נגישות
נגישות

דלקת בבלוטת הרוק: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בלוטות רוק חסומות: אנדוסקופיה

חסימה בבלוטות הרוק בגלל אבן או היצרות, היא תופעה הכרוכה בכאב ובנפיחות. טכניקה חדשנית מאפשרת אבחון וטיפול באמצעות אנדוסקופיה. אבן נגולה מעל בלוטות הרוק בלוטות הרוק אחראיות על ייצור הרוק, הנוטל חלק חשוב בתהליך עיכול המזון, חיוני בשמירה על ריריות הפה והשיניים ובעל תפקיד נחוץ לצורך דיבור תקין ואכילה. בגופנו שלושה זוגות של בלוטות רוק גדולות: בלוטות הנמצאות מצדי האוזניים (הבלוטות הפרוטידיות), בלוטות הנמצאות מתחת ללסת (הבלוטות התת-לסתיות) ובלוטות מתחת ללשון (הבלוטות התת-לשוניות). לצד בלוטות עיקריות אלה, ישנן גם בלוטות רוק קטנות המפוזרות בחלל הפה.דלקות בבלוטות הרוק הגדולות יכולות להיגרם בשל מספר גורמים, כאשר השכיח מבינהם הוא חסימה של צינור ההפרשה של הבלוטה. ד"ר הילה קליין, כירורגית פה ולסת, מסבירה: "בלוטות הרוק מפרישות רוק במגוון מצבים, כחלק מתהליך העיכול. במקרים מסוימים ישנה חסימה של צינוריות ההפרשה של הבלוטה. כאשר צינוריות ההפרשה של...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדלקת בבלוטת הרוק

אבנים בבלוטות הרוק - תמונת המחשה
אבנים בבלוטות הרוק חסימת דרכי הרוק, עד כדי היווצרות אבנים, פוגעת באיכות חייהם של הסובלים ממנה. הבעיה ניתנת...
דלקת אוזניים - תמונת המחשה
דלקת אוזניים שקד שלישי מוגדל אינו רק מטרד "לא נעים", אלא עלול לגרום לילד פגיעה בשמיעה, עיכוב בהתפתחו...
ללמוד עוד על דלקת בבלוטת הרוק
בלוטות רוק חסומות: אנדוסקופיה-תמונה

חסימה בבלוטות הרוק בגלל אבן או היצרות, היא תופעה הכרוכה...

מאת: ד"ר הילה...
08/07/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדלקת בבלוטת הרוק?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דלקת בבלוטת הרוק: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לפני כחצי שנה עברתי ניתוח fase להוצאת מוקוצלה בסינוס הפרונטלי לאחר כשבועיים מהניתוח התנפח לי בלחי הימני וגילו שיש לי זהום בבלוטת הרוק עברתי אנדסקופיה וטיפול באוגמנטין.בביקורת האחרונה לגבי ניתוח הסינוס הבדיקה היתה כואבת מאוד ואובחן מלאות בסינוס הימני שבוע אחרי הביקורת בלוטת הרוק הימנית התנפחה מאוד ודוב גילו לי דלקת בבלוטת הרוק ואני לפני אנדסקופיה נוספת שאלתי האם יש קשר בין הסינוסים לבלוטות האם הזהום בסינוסים עלול לפגוע בבלוטות הרוק

אורית שלום! לא ידוע על קשר בין מחלות סינוסים למחלות בבלוטות הרוק, אולם, במקרה שקיימת בעיה "רדומה" באחת מבלוטות הרוק, היא עלולה להתפרץ בתנאים של מחלה חריפה אחרת או לאחר ניתוח בהרדמה כללית..יתכן כי זה המצב אצלך. לאור זיהומים חוזרים בבלוטות הרוק עלייך לפנות להמשך בירור וטיפול מומחה למחלות בלוטות הרוק. רפואה שלמה!

לפני 5 שנים התנפחה לי הלחי בצד שמאל מאוד. והייתה גם אדומה. רצתי לרופא, נתן לי אוגמנטין. אמר לי שזו דלקת בבלוטת הרוק. ואכן, כעבור כמה ימים זה נעלם. ומאז אחרי 5 שנים פתאום האירוע חזר. עליי לציין שזה קרה אחרי תקופה שאכלתי יום יום גלידה קרה בכמויות. בכל מקרה, לקחתי שוב את האוגמנטין אבל הפעם זה עזר מעט והאירוע נותר. עשו לי אולטראסאונד - לא גילו שום ממצא (לא אבן ולא חסימה). לקחתי רתופות נתורפתיות לחיזוק מערכת חיסונית והניפחות טיפה ירדה. אבל עד היום בתכלס אני סובל גם בנפיחות בעת האכילה שיורדת מהר מייד לאחר תום האכילה וגם מכאבים שמקרינים לאוזן. בנוסף בבדיקות דם שעשיתי בשנים האחרונות העמילאז שלי גבוה והוא הולך ונעשה גבוה יותר כל שנה (מגיע לערכים של 200-500). מה עליי לעשות כדי לפתור את הבעיה? ולמי עליי לפנות. עליי לצין שרופא א.א.ג. שלל אפשרות של זיהום באוזן התיכונה ובדיקות בלוטת התריס TSH נורמליות ורגילות כך שספק אם זה בלוטת התריס. אשמח לדעתך?

