אבנים בבלוטות הרוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אבנים בבלוטות הרוק

חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת באיכות חייהם של הסובלים ממנה. הבעיה ניתנת לטיפול באמצעות טכנולוגיות חדשות המשמשות כתחליף להתערבות כירורגית אבנים בבלוטות הרוק נגרמות בשל חסימה בצינוריות הפרשת הרוק. הסיבה אינה ידועה והיא שכיחה בקרב בני כל הגילאים. חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת קשות באיכות חייהם של הסובלים ממנה וגורמת לירידה דרסטית במשקל, כאבים עזים, יובש בפה, הימנעות מאכילה ורעב. הפתרון היחיד הוא כירורגי. אחד מתוך 20 אלף אנשים נמצא ברמת סיכון גבוהה לפתח אבנים בבלוטות הרוק, סיאלוטיאזיס (sialolithiasis), כך עולה מנתונים סטטיסטיים של Marchal & Dulgurerov מאוניברסיטת ג'נבה בשוויץ. חסימת הרוק: סיכוניםהסימפטום המרכזי של המחלה הינו התנפחות בלוטות הרוק, בדרך כלל בזמן האוכל, תוך תחושה של כאבים עזים. לפני האכילה יש גירוי להפרשת הרוק. אצל הסובלים מחסימה הרוק אינו יכול להיות מופרש...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאבנים בבלוטות הרוק

שקיעת סידן - תמונת המחשה
שקיעת סידן סובלים מכאבי מפרקים המלווים במגבלה בתנועה? כדאי שתכירו: טיפול בגלי הלם, הינו דרך יעילה...
סיאלוגרפיה - תמונת המחשה
סיאלוגרפיה חסימה בבלוטות הרוק, בעקבות אבנים או היצרות של הצינורית - עלולה לגרום אי נוחות ולהתדרדר...
זיהום חיידקי מסוכן - תמונת המחשה
זיהום חיידקי מסוכן חלק מהאנשים נדבקים בחיידק מנינגוקוק, אך לא מפתחים תחלואה. בחלק קטן מהמקרים, החיידק עלול...
נפיחות בטן - תמונת המחשה
נפיחות בטן שפע המאכלים המוגשים במהלך ארוחת החג עשויים לגרום לתחושת נפיחות מעיקה בבטן. ד"ר אולגה רז...
מחלות זיהומיות של חלל הפה - תמונת המחשה
מחלות זיהומיות של חלל הפה סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם. אותם פצעים תמימים לכאורה עלול...
זיהום ויראלי - תמונת המחשה
זיהום ויראלי מתי כאבי הראש עשויים להעיד על בעיה בסינוסים? סינוסים (מערות האף) הם חללי אוויר מצופים ר...
ללמוד עוד על אבנים בבלוטות הרוק
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?-תמונה

קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך העיכול. לעתים...

מאת: פרופ' תלמי...
03/07/2018
מחלות בבלוטות הרוק: אנדוסקופיה-תמונה

בלוטת הרוק נפוחה? ייתכן כי יש חסימה בשל אבן או דלקת. מה...

מאת: ד"ר חנה...
10/12/2015
אבנים בבלוטות הרוק-תמונה

חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת באיכות חייהם...

מאת: ד"ר ליאון...
31/01/2010
בלוטות הרוק: כל הניתוחים-תמונה

בלוטות הרוק אחראיות על הפרשת רוק בחלל הפה. לעתים עלול...

מאת: פרופ' תלמי...
20/03/2016
אולי יענין אותך לדעת...
בלוטות רוק: מתי יש לנתח? - תמונה
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?
קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאבנים בבלוטות הרוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אבנים בבלוטות הרוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הי. אני בן 31 כבר יומים שיש לי כאבים בפה מתחת ללשון בצד שמאל. הכאב מגיע רק בזמן אכילה. וממש אי אפשר לאכול. ולאחר קצת זמן זה נירגע. אין לי סימני נפיחות. הייתי אצל רופא משפחה ונתן לי תרופה בשם קטאפלם. כמו אנטיביוטקה רק לא לדלקת.. והוא אמר לי שיכול להיות שזה אבנים בבלוטת הרוק. רציתי לדעת במידה וזה באמת אבנים. אם יש תרופה ראשונית לפני שעושים טיפול להוציא את האבנים או לא?

יוני שלום כאבים ברצפת הפה בזמן האוכל יכולים להיות קשורים לבעיה בבלוטות הרוק. לא ניתן לדון לגבי אבחנה ספציפית כמו אבנים או בעיות אחרות בלי בדיקת מומחה. מציעה לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק. רפואה שלמה!

