אני יכולה לקחת במקום כדי להפסיק את הדימום?? תודה רבה ואשמח לתשובתכם יום טוב

קשה לענות על השאלה בלי לדעת אם סבלת מאירועים של קרישי דם בעבר.

לא...אני רק קיבלתי קלקסן בהריון..אבל דודים מצד אמא היה להם עבר של דום לב..

שלום דוקטור יש לי שאלה קצת עמוקה ואשמח לדעת את דעתך אני בחור צעיר בן 27 בריא עכשיו לפעמים אני מעשן לפעמים שותה ולפעמים מתרגש כמו הרבה אנשים אני מודד המון פעמים דופק ולפעמים הדופק משתנה אם אני רגוע הדופק בדרך כלל בסביבות ה70 אם אני שותה או מעשן או לפעמים ללא סיבה מיוחד קצב הלב משתנה עולה ל90 100 לפעמים יותר עכשיו מדדתי להמון אנשים דופק ואני רואה שלהרבה אנשים הדופק משתנה המון פעמים השאלה שלי היא האם שהדופק משתנה כתוצאה מהתרגשות או כל סיבה אחרת האם באיזה שהוא מקום זה מזיק ללב אני יודע שאם בדיקות תקינות בדרך כלל לא מייחסים לזה חשיבות גדולה אך אני מדבר על תמונה רחבה יותר ולא על סיכון מיידי האם כל פעם שדופק עולה עקב סיבה אפילו אם זה לכמה דקות האם זה מזיק האם יכול לגרום נזק מיידי האם יכול לגרום נזק ארוך טווח ? האם אדם בריא יכול להבטיח לעצמו שלא יקבל דום לב לעולם כתוצאה מהעליות שנגרמותמהמוןסיבות(קופאין,סיגריות,ספורט,התרגשות) אשמח לתשובה מנומקת כי אני ממש מתעניין בנושא תודה מראש

כל מה שציינת אכן יכל לגרום לשינויים בדופק,כל השינויים הם פיזיולוגיים,לא מסוכנים ולא גורמים להתקף לב או דום לב. מדידות מיותרות של הדופק לך ולאחרים כן יכולים לגרום נזק... !

שלום רב, אני בן 35, סובל מעודף משקל בינוני, לא מבצע פעילות גופנית, לוקה בדום נשימה בדרגת חומרה בינונית בשינה וחרדות, וסובל מפעימה מוקדמת מדי פעם. אציין כי אתמול מדדתי לחץ דם והלחץ דם היה תקין, אבל הדופק היה מהיר במנוחה (110). אני עונד שעון דופק שמנטר את הדופק ולכן אני ער למצב הדופק שלי, שמתי לב שבמנוחה הרבה פעמים הדופק שלי עולה מעל 100 פעימות בדקה. כל מאמץ קטן , אפילו הליכה, עמידה הדופק קופץ ל-110 בערך. לפעמים אפילו בישיבה או בשכיבה הדופק שלי קופץ מעל 100. שאני רגוע לקראת שינה בשכיבה הדופק שלי יורד ל-80 בערך. השעון מנטר את הדופק במהלך השינה גם ואני רואה לפעמים קפיצות לדופק 90 ולפעמים או על 70, אין יציבות בדופק בשינה. סובל לפעמים גם מלחץ בבית החזה. בעבר סבלתי מהתקפי פאניקה וחשבתי שדופק מהיר והלחצים בחזה הינם סימן להתקפי לב והייתי הולך למיון ואמרו שאין בעיה וזה נובע מחרדות (זה היה לפני 5 שנים בערך ולא הייתי בעל משקף עודף). אני גם לפעמים מתעורר באמצע הלילה בתחושה שאני הולך למות (כנראה בגלל נושא הדום נשימה ומתעורר בבהלה מחוסר חמצן) ואז גם הדופק עולה ל-110 בערך. לפעמים אני הולך לישון בפחד שאמות באמצע הלילה מדום לב. האם יש אינדיקציות לפני דום לב שאפשר לזהות שזה מתקרב? כיום נוטל ציפרלקס ומטופל בטסטוסטרון, האם לדעתך הסימנים דורשים בדיקה של הלב? האם ייתכן שאחת מהתרופות הנ"ל משפיעות על הלב? - אני לא רוצה ללכת שוב לקרדיולוג ולגלות שוב שאלה תסמינים מהחרדות ושאני סתם היפוכונדר עם הפחד מהלב.

1. אין "אינדיקציות לפנידום לב" 2. לא נשמע שמדובר בהשפעה של תרופות התרשמותי: 1. מה מידת עודף משקל? יתכן מאוד קשר בין זה לדופק מהיר. 2. בכל מקרה מסיפור קצר שלך אני מתרשם שמה שחסר לך ראש וראשונה - זה פעילות פיזית. 3. יש גם השפעה של דום לב בנשימה על הדופק. האם זה מטופל? אני בכל זאת מציע לעלות את השאלות מול רופא משפחה במטרות הבאות: 1. טיפול להורדת משקל ע"י דיאטנית 2. התייחסות לדום נשימה בשינה 3. שאלה של צורך בבירור נוסף לניטור קצב (יתכן לא צריך) ואני כן ממליץ לך לעשטת משהו לעמצך- תתחיל פעילות פיזית! זה יפטור חלק גדול מבעיותך.

אני בעל עודף משקל של 15-20 ק"ג מהמשקל שאני צריך להיות בו. הדום לב בנשימה לא מטופל מכיוון שלא הצלחתי להתרגל ולישון עם מסיכת ה-CPAP, יחד עם זאת הרופא שינה אומר שייתכן שהרזיה יכולה לפתור את הבעיה. לגבי פעילות פיזית- אני חוזר מאוד עייף מהעבודה ואין לי כוח להתאמן.

אתה רואה שלא רק אני מציע לקחת את עצמך בידיים. אף אחד אחר לא יוכל לעשול את העבודה הזאת במקומך. פעילות פיזית במקרה שלך- חיונית ביותר. עייפות אחרי עבודה- תירוץ. לא הסבר. תתאמן לפני העבודה, אם כך.