פורום נפרולוגיה

תחום הנפרולוגיה עוסק באבחון וטיפול במחלות כליה. הפורום עוסק במחלות הכליה השונות, בדרכי טיפול ומניעת התקדמות אי ספיקת כליות, בשיטות לטיפול כלייתי חליפי במקרים של כשל כלייתי, בהפרעות במאזן המלחים בגוף, וכן ביתר לחץ דם. .
1874 הודעות
1687 תשובות מומחה

מנהלי פורום נפרולוגיה

24/06/2018 | מאת: טלי

שלום. אני בת 29. בבדיקות האחרונות שעשיתי הועלה חשד ללופוס.(עקב פריחה כרונית ...והפלות..וגנטיקה ..וכו') בבדיקת שתן האחרונה שעשיתי הבחנתי שקיים בבדיקה חלבון 10 וכדוריות דם 0.3 . ממצאים אלו חיוביים בכל בדיקת שתן שאני עושה למעלה מחצי שנה. בעוד שבעבר הכל היה תקין האם יש קשר לממצא הנ"ל לבין החשד ללופוס? ומה עליי לעשות? יש לבצע בדיקות נוספות?

לופוס הינה מחלה היכולה לערב מערכות שונות בגוף, בין היתר בכליות. נוכחות כדוריות דם אדומות וחלבון בשתן אכן יכולים להעיד ל מעורבות כלייתית במחלה. יש לכמת את כמות החלבון המופרש בשתן באמצעות איסוף שתן ל 24 שעות ולפנות לנפרולוג בשאלת צורך בביצוע ביופסית כליה (לביקורת להגיע יחד עם כל בדיקות הדם המקיפות שאני מאמינה שביצעת במסגרת בירור הלופוס לאחרונה). הביופסיה חשובה שכן הממצאים בכליות חשובים לקביעת הטיפול התרופתי בלופוס.

בסקירת מערכות שבוע 14 נמצאו לעובר שלי כליות שמחוברות לכל האורך שממוקמות באגן- כליות פנקייק, אני לא מוצאת המון חומר בנושא. מכירים?

לקריאה נוספת והעמקה

שאלות בנוגע לעוברים יש להפנות לפורום נפרולוגיה ילדים

אני בן 70. בריא. בבדיקת אולטראסאונד כליות נמצאה ציסטה קורטיקלית בכליה שמאלית בגודל 7.1 סמ מתבלטת אל תוך סינוס רנאלי . על היתר תקין . האם יש צורך לעשות משהו?

לקריאה נוספת והעמקה

הציסטה נחשבת גדולה ולכן יש צורך בהדמיה נוספת על מנת לאפיין כיצד נראית, במידה ולא בוצעה קודם לכן. אם לא מדובר בממצא הידוע מהעבר (יציב בגודלו), נראה שיהיה צורך בבדיקת CT לצורך המשך בירור.

שלום רב מזה כ 15 שנה (בן 40) סובל מאבנים בכליות ללא טיפול עד לתקופה האחרונה בסי טי שביצעתי לפני כ 4 חודשיים התגלו 3 אבנים קטנות בכליה השמאלית. ערכתי ברור אצל נפרולוג. עשיתי בדיקות דם ושתן להלן התוצאות: איסוף 24 שעות- Albumin/creatinine ratio - 0 41 - Protein / Creatinine 54 - Citrate / Creatinine קטן מ1.1 - Albumin-Micro 1.5 - Creatinine (U) /24h 1 - Phosphore (U)/24h 122 - Calcium (U)/24 hr 58 - Potassium (U)/24h 184 - Na-Sodium/24hr 0.96 - Creatinine B 9.7 - Ca-Calcium B 4.2 - K+ Potassium B 2.8 - Phosphore (B) PO4 6.8 - Uric Acid B הערך של הבדיקה עד לפני כ חצי שנה היה גבוה בסביבות 8 הנפרולוגית המליצה על מינון של 9 כדורי אלקסלב כטיפול קבוע למניעת הווצרות אבן בגלל ציטראט נמוך. שאלותי: 1-האם יש סיכונים ,תופעות לוואי,בתרופה זו. האם לא מספיק לטפל באופן טבעי על יד תזונה למשל באמצעות מיץ לימון או פרי הדר?. 2- מה ההבדל בין אלקסולב לorocit-k ? מה יותר מומלץ ואם פחות תופעות לוואי? 3.- האם יש לקחת כדורים אלו לכל החיים? 4. מה דעתך לגביי תוסף מגנזיום ציטרט האם יכול לתת מענה במקום האלקסלב? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שהבנת, מטרת הטיפול להעלות את רמת הציטרט בשתן משום שהוא למעשה גורם המעכב הווצרות של אבנים.
יש הממליצים על שתיה מרובה של מיצי הדר להשגת האפקט הזה אבל יש לכך תופעות פחות מומלצות כגון עליה בהפרשת האוקסלט המעלה, בפני עצמה, יצירת אבנים, וחשש מהשמנה משום התכולה הקלורית הגבוהה, שגם היא מחמירה מחלת אבנים.
האלקסולב מכיל אשלגן-ציטראט אך גם נתרן-ציטראט ולכן אורוציט-K, המכיל אשלגן-ציטראט בלבד, מומלץ יותר. תופעות לוואי אפשריות קשורות במערכת העיכול (אי נוחות בטנית, יציאות רכות וכו' אך ניתן להתגבר על תופעה זו לרוב על ידי נטילת התרופה עם האוכל). דבר נוסף אליו יש לשים לב הוא רמת האשלגן בדם שעשויה לעלות בעקבות התוספים, אם כי כאשר התפקוד הכלייתי תקין כמו במקרה שלך זה ל נפוץ.
הכדורים ניתנים תקופה ממושכת, לא תמיד לכל החיים. דברים עשויים להשתנות.
לסיכום - ממליצה על התחלת תוסף אשלגן-ציטראט. לא ממליצה על מגנזיום ציטראט.

15/06/2018 | מאת: דיליאן עליזה

לאחי נאמר שיש לו בעיה בכליות. PROTEIN/CREATININ RATIO-U 1089.00MG/G.CRE מה זה אומר

לקריאה נוספת והעמקה

לאחיך יש הפרשה של חלבון סביב 1 גרם בשתן. זה אכן מעיד על בעיה בכליות. הכליה הינה כמו מסננת, המנקה את הדם. כאשר יש הפרשה של חלבון בשתן זה מעיד על בעיה בסינון שיכולה לנבוע מסיבות שונות. הסיבות יכולות להיות כחלק ממחלה סיסטמית כמו סכרת / השמנת יתר , או ממחלה הפוגעת בכליה בלבד.
חשוב לפנות להערכת נפרולוג.
הפחתת כמות החלבון המופרש בשתן הינה חשובה ומשפיעה על הפרוגנוזה של מחלת הכליות.

הי, אני עם אי ספיקת כליות דרגה 3 (קריאטנין יציב בסביבות 1.4). אני לוקח באופן קבוע לוסרדקס ולנטון. אני חושד שנדבקתי בכלמידיה ואני לא בטוח אם מותר לי לקחת אזניל או אזיטרומיצין , אשמח לדעת איזה אנטיביוטיקה מהסוג הזה עדיפה לי. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן לקחת אזניל.
התרופה לא נחשבת כפוגעת בכליות ולא נדרשת התאמת מינון.

