פורום נפרולוגיה

תחום הנפרולוגיה עוסק באבחון וטיפול במחלות כליה. הפורום עוסק במחלות הכליה השונות, בדרכי טיפול ומניעת התקדמות אי ספיקת כליות, בשיטות לטיפול כלייתי חליפי במקרים של כשל כלייתי, בהפרעות במאזן המלחים בגוף, וכן ביתר לחץ דם. .
2370 הודעות
2177 תשובות מומחה

מנהלי פורום נפרולוגיה

21/02/2019 | 00:45 | מאת: רון

האם צריכת התוספים הללו עלולה ליצור אבנים בכליות או ירידה בתיפקודם ? כורכומין , גינגר , ויטמין בי 3 במינוןחצי גרם ליום , כרומיום .

לקריאה נוספת והעמקה

וגם סו פלאמטו לערמונית מוגדלת עם שלפוחית נוירוגנית.

לא ידוע לי שהתוספים הללו יכולים לגרום לפגיעה כלייתית או לאבני כליה. בהקשר של תוספים, רצוי בעיקר להמנע מעודף ויטמין C ו- D שיכולים לגרום לאבני כליה.

21/02/2019 | 00:33 | מאת: משה

לאחרונה יש הדרדרות בתפקוד כליות שהיה נורמלי ועכשיו גבולי . ב-א.ס נצפתה אבן קטנה מאוד ללא הפרעה . לציין שב-15 שנים האחרונות היו 2 ארועים של אבנים שכנראה נפלטו החוצה .איזה איסוף שתן או/ו ב.דם אני צריך לעבור כדי לברר את הסיבות לירידה בתפקוד כליות ולגבי האבן . אני בן 52 וסובל מקרון הרבה שנים , קדם סוכרת , ערמונית מעט מוגדלת . במשך שנים סודיום בסרום נמוך יחסית 130 וזאת למרות שאני לא ממעיט בצריכת מלח או מזון מעובד. לחץ דם 88/136

לקריאה נוספת והעמקה

מחלת קרוהן יכולה להיות קשורה ביצירה של אבני כליה מסוג קלציום אוקסלאט, בשל ירידה בספיגת האוקסלאט במעי. ממליצה לבצע איסוף שתן 24 שעות לקראטינין, סידן, זרחן, אוקסלאט, מגנזיום, חומצה אורית, נתרן, ציטראט - בהתאם ניתן יהיה לתת הנחיות תזונתיות בניסיון להפחית את יצירת האבנים. קרוהן יכולה להיות קשורה במחלות כליה נוספות, בעיקר אם מדובר במחלה פעילה, ולכן ממליצה לפנות לרופא להמשך בירור. בנוגע לרמת הסודיום הנמוכה - יכולות להיות לכך סיבות שונות אולם נדיר שרמת הסודיום תהיה נמוכה בגלל צריכה נמוכה ולרוב הסיבות הן אחרות. כדאי דווקא להפחית את צריכת הסודיום שיכולה לעזור במניעת אבני כליה.

20/02/2019 | 21:15 | מאת: עופר

היי אני לאחר 2 צנתורים ואי ספיקת כליות ברקע סכרת לא מאוזנת לאחרונה חזרתי ליטול וזודיפ עקב לחצי דם גבןהים מאוד שלא הצלחתי לאזן יש לציין שאני נוטל גם קורדילוק פוסיד אספירין וקדקס ווזודיפ עושה לי בצקות קשות בקרסול ובכף הרגל הרופא ניסע לתת נוורוסק אבל הוא גורם לכאבי חזה נורא חזקים האם ניתן להפחית בדרך כלשהי את הבצקות?

לקריאה נוספת והעמקה

בצקת הינה תופעת לוואי ידועה. תזונה דלת נתרן תפחית את הבצקת כמו גם הפחתת מינון הווזודיפ. במידה ואתה נוטל רק 10 מ"ג ליום ועדיין יש בצקת, אפשר לנסות לפצל את המתן ל- 5 מ"ג פעמיים ביום. לעיתים לא ניתן להתגבר על הבצקת ואין מנוס אלא להחליף את התרופה.

RBC CALC U STRIP ...... 30 האם הכוונה לאירוטריצים ( דם בשתן ) ? PROTEIN U STRIP ........10

לקריאה נוספת והעמקה

לפי סטיק שתן יש המטוריה - נוכחות דם בשתן. יש לחזור על הבדיקה כולל גם בדיקת שתן למיקרוסקופ , תרבית שתן . לפי תשובות, מצבה של אימך ותלונותיה יחליט הרופא המטפל על המשך ברור

מה זה בדיקת שתן למיקרוסקופ?

כשמה כן היא. דגימת שתן שנבדקת תחת למיקרוסקופ להוכיח כי מה שאבחן הסטיק (STRIP) ככדוריות אדומות הן אכן כדוריות דם אדומות. הסטיק הוא מאד רגיש ומכאן הצורך בכך.

20/02/2019 | 12:19 | מאת: כוכבי

בעקבות דם גלוי בשתן, ובבדיקות דם, ללא כאבים, הופניתי ל US בליות. הממצא הוא ציסטה קורטיקלית בכליה השמאלית. תופעת הדימום חלפה. בדיקות שתן תקינות. מה משמעות הממצא?

לקריאה נוספת והעמקה

גודל הציסטה 3.7 ס"מ

הציסטה מתוארת כפשוטה (שכן אחרת חובת הרנטגנולוג לציין כי היא ציסטה מורכבת שההתייחסות אליה היא אחרת). ציסטה פשוטה היא לא מקור לדמם. המטוריה גלויה מקורה יכול להיות בדרכי השתן או בכליה. הרופא שיבדוק אותך יחליט לפי הממצאים בבדיקה, תשובות בדיקות הדם והשתן האם להתחיל את הברור אצל אורולוג או נפרולוג. ככל שאת/ה מבוגר יותר סבירות גבוהה יותר כי הברור יהייה ראשית אורולוגי, בטח אם יש רקע של עישון.

עברתי ניתוח להסרת נגע קטן בכליה ימנית לפני 3 שנים! לפני 15 יום הופיעה טיפת דם בראשית מתן שתן ואחכ שתן נ'י. לפני שנתיים היה דומה ונאמר לי שזו אבן שיוצאת ושורטת את מעברי הפין. כעבור 20 יום נעלמה התופעה! בבדיקת U.S אתמול נרשם:כליה ימניתבמקום תקיןאורך 83 מ"מפרנכימה צרה. הודגם איזורקורטיקאלי אקוגני קוטרו 24 מ"מ ללאעדות להידרונפרוזיס או לאבנים. כליה שמאלית פרנכימה שמורה ללא עדות..... כיס שתן : בעל צורה וגבולות סדירים ללא פתולוגיה גסה באיזורו ערמונת מוגדלת מקבל מאז הנתוח - דיאודרט לערמונית השאלות: טיפת הדם בתחילת השתן מה אומרות תוצאות האולטרא סאונד תודה צבי סחייק

לקריאה נוספת והעמקה

גוש אקוגני בכליה יכול להיות תהליך שפיר (כמו אנגיומיוליפומה) או תהליך ממאיר .מומלץ לבצע הדמיה נוספת ויעוץ אורולוג. דם שמופיע רק בתחילת מתן השתן , אולי מכוון כי מקור הדמם הוא בדרכי השתן הסופיות (כמו השופכה). מומלץ יעוץ אורולוג גם בשאלה זו.

19/02/2019 | 13:02 | מאת: דניאל

שלום, אני בן 30. בקרוב אמור לעבור MRI עם חומר ניגוד. הGFR האחרון שלי הינו 83 (בבדיקה קודמת היה 62). האם ישנה מניעה שאעבור MRI בנוכחות חומר ניגוד? שוקל 65 ק"ג, קריטאנין אחרון 1.18, לפני חודש היה 1.34. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה. החשש עולה רק כאשר ה- GFR יורד מ- 30 ובחומרים החדשים יותר 15.

