אבנים בבלוטות הרוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אבנים בבלוטות הרוק

חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת באיכות חייהם של הסובלים ממנה. הבעיה ניתנת לטיפול באמצעות טכנולוגיות חדשות המשמשות כתחליף להתערבות כירורגית אבנים בבלוטות הרוק נגרמות בשל חסימה בצינוריות הפרשת הרוק. הסיבה אינה ידועה והיא שכיחה בקרב בני כל הגילאים. חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת קשות באיכות חייהם של הסובלים ממנה וגורמת לירידה דרסטית במשקל, כאבים עזים, יובש בפה, הימנעות מאכילה ורעב. הפתרון היחיד הוא כירורגי. אחד מתוך 20 אלף אנשים נמצא ברמת סיכון גבוהה לפתח אבנים בבלוטות הרוק, סיאלוטיאזיס (sialolithiasis), כך עולה מנתונים סטטיסטיים של Marchal & Dulgurerov מאוניברסיטת ג'נבה בשוויץ. חסימת הרוק: סיכוניםהסימפטום המרכזי של המחלה הינו התנפחות בלוטות הרוק, בדרך כלל בזמן האוכל, תוך תחושה של כאבים עזים. לפני האכילה יש גירוי להפרשת הרוק. אצל הסובלים מחסימה הרוק אינו יכול להיות מופרש...
ללמוד עוד על אבנים בבלוטות הרוק
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?-תמונה

קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך העיכול. לעתים...

מאת: פרופ' תלמי...
03/07/2018
מחלות בבלוטות הרוק: אנדוסקופיה-תמונה

בלוטת הרוק נפוחה? ייתכן כי יש חסימה בשל אבן או דלקת. מה...

מאת: ד"ר חנה...
10/12/2015
אבנים בבלוטות הרוק-תמונה

חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת באיכות חייהם...

מאת: ד"ר ליאון...
31/01/2010
בלוטות הרוק: כל הניתוחים-תמונה

בלוטות הרוק אחראיות על הפרשת רוק בחלל הפה. לעתים עלול...

מאת: פרופ' תלמי...
20/03/2016
אולי יענין אותך לדעת...
בלוטות רוק: מתי יש לנתח? - תמונה
בלוטות רוק: מתי יש לנתח?
קשה להפריז בתרומה של בלוטות הרוק לתהליך...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאבנים בבלוטות הרוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אבנים בבלוטות הרוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הי. אני בן 31 כבר יומים שיש לי כאבים בפה מתחת ללשון בצד שמאל. הכאב מגיע רק בזמן אכילה. וממש אי אפשר לאכול. ולאחר קצת זמן זה נירגע. אין לי סימני נפיחות. הייתי אצל רופא משפחה ונתן לי תרופה בשם קטאפלם. כמו אנטיביוטקה רק לא לדלקת.. והוא אמר לי שיכול להיות שזה אבנים בבלוטת הרוק. רציתי לדעת במידה וזה באמת אבנים. אם יש תרופה ראשונית לפני שעושים טיפול להוציא את האבנים או לא?

יוני שלום כאבים ברצפת הפה בזמן האוכל יכולים להיות קשורים לבעיה בבלוטות הרוק. לא ניתן לדון לגבי אבחנה ספציפית כמו אבנים או בעיות אחרות בלי בדיקת מומחה. מציעה לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק. רפואה שלמה!

יש לי כבר כמה ימים נפיחות ליד ומתחת לאוזן כנראה אבנים בבלוטת הרוק. האנטיביוטקה גרמה לי לשילשולים קשים. האם זה יעבור מעצמו או צריך טיפול ניתוחי?

מירילי שלום! נפיחות באיזור כפי שאת מתארת, יכולה להעיד על תהליך חסימתי או דלקתי בבלוטת הרוק. הסיבה המדויקת הגורמת להופעת נפיחות זו, צריכה להבחן ע"י מומחה לעניין. לא בהכרח מדובר באבנים. אנא פני לבדיקת מומחה למחלות בלוטות הרוק. רפואה שלמה!

מה הסכנות בהשארת אבן בבלוטת הרוק כאשר אין כאבים ואין כל הפרעה? האם חובה להשיר את האבן?

אבן בבלוטת הרוק גדלה בממוצע כ 1 ממ בשנה. ישנה סבירות גבוהה שמתישהו תתחלנה דלקות ונפיחויות והפרעה בשגרת החיים. כיום ניתן להוציא אבנים אלו בגישות כירורגיות מזעריות עי אנדוסקופ , ללא חתכים חיצוניים . עם סיכון מזערי בידיים מיומנות. בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת

שלום לפני מספר ימים לאחר אכילה התנפחו לי הפנים בצד שמאל. בבדיקת רופא הועלה חשד לחסימה (אבן) בבלוטת הרוק. בדיקת דם AMYLASE הערך 142 כאשר המקסימום הוא 100 בינתיים (ובלי לפתוח עין הרע) הנפיחות ירדה . השאלה היא מה צריך לעשות עכשיו? האם יש צורך בטיפול? אם כן מהו? האם יש טיפול מונע? אודה על התייחסות לשאלתי

‏שלום, בשלב ראשון יש לאבחן את ‏גודלה ומיקומה של האבן. אחרי ירידת הנפיחות הבדיקה הראשונה המומלצת היא אולטראסאונד. ‏לאחר מכן, כדאי להבדק אצל רופא המעוסק בתחום לצורך טיפול באבן.