פורום נפרולוגיה

תחום הנפרולוגיה עוסק באבחון וטיפול במחלות כליה. הפורום עוסק במחלות הכליה השונות, בדרכי טיפול ומניעת התקדמות אי ספיקת כליות, בשיטות לטיפול כלייתי חליפי במקרים של כשל כלייתי, בהפרעות במאזן המלחים בגוף, וכן ביתר לחץ דם. .
2574 הודעות
2381 תשובות מומחה

מנהלי פורום נפרולוגיה

30/06/2019 | 02:53 | מאת: גדעון

שלום אני בן 25 בשנים האחרונות שעשיתי בדיקות דם למינהם היו ערכים שונים כול פעם פעם 0.6 0.7 0.8 0.95 1.1 במספר של בדיקות דם הקריאנטין למה זה משתנה ? כול פעם ערך אחר הבדיקה של הקריאטנין. אציין שהאוארה טובה תמיד סביב 26-30 יש הסבר לזה ?

לקריאה נוספת והעמקה

הקראטינין יכול להשתנות באופן תקין בשל שינוי במסת שריר, סביב פעילות גופנית מאומצת, שינוי בתזונה ועוד. עליה בקראטינין, גם אם עדיין בטווח הנחשב נורמלי, יכולה גם להצביע על מצב לא תקין ולבטא ירידה בתפקוד כלייתי. במקרה זה לעיתים נראה גם ממצאים בבדיקות השתן. ממליצה להתייעץ עם רופא המשפחה האם נראה שמדובר במצב תקין.

30/06/2019 | 01:45 | מאת: אלעד

שלום מה הם ההערכים התקינים של תפקודי כליות אני מתכוון לקריאטנין ? כי כול מקום יש לו תנורמה שלו אבל בערך ? ומה הם ערכים לא תקינים ? ומה הם ערכים שמציינים אי ספיקת כליות אני מתכוון לקריאטנין...

לקריאה נוספת והעמקה

אכן יש הבדל בין המעבדות השונות בערכי קראטינין, שכן אופן המדידה משפיע על התוצאות. כעקרון קראטינין נחשב תקין עד 1.13 בגברים ו- 0.93 בנשים אבל יש לבדוק את הנורמה במעבדה הבודקת. לאור גורמים שונים המשפיעים על ערכי הקראטינין, נהוג להתייחס לערך GFR ולא לקראטינין בקביעת תפקוד כלייתי. ה GFR למעשה לוקח בחשבון גם את גיל המטופל, מין וגזע.

אהלן האם פעילות גופנית כגון: ריצה הליכה ועוד.. יכולות לשפר תפקודי כליה ? כי פעילות גופנית היא בריאה בכללי לגוף... בן 28 אם תפקודי כליה תקינים לפי בדיקת דם מעניין אותי לדעת מה דעתך? ונניח מישהו אם ערך טיפה גבוה של ערכים בכליות פעילות גופנית עוזרת ?

לקריאה נוספת והעמקה

לפעילות גופנית השפעות מיטיבות רבות. היא עוזרת לאיזון לחץ דם, סכרת ועוזרת למניעת השמנת יתר, ועל כן חשובה באופן עקיף לתפקודי כליות. מכאן ועד לשיפור תפקודי כליות הדרך ארוכה. חשוב לציין כי פירוק שריר בעת מאמץ יכול לגרום לפגיעה בכליות ולכן יש להמנע ממאמץ מוגזם.

29/06/2019 | 22:32 | מאת: אורן

שלום עשיתי בדיקות דם בחודשים האחרונים כמה פעמים שהתפקודי כליות creatinine היו תקינות בנורמה פעם אחת 0.77 פעם שנייה 0.84 בהפרש של כמה חודשים שהכי גבוה זה 1.17 היום עשיתי שוב בדיקות והערך היה 1.19 מעל הנורמה שזה 1.17 היה רשום מה זה אומר ? כול שאר הבדיקות דם לב והכול שעשיתי באותו מעמד היו תקינות, אציין שבחודשים האחרונים נטלתי כדורי קלונקס 0.5 מ"ג ואסיוול 2 מ"ג כנגד חרדה יש קשר ? ומה זה העליה הזאת ? שיחררו אותי אחרי הבדיקות שהכול תקין אני עברתי על הערכים של הבדיקות דם וראיתי את זה במקרה אשמח להסבא בריא בן 31 קצת עודף משקל קצת בחרדות.

לקריאה נוספת והעמקה
29/06/2019 | 23:47 | מאת: אורן

אציין שהurea blood תקין אצלי שאני יודע שיש קשר לכליה מה עוד שהסתכלתי עכשיו ובעבר היה לי 0.92 creatinine כך שאני רואה שדברים משתנים הערכים בדם של דברים ובמיוחד בכליות הודה לכן שתענו לי על השאלה כאן ועל השאלה הקודמת

30/06/2019 | 01:10 | מאת: אורן

שלום אציין שהurea שנמדדה לי האחרונה 29 לעומת פעמים קודמות שהיו 34 שהכי גבוה זה 45 , בן 31 בריא בכללי בדיקות דם שתן תקינות תריסיות תקינה לב ומוח תקינים כי גם עשיתי לאחרונה בדיקות בהקשר שלהם בגלל תלונות קצת כבד שומני הודה לכן שתענו לי על שלושת השאלות תודה מראש

אכן עליה בקראטינין מ 0.77 ל- 1.19 אינה תקינה, גם אם מדובר בערכים "בטווח הנורמה". קלונקס או אסיוול לא אמורים לגרו להחמרה בתפקוד כלייתי. אתה מתאר בדיקות שתן תקינות. האם שינית באופן דרסטי את התזונה? למשל מעבר לתזונה עתירת חלבון שלא אכלת קודם? תוספות חלבון? בכל מקרה ממליצה לעשות אולטרסאונד כליות והערכת רופא.

30/06/2019 | 21:53 | מאת: אורן

אהלן היה לי 0.77 לפני כמה חודשים ו0.88 גם לפני כמה חודשים.. לפני שלוש שנים 0.92 ואתמול 1.19 האם הערך יכול לחזור ליהות תקין ? כי אני רואה שהערכים משתנים לכאן ולכאן...זה משהו שקורה ומה אומר 1.19 אודה לך על התשובות לשאלות.

