סיאלאנדוסקופיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בלוטות הרוק: האבנים המתגלגלות

חסימה בבלוטות הרוק, בעקבות אבנים או היצרות של הצינורית - עלולה לגרום אי נוחות ולהתדרדר לזיהום. טיפול אנדוסקופי פשוט פותר את מרבית החסימות חסימה בבלוטות הרוק מתרחשת אצל כחצי אחוז מהאוכלוסייה והטיפול בה הוא באמצעות מערכת אנדוסקופית, שפותחה והוכנסה לשימוש לפני מספר שנים. המערכת מאפשרת גישה לחסימה וביצוע ההליך דרך חלל הפה (על פי רוב ללא צורך להוציא את בלוטת הרוק עצמה). מה תפקיד הרוק שאנו מפרישים לחלל הפה? סביב הפה שלנו ישנן 4 בלוטות רוק גדולות. שתיים מהן מצויות בלחיים, קדמית ותחתית לתנוך האוזן, ושתיים מהן באזור שמתחת ללסת. מהבלוטות יוצאים צינורות הפרשה קטנים, האחראים על הובלת הרוק שהופרש אל חלל הפה.הפרשת הרוק מתגברת סביב זמני הארוחה (לעיתים רק המחשבה על אוכל מעוררת אותה) ובמהלך הארוחה עצמה. היא מופחתת מאוד במהלך הלילה. תפקיד הרוק לסייע בריכוך המזון, על מנת לאפשר את בליעתו. נוסף על כך, לרוק תפקיד חשוב במניעת עששת, משום...
ללמוד עוד על סיאלאנדוסקופיה
שיני בינה כלואות: עקירה חכמה-תמונה

שיני בינה כלואות עלולות לגרום לכאב כרוני בחלל הפה - ובמקרים...

מאת: ד"ר שלמה...
13/01/2015
מחלות בבלוטות הרוק: אנדוסקופיה-תמונה

בלוטת הרוק נפוחה? ייתכן כי יש חסימה בשל אבן או דלקת. מה...

מאת: ד"ר חנה...
10/12/2015
עקירה כירורגית: כיצד ומדוע?-תמונה

עקירת שיניים כירורגית נחוצה כאשר יש צורך בהפשלת החניכיים או...

מאת: ד"ר הילה...
13/08/2016
בלוטות רוק חסומות: אנדוסקופיה-תמונה

חסימה בבלוטות הרוק בגלל אבן או היצרות, היא תופעה הכרוכה...

מאת: ד"ר הילה...
08/07/2013
אולי יענין אותך לדעת...
אנדוסקופיה של בלוטות הרוק - תמונה
אנדוסקופיה של בלוטות הרוק
נפיחות באזור הלסת התחתונה, המלווה לעתים...
הרמת סינוס - תמונה
הרמת סינוס
מדריך הניתוחים: הרמת סינוס היא פעולה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסיאלאנדוסקופיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סיאלאנדוסקופיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. בני בן 3.10 חודשים אובחן לפני חצי שנה עם זיהום בפרוטיס בצד ימין לאחר בדיקות אאג ובדיקות דם. טופל באוגמנטין. כעת אחרי פחות מחצי שנה שוב אותה נפיחות ואותו מקרה אך בצד שמאל. נתנו לנו שוב אנטיביוטיקה. הרופא אמר שזה חריג שיש זיהום בפרוטיס בטווח ככ קצר. מאוד מודאגת.

טל שלום! זיהומים חוזרים בבלוטת הרוק בגיל ילדות הינה תופעה המוכרת לנו היטב. לאחר בדיקה מתאימה, הטיפול המקובל הוא לרוב טיפול אנדוסקופי בבלוטת הרוק, ולא טיפול אנטיביוטי. חשוב מאד להבדק ע"י מומחה למחלות בלוטות הרוק, כי המחלה נוטה להחמיר באין טיפול מתאים. בהצלחה!

ד"ר קליין שלום רב,ראשית אציין שעברתי פעמיים אנדוסקופיה של בלוטת הרוק צד שמאל על ידך.כחודש אני סובלת מכאב קבוע באוזן שמאל עם הפרשת רוק מוגברת,לדעת רופא המשפחה הבעיה היא במפרק הלסת,רופא אף אוזן גרון הפנה אותי לאולטרסאונד בלוטות ולבדיקת fna בלוטות והפנה אותי למחלקת פה ולסת בבי"ח פוריה.אבקש את חוות דעתך מאחר וטופלתי במחלקה בבי"ח רמב"ם.

תחילה אם את סובלת מכאבים באותו הצד שעברת אנדוסקופיה. מדוע את לא מגיעה לביקורת? שנית אכן בלוטת הרוק הסמוכה לאוזן יושבת בסמיכות רבה למפרק הלסת ולעיתים קשה לאבחן את מקור הבעיה. את יכולה לבחור לאיזה ביח לפנות. בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת.

שלום אני עברתי לפני שבוע אנדוסקופיה של בלוטת הרוק והוצאת אבן גדולה וכרגע כשאני אוכל משהו מתנפח לי מתחת ללשון אני מרגיש כאילו יש לי כדור מתחת ללשון ממש כואב והלשון גם רדום האם זה דבר שעובר עם הזמן

אריק שלום לגבי התחושה - במידה ונפגע עצב הלשון במהלך הפרוצדורה תתכן רדימות של הלשון באותו הצד. לעיתים מדובר בתופעה זמנית בלבד ושבוע זה זמן סביר שעדיין יהיו כאבי החלמה ושינויי תחושה. במידה וישנה נפיחות בזמן האכילה ייתכן והצינור ממנו הוצאה האבן עדיין חסום או שישנה פגיעה בבלוטת הרוק התת לשונית. יש לפנות לרופא/ה שביצע/ה לצורך ביקורת וטיפול במידת הצורך. בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת.

תודה רבה דר' קליין על תשובתך לשאלה בנושא "בלוטת רוק נפוחה, יובש בפה ובעיניים". ברשותך, שאלת המשך קצרה- כעת נותרו הבלוטות התת-לסטיות מוגדלות ונוקשות ואולטרסאונד מצביע על כך שהן מודלקות. בעקרון, מה עושים במצבים כאלה במגמה לטפל בדלקת ולהוריד את נפיחות ונוקשות הבלוטות? אנטיביוטיקה לא עזרה בנושא ולכן החשד הוא כי לא מדובר בדלקת חיידקית. נאמר לנו שיתכן ויהיה צורך בשטיפת הבלוטות והחדרת סטרואידים מקומית. האם זו אכן דרך הטיפול המומלצת? האם ישנן אפשרויות נוספות שאינן דורשות התערבות ניתוחית הכוללת הרדמה מלאה? תודה רבה, דקלה

דקלה שלום דלקת בבלוטות הרוק היא בדכ חסימתית ונובעת מנוכחות אבנים או היצרות. במידה ואין מדובר באבן אלא היצרות , שטיפה בלבד לא תסייע ויש צורך לבצע הרחבה מקומית של איזור ההיצרות. פרוצדורה זו נעשית בעזרת אנדוסקופ ( סיאלאנדוסקופיה) , מומלץ לפנות לרופא המומחה בתחום ולא לבצע רק שטיפות שעשויות לתת הקלה זמנית בלבד. בברכה, ד"ר הילה קליין מומחית בכירורגית פה ולסת.