19/02/2019 | 12:07 | מאת: מיכל

שלום. אימי בת 77. לפני כחודש וחצי הקריאטינין היה 1.1. לפני כחצי שנה היה 9.2 אתמול 1.58. אציין רק שלפני כחודש וחצי נטלה ליתיום כשבועיים במינון נמוך אך גרם לתופעות לוואי קשות ולכן הופסק. התוצאה של 1.1 היתה תוך כדי נטילת הליתיום. האם הליתיום יכל לגרום לעלייה הזו? הוא הופסק כבר לפני כשלושה שבועות. התוצאה גבוהה ומדאיגה. מה עלינו לעשות? אלו בדיקות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ליתיום יכול לגרום לפגיעה בתפקוד כלייתי אם כי מרבית הפגיעות המתוארות מופיעות לאחר שימוש ממושך. פגיעה חריפה יותר יכולה להיות מלווה בעליה ברמת הסידן בדם -האם זה נבדק? האם יש עליה בכמות השתן שאימך נותנת? האם יש בצקות ברגליים? כדאי לפנות לרופא המטפל כדי לראות אם אין תרופות נוספות שיכלו לגרום לכך ולהעריך את אימך הערכה ראשונית. לקחת בשלב ראשון בדיקת שתן לכללית ומשקע, שתן ליחס חלבון/קראטינין. לבצע בדיקת כימיה מלאה אם לא בוצעה.

20/02/2019 | 10:53 | מאת: מיכל

בוצעו בדיקות. הסידן בגדר הנורמה. ךמרות שבעבר היה באמת קצת גבוה מהנורמה. מה זה אומר? Urea היתה 78. זה משהו שיגול להצביע על משהו? שאר הבדיקות תקינות. אין עלייה בכמות השתן ואין בצקות ברגליים

אוראה מוגברת יכולה להעיד על מצב של התייבשות. כדאי להקפיד על שתיית מים מספקת ולחזור על הבדיקות.

18/02/2019 | 16:49 | מאת: עודד

היי, מאובחן בסרקואידוזיס מזה כשנתיים., ללא טיפול כאשר כל הסממנים תקינים. לאחרונה בדיקות איסוף שתן בהפרש של כמה חודשים אינן תקינות: calcium/urine 380 calcium/urine 407 מהו הנזק היכול להיגרם לכליות במצב מתמשך עם נתונים כאלה? האם סטרואידים שנותנים למטופלי סרקואידוזיס יכולים לעזור ללא נזק? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מניחה שהערכים שהצגת מדגימים את כמות הסידן במיליגרם ל- 24 שעות. העליה בהפרשת סידן יכולה לגרום ליצירת אבנים בכליות. חשוב להקפיד על שתיה מרובה ותזונה דלת נתרן, דברים שיכולים להפחית את הסיכון ליצירת האבנים. כדאי גם לבדוק את רמת הציטראט בשתן שיכולה להשפיע על הסיכון להווצרות אבנים. לציין כי סטרואידים יכולים לעזור על ידי הפחתת ערכי הסידן בדם, אולם אם זו הסיבה היחידה לטיפול, כדאי להתחיל בטיפולים תזונתיים. ככל תרופה, גם לסטרואידים תופעות לוואי ועל כן יש לבחון היטב את כדאיות השימוש בהם. כמובן שישנם מצבים בהם אין מנוס אלא להשתמש בסטרואידים, שהם תרופת הבחירה בסרקואידוזיס, כגון מחלה ריאתית או אי ספיקת כליות משנית לסרקואידוזיס.

בן 34, עם כליות פוליציסטיות(משפחתי!), לא באי ספיקה- הבדיקות עדיין תקינות!-האם הכנה לקולונוסקופיה יכולה לכלול את כל המרוקנים הרגילים? כולל השתיה של היממה האחרונה?

לקריאה נוספת והעמקה

כעקרון אין להשתמש בחוקנים על בסיס זרחן באנשים עם ירידה בתפקוד הכלייתי. במצב של תפקוד כלייתי שמור לכאורה אין מניעה משימוש בתכשירים הרגילים. מאחר שלא כתבת באילו תכשירים מדובר, ממליצה בכל זאת לבדוק מול רופא המשפחה את התכשיר עליו הומלץ. יש להקפיד על שתיה מרובה בעת ההכנה. בהצלחה.

17/02/2019 | 17:19 | מאת: אלון

שלום, אני בן 44 סובל מבעיה של אבני יציקה חוזרות באגן הכליה השמאלית שלי. בנוסף, אני סובל מבעיה של IC (interstitial cystitis) בשלפוחית השתן שלי שגורמת לי תכיפות גבוהה במתן שתן. רופא נפרולוג המליץ לי ליטול באופן קבוע 6 כדורי אלקסולב ביום. הכדורים גורמים לי להגברה משמעותית של התכיפות בשתן שקשה לי לעמוד בה. ניסיתי בעבר כדורים נוספים (קיי ציטק, אלוריל) שגרמו לי לתופעה דומה. אני מרגיש שאני נמצא במלכוד כי בלי טיפול תרופתי אני אאלץ לעבור ניתוחים חוזרים שיכולים לסכן את הכליה שלי. מה ניתן לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

תעשה ניסיון להתחיל את הכדורים בהדרגה - תתחיל 2 כדורים ליום, כעבור שבוע תעלה ל- 4 וכעבור שבוע נוסף ל- 6. יתכן שהעליה ההדרגתית במינון תביא לשיפור בתסמינים.

17/02/2019 | 14:32 | מאת: יהודית

שלום רב, ברקע עמילועידוזיס עם פגיעה כלייתית . מטופלת בולקייד עם תוצאות טובות מאוד ושרשראות קלות שחזרו לנורמה אחרי שישה מחזורים ברוך השם! היום נשלחתי להערכה אצל נפרולוג מכיוון שהשתן עדיין מוקצף ויש הפרשת אלבומין רבה באיסוף 3150 לליטר מאתיים. אולם הערכים של האלבומין והקריאטינין יציבים בדם .. Bun _ נע בין 18.5 ל 20 כאשר הנורמה היא בין 6_20 יחס אלבומין גלובלין 1.78 כאשר הטווח הוא 1.20_2.60 אלבומין תמיד בטווח הנורמה כולל באלקטרופוזה ובדם קריאטינין 6.2 כאשר הנורמה היא 0.70_1.20 קלציום, פוטסיום וסודיום תקין פרוטאין טוטאל _ 6.2 כאשר הטווח הוא 6.6_8.7 תפקודי כבד: got תקין gat תקין בילירובין טוטאל 0.20 כאשר הטווח 0.30_1.20 אלקליין פוספאט תקין וגם פוספאטה בסיסית Ggt עולה והיום 343 שהטווח הוא 8_61 ומיקרוגלובלין b2 נמצא 2.40 שהטווח הוא 0.80_2.20 אולטרסאונד כליות תקין. האם הערכים האלה ( שרובם יציבים מעידים על החמרה בכליות? מאוד פוחדת מדיאליזה.... מקווה שתשפכי אור על מצבי ניתן לטיפול, עצירה? ושאלה נוספת האם אופייני לggt לעלות בהדרגה בתסמונת נפרוטית? האם העלייה אופיינית בטיפולים מהסוג ולקייד וסטרוואידים. תודה מראש יהודית

לקריאה נוספת והעמקה

ערך קראטינין מעל 6 דורש הכנה לקראת טיפולי דיאליזה. ההחלטה על טיפול תלויה בגורמים נוספים מעבר לערך הקראטינין עצמו, אך בהחלט יש להחליט על דרך הטיפול בדיאליזה המתאימה לך - דיאליזה צפקית מול המודיאליזה - ולהתכונן בהתאם. בנוגע ל- GGT - יכול להיות מוגבר כחלק מהמחלה או משנית לטיפול. העובדה שרמת השרשראות הקלות התנרמלה אכן משמחת, אך כפי שידוע לך לא ברור כמה מהפגיעה הינה הפיכה ויתכן שלמרות הירידה בשרשראות לא תראי ירידה בקראטינין.