ערכי קראטינין יכולים להשתנות מסיבות שונות, למשל שינויים בעצימות של פעילות גופנית, תזונה ועוד. בפועל במקרה הזה יש עליה חד פעמית ל 1.19. בשלב זה כדאי לעקוב

28/06/2019 | 17:15 | מאת: דליה

בת 67.9 משקל 74 סוכר בדם בצום 90 A1C-סוכר מסונכרן נע קבוע בין 5.6 ועד 6. לחץ דם נמצא בדרך כלל תקין ונע בין 75-130 גג ערכים גבוליים של קצב סינון כליהEGFRלאורך שנים.בדיקה מיום 30 יוני 2019 54.0 מ2016 ערכים של 52/54/58/58/61/68 ודומה EGFR עליה ברמת קריאטינין בדם בבדיקה מיום 30 יוני 2019: 1.07יוני 2019 0.97 0.93 1.01 0.97 0.92-מרץ 2018 הקריאטינין בדם וקצב סינון הכילליה-2 ערכים אלה מדאיגים אותי. ולא-אני לא שותה

לקריאה נוספת והעמקה

אי אפשר לענות על השאלה בלי לדעת יותר פרטים, ובניהן התרופות שאיתן את מטופלת, ממצאי בדיקות שתן ועוד. אחוז לא מבוטל ממטופלים מעל 65 יהיו עם EGFR של מתחת ל 60 (שנקבע כקריטריון לאי ספיקת כליות כרונית) ולחלקם בברור לא תמצא מחלת כליה.. אחת הדרכים להבדיל בין המטופלים עם ירידה אי ספיקת כליות "אמיתית" היא נוכחות אלבומינוריה (נוכחות אלבומין בשתן). מומלץ לבצע איסוף שתן לפינוי קראטינין, באיסוף גם לשלוח אלבומין, חלבון ומשקע שתן. רופא משפחה יחליט על הצורך בהפנייתך לנפרולוג

בבדיקת שתן התקבל 10 מיליגרםחלבון בשתן 250 לויקוציטים הסבר ומה ממליצה לבצע?

לקריאה נוספת והעמקה

הממצא הבולט הוא לוקוציטוריה זאת אומרת נוכחות כדוריות דם לבנות בשתן. קשור בראש ובראשונה בדלקות של דרכי השתן או זיהומים של הנרתיק. אם נשללה סיבה זיהומית יחליט הרופא המטפל לפי התסמינים, ממצאי הבדיקה הגופנית וממצאי בדיקות הדם האם יש מקום להרחיב את הברור. לסיכום: תרבית שתן, ןאם שלילית הרחבת הברור . שאר לחלבון : סטיק אינה בדיקה המכמתת חלבון בשתן . בהזדמנות יש לבצע יחס של אלבומין לקראטינין בדגימת שתן או איסוף מכוון.

27/06/2019 | 10:02 | מאת: חגית

בס"ד שלום , מה עושים כדי להוריד את החלבון בשתן . להלן תוצאות הבדיקה 242.83 mg/L הערות והסבר CREATININE- U SAMPLE 63.6 mg/dl הערות והסבר MICROALBUMIN/CREAT 381.51 mg/g 381.51 MICROALBUMIN/CREAT תודה רבה ,

לקריאה נוספת והעמקה

הסיבה להפרשת החלבון חשובה לקביעת טיפול. אמצעים כלליים: תזונה דלת נתרן ושאינה עתירת חלבון. המנעות מתוספי חלבון. ירידה במשקל במקרה של השמנת יתר. איזון לחצי דם (תלוי בגיל ומחלות הרקע אבל כעקרון עדיף 130/80 או במצבים מסוימים 140/90). במידה ויש סכרת - איזון הסוכר חשוב מאוד!! לא לעשן. תרופות ממשפחת מעכבי ציר הרנין-אנגיוטנסין מפחיתות את הפרשת החלבון בשתן, יש לבדוק עם הרופא המטפל האם את מטופלת בתרופה כזו. יש תרופות נוספות שיכולות לעזור כאמור כתלות במחלת הרקע.

27/06/2019 | 03:16 | מאת: טל

בשתי בדיקות הדם האחרונות שלי, אחת מלפני שבועיים ואחת מלפני שנה וחצי, הקריאטינין היה 1.25. אני לא ספורטאי אבל כן הייתי מתאמן בעבר ואני דיי רחב ושוקל בסביבות 100 קילו. בלי קשר, אני משתמש במשחת טרידרם (עם כמה סטרואידים) לטיפול באסתמה של העור בזרועות. לאחרונה בגלל חשיפה לשמש, הנגעים בעור התרחבו ואני נאלץ להשתמש בקצת יותר משחה. אני אמור לבצע בדיקת creatinine clearance בהקדם, אבל לא בטוח שרופאת המשפחה שלי יודעת על השימוש במשחות, שקיבלתי מרופא עור. מה כדאי לי לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

המשחה לא אמורה לגרום לשינוי בקראטינין או להשפעה על איסוף השתן.תבצע את הבדיקה כפי שהונחת.

כדאי לעשות את האיסוף, לבקש מרופאת המשפחה להוסיף חלבון ואלבומין לאיסוף שכן נוכחות חלבון תומכת במחלת כליה. לבקש לבצע בדיקת שתן למיקרוסקופ ומדידות לחץ דם.. רופאת המשפחה תבחן את התוצאות ותחליט האם יש מקום להפנותך לנפרולוג. .אם ה BMI שלך גבוה מ25 שינוי אורחות חיים במטרה לרדת במשקל רצוי.

26/06/2019 | 22:53 | מאת: מור

שלום, אני בשבוע 34 להריון ובמעקב כליות( שלי לא של העוברית) עקב חסימת כליה בהריון הראשון שחלפה ללא התערבות. בבדיקה האחרונה בשבוע זה היה ממצא של גודש קל בכליה הימנית עד 10 מ״מ .ללא עדות להידרונפרוזיס. האם יש לזה משמעות או שרק להמשיך מעקב?

לקריאה נוספת והעמקה

עם גדילת הרחם, הוא יוצר לחץ על האורטרים (הצינורות המעבירים את השתן מהכליות לשלפוחית השתן) ועשוי לגרום לממצאים אלה, בעיקר בכליה ימין. זה ממצא שכיח ואם קראטינין תקין אין צורך בהתערבות אלא מעקב בלבד

שלום וברכה דר' אורית, לאבא שלי מצאו שיש לו דלקת גב מקשחת. אך, לאבי יש גם קראטינין מעט גבוה, הוא מגיע לביקורת אצל נפרולוגית פעם בשנה, ושומר על דיאטה. שאלתי, יש כדורים של סולגר: קומפלקס גלוקוזמין כונדרויטין. (הכונדרואיטין מגן ביעילות על המפרקים על ידי עצירת פירוקו של הסחוס ומשפר מצב של דלקות). האם זה לא יזיק לכליות של אבי אם הוא ייקח את הכדור הזה? ואיזה מינון את ממליצה לו (רשום מינון מומלץ בין 1-3 כפסולות ליום) בתודה רבה מראש , חני .

לקריאה נוספת והעמקה

התרופות הללו נחשבות בטוחות ולא ידוע על דיווחים על פגיעה כלייתית משנית לתרופה. כדאי להתחיל מכדור אחד ליום למשך חודש , בדיקות חוזרות ואם הכל תקין לעלות מינון

תודה רבה ד"ר אורית ! מעריכה מאוד את השירות שאתן עושות למען הציבור . שאלה נוספת :האם הכדור הזה יכול להתנגש עם התרופה שאבי אמור לקבל לטיפול בדלקת שדרה מקשחת שלו. (או שזה תלוי בתרופה, וצריך לשאול את הראומטולוג שיטפל בו בקרוב).