בהצלחה.

המוגלובין 7.4 לאחר אשפוז של שלושה שבועות .. האם זה אפשרי לקבל מנת דם בזמן דיאליזה? האם זה הכרחי? או שיש טיפול שלא מצריך מנת דם?

לקריאה נוספת והעמקה

כעקרון אפשר לתת מנת דם בזמן דיאליזה, זה אפילו עדיף כי במצב זה אין חשש מהופעת גודש ריאתי משנית לעודף הנפח שניתן על ידי מנת הדם.
במטופלים צעירים המועמדים להשתלה אנחנו מעדיפים לא לתת מנות דם אלא אם חייבים, משום חשש שיפתחו נוגדנים לאוכלוסיה, מה שיפחית את הסיכוי למציאת תורם.
ההחלטה על מתן מנות דם, אם כן, תלויה בגיל ובמחלות הרקע. אם מדובר באדם קשיש עם מחלת לב, הנטיה לתת דם בקלות יותר.
כעקרון הטיפול באנמיה במטופלי דיאליזה כולל השלמת חסרים של ברזל (לרוב דרך הווריד במהלך הדיאליזה), חומצה פולית וויטמין B12, וכן שימוש בתרופות מסוג נגזרות של הורמון האריתרופואטין האחראי ליצירת כדוריות הדם האדומות (כגון ארנספ, רקורמון, בינוקריט). סביר להניח שמקבל תרופות אלו בדיאליזה, כדאי לשאול שם את הצוות המטפל.

14/06/2018 | מאת: דניאל

שלום רב, מצורף קובץ עם תוצאות איסוף שתן 24 שעות. אודה לחוות דעת, במיוחד למדד ה-UREA שיצא נמוך מהנורמה (ערך 21). מה משמעות המדד הספציפי הזה והאם החריגה משמעותית? תודה.

איני רואה קובץ מצורף אך ברוב המקרים לאוראה נמוכה אין משמעות. כמות האוראה בשתן מושפעת מהתזונה ולכן יתכן כי זה הגורם.

14/06/2018 | מאת: יונית

מזל שיש את הפורום שלכם

בשמחה

13/06/2018 | מאת: יונית

הרופאה נתנה לי את התרופה הנל עקב דלקת בשתן 100 מג × 3 פעמים ביום. קראטנין 2.2 אוראה 86 . אני קוראת בעלון שיש בעיה לקחת שהתפקודי כליות לא תקינים. אני לא יודעת אם לקחת או לא יש לי דלקות חוזרות בשתן

לקריאה נוספת והעמקה

כעקרון היצרן לא ממליץ לתת את התרופה כאשר GFR נמוך מ- 60, אם כי היו שמצאו שהתרופה יחסית בטוחה ב- GFR שבין 30-60.
אני לא ממליצה לקחת אותה בתפקוד הכלייתי שלך. יש חלופות בטוחות יותר כגון פוספומיצין, זינת, ציפרו ועוד. תלוי למה החיידק רגיש. בחלק מהתרופות יהיה צורך לבצע התאמת מינון לתפקוד הכלייתי.

תודה.

12/06/2018 | מאת: ליאת

האם שתיית מיץ חמוציות יכולה לשפר תפקודי כליות ? קראטנין 2.3

לקריאה נוספת והעמקה

מיץ חמוציות עשוי לתרום למניעת זיהומים חוזרים בדרכי השתן, אך לא ידוע לי כי מאט התקדמות מחלת כליות. כמובן שבמידה ומחלת הכליות הכרונית נובעת מזיהומים חוזרים (זה לא גורם נפוץ לאי ספיקת כליות כרונית) אז הפחתת הזיהומים החוזרים עשויה להאט את התקדמות המחלה.

08/06/2018 | מאת: חיים

שלום רב למומחיות עשיתי בדיקת איסוף שתן 24 שעות: נפח 3900 מ"ל Albumin-Micro /24h קטן מ-1.1 mg/dl מתחת לסף רגישות המכשיר מה הכוונה מתחת לסף רגישות המכשיר? והאם זה תקין? Creatinine /24h: g/24h 1.3 כאשר הטווח במכבי מ-1 עד 2 האם זה תקין בהתחשב שיש לי כיליה אחת מתפקדת ושאני בעשור השישי? שאלה כללית: האם ספורט בעצימות גבוהה כמו חצי ריצת מרתון עלול להגרום להפרשת חלבון מוגברת אצל מבוגרים או שאין קשר לגיל? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לפי שאלות:
1. לפי איסוף השתן אין לך אלבומינוריה - שזה תקין.
2. כמות הקראטינין בשתן תלויה במסת השריר שלך, במשך האיסוף , ובתפקוד הכלייתי.
אנו משתמשים בה על מנת לאמוד את שלמותו של האיסוף השתן. נראה לא חריג.
3. אין קשר לגיל

האם מותר תרופות מסוג nsaids, לחולי דיאליזה

לקריאה נוספת והעמקה

הימנעות ממתן NSAIDS ספציפית במטופלי כליה נובעת בעיקר מהחשש של החמרת התיפקוד הכלייתי.
במטופלי דיאליזה אנורים!!! (זאת אומרת כאילו שאינם נותנים שתן כלל) החשש להתדרדרות בתיפקוד הכלייתי אינו קיים (מכיוון שהכליה אינה תורמת דבר לפניוי הרעלים) .
לעומת זאת בכל מטופלי הדיאליזה קיים סיכון מוגבר לדמם ספונטיני ממערכת העיכול .
לכן כמו תמיד יש צורך בשיקול דעת. אם הכאב הוא דלקתי ומטריד מאד, יכול מטופל לקבל NSAIDS במינון היעיל הקטן ביותר לפרק זמן מוגבל של מספר ימים ובתנאי שאין לו מחלה כיבית פעילה בדרכי העיכול. על מנת להפחית עוד יותר את הסיכון לדמם מומלץ ליטול את התרופה על קיבה מלאה ו/או ביחד עם נוגדי חומצה.
ממליצה להיוועץ בנפרולוג המטפל.