17/02/2019 | 21:10 | מאת: יהודית

היי נראה לי שלא הבנת אותי נכון אול סירבלתי ובלבלתי קצת.. הקריאטנין שלי 0.62 כלומר מתחת לטווח הנורמה ולא למעלה. הטווחים של קופת חולים האם מתאים לדיאליזה?????😶 התחשב בכל המדדים מההודעה הקודמת והקראטינין 0.62 תודה

אפשר בבקשה התייחסות לתגובתי השנייה... נראה לי שהייתה אי הבנה בהודעה הראשונה. תודה

קראטינין 0.62 הינו תקין. העובדה שהשרשראות הקלות בירידה גם היא חיובית מאוד. ממליצה על סבלנות, יתכן שתראי עם הזמן ירידה הדרגתית בהפרשת החלבון (אם כי לעיתים הנזק שנוצר בעמילוידוזיס אינו הפיך)

17/02/2019 | 09:43 | מאת: אילנה

באיסוף שתן עם חומר משמר לבדיקת ציטראט ואוקסלט נאמר לי שאסור לעשות פעילות גופנית האם אפשר לאסוף תוך תורנות מיון מאומצת האם זה יכול לשבש את התוצאות בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

תורנות מיון היא לא זמן נוח לבצע איסוף שתן מדויק. עדיף לבחור יום חופשי לבצע את הבדיקה. לא מכירה את ההנחיה שציינת.

16/02/2019 | 14:54 | מאת: דולפי

כיצד ובאיזה אמצעים אפשר לקחת דגימת שתן מאדם סיעודי המרותק למיטה או לכסא גלגלים

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי למה נועדה הבדיקה, מין הנבדק ודרגת שיתוף הפעולה שניתן לקבל. האופציה הקיצונית ביותר היא להכניס לצורך הלקיחה קטטר שתן. נא להיוועץ ברופא המשפחה/צוות טיפולי בית של קופת חולים.

15/02/2019 | 08:13 | מאת: יוסי

שלום ד״ר, רציתי לדעת האם ועד איזו מידה ניתן להשאר בשלב 4 מבלי לדרדר את המצב? פגיעה בכליות עקב סוכרת. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ראה שאלה נוספת

15/02/2019 | 07:38 | מאת: יוסי

שלום ד״ר, אשמח לדעת האם ניתן להימנע מכניסה לשלב 5? עד כמה זה אפשרי לדחות את רוע הגזגה? בתודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי לא ניתן להמנע אך ניתן לדחות את ההחמרה. מחלת כליה על רקע סכרת הינה מחלה שיכולה להתקדם במהירות יחסית. אין לה טיפול ספציפי (אם כי יש היום מספר מחקרים קליניים לחיפוש תרופות העשויות להאט את ההדרדרות) אך חשוב מאוד הטיפול במספר גורמים: - איזון הסכרת - חשוב ביותר. - תזונה דלת נתרן שתעזור לשליטה על מאזן הנוזלים בגוף ואיזון לחצי דם. - תזונה מוגבלת בחלבון - הגבלה ל- 0.8 גרם לק"ג. - איזון לחצי דם. - טיפול בכולסטרול גבוה. יש מספר תרופות שעשויות לעזור ולהאט את ההדרדרות כגון תרופות ממשפחת מעכבי האנזים המעכב, אם כי לעיתים בשלב זה של מחלת הכליות לא ניתן לתת אותן מסיבות שונות. תרופות אחרות שנמצאו כמאטות את ההדרדרות גם כן לא ניתנות בשלב 4. חשוב מאוד להמנע ממצבים הגורמים לפגיעה כלייתית חריפה כגון מצבי התייבשות, תרופות היכולות לפגוע בכליות ועוד.

15/02/2019 | 13:52 | מאת: יוסי

כרגע הערכים מיוצבים ומאוזנים. התחלנו דיאטת דלת חלבונים. האם יש אינדיקציה כמה זמן ניתן להישאר במצב 4? שוב תודה!

16/02/2019 | 08:57 | מאת: יוסי

ממש מתנצל, אבל אם אפשר עוד שאלה קטנה... לגבי התפריט המומלץ... כמה מים רצוי לשתות? האם להימנע מקפה? מה אפשר לאכול במקום חלבון? האם יש ירקות לא מומלצים? שוב תודה רבה וסליחה על ריבוי השאלות.

אם אין אלבומינוריה משמעותית או שמצליחים להוריד אותה משמעותית עם טיפול תרופתי , דיאטה ואיזון גורמי הסיכון ניתן להאט את קצב ההתדרדרות. יותר לא אוכל לחזות.אם אין בעיה של היפרקלמיה (= אשלגן מוגבר) אין ירקות ספציפיים שיש להימנע מהם. אין צורך להתנזר מקפה. ממליצה להיוועץ בדיאטנ/ית המתמחה באי ספיקת כליות.

14/02/2019 | 22:10 | מאת: אוסי

שלום, אני בת 39 בהריון חודש תשיעי אני סובלת כבר כחודשיים בערך מכאבים בצד ימין מתחת לחזה ובנוסף יש לי חלבון בשתן (באיסוף שתן של 24 שעות יצא 458 יש לי תור בעוד כשבועיים לנפרולוג כי שללו רעלת הריון וזה מתחבר לכאבים בצד רציתי לדעת עם איזה בדיקות מראש מומלץ להגיע אליו ? אני בלחץ מטורף ממש חוששת האם נראה לך שמדובר במשהו מסוכן? הלחץ דם תקין במידה וזה קשור

לקריאה נוספת והעמקה

באנשים בריאים, הפרשת חלבון תקינה נחשבת כפחות מ- 150 מ"ג ליממה. בהיריון יש עליה בהפרשת החלבון באופן פיזיולוגי (בין היתר בשל עליה בקצב הסינון הגלומרולרי ושינוי בתכונת ממברנת הכליה) ולכן רק ערך מעל 300 מ"ג נחשב לא תקין. לעיתים נראה עליה נוספת בעליית החלבון לקראת הלידה, שתחלוף לאחר מכן. חשוב לבדוק שלא מלווה בתסמינים נוספים של רעלת היריון כגון יתר לחץ דם (שאין לך). כמובן שהפרשת חלבון בשתן יכולה לבטא גם מחלת כליה ולכן דרושה הערכת הנפרולוג. כדאי להגיע אליו עם בדיקת דם עדכנית לתפקודי כליות ואלקטרוליטים, ספירת דם, אנזימי כבד, רמת חומצה אורית, אלבומין בדם, שתן לכללית ומשקע, איסוף שתן 24 שעות לחלבון ולאלבומין (ובמקביל קראטינין). כדאי לעשות גם אולטרסאונד בטן בגלל הכאבים. בהתאם לחשד הקליני ותשובות בדיקות אלה הנפרולוג יחליט האם יש צורך בבירור נוסף מעבר.