24/06/2019 | 19:47 | מאת: משמש

אני מטופלת בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית(פרדניזון,מתותרקסט,פלקוויניל)בגלל RA. אני סובלת בחודשיים האחרונים מדלקות בשתן ומונעת עם פרובויוטיקה. ביצעתי היום בדיקת שתן והתשובות מדאיגות. PROTEIN- U STRIP תוצאה 100 mg/dl כשהטווח הוא 0 עד 20. UROBILINOGEN-U STRIP תוצאה 3 mg/dl כשאמור לצאת negative. RBC calc. - U STRIP תוצאה 35 RBC/microl כשאמור לצאת negative. SPECIFIC GRAV-U STRI תוצאה 1.034 fL מעל לטווח הנורמה. -שאר המדדים תקינים- על מה החריגות האלה יכולות להצביע? מה היית ממליצה לי לעשות? תודה רבה וסליחה מראש על אורך השאלה

לקריאה נוספת והעמקה

RA יכולה לבוא באסוציאציה עם מחלות כליה משניות. לרוב הביטוי יהיה הופעת חלבון ו/או כדוריות דם אדומות בשתן. עם זאת, גם זיהום בדרכי השתן יכול להסביר חלק מהתמונה. ממליצה בשלב ראשון לחזור על בדיקת השתן - לבצע בדיקת שתן לכללית ומשקע, תרבית שתן ושתן ליחס אלבומין/קראטינין. אם גם הפעם תהיה חריגה בבדיקות - לפנות לרופא המטפל להמשך בירור. אם הבדיקה הנוספת תהיה תקינה - כדאי כעבור מספר שבועות לחזור עליה לוודא שחוזרת תקינה פעם נוספת.

24/06/2019 | 18:34 | מאת: מיכל

בבדיקת 5HIAA- URINE 24 נכתב בתוצאה: לא מתאים pH נפסל. מה הכוונה ומה צריך לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בעת ביצוע הבדיקה יש להוסיף למיכל חומר משמר המורכב מחומצה כלורית. מדידת ה PH מאפשרת לזהות האם הוסף די חומר משמר. ככל הנראה במקרה זה אין מספיק חומר משמר בדגימה ולכן נפסלה - כלומר לא נלקחה בצורה נכונה (טכנית). אין מנוס אלא לחזור על האיסוף.

אז היובש אינו קשור בכלל למערכת השתן?? כי אמרת שכמה מהסימנים כן קורים כשיש אבן

לקריאה נוספת והעמקה

כפי שאמרתי, רק אם אבן גורמת לבעיה בריכוז השתן, אז יש יובש בפה. לא נפוץ שאבן גורמת לתסמינים כאלה

24/06/2019 | 13:09 | מאת: בילי

לפני כחצי שנה התחלתי לקחת תרופות ללחץ דם, חצי כדור נורמלול 25, וחצי כדור קנדור 8, בחודש האחרון, לחץ הדם שלי בסביבות 100/60, לפעמים פחות מזה, ולפעמים טיפה יותר האם כדאי להוריד מינון?

לקריאה נוספת והעמקה

בהחלט כדאי להוריד מינון אך יש להוועץ ברופא המטפל איזה כדור להוריד קודם (תלוי במחלות הרקע והסיבות שהביאו אותו לבחור בתרופות אלו).

24/06/2019 | 21:03 | מאת: בילי

תודה רבה

ד"ר שלום! לפני מספר חודשים פניתי בשאלה לגבי ריח בשתן- ריח של כלור, תשובתך הייתה מפורטת , חקרתי ובדקתי את כל העצות שלך , אך ללא הצלחה. אך, בזכות תשובתך המשכתי לחקור ולחשוב על אופציות, ופתאום חשבתי, *המים*, אני לא שותה מים מהברז אך אני כן שותה מים מינרליים, והסתכלתי על המדדים וראיתי שיש סוגי מים שיש כלורידים וגופרית גבוהים, לכן קניתי סוג עם מדדים נמוכים יותר וגליתי כי- והריח בפחת. רציתי לרשום - כדי שאחרים שסובלים מהבעיה ולא מוצאים תשובה - יכול להיות שזאת הבעיה שלהם גם. (מי היה מאמין??) וגם להגיד תודה, בזכות התשובה המופרטת, לא התייאשתי והמשכתי לחפש, ויכול להיות שמצאתי את התשובה לבעיה שלי (זמן יגיד). תודה!

שלום אני בן 31 נטלתי עד לאחרונה קלונקס 0.5 כנגד חרדות תקופה של כחודשיים ומשהו לקיחת כדור שתיים ולפעמים שלוש ביום שאלתי היא לא עשיתי בדיקות דם בתקופה הזאת של הנטילת כדורים אם אני יעשה עכשיו יהיה שינויים בבדיקת כימיה בדם ובבדיקות דם הרגילות ? אציין שלפני הנטילה עשיתי בדיקות דם רגילות וכימיה בדם ועוד בדיקות לב תריסיות שתן ועוד בדיקות אחרות כלליות שיצאו תקינות. האם בעקבות נטילת הכדורים ישתנו הרבה ערכים? אם אעשה בדיקות דם כלליות ?

לקריאה נוספת והעמקה

קלונקס אינה תרופה נפרוטןקסית משמע אינה רעילה לכליה.

אהלן כוונתי הייתה בכללי לבדיקות דם מקיפות לא רק לעניין הכליות האם אחרי נטילה של חודשיים ומשהו של כדורים של קלונקס 0.5 פעמיים שלוש ביום צריך לעשות בדיקות דם מקיפות לראות האם יש שינוי בערכים ? אציין שלפני הנטילה בדיקות דם ועוד בדיקות מקיפות אחרות תקינות

לא מכירה הנחיות למעקב אחר בדיקות מעבדה ספציפיות בנטילת קלונקס. כדאי לפנות לרופא שרשם לך את התרופה

20/06/2019 | 14:48 | מאת: אמיל

כמה ימים של דם מעט גושי בשתן ללא צרבת אבל עם מעט כאבי בטן. התוצאה היום בכללית: RBC U STRIP= 300/UL PROTEIN U STRIP=30 MG/DL LEUCOCYTES U S= 25/UL שאר בד השתן תקינות הרקע בעבר היה דם טרי שהוסבר בלקיחת אספירין המשכתי עם אספירין במינון נמוך יותר, אך איני בטוח שזו הסיבה/ מניח כי צריך ללכת רופא,ועד אז?

לקריאה נוספת והעמקה

נוכחות של קרישי דם בשתן מחייבת פניה לאורולוג לצורך המשך ברור (למשל ציסטוסקופיה) . למעשה גם כל מקרוהמטוריה (גם במטופלים שנוטלים מדללי דם או נוגדי טסיות כמו אספירין) מחייבות ברור אורולוגי

שלום, מספר פעמים הופיע לי 10 בRBC-דם בשתן. תרבית- שלילית. כעת עשיתי בדיקת משקע מיקרוסקופי ויצא לי אריתרוציטים- 2 HPF. מה אומר המשקע, שהדם בשתן הינו נמוך מאשר הבדיקה הרגילה?.. חוצ מזה הכל בנורמה.

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת המיקרוסקופ נועדה להוכיח נוכחות של RBC (כדוריות דם אדומות ) בשתן. הסטיק לא ספציפי מספיק ועל כן יש צורך באישור זה. פעמים רבות המטוריה מיקרוסקופית מוגדרת כ3 RBC ויותר במשקע שתן. כאילו רק מהגדרה זו יש לבצע ברור לסיבה. אבל RBC לא אמורים להיות בשתן כלל ולכן ישקול הרופא המטפל את הצורך בברור. הוא יתחשב בוודאי בגילך, עישון, היסטוריה רפואית והסיבה שבעטיה בוצעה הבדיקה הראשונית (=נוכחו תלונות/תסמינים).