05/06/2018 | מאת: חנה

שלום רב, אבי בן 89 הופנה לבדיקת ct בטן עם שתיית חומר ניגוד ולבלב עם הזרקת חומר ניגוד. הוסבר לנו שהחומר הוא יוד. ככל הנראה אין לו רגישות אבל קיבל כהכנה לקחת כדורי פרדיזון במינון גבוה כמה שעות לפני הבדיקה. בעבר לקח פרדיזון והרגיש לא טוב. תפקוד כליות שלו קריאטנין 1.04 ו gfr -64. בגלל חשש לנזק לכליה הומלץ לו במקום לעשות סי טי לעשות mri. לפי הבנתי גם כאן עליו לקבל חומר ניגוד-גדוליניום. האם חומר זה אכן פחות מסכן את הכליות? כלומר איזו בדיקה מומלץ יותר לעשות במצבו? איזה חומר ניגוד יותר /פחות מסוכן לכליות במצבו? האם גם בmri יש צורך בהכנה לגדולניום ומה? אם יש לו סטנד בעורק ללב(עבר צנתור לפני חמש שנים) האם מותר לעשות ? תודה 9

לקריאה נוספת והעמקה

יוד - הבסיס לחומר הניגוד שניתן בסי טי עלול לגרום לאי ספיקת כליות חריפה. מטופלים שהם בסיכון גבוהה לכך הם מטופלים עם אי ספיקת כליות בבסיס עם תיפקוד כלייתי ירוד (בדרך כלל מתחת ל 30 eGFR), סוכרת, מיאולמה, מטופלים בדהידרציה (מיובשים). יש אפשרות להפחית את הסיכון על ידי מתן נוזלים תוך ורידים סביב הפרוצדורה.
פרדניזון לא ניתן כחלק מפרוטוקול למניעת אי ספיקת כליות ססיס חומר ניגוד אלא במטופלים אלרגים (ליוד), עם אסתמה וכו.
חומר ניגוד הניתן ב MRI הוא על בסיס גדוליניום . הוא לא גורם לפגיעה כליתית אך עלול לגרום לסיבוך נדיר מאד במטופלים שיש להם אי ספיקת כליות מתקדמת (בדיאליזה או טרום דיאליזה).
סטנט בעורק הלב לא מגביל ביצוע MRI.
כך או כך לא נראה כי לאביך אי ספיקת כליות מתקדמת והחלטה על ביצוע ההדמיה תלוי במחלות הרקע שלו, ובהטוויה לבדיקה.

תודה רבה על תשובתך המהירה. הבנתי מהתשובה שגדוליניום פחות מסוכן לכליות במצב של אבי ואולי עדיף במקרה זה אבל האם יש סכנה לאלרגיה לחומר (לא ידוע לנו אם אלרגי) ואיזו הכנה נותנים לאלרגיה או בכלל?

תגובות אלרגיות לגדוליניום אינן שכיחות ולא מקובל לתת טיפול מונע אם לא ידועה רגישות. בהצלחה בבדיקה.

בעלי בן ה-27 סובל מhypokalemic periodic paralysis (התפרץ לראשונה בגיל 13) נוטל סלו-קיי. לאחרונה מינון ורמת ההתקפים די החמירו. מעיון מעמיק באינטרנט נראה שישנה איזושהי תרופה בשם Keveyis™ (דיקלופנמיד) האם אכן משתמשים בה וממליצים עליה? האם אכן יעילה? אשמח לדעת מידע. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

זו תרופה שאושרה לשימוש כמניעה (על ידי ה FDA האמריקאי) יחסית לאחרונה בעקבות מחקר שהדגים ירידה בשכיחות וחומרת ההתקפים (בהשוואה לפלצבו).
יש גם דיווחי מקרים בהם תרופה ותיקה יותר (אצטזולאמיד) החמירה תסמינים שהשתפרו עם דיקלופנמיד.
אז על פניו נראה אופטימי ושווה לנסות, אך יש לזכור כי יש יחסית מעט ניסיון עם התרופה, ויתכן והתגובה תלויה בסוג המוטציה.
חשוב לזכור את השינויים ההתנהגותיים שיכולים להפחית שכיחות התקפים: דיאטה דלת פחמימות ומלח, עתירת אשגן והמינעות מפעילות גופנית מאמצת.

שלום רב לאחרונה אני חש בטוב ובירורים רפואיים לא מצאו לכאורה כלום. הועלתה אפשרות שיש לי חשיפה לכספית מסתימות אמלגם. האם ניתן לנקות כספית מהדם באמצעות מכונת דיאליזה??? האם אי פעם נעשתה בארץ פעולה כזו לרעלים אחרים.? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול בהרעלת כספית הוא באמצעות חומר סופח (חומר כימי שיוצר קומפלקסים עם היוני המתכת). יש פינוי שהוא מוגבל בדיאליזה.
כמובן שיש הרעלות שבהן דיאליזה יכולה להוות חלק מהטיפול . כעקרון החומר צריך להיות קטן מספיק לצאת (לא קשור לחלבוני דם), ושפינויו בדיאליזה יעלה על היכולת של ה"מפנים הטבעיים" של הגוף (שהם הכבד ו/או הכליה - תלוי חומר) לפנותו.
צריך לזכור כי דיאליזה היא לא הליך נטול סיכונים.

30/05/2018 | מאת: מיכל

שלום רב, בפענוח של mri מעי דק רשום לי בפענוח: ורידים בקונפיגורציית צירקום אאורטיק לכליה משמאל-וריאנט. מה זה אומר? והאם עליי לעשות עם זה משהו?

לקריאה נוספת והעמקה

וריאנט (אנטומי) פירושו מבנה שאינו שכיח אך עדיין בגדר הנורמה. בדרך כלל הממצא אינו גורם לתסמינים ולא מצריך טיפול מיוחד.

בבדיקת אולטרסאונד דופלס כליות כתב המפענח "הודגמו שתי כליות עם ערכי זרימה גבוהים, דבר היכול להעיד על הפרעה המודינאמית כלייתית דו-צדדית. הופניתי לבדיקה עקב יתר לחץ דם (לא דרמטי). מה יש לי?

לקריאה נוספת והעמקה

הרופא שהפנה אותך לדופלקס של עורקי הכליה חיפש היצרות בעורקי הכליה כסיבה ללחץ דם.
אחד המאפיינים של היצרות משמעותית היא שלאורך האיזור המוצר ערכי הזרימה גבוהים מאילו שבאבי העורקים. לציין יש מצבים נוספים שיכולים לגרום לערכי זרימה גבוהים. כשיש היצרות משמעותית אז באיזור לאחר ההצרות הזרימה היא באופן אופייני חלשה ובעלת מבנה טיפוסי.
ביחד עם הרופא שהפנה אותך ומכיר אותך תחליטו האם יש חשד גבוה להיצרות עורקי הכליה, ואם כן השלב הבא הוא CT אנגיוגרפיה.
אם אין חשד גבוה להיצרות עורקי הכליה אז בדרך כלל לא ממשיכים ברור שכן הטיפול (צינטור טיפולי) מלווה בסיכונים.
בהצלחה

שלום, כאבים בצד שמאל מאחור עד הצד בגובה הצלעות בגובה כ-4 אצבעות מעל המותן / גובה הטבור. הכאב כמו צביטה/דקירה ומורגש בעיקר בשינוי תנוחה כמו קימה, התהפכות במיטה וגם בעת לחיצה לא חזקה מידי על הצלעות באיזור הכאב. בעבר רופאת המשפחה התרשמה כי מדובר בכאב ממקור שרירי והמליצה על משככי כאבים שפעלו לסירוגין. הכאבים נמשכים מספר שבועות בעוצמות משתנות. היום משום מה בעת מתן שתן הרגשתי צריבה באיבר שנמשך לסירוגין מידי פעם גם לאחר מתן השתן. שאלותי: # האם יתכן כי הכאבים ממקור כלייתי / אבן בכליה לאור התיאור ? # האם יתכן כי כאבים ממקור כילייתי / אבן יימשכו זמן רב כל כך בעוצמות משתנות ובאותו מיקום פחות או יותר ? # האם יתכן כי הצריבה כעת מקרית ולא קשורה באופן ישיר לכאבים הנ״ל ? אמור לעבור בדיקות תקופתיות בימים הקרובים כחולה סכרת מאוזן נכון ללפני שנה. אודה לכל עיצה והכוונה

לקריאה נוספת והעמקה

אופי הכאב לא נשמע לי מתאים לכאב ממקור כלייתי,
אבל על מנת להרגיע אפשר לבצע הדמיה. הייתי מתחילה באולטרסאונד (שאין בו חשיפה לקרינה והוא זמין) .
בהצלחה

25/05/2018 | מאת: שואלת.