משה שלום! ברור למדי כי אתה סובל מדלקת חוזרת/כרונית בבלוטת הפרוטיס. ברוב המקרים ניתן להביא להקלה או ריפוי באמצעות טיפול אנדוסקופי בבלוטה. עליך לפנות להמשך בירור וטיפול מומחה למחלות בלוטות הרוק.

שלום, לפני מספר ימים "אימצה" אותי חתולה (בערך בת שנה-שנתיים), אני מאכילה אותה בחצר הבניין, היא אוכלת ונראית מאוד בריאה. אבל אתמול שמתי לב שנוזל לה ריר מהפה, והשפה התחתונה שלה תמיד רטובה. ממה זה יכול להיגרם? אני יוכל לקחת אותה לוטרינר רק ביום ראשון לכן עד אז ארצה לדעת מזה יכול להיות..

הפרשת רוק מוגברת או יצור רוק מוגבר יכולים לנבוע מ: הרעלות ותרופות שונות,דלקת מקומית בחלל הפה המזוהה ברמת הלשון החניכיים השיניים או הריריות, גוף זר ,גידול, טראומה או דפקט מולד, מחלות ויראליות, פחד עצבנות וסטרס, בעיות בליעה, דלקות בבלוטות הרוק ,דלקת שקדים ובעיות מטאבוליות. כדי לעלות על מקור הבעיה יש להשלים בדיקה פיזיקאלית כללית של החתולה.

שלום בני בן שלוש וחצי, שוקל 14 קילו. סובל מזה כשבוע מחום גבוה בערבים/לילות. שיעול, עיניים מודלקות. אובחן כסובל מדלקת ראות שלשום והחל לקבל מוקסיפן לראשונה בחייו. היום בבוקר אחרי 4 מנות של מוקסיפן בבת אחת מול עיניי התנפח לו האזור שבין האוזן ללחי במהירות מטורפת מול העיניים! כמו שקורה לו בכלל כשהוא נעקץ ומתנפחת לולמשל העין. הלכנו לרופא שלא ידע מה זה אבל אמר לקחת אוגמנטין במקום מוקסיפן כי זה מכסה גם זיהום של בלוטת הרוק. הוא אמר שגם יכול להיות חזרת או חצבת או כל אלה... הילד סובל מכאב י בטן מהמוקסיפן ובקושי אוכל בגלל הדלקת ראות, אני חוששת מאנטיביוטיקה קשוחה כל כך. 1. האם ייתכן שזו בכלל אלרגיה למוקסיפן? העובד השההתנפחות הופיעה רק שבוע אחרי החום ודלקת הראות לא יכולה לרמז על זה? 2. האם ייתכן שזו חזרת או שבחזרת ההתנפחות מופיעה מיד עם החום - זה אגב לא מתחת ללסת ולאמאחורי האוזן כמו, זה באזור הלחי אוזן. 3. האם אל כדאי לחכות עוד יום לראות אויל זה ויראלי כתוצאה מניקוז של הליחה כנראה או משהו שקראתי שקורה בבלוטות הלימפה? הילד סובל כל כך ואני חוששת מאנטיביוטיקה נוספת חזקה שצריך להתחיל מחדש עכשיו. תודה

אנה שלום! ראשית, המונח "אנטיביוטיקה קשוחה" הוא מונח עממי וכמעט לחלוטין מוטעה. אנטיביוטיקה ניתנת בהתאם לצורך קליני, והצורך של הגוף להתמודד עם זיהום חיידקי קשה לאין שיעור מהצורך להתמודד עם האנטיביוטיקה. בנוסף, מרבית האנשים לא סובלים מתופעות לוואי משמעותיות הקשורות באנטיביוטיקה עצמה. במידה וקיים חשד קליני גבוה לדלקת בבלוטת הרוק מומלץ לתת כיסוי ראשוני באוגמנטין. האם האבחנה במקרה שלכם היא דלקת או זיהום בבלוטת הרוק- קשה לומר, הנפיחות עצמה יכולה להיות קשורה לבלוטת לימפה מקומיות או למחלה ויראלית. מקווה שבנך מרגיש יותר טוב בינתיים, אך אם לא- ממליצה מאד להבדק ע"י מומחה לבלוטות הרוק. רפואה שלמה!