דם בזרע: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן הערמונית: הסרטן השכיח בקרב גברים בישראל

בשנת 2016 אובחנו 2,040 גברים ישראלים עם סרטן הערמונית וכ-410 נפטרו מהמחלה. ישראל נמצאת במקום ה-36 בעולם בתחלואה ובמקום ה-90 בתמותה. שיעור ההישרדות מהמחלה עומד על 97%. אוסף נתונים לרגל יום המודעות למחלה מדי שנה ב-15 בספטמבר מצוין בישראל ובעולם יום המודעות הבינלאומי למאבק בסרטן הערמונית. לקראת יום זה, מפרסמת האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות, את הנתונים המעודכנים אודות המחלה.   צילום: שאטרסטוק   להלן עיקרי הנתונים, נכון לספטמבר 2019: - הנתונים מתייחסים לשנת האבחנה הראשונה. בשל מורכבות האיסוף, המידע החדש ביותר ברישום הלאומי לסרטן, מתייחס לשנת 2016, אך הוא המעודכן ביותר הניתן להשגה, היום.   סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים בישראל. בשנת 2016 חלו 2,040 גברים בסרטן חודרני של הערמונית. כיום חיים בישראל 30,278 גברים שאובחנו עם סרטן חודרני של הערמונית מאז 1990, מתוכם - 10,057 גברים שאובחנו בחמש השנים האחרונות (2012-2016). סרטן הערמונית הוא הרביעי...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדם בזרע

כלמידיה - תמונת המחשה
כלמידיה מחלת המין פוגעת בגברים, בנשים ואף בתינוקות בעת הלידה. דלקות, צריבה ותכיפות במתן השתן הם...
תסביב אשך - תמונת המחשה
תסביב אשך כיצד מאבחנים מום בדרכי השתן אצל ילדים? על שאלה זו ועוד יענה ד"ר עמוס נאמן בפורום חדש בד...
אי פוריות - תמונת המחשה
אי פוריות הבדיקה מאפשרת לאבחן מצבים בעייתיים ברחם כגון פוליפים או מיומות. הבדיקה היא אבחנתית או נ...
בדיקת זרע - תמונת המחשה
בדיקת זרע למרות שפע המידע הנגיש ברשת ובספרות המודפסת, יש לא מעט מיתוסים בנושא טיפולי פוריות, שמשו...
דלקת באשכים - תמונת המחשה
דלקת באשכים בעקבות הדיווחים שפורסמו אתמול (29.5) בכלי התקשורת על 20 נערים ממודיעין שחלו בחזרת, יצאנ...
המופיליה - תמונת המחשה
המופיליה לא מדובר במדע בדיוני, אלא במציאות: בחירת מין העובר ניתנת לביצוע בישראל ובחו"ל, בכפוף לק...
ללמוד עוד על דם בזרע
סרטן הערמונית: הסרטן השכיח בקרב גברים בישראל-תמונה

בשנת 2016 אובחנו 2,040 גברים ישראלים עם סרטן הערמונית...

מאת: מערכת זאפ...
08/09/2019
בדיקת הערמונית: מדריך מקיף-תמונה

סובל מתחושת חוסר התרוקנות גם לאחר מתן שתן? צריבה במתן שתן...

מאת: ד"ר...
20/12/2018
שאלות נפוצות מפורום מחלות הערמונית-תמונה

סרטן הערמונית? גידול שפיר או סתם ריצות תכופות לשירותים? כל...

מאת:
28/06/2004
פרוסטטה: מחקר ושאלון-תמונה

דוקטורס מציג: טיפול להשגת התרוקנות שלפוחית השתן ושיפור...

מאת: מערכת zap...
06/07/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדם בזרע?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דם בזרע: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, מזה כשנה יש לי חיידק בזרע, טופלתי ע"י אנטיביוטיקה בכל הפעמים, האחרונה שלקחתי הייתה טאריביד 200מ"ג לשלושה שבועות 2 ביום. לאחר מכן נאמר לי שהתרבית זרע תקינה ולא מזוהמת. השבוע חזר הופעה של דם בזרע. בשיחה עם הרופאה היא אמרה שעלול להיות לי דלקת כרונית בבלוטת הערמונית, שכן שיש לה מאין מעטפת שהאנטיביוטיקה לא הורגת את כל החיידקים. רציתי לקבל עוד פרטים לגבי המחלה, ואף גם לברר האם יש קשר ושיטות טיפול. תודה רבה, טל

http://www.emedicine.com/med/topic3466.htm

בן 48, לפני כשלושה שבועות היה די הרבה דם בזרע, מאז היו מספר פעמים של דם חום ובפעם האחרונה דם אדום או ורוד בכמות נמוכה יחסית לפעם הראשונה. בדיקות דם תקינות, שתן תקין, psa 1.24. הייתי בבדיקת אורולוג, מישש את האשכים , בדק את הערמונית, לא מצא כלום. עדיין יש דם, האם ישנם עוד בירורים שחשוב לעשות על מנת לשלול דברים מסוכנים? דבר שני, די כאבה לי בדיקת האשכים בסוף וכואב גם אחרי, הבדיקה היתה יחסית אגרסיבית, זה תקין שכואב אחרי הבדיקה? תודה.

שלום מיכה. כשיש דימום בתוך הערמונית או בשלפוחיות הזרע, הדם יוצא בשפיכה. בגלל שלוקח לזה הרבה זמן להתפנות, זה יכול להימשך גם כמה חודשים אחרי שהדימום אירע בפועל. חשוב לנו לשלול סרטן אשכים וערמונית, אבל נדיר שהם מתבטאים דווקא בדימום בזרע. ברוב המקרים אנחנו לא מוצאים סיבה מיוחדת ואז אנחנו מניחים שמדובר בכלי דם קטן שדימם והפסיק. יש שחושבים שזה יכול לקרות יותר אצל גברים שלא קיימו יחסי-מין במשך זמן רב. לגבי שאלתך השניה, בדיקת אשכים יכולה להיות לא נעימה, ואם לוחצים על האשך, היא יכולה לכאוב (מדובר באזור רגיש יחסית בגוף).

אין לי שום תלונות על השתן, בבדיקת שתן לא מצאו אפילו כדורית דם אדומה אחת (רשום אפס), לא צריבה, לא כלום- אולי כדאי לעשות ציטולוגיה של השתן? מבחינת יחסי מין, אני מקיים לעיתים די תדירות, דם בזרע יכול לנבוע גם מסוג של חבלה בצינורות מהאשכים לערמונית? האורולוג אמר שאפשר, לא חייב, לבדוק את האשכים על מנת לשלול גידול שלא מורגש במימוש- אני כמובן אעשה.

אתה יכול להסתפק ב-US אשכים ובבדיקות שכבר עשית, אם כמובן כל הבדיקות היו תקינות.

הרבה תודה. האורולוג לא התרשם, אמר שזה ייעלם. הדימום כבר כמעט לא נראה בזרע (עבר חודש) אבל אולי יחזור, יכול להיות שהיתה שם איזו טראומה או משהו שקורה. את ה-U.S אשכים אני בכל מקרה אעשה, שוב תודה ושבת שלום.

בן 48 עוד מעט, יש לי איזה חודשיים דם בזרע בכמויות משתנות, בצבעים שונים. בבדיקת אולטרסאונד ערמונית עם הסתיידות של חצי סנטימטר בערך וגודל ערמונית 37, psa יצא 1.21. השאלה שלי מה זה הסתיידות בערמונית, מצאו משהו כזה בסיטי לפני עשר שנים בערך, זה יכול לגדול? זה יכול לחסום את צינור הזרע והאם זה יכול לגרום לדם? איך מטפלים? שאלה שנייה, הבנתי שהערמונית מוגדלת, אין ממש תסמינים, קצת קשה להטיל שתן אבל זה לא מפריע במיוחד, מה עושים עם זה? שאלה שלישית ואחרונה, האם באולטרסאונד בטן תחתונה בודקים גם אבנים, הסתיידויות, בכליות, בדרכי השתן? אני שואל כי הקרטנין שלי גבולי ואני צריך להיזהר עם זה, תודה רבה

הסתידויות בערמונית אינן מסוכנות ולא מעידות על שום דבר US כליות יכול להבחין באבנים בכליות

בן 47, בשבוע האחרון אני רואה ביחסי מין עם אשתי דם בזרע (די מהול). זה קרה פעמיים עד כה, בפעם השנייה נראה שיש פחות אבל לא בטוח. בשני הפעמים היה לי מצב התכווצויות של הערמונית ללא גמירה בערך דקה לפני הגמירה (התכווציות ולא יוצא זרע ואחרי דקה שוב התכווציות ואז יוצא זרע עם דם, זה קרה גם בעבר אבל אז לא יצא גם דם)- מה יכולה להיות הסיבה לעניין (חוץ מזה בריא, אין כאבים או צריכה בשתן ואין כמובן דם בשתן או שום תסמין אחר).

לתופעה של דם בזרע קוראים המטוספרמיה. במקרים רבים אין שום סיבה והתופעה חולפת מעצמה, אך אם היא חוזרת על עצמה ולא חולפת יש לבצע בירור אורולוגי למציאת הסיבה ומתן טיפול מתאים.

בהנחה שזה לא משהו רציני. האם כעת כיש כתמים חומים ולא דם אדום כמו שהיה בפעם הראשונה, זה אומר שיש ריפוי?

כנראה. אם לא חולף כעשרה ימים גש לרופא.

כבר חלף חודש ושבוע בערך. בפעם האחרונה זה בקושי נראה, אבל אי אפשר לדעת אם זה עבר. האורולוג לא התרשם, עשה בדיקה ידנית של האשכים, הפרוסטטה, הכל תקין, גם בדיקות דם, כולל פסא תקינות. הוא שלח אותי לאולטראסאונד אשכים ולציטולוגיה של השתן. הוא אומר שזה יגמר כנראה בבמפ, רוב הסיכויים לפחות. מה יכול לגרום לזה? האם פשוט התרגשתי יותר מידי?