19/06/2019 | 16:16 | מאת: אילן

שלום האם בדיקה זאת שהיא תקינה זאת אומרת שזה כולל גם תכליות ?מבחינה פתלוגית שאלה נוספת עם יש אבן כלשהיא במערכת השתן או כליטת..האם זה יכול לגרום לצמא מוגבר ויובש בפה..וכאבי גב תחתון מעט? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא הבנתי לגמרי את השאלה בשל טעויות הקלדה. בדיקה ציטולוגית נשלחת לאנשים עם סיכון נמוך יחסית לממאירות. במידה והחשד הוא גבוה, יש להתקדם לבדיקה פולשנית יותר כגון ציסטוסקופיה ולא להסתפק בבדיקה ציטולוגית. אבן יכולה לגרום לכאבי מותן / כאב. יכולה לגרום ליובש בפה וצמא מוגבר רק אם ישנה פגיעה ביכולת הכליה לרכז את השתן ואז יש השתנה מרובה שגורמת גם לצמא מוגבר.

20/06/2019 | 17:28 | מאת: המשך

השאלה שלי פשוטה ..סליחה על אי הבנה שאלתי עם הבדיקה לציציולגה זה כולל את כטל מערכת השתן שזה גם כליות?? בנוסף כול תפקודי הכליות תקין ברוך השם גם קראטין חוץ מטיפה גודש שנצפה באלטרסאונד ...עברתי בזמנו גם סיטי בטן כולל חומר ניגוד והכול היה תקין ..האם אבן יכולה לגרום לכול התסמינים האלה ??? תודה

בדיקת ציטולוגיה בודקת את כל מערכת השתן אבל כאמור משמשת במקרים בהם הסיכון לממאירות נמוך. כמו שכבר הסברתי, לא נפוץ שאבן תגרום ליובש בפה

23/06/2019 | 16:53 | מאת: המשך

אז היובש אינו קשור בכלל למערכת השתן?? כי אמרת שכמה מהסימנים כן קורים כשיש אבן

19/06/2019 | 11:48 | מאת: דקלה

שלום האם החיידק CITROBACTER KOSERI קשור לסרטן השחלות? הבנתי שהחיידק הזה מופיע בעיקר אצל חולים עם דיכוי של מערכת החיסונית, מה הכוונה? האם הכוונה לכאלה שמקבלים כימותרפיה? האם אדם החשוד שיש לו סרטן נ חשב כמדוכא חיסון, או רק אדם שמקבל כימותרפיה ? כלומר האם מחלת סרטן עצמה הופכת בן אדם למדוכא חיסון, או רק אם הוא מתחיל לקבל כימותרפיה הופכת אותו למדוכא חיסון? כמו כן, התקבלה בבדיקת שתן התוצאה הזאת: URINE CULTURE COUNT 10E6 CFU/ML תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אמנם מדובר שחיידק שלא גורם בשכיחות גבוהה לדלקות בדרכי שתן, אך הוא יכול בהחלט להופיע גם באנשים שאינם מדוכאי חיסון. בדיקת השתן מעידה על כמות החיידקים בתרבית והינה חיובית, כלומר כמות החיידקים מספקת להגדרת זיהום. שאלת הדיכוי החיסוני אינה קשורה בפורום זה.

18/06/2019 | 20:31 | מאת: מירית

אני בת 78 סובלת מאי ספיקת כליות , קראטינין 1.6 28.69 eGFR בימים האחרונים התגלה אצלי הרפס זוסטר (שלבקת חוגרת) בצד השמאלי של הגוף. כמו כן אני מטופלת ומאוזנת נגד סכרת (מזריקה אינסולין ) , לחץ דם גבוה , תת פעילות של בלוטת התריס וכולסטרול גבוה באיזה כדורים או משחות אני יכולה להשתמש לטיפול בהרפס זוסטר מבלי לגרום לפגיעה נוספת בכליות. תודה מראש מירית

לקריאה נוספת והעמקה

מותר לקחת תרופות אנטיויראליות בהתאמת מינון. יש להימנע ממשכחי כאבים מסוג תוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDS).

18/06/2019 | 19:27 | מאת: עירית

שלום , תוצאות פיענוח האולטרסאונד הראה בכליה השמאלית גודל ומבנה תקין, הודגם אגן אקסטרה רינאלי מורחב עד כ 1.1 סמ׳ עם הרחבה קלה של מערכת מאספת. מה זה אומר אודה לתשבה

לקריאה נוספת והעמקה

אגן אקסטררנלי הוא וריאנט אנטומי (קיים אצל מיעטו האנשים אבל בפני עצמו לא נחשב לקשור למחלה). מומלץ לחזור על בדיקת האולטרסאונד עם שלפוחית שתן ריקה (ללא שתיה כהכנה ל אולטרסאונד). אם חוזרת הרחבה של המערכת המאספת ואגן הכליה יש לפנות ליעוץ אורולוג.

18/06/2019 | 17:35 | מאת: אסתי

שלום , אשמח לקבל תשובה בעקבות תוצאות אולטרסאוד שערכתי לגבי הכליה השמאלית.ֿ בתודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אין פה את נתוני הבדיקה

17/06/2019 | 16:35 | מאת: אשלי

שלום לנשים עם אי ספיקת כליות קריאטנין 2 מותר לעשות טיפול קוסמטי הזרקות מילוי רסטילן חומצה הילרונית ? שזה לפי הבנתי חומר שהגוף מייצר גם ככה וטבעי

לקריאה נוספת והעמקה

אני לא מכירה הטווית נגד לטיפול באי ספיקת כליות

17/06/2019 | 16:28 | מאת: יובל

שלום ד"ר, בן 45, בריא בדר"כ. נשלחתי לבדיקות שתן ודם לאחר שחוויתי כאב באיזור שלפוחית השתן, שחלף מעצמו עוד באותו יום. בדיקות הדם תקינות, גם קריאטנין ואוראה בנורמה.גם גלוקוזה. לח"ד תקין. בבדיקת השתן היו שתי חריגות: חלבון 10mg ומשקל סגולי 1.0034 הרופאה שלחה לבדיקה חוזרת, כולל תרבית, וכן לאולטרסאונד כליות ושלפוחית. בבדיקה החוזרת החלבון כבר עלה ל20, המשקל הסגולי נשאר אותו דבר. כל השאר תקין. אני מאד מודאג כי התור לאולטרסאונד רק עוד שבוע ובינתיים קראתי שחלבון בשתן יכול להיות סימן למחלת כליות (אין במשפחה). שאלתי אלייך: מה הסיכויים שזו עלולה להיות מחלה קשה? גידול? אבנים? האם זה יכול להיות משהו זמני כתוצאה מסטרס? משתיה לא מספקת? תודה על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

לנשום. להרגע. סטיק שתן היא בדיקה עם מגבלות. המשקל הסגולי מדגים כמה השתן מדולל. חלבון בסטיק אינו כמותי (לא משקך הפרשת חלבון ל 24 שעות ). מומלץ לבצע בדיקת שתן ליחס חלבון לקראטינין בדגימת שתן בשלב ראשון.

