בלוטת הרוק חסומה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בלוטות רוק חסומות: אנדוסקופיה

חסימה בבלוטות הרוק בגלל אבן או היצרות, היא תופעה הכרוכה בכאב ובנפיחות. טכניקה חדשנית מאפשרת אבחון וטיפול באמצעות אנדוסקופיה. אבן נגולה מעל בלוטות הרוק בלוטות הרוק אחראיות על ייצור הרוק, הנוטל חלק חשוב בתהליך עיכול המזון, חיוני בשמירה על ריריות הפה והשיניים ובעל תפקיד נחוץ לצורך דיבור תקין ואכילה. בגופנו שלושה זוגות של בלוטות רוק גדולות: בלוטות הנמצאות מצדי האוזניים (הבלוטות הפרוטידיות), בלוטות הנמצאות מתחת ללסת (הבלוטות התת-לסתיות) ובלוטות מתחת ללשון (הבלוטות התת-לשוניות). לצד בלוטות עיקריות אלה, ישנן גם בלוטות רוק קטנות המפוזרות בחלל הפה.דלקות בבלוטות הרוק הגדולות יכולות להיגרם בשל מספר גורמים, כאשר השכיח מבינהם הוא חסימה של צינור ההפרשה של הבלוטה. ד"ר הילה קליין, כירורגית פה ולסת, מסבירה: "בלוטות הרוק מפרישות רוק במגוון מצבים, כחלק מתהליך העיכול. במקרים מסוימים ישנה חסימה של צינוריות ההפרשה של הבלוטה. כאשר צינוריות ההפרשה של...
ללמוד עוד על בלוטת הרוק חסומה
בלוטות רוק חסומות: אנדוסקופיה-תמונה

חסימה בבלוטות הרוק בגלל אבן או היצרות, היא תופעה הכרוכה...

מאת: ד"ר הילה...
08/07/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבלוטת הרוק חסומה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בלוטת הרוק חסומה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, ביתי בת 6.5 לפני שלושה ימים גילינו בפה באזור בלוטת הרוק נפיחות ממש שלפוחית גדולה. א.א.ג. שראה אותה אמר שזו ציסטה והפנה לאולטרסאונד למחרת בבוקר השלפוחית התפוצצה וירדה והיום שום התמלאה . הרופא ממליץ על ניתוח להורדת הציסטה. בבדיקת האולטרסאונד לא נראה חסימה בבלוטת הרוק. ארצה לדעת :אם ניתוח זו האופציה היחידה שיש כי אני ממש בחששות מהרדמה כללית. אשמח לדעת על רופאים מומחים בתחום . תודה רבה

שלום, אם הציסטה חזרה כנראה שיהיה צורך להוציעה בניתוח. כדי לקבל הנחיות ברורות ממליצה לפנות לאחת ממרפאות אף אוזן גרון ילדים (למשל בבית החולים לילדים דנה).

ד״ר שלום, כבר חודשיים שיש לי בלוטה נפוחה שזזה מתחת ללסת ימין בגודל 0.9 מ״מ, הבלוטה מתקשה מעט בזמן שתייה ובליעת רוק בממצאי הסונר שביצעתי : US צוואר בלוטת התירואיד הודגמה במנחים רוחביים ואורכיים. אונה ימנית- ציר אורך 16*15 מ"מ, מרקם אחיד. אונה שמאלית- ציר אורך 12*13 מ"מ, מרקם אחיד לא הודגמו קישריות בשתי האונות האיסטמוס ñ רוחבו 3 מ"מ, לא הודגמו קשריות. בלוטת הרוק תת ליסתי מימין מעט היפואקוגני ווסקולארי.  כלי הדם, הקרוטידים והג'וגולריים הודגמו תקינים במקומם, ללא דחיקה. הקנה במקומו ואינו מוסט. אין אדנופתיה צוארית . אני לוקחת אוגמנטין כבר 5 ימים ללא שיפור בבלוטה, עד לתור באאג מאוד מודאגת תוכל להגיד לי מה זה אומר ואיך מטפלים? תודה רבה, חנה.

מציינת בנוסף שהבלוטה פתאום כמעט ולא מורגשת, ואם אני בולעת רוק או שותה היא פתאום מופיעה, אין כל כך כאבים, רק לעיתים מורגש באיזור שלה כאב קל כמו כאב גרון...תודה.

חנה שלום! נפיחות באיזור תת לסתי, המחמירה בזמן האוכל, יכולה להעיד על חסימה בבלוטת הרוק. על פי התיאור שנתת, נראה שלא מדובר בתהליך זיהומי או דלקתי חמור בשלב זה...ממליצה לפנות לבדיקת מומחה לבלוטת הרוק להמשך בירור וטיפול.

שלום ד״ר, לאחר ביקור אצל אא״ג נאמר לי שיש צורך רק במעקב. השאלה אם מדובר בחסימה קלה צריך לטפל או שזה משהו שיכול לחלוף ללא טיפול? האם מומלץ לעשות אולטרסאונד של בלוטת הרוק במצב כזה (עשיתי רק אולטרסאונד צוואר)? תודה רבה, חנה.

האם נבדק אם מיץ רימונים עוזר בזמן סתימה בבלוטת הרוק? נאמר לי שהמיץ מגביר את ייצור הרוק ובכך משחרר סתימה.

אריאלה שלום. כל מזון חמוץ או חריף/מתובל מגביר את הפרשת הרוק, ויכול לסייע במקרים של הפרשה מופחתת מסיבות שונות. אני נוהגת להמליץ למטופלי על סוכריות חמוצות ללא סוכר.

לבני יש גוש בצוואר העליון עשינו בדיקת u.s. להלן הפיענוח: באזור הנמוש בשכבת שומן הודגמה בלוטת לימפה במראה סונוגרפי תגובתי בגודל כ- 12*6 ממ , עם מרכז שומני ברור , הודגמה היפרמיה מרכזית קלה , בצוואר לטרלי ותת-לסתי דו-צדדי , הודגמו בלוטות לימפה במראה סונוגרפי תגובתי בגודל מקס עד כ- 21*7 ממ , עם מרכז שומני ברור וללא היפרמיה משמעותית דו-צדדי לא הודגמו הסתיידויות או התנזלויות חשודות דו-צדדי כמו כן יש לציין שיש לו סתימה בבלוטת הרוק מצד ימין עדיין באבחון. ניתן לו אנטיביוטיקה.

שלום רב, נשמע אכן בליפומה. למעקב רופא משפחה בלבד. כריתה שלה רק אם גדלה עם הזמן. בברכה, ד'ר אבי חפץ, א.א.ג. מנהל היחידה לכירורגיה ואונקולוגיה של ראש צוואר באסותא א.ר.ם.- המרכז לרפואת א.א.ג. וניתוחי ראש צוואר באסותא-http://www.aram-ent.co.il 03-7645464