פורום נפרולוגיה

תחום הנפרולוגיה עוסק באבחון וטיפול במחלות כליה. הפורום עוסק במחלות הכליה השונות, בדרכי טיפול ומניעת התקדמות אי ספיקת כליות, בשיטות לטיפול כלייתי חליפי במקרים של כשל כלייתי, בהפרעות במאזן המלחים בגוף, וכן ביתר לחץ דם. .
2367 הודעות
2171 תשובות מומחה

מנהלי פורום נפרולוגיה

19/11/2018 | 11:00 | מאת: שרון

דר. אורית שלום בני בן 13 נרשם לחדר כושר בו עושים פעילות מאומצת. הוא רזה שוקל 46 וגובה 164. יצא CPK 800 וקריאטנין 0.86. לאחר הפסקה של חודשיים מהפעילות בחדר הכושר יצא 293 CPK וקריאטנין 0.79 אולם הפעם יצא זרחן 5.6. אולטרסאונד כליות מלפני שבוע תקין. האם יש צורך בייעוץ נפרולוג- קבעו לנו לעוד 3 חודשים אם זה בסדר? מה לעשות בנוגע לחדר כושר ? הוא לא יכול להתאמן ? לכולם זה עולה כך לאחר אימון? תודה לך!

לקריאה נוספת והעמקה

ערכי הזרחן בילדים נוטים להיות גבוהים יותר במבוגרים אך ערכי הייחוס במעבדות בדרך כלל מתייחסות למבוגרים. מציעה לך להפנות את השאלה לפורום נפרולוגית ילדים.

19/11/2018 | 01:52 | מאת: פיני שוב

לד"ר אורית בן בסט: איך את עושה את זה? וגם רואים שאת ממש משתדלת לתת את ההסבר הכי מפורט מתוך הכללים של זמן ושל חוסר נתונים לפעמים. איזו השקעה! את באמת תותחית. כל הכבוד לך בעליל כבוד!

שלום רב, בבדיקות דם האחרונות יש ירידה גדולה בערך הקריאטנין. ב-8/2018- 0.62 וב10/2018- ירד ל-0.51. האם מלמד על בעיה בכליה? אציין שבינהם עברתי טיפול משולש של חיידק ההליקובקטר שכלל אנטיביוטיקה ומעכב חומצה. האם יתכן שיש קשר? האם אפשר לצפות שהערך יעלה מעט או שיש בעיה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ערכי הקראטינין תקינים. לא כל כך ברור לי מה היו ערכי הקראטינין שמהם "ירדת". אם כוונתך לירידה מ0.6 הרי שירידה של 0.1 מג/דל אינה ירידה משמעותית ויכולה להיות בטווח התנודתיות הטיבעית או טווח הטעות של המעבדה. כעקרון ערכי קראטינין נמוכים קשורים במסת שריר ירודה, יכולים להצביע על תת תזונה/דיאטה צמחונית. ירידה בערכי קראטינין אופיינית להריון תקין. יש תרופות שמעקבות את הפרשת הקראטינין בשתן ובכך יכולות לגרום לעליה לכאורה של הקראטינין בדם, ולירידתו לאחר הפסקת הטיפול התרופתי. התרופות שבהן משתמשים ברוב פרוטוקולי הטיפול בהליקובקטר פילורי בדרך כלל לא עושות זאת.

18/11/2018 | 16:55 | מאת: פיני

שלום! יש לי לעשות בדיקת איסוף שתן 24 שעות לחלבון בשתן. אני מבקש לדעת האם האיסוף האחרון שעושים אותו למחרת בבוקר, אפשרי לעשות אותו ב- 5:00 בבוקר. (עקב נסיעה מוקדמת). האם כל עוד אני מקפיד על 12 שעות בצום והולך לישון (למיטה לפחות) בסביבות חצות, האם זה מספיק טוב? הרבה תודות

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי בשעת התחלת האיסוף. במידה והתחלת בשעה 6 בבוקר, אז ההבדל של השעה סביר. אם התחלת בשעה 9 בבוקר - ההבדל יהיה משמעותי יותר.