17/06/2019 | 12:51 | מאת: Big Nog

ד״ר שלום רב, האם נטילת פוסיד במינון לא גבוה (40-60 מ״ג ליום) למשך שנים יכולה לפגוע בכליות? בהנחה שאני מצליח למנוע היפוקלמיה, לוקח מגנזיום ושותה מספיק מים. עדיין זה עלול לגרום לעליית קריאטינין בדם ואוראה? ומה בעניין הסיכון לפתח שיגדון בעתיד? בן 27 הרבה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

פוסיד אינו גורם לנזק מצטבר לכליות. אם הוא גורם להתיבשות הוא עלול במנגנון כזה לגרום לפגיעה כלייתית. כמו כל תרופה אחרת עלול לגרום לפגיעה במנגנון אלרגי (אך הדבר לא בא חיזוי). פוסיד (כמו משתנים אחרים ) עשוי לעלות את החומצה האורית בדם אך בדרך כלל אינו גורם לגאוט. למי שסובל מגאוט לא מומלץ ליטול משתנים אם יש חלופה טיפולית

17/06/2019 | 06:31 | מאת: Malibd

מבררת לגבי השתלת כליה עבור אמא שלי דרך חברת med lead. מישהו עשה זאת דרכם? חייבת המלצה, התייעצות ומורה נבוכים.

לקריאה נוספת והעמקה

ממליצה לך להפנות את השאלה לפורום מטופלים

תודה על תשובתך.אריתרוציטים בכמות מזערית0.03 קריטנין תקין ואין חלבון בשתן כלל.האים נדרשות בדיקות מורכבות נוספות?

לקריאה נוספת והעמקה

לא. כל עוד את חשה בטוב מעקב תקופתי אחר לחץ דם, תיפקודי כליה, כימות חלבון בשתן משקע שתן.

16/06/2019 | 19:26 | מאת: אורלי

שלום, האם מותר לאכול ירקות ירוקים כאשר משתמשים בקלקסן ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

כן. את מבלבלת בודאי עם מדלל דם אחר המכונה קומדין (שירקות ירוקים משנים את קצב הפרוק שלו וכך את דילול הדם).

16/06/2019 | 18:37 | מאת: מייקי

שלום, בת 26, בריאה בדרך כלל אך עם אובאיטיס בעין (כנראה על רקע אוטואימיוני). ביצעתי בדיקת שתן ונמצא כי יש בילירובין בריכוז 0.5 וכן חלבון בשתן בריכוז 10 מג לדציליטר. האם יש סיבה לדאגה? האם עליי לבצע שוב את בדיקת השתן? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

בילירובין לא אמור להיות מופרש בשתן. הפרשה שלו בשתן יכולה להצביע על בעיה בתיפקוד הכבד.בנוגע לחלבון בסטיק שתן יש לשלוח דגימת שתן ליחס אלבומין לקראטינין בדגימת שתן.

16/06/2019 | 12:52 | מאת: ליאת

שלום בבדיקת דם לפני כשבועיים היו לי תוצאת הGFR ESTIMATED בתוצאה של 94.30. היום תוצאות אותה בדיקה הייתה 85.50. ביום ראשון בשבוע הבא אני עומדת לעבור ניתוח להוצאת כל איברי הרבייה בכלל חשש לגידול סרטני בשחלות וחשש לגרורות. בנוסף בפענוח CT בטן ואגן שעברתי היתה התייחסות לכליות : "עיבוי נודולרי דיפוזי בתבנית היפרפלזיה קלה בשני האדרנלים. ללא גוש דיסקרטי" האם משהו בתוצאה צריך להדאיג אותי לקראת ניתוח זה עם ערכים אלו? אציין כי בימים האחרונים אני אוכלת מעט מאוד. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות שהירידה ב eGFR היא ביטוי להתייבשות .סביר להניח שלפני ניתוח יתנו לך קצת נוזלים ויראו את המגמה. אדרנל היא בלוטת יותרת הכליה. בלוטה הנמצאת מעל לכליות ולא קשורה לכליה .

16/06/2019 | 10:51 | מאת: מ

שלום, הופנתי לאולטרהסאונד כליות ודרכי שתן. האם ניתן לגלות אי ספיקת כליות באולטרהסאונד? האם מזהים אבנים בדרכי השתן באולטרהסאונד? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא תמיד מוצאים הפרעה מיבנית בפגיעה כלייתית ומסתמכים על בדיקות הדם והשתן. כליות קטנות,ירידה בעובי הקורטקס או הפרעה מיבנית אחרת מאבחנות מחלה כלייתיתכרונית. כליות אקוגניות תומכות באבחנה של אי ספיקת כליות. אולטרסאונד יכול להחמיץ אבנים קטנות שאינן מכילות קלציום .

17/06/2019 | 09:01 | מאת: מ

תודה על המענה,במידה ויש אבנים קטנות. כיצד ניתן לזהותן?

בדיקת CT רגישה יותר ויכולה לזהות אבנים קטנות שאינן מזוהות באולטרסאונד

שלום לאחר קריש דםולאור חשד ללופוס אני מקיימת בדיקות שוטפות מלבד אנא חיובי1:160 הופיעו פעמיים אריתרוציטים 0.03בשתן .שאר המדדים בבדיקות שתן ובכלל תקינות.האים יש חשש שהאריתרוציטים חלק מתהליך המחלה בכליות? תודה לך מראש

לקריאה נוספת והעמקה

צריך לשלוח בדיקת שתן למיקרוסקופ (מכונה משקע שתן ) וזאת על מנת לאשש נוכחות כדוריות אדומית ולחפש אחר גלילים. במקביל לשלול שתן ליחס חלבון לקראטינין או לשעות איסוף שתן 24 שעות לחלבון ו קראטינין. אם אכן יש במשקע השתן אריטרוציטים/גלילים עם אריטרוציטים ו/או חלבון בשתן יש חשש למעורבות כלייתית שאולי מחייבת המשך ברור (בביופסיית כליה ) וטיפול . אנא פני לנפרולוג להמשך טיפול

15/06/2019 | 14:15 | מאת: ניב

שלום דר, שמי ניב בן 20 חייל. לאחרונה עשיתי בדיקת שתן (לא איסוף) והתוצאות: albumin/creatinine ratio U 328.6 creatinine, urine 21 microalbumin 69mg/l אציין שיש לי פוליצטמיה (משנית ממקור לא ידוע). רציתי להבין את משמעות התוצאות אודה לעזרתך. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

אלבומינוריה היא סמן למחלת כליה. לצורך ברור הסיבה /החלטה על טיפול יש לפנות לברור נפרולוגי.

שלום יש לי יתר לחץ דם ראשוני ואני נוטלת וזודיפ אני מעונינת להכנס להיריון והבנתי שיש בעיה עם וזודיפ בהיריון האם עלי להחליף את הכדור האם יש אלטרנטיבה דומה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ואזודיפ אכן לא מומלץ לשימוש בהריון.תרופות המותרות בהריון לאיזון לחץ דם הן לבטולול, ניפדיפין או מטילדופה. חשוב לציין כי התגובה הפיזיולוגית התקינה בהריון היא של ירידת לחץ דם, כך שיתכן ולאחר שתיכנסי להריון ניתן יהייה להפסיק טיפול תרופתי. חשוב שתהיי במעקב.

