פורום לוקמיה והשתלות מח עצם

הפורום נותן מענה לחולים עם לוקמיה חריפה ולחולים העומדים לעבור השתלות מח עצם או שעברו השתלות מח עצם בעבר, בהם יש צורך במעקב ארוך טווח.

במסגרת הפורום, אתם מוזמנים לשאול כל מה שמעניין אתכם על המחלה, הסימפטומים, תהליך ההשתלה, ההשתלה עצמה ומה שקורה לאחר מכן.

.
111 הודעות
103 תשובות מומחה

מנהל פורום לוקמיה והשתלות מח עצם

21/09/2019 | 20:15 | מאת: השתלת תאי צואה

שלום רה פרופ' רם בעלי עבר תרומת מח עצם בשל סרטן אבל נאמר לי שקיבל מחלת השתל נגד המאכסן שילשולים חריפים אי יכולת לגשת לשירותים הציעו לו לעבור השתלת תאי צואה בכדורים קפואים . לפי מאמרים שקראתי הבנתי שזה טיפול מסוכן ומחקר קליני האם את הכדורים נותנים לפי משקל גוף ? בעלי מאוד רזה 40 קילו ? מאוד חוששת תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

השתלת צואה היא טיפול נסיוני במחלת השתל נגד המאכסן. המחשבה היא שמתן חיידקים "טובים" יכולה לסייע בריפוי המעי. הצואה ניתנת בכדורים במספר קבוע ולא לפי משקל גוף. למרות שאין לנו עדיין עדויות חד משמעיות ליעילות הפעולה, יש מקום לשקול את הטיפול בייחוד במקרים בהם לא היתה תגובה מספקת לטיפול בסטרואידים ובקו טיפול נוסף. בברכת בריאות.

22/09/2019 | 09:39 | מאת: תאי צואה

תודה על המענה המקצועי והאדיב עוד שאלה בבקשה קראתי בנוסף שעוצרים את הניסוי שמטופל אחד נפטר מהמשתלה בארצות הברית והבנתי שגם בארץ מטופלת נפטרה ב-1 ביולי 19 מנהל המזון והתרופות בארצות הברית מזהיר כי הטיפול הניסיוני החדש עלול לגרום לזיהומים ומחלות. מטופל אחד כבר מת מהשתלה שלא עלתה יפה בחודש שעבר פרסם מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אזהרה מפני הסיכונים הכרוכים בהשתלות צואה. ההודעה באה בעקבות זיהומים קשים שהתפתחו אצל שני חולים שקיבלו את הטיפול הניסיוני – אחד מהם אף מת מהזיהום. אזהרת הבטיחות הזאת הובילה גם לעצירת ניסויים קליניים בהשתלות צואה עד שיגובשו הנחיות בטיחות מעודכנות לטיפול החדשני ? מצטערת על אורך השאלה הרבה חששות ודאגות תודה רבה

תצטרכי להתעניין בנושא אצל הרופא המטפל שלכם. הפרוטוקול, התכשיר, והמחקרים שונים מבית חולים אחד לבית חולים אחר. בברכת בריאות.

11/09/2019 | 23:05 | מאת: טרמי אבי

שלום וברכות אני חולה מאלומה נפוצה כבר מעל עשר שנים לפני כשבוע התחילו כאבים עזים בצלעות הייתי פעמיים במיון ולא גילו כלום עקב כך אשפזו אותי ואחרי יומיים שחררו אותי מבלי לדעת מה קורה וקבלתי מוסקול השתמשתי יומיים אך הכאב ממשיך מה הסימנים המעידים שיש נגעים ליטיים

לקריאה נוספת והעמקה

אין סימנים חד משמעיים לנגעים ליטיים. העובדה שהכאבים מחמירים במהלך שעות היום יכולה להחשיד יותר. כדי לאבחן חד משמעית יש צורך בסיטי עם קרינה במינון נמוך. בברכת בריאות.

26/08/2019 | 09:58 | מאת: רננה

אשמח לקבל תשובה. תודה

עניתי למטה. בברכת בריאות.

21/08/2019 | 15:12 | מאת: רננה

לפני כארבע שנים עברתי השתלת מח עצם מתורם זר. לאחר פחות משנה המחלה חזרה המשכתי טיפולי כימו ובהמשך קיבלתי DLI וכן וידאזה ולאחר שנתיים התחיל gvhd אני נמצאת בפרזיס כל שבוע. פרט לעייפות תקופה ארוכה מטריד אותי שהכדוריות הלבנות תמיד מתחת ל 2.האם יש הסבר לכך?

לקריאה נוספת והעמקה
21/08/2019 | 15:14 | מאת: רננה

בהמשך לשאלתי, המחלה שלי AML

ישנן סיבות רבות לירידה בספירת הדם הלבנה במצב זה. סיבות אלה כוללות הטיפול ב GVHD, מחלות ויראליות מלוות, חסרים תזונתיים ואפילו ה GVHD עצמו יודע לגרום לכך. כדי לנסות להבין יותר את הסיבה חשוב מהו מראה של מח העצם ואיך מתפלגת ספירת הדם הלבנה. בהמשך כדאי לעשות את הבירור לסיבות השונות. כמובן שלא ניתן לענות חד משמעית לשאלה ללא בדיקה מסודרת.

29/08/2019 | 22:05 | מאת: רננה

תודה על התשובה. אכן בשבוע הבא נקבע לי תור לבדיקת מח עצם. אשמח לעדכן לאחר מכן.

05/08/2019 | 11:33 | מאת: מיכל

שלום רב אחותי עברת תרומת מח עצם לצערי חלתה במחלת השתל נגד המאכסן השאלה האם ניתן לרפא את המחלה . בשילוב של תאי גזע בכדי לרפא את האיברים שנפגעו . שמעתי על חברת פלוריסטם שעוזרת לחולים שהתרופות לא יעילות עבורם האם ניתן לפנות אל החברה זקוקה לעזרה בבקשה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ישנם הרבה גורמים שמשפיעים על בחירת טיפול בחולים עם מחלת השתל נגד המאכסן. תאים מזנכימלים הם אחד הטיפולים הפוטנציאלים אולם אינם מתאימים לכל חולה. כדאי לדון עם הרופא המטפל באפשרות הזאת ובאפשרויות חלופיות. בדרך כלל כאשר מדובר בטיפול אשר אינו רשום במשרד הבריאות - מקובל שהרופא המטפל פונה לחברה אם הוא חושב שהטיפול מוצדק. בברכת בריאות.

02/06/2019 | 09:22 | מאת: שואלת

שלום בת 30. בגיל 8 עברתי השתלת מח עצם מאח שלי עקב Aplastic anemia. ההשתלה הצליחה ומאז כל הבדיקטת תקינות לחלוטין. יש לציין שהיה לי GVH דרגה 4. בזמן האחרון הופיעה לי פטריה די גדולה על העור באזור החזה. בנוסף עשיתי מתוך סקרנות בדיקת אירידיולוגיה (אבחון דרך העיניים) ששיכת לתחום הנטרופתיה ואמרו לי שיש לי קנדידה במעיים שאחראית לפריחה ויכולה לגרום לבעיות רבות. השאלה שלי אם יש קנדידה (פטריה על העור יש לי באמת) זה יכול להיות מסוכן בגלל שעברתי כימותרפיה והשתלת מח עצם למרות שכבר 22 שנה כל הבדיקות תקינות לחלוטין?