19/11/2018 | 01:48 | מאת: פיני

הבנתי. אני מודה לך על הזרירות בתשובתך. ביום של האיסוף אכן אשתדל להתחיל (השתן השני) מקסימום ב- 6:00, אם אפשר יהיה לפני, מה טוב. שוב תודה

18/11/2018 | 16:44 | מאת: אלון

שלום,קיבלתי גם את תוצאת האוקסלט (לקח איזה שבוע עד לתוצאות). OXALATE- URINE 24h 0.34 mmol/24h 0.08 סמן - ערך תקין 0.34 0.49 OXALATE-URINE SAMPLE 0.17 mmol/l האם תקין? נשאר לי עוד איסוף אחד עם איזה חומר מיוחד שלא היה במרפאה שלי. אם גם זה תקין...אז אני כבר אובד עצות. כי הבדיקות הקודמות היו תקינות לפי מה שאמרת...אז אין לי שום הסבר למה אני מייצר בגיל 32 כבר 4 אבנים בשתי תקופות שונות.ובשתי הכליות. (לפני שנתיים וחצי וגם לפני חודשיים). יש לך אולי השערה לזה? אני שותה בין 10-15 כוסות מים ביום ולפי האיסופים מוציא 2 ליטר שתן ביום. אז מה יכולה להיות הסיבה? תודה על העזרה.

לקריאה נוספת והעמקה

רמת האוקסלאט נחשבת תקינה. אחזור על דברי ד"ר סוטנדורף שיש לבצע את האיסופים פעמיים למרות חוסר הנוחות. באיסוף אחד אפשר לפספס. חשוב לדעת מה יש בבדיקת שתן לכללית - חשובה מידת חומציות השתן למשל - וכן ביצוע משקע שתן לחיפוש אחר קריסטלים מסוימים. כמובן שמניחה שבבדיקות הדם לא היתה בעיה (למשל רמות סידן היו תקינות? הורמון PTH?). לא בכל המקרים מוצאים את הסיבה לאבנים גם לאחר חקירה אינטנסיבית ובמקרים אלו ממליצים על הנחיות תזונתיות מותאמות להפחתת הסיכון לאבנים. במידה ויהיה אירוע נוסף, מומלץ לשלוח את האבן עצמה לאנליזה על מנת לזהות מהם מרכיביה.

שלום, שמי ירון ואני בן 31. לפני כמה חודשים בבדיקה שגרתית אצל רופא התגלה חשד ליתר לחץ דם. ידוע שיש לי את תסמונת החלוק הלבן ולכן הרופא החליט לחבר לי במקום הולטר לחץ דם. התוצאות לא היו טובות ויצא ממוצע של 144 בסיסטולי. דיאסטולי תקין. באותה תקופה (באותו שבוע) הרגשתי לא הכי טוב מבחינה נפשית וחשבתי שזה השפיע. עשו לי בדיקת עיניים, אקו לב, בדיקות חלבונים בשתן, אולטראסאונד כלייה והכל יצא תקין. הרופא רצה לתת לי כדורים לאיזון לחץ דם ואני לא הסכמתי מבלי שאעשה שינוי ואראה איך זה משפיע. באותו זמן קניתי מכשיר לחץ דם ביתי והמדידות היו 122-135. יש לציין שהתאמנתי אז 3 פעמים בשבוע כח, פעם פעמיים בשבוע אירובי ואוכל יחסית בסדר. החלטתי לעשות שינוי קיצוני. העליתי אירובי ל4 פעמים בשבוע עם מרחקים יותר ארוכים. בתזונה גיליתי במה חטאתי (אכלתי הרבה חמוצים, זיתים ובולגרית) והתחלתי לאכול יותר ירקות ופירות. היום, לאחר חודשיים מאז השינוי, הלחץ דם הוא 105-125. בקרוב יש לי בדיקה חוזרת של ההולטר. השאלות שלי: 1) איך מודדים נכון לחץ דם עם הולטר? לפי מה שקראתי, במדידה רגילה בבית צריך לנוח כמה דקות לפני, לשבת על כסא עם תמיכה לגב, להניח את היד על השולחן כך שהשרוול בגובה הלב. איך כל זה קורה בהולטר? כאשר עשיתי ניסוי ובדקתי בישיבה על ספא בלי תמיכה של היד כך שהיא לצד הגוף, יוצא לי גבוה באיזור ה130 כאשר באותו זמן מדידה נכונה עם היד על השרוול יצאה 110. נראה כי השוני נובע מהיד שלא נתמכת ומגובה היד כמול הלב. בנוסף, איך יבוא לידי ביטוי מנוחה לפני מדידה? מה אני אמור לעשות כאשר השרוול מתנפח ואני עומד? אני דיי מבולבל בנושא. לא רוצה שיקרה מצב שכל הבדיקות בבית מצוינות וההולטר לא תקין בגלל משהו שעשיתי לא נכון. 2) האם עניין נפשי כלשהו יכול להשפיע על לחץ דם לתקופה ארוכה? תודה, ירון