שלום רב , היום עשיתי בדיקת שתן ויצא לי LEUCOCYTES - U STRIP 75 בכל שאר הבדיקות כתוב שלילי או כתוב מהי הנורמה ואז אני משווה אבל בבדיקה הזאת לא כתוב שלילי אשמח להסבר לדעת מה זה אומר למקרה וצריך מוסיפה שאין לי בעיה עם השתן לא היו לי דלקות ואין שום צריבה הכל כרגיל תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

לויקוציטים = כדוריות דם לבנות. לא אמורות להיות בשתן באופן תקין ולרוב מבטאות דלקת בדרכי השתן. 75 מעיד על מעט לויקוציטים ואם לא מלווה בממצאים קליניים או מעבדתיים נוספים, יכול להיות קשור בנטילה לא סטרילית של הדגימה. יש להקפיד על מתן דגימת שתן אמצעי - כלומר את תחילת ההשתנה לבצע בשירותים, ואז לתת שתן בתוך כוסית הדגימה. לפני הבדיקה לנקות את האזור עם מגבון יעודי.

שלום רב אבי בן 71 ברקע יתר לחץ"ד מאוזן תרופתית, כמו כן ידוע על ריפלוקס נוטל טיפול תרופתי קבוע גם. בבדיקות דם תקופתיות מעכשיו ישנה עליה בת. כליות. אוריאה-47 קראטנין 1.24. לציין כי נמצא על גבול סכרת עם ha1c יציב לאורך שנים של 6.2. אשמח לדעת מה הביקור המקובל במצבו? הרופאה שלחה לu.s...בםועל בכלל בדקו אאורטה בטנית. אשמח להכוונה.

לקריאה נוספת והעמקה

חשוב מאוד לראות בדיקת שתן לכללית ומשקע, וכן כימות רמת החלבון בשתן. שני אלה יכולים לרמז למיקום הפגיעה הכלייתית ובהתאם לכוון את הבירור. כמוכן\ חשוב לראות באולטרסאונד את גודל הכליות והמראה שלהן, כמו גם לשלול מרכיב של חסימה בדרכי השתן.
תנסה להזכר האם התחלת לאחרונה תרופות חדשות, גם טבעיות, שאולי יוכלו להסביר את עליית הקראטינין.

פרטים נוספים שאני יודעת להוסיף הם אלבומין קראטנין ratio -0 שתן כללית חלבון שלילי. האם הבנתי נכון ויש לבצע בדיקת לאיסוף שתן של 24 שעות שאני יודעת שעושים? ידוע לך איזה תרופות טבעיות עלולות לעלות ת. כליות?

תודה רבה על המענה. מידע נוסף : הוא נוטל חילבה, זרעי פשתן ולאחרונה גם קינמון. מבחינת בדיקבות אלבומין קראטנין ratio- 0 חלבון בשתן -שלילי. תרופות שהוא נוטל הן: Lanton Vasodip Pravastatin Losartan. האם התכוונת לבדיקת שתן לחלבון של 24 שעות שעושים?

לא ציינת מה ערך הקראטינין הבסיסי ממנו התחיל. המידע חשוב על מנת להבין על איזו החמרה מדובר.

כעקרון LOSARTAN יכולה להעלות את הקראטינין אם לאחרונה החל טיפול בה, אך התרופה חשובה מאוד לשימור של תפקוד כלייתי לאורך זמן ולאיזון לחץ דם, ולכן אין להפסיק אותה אלא רק בהנחיית רופא מטפל.
שימוש ממושך בתרופות נוגדות חומציות בקיבה (לנטון ביניהן) יכול לגרום לעליית קראטינין אם כי אין דברים נוספים שמכוונים.
הדברים הטבעיים שנוטל לא ידועים לי כמזיקים.
שאר הבדיקות נראות על פניו בסדר.
ממליצה להתקדם לאולטרסאונד כליות ודרכי שתן

תודה על המענה. תוצאות קראטנין לפני כשנה עמדו על 1.08. מבחינת u.s כליות: 2 כליות כ 9 ס''מ עם פרנכימה שמורה, ללא עדות לגולשים סולידיים/הידרונפרוזיס/אבנים. בכליה שמאלית הודגמה ציסטה קליפתית דורסלית כ 1.7 ס''מ. שלפוחית שתן עם דופן סדירה ללא ממצא .לאחר התרוקנות הודגמה שארית כ 104 בצק ובלוטת ערמונית בנפח 44 סמק. משהו ממצאים אלו יכול להסביר את העליה בקראטנין?

האם יש להמשיך בירור אצל נפרולוג או אורולוג , מה ההבדל בעצם?

אורולוג הוא המנתח של הכליות ודרכי השתן. הוא גם הרופא שמתעסק בערמונית.
נפרולוג הוא הפנימאי של הכליות.
הערמונית מוגדלת ויש בה שארית שתן קטנה. ממליצה לפנות לרופא המשפחה להתחיל טיפול תרופתי לפרוסטטה כגון אומניק למשל.
העליה בקראטינין במשך שנה היא מינורית ולא בהכרח מצביעה על עלייה אמיתית. יש לעיתים תנודות שהן מישניות לטעות מעבדה, או תנודות ללא משמעות קלינית.
יש לחזור על הבדיקה ולראות מגמה.
אנא התייעצי עם רופא המשפחה.

אני מודה לך מאוד על המענה תודה רבה

שלום רב אני בן 57 לאחרונה יש לי תחושות מוזרות כמו תחושת קסדה בקרקפת (עברתי mri תקין)ועוויתות בגוף (תזוזות שרירים ,עברתי בירור אצל נוירולוג -תקין) האם לסימפטומים אלה יכולה להיות סיבה כילייתית /מינרלים וכוי (אציין שכל בדיקות הדם תקינות כולל שתן ו-egfr) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

הפרעות במלחים יכולות לגרום לתחושות כגון עוויתות שרירים, אולם במידה וכל בדיקות הדם תקינות (כולל נתרן, סידן, מגנזיום, אשלגן), לא נראה שזו הסיבה ויש לחפש גורם אחר.
בהצלחה.

תוצאות של בדיקות דם הראו ממדים חריגים הבאים: Urea = 50 Creatinine = 1.22 Uric Acid = 7.32 על מה זה מצביע (התור הקרוב לנפרולוג בעוד 3 חודשים)?