לקריאה נוספת והעמקה

איני יודע אם אכן יש לך קנדידה במעיים (לאחוז גבוה באוכלוסיה יש), ברם, בשלב זה יש שיקום מלא של מערכת החיסון ואין קשר לעובדה שעברת השתלת מח עצם וקיבלת כמותרפיה בעבר. בברכת בריאות.

28/04/2019 | 17:39 | מאת: ספיר

שלום רב, אבי אובחן כחולה במנטל סל לימפומה ולאחר מספר קווי טיפול, יעבור בקרוב השתלה מתורם. האם ישנם תיעודים של חולי מנטל סל אשר החלימו לאחר התרומה? האם ישנם מחקרים על יעילות השתלת מח עצם בחולי מנטל סל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

בלימפומה מסוג מנטל יש מספר סדרות שהראו יעילות משמעותית של תגובה חיסונית של השתל. אחת מהסדרות החשובות היתה בחולים שקיבלו טיפול מכין לא מיאלואבלטיבי (טיפול שכמעט אינו מכיל כמותרפיה) וגם בחולים הללו ראו שיעורים משמעותיים של החלמה שקשורה רק לתגובה החיסונית של השתל ולא לכמותרפיה. בהחלט יש מקום לתקוה. בברכת בריאות.

21/03/2019 | 12:56 | מאת: שושנה

 "אני חולת לוקמיה חריפה AML ממתינה להשתלת מח עצם, אני מחכה לתורם מתאים מאחר והאחים שלי לא מתאימים, אייך אני מוצאת תורם "ומזרזרת" את ההשתלה מתורם זר, מאחר וכל 3 שבועות אני עוברת טיפול כימותרפיה קשה.

לקריאה נוספת והעמקה

אני בטוח שהרופא שלך עושה ככל שביכולתו כדי לזרז את חיפוש התורם המתאים ביותר. יש מאגרים לאומיים ובינלאומיים של בוגרים ושל דם שמקורו בחבל טבור בהם מתבצע החיפוש. בנוסף האחים שיכולים להיות בעלי התאמת הפלו גם הם באים בחשבון. את צודקת שפעמים רבות אנחנו מתלבטים בין מתן טיפולים נוספים בזמן החיפוש ובין "הסתפקות" בתורם מתאים בהתאמה חלקית כדי שלא לתת מחזורים של כמותרפיה ללא צורך. בברכת בריאות והצלחה בהשתלה

07/03/2019 | 10:48 | מאת: אביטל

שלום רב ד״ר, קוראים לי אביטל, אני בת 19 ועברתי השתלת מח עצם לפני עשרה חודשים עקב לוקמיה אקוטית AML. התרופות שאני מקבלת עכשיו הן ולטרקס רפאפן ורספרים. אני מסיימת איתן ביוני. לפני המחלה שקלתי 57 קג והגובה שלי הוא 162. עכשיו המשקל שלי 69 קג ולא מפסיק לעלות.. אני שיניתי את התפריט שלי אוכלת מנות קטנות יותר ובריאות יותר.. באופן מסודר, שותה המון מים כל יום ולא רואה אף שינוי..זה מאוד מתסכל.. האם זה בגלל האנטיביוטיקה? או שהאיזון השתבש בגלל הטיפול..? תודה רבה להתיחסותך!

לקריאה נוספת והעמקה

אביטל שלום, ברור לך שקשה לענות לך ללא לבדוק אותך בצורה מסודרת וללא סקירה של התרופות שקיבלת. עקרונית יש סיבות אנדוקריניות, נוירולוגיות, וגם סיבות הקשורות לתגובות אימונולוגיות שיכולות להסביר את העליה במשקל. בברכת בריאות.

30/01/2019 | 16:26 | מאת: HA

בעלי עבר השתלת מוח עצם מאח שלו יש לו AML חודש לאחר ההשתלה יש קליטה מלאה אפיון 0.5% וה npm1 0.038 .. שלושה חודשים אחרי ההשתלה בדיקת לשד אפיון תקין וה npm1 עלה ל 0.111 האם יש סיכויי שהמחה תחזור ומה הסיבה לכך???

לקריאה נוספת והעמקה

NPM1 הוא מדד רגיש מאוד לשרידי מחלה. עליית הרמה שלו מחשידה לכך שצריך להטות את שיווי המשקל לטובת פעילות השתל ושהלויקמיה עדיין לא נשלטת בצורה מיטבית. אין מספיק נתונים לגבי תפקוד השתל, ספירת הדם ודרגת GVHD כדי לייעץ מעבר לכך בברכת בריאות

אין סימני GVHD ספירה יציבה לויקוצים 3.43 צקלוספרין מקבל 125 בבוקר ו 100 בערב ורמה שלו סביב 150 אם האפיון תקין עדיין אין תשובה של ביופסיה זה יכול להדאיג?

לא חושב שנכון לייעץ כך. צריך לראות את כל התמונה הקלינית. אני בטוח שהרופא המטפל עם קבלת תשובת הביופסיה יוכל להנחות אתכם לגבי הטיפול

15/01/2019 | 14:04 | מאת: מרתה

האחיין שלי, בן 24, חולה בסרטן העצם, גידול אלים בהומרוס. ב MRI שנעשה לפני כחודשיים גודל הגידול היה 12 ס מ וברוחב 3 ס מ. הוא עבר שני טיפולים של כימוטרפיה. בפענוח של ה MRI שנעשה לו שלשום, אחרי הכימו נכתב כי הגידול כעת בגודל 15 ס מ ורוחבו 5 ס מ. האם יתכן שהגידול לא רק שלא הצטמצם אלא אף גדל אחרי הכימו?

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי איני מתמצא בתחום. זהו פורום לויקמיה והשתלות מח עצם. מציע לפנות לפורום ממאירויות סולידיות/אונקולוגיה.

שלום, מבקשת לדעת מהי הכמות המינימאלית של תאי אב שיש להחזיר לגוף החולה בעת השתלה עצמית? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

המינימום ההכרחי בהשתלה עצמית הוא 2 מיליון תאים לק"ג. בדרך כלל אנחנו מעדיפים שיהיה מעל ל 2.5 מיליון לק"ג. אפשר גם להחזיר פחות מ 2 מיליון תאים לק"ג, אולם אז יש להוריד את מינון התרופות הניתנות בהתנייה.

13/12/2018 | 18:39 | מאת: שמעון כהן

עברתי לפני יומים חיסונים דלקת נגיפית hbv חיסון נגד שיתוק ילדים ipv תרכיב מומת חיסון נגד דיפיתריה טטנוס ושעלת אסלולרי tdap אני אחרי השתלת מוח עצם חצי שנה אחרי היה לי לימפומה עשיתי בדיקת גם העם זה בסדר שהבדיקות סמוכות לחיסונים

לקריאה נוספת והעמקה

אם אתה מרגיש בטוב, אז איני חושב שצריך להיות קשר בין בדיקות הדם והעובדה שחוסנת.