14/02/2019 | 19:22 | מאת: נעמה

לאחרונה היו לי כאבים בזמן שאני ישנה על הגב באזור הכליות עשו לי בדיקת אולטראסונד ויצא לי הכליות בגודל שווה ותקין . אין עדות בכליות לגושים סולידיים, אבנים או הידרונפרוזיס . בכליה שמאלית מוקד אקוגני 0.4 ס"מ, חשוד לAML שלפוחית השתן בקיבולת טובה, מתרוקנת עד תום . מה זה AML . יש לציין שאני בת 49 וגובה 1.55 משקל 50 קילו ונראה לי 4 ס"מ זה ממש גדול ואף פעם לא היה לי את זה (עשיתי בדיקה לפני חצי שנה) האם עליי לעבור MRI ? יש לציין שגם לראשונה יצא לי מעט פרוטין בשתן 10.0 mg/dL Protein ברקע שלי יש לציין יש FMF אודה לעצתכם

לקריאה נוספת והעמקה
14/02/2019 | 19:50 | מאת: משה

כתבת 0.4 ס"מ . 0.4 ס"מ זה בסך כול 4 מ"מ ולא 4 ס"מ . לעצם העניין ,לרוב מדובר על גידול שפיר ויש צורך במעקב . לרוב אין סימפטומים כאשר מדובר בגידול קטן כמו שלך . רק mri או סיטי מסוגלים לתאר את אופי הגידול ולקבוע אם יש חשד לממאירות . אם את מודאגת ,תבקשי mri כיוון כליות או סי טי . הרבה בריאות ,מקווה שהנפרולוגיות לא יכעסו עלי . ד.א פורום מצויין .

אנגיומיוליפומה (AML ) הוא גידול שפיר של הכליה שלרוב מתגלה כממצא אקראי. נדיר מאד שיהפוך לגידול ממאיר. הוא לא מסביר את הסימפטומים שלך. גודל של 4 מ"מ לא נחשב גדול ויש צורך במעקב בלבד. בנוגע לחלבון - מדובר בערך שהוא שתחום הנורמה. עם זאת, כדאי לחזור על הבדיקה עוד כ- 3 חודשים. FMF יכול לבוא באסוציאציה עם מספר מחלות כליה ולכן יש צורך במעקב.

14/02/2019 | 16:07 | מאת: Big Nog

שלום אני בן 27, ולפני כמה ימים (משישי עד שני) הגעתי למצב שאני כמעט לא משתין במהלך היום. בבוקר תמיד, אבל במשך היום כמעט ולא. כמעט בוודאות שפחות מ400-500 מ"ל ביממה. גם הדופק היה קצת מהיר (70-80 לדקה). עכשיו אני מבין שזה כנראה היה כתוצאה משילוב לא נכון של תרופות. לקחתי דפלפט, ליריקה, נורבסק, קרבדילול - כשאשר הסיבה שאני לוקח את כולם זה למזער תופעות לוואי של ריטלין. לחץ הדם שלי תקין לגמרי גם בלי תרופות - 105/65 בממוצע. פשוט עם ריטלין הוא מזנק לאזור ה130/85 ואף יותר מזה אם אני על מינון בינוני-גבוה. הפסקתי את הדפלפט והליריקה, מחשש שזה היה הגורם לאגירת הנוזלים. יום למחרת חזרתי להשתין כמו שצריך וגם הדופק חזר ל60 בממוצע. כעת אני עדיין עם נורבסק (המינון ירד מ5 ל2.5 מ"ג), קרבדילול 3.125 מ"ג פעמיים ביום ודילטיאזם 120 מ"ג. האם תמיד אוליגוריה היא סימן לבעיה בריאותית חמורה ו\או בלתי הפיכה? אני מאוד מאוד חושש. תודה מראש על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

תפוקת השתן באנשים בריאים (שאינם סובלים מאי סיפקת כליות מתקדמת או אי ספיקת לב משמעותית) היא ביטוי למאזן נוזלים (כמה נכנס (כולל גם במזון) וכמה יוצא). היא ביטוי לעבודה תקינה של הכליה, ליכולת לשמר מים במצבי התייבשות ולהפטר מעודפים במצבי ריוויון. ממליצה לך להיבדק על ידי רופא מטפל שיחליט האם יש מקום לבצע ברור נוסף. אין לקחת תרופות ללא הנחיה רפואית. דופק 70-80 זה דופק תקין.

14/02/2019 | 10:35 | מאת: ליאת

יש לי נתרופתיה מסכרת. רופא נתן לי גבפנטין 100 מג 3 פעמים ביום. Gfr בסביבות 26 . האם 300 מג ליום זה תקין עם אי ספיקה של הכליה כרונית כ שנתיים

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר לתת עד עד 700 מ"ג בEGFR שנע בין 15-29.

14/02/2019 | 01:10 | מאת: LISA

אימי בת 80 . ללא מחלות רקע פרט לשומנים בדם שנמצאים בנורמה תחת סטטין . אינזימי כבד בגבול העליון של הנורמה . בשנים האחרונות אי שליטה על השתן גם ביום ובלילה( תכיפות ודחיפות - קמה 5 פעמים בלילה !) שהוחמרה מאוד בחודשים האחרונים . בגלל מחסום הבושה לא טיפלה עד שלחצתי עליה שהיא חייבת לעבור בירור בהקדם . רופא המשפחה הפנה אותה לבדיקות דם ושתן ( צרפתי את התוצאות ) וגם א.ס כליות ודרכי שתן ( התור נקבע לעוד שבועיים ) . להבנתי , לפי הבדיקות ( דם ו)שתן יש עדות לנוכחות דם בשתן שעלול להיגרם ע"י אבנים , דלקת ( בבדיקת תרבית אין חיידקים ) , מחלת כליות ועוד ו.....אני דואג . לי היה ארסיסי בכליה . אשמח לדעתך והאם אני צריך לפנות אתה גם לנפרולוג / אורולוג / אורתופד ע"ש ? האם יש צורך באיסוף שתן 24ש ?

לקריאה נוספת והעמקה
14/02/2019 | 01:17 | מאת: LISA

צרפתי בהודעה הקודמת 4 מסמכים של בדיקות דם ושתן ומשום מה אני לא רואה אותם בפורום ??!! RBC CALC U STRIP ...... 30 PROTEIN U STRIP ........10

14/02/2019 | 01:57 | מאת: lisa

שכחתי לציין שאימי סובלת מאוסטיאופורוזיס קשה ומטופלת בפרוליה 4 שנים .

ראשית לנשום. בריחת שתן שכיחה בנשים לאחר לידות והיחלשות ריצפת אגן. אנחנו לא יכולות לראות קבצים מצורפים. סטיק שתן הוא לא אמין לכמת חלבון. מומלץ לבצע בדיקות דם כלליות, לשלוח שתן ליחס חלבון וקראטנין (בשלב ראשון שכן איסוף יכול להיות קשה לביצוע טכני באישה מבוגרת), ושתן לבדיקת מיקרוסקופ. אם אין הבדיקות הראשוניות הן תקינות הייתי ממשיכה בייעוץ של אורוגניקולוג.

שלום, מזה תקופה של כ-4 חודשים הנני סובל מכאבי בטן כמעט יום יומיים, שמוקלים לעיתים לאחר יציאות. בנוסף לכך ב-3 החודשים האחרונים לוקח לי הרבה זמן עד להוצאת השתן (לפעמים 10 דקות ויותר), ישנם צריבות בעת מתן השתן, וגם כאבי בטן בסיומו. בבדיקת שתן שנערכה לפני כחודשיים לא עלה שום דבר (דם בשתן, חלבון וכו'), ובנוסף לא נמצא חיידק בתרבית (וגם בדיקות דם תקינות לחלוטין). מה יכולה להיות הבעיה? האם יכול להיות שמדובר באבנים או בבעיה אחרת בכליות? כרגע הופניתי לרופא גסטרו להמשך טיפול, אך האם זהו הכיוון הנכון?

לקריאה נוספת והעמקה

לא כתבת בן כמה אתה. סביר לבחון כמה אפיקים אפשריים לתלונותיך עד לאבחנה (גסטרואנטרולוג). ממליצה גם שאורולוג יבדוק אותך (פרוסטטה) ולבצע הדמיית כליות ודרכי שתן כולל גם הערכת שארית שתן לאחר התרוקנות .

קודם כל תודה רבה. לשאלתך אני בן 31, לא לוקח תרופות באופן קבוע, וסך הכל בריא בדרך כלל. ביצעתי סיטי בטן ואגן שלשום, האם אקבל שם גם את ההדמייה עליה דיברת?