לקריאה נוספת והעמקה

אכן בהולטר אתה מתנהג "כרגיל" ולא מתיישב בעת מדידות. אתה צודק שיש הבדל בין המדידות מסיבה זו אך הדברים נלקחים בחשבון. מאמינה שאם נצפתה ירידה משמעותית במדידות הביתיות לאחר שינוי תזונתי + תיגבור פעילות אירובית, גם ההולטר יראה את השינוי. גורמים רבים משפיעים על לחץ הדם, וסטרס נפשי הוא אחד מהם.

תודה על התשובה. אם כך, כאשר השרוול מתנפח ואני יושב, עומד או בתזוזה, מה עלי לעשות? לחפש מקום לשבת? להשאר באותה פוזיציה ולא לזוז? (עמידה-לעמודולא לזוז, שכיבה-להשאר באותו עמדה ולא לזוז). תודה

18/11/2018 | 09:19 | מאת: דניאל

שלום רב, בן 32 עם קריטיאנין 1.5 בדם לוקח סרוקסט (פארוטין)כבר מעל 15 שנה . האם התרופה שלעצמה גורמת לירידה או ירידה נוספת בתפקודי הכליות (לאדם שסובל מאי ספיקת כליות).

לקריאה נוספת והעמקה

התרופה נחשבת בטוחה מבחינה זו ולא גורמת לירידה בתפקוד כלייתי

18/11/2018 | 09:09 | מאת: ליאת

אני לוקחת את התרופה הנל עקב גסטריטיס כרוני ובחילות קשות. האם יש בעיה עם מינון של 40 מג ביום בערכי קראטנין 2 ?

לקריאה נוספת והעמקה

לפי הוראות היצרן, אין צורך בהתאמת מינון התרופה לתפקוד כלייתי אם כי באי ספיקת כליות קשה (המוגדרת לרוב כ- GFR מתחת ל- 30 מ"ל לדקה) הטיפול אינו מומלץ משום שלא נבדק. בפועל יש מטופלים רבים עם פגיעה משמעותית בתפקוד כלייתי המטופלים בתרופה. לציין שתרופות ממשפחת ה PPI - מעכבי משאבת הפרוטון - אשר נקסיום נמנה עימן - נחשבות כתרופות היכולות לגרום לפגיעה כלייתי חריפה בשל יצירת תגובה דלקתית בכליה או לפגיעה כלייתית כרונית. לכן שימוש ממושך בהן אינו מומלץ אלא אם באמת יש צורך קליני אמיתי. במקרה שלך נראה שאין ברירה אלא להשתמש בתרופה. במידה והסימפטומים יחלפו, ניתן יהיה לשקול הפסקה הדרגתית. בהצלחה והחלמה מהירה.

שלום, אני בן 70 וקבלתי את תוצאות בדיקת השתן (לא איסוף) הבאות: MICROALBUMIN -9.11 CREATNINE - 115.7 7.88 -MICROALBUMIN/CREAT האם תקין? תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

הערכים שהתקבלו הינם בערכי הנורמה.

תודה רבה!!