04/12/2018 | 06:30 | מאת: ענת

שלום ד"ר. הבת שלי בת שנתיים לפני שבועיים ירד לה דם מהפה בזמן שינה בכמות מזערית ולא כול לילה. נבדקה על ידי רופא ואמר לי שיש לה דלקת בחינכיים וזה יעבור ובאמת עכשיו לא יורד לה דם. מש שמדאיג אותי שהרופא עשה לה בדיקות דם מקיפות כי לאבא שלה יש תלסמיה קטנה וכן יצא לה גם הכול אצלה נמוך. וגם הלימפוציטים והנטרופילים. כדוריות דם לבנות בטווח הנורמה. לפי תשובת הרופא שהכול תקין ונורמאלי למחלת התלסמיה. אבל למה הניטרופילם והלימפוציטים נמוכים האם זה מעיד על לוקמיה. יש לציין שכול תקופעה יוצא לה בפה אפטות. אשמח לתשובתך אני מאוד מודאגת . האם תלסמיה גם מורידה ערכי הניטרופילים.האם כדאי לעבור בירור נוסף?יש לציין שהבת משחקת ואפילו היפר אקטיבית.אשמח למענה

לקריאה נוספת והעמקה

איני רופא ילדים. מציע לפנות אם יש שאלות אליו. אין קשר בין טלסמיה לבין ירידה בלויקוציטים או בלימפוציטים. בברכת בריאות

06/11/2018 | 01:31 | מאת: ליאת

היי, אני לא בטוחה אם כאן זה הפורום המתאים אך אשמח לחוות דעת אם ניתן, אנו מאוד מודאגים. שלום, אחי, בן 34 בריא בד״כ, מזה שבועיים חש ברע ויש לו חולשה. יש לציין שלפני שבועיים נפל וקיבל חבלה גדולה ברגל. בדיקות הדם יצאו מאוד גרועות ואשמח לחוות דעת מקצועית. תודה רבה! למקרה והקובץ לא צורף: http://www.cancer.org.il/forums/download/Forums/2018/11/16_6_0_57_11.pdf

לקריאה נוספת והעמקה

מהסתכלות על בדיקות הדם ייתכן והנפילה באה עקב החולשה שקשורה בירידה בספירות הדם ולא להפך. האם הוא מאושפז לבירור? בברכת בריאות.

05/11/2018 | 20:42 | מאת: שני

שלום רב, אחותי עברה השתלה של מח עצם מאחי ( התאמה של 10 מתוך 10) לפני 3 חודשים. מקבלת תרופות, הייתי מעוניינת לדעת עד מתי קיימו. תופעות הלוואי הכולל מידי יום הקאות ובחילות קשות והאם זה חלק מתהליך הקליטה של ההשתלה. מאוד מודאגת שני

לקריאה נוספת והעמקה

בחילה והקאה בשלב זה אינן קשורות לכמותרפיה שניתנה ובדרך כלל משניות למחלת השתל נגד המאכסן, לטיפול התרופתי , או לבעיות הקשורות לקיבה. התמשכות התסמינים מחייבת בירור ואני בטוח שהרופאים של אחותך מבררים את הנושא. בברכת בריאות.

11/01/2019 | 10:14 | מאת: היי שני

היי שני במקרה גם אני שני ויש לי אחות שאולי תעבור השתלהמתורם הייתי שמחה לשוחח עימך אם אפשר!!

29/10/2018 | 16:56 | מאת: מיה

שלום רב בת 43, בריאה בדרך כלל. עשיתי בדיקת CBC שגרתית. מה משמעות התוצאה: Immature Granulocytes 0.3% תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להתייחס חד משמעית ללא הסתכלות על כלל התוצאה וללא הערכה קלינית.

30/10/2018 | 14:52 | מאת: מיה

באופן כללי, האם תאים צעירים כאלה לא אמורים להופיע כלל בדם אצל אנשים בריאים?

שלום דוקטור רם, לאיזה סוגי לימפומה יכולות להיות מעורבות של מח העצם? ומה הסימנים שיכולים להופיע בבדיקת דם CBC?

לקריאה נוספת והעמקה

בכל סוג למפומה יכולה להיות מעורבות מח עצם, אם כי יש סוגים בהם זה מאוד שכיח וסוגים בהם נדיר יותר. לרב אין משהו מסוים בבדיקת דם שיכול לכוון לכך, אם כי לעיתים ספירת טסיות נמוכה יכולה לכוון למעורבות מח עצם.

תודה רבה על המענה האדיב והמהיר

18/10/2018 | 18:28 | מאת: אביבית

דר רם שלום וברכה לפני כחצי שנה אמא שלי חלתה בaml לאחר 2 טיפולים הוחלט לעשות לה השתלה. אחיה נמצא מתאים ולפי חודשיים היא עברה את ההשתלה. לפני כחודש התחילו לה שלשולים והיא אושפזה שוב. הרופאים חושבים שזה gvhd אבל במקביל יש לה גם חיידק במעיים וcmv ככה שהיא קיבלה טיפול לכל הכיוונים. במקביל הטסיות צנחו (3000) ובימים האחרונים גם ההמוגלובין(6), הנוטרופינים (350) ושאר המדדים של הדם. קיים חשש שהשתל לא עובד טוב ועשו לה היום בדיקת מח עצם. מה הסיכוי שהשתל יפסיק לתפקד ומה עושים במצב כזה?

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניח שבוצעה ביופסיה מהמעי כדי לאבחן שאכן מדובר ב GVHD כי גם CMV וגם מחלות שלשוליות חיידקיות יכולות לתת תמונה קלינית דומה. נדיר שיש דחיה של שתל במהלך GVHD. לרב הסיבה לירידת הספירות היא הטיפול התרופתי, זיהומים מלווים או השפעה ישירה של ה GVHD על מח העצם. בברכת בריאות.

18/10/2018 | 18:03 | מאת: מילי

שלום רב, רציתי בבקשה לשאול האם AML לוקימיה יכול להופיע בבדיקת דם ללא תסמינים? כמה זמן בדרך כלל לוקח לתסמינים להופיע מהרגע שאובחן בבדיקת דם ובבדיקת מח עצם? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

לעיתים לויקמיה יכולה להתגלות גם בבדיקה שגרתית. לכל לויקמיה (גם אם היא חריפה) יש את הקצב שלה אולם לרב מדובר על שבועות בודדים מהופעת תאי המחלה במח העצם ועד להופעת התסמינים

19/10/2018 | 18:05 | מאת: מילי

תודה רבה על המענה

12/10/2018 | 12:06 | מאת: ליאת

רציתי לשאול מה אומרת נבדיקה הנל ?

לקריאה נוספת והעמקה

הבדיקה בודקת את הברזל הזמין לרטיקולוציטים ומהווה סימן מוקדם לחסר ברזל. איני מפענח בדיקות דם שלא בהקשר לבדיקה וסיפור המחלה.