כן סי טי בטן ואגן עונה להגדרה של הדמיה.

13/02/2019 | 11:06 | מאת: אבי

רציתי לדעת האם צריך הכנה למיפוי כליות למושתל כליה והאם מיפוי יכול להזיק לכליות

לקריאה נוספת והעמקה

במיפוי כליות לא ניתנים חומרים "נפרוטוקסים "(= רעילים לכליות). ניתן חומר רדיואקטיבי (הפולט קרינה). הקרינה היא מזערית ודועכת במהירות. היא אינה מסוכנת לנבדק או לאנשים הנמצאים בסביבתו. רק לנשים בהריון הבדיקה אינה מומלצת , ומומלץ להן להימנע ממגע צמוד גופני (עם נבדק) ביממה שלאחר הזרקת חומר הניגוד.

12/02/2019 | 23:57 | מאת: סרול

מה ההמלצות החשובות למניעת הדרדרות ? האם להגביל חלבון , קופאין , גבינות כמו יוגורט שעשיר בזרחן . לפעמים אני סובל מעצירות ולכן משתמש כל יומים במגנזיום ציט^ ,האם מספר יציאות רכות עד דלילות ביום עלולות לסכן ? האם אורך חיים יושבני מזיק לכליות? האם עישון גראס מידי יום מזיק ? איזה תןספים מומלצים ? תודה לד"ר הילה ואורית

לקריאה נוספת והעמקה

מניעת הידרדרות היא בעיקר שמירה על אורח חיים בריא - הימנעות מעישון שכן עישון (טבק) מאיץ הידרדרות של מחלת כליות (כמו גם מחלות לב/כלי דם ועוד), דיאטה ים תיכונית (ממועטת באוכל מעובד ומה שמכונה "FAST FOOD"), איזון יתר לחץ דם, סוכרת, דיסליפידמיה אם קיימים, שמירה על BMI של מתחת ל25, פעילות גופנית סדירה. מומלץ להימנע תרופות מסוג NSAIDS שנמכרות ללא מרשם רופא . מגנזיום ציאטרט לא מסוכן בדרגת CKD I.

שלום רב במעקב עקב ערכי קריטינין עולים בוצעה בדיקת איסוף שתן של 24 שעות. כתוב שכמות החלבון ב-24 שעות לא ניתנת לחישוב? האם יש בעיה טכנית וצריך לחזור על הבדיקה? מצרפת את התוצאות. כמו כן מה זה קריאטינין פקטור והאם הוא תקין? אודה מאוד על התשובה . PROTEIN- URINE 24h לא ניתן לחישוב PROTEIN- U SAMPLE < 4 MICROALBUMIN- U 24h לא ניתן לחישוב MICROALBUMIN-U SAMP < 3 CREATININE CLEARANCE 116.5 ml/min FACTOR CREATININE 1.73 BENCE-JONES PROTEINS Not Detected

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להערכה/לא ניתן לחישוב משמעו שהבדיקה שלילית זאת אומרת תקינה

12/02/2019 | 14:04 | מאת: חיים

עשיתי בדיקת שתן איסוף 24 למיקרואלבומין עשיתי בדיקת שתן 24 איסוף מיקרואלבומין ולא הבנתי את התוצאה אשמח להסבר?ברקע סכרת נעורים כ-20 שנה בן 33.האים אני יכול להיות רגוע עם הבדיקה הזאת מבחינת התוצאה ואמינות לגבי הכליות מבחינה בריאותית?איזה בדיקה הכי טובה ואיכותית שאני יכול לעשות על מנת להיות בראש שקט לגבי הכליות? 7> MICROALBUMIN-U SAMP MICROALBUMIN- U 24h לא ניתן לחישוב תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

משמעות "לא ניתן לחישוב" הינה שלא נמצא אלבומין בשתן. הבדיקה תקינה. עם זאת, מחלת כליות יכולה להתפתח עם השנים ולכן חשוב לבצע בדיקת מעקב של רמת אלבומין בשתן אחת לשנה. כמו כן חשוב איזון הסכרת, מעקב אחר ערכי לחץ דם, המנעות מעישון ושמירה על אורח חיים בריא.

13/02/2019 | 19:58 | מאת: חיים

1.מה לגבי המספר 7 בבדיקה? 2.כשרשמת אלבומין התכוונת למיקרואלבומין או זה משהוא אחר? 3.במרשם של הבדיקה רשום בדיקת שתן איסוף 24 קריאטנין/מיקרואלבומין למה בתוצאה של הבדיקה לא רשום הקריאטנין? 4.אני גם לוקח אנאלדס 20מ"ג שלא לקחתי הרבה זמן האים זה לא מוזר שהבדיקה טובה למרות שלא לקחתי את התרופה תקופה? 5.אים אני מאוזן מבחינת לחץ הדם בלי הכדור למה לי כחולה לקחת את הכדור האים זה משתלם לקחת את הכדור?הרי אים המטרה היא איזון לחץ הדם אז מה הטעם לקחת? 6.האים כחולה סכרת 20 שנה בן 33 האים הבדיקה הזאת מספיקה? האים אני יכול להיות בראש שקט? 7.שמעתי על בדיקה שנקראת GFR מה זה אומר ואיך עושים אותה ומה מבקשים מהרופא כדי לבצע אותה? 8.איזה פרוצדורה מבחינת תזונה או אחר יכולים להעמיס על הכליות כסכרתי או מומלץ להימנע מה את ממליצה? אשמח אים תעני לי על כול השאלות. תודה מראש חיים.

יש 2 דרכים לכמות (מלשון כמות) אלבומין בשתן: על ידי דגימת שתן שמחשבת את היחס בין אלבומין לקראטינין או על ידי איסוף שתן. על מנת לוודא איסוף נכון שולחים פעמים רבות קראטינין . כשמדווחים על תשובת איסוף נהוג לכתוב את כמות הקראטינין באיסוף ואת כמות האלבומין באיסוף (בנפרד) . אנלדקס ניתן כטיפול ללחץ דם או על מנת להוריד את הפרשת האלבומין בשתן והתרופה מגנה על הכלייה מנזק. איני יודעת מדוע ניתן לך האנלדקס – האם עקב אלבומינוריה שהייתה או עקב יתר לחץ דם. אלבומינוריה יכולה לעבור רגרסיה אם אינה חמורה (סביב 30 מ"ג ליממה, ולא יותר מ 300 מ"ג) אם הסוכרת מאוזנת היטב וכך גם לחץ הדם. ערכי המטרה באיזון לחץ דם במטופלים צעירים כמוך הם חמורים יותר מלאוכלוסיה הכללית. ממליצה לך לתאם הפסקת טיפול רק עם רופא מטפל שמכיר אותך.

12/02/2019 | 11:54 | מאת: ירין

שלום רב רציתי לדעת האם אנטיביוטיקה מסוג אוגמנטין 875 מיליגרם במינון של 2 כדורים ליום במשך שבוע ימים יכולה לפגוע בכליה

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב התרופה בטוחה ואין מניעה משימוש בה. כמו כל תרופה היא יכולה לגרום לתגובה דלקתית בכליה, אך אין לצפות למי זה יקרה ומתי.

12/02/2019 | 11:30 | מאת: שמעון

אחי מועמד לתרום לי כליה. בבדיקת אלבומין קריאטינין נמצא אצלו 3 מ"ג אלבומין. האם ממצא כזה מאפשר לו לתרום כליה?

לקריאה נוספת והעמקה
12/02/2019 | 16:35 | מאת: שמעון

אציין שכל שאר הבדיקות יצאו תקינות

לא נראה שזה ישלול תרומה. כמובן שכדאי לחזור על הבדיקה לוודא שאכן זהו הערך ולא גבוה יותר.