לקריאה נוספת והעמקה

אי אפשר לענות לשאלה באופן רציני בלי לדעת גיל, מין, מחלות רקע, תרופות, בדיקה גופנית, תוצאות בדיקות דם ושתן נוספות.
אם לא חלה קפיצה בערכי הקראטינין בהשוואה לבדיקות עבר אין דחיפות וניתן להמתין ליעוץ מסודר בעוד 3 חודשים

22/05/2018 | מאת: אלי

שלום רב. רציתי לדעת מה אומרת תשובת בדיקה גבוה מאוד לנורמה. התוצאה היא. 1358.

סליחה התוצאה הייתה 1158.

לא ברור מה נאסף - חלבון? ומה ערכי המדידה

22/05/2018 | מאת: דורון

בעבר אובחנתי בתסמונת נפרוטית . אינני מטופל בטיפול תרופתי אך aunr ממעיט וכמעט אינני אוכל בשר ומוצרי חלב ( חלבון מן החי). מכיוון שבאחרונה אני עובר לטבעונות מלאה. איך עליי להתייחס למזונות מן הצומח שהם עתירי חלבון. האם ההשפעה על הכליות של חלבון מן הצומח שווה לחלבון מן החי? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

זו שאלה טובה ומורכבת. חלבון צמחי משרה פחות עומס חומצי (ויתכן ותורם פחות להתקדמות של מחלת כליה). הוא גם מעלה פחות אוראה (נקודה חשובה כשיש אי ספיקת כליות כרונית מתקדמת). לחלבון מין החי יש ערך תזונתי/ביולוגי טוב יותר. ממליצה לך לקבל יעוץ מדיאטנ/ית (רצוי המתמחה במחלות כליה) .

תודה רבה!!!

שלום, אמא שלי אישה בת 47 בע״ה אוטוטו, חולה במחלה המתאפיינת בכליות פוליציסטיות. (גנטית) לפני כ4 שנים עברה השתלת כליה מתורם חי וב״ה הכל תקין. לפני כשנתיים וחצי עברה מפרצת מוחית - ותודה לאל אנחנו אחרי. בשבוע האחרון לאחר בדיקה שיגרתית תקופתית נצפתה עלייה בקריאטנין. בדרך כלל הערכים היו בין 1.1-1.2. בשבוע האחרון עלה ל1.4, לאחר שבוע 1.5- ואז הנפרולוג החליט לתת סטרואידים תוך ורידיים במשך שלושה ימים. הערכים ירדו ל1.39 ואז עלו ל1.47. לאחר הימים האחרונים העלו קצת את הסטרואידים ונוגדי הדחייה. האם יש סיבה לחשוש? האם זה מסמן על דחיית הכלייה? ואם כן, האם ניתן למנוע זאת על ידי תרופות? אני מאוד דואגת וחוששת. תודה רבה, רותם

לקריאה נוספת והעמקה

נראה כי הנפרולוג המטפל באימך סבר כי מדובר בדחייה לפי הטיפול שקיבלה. המצב בהחלט יכול להתייצב/להשתפר. אם תמשיך להידרדר, ישקול הנפרולוג המטפל המשך ברור שאולי גם יכלול ביופסיית כליה

21/05/2018 | מאת: יוסי ח.

בבדיקה שעשיתי היום דם ואיסוף שתן 24 שעות נמצא כי רמת הפוטאין בשתן ( protein urine 24 h ) הינה 2016 . כשהנורמה היא 0-150. אציין העובדה כי תרמתי כלייה לאחי לפני כ 30 שנה וסובל מלחץ דם גבוה ונוטל תרופות על בסיס יומיומי. מה עליי לעשות.? האם זה מעיד על תפקוד לקוי של כלייה שנותרה לי? אשמח לתשובה בהקדם למייל. תודה רבה

יש לך פרוטאינוריה משמעותית. הדבר מחייב ברור שיתכן ויכלול גם ביופסיית כליה. אנא פנה לנפרולוג לבדיקה והמשך ברור .

21/05/2018 | מאת: עידן

שלום עם בדיקות הדם של הכליות טובות ואני חש בזזמו אחרון כאבי בטן עם כאבים בגב התחתון ובדיקות של הבטן תקינות ונהיה לי בעיות עם השתן גם כדאי לעשות אוטלראסונד של הכליות עם עשיתי אוטרלנד בטן כללי ויצא טוב יש יתרון לעשות אולרטינד רק של הכליות סובל מכאבי בטן בחודשים אחרונים ...אני בן 27 תודה

לקריאה נוספת והעמקה

US בטן כולל גם את הכליות ולכן אין טעם לדעתי לחזור על אותו אמצעי הדמיה אבחנתי. סי טי (פרוטוקול אבנים) הוא אמצעי רגיש יותר לאבחון של אבנים קטנות שהן יכולות להיות סיבה לכאב ממקור כלייתי ושלעתים מפוספס באולטרסאונד.

ועם עשיתי סיטי עם חומר ניגוד גם רואים עם יש אבנים ??סיטי בטן ואגן

מה הנוסחה לחישוב egfr? תודה מראש לרופאות

זו הנוסחא:
GFR = 141 * min(Scr/κ,1)α * max(Scr/κ, 1)-1.209 * 0.993Age * 1.018 [if female] * 1.159 [if black]
מסובכת.
ניתן פשוט להעזר באתרים שונים לחישוב, באמצעות השלמת המידע הדרוש - גיל, מין, גזע וקראטינין

שלום!לאימי בת 91 מצאו האולטרבאונד:כליה ימנית קטנה,פרנכימה דלה.ציסטה קורטיקלית בגודל 2 ס"מ. כליה שמאלית תקינה.תפקודי כליות אינן תקינות. הייתי רוצה לדעת עד כמה המצב חמור והאם ניתן לייצב אותו

שלום! רציתי להוסיף שהקראטינין הוא 1.37 ואוראה 72. ספירת דם,גלוקוז,אלבומין ופרוטאין תקינים בדם. בדיקת שתן כללית תקינה. אשמח להמלצותיכן. תודה. דינה

על פי ה US כליה שמאל תורמת יותר לתפקוד הכלייתי. הציסטה מדווחת כציסטה לא מורכבת (אלא פשוטה) ואינה מהווה מקום לדאגה. לפי ה eGFR (ובהנחה שערכי הקראטינין לא הוחמרו מאד בתקופה של שבועות/חודשים אלא הם יציבים +/-) יש לאמא שלך אי ספיקת כליות דרגה III (הדרגה החמורה ביותר היא התפתחות אי ספיקת כליות סופנית =דרגה V). צריך לזכור שאמך הגיעה לשיבה טובה ובהינתן מחלת כליות כרונית יציבה יש סבירות טובה שלא תפתח אי ספיקת כליות סופנית עד סוף חייה. צריך לוודא כי שאם מטופלת תרופתית מינוני התרופות יהיו תואמי תפקוד כלייתי. צריך שתדע להימנע מתרופות משככות כאב ממשפחת הNSAIDS (כגון וולטרן איבופרופן). מציעה לך לשוחח עם רופא המשפחה ואם הוא סבור שיש מקום לדאגה/צריך עזרה בניהול המקרה שיפנה אותה לנפרולוג. בהצלחה

שלום,דוקטור!אני מודה לך מאוד על תשובתך.אימי מקבלת ויטמין בי 12,אומפרדקס 20 מ"ג וקרדילוק 1.25 מ"ג.האם אלה התרופות הללו מותרות במצב שלה?לצערי רב רופא המשפחה בקושי הסכים לפנות את אימי לנפרולוג ושם תורים אריכים מאוד. תודה ושבת שלום.