05/09/2018 | 18:11 | מאת: יהודית

שלום רב, אני בת 57 ברקע צנתור לבהי מטופלת כרוני בכדורים מדללי דם ולחץ דם. במעקב של ספירת דם. החל משנת 2017 התחילה לי הפרשה מוגברת בשתן של אלבומין מערכים של 200 עד היום לערכים של 3.5 גרם ליממה באיסוף. לאור ספירת הדם האחרונה שהדגימה כמות מןפרשת של חלבון הופניתי ל us כליות תקין לגמרי. ערכי ספירת הדם של תפקודי הכליות תקינים כולל קריאטינין, אלבומין, סידן, קלצים פרוטאין טוטאל וכו. נשלחתי לאיסוף חדש כולל בנס גונס שהדגים lambada free lc ללא ערכים במספרים (בפורומים אני רואה שיש טווחים ואצלי לא היה כתוב) וכתוב שרמת האלבומין גבוה ורוב חלבוני הנסיןב נכחו. Iga בנורמה,igm בנורמה ואילו igg מתחת לנורמה 490 שהערך התקין מתחיל ב 530. שאלתי היא לאור ממצאים קליניים אלה על אילו מחלות יכול להעיד? האם בהכרח מיאלומה? ובנוסף מחכה לבדיקת אלפא גמא ובטא למה עליי לצפות..?? במידה וזה מיאלומה? אשמח לתשובה כנה.

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי לא ניתן לפענח בדיקות מעבדה בפורום הזה. מה גם שהוא עוסק בלויקמיה והשתלות מח עצם. יחד עם זאת יש למצות את הבירור ולבדוק FLC בדם - אני בטוח שהרופא שלך דואג לכך. בברכת בריאות

שלום רב, לפני כחודש אובחן אצלי נוזל פריקרדיאלי במידה מועטה עד בינונית. לקחתי נקסין למשך 10 ימים ולא חל שיפור (למעשה אף החמרה קלה בכמות הנוזל). הופנתי לבית חולים לצורך ניקור וניקוז הנוזל, אך בבית החולים החליטו שלא לבצע את הניקור מכיוון שכמות הנוזל היא מועטה עד בינונית בלבד וכן בבדיקה גופנית התרשמו שאין טמפונדה, ולכן אין צורך בשלב זה בניקוז הנוזל. הם הפנו אותי לרופא המשפחה לצורך בירור הגורם לנוזל הפריקרדיאלי. אציין ש CRP וכן ESR תקינים. רצית לשאול: 1. אודה לך אם תוכל לכתוב לי אילו בדיקות קיימות לצורך אבחון של נוזל פריקרדיאלי? 2. בבדיקת האקו לב הומלץ על אבחון סיסטמי. מהו אבחון סיסטמי בהקשר זה? אילו בדיקות מבצעים במסגרת האיבחון סיסטמי? 3. האם בדיקת CT יכולה לבדוק אם הנוזל הפריקרדיאלי מופיע בשל ממאירות? לצורך כך, האם מספיק בדיקת CT לאזור מסוים בגוף (למשל CT חזה), או שעדיף בדיקת CT כל גופי? במידה ולא יאשרו לי CT, האם בדיקת מיפוי עצמות יכולה גם כן לעזור לצורך בבירור זה? תודה מראש על העזרה!

לקריאה נוספת והעמקה

הפורום הזה נועד לשאלות הנוגעות ללויקמיה והשתלת מח עצם.

19/08/2018 | 18:40 | מאת: ביולוגית

אדם הזקוק לתרומת מח עצם. האם האחים שלו הם הכי מתאימים? האם יתכן שלא יתאימו? ואם לא יתאימו, אז איך זה שאחרים ן יתאימו לתרומה?

סטטיסטית יש סיכוי של 25% להתאמה בין כל זוג אחים (כל הורה תורם אחד מזוג כרומוזומים). מכיון שלרב אתרי ההתאמה הולכים בתאחיזה (משותפים) הסיכוי למציאת התאמה באוכלוסיה הכללית קשור לעד כמה ההפוליטיפים נשמרו במהלך הדורות ועד כמה האוכלוסיה מיוצגת במאגרים.

בני נמצא כמתאים לתרומת מח עצם.הבנתי שיש 2 שיטות לעשות זאת:1)שאיבה מהאגן ו2)החלפת הדם.האם רק בשיטת החלפת הדם נותנים את התרופה נויפוגן כדי להגדיל את מספר תאי האב או גם בשיטה השנייה.איזו שיטה עדיפה בהנחה שלאחר התרומה הוא יימצא במאמץ פיזי קשה(קורס בצבא) והאם הדיווחים עיל כך שהנויפוגן יכולה לעודד סרטן עתידי(היות וזו חלוקה רבה של תאים) נכונה?

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שציינת שתי האפשרויות קיימות מזה שנים רבות ונאסף לגבי שתיהן מידע רב וזמן המעקב הוא כבר של מספר עשרות שנים. השיטה הראשונה - קצירת מח עצם מתבצעת בחדר ניתוח בהרדמה מלאה וכוללת שאיבת מח העצם מהאגן. מכיון ששואבים את תאי האב ממח העצם, אין צורך בנויפוגן. הנויפוגן ניתן כדי לעזור ב"הסעת" תאי האב ממח העצם לדם ההיקפי. תקופת ההחמלה היא לרב מספר ימים לאחר הניתוח. הצורה השניה לאיסוף היא הזחת (הסעת) תאי האב ממח העצם לדם ההיקפי. לרב, כבר לאחר יומיים מהאיסוף, יש התאוששות מלאה של ספירות הדם ואין מניעה מפעולות פיסיות. גם במעקב ארוך שנים, לא נראה שיש עליה בשכיחות מחלות המטולוגיות בתורמים, ובין השאר בלויקמיה. מרבית התורמים בוחרים בשימוש בנויפוגן ולא בקצירת מח עצם בחדר ניתוח. מאחל לכם בהצלחה. בברכת בריאות.

02/08/2018 | 15:44 | מאת: לורה

שלום ד״ר רון, האם יש משהו שאפשר לעשות ע״מ להעלות את הנויטרופילים ? אולי משהו טבעי לא תרופות .. איך אפשר לחזק את מערכת החיסון ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זה תלוי בשלב המחלה והטיפול. אין לי מספיק מידע כדי לייעץ. בברכת בריאות

16/07/2018 | 12:36 | מאת: פני

שלום האם תוצאות בדיקות KAPPA FLC - 187 LAMBDA FLC- 32.6 FLC- 5.74 האם מדובר בוודאות מיאלומה נפוצה

לקריאה נוספת והעמקה
16/07/2018 | 16:15 | מאת: פני

מדובר באדם בן 72

17/07/2018 | 19:34 | מאת: פני

אשמח לקבל את תשובתכם בנושא

לא ניתן לתת אבחנה על סמך בדיקות מעבדה ובמנותק מהקליניקה

08/07/2018 | 19:22 | מאת: לורה

ערב טוב, אבא שלי מקבל vidaza + venetclox היה אמור לקבל את הטיפול 3 היום אבל מצאו שרמת הנויטרופילים נמוכה 80 דחו את הטיפול לכמה ימים האם זה אחד מתופעות הלוואי של ה vidaza ?