13/02/2019 | 13:27 | מאת: שמעון

תודה רבה על התשובה

12/02/2019 | 09:44 | מאת: חבצלת

שלום רב,אשה בת 77 עם בעיות קשות בתפקודי כליות ,צריכה לעשות דיאליזה אך אינה מוכנה לעשות. אושפזה בבית חולים עכב קושי נשימתי נמצא כי יש מים בריאות ונתנו לה פוסיד.אחרי יממה לא עוזר וכן בגלל בעיות בכליות נותנת שתן פעם ביום ובפעם בלילה וכך גם עם הפוסיד שאמור לשתן.השאלה האם מותר לה בכלל פוסיד במצבה? ומה אפשר לעשות חוץ מדיאליזה להוצאת הנוזלים ושיפור הנשימה? תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

הנשימה חשובה יותר מהכליות ולכן אם מתקשה לנשום בגלל מים, אין ברירה אלא לתת תרופות משתנות שיכולות להחמיר את התפקוד הכלייתי (ולגרום לעליית קראטינין). אם הפוסיד לא עוזר אפשר לנסות מינון גבוה יותר או להוסיף תרופה נוספת שתעזור לעבודת הפוסיד, אך אם היא נותנת שתן רק פעמיים ביום ויש נוזלים בריאות, לא נראה שיש ברירה אלא להתחיל דיאליזות. במידה והיא מסרבת, יכול להיות שתגיע למצב של הנשמה מלאכותית, מצב מסוכן שכדאי להמנע ממנו באמצעות דיאליזה. במידה ומסרבת לכל טיפול פולשני, וסובלת ממצוקה נשימתית, אפשר לתת מעט מורפיום להקלה על הנשימה אך צריך להבין את משמעות טיפול זה שיכול להביא להדרדרות נוספת ועד למוות.

12/02/2019 | 01:14 | מאת: ירון

בן 50+ נשלחתי ע"י אורולוג ונפרולוג לאיסוף שתן אחרי ניתוח סיסטה קטנה בכליה שהייתה חשודה כ אר סיסי אשר הוסרה וגם ירידה בתפקוד הכליות egfr 71 לפני חודשיים ועכשיו 85..... יתכן כי הורדתי חלבונים ...? תוצאות איסוף שתן24 ש : קראטינין 24 ש 1.5 . אוריאה קלירנס 50 ( נמוך מנורמה) אוריאה 24 ש 27 . נפח שתן 3.7 ליטר כנראה באופן מיוחד שתיתי הרבה יותר מהנורמה בגלל שבאותו יום עברתי א.ס כליות ודרכי שתן (יצא תקין , רט לאבן זעירה שלא מהווה הפרעה והאורולוג לא התייחס) ונאלצתי לשתות יותר . מוזר שצבע השתן באיסוף היה צהוב לרות התכולההגבוהה. bmi בתחום הנורמה . עכב נכות ברגליים , נמצא הרבה במיטה וישן הרבה (מסת שריר נמוכה ??) . במקביל לאיסוף שתן נלקח דם מהווריד : אוריאה 43 .פרוטאין טוטאל 7.2 . ל"ד בדרך כלל 90 /130 - 125/86 . כשאני בסטרס יש ל"ד גבוה יתר 139/ 98 a1c 5.2 . סוכר 97 . אלקטרול' תקין . המוגלובין 13.2 . כימיה בשתן : יחס אלבומין קראטינין 0 . פרואטין קראטינין 50 . תרבית שלילית . kappa flc 33 !!!!! למבדה 21 . היחס בינהם 1.6 . שתן כללי תקין . האם יש לי מחלת כליות ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בערכי ה- GFR שלך (מעל 60), לצורך הגדרת מחלת כליות כרונית יש צורך בפרמטר חריג נוסף פרט לערך ה- GFR עצמו. לא בטוחה שהניתוח שלך מהווה קריטריון שכזה וזה תלוי במידת הכריתה. אם נכרתה ציסטה קטנה בלבד לעומת אם נכרת חלק משמעותי יותר מהכליה. בכל מקרה שאר הבדיקות נראות תקינות וזה מה שחשוב.

11/02/2019 | 15:31 | מאת: אבי

האם מותר לשתות אלכוהול בלילה של לפני בדיקת כליות

לקריאה נוספת והעמקה

כן. אין מניעה.

11/02/2019 | 11:59 | מאת: אלון

שלום, אני בן 44. עברתי שני ניתוחים לריסוק אבנים. האחד לפני כשלוש שנים לריסוק אבן קטנה בשופכן שמאל והשני ניתוח PCNL לפני שנה ושלושה חודשים לריסוק אבן יציקה גדולה באגן כליה שמאל. הרכב האבן היה בעיקר חומצה אורית וקצת סידן. בבדיקת ct שעשיתי לפני מספר ימים נמצאה שוב אבן יציקה באגן כליה שמאל בגודל כ- 2.5 ס"מ. רציתי לשאול מה יהיה הטיפול העדיף הפעם לריסוק האבן - PCNL או אורטוסקופיה, וכן איך למנוע את יצירת האבן הבאה עד כמה שניתן.

לקריאה נוספת והעמקה

בנוגע לטיפול הכירורגי ממליצה לפנות לפורום אורולוגיה. מניעת יצירת אבנים נוספות - חשוב להקפיד על שתיה מרובה של 2.5-3 ליטר ליום, זה נכון לכל סוגי האבנים. להפחית את כמות החלבון בתזונה וכמות המלח (נתרן). כדאי להוועץ בנושא התזונתי עם דיאטן נפרולוגי, שגם ידריך אותך להפחתת מזונות העתירים בפורינים המעלים חומצה אורית. במקרים בהם הטיפול התזונתי לא מספיק ניתן לקחת תרופות - תרופות המפחיתות את רמת החומצה האורית (כגון אלוריל) או תרופות המפחיתות את הפרשת הסידן בשתן (כגון תיאזיד). ההחלטה על טיפול תרופתי נקבעת בהתאם לשאר מחלות הרקע ובדיקות הדם.

בת 30, ברקע דלקות חוזרות בדרכי השתן. כליה אחת מתפקדת פחות מהשניה לפי המיפוי. (ביחד 100%) לפני כחודש התגלו בכליות ציסטות באחת - ציסטה פשוטה, בשניה ציסטה מורכבת בנוסף לאחרונה כל כמה זמן מופיע פלונפריטיס. מטפלת בזינט. מה ניתן לעשות כדי למנוע את הדלקת הבאה? פרט חשוב: מתכננת הריון, הופניתי לMRI ע״י אורולוג אך הבדיקה לא אושרה. הרופא אמר שלא כדאי לבצע CT, אלא בעת כניסה להריון אתחיל טיפול מונע. אשמח לתשובה

לקריאה נוספת והעמקה

כדאי לבדוק עם רופא הנשים האם יש סיבה מבחינתו לזיהומים חוזרים. לשים לב גם האם יש קשר בין מועד ההופעה של הזיהומים לווסת / קיום יחסים. אם לא, אני מניחה שהאורולוג ביצע בירור ולא מצא גורם ולכן במצבים כאלה באמת ממליצים על טיפול אנטיביוטי מונע. חשוב מאוד למנוע פיאלונפריטיס בהיריון שיכול להביא לצירים מוקדמים.

היי, בעקבות תסמיני IBS אני מעוניין לצרוך תמצית זרעי אשכוליות של חב' אלטמן. 20 טיפות, שלוש פעמים ביום. התמצית מכילה 8% כוהל. בעקבות חשד ל-IGA Nephropathy (מתבטא בפרוטינוריה ומיקרו-המטוריה) הנפרולוג הנחה אותי שלא לצרוך אלכוהול. לציין שתפקודי הכליות שלי תקינים. אודה אם תוכלו לומר לי האם הנ"ל בטוח לכליות (אינו נפרוטוקסי). אני משער שהכמות שציינתי זניחה אבל רציתי לוודא זאת. תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

בסקירת ספרות מהירה אין מידע רפואי מבוסס על יעילות של grapefruit seed extract. לא מצאתי דיווח על נפרוטוקסיות אך הספרות היא דלה. עולה שעלולה להיות אינטראקציה עם תרופות מסוימות. אני הייתי נמנעת מלקחת.