התרופות שאימך מקבלת נחשבות בטוחות לשימוש. יש תהיות בנוגע לשימוש ממושך באומפרדקס שעלול לגרום למחלת כליות כרונית אך לאור גילה של אימך הסיכוי נמוך. במידה ובכל זאת עולה חשש, ניתן לשקול להחליף את התרופה לתרופות כגון פמוטידין שגם הן מפחיתות את החומציות בקיבה במנגנון פעולה אחר.

בת 41 חצי שנה לאחר ניתוח להוצאת אבן בכליה ימין.דרך השלפוחית.נשלחתי כחלק ממעקב לא.ס כליות שתן מלא שהראה הרחבה קלה בכליה שמאל נאמר לי שזה כנראה לחץ מהשתיה ולחזור על א.ס עוד חודש עם שתן ריק.עשיתי היום ורשום שהכל תקין בשתי הכליות גודל תקין.פרנכימה שמורה.לא הודגמה הרחבה של מערכת מאספת לא הודגמו תהליכים לא הודגמו טבנים. ובהערות רשום הפרעות עד כמה שניתן לדון..אני בלחץ מה זה אומר??

לציין שא י נוטלת אניביוטיקה להליקובקטור 2 אנטיביויטקות .מוקסיויט קלהריהרמיסיןואומפרדקס

לא רלוונטי

לפי התשובה הכל טוב. נראה שבהערה נשמט "ללא". לצורך ביטחון מלא אנא פני לרופא המפענח.

הוא אמר שהכוונה לצואה ונוזלים..הגיוני?

כאמור תשובת האולטרסאונד נראית תקינה כפי שציינה ד"ר סוטנדורף. לא ברור לי המשפט - הכוונה לצואה ונוזלים? באיזה הקשר?

תודה על המענה

הקראטינין הגבוהה עקב עודף סידן שנמשך מעל שנה. כרגע הסידן חודשיים בבנורמה. והקראטנין לא ירד מ 2.4. הרופאה אומרת בגלל שזה עלה הרבה פעמים מעבר ל 4 הרופאה אומרת שיש כבר צלקת, האם ניתן לעשות משהו כדי לשפר את זה ? לא נתנה לי כלום מלבד. מעקב.

לקריאה נוספת והעמקה

כשיש נזק כרוני משמעות הדבר שהוא לא הפיך. אין טיפול ספציפי לנזק כרוני. ניתן רק לנסות להאט את קצב ההתדרדרות במניעת אירועים חוזרים של אי סיפקת כליות חריפה ככל שניתן (מתוך ידיעה שכל אירוע חריף עלול לגרום לפגיעה כלייתית כרונית), וכן טיפול בגורמי סיכון שידועים כמאיצים התקדמות של אי ספיקת כליות כרונית (עישון, סוכרת, יתר לחץ דם וכו)

15/05/2018 | מאת: ליאת

יש לי אי ספיקת כליות כרונית. קראטינין 2.4 . עקב בחילות שיש לי רציתי לקחת כדור מאלוקס ללעיסה 40 מג . קראתי בעלון שאסור לקחת את הכדור אם יש בעיות עם הכליות. האם בערך של הקראטנין 2.4 מותר לקחת את הכדור הנל. הוא עוזר קצת .

לקריאה נוספת והעמקה

את יכולה מדי פעם לקחת מאלוקס אם התרופה עוזרת לך. בעבר נתנו למטופלי דיאליזה קושרי זרחן על בסיס אלומיניום (לקיחה יום-יומית עם כל ארוחה) ואז היו תופעות של הצטברות אלומיניום ורעילות. לקיחה מדי פעם לא תגרום לרעילות.
יש אופציות טיפוליות אחרות ואולי את צריכה לעבור איבחון לסיבת הצרבת (למשל ביצוע גסטרוסקופיה/תבחין נשיפה). אנא התייעצי עם רופא המשפחה

שלום, אבי בן 71 חולה בסרטן ריאות דרגה 4 ומטופל היום בכדור ביולוגי (אפטיניב) בבדיקת שם שעשה נראה כי תפקודי הכליות גבוהים - קובץ של בדיקת הדם מצורף. אשמח לדעת: 1. איך ניתן לשפר את המצב? האם כדורים/תזונה? 2. האם בבדיקות CT ו MRI צריך לעשות ללא חומר ניגוד? (לפני חודש עשו CT עם חומר ניגוד למרות שהתוצאות של בדיקת הדם היו פחות או יותר זהות למה שעכשיו) אשמח להסבר מפורט תודה,

לקריאה נוספת והעמקה

אין באפשרותי לראות קבצים מצורפים. השאלה היא האם יש אי ספיקת כליות כרונית יציבה ולמה מיוחסת או שיש אי ספיקת כליות חריפה שיש למצוא את סיבתה.
AFATIMIB היא תרופה בתופעות לוואי שכיחות שלה הן שלשולים, ירידה בתאבון, כיבים בחלל הפה. תופעות לוואי אילו עלולות לגרום להתייבשות ובמנגנון זה לפגיעה כלייתית. התרופה אף עלולה לגרום בשכיחות נמוכה יותר לאי ספיקת כליות במנגנון שאינו קשור להתייבשות. אם אי ספיקת הכליות מיוחסת (על ידי האונקולוג) לתרופה לפי דרגת החומרה הוא ימליץ להפחית את המינון או להפסיק את הטיפול כשלעיניו גם שיקולי הרווח הצפוי מהמשך התרופה וטיפול חלופי אם יש.
אשר לביצוע הדמיה . בדרך כלל הדמיה אופטימלית מחייבת מתן חומר ניגוד. יוד הניתן בסי טי עלול להחמיר אי ספיקת כליות . מתן נוזלים תוך ורידים סביב הפרוצדורה יכול להפחית את הסכנה לפגיעה כלייתית. גדוליניום הניתן בMRI עלול באי ספיקת כליות מתקדמת לגרום למחלה נדירה מאד. ההחלטה היא של האונקולוג המטפל בשיתוף עם המטופל.

UREA: 68 קרטנין: 1.87 בחודשים האחרונים זה במגמת עליה (לפני כן היה UREA 53 וקרטנין 1.33) מה זה בדיוק אומר?

העליה בקראטינין משמעותית. אם אין סיבה אחרת, סביר שהאונקולוג ייחס את העליה לטיפול התרופתי וישקול הפחתת מינון או הפסקת התרופה. זאת כאמור לאחר שישלול גורמים אחרים להחמרה בתפקודי כליות. פנו אליו בהקדם.

