תסמונת סיוגרן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כאב נוירופתי: חשמל זורם בכפות רגליך

כאב שורף ברגליים, המלווה בתחושות דומות לזרמים חשמליים, דקירות מחטים ונמלול – כל אלו הן תלונות שכיחות בגיל מבוגר, שמקורן הוא עצבי (כאב נוירופתי). מהם הגורמים השכיחים לכאבים אלה וכיצד ניתן לסייע לחולים? כאבים נוירופתיים (עצביים) מהווים גורם שכיח מאד לתלונות של חולים, בעיקר בקרב בני 60 ומעלה. ההערכות הן כי רק בארה"ב כ-15-20 מיליון איש סובלים מכאבים נוירופתיים. כאשר הכאבים הנוירופתיים מופיעים ברגליים או בידיים (נוירופתיה היקפית -Peripheral Neuropathy), מקור הכאב הוא בעצבים ההיקפיים (פריפריים) החולים, המייצרים פעילות חשמלית בלתי תקינה. המוח מפרש את הפעילות החשמלית האבנורמלית בצורות שונות, של הפרעות תחושה כגון: כאב, זרמים חשמליים ברגליים, עקצוצים, שריפה ובעירה, סיכות ומחטים, נמלול, הרדמות, רגישות יתר למגע, תחושת דריכה על אבנים ועוד. ברוב המקרים, הכאבים הנוירופתיים שכיחים יותר בכפות הרגליים. הכאבים עלולים להופיע בכל שעות היממה, גם במנוחה ופוגעים מאד באיכות חייו של החולה. כאשר הכאבים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לתסמונת סיוגרן

אלרגולוגיה ואימונולוגיה - תמונת המחשה
אלרגולוגיה ואימונולוגיה האובך שמגיע לא פעם בתקופה זו של השנה, עלול לגרום לבעיות בריאותיות לא נעימות. אז מי נמצא...
ראומטולוגיה - תמונת המחשה
ראומטולוגיה במחלות אוטואימוניות חשוב מאוד להקפיד על אבחון מדויק ותחילת טיפול מהיר, בטרם נגרם נזק בל...
יובש בעיניים - תמונת המחשה
יובש בעיניים תסמונת העין היבשה פוגעת בכ-15% מהאוכלוסייה. ניתן לטפל בה באמצעים יחסית פשוטים, דמעות מל...
ראומטיזם - תמונת המחשה
ראומטיזם דלקת מפרקים שגרונית גורמת לכאב ולקשיים רבים בתפקוד. פרופ' משה טישלר סוקר את דרכי הטיפול...
מחלות זיהומיות של חלל הפה - תמונת המחשה
מחלות זיהומיות של חלל הפה סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם. אותם פצעים תמימים לכאורה עלול...
ללמוד עוד על תסמונת סיוגרן
כאב נוירופתי: חשמל זורם בכפות רגליך-תמונה

כאב שורף ברגליים, המלווה בתחושות דומות לזרמים חשמליים,...

מאת: ד"ר רון דבי
12/09/2018
תרופות: שלא תצאו בשן ועין-תמונה

הרופא רשם לכם טיפות עיניים? זהירות: אתם עלולים לסבול...

מאת: פרופ' סלומון...
04/10/2016
בעיות בריאות: רואים אותן בעיניים-תמונה

מצב העיניים מושפע ממחלות רבות ולעתים אף ניתן לאבחן מחלות...

מאת: פרופ' גיא...
13/12/2016
סרטן בילדות: סיכון לאוטואימוניות-תמונה

מחלה ממאירה בילדות מעלה בבגרות את הסיכון ב-40% ויותר,...

מאת ד"ר עמית...
23/11/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתסמונת סיוגרן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תסמונת סיוגרן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי. אני סובלת מלופוס סיוגרן ופיברומיאלגיה . בחודשים האחרונים מתנפח לי צד ימין של הלחי והצוואר ואני לא מסוגלת ללעוס/ לאכול, טופלתי באנטיביוטיקה אשר הקלה בכאב אך לא העלימה. לאחר האנטיביוטיקה בוצע אולטראסטונד שהממצא היחידי בו היה צ'יסטה קולואידית זעירה בבלוטת התריס בצד ימין . כל הזמן הכאב בא והולך, עכשיו שוב נפוח, שוב כואב (כחודש וחצי לאחר הטיפול האנטיביוטי), שוב לא מסוגלת לאכול, מומחה אף אוזן גרון מפנה למומחה אחר, כבר לא יודעת למי לפנות וסובלת מאד.