שוב תודה על התשובה המהירה אבל אשמח להתייחסות גם לשאלה הנוספת באותו עניין, (האם השינוי בקראטנין תקין..?),שנשלחה ב 13.6.בלילה. הבדיקה אמורה להתקיים בתחילת שבוע הבא ואני קצת מודאגת. חשוב לי לדעת שאין סיכון משמעותי לכליות ואם יש אולי אבטל... היום קבלתי גם תוצאות us כליות ודרכי שתן ונמצאה ציסטה בגודל 6 מ"מ בכליה ימין ואבן של4 מ"מ בכליה שמאל. האם זה ממצא משמעותי? מה עלי לעשות ? שוב תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

MRI לא גורם לפגיעה כליתית. חלק מתכשירי הגדוליניום עלולים באי ספיקת כליות מתקדמת לגרום למחלה מאד נדירה( nephrogenic systemic sclerosis). הציסטה כמו שאת מדווחת עליה נשמעת פשוטה. האבן קטנה ואולי תצא. מומלץ לבצע ברור ראשוני לאבנים. עליה של 0.15 יכול להיות טווח טעות של המעבדה, או תנודתיות שקיימת . חיזרי על הבדיקה.

היי, אני כיום בת 44 בריאה לחלוטין לא נוטלת תרופות וגם לא תוספי מזון. בזמן האחרון אני מתעוררת מתוך שינה בכדי ללכת לשירותים ויש לציין שזה קורה כמה פעמים בלילה. תופעה שמעולם לא היתה. דבר נוסף, אני מרגישה שגם ביום אני הולכת הרבה לשירותים להטלת שתן. ממה זה יכול לנבוע? חשוב לי ציין שעיקר השתיה שלי( זה ממש לא חדש 20 שנה אני כך) קפה נמס של עלית אני צורכת המון כוסות חלב. אני לא שותה מים. אבל מעולם לא היתה בעיה עם השתן. אני כל הזמן שותה וכך היה תמיד. אשמח לדעת מה עליי לעשות? ואם צריך להיבדק אז אילו בדיקות ואיזה רופא? תודה תודה

לקריאה נוספת והעמקה

חלב מכיל חלבון. האם הדיאטה שלך עתירת חלבון ? בדיאטות שהן מאד עשירות חלבון עלול להיווצר המכונה דיאורזה אוסמוטית, שיתון יתר שנובע מהדיאטה. חשוב לראות שאין סוכרת או הפרעה אחרת. לשם כך מומלץ לפנות לרופא משפחה .שיבדוק אותן ויפנה לבדיקות לשלוח בדיקות דם שיכללו סוכר בצום, נתרן,אשלגן, תיפקודי כליה, קלציום אלבומין. שתן לאוסמולריות של בוקר. אפשר גם שתבצעי איסוף שתן כמותי ל 24 שעות שיגדיר את נפח השתן, ובמקביל רישום שתיה. לפי התוצאות יחליט הרופא על המשך ברור

מתוך מה שאני חקרתי כאדם פרטי בשל בריחת סידן הוא- שסידן מוצרי חלב אינם נספגים היטב בגוף ולכן הם מופרשים בשתן- לצורך השלמת הסידן אני נוטלת דנסטי כבר 3.5 שנים כל תמונת הגוף שלי נשתנתה מאז.

תודה רבה. שאלונת. את חושבת שכדאי שלפני שאני ניגשת לרופא משפחה לעשות יומן הטלת שתן כל כמה זמן..? האם זה יעזור לאנמנזה? דבר נוסף: אני אתחיל לעקוב. במחזור יש יותר הטלת שתן אני יודעת שזה דבר מוכר הקטע לפני מחזור יש לי מגרנות ועייפות והטלת שתן. וקראתי שמגרנות גורמות להטלת שתן.באתר בי"ח של איכילוב. שוב אני צריכה לעקוב כי זו תופעה חדשה אצלי של ( הטלת שתן) ממש כל רבע שעה. וגם לבדוק כפי שציינת אם זה קשור לאוכל. בגדול אני גומרת קרטוני חלב בטוח אחד ליטר ביום. שותה המון כוסות עם נמס עלית ( לא סופרת כמה) אוכלת בבוקר ביצה ובמהלך היום מעדן. חלבון זה גם טונה ועוף שאני אוכלת מן הסתם.. האם זוהי הסיבה? ממה לדעתך עליי להתחיל מרישום? או ישר לגשת לרופא לבדיקות שציינת? תודה שוב

השאלה האם את נותנת שתן לעיתים תכופות אך כמות קטנה בכל פעם או שמדובר בהטלת שתן בכמות גדולה. יש הבדל בין שני המקרים. ממליצה בשלב ראשון לבצע איסוף שתן 24 שעות כדי להעריך את הכמות ובהתאם להתקדם.

12/06/2019 | 10:34 | מאת: לימור

שלום רב. יש לי אי ספיקה כליה כרונית באזור 2 קראטינין. ב 4 ימים אחרונים היו לי בחילות קשות וכנראה לא שתיתי מספיק בבדיקה יצאה 240 או ראה קראטינין 4.55. פוספורוס 8.4 האם זה יכול להיות מהתיבשות? ושאלה שנייה האם זה משנה אם לפני הבדיקת דם אני שותה מים או לא משנה?

לקריאה נוספת והעמקה

יכול להיות. ההחמרה החדה מחייבת שתהיי במעקב הדוק (לראות שאין החמרה נוספת שתחייב טיפול מיוחד). אם הבחילות לא חלפו ואינך מסוגלת לשתות אז מומלץ לגשת למוקד רפואה דחופה. יש לעבור עם רופא מטפל על רשימת התרופות שלך (אולי יש תרופות שיש להפסיק כעת). צום של 8-10 שעות לא משנה באופן מהותי את ערכי בדיקת תיפקודי הכליה. כך שאפשר לשתות או לא.

11/06/2019 | 12:27 | מאת: ענת

שתן אדום בשתן הראשון של הבוקר, בחלק מהימים באופן לא עקבי במשך כשלושה חודשים. לוקחת כדור אטוזט בלילה לכולסטרול וסינטרואיד 100 מג בבוקר לתת בלוטת התריס אשמח לייעוץ בנדון

לקריאה נוספת והעמקה

אני מניחה (מעצם העובדה שלא דיווחת על כך ) שאין לך תסמיני כאב המכוונים לדלקת בדרכי השתן או מחלת אבנים. אני גם מניחה שלא ראית קרישי דם בשתן (מחייב ברור אורולוגי ). ראשית יש להוכיח שהאדום שאת רואה הוא דם. זה נעשה בבדיקת שתן למיקרוסקופ. מרגע שאובחן שאכן מדובר בדם תופני לברור שהסדר שלו יקבע לפי גילך, מחלות הרקע (חוץ מדיסליפידמיה והיפוטירואידיזם), הרגלים (עישון) וממצאים בבדיקה גופנית/בדיקות דם ועוד. אנא פני לרופא מטפל בשלב ראשון.