היי בת 18, בריאה בדרך כלל אך בתקופה האחרונה מרגישה חולשה לא רגילה, הייתי אצל רופא אף אוזן גרון עקב בלוטות נפוחות וכאבים בעת אכילה הוא אמר שיכול להיות שיש לי אבנים בבלוטות רוק- הופנתי לאולטראסאונד יש לי גם מחלת רפלוקס שלא מטפלת בה כמו שצריך יכול להיות שהאבנים בבלוטות רוק כביכול נוצרו בגלל זה? יש לי גם הפרשת רוק רבה מתחת ללשון ועם זאת יובש בשפתיים , אשמח למענה

שלום! אבן בבלוטת הרוק גורמת, לרוב, לנפיחות או כאבים באחת מבלוטות הרוק הגדולות. חולשה כללית אינה תופעה נפוצה במקרים כאלו. רפלוקס אינו ידוע כגורם לאבנים. ממליצה לך להשלים בדיקת אולטראסאונד צוואר, ועל פי תוצאותיו, להמשיך בירור אא"ג/מומחה לבלוטות הרוק. בהצלחה !

היי , חוזרת אלייך לאחר שעשיתי אולטראסאונד לא נמצאו אבנים אך בלוטות לימפה מוגדלות ושמורות בגודלן, בלוטס פרוטיס שמאל 1.9 ובלוטת פרוטיס ימין 0.9 מה זה יכול להיות? חזרתי לבירור אצל רופא אף אוזן גרון הוא אומר שהצרבות אולי פגעו לי בבלוטות הרוק והייתה דלקת וזה אמור לעבור לבד, יש בסיס לדבריו?

שלום, בתי עשתה צילום אולטרה-סאונד צוואר בגלל אבן בבלוטת הרוק ונפיחות של בלוטת הלימפה. התוצאות : בלוטת מגן- אונה ימנית גודל רגיל 4.8 1.2X 1.1Xמרקם לא אחיד, אך לא הודגם תהליך מוקדי. אונה שמאלית - גודל רגיל ,4.6 1.2X1.3X מירקם לא אחיד ,אך לא הודגם תהליך מוקדי. איסטמוס לא מעובה, לא אחיד, ללא תהליך מוקדי. וסקולריזציה בבלוטת הרוק רגילה. בלוטות הפרוטיס- תקינות דו צדדיות. בלוטת רוק תת ליסטית מימין בגודל ומבנה תקין. בלוטת רוק תת ליסטית משמאל הודגם מבנה היפואקואי מוצא בגודל 2.6 2.3X ס"מ. הודגמה וסקולריזציה בתוכו, הודגם מוקד היפואקואי בגודל כ-0,7 ס"מ בצורה של V הפוך. קרוב לודאי אבן. מימין הודגמו בלוטות לימפה בודדות בשרשרת גוגולרית בלבד, הגדולה 1.3 0.3X ס"מ , מבנה שמור, לא הודגמה וסקולריזציה חריגה. בצוואר משמאל הודגמה בלוטת לימפה מתחת לזווית של לסת תחתונה 2.3 0.4X ס"מ מבנה שמור, לא הודגמה וסקולריזציה חריגה. משמאל בשרשרת גוגולרית הודגמו בלוטות לימפה נוספות בגודל 1.5 0.3X ס"מ, מבנה שמור, לא הודגמה וסקולריזציה חריגה. סיכום: מחלה דיפוזית של בלוטת התריס כמתואר. לימפאדנופטיה כמתואר, כנראה בלוטות לימפה תגובתית. ממצאים בבלוטת רוק תת ליסטית כמתואר, כנראה מדובר באבן ומממצא מסביב, בצקת? אחר? רצוי מעקב והמשך ברור. משמאל: TIRADS 2 מימין: TIRADS 2 הבת קיבלה בתחיל 7 ימים אוגמנטין פעמיים ביום על ידי רופאת משפחה. במיון בבית חולים שהיתה קיבלה 10 ימים נוספים אוגמנטין פעמיים ביום ו-5 ימים סטרואידים וצילום צוואר. בתי מרגישה שמוגלה משתחררת לה וכן גם חול . אשמח לשמוע מה המלצתך להמשך טיפול. בימים הקרובים יש לבת תור לבית חולים. בתודה מראש לי

לי שלום! אתייחס לממצאים בבלוטת הרוק: עושה רושם כי אכן יש אבן בבלוטת הרוק התת לסתית משמאל. בלוטת הלימפה יכולה להיות תגובתית לבעיה החסימתית/דלקתית בבלוטת הרוק. הטיפול המתאים מותאם למטופל, לאחר בדיקתו במרפאה. עליך לפנות עימה למרפאת בלוטות רוק להמשך בירור וטיפול. בהצלחה!

לכבוד דר גילת שלום! הובחנתי בבדיקת CT אבן 7ממ בפרוטיס 1.האם אפשר להשאיר את האבן ללא טיפול או חייב להוציא אותה עד כמה מסוכן להשאיר? הרופא קבע טיפול שכולל סידרה של ריסוק חוץ ולאחר מכן אנדוסקופיה ? 2 האם הטיפול מתבצע עד לריסוק סופי של האבן וכולל הוצאת הפירורים באנדוקופיה? בתודה תומר

תומר שלום אבן בבלוטת הרוק דורשת מענה, כיון שמדובר במוקד חוסם, שעלול לגרום לדלקות וזיהומים בבלוטת הרוק ובצוואר. לא תמיד ניתן לרסק באופן מלא אבנים בפרוטיס, והטיפול הוא בכל מקרה לגופו. עליך להתוועץ עם הרופא המטפל בך לגבי המקרה הספציפי שלך. בהצלחה!