10/02/2019 | 08:29 | מאת: ליה

בוקר טוב, עשיתי US בכליה הימנית הודגמה ציסטה פשוטה בגודל 3.7 ס"מ, וציסטות פשוטות זעירות. ובכליה שמאלית מספר ציסטות פשוטות, הגדולה ביניהן 2.7 ס"מ. כל השאר תקין. האם זה משהו מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

לא כתבת נתונים חשובים על מנת להתיחס לממצאים. בת כמה את? למה הופנית לUS? האם יש מחלת כליות במשפחה? יש לך ציסטות מרובות פשוטות שהן בפני עצמן לא מסוכנות. ריבויין קשור לעיתים במחלות ציסטיות של הכליה. אם את מתחת לגיל 50 ואינך במעקב נפרולוגי יש מקום ללכת להיבדק.

10/02/2019 | 11:15 | מאת: ליה

תודה על התשובה. אני בת 39. במעקב אצל אורולוג עקב בעיה של שארית שתן. תפקוד כליה תקין. אין בעיה של מחלת כליות. במעקב כבר שנים, וזו פעם ראשונה שראו ממצא כזה. האם מספיק ללכת לאורולוג שאצלו אני מטופלת? תודה רבה.

זה קצת משונה שצצו להן ציסטות שלא נראו כלל בהדמיות קודמות של השנים האחרונות. הייתי מוודאת כי קיבלת תוצאת בדיקה שמשויכת אליך ואם אכן לכאורה שלך חוזרת על הבדיקה. אפשר להתחיל אצל האורולוג שיחווה גם את דעתו. בואי עם הדמיות קודמות.

בן 50. סובל מעצירות קשה מילדות ללא כל ממצא פתולוגי. עברתי ניתוח לתיקון פרופלס כנראה כתוצאה מהעצירות. כדי שהפרולפס לא יחזור, על מנת להתרוקן מבצע חוקן מי ברז פעמיים בשבוע כ3 ליטר בכל פעם. החוקן מרוקן אותי מצוין. האם מסוכן לכליותי? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

חוקן מים אינו מסוכן לכליות (זה בניגוד ל FLEET ENEMA - המכיל זרחן ועלול לפגוע בכליות)

09/02/2019 | 13:46 | מאת: ליאן

דר'שלום ותודה מראש, אני מעל גיל 60 בריאה ללא מחלות ולא נוגעת בכדורים . חליתי לפני כמה זמן בהצטננות שפעת, שיעול חריף ונוראי הלכתי לרופא אחרי שבועיים לערך בלית ברירה, אמר שיש לי דלקת בדרכי הנשימה (סובלת ככה נאמר לי בזמנו מ-copd ) ברונכיט כרוני. נתן לי אוגמנטין לשבוע. הכדורים גמרו אותי חזק לי ממש, אמנם השיעול כמעט עבר לחלוטין גם הנזלת עדיין מרגישה רע הלכתי למדוד לחץ דם (שנים לא מדדתי) שהראה 148/85 כי הרגשתי חולשה, סחרחורת כאבי ראש ועיניים. האם זה ממש גבוה ויכול לרדת אחרי שאבריא לגמרי או שאצטרך חלילה כדורים שלא רוצה להתחיל עם זה. כל חיי היה לי לחץ דם נמוך ממש. תודה על תשובתך, ליאן

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לא להתרגש ממדידה בודדת. תחזרי על המדידות - לפחות 3 פעמים בשבוע הקרוב - ואם אכן לחצי הדם מעל 130/80 תעדכני את הרופא המטפל. גם אם יהיו מוגברים אין זה אומר שתצטרכי מעכשיו טיפול ויכול בהחלט להיות שלאחר שתבריאי הכל יחלוף. החלמה מהירה!

08/02/2019 | 14:10 | מאת: תרופה ללחץ דם

קיבלתי תרופה ללחץ דם בשם אמלו האם ניתן לקחת פעמים ביום את התרופה? בבוקר 5מג ובערב 5מג האם זה בסדר ? או שיכול לעשות נזק

לקריאה נוספת והעמקה

מינון יומי של 10 מ"ג אמלודיפין הוא מקובל. אפשר לקחת אמלודיפין 2 פעמים ביום.

08/02/2019 | 13:49 | מאת: פני

התוצאה יצאה 0 מה זה אומר

לקריאה נוספת והעמקה

תקין אין אלבומין בשתן

07/02/2019 | 16:41 | מאת: עדי

בבדיקת אולטרסאונד לילדה בת 4.5 נמצא כי הכליות בגודל תקין עם אקוגניות מוגברת והסתיידויות קטנות מרובות בפירמידות. בסיכום נרשם כליות אקוגניות במראה המתאים למודלרי נפרוקלצינוזיס. הרופא שלה בחופשה כרגע ואשמח להבהרה בנושא

לקריאה נוספת והעמקה

נפרוקלצינוזיס הן הסתיידויות ברקמת הכליה. להמשך הסברים נא להיוועץ בפורום נפרולוגית ילדים

07/02/2019 | 14:04 | מאת: יפעת

אני מושתלת כליה עם קראטנין 1.4 ועברתי סי טי צוואר עם הזרקת חומר ניגוד הוזרקו 70 סמ"ק של OMNIPAQUE האם זה נחשב להרבה חומר ניגוד? לפני הבדיקה קיבלתי 2 שקיות של נוזלים וגם אחרי הבדיקה הבנתי שהחומר ניגוד מסוכן לכליה האם זה יכול לעשות נזק? וכמה זמן לאחר הבדיקה צריך לבצע בדיקות דם ? בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

70 סמק נחשבים כמעט חומר ניגוד. קיבלת הכנת נוזלים כך שהסיכון לפגיעה כלייתית יורד משמעותית. מומלץ לבצע בדיקות דם כ48 שעות אחרי מתן חומר הניגוד. ברב המקרים אם יש פגיע. כלייתית היא קלה וחולפת בתוך מספר ימים.

האם אנטביוטיקה מוקסיפן 500 מג משפיע על תפקוד הכליות. הקראטנין שלי 1.6. והאם שתית מים מוגברת יותר יכולה לעזור.אגב רופא השניים נתן לי את האנטיביוטיקה בגלל דלקת בשן.תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מוקסיפן אינה תרופה נפרוטןקסית משמע אינה רעילה לכליה. היא (כמו כמעט כל תרופה) יכולה לגרום לפגיעה במנגנון אלרגי . זו תגובה שאין לחזות אותה ופחות שכיחה בטיפול קצר מועד.

06/02/2019 | 10:42 | מאת: תופעות לואי מכדור לחץ דם

ברצוני לשאול האם יתכן בחילות מלקיחת כדור אמלו 5 וכדור אנלדקס עד היום לקחתי כל בוקר אנלדקס 10 מג ולא היו לי תופעות לואי כיון שלחץ דם לא מאוזן בזמן האחרון הוסיפו לי בצהרים אמלו 5 מג ובערב עוד אנלדקס 10 מג לוקחת כבר 3 שבועות ויש לי הרגשת בחילה האם זה מהכדור שנוסף?? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן אך נדיר. הייתי מחפשת סיבה אחרת. מומלץ לאחר העלאת מינון אנלדקס לחזור על תיפקודי כליה ואשלגן.