11/06/2019 | 00:46 | מאת: חנה

שלום רב, אני בת 64. יש אבנים קטנות בכליות. כרגע רק שתייה רבה מתן שתן כשני ליטר ביום ומעקב. כמו כן צניחת ריצפת אגן בינונית שעד כה לא הפריע לי . לאחרונה יש לפעמים קושי בהתרוקנות של שלפוחית השתן. אני עומדת לעבור בדיקת mri מוח עם חומר ניגוד. כהכנה נתבקשתי לעשות רק בדיקת דם לתפקוד כליות כלומר קריאטנין. התוצאה -0.66 (ערכי יחוס נורמה 0.2-0.12). לפני חצי שנה היה ערך הקריאטנין שלי 0.51 (וערך היחוס לנורמה היה 0.5-0.9) - האם השינוי מעיד על בעיה? האם יש סיכון בכך לכליות במתן חומר הניגוד? שאלה נוספת:- האם בדיקת דם לקריאטנין מספיקה כדי להעריך את תפקוד הכליות לפני מתן חומר הניגוד והאם אין צורך בבדקה יותר מקיפה לתפקודי כליות לפני שמשתמשים בחומר הניגוד (כמו חלבון או רמת התרוקנות וכד'.) במילים אחרות האם יש לי סיכון משמעותי לכליות במתן חומר הניגוד ? תודה

לקריאה נוספת והעמקה
11/06/2019 | 00:50 | מאת: חנה

תיקון טעות: ערכי יחוס נורמה 0.2- 1.2

כל הגופים המנחים מתייחסים לEGFR המבוסס על בדיקת קראטינין בדם. לאחרונה השתנו ההנחיות של ה American Collage of Radiology ויש תכשירי גדוליניום המותרים גם באי ספיקת כליות מתקדמת (ועל כן אין אפילו דרישה לקחת בדיקת קראטינין טרם הבדיקה אם עומדים להשתמש באחד מהם).

13/06/2019 | 01:13 | מאת: חנה

תודה על התשובה המהירה ממנה הבנתי שההנחיות השתנו אך לא הבנתי האם במקרה שלי ערכי הקריאטנין אותם ציינתי,(0.51 בערכי יחוס לנורמה 0.5-0.9 שהשתנה ל-0.66 בערכי ייחוס של 0.2-1.2 ) מעידים על החמרה או בעיה בכליות או שהם תקינים, מספיקים ומאפשרים להשתמש בגדוליניום שכן אין באפשרותי לדעת באיזה תכשירים ישתמשו בזמן הבדיקה. כל מה שנדרש טרם הבדיקה הוא לשלוח את בדיקת הדם לקריאטנין וזאת עשיתי . חשוב לי לדעת אם הערך תקין או שיש סיכון שמצריך ברור נוסף לפני השימוש בחומר הניגוד. תודה

אין בעיה להשתמש בגדוליניום במקרה זה.

09/06/2019 | 17:13 | מאת: עמית

שלום רב רקע כללי:בן 41 בריא בד"כ עם 2 אבני כליות קטנים מאוד ולא משמעותיים על פי הרופא לוקח קפליות אשלגן ציטראט כטיפול מונע עקב ציטראט נמוך מאוד בבדיקה . מבצע פעילות גופנית מאוד עצימה (ריצות ארכות וחדר כושר) בבדיקה האחרונה קריאטינין 0.98 אוריאה 44,שאר הבדיקות בגדר הנורמה. יש לציין שהתזונה שלי כוללת כ 155 גרם חלבון ליום ( שוקל 65 ק"ג) 2 שאלות: 1.האם בדיקת הקריאטינין היא בדיקה מדוייקת לתיפקוד הכליות או שישנה בדיקה מדוייקת יותר לאמוד תיפקוד כליות? 2.האם האוריאה המעט מוגברת( כבר מספר בדיקות ברצף) קשורה לתפיקוד כליתי מעט לא תקין או שהערך המוגבר קשור לתזונת חלבונים גבוהה? האם פעילות גופנית עצימה משפיעה על מדד האוריאה עקב כך שהגוף נמצא בסטרס? תודה וחג שמח

לקריאה נוספת והעמקה

תזונה עתירת חלבונים לא מומלצת באנשים עם אבני כליות. אתה אוכל מעל 2.3 גרם חלבון לק"ג ליום, כמות גבוהה מאוד. בעיקר אם מרבית החלבון מקורו מן החי. תזונה עתירת חלבון מן החי קשורה בהגברת הפרשת הסידן בשתן, והפחתת ציטראט בשתן. פעילות גופנית עצימה לא אמורה להשפיע על האוראה אבל התזונה כן יכולה להשפיע. בנוגע לבדיקת תפקודי כליות - בדיקת הקראטינין לרוב מספיק מדויקת לצרכי היומיום. יש לכך סייגים אך כעקרון זו השיטה בה משתמשים מסיבות רבות. יש בדיקות אחרות שאינן פרקטיות ביומיום או לא קיימות בארץ. הקראטינין שלך תקין.

05/06/2019 | 16:59 | מאת: רויטל

שלום רב, אמי בת 69 עם יתר לחץ דם (מאוזן) וסוכרת (מאוזן). בבדיקת שתן שגרתית קיבלה לראשונה תוצאה של: מיקרואלבומין על קריאטנין- 53.48. כל הפעמים שהייתה מבצעת בדיקה זו התוצאות היו תקינות. ממה נובע שינוי זה? האם שינוי תרופתי יכול לשנות ממצא זה? (לפני חודשים מספר החליפה את כדור וקטור פלוס (160/25 לכדור לוסרדקס 50). האם כדור לוסרדקס יכול היה לעשות שינוי זה? ואם לא אז מה כן, שכאמור אימי מאוזנת בכל הפרמטרים. לציין שאימי מרגישה טוב. תודה מראש על תשובתכן...

לקריאה נוספת והעמקה

בתוך וקטור פלוס יש 2 תרופות (זיזוטיאדיז וואלסרטן) . את הנ"ל המירו לכדור אחד לוסרדקס. ואלסרטן ולוסרדקס שייכים לאותה קבוצה של תרופות העוזרות להורדת לחץ דם, ומורידות את הפרשת החלבון בשתן. .זמן ההשפעה של לוסרדקס עלול להיות קצר מ 24 שעות . יתכן שעקב כך הופיע אלבומינוריה קלה בשתן. כמו כן למעשה הופחת לאימך הטיפול בלחץ דם (שכן הפסיקה לקבל משתנים). עליית לחץ דם גם היא יכולה להיות הסבר אחר לאליית האלבומין בשתן. וקטור פלוס חזר להיות משווק וניתן לשקול עם הרופא המטפל לחזור אליו.או לנסות לחלק את הלוסרדקס למנת בוקר וערב. יש לחוזר על בדיקת הכימות לאלבומין בשתן. אם חוזרים לוקטור פלוס יש לחזור על בדיקות הכימיה בדם לאחר כשבועיים.

06/06/2019 | 08:29 | מאת: רויטל

המון תודה לך על תשובתך המהירה והמפורטת. מעריכה מאד! בריאות לכולנו

31/05/2019 | 16:24 | מאת: יעל

האם לאוקוציטים גבוהים בדם 16000 יש להם קשר להפרשת חלבון בשתן

לקריאה נוספת והעמקה

במידה ואת מטופלת בסטרואידים במינון גבוה בשל הפרשת החלבון, הסטרואידים מעלים את ספירת הלויקוציטים בדם.