16/11/2018 | 14:25 | מאת: אנה

לפני כחודשיים עשיתי mriעם חומר גדוליניום בגלל כאבי ראש,הבדיקה יצא תקינה..שבוע לאחר הבדיקה היו לי כאבי גב..עשיתי בדיקת שתן כללית ותרבית..בתרבית לא מצאו לי חיידק אך בכללית מצאו לי 250 ליקוציטים ו50 חלבון..לאחר כחודש עשיתי שוב שתן כללי ויצא בידיוק אותה תוצאה.. לפי מה שקראתי חלבון בשתן זה מצב לא תקין..אני ממש מפחדת.. השאלה שלי האם בגלל הגדוליניום יכול להיות שהכליות שלי ניפגעו? והאם רמה של חלבון 50 מצביע על מחלת כלייה?איזה בדיקות ניתן לעשות? יש לי תור לרופא כליות רק עוד שבועיים ואני ממש לחוצה.. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

פגיעה כלייתית משנית לגדולינום הינה נדירה. סביר יותר שבדיקת השתן לא היתה תקינה עוד לפני הבדיקה, אך רק אחריה נלקחה הבדיקה. כמובן אלא אם יש בדיקה תקינה קודם לכן. כדאי בינתיים לבצע כימות של כמות החלבון המופרש - איסוף שתן 24 שעות לקראטינין, אלבומין וחלבון. כמו כן לבצע בדיקת שתן למשקע. למדוד לחץ דם אצל רופא המשפחה. לוודא שיש בדיקות דם רחבות כולל ספירת דם, תפקוד כליות, אלקטרוליטים (פרופיל מורחב, כולל סידן, זרחן), אנזימי כבד, אלבומין, רמת גלובולינים ועוד.

21/11/2018 | 15:18 | מאת: אנה

תודה רבה על התשובה המהירה.שמתי לב שגם בפברואר היה לי חלבון 10 בשתן וגם ליקוציטים 250..עכשיו החלבון 50!!תפקוד כליות שלי תקין וגם החלבון בדם תקין..הרופא משפחה הביא לי לעשות אולטראסאונט כליות (יש לי תור רק עוד שבועיים)ואיסןף שתן 24 שעות ..אני כגע במחזור ולכן לא ניתן לעשות איסוף..השאלה שלי כמה הזמן אחרי המחזור מומלץ לעשות איסוף שתן? והאם יש מצב שמדובר בדלק כליות אם יש חלבון למרות שהתרבית תקינה? קראתי גם שמחלות ממאירות גורמות לחלבון בשתן..אוף אני ממש מפחדת..נניח והאיסוף שתן תקין..איך אני באמת יכולה לדעת אם אין בעיה בריאותית אחרת שגורמת לחלבון בשתן.. תודה רבה

לנשום ולהרגע. סטיק שתן אינו אמין ואינו הוכחה לכך שיש חלבון בשתן. אין דחיפות בברור שהומלץ לך על ידי דר קלוק בן בסט.לשאלתך מומלץ להמתין מספר ימים מתום המחזור.

22/11/2018 | 09:55 | מאת: אנה

הבדיקה לחלבון שעשיתי זה בבדיקת שתן כללית ולא סטיק..בגלל זה אני ממש בלחץ..

סטיק ושתן לכללית זה אותו דבר

26/11/2018 | 08:09 | מאת: אנה

זהו עשיתי את בדיקת איסוף 24(עדיןן אין תשובות)..יצא לי איסוף 2800..לפי מה שקראתי תקין ניחשב עד 2000..רוצה לציין שאני שותה כ2 ליטר נוזלים שזה כולל תה ונס קפה..האם זה תקין כמות כזאת של שתן? כמו כן שמתי לב שהרופא משפחה הביא לי רק הפנייה לבירור חלבון באיסוף ולא גם לאלבומין וקריאטנין כמו שהמלצתם.. האם יש צורך לעשות איסוף נוסף כדאי לברר את שאר הדברים.. תודה רבה

בבדיקת דם רמת האשלגן 5.7 האם מעיד על בעיה בכליות? חייבת לציין שאוכלת בין 2-3 בננות ורימון כל יום.לא שותה מספיק. כמו כן היתה אינדיקציה לדלקת כליות לפני שנה בהודו. נתנו לי אנטיביוטיקה .והכאבים חלפו. באולטרהסאונד כשחזרתי לא נראה מאומה.

לקריאה נוספת והעמקה

אם הקראטינין תקין בדם , ואינך נוטלת תרופות מסוימות המעכבות את הפרשת האשלגן בשתן סביר