14/05/2018 | מאת: בני

שלום רב לאחרונה אני קם להטלת שתן פעמיים עד 3 בלילה(ערמונית בגודל תקין 20 סמ"ק לפי הדמיית אולטראסאונד) הבדיקות שלי אומנם תקינות(הן תפקודי כליות והן שתן) איך אפשר לדעת שאין זה סינון יתר כלייתי שעלול לגרום להתעייפות הכליות? אילו אמצעים ניתן לנקוט כדי "להרגיע" את הכליות? (אני לא שותה קפה ולא צורך מזון מהחי) תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר לעשות איסוף שתן לפינוי קראטינין ולראות.
דיאטה דלת מלח ולא עתירת חלבון , להימנע מעישון, לטפל במחלות נלוות שידוע שפוגעות בכליה כמו סוכרת, יתר לחץ דם – אילו הם האמצעים לשמור על הכליה.

שלום בן 41 לפני 7 חודשים עברתי ניתוח להסרת אבן בכליה דרך השלפוחית..בבדיקת נשיפה נמצא החיידק הליקובקטור בערך גבוה 26 ..הרופא נתן לי מוקסיויט פורטה 500 מג .פעמיים בבוקר ופעמיים בערב.קלריטרומיסין 500 מג 1 בבוקר ואחד בערב.אומפרדקס 1 בבוקר ואחד בערב.הכליות שלי בבדיקות דם ואולטראסאונד האחרונות לפהי חודשיים הכל תקין..אבל יש בי פחד שזה מסוכן לכליות התחלתי את הטיפול לפני 3 ימים ואני חושבת שיש לי מיחושים בכליה שעברתי בה את הניתוח..מחר יש לי usהאם יראו בusאם חלילה קרה משהו לכלייה? אני שןקלת להפסיק טיפול פוחדת..

לקריאה נוספת והעמקה

המשלב התרופתי הזה הוא אינו "מסוכן לכליות". בכל טיפול תרופתי עלולה להתפתח תגובה אלרגית שאינה ניתנת מראש לחיזוי. ככלל המשלב התרופתי מקובל לטיפול בהליקובקטר פילורי, הטיפול הוא יחסית קצר מועד, הטיפול כנראה נחוץ ...

שזה לאיזה כיון הולך ??לאיפה היית מפנה לדעתך ? זאת אומרת יש לי צבירת גזין?או פחמן ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובתי הקודמת. הבדיקה בעלת משמעות במידה ויש תסמינים נוספים כגון יתר לחץ דם או הפרעות במלחים. אחרת - לא ממליצה על המשך בירור בשלב זה. הממצאים יכולים להיות גם תקינים.

חומצה אלפא ליפואית, כדורי חילבה וכדורי q10 עלולים לגרום נזק לכליות? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

אילו אינם חומרים שידועים כנפרוטוקסים זאת אומרת כבעלי רעילות כלייתית.

שלום רב. אני בת 80 לאחרונה הופנתה למיון עקב סחרחורות . נמצא כי הייתה מיובשת..קריאטנין גבוה. 1.8. קיבלה עירוי שוחררה כשהיא בטוב. נאמר לה לשתות עשר כוסות מים לפחות ביום. באיזו מידת כוס מדובר? 180מל? 250מל?אודה על תשובה מהירה.

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא יודעת לענות לך. בין היתר חשוב להבין את מחלות הרקע, סיבת האשפוז (הגורם להתייבשות) , מצב גופני, וכן תרופות. אם הייתה סיבה ספציפית ל"התייבשות" כמו מחלת חום, שלשול, הקאות והיא חלפה בהינתן מנגנון צמא תקין וגישה למים אנני רואה הגיון בהמלצה. כמו כן המלצה על שתייה של כמות גדולה של מים באם מטופלת בתרופות מסוימות עלולה לגרום להפרעות מלחים. ממליצה לך לפנות לרופא המשחרר להבהרות

11/05/2018 | מאת: אלי

שלום רב עברתי עקירת שן קשה ונצטוותי ליטול 3 כדור אנטיביוטיקה מסוג מוקסיפן ביום למשך שבוע ימים. האם אנטיביוטיקה זו לא מסוכנת לכליות כאשר ישנה כליה אחת עובדת באופן תקין? והאם פרוביוטיקה נחוצה בתקופת הנטילה של מוקסיפן? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אם הכליה עובדת באופן תקין ניתן ליטול מוקסיפן במינון הרשום. כמובן שבכל תרופה תמיד קיימת אפשרות למעין תגובה אלרגית בכליה שתגרום לפגיעה בה, אך מוקסיפן בפני עצמה לא נחשבת תרופה שפוגעת בכליות.
פרוביוטיקה אינה הכרחית, אין המלצות חד משמעיות לטיפול בפרוביוטיקה בעת טיפול אנטיביוטי.

שלום הייתי במיון ונלקח כשהגעתי ממש בדיקות דם ויצא קצת חריגות בגזים בדם אשמח לדעת למה זה מאפיין וקשור..יש לציין שבדיקה אנדרו בקופה igf 1 היה מעט גבוהה ועשיתי mri מה שכן לפני כשנתיים היה לי גודש קל בכליה האם יש קשר כאן בין הדברים?..וגם בדיקות שתן חוזרות כלליות תקינות יכול להיות שיש פיספוס של אבן בסיטי לפני שנתיים? הנל התוצאות Pvco2 45.0 Be 1.8 Hco3 27.7 Ph 7.407 תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יש כאן שילוב של מידע הנוגע לנושאים שונים, מזמנים שונים, ואיני בטוחה שרלוונטי לשאלת הגזים.
המידע החשוב לבדיקת הגזים הינו מה הסיבה שפנית למיון ומדוע בוצעה הבדיקה.
חשוב לזכור שלכל בדיקה יש טווח תקין וגם שתתכן טעות באופן הלקיחה (למשל גזים אמורים להלקח מדם עורקי, בקרח) המשפיעה על התוצאות.

האם הבדיקות גזים תקינות??

רמת הביקרבונט HCO3 מוגברת קלות, לא ברור האם יש לה משמעות.

שזה לאיזה כיון הולך ??לאיפה היית מפנה לדעתך ? זאת אומרת יש לי צבירת גזין?או פחמן ? תודה

לא הייתי ממשיכה בירור אם אתה אדם בריא. במידה ואתה סובל מיתר לחץ דם או הפרעות במלחים בבדיקות הדם, הייתי חוזרת בשלב ראשון על בדיקת הגזים.

שלום רב האם הפסקת אכילת מזון כדוגמת בשר דגים וכוי (מזון מהחי) יכולה למנוע/להפסיק הפרשת חלבון בשתן? בהנחה כמובן שהאדם לא לוקה בסכרת ובלחץ דם גבוה, כלומר כאמצעי מניעתי לשמירה על כליות תקינות (בדיקות דם תקינות וגם שתן) תודה רבה לכן

לקריאה נוספת והעמקה

דיאטה עתירת חלבון לא גורמת לזליגתו לשתן אך אם היא מתמשכת לאורך זמן ארוך עלולה לגרום לעומס על הכליות ולנזק כלייתי. ב
בשר אדום מעובד הוא מקור רע לחלבון אך נתח בשר אדום שאינו מעובד ובייחוד אם הוא דל שומן כנראה אינו מקור רע.
דגים דווקא נחשבים כמקור טוב לחלבון. הם שייכים לדיאטה ים תיכונית, עתירים בחומצות שומן שאינן רוויות ואומגה 3.