31/05/2019 | 15:18 | מאת: ירין

שלום, אמא שלי בת 47 וחצי, בריאה, לא נוטלת שום תרופות. בינואר השנה התעוררה משנתה בשעה 03:00 בלילה עקב כאבים עוויתים עזים כמו צירים בבטן תחתונה + גב תחתון + צמרמורת + בחילה ורצון להקיא. לקחה כדור אדוויל 400 מ״ג, לאחר חצי שעה עבר לה. ב-03:30 נסענו למיון נשים בילינסון, עשו לה בדיקת שתן ובדיקה ידנית. אמר לה שאין כלום ואלה כנראה כאבי ביוץ לקראת סיום המחזור. ברצוני לציין שכבר חודש היא טוענת שיש לה כאבי מפשעה בשכיבה בשעות הערב. הבוקר ב-31 למאי קרה לה אותו הדבר שכתבתי לעיל. (ביום כאבי הפעם השנייה היא צריכה לקבל מחזור או מקסימום למחרת, בפעם הקודמת זה קרה כשבועיים לפני המחזור לכן חשב ביוץ). מה לדעתך הסיבה? מה את מציעה לעשות? אילו בדיקות כדאי לה לערוך? אודה לייעוצך.

לקריאה נוספת והעמקה

אם יש כאבי מפשעה כדאי להבדק על ידי כירורג לשלול בקע. כמו כן, הואיל והכאבים קשורים לווסת, בדיקה חוזרת על ידי רופא נשים ואולי גם אולטרסאונד גיניקולוגי.

הנני בת 73 שנה. נאלצת לעבור CT לבלב עם חומר ניגוד +סטרואידים בשל אלרגיה ליוד. בדיקת דם לאוראה 50, קראטינין תקין, קליום ונתריום תקינים, חומצה אורית תקינה וכן אלקלי פוספטזה.לפני כחודש סיימתי לקבל טיפול בכדורי זובירקס.שאלתי : האם מותר לבצע את הבדיקה עם סטרואידים וחומר ניגוד כשהאוראה בדם עלתה ל- 50.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שהאוראה עלתה בגלל צום ומצב של התייבשות קלה. כדאי לחזור על הבדיקה ללא צום נוזלים. במידה ותקין - אין מניעה. מצב של התייבשות יכול להעלות סיכון לפגיעה כלייתית על רקע חומר ניגוד ולכן חשוב לשתות הרבה טרם הבדיקה (עד לשעה שניתן)

29/05/2019 | 21:18 | מאת: שרון

שלום, לפני כחודש וחצי הופיעו לי סימפטומים של כאבי בטן תחתונה ואשכים לסירוגין. קיבלתי אנטיביוטיקה למשך שלושה שבועות. בנוסף עשיתי MRI , אולטרסאונד של כליות ושלפוחית השתן שיצאו תקינים+ציטוסקופיה שגם יצא תקין. (עשיתי את הבדיקות בעקבות אירוע חד פעמי של דם בשתן ובעקבות כאבי הבטן והאשכים. לפני כשבועיים בדיקת דם העלתה שרמת הקראיטנין שלי עלתה מ0.9 ל-1 ולפני שבוע ושוב לאחר בדיקה חוזרת שנערכה אתמול הקריאטנין עלה ל-1.2. מה הסיבות לכך? האם זה אומר שהכליות שלי נפגעו? מה הסיבה שהערך עלה תוך שלושה שבועות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

נראה שעברת בירור מקיף ולא נמצאה בעיה עד כה. מניחה שמרכיב של זיהום נשלל, הערכה אורולוגית מקיפה היתה תקינה. לעיתים תתכן תגובה לאנטיביוטיקה היוצרת מצב של דלקת בכליות. במקרים אלה לרוב נראה כדוריות דם לבנות בשתן. זה מצב שחולף ככל שמתרחקים מהאנטיביוטיקה. מה יש בבדיקות השתן? האם עדיין יש דם? חלבון? כדאי להשלים בדיקות שתן ולפנות להערכת נפרולוג.

29/05/2019 | 19:57 | מאת: פענוח בדיקת אולטרסאונד

שלום ! בבדיקת אולטרסאונד בטן היו הרבה מילים כמו אין לראות גושים, אבנים וכו' אשמח לדעת מה המשמעות והאם זה תקין או לא ?

לקריאה נוספת והעמקה

אין לראות.... הפירוש שזה תקין. גושים אלה ממצאים לא תקינים, אבנים לא אמורות להיות באיברי הגוף. אם כל הדברים האלה לא נמצאים - מה טוב

29/05/2019 | 15:32 | מאת: איתן

שלום, אני סובל מכאבי גב-רגל כרוניים (ייתכן שעל רקע שגרוני) ובעבר נרשמו לי NSAIDS שונים ומשונים, חלקם עזר וחלקם לא. לאחר מכן ובין לבין נטלתי הן אומגה 3 והן כורכום ו-No. 7 של סולגאר - שלהרגשתי עשו באופן חד משמעי (ושאינו אוטוסוגסטי) עבודה טובה לא פחות מארקוקסיה, למשל. אממה - תופעות הלוואי שהן היו דומות מאד לאלו של נוגדי הדלקת הרגילים (אפטות בפה, למשל). למעשה, ככל שנוגד הדלקת הטבעי היה חזק יותר - כך תופעות הלוואי היו משמעותיות יותר. שאלתי - האם קיים סיכון זהה לכליות בנטילת אומגה 3 וכולי כפי שקיים בעת נטילת NSAIDS במרשם (אטופן וכולי)? תודה רבה איתן

לקריאה נוספת והעמקה

אומגה 3 נחשבת בטוחה לכליות כמו גם כורכומין.

29/05/2019 | 15:20 | מאת: ניסן

בדרך כלל מה הסיבה הנפוצה לגודש בכליות?? אני בעיקרון שותה המון אבל תמיד שתיתי ככה ומעולם לא היה גודש תודה

לקריאה נוספת והעמקה

גודש יכול לנבוע מאנטומיה מסוימת (כלומר מבנה הכליה ומערכת השתן), לחץ חיצוני (למשל בנשים בהיריון הרחם ילחץ ויגרום לגודש), אבן ועוד.

29/05/2019 | 14:02 | מאת: יעל

מזה כחצי שנה אני מטופלת בפרדינזון בשביל להגיע לרגרסיה בלי פרוטנריה. במינון הכי גבוה שלי הייתי ב60 מג ליום, נטלתי כארבעה חודשים. כיום עומדת על 25 מג וממשיכה בהורדת הסטראוידים מידי שבועיים בזהירות. יש לי רעידות בידיים שמפריעות לי לבצע עבודות מדוייקות כגון איפור ותפירה. האם התופעה תחלוף עם הפסקת הסטראוידים? בנוסף, צמח לי שיער באזור העורף. הבנתי שצמיחת שיער היא כן תופעה אופיינית של הסטראוידים. האם השיער נושר לאחר סיום הטיפול? תודה מראש על המענה.

לקריאה נוספת והעמקה

אכן מרבית תופעות הלוואי חולפות לאחר סיום הטיפול, יש צורך בהרבה סבלנות. סביר שהתופעות שתארת יחלפו. הואיל ואת מטופלת כבר מזה 6 חודשים, ולאור תופעות הלוואי, כדאי להתייעץ עם הנפרולוג המטפל האם יש מקום לירידה מהירה מעט יותר במינון.