שלום רב! בבדיקת מעקב שגרתי us בטן בגלל מחלת tcc לפני 14 שנה הנה שינויים שלא הופיעו מקודם לא ב-ct ולא ב-us. הכליה השמאלית בגודל 12.1 ס"מ, אין עדות לאבנים או הידרופרונזיס. הכליה הימנית בגודל 11 ס"מ אין לשלול מערכת מאספת כפולה ופרינכימה דלה באספקט לטרלי של קורטקס של הקוטב התחתון. אגן אקסטרה רנאלי בקוטב התחתון כ7.7 מ"מ. שלפוחית השתן עם קבולת טובה ודופנות סדירים שארית שתן כ-20.3 cc. אין עדות למיימת. היות ובנוסף לסרטן שלפוחית השתן בעבר סבלתי גם מסרקומה של הרקמות הרכות ולפני פחות בשלוש שנים שנים עברתי הקרנות בגלל פלסמציטומה בגב חוליה 9d בגילי עם הסיפור שלי כל דבר חשוב לטפל כמה שאפשר מהר. תודה למשיבות בברכה מ.

לקריאה נוספת והעמקה

RCC נהוג לנתח. זהו חלק מהטיפול. הכליה הימנית נראית קטנה יותר עם פרנכימה דלה. מכאן אני מניחה שעברת כריתה חלקית של הכליה והאזור שמדווח עם פרנכימה דלה הוא האיזור המנותח. אגן אקסטרה-רנלי הוא וריאנט אנטומי שלא מתפתח פתאום. נולדים איתו.

כנראה ניסוח השאלה לא היתה ברורה. עברתי ניתוח בשלפוחית השתן וטופלתי ב-bcg אחר כך, כל הבדיקות שעשיתי מאז פרט הבדיקה האחרונה הראו כליות בגודל שווה וגם התאור אגן אקסטרה רנאלי מופיע פעם ראשונה. לכן זה מדאיג אותי האם אין זה משהו חדש או משני. תודה וברכה מ

מומלץ לחזור על הדמיה ולבקש השוואה לבדיקות קודמות. במכון ההדמיה עצמו.

05/02/2019 | 11:14 | מאת: חצית כדור אמלו לחצי

ברצוני לשאול האם אפשר לחצות כדור אמלו לחצי מ5 ל2.5 ולקחת מיד את הכדור עד היום לקחתי אנלדקס בבוקר ובצהרים אמלו האם ניתן לשנות ולקחת בבוקר את אמלו ובצהרים אנלדקס האם זה משנה לגוף

לקריאה נוספת והעמקה

אם יש פס על הכדור שמסמן את קו האמצע ניתן לחצות אותו. זמן ההשפעה של אמלודיפין הוא לפחות 24 שעות כך שלא משנה מתי נלקח. אפשר ליטול את את שני הכדורים ביחד.

שלום בן 45. בדר"כ לחץ דם תקין/גבולי (לא מטופל בתרופות) מטופל מזה כשבוע וחצי בפרדינזון עקב ליקוי שמיעה פתאומי. המינון התחיל מכמה ימים של 60 מ"ג ליום, לאחר מכן ירידה של כמה ימים על 40 מ"ג, וכעת אני בשלב של ה- 20 מ"ג ליום. אני סובל משלל תופעות, ואיני יודע אם ומה קשור לתרופה, ואם יש צורך בבירור/בדיקה. בעיות בשינה (העברתי גם לילות ללא שינה כמעט) בלילה וביום. תחושה של חוסר אוויר, לחץ בראש, מתח. וכן במדידות לחץ דם, ראיתי שלחצי הדם שלי גבוהים, מדדתי במספר הזדמנויות, ערכים של הסיסטולי נעים בין 135-165 , ושל הדיאסטולי 93-100. האם לחצי הדם הללו מסוכנים? (אני מודה שזה תורם לי לעוד לחץ וחשש מאירוע חלילה) האם זה קשור לתרופה? היא יכולה להעלות לחצי דם לרמות כאלו? והאם זה צפוי להסתדר מיד לאחר סיום הטיפול בפרדניזון (אני מסיים בעוד 5 ימים) אם לא, האם ממתח זה יכול לקרות או שיש משהו אחר? הלחץ בראש (לפעמים גם כאב ראש) קשורים ללחץ דם הגבוה? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

פרדניזון גורם לאגירת מלח ומים , ועלול לגרום לעליית לחץ דם במנגנון כזה. יש לו גם תופעות לוואי אחרות - הוא יכול לגרום לשינויי מצב רוח, אגיטציה, הפרעה בשינה. ממליצה לך להעביר את הלקיחה לבוקר (אם אינך לוקח את התרופה בבוקר), לשמור באדיקות כעת על דיאטה דלת מלח ולפנות לרופא המטפל בשאלת טיפול קצר מועד במשתנים . אם לא סבלת לפי הטיפול מיתר לחץ דם לאחר הפסקתו אתה אמור שוב להתאזן ללא צורך בתרופות.

04/02/2019 | 00:04 | מאת: דפנה

שלום רב, אבי בן 80 חולה סכרת עם ילד קיבל את התוצאות הבאות: Microalbu u samp 292.78 mg/l Creatinie urine sample 93.4 mg/dL M.album/cre at ratio 313.57 האם הבדיקות תקינות? הרופאה אמרה שכל הבדיקות תקינות אבל אני רואה שהבדיקה האחרונה גדולה פי 10 מהנורמה תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
04/02/2019 | 18:54 | מאת: דפנה

אציין כי לפני כ6 חודשים ערך ה Microablu היה 200 והm.albu/cre היה 150 הבדיקות לא היו איסוף שתן אלא דגימה אחת

לאביך יש אלבומינוריה שהחמירה יתכן מישנית לפגיעה כלייתית של סוכרת. י

רציתי לדעת האם מושתל כליה יכול לבצע בדיקת סי טי עם הזרקת חומר ניגוד והאם יכול להגרם לכליה נזק בגלל זה

לקריאה נוספת והעמקה

חומר ניגוד עלול לגרום פגיעה כלייתית חריפה ביחוד במטופלים עם ירידה בתיפקוד הכלייתי . ממליצה לך להיוועץ בנפורלוג המטפל. אם הוא סבור שאתה בקבוצת סיכון הוא ימליץ בוודאי על טיפול מונע (עיקרו מתן נוזלים לתוך הוריד סביב מתן חומר הניגוד - לפני ואחרי ). בהצלחה.

02/02/2019 | 21:46 | מאת: רוני

האם תיתכן עליה ב urea וקריטינין בדם עקב שינוי תרופות לחץ דם מולסרטן לאוקסר 50 מ"ג. הקריטינין עלה מעט מ 1.42 ל1.49 .. האוראה עלה מעט יותר ועבר את גבול התקינות במעט. האם שינוי זה יכול לנבוע מלקיחת אנטיביוטיקה וסטרואידים כ 10 ימים ?

לקריאה נוספת והעמקה

העליה בקראטינין היא מינורית. היא עדין יכולה להיות בטווח התנודתיות של בדיקות מעבדה. צריך לחזור על הבדיקה. כעת רק ברמת העקרון אם בשינוי התרופה גם העלו את המינון הרי שיתכן ועליית הקראטינין תהייה מיוחסת לתגבור המינון. מינון מקסימאלי של ואלסרטן הוא 320 מ"ג ליממה, בעוד שמינון אוקסר מקסימאלי ליממה הוא 150 מ"ג. ברמת העיקרון יש אנטיביוטיקות (כמו ציפרוקסין) שמתחרות עם הפרשת קראטינין בשתן ובכך מעלות את הקראטינין בדם . סטרואידים מעלים אוראה בדם.

31/01/2019 | 13:16 | מאת: עמית

שלום. רציתי לדעת האם בבדיקת השתן עליי להיות בצום במהלך כל ה24 שעות למעט מים או שיש הסבר אחר..אשמח לתשובה בעיניין.

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום התוויה לצום בזמן איסוף שתן. תאכל ותשתה כרגיל. אם הנחו אותך אחרת\, יתכן שמדובר בבדיקה יחודית ואז יש לפנות לקבלת הנחיות מהמעבדה.