יש לי אי ספיקת כליות דרגה 3 היו לי אבנים לפני 20 שנה. לאחר טיפול קצר באלקסוב הן נעלמו וכל בדיקות האולטרה סאונד נראו תקינות והפסקתי לקחת לפני שנתיים פניתי שוב לנפרולוגית והיא מכריחה אותי לקחת 2 כדורי אלקסולב אחרי כל ארוחה (6 כדורים ביום) הבדיקות שלי הן : urea b 74 , creatinin b 1.75 , albumin/createnin ratio 30.9 pateies 145 , eGFR 37ml/min/1.73. האם זה לא מוגזם 6 כדורים ליום ואיזה סיבוכים אפשר לקבל מזה.

לקריאה נוספת והעמקה

באי ספיקת כליות מתקדמת תוסף זה עלול לגרום לעליית אשלגן (עד רמות מסוכנות) בייחוד אם אתה מטופל בתרופות שמפריעות להפרשת אשלגן בשתן. בישראל הכדור מכיל גם נתרן ועל כן עלול להחמיר בצקות ויתר לחץ דם. לקיחה כשיש אי ספיקת כליות מתקדמת צריכה להיות מלווה במעקב הדוק יותר אחר רמות האשלגן בדם, וכרגיל אחר הפרשת הציטראט בשתן וחומציות השתן.

תודה על התשובה. הרופאה עוקבת אחרי האשלגן והציטרט. אבל אני מעוניין לדעת אם במצבי אני באמת צריך לקחת כמות כזאת של אלקסולב בייחוד שבאולטרה סאונד לא נראות אבנים בכליות (נראית שם רק פרוסטטה מוגדלת וציסטה בכליות) בתודה יוסי

מציעה לך לשוחח עם הנפרולוגית המטפלת ולשאול אותה שאלה זו.
הדבר תלוי בכמה השתן הוא "ליטוגני" זאת אומרת נוטה ליצירת אבנים.
אפשר לדיין איתה הפחתת מינון ומעקב אחר בדיקות השתן (שיכללו הפעם גם איסופי שתן למרכיבי האבן השונים ) לפני הפסקה מלאה, או הפסקה ומעקב. כעקרון יכול להיות שאם ביצעת שינויי תזונה משמעותי יש בזה די.

תודה רבה הנפרולוגית שלי אינה מספקת לי הסברים בטענה שהיא יודעת מה היא עושה ושאני לא אבין כלום מההסברים. היא נעלבת כשאני שואל ואני מקווה שהיא לא עוקבת אחרי פורום זה יוסי

בהמשך לשאלתי הקודמת. ה-PSA שלי הוא 6.56. הקריטנין שלי הוא 6.6. אני מאד מודאג. אשמח על תשובה מהירה

לקריאה נוספת והעמקה

ראה תשובה קודמת

05/05/2018 | מאת: משה אלקלאי

אני מטופל דיאליזה. הבוקר קמתי ועשיתי שתן עם דם. יש לי בדיקת PT 32.5 ויש לי תור לאורולוג ב-28 לחודש. הדיאליזה הקרובה שלי היא ביום שני בערב. מה עלי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

שתן עם דם יכול לנבוע ממחלה כלייתית (לא ציינת מה הסיבה להיותך מטופל דיאליזה והאם היו אירועים כאלה בעבר), דלקת בדרכי השתן, מאבנים בדרכי השתן, סיבות שונות שגורמות לגירוי הרירית ועד לפוליפים וממצאים נוספים. תרופות מדללות דם כמו אספירין, קומדין, קלקסן וכו' מגבירות את הסיכון לדימום אך עדיין צריך לבדוק מה הגורם.
אם מדובר באירוע ראשון ואתה עדיין מדמם, ממליצה לפנות למיון.
אם כבר היו אירועים כאלה בעבר והדימום פסק, ואין כאבים או חום, אפשר להמתין עד לבדיקת רופא מחר.
בכל מקרה הממצא ידרוש בירור בהמשך.

04/05/2018 | מאת: דבורה

שלום רב בעלי, בן 74, מוגדר כמועמד להשתלת כיליה. מחלת הכליות ממנה הוא סובל היא על רקע גנטי. היכן ניתן למצא חומר ,אם אפשר בעברית, אודות הקשר בין מחלת הכליות והגנטיקה.

המקור למידע תלוי במחלה הגנטית.
כעקרון יש את פורום "כמוני" למחלות כליה ויש פורומים נוספים בהתאם למחלת הכליות.
לא בטוחה שתמצאי שם מידע מספיק על הקשר בין מחלת הכליות לגנטיקה, שכן זה לרוב מופיע יותר בספרות המקצועית, אך תוכלי להפנות שאלות ספציפיות לנפרולוג המטפל.

שלום רב לרופאות האם מצב כרוני של מתח חוסר שקט והימצאות במוד של "הילחם או ברח" עשוי להזיק לאדם בוגר עם כליה בודדת ?(בדיקות תקינות). דובר רבות על הקורטיזול ושאר הורמוני הסטרס. האם ניתן להתייעץ בנושא עם אנדוקרינולוג להערכת תפקוד בלוטת יותר הכליה?(תשישות הבלוטה וכוי..) בברכה

לקריאה נוספת והעמקה

רמת סטרס גבוהה יכולה לגרום לנזקים בריאותיים, במקרה שלך בעיקר עקב הווצרות יתר לחץ דם. אך אם הבעיה היא סטרס, אנדוקרינולוג לא יעזור אלא כדאי לפנות לטיפול נפשי.

שלום רב. הבנתי שזה לא טוב שתי כדורים ביחד. התכונתי שאם אני לוקחת רק את הסטטור אסור 40 מג ביום ? הבנתי ממך נכון לא יותר מ 10 מג ביום עם קראטנין 2.3 ?

נכון. ההמלצה היא לא לעבור מינון של 10 מ"ג בתיפקוד כלייתי של מתחת ל 30 מל לדקה (פינוי קראטינין משוערך).

02/05/2018 | מאת: מורני

שלום רב אשמח לעצתכם .. לפני כחודשיים החלו לי כאבים בצד ימין בבטן למעלה קרוב למותן כאבים הולכים ובאים במשך היום פניתי לרופאת משפחה הפנתה אותי לבדיקות דם ואולטרטסונד בטן וכליות אז בתוצאות בדיקת הדם הכול תקין חוץ מתפקודי כבד 5 5 לאחר חודש חזרתי על הבדיקה 39 התפקודי כבד ועשיתי אולטראסאונד הכול בסדר אבל נמצא ממצא שמתאים לאנגיומיוליפומות גודל 0.4 ו0.7 הרופאה אומרת שזה לא סרטני אבל להיות במעקב כל חצי שנה בנתיים הצד עדיין כואב לי האם יש עדיין מה להמשיך לברר ?

לקריאה נוספת והעמקה

אנגיומיוליפומות כה קטנות הן קרוב לוודאי לא הגורם לכאב. יתכן ומקור הכאב אינו כלייתי.
US כליות הוא לא תמיד רגיש מספיק לאבחן אבני כליה קטנות. ממליצה לך (אם אינך בהריון) לבצע CT פרוטוקול אבנים .