שירי שלום! מחלת סיוגרן גורמת לעיתים לתופעות דלקתיות בבלוטות הרוק, כלומר נפיחויות, כאבים ולעיתים זיהום משני. הטיפול במקרים אלה הוא לרוב טיפול אנדוסופי של בלוטות הרוק- בטיפול זה אנו מנקים את הבלוטה, מחדירים חומר אנטי- דלקתי, ומשחררים חסימות הקיימות בתעלות המנקזות את הבלוטה. ממליצה לפנות למומחה למחלות בלוטות הרוק לבדיקה וטיפול. בריאות שלמה!

שלום רב לפני כשנה נטלתי יומיים מינון גבוה ביותר של צמחים סיניים. לאחר המנה הרביעית נתקפתי צימאון נורא וחריג. כשנרגע הצימאון בבת אחת התייבש לי כל הפה. מאז כמעט ואין לי רוק בפה. כל פעם צורב לי במקום אחר. בגרון. בשפתיים. הטעם רע וקשה בפה. ביצעתי כל הבדיקות האפשריות ללא ממצא. אין לי יובש במקומות אחרים אלא רק בחלל הפה. הרופאים לא חושבים שזה סיוגרן ואין להם מושג מה זה. כשיש גירוי חיצוני כמו לימון אוכל או מסטיק הרוק מופרש אך בלי זה הרוק לא יוצא בכוחות עצמו. האם יש עוד בדיקה כלשהיא שמתאימה לתופעה הזאת שכדאי לבצע? זה יתכן ממקור עצבי שלא יזוהה אי פעם?? והאם אחרי שנה יש עוד סיכוי שזה יחזור לעצמו?? תודה רבה רעות

רעות שלום! לצערי הרב, אנו נתקלים לא מעט בתופעות לוואי שונות של תוספי מזון ו"תרופות" מהסוג הלא קונבנציונלי, שאינן מדווחות, מבוקרות או נחקרות באופן הראוי בשל היותם "תוספי מזון" ולא תרופות. בהנתן שכך, היכולת שלי לומר לך איזה נזק עלול להגרם משימוש יתר מוגבל מאד. יובש פה הנמשך תקופה ארוכה צריך להבדק ע"י רופא מומחה למחלות בלוטות הרוק, ישנם גורמים שונים העלולים לגרום לתופעה זו, ובהתאם ניתן "לתפור" טיפול מתאים לבעיה. רפואה שלמה!

שבוע טוב. לפני חמישה ימים, הוצאו לי 4 בלוטות רוק זעירות מהשפה התחתונה לשאלת סיוגרן (מאובחנת בלופוס וסובלת יובש בפה), אני סובלת נורא מאז הבדיקה, כל הפה כואב לי, מתקשה לאכול וגם קצת לדבר, קיבלתי גם אפטה צמודה לאזור התפרים. האם זה סביר שהכאבים עדין כה חזקים? השפה התחתונה משמאל גם נפוחה ומבחוץ על השפה ישנו שטף דם והשפה רדומה כל הזמן. ממש אודה על תשובתך

גילי שלום. יתכן והביופסיה שבוצעה היתה קשה מסיבות טכניות- אולי בלוטות הרוק שלך מועטות וזעירות בשל מחלה קיימת. בכל מקרה, עליך לפנות למי שביצע את הביופסיה כדי להבדק ולקבל מענה לשאר שאלותיך, כי רק מי שביצע יודע מה ראה ומה עשה...בהצלחה!

שלום. אני סובלת מתסמונת סיוגרן. אתמול קרתה לי תופעה מוזרה - היה לי פצע מגרד קטן ברגל וגירדתי אותו (לא בצורה חזקה), ולאחר הגירוד צצו לי מעין נקודות אדומות באזור. האם יכול להיות שזה וסקוליטיס? האם זה תהליך אופייני לוסקוליטיס (גרד שלאחריו מופיעות נקודות אדומות)?

סביר להניח שזה מגרד עז. אם לכ יעבור ממליץ על ביופסיס

פורומים בנושא תסמונת סיוגרן
פורום אנגיואדמה תורשתית
טלי לוי וד"ר אבנר רשף ישיבו על שאלות הגולשים שנוגעות לאנגיואדמה תורשתית...