לקריאה נוספת והעמקה

ירידה בספירת הנויטרופילים שכיחה בשילוב התרופות ויכולה לנבוע מהוידזה, מהונטוקלקס, או מהשילוב. לצערי קשה לייעץ מעבר לכך, מבלי לראות את ספירת הדם המלאה ואת מהלך הטיפול. בברכת בריאות.

11/06/2018 | 22:39 | מאת: עוז

הי אבא שלי אובחן כ CMML עם BCR-ABL שלילי וקיוטיפ שלילי. מטופל בHYDREA - כ500 מ"ג פעם ביום התחיל לסבול מכאבי בטן עזים לפני כשלושה שבועות לאחר כל ארוחה. בשבוע האחרון כמעט לא אוכל כלום (כי אז אין כאבים) ונחלש מאד. מצד ירוד. עשו גסטרוסקופיה וגילו דלקת בתריסריון וגסטריטיס, וגם פוליפ קטן. לא היה עדיין אצל גסטרואנתרולוג. רופא היה אצלו היום ואמר שיש "מחלה חמורה במעיים". לא מבין מה זה... מה עושים? עוז

לקריאה נוספת והעמקה

קשה מאוד לעזור בלי לראות את התמונה כולה. CMML כשלעצמה יכולה לגרום לכאבי הבטן אם הטחול מוגדל ומפריע להתפשטות הקיבה בזמן האכילה. סיבות נוספות יכולות להיות תהליכים זיהומיים. נראה שאצל אביך לאור ממצאי הגסטרוסקופיה, התהליך הדלקתי בקיבה ובתריסריון כשלעצמו יכול לגרום לכאבי הבטן. בברכת בריאות.

14/05/2018 | 20:42 | מאת: Lora

ערב טוב ד״ר, אבא שלי התחיל טיפול של vidaza + Venetoclax ( venclexta ) תוכל בבקשה להסביר קצת על התהליך האם צריכים בידוד כמו שהיה עם טיפול הכימותרפיה 7+3? אודה לך מאוד על כל דבר שתוכל לשתף אותי לגבי שילוב התרופות הנ״ל תודה מראש ותבורך 🌷

לקריאה נוספת והעמקה

השילוב בין שתי התרופות נבדק במחקר פאזה שניה והראה יעילות מצוינת וכעת נבדק במחקר פאזה שלישית. זהו בהחלט טיפול מבטיח, בייחוד אם יש שינויים ציטוגנטים (בכרומוזומים). לרב הטיפול הוא אמבולטורי (מחוץ לבית החולים) ואינו מחייב בידוד. יחד עם זאת, הדבר תלוי בספירות הדם, ובמצב החיסוני הכללי. לעיתים אנחנו משלבים טיפול מונע כדי להקטין סיבוכים זיהומיים, אולם כל מקרה לגופו. בברכת בריאות.

14/05/2018 | 22:15 | מאת: Lora

תודה רבה לתגובתך המהירה טיפול מונע ז״א שילוב של צמחי מרפא ? הוא שותה גם אלוורה האם יש השפעה כלשהי על יעילות התרופות ? אולי עדיף שיפסיק את זה בשבוע שהוא מקבל את הזריקה ?

הכוונה בטיפול מונע היא טיפול אנטיביוטי מונע - כאמור ההמלצה שונה מאדם לאדם. שתיית אלוורה בהחלט יכולה לשנות את ריכוזי הוונטוקלקס בדם ולפיכך יש להתייעץ עם הרופא המטפל. בברכת בריאות.

שלום ד"ר רון רם. אני בן 55, אובחנתי לפני כשנה וחצי עם acute myeloide leukemia, normal karyotype ללא מוטציה ב NPM1, FLT3, CBPa. קיבלתי טיפול אנדוקציה ולא נכנס להפוגה. בהמשך קיבלתי (+ARLIN (Mitoxantrone Hight dose ARA-C ב 12.2016 עברתי השתלת תאי אב אלוגנאית מתורם זר תואם בסיווג רשמות לאחר התניה של Fludarabine + ARA-C כחלק מטיפול הצלה ובהמשך Fludarabine + TREOSULFAN כחלק מההתנייה לפני ההשתלה. לציין Mixed chimerism במח עצם ראשון וירידה מהירה בכימריזם בהמשך המעקב, נשארתי עם 15-20% תאי דונור, ללא עדות להישנות המחלה. קיבלתי טיפול מונע ב S.C. Vidaza 100mg X1/d 5 ימים פעם ב-28 יום. בהמשך תחת טיפול ב Vidaza - הישנות המחלה. קיבלתי טיפול על בסיס Clofarabin שהשיג הפוגה. ב-2.2018 עברתי השתלת תאי אב אלוגנאית שנייה מתורם זר אחר. חודש אחרי ההשתלה - 100% תורם. אך כעת שוב הישנות המחלה. הרופא המטפל המליץ להתחיל טיפול בתרופה בשם YERVOY מוכרת בסל הבריאות לטיפול בחולי מלונומה, אך לא לחולי לוקמיה. הביטוח סירב לממן את התרופה. מה לנסיונך הצעד הבא/אפשרויות נוספות לטיפול/האם יש דרך להגיע לקבלת התרופה שהומלצה? זקוק לכל סיוע והכוונה שתוכל לתת.. בתודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

אורי, ברור לך שקשה לייעץ בצורה הזאת, במיוחד במקרה מורכב כמו שלך. בהחלט ראוי לשקול במקרה כמו שלך טיפול באפילימומב. יש בכל זאת גם אופציות אחרות. כדאי גם לבדוק שוב את סטטוס המוטציות של הלוקמיה (IDH ו FLT3) כדי לראות אם אפשר לטייב את הטיפול. במקביל ניתן גם להוסיף טיפול ב DLI. אפשר לנסות לפנות לחברה (BMS) ולראות מה הם מציעים. מקווה שעזר. בברכת בריאות.

22/04/2018 | 22:13 | מאת: מודאג

שלום רב אימי בת 60 אובחנה במחלת דם נדירה Cmml לאחר שסבלה ממספר זיהומים בעור וזיהום פנימי במעי הדק שהצריך ניתוחים . גילנו שהטחול שלה מוגדל (כ-20 סמ) ולכן שלחו אותה לבדיקת מח עצם שאיבחנה cmml. בנוסף לצרות האלה לאחר בדיקות דם מקיפות התגלה שיש גם הפטיטיס סי אבל נאמר לנו שאין לזה קשר למצבה והכבד מתפקד באופן תקין ולכן יש להיות במעכב בינתיים . כרגע אין בעדינו מספיק מידע על המחלה Cmml תוכל לספר לי עליה בקצרה ולקשר את זה למצבה של אימי? אנו מפחדים מזיהומים נוספים וכרגע המחלה לא מטופלת

לקריאה נוספת והעמקה

CMML היא סוג של לויקמיה כרונית ובמחלה זאת תאי הדם במח העצם (ובעיקר תאים לבנים הנקראים מונוציטים) מתרבים. ישנן 2 דרגות למחלה הקשורות בעיקר לספירות הדם ולתאים המעורבים. ניתן לאפיין אותה היום בצורה קצת יותר מדוייקת באמצעות מוטציות מסויימות. מבחינת התבטאות קלינית, הסימנים קשורים גם לדיכוי מערכת החיסון וגם לשינויים בספירת הדם (אנמיה למשל). הטיפול הוא בהתאם לחומרת המחלה. לעיתים אנחנו מתחילים טיפול בזריקות אשר עוצרות זמנית את המחלה, ולעיתים, בהתאם לגיל החולה ולמחלות הרקע, ממליצים לבצע השתלת מח עצם. מקווה ששפך קצת אור על מצבה של אימך. בברכת בריאות.

12/04/2018 | 00:14 | מאת: נועה

שלום רב, אבי חולה בלוקמיה כבר המון שנים וברצוני לדעת האם קיימת בדיקה(חוץ מבדיקת דם רגילה) לגילוי מוקדם או מעקב עבורי ועבור אחי לדעת מה הסיכוי שנחלה בCLL או לימפומה.

לקריאה נוספת והעמקה

גם לימפומה וגם CLL אינן מחלות גנטיות תורשתיות ולפיכך אין המלצה לגילוי מוקדם או למעקב עבור בן משפחה. בברכת בריאות.

10/04/2018 | 13:25 | מאת: lora

שלום ד"ר רם, אבא שלי (בן 70) חולה לוקמיה מילואידית חריפה קראתי שיש טיפול חדש שנקרא "הנדסת תאי ה Tׂ האם זה ניתן לטיפול גם לחולי Aml ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אכן בשנים האחרונות אנו מפתחים תאי T (שהם תאים לימפוציטים של מערכת החיסון) אשר מבטאים חלבון אשר תוקף את תאי הלויקמיה. הטיפול קיים כבר בלויקמיה לימפובלסטית חריפה אולם עדיין לא קיים בלויקמיה מיאלואידית חריפה. הנושא נמצא במחקר ובפיתוח ויש סיכוי גבוה שעוד מספר שנים כבר יהיו נסויים קלינים. באנשים מבוגרים יש מספר מחקרים היום אשר מצויים במרכזים הרפואיים בארץ אשר משתמשים בתרופות המגייסות את מערכת החיסון כדי להלחם בתאי הלויקמיה. לסיכום - ב AML הטכנולוגיה עדיין לא קיימת אולם כן קיימות תרופות במחקרים המפעילות את מערכת החיסון. בברכת בריאות.

תודה רבה על התייחסותך המהירה בארץ זה עדיין נמצא בפיתוח כלומר בחו״ל כבר עושים את זה עם חולי aml ? במידה וזה כן קיים בחו״ל תוכל בבקשה להגיד לי איפה ? תודה רבה מראש

יש מספר מצומצם של מקומות בחו"ל אבל המחקרים והניסויים עדיין בשלבים מאוד מוקדמים. לא ממליץ בשלב זה. לאביך סיכוי טוב להבראה עם הטיפולים הקיימים היום בישראל.

19/03/2018 | 15:43 | מאת: מיכל

שלום, אחי עבר השתלת מח עצם לפני שבוע. האם מותר לו לאכול פירות אורגניים יבשים ללא סוכר, ארוזים באריזה הרמטית?

לקריאה נוספת והעמקה

פירות יבשים אינם עוברים סטריליזציה ולפיכך אינם מומלצים בזמן הנויטרופניה. לכל מרכז השתלות יש חוברת המלצות תזונה בזמן השתלה ולאחר השחרור הביתה.כדאי לבקש במחלקה או לשוחח בנושא עם תזונאית המחלקה. בברכת בריאות.

22/02/2018 | 19:41 | מאת: אלי

שלום ד"ר. אבי אובחן לפני חודשיים בלוקמיה AML. הוא קיבל שני טיפולים כמוטרפים ואין מחלה במח העצם. הרופא שלו אמר לו שלמרות שהלוקמיה שלו מסוכנת לא עושים בגילו השתלת מח עצם. שכחתי להזכיר שהוא בן 71.

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה של ביצוע השתלה נגזרת משלושה גורמים - החולה, המחלה והתורם. אם כל שלושת הגורמים מכוונים להשתלה, אנחנו מבצעים השתלה. אם לא כולם מכוונים להשתלה - אז אנחנו מתלבטים. כפי שציינת המחלה של אביך מכוונת לצורך להשתלה. השאלה היא האם יש תורם מתאים בהתאמה מלאה. במידה ויש, ולאביך אין מחלות כרוניות משמעותיות, לרב הרופא יתמוך בהשתלה. לגיל כשלעצמו, אין השפעה משמעותית על ההחלטה ללכת להשתלה. למחלות הרקע (כגון מחלת לב, מחלה ריאות וכו) יש השפעה והן לעיתים גורמות לכך שאיננו תומכים בהשתלה. בברכת בריאות

01/02/2018 | 23:53 | מאת: איריס

חמי בן 75אובחן לפני מספר ימים בפיברוזיס של מח העצם . עד כה במהלך החודש וחצי האחרונים טופל בזריקות ברזל משלא עזרו לקחו ביופסיה של מח העצם עד לאבחנה אופל גם במנות דם בשל אנמיה קשה חוסר בכדוריות דם לבנות ואדומות . האם התרופה למחלה זו היא רק השתלת מח עצם? או שבגיל שלו זה לא רלוונטי ? מה הטיפול במקרה זה ? אם אפשר להסביר מה המשמעות של פיברוזיס מח העצם למעט העובדה שבית החרושת לייצור כדוריות אינו פועל יותר ומה הן דרכי הטיפול אם בכלל . תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מיאלופיברוזיס של מח העצם הוא תהליך בו מח העצם מצטלק כתוצאה מהפרשת חלבוני צלקת מתאים המתרבים במח העצם. התסמינים האופיניים הם ירידה בהמוגלובין ולעיתים מושפעים גם שאר תאי הדם (הלבנים וטסיות הדם). אין כיום תרופה, למעט השתלת מח עצם, אשר מאפשרת ריפוי התהליך, אולם יש דרכים שונות לעזור. השתלת מח עצם בגיל 75 היא לרב לא אפשרית. יש מגוון תרופות שמתאימים אותן לפי התסמינים. חלקן, מעודדות ייצור תאי דם וחלקן גורמות להטבה בתוצאות תהליך יצירת הצלקת. פעמים רבות, בייחוד בגיל הקשיש, מספיק להיטיב את תוצאות התהליך הצלקתי, ובכך לשפר את איכות החיים. אני בטוח שההמטולוג שלכם יוכל להמליץ עליהן. בברכת בריאות שלמה.

02/02/2018 | 19:57 | מאת: פיברוזיס של מח העצם

תודה על תגובתך. האם פיברוזיס של מח העצם עלול בסופו של דבר להוביל לסרטן הדם על סוגיו? טחול כבד מוגדלים מה המשמעות ? מה תוחלת החיים של החולים הללו ? אני חייבת לציין שמאדם פעיל מאוד תוך חודש וחצי הוא בקושי יוצא מהבית מאוד חלש .והאם המחלה היא גנטית ? שכחתי לציין שחמי סובל גם מפרקינסון שכרגע מתבטא ברעד בידיים בלבד והמון כאבי ראש יש קשר?

הסיכויים של מיאלופיברוזיס להפוך לסרטן דם קשורים לשינויים כרומוזמלים, ספירות הדם וגיל החולה. טחול מוגדל וכבד מוגדל הם לרב תסמינים שכיחים ולא מעידים על מידת ההתקדמות של המחלה. אני מניח שהחולשה שקשורה למחלה גורמת להחמרה של פרקניסון ולכאבי הראש. דברו עם הרופא שלכם כיצד אפשר לעזור לחולשה ולתסמינים האחרים של המחלה. בברכת בריאות.

25/12/2018 | 13:09 | מאת: קורל

האם זו מחלה שיכולה לגרום למוות ? מאחר ומדובר באדם בן 75 והשתלת מוח עצם לא רלוונטית

מכיון שמדובר במחלה המשפיעה על מח העצם ויכולים להיות סיבוכים של זיהום, דימום, קרישי דם והתפתחות לויקמיה - סיבוכים אלה הם מסכני חיים.

30/12/2018 | 19:03 | מאת: קורל

הבנתי תודה . הוא כבר חודשיים שותה את הכדור ג’קאבי ללא שיפור ואף חווה ירידה במוגלובים מתחילת השימוש בכדור מ11 לעשר. קראתי ששימוש בכדור שלא עוזר עשוי להיות סכנה .האם נראה שהוא צריך להפסיד את הכדור? בנוסף ארצה לדעת אם זו מחלה ממארת או שאפשר לחיות איתה

18/01/2018 | 11:51 | מאת: מאיה

שלום, האם בלקיחת ביופסיה מעצם השוק אצל ילדים ניתן לראות מידית (תוך כדי הניתוח), האם הנגע נראה ממאיר? או שלא ניתן לאבחן בזמן הדגימה האם מדובר בזיהום או נגע ממאיר ? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אנא פנה/י לפורום העוסק באורטופדיה. פורום זה עוסק בלויקמיה חריפה ובהשתלות מח עצם.

09/01/2018 | 09:12 | מאת: שקד

שלום רב ד"ר . ראיתי בחדשות כתבתה על חשיבת תרומת טסיות דם . סוג דמי הוא A מינוס . לאיזה סוג דם אוכל לתרום טסיות ? האם בתרומת טסיות נדרשת התאמה רק ב-ABO או גם ב-RH (חיובי או שלילי) ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה לאיזה סוג דם תוכל לתרום טסיות קשורה למין התורם, הריונות קודמים והתאמת סוגי דם. לרב אין צורך בהתאמת RH תרומתך מבורכת!

תודה רבה, חשוב להעלות מודעות לתרומה בציבור הרחב

29/12/2017 | 20:07 | מאת: אבי

אמי בת 78 טופלה בוידרזה במשך שנה למיאלודיזפלזיה. הרופא אמר לה שהתאים עכשיו עולים וכבר אין מה לעשות וצריך להפסיק את הטיפול. האם יש אפשרויות לטיפול? הייתי רוצה להתייעץ איתך. איך אפשר?

לקריאה נוספת והעמקה

התגובה לוידזה נמשכת כתשעה חודשים, ונראה שכך גם קרה אצל אמך. כאשר ספירת התאים הלבנים (לויקוציטים) עולה זה מסמן לרב שיש מעבר של ה MDS (תסמונת מיאלודיספלסטית) ללוקמיה חריפה. אם באמת זה המצב - אז יש מספר אפשרויות ויש מספר מחקרים קלינים בבתי החולים בארץ שמשלבים תרופות חדשות שעשויות לעזור. אשמח לסייע. בברכת בריאות.

24/12/2017 | 02:40 | מאת: הורה של בן הסובל מ cgvhd

האם בארץ מתבצע טיפול ב( photophersis ( ECP אם כן או לא מה יעילותו ?

לקריאה נוספת והעמקה

ECP הוא טיפול שבו הלימפוציטים מוצאים מהדם (פרזיס) ועוברים הקרנה הגורמת להם להיות פחות פעילים. הפחתת פעילות הלימפוציטים גורמת לירידה בפעילות של מחלת השתל נגד המאכסן (GVHD). דרך טיפול זה יעילה גם ב GVHD חריף וגם בכרוני - אולם, היעילות של ECP תלויה במערכות המעורבות ובזמן בו הותחל הטיפול. היתרון הגדול של ECP, בניגוד לתרופות אחרות, שהוא אינו מחמיר את הדיכוי החיסוני ואת הנטיה לזיהומים. במרבית המרכזים הגדולים בישראל יש ECP ואנחנו משתמשים בטכנלוגיה הזאת בהצלחה מרובה.

22/12/2017 | 09:03 | מאת: נטלי

שלום, בת 29. לפני 20 שנה עברתי השתלת מח עצם מאחי עקב APLASTIC ANEMIA . ההשתלה הצליחה אך לאחר תקופה קצרה פיתחתי GVH קשה מאוד שהתבטא בעיקר במערכת העיכול,בעור ובפה. ניתן לי טיפול והבראתי לחלוטין חוץ מרגישות ואודם בריריות הפה - שבנוסף לטיפול התרופתי שמתי דקטרין אורל גל לתקופה מה ועצירות שהופיעה כשנה לאחר ההשתלה ועד היום. מזה כ 4 שנים אני סובלת מרגישות בבטן תחתונה ותכיפות נוראית במתן שתן. כל בדיקות הדם וההדמיה תקינות. הייתי אצל נטורופתית שאבחנה שיש לי קנדידה במעיים שגורמת לתסמינים אלה (היא לא ידעה שעברתי השתלה). האם יכול להיות שבעקבות ההשתלה וה GVH מלפני 20 שנה יש לי קנדידה במעיים שהתפרצה לפני 4 שנים ועד אז לא הרגשתי בזה? האם אפשר לעשות בדיקה לוודא זאת ?והאם יש טיפול תרופתי לזה שלא פוגע באיברים אחרים?

לקריאה נוספת והעמקה

איני בטוח שהתסמינים קשורים לקנדידה. קנדידה במעיים יכולה להיות במעיים גם ללא קשר ל GVHD או לדיכוי חיסוני. מציע להתייעץ גם עם אורוגניקולוג

19/12/2017 | 11:44 | מאת: אא

שלום בני חולה פנקוני אנימיה עבר השתלת מח עצם לפני כ5 חודשים בב"מ רמב"ם עקב מצבו הלא יציב אשמח אם ניתן לזימן תור לקבלת חוות דעת שנייה לגבי מצבו או אם תוכל להפנות אותי לרופא אחר.

לקריאה נוספת והעמקה

זהו אינו פורום לחוות דעת שניה. במידה ויש לך שאלה, אשמח לענות.

30/10/2017 | 10:15 | מאת: רונית

שלום ד"ר, יש לי עוד שאלה בבקשה- האם מי שהוא סוג דם O פלוס יכול לתרום טסיות דם לאדם שסוג דמו הוא O מינוס ? ובכלל, מה עושים שאדם בעל סוג דם נדיר (O מינוס) זקוק לתרומת דם או תרומת טסיות? תודה רבה על המענה

לקריאה נוספת והעמקה

לגבי תרומת טסיות לרב אין בעיה ורק במקרים נדירים אנו מתאימים את סוג הדם בתרומת טסיות. לגבי דם, אכן יש בעיה, וחולה שסוג דמו הוא O יכול לקבל מנת דם אך ורק מתורם שסוג דמו הוא O. בנק הדם ערוך לתמוך במצבים כאלה.

30/10/2017 | 20:27 | מאת: רונית

תודה רבה ד"ר

29/10/2017 | 12:08 | מאת: רונית

תודה רבה אם כך, ה-RH חיובי או שלילי- לא רלוונטי בכלל להתאמה של השתלת מח עצם?

לקריאה נוספת והעמקה

נכון - לא רלוונטי

26/10/2017 | 16:33 | מאת: רונית

שלום ד"ר מעניין אותי לדעת- האם ההתאמה להשתלת מח עצם קשורה בסוג דם ? ובפרט האם היא קשורה ל RH אם הוא חיובי או שלילי או שאין קשר ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

התאמה בין תורם לחולה מסתמכת על חמישה זוגות של אתרים ב DNA. אין קשר לסוג הדם ולקבוצת RH. התאמת הדם נלקחת בחשבון כאשר מכינים שתל להשתלה, אולם אין לה, כאמור, קשר להתאמה בין התורם לחולה.

29/10/2017 | 12:07 | מאת: רונית

תודה רבה אם כך, ה-RH חיובי או שלילי- לא רלוונטי בכלל להתאמה של השתלת מח עצם?

13/10/2017 | 16:24 | מאת: עדי

עד מתי ממשיך ה gvhd אחרי מתן dli אני כמעט 3 חודשים אחרי?

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לענות לשאלה ללא פרטים נוספים (משך הזמן לאחר השתלה, האם היה GVHD, האם זו מנה ראשונה של DLI, מה האימונוסופרסיה שאתה לוקח, איזה ביטויים ואיזו דרגה יש ל GVHD). עקרונית GVHD לאחר DLI יכול להמשך חודשים ואפילו שנים. לעיתים זאת בדיוק הכוונה שהיתה לרופאים שלך כאשר קיבלת את ה DLI.

13/10/2017 | 19:14 | מאת: עדי

קודם כל תודה על התשובה שנית זו הייתה מנה רביעית של dli כבר עברתי השתלת מח עצם לפני 6 שנים וה gvhd מתבטא בפריחה בגוף בעיקר בחזה וגם בפה מתבטא בלשון לבנה ויובש בשפתיים האם זה אמור להימשך עוד המון זמן? תודה שוב

בד"כ נמשך מספר חודשים. טיפול מקומי פעמים רבות עוזר להקלה בתסמינים.

14/09/2017 | 21:41 | מאת: אפרת

אבא שלי עבר השתלת מח עצם מאחותו (התאימה ב100 אחוז) בעקבות AML (הוגדרה כgood aml). רציתי לדעת כמה זמן אחרי ההשתלה מגדירים ריפוי והאם כל החיים הוא יהיה בסיכון לחזרת הלוקמיה? תודה ושנה טובה

לקריאה נוספת והעמקה

אין ממש תשובה מדויקת. מכיון שמרבית ההישנויות קורות בשנה הראשונה, מקובל להגדיר לאחר שנתיים סיכון נמוך מאוד להישנות (ואז גם מגדירים ריפוי). מקרים נדירים נשנים מאוחר יותר. כאשר חולה מפתח את הצורה הכרונית של מחלת השתל נגד המאכסן (chronic GVHD) אני מרגיש יותר בטוח להתייחס לאחר שנתיים כאל ריפוי. בברכת בריאות ושנה טובה.

09/09/2017 | 12:56 | מאת: אבא של מטופל שעבר השתלת מוח עצם

חברת Select הרשומה ב NASDAQ קיבלה אישור השבוע לניסויי של הפרוצודורה של בידדוד תאי גזע. בני עבר השתלת מוח עצם בעקבות AML וסובל מ GVHD האם הפרוטוקול שהחברה מפתחת עשויי לעזור לו? האם יתכן ופרוטוקול והתהליך שהחברה מציעה יהיה עדיף על הקיים? מה אמצעי הריפויי כיום של GVHD ?

לקריאה נוספת והעמקה

האפקטיביות של עיכוב תאי T בשתל (המוצר של SELECT) נבדקת כעת בפאזה ראשונה כמניעה ל GVHD ולא כטיפול בחולים עם GVHD. כך שלצערי, אינו רלוונטי לבנך. ישנן מספר גישות מתחדשות בטיפול ב GVHD (גם אקוטי וגם כרוני) אשר מסייעות ופותחות פתח של תקווה אולם ההמלצות באיזו גישה לבחור קשורות בסוג ה GVHD (אקוטי או כרוני), מעורבות האיברים (איזו מערכת בגוף מעורבת במחלה) והטיפולים הקודמים - לכל חולה יש טיפול שונה שצריך "לתפור" לו. צריך לעיתים הרבה סבלנות, אורך רוח ותמיכה נפשית. בברכת בריאות.

מצפה לתשובתכם באתר למרות שהשאלה אינה ממוקדת. לפני כשנה וחצי אובחנתי כחולת CML. הגעתי לבי"ח לבדיקת דם בגלל ספירה נמוכה ויצאתי חולת סרטן. אני עדיין חשה את הדיסוננס בין האדם ה"בריא" שנכנסתי לביני כיום לאחר שהתחלתי את הטיפול. יש לי רופאה נפלאה וטיפול מסור,ותרופת האימנטיב שנטלתי תחילה והספרסיל שאני נוטלת עתה נמצאות בסל ומהאינפורמציה אני למדה שצריך להרגיש כמעט נורמלי אז למה אני מרגישה כל כך לא נורמלי. למה השתנתי כל כך. איך צריכה להרגיש השגרה שלי ולמה עלי לצפות. לזה אני לא מוצאת שום אחיזה. ואם אני לא הבנתי ברור לי שיש כמוני. אשמח לדעת יותר.

לקריאה נוספת והעמקה

תמצתת במספר שורות תחושות אשר חווים אותן חולים רבים. מחד מדובר במחלה אשר הטיפול הפומי בה מביא להפוגה בכמעט כל המקרים, מאידך חולים רבים חווים תופעות לואי מסוימות ועדיין צריכים להתמודד עם העובדה שהסרטן מקנן בהם - וההתמודדויות הללו אינן פשוטות. ממקרים רבים בעבר למדתי שקבוצות התמיכה (בבית החולים בו את מטופלת, באגודה למלחמה בסרטן, ובאגודת חולי ה CML) יכולות מאוד לעזור גם בשיתוף וגם בלמידת טכניקות של המתמודדות. שיחה פתוחה עם הרופאה שלך תוכל מאוד לקדם את הנושא. בברכת בריאות.