סרטן הערמונית: הסרטן השכיח בגברים בישראל

(3)
לדרג

ישראל נמצאת במקום ה-11 בשכיחות סרטן הערמונית בעולם, כאשר בישראל מדובר בסרטן השכיח ביותר בגברים/ בעשור האחרון עלתה ההישרדות מסרטן הערמונית בגברים ישראלים מ-92.5% ל-95.6%. לרגל יום המודעות הבינלאומי למחלה, מפרסמת האגודה למלחמה בסרטן המלצות לגברים להפחתת הסיכון לחלות

מאת: מערכת zap doctors

מדי שנה מצוין בישראל ב-15 בספטמבר יום המודעות הבינלאומי לסרטן הערמונית, ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן. לרגל יום זה מפרסמת האגודה בשיתוף משרד הבריאות נתונים מעודכנים אודות המחלה, בראשם בולט כי סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל.

עוד נתונים מעודכנים לספטמבר 2018:

 • סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל. בשנת 2015 חלו 2,064 גברים בסרטן חודרני של הערמונית.
 • הסיכון לסרטן הערמונית גבוה יותר בגברים יהודים ו"אחרים" בהשוואה לערבים, ועולה עם הגיל. עיקר התחלואה בכל קבוצות האוכלוסייה היא בבני 65 ומעלה.

 • מגמות ההיארעות (מספר המקרים החדשים) בשנים 2015-1990: בגברים יהודים, בשנים 2008-1990 נצפתה עלייה מובהקת במגמות ההיארעות, בקצב גבוה בשנים 1994-1990 ובקצב נמוך יותר בשנים 2008-1994. מאז 2008 נצפית ירידה מובהקת בסיכון למחלה, עם שיעור שינוי שנתי של 7%. בגברים ערבים, המגמות דומות: בשנים 2005-1990 נצפתה עלייה מובהקת בהיארעות המחלה, אולם מאז שנת 2005 נצפית ירידה מובהקת בסיכון, עם שיעור שינוי שנתי של 4%.
 • שיעור ההישרדות מהמחלה לחמש שנים גבוה מאוד ביהודים (מעל 95%), ונוטה לעלות במי שמאובחנים בשנים מאוחרות יותר; גם בערבים שיעור ההישרדות גבוה (86%) אולם נמוך יותר מאשר ביהודים, ואין עלייה בהישרדות במי שמאובחנים בשנים מאוחרות יותר.
 • סרטן הערמונית הוא הרביעי בשכיחותו בישראל מבחינת תמותה מסרטן. בשנת 2015 נפטרו מהמחלה 466 גברים. עיקר התמותה מהמחלה נצפה בקבוצת הגיל המבוגרת (75 ומעלה).

 

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: "הנחיות משרד הבריאות, ארגוני בריאות מהמובילים בעולם והאגודה למלחמה בסרטן, אינן כוללות המלצה לבדיקות סריקה יזומות בקרב גברים בריאים לשם אבחון של סרטן הערמונית. במיוחד לגברים הנמצאים בסיכון גבוה, בעלי סיפור משפחתי של אב, אח או בן שחלו בסרטן הערמונית, מומלץ להתייעץ עם הרופא ולשקול את היתרונות והחסרונות שבביצוע בדיקות האבחון לסרטן הערמונית. במקרה שמאובחן סרטן הערמונית, חשוב להחליט יחד עם הרופא באיזו גישה כדאי לנקוט, טיפול רפואי מיידי, מעקב אקטיבי או מעקב פסיבי. חשוב גם לשמוע ולהבין את האופציות הטיפוליות השונות ולבחור בזו המתאימה במיוחד למצב הרפואי של המטופל, ולהעדפותיו. חשוב לשאול, לדעת ולקבל החלטה מושכלת".

פרופ' ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות הוסיפה כי: "כיום חיים בישראל 28,249 גברים שאובחנו עם סרטן חודרני של הערמונית מאז 1990, מהם 9,994 גברים שאובחנו בחמש השנים האחרונות (2015-2011). בשנת 2015 נפטרו בישראל 466 גברים מסרטן חודרני של הערמונית. עיקר התמותה מהמחלה נצפה בקבוצת הגיל המבוגרת (75 ומעלה)".

 

סרט המודעות הרשמי של סרטן הערמונית. צילום: שאטרסטוק

מהן ההמלצות להפחתת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית?

מחקרים מוכיחים כי אימוץ אורח חיים בריא יכול לעזור בהפחתת הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים, בהם סרטן הערמונית. האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת המלצות לציבור הגברים להפחתת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית:

 • תזונה מאוזנת: מומלץ להרבות באכילת ירקות ופירות ומזונות עשירים בסיבים; להימנע מאכילת מזונות עתירי קלוריות עשירים בסוכר ובשומן; להמעיט באכילת מזון מעובד, מעושן, מטוגן, מלוח ומשומר; להפחית אכילת בשר אדום; ולהעדיף שתיית מים ולא משקאות ממותקים.
 • צריכה קבועה של עגבניות: ישנן עדויות מדעיות לפיהן צריכה גבוהה וקבועה של עגבניות, טריות או מבושלות כרוטב או שקשוקה, יכולה לעזור בהפחתת הסיכון לסרטן הערמונית. על כן מומלץ לשקול צריכה קבועה של עגבניות כחלק מהתפריט היומי.
 • משקל גוף תקין: מומלץ לשמור על מדד מסת גוף של BMI תקין בין 18.5 ל 24.9.

 • פעילות גופנית קבועה: מומלץ לבצע מדי יום, במשך כ - 30 דקות לפחות, פעילות גופנית נמרצת להעלאת הדופק, כגון: הליכה מהירה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה וכדומה.
 • הימנעות מעישון: הימנעות מוחלטת מעישון סיגריות בפרט וכל מוצרי הטבק בכלל, כולל נרגילה, יכולה להפחית את הסיכון לתחלואה. מומלץ להימנע גם מעישון פסיבי ומעישון מיד שלישית, הכולל חשיפה לחלקיקים רעילים ומסרטנים הנצמדים לבגדים, לשיער, לשטיחים.

 

מהן התופעות המחייבות בדיקה רפואית?

כאמור, הנחיות משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן לגילוי מוקדם של מחלות הסרטן אינן כוללות המלצה לבדיקות סריקה לשם גילוי של סרטן הערמונית. עם זאת, האגודה ממליצה לשים לב לתופעות המחייבות בדיקה רפואית. התופעה העיקרית המחייבת בדיקה מתבטאת בקשיים בהטלת שתן. בנוסף, ייתכן שיופיע אחד או יותר מהסימנים הבאים:

 • קושי להתחיל בהטלת השתן.
 • זרם שתן חלש.
 • מתן השתן אורך זמן רב יותר, או שהוא נפסק ומתחיל מחדש, לסירוגין.
 • טפטוף לאחר סיום מתן השתן.
 • צורך להטיל שתן לעיתים תכופות במשך היממה, למרות שהכמות הכוללת קטנה.
 • צורך להטיל שתן במשך הלילה, דבר שלא היה בעבר.
 • צורך דחוף בהטלת שתן, כמעט ללא יכולת להתאפק.
 • תחושה של התרוקנות לא מלאה.
 • כאב או צריבה בעת מתן שתן.
 • דם בשתן.
 • דם בנוזל הזרע.
 • ירידה בתפקוד המיני.

שימו לב, אם מופיעות תופעות כמו אלו שהוזכרו לעיל, האגודה למלחמה בסרטן מדגישה כי אין לקבל זאת כתופעה טבעית של העלייה בגיל, אלא יש לפנות לרופא, רצוי לאורולוג, לבירור. במרבית המקרים אין מדובר בסרטן, אך אבחון נכון ובזמן יאפשר מתן טיפול מיטבי מתאים.

 

עוד שירותים, פעילויות ואירועים בנושא:

יום עיון - לקראת יום המודעות תערוך האגודה למלחמה בסרטן, יום עיון ללא תשלום בהשתתפות מיטב אנשי המקצוע בתחום. יום זה מיועד לחולי סרטן הערמונית ובנות זוגם והוא יתקיים ביום רביעי, 5 בספטמבר, במטה האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים ויכלול, בין היתר, הרצאה על תפקוד מיני לחולי סרטן הערמונית.

שירות חברתי - מתנדב לחולה - האגודה למלחמה בסרטן השיקה לאחרונה שירות חברתי, המקשר בין חולה שאובחן עם סרטן הערמונית ובין מתנדב שהתמודד בעבר או מתמודד היום עם המחלה. הקישור יעשה בהתאמה ככל האפשר בין המתנדב לחולה על פי הגיל, מקום המגורים ומאפיינים נוספים, ליצירת שפה משותפת וסיוע הדדי, ובתמיכה מקצועית של האגודה למלחמה בסרטן. למידע והצטרפות ללא תשלום ניתן לפנות למחלקת שיקום ורווחה של האגודה בטלפון 03-5721678, או בדוא"ל: shikum@cancer.org.il

קבוצת תמיכה לחולי סרטן הערמונית - האגודה למלחמה בסרטן מפעילה ללא תשלום ברחבי הארץ קבוצות תמיכה לחולי סרטן הערמונית. כל קבוצה מתכנסת פעם בשבועיים בהנחיה של פסיכולוג קליני בכיר באחד ממרכזי התמיכה 'חזקים ביחד'™ של האגודה למלחמה בסרטן, המשמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. למידע והרשמה יש ללחוץ כאן, או לפנות בטלפון 03-5721678.

בדיקות גנטיות לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית - בשנים האחרונות פותחו מספר בדיקות דם ושתן המבוססות על שינויים גנטיים אופייניים לסרטן הערמונית. שימוש בהן עשוי להצביע על סיכויים מוגברים למציאת סרטן ערמונית, וחלקן אף יכולות לנבא מציאת סרטן בעל מאפיינים אגרסיביים יותר אשר יצריך טיפול. בדיקות אלו משתמשות בפרופילים של שינויים גנטיים שונים ונמצאות למעשה בתהליך של פיתוח ולמידה. כיום הבדיקות אינן כלולות בקווים מנחים כלשהם כבדיקות חובה, ומקומן הסופי בבירור הסיכון לחלות בסרטן הערמונית איננו ברור ומקובל.

רוצה לדרג?
זה יעזור לכל מי שייחפש מידע רפואי על התחום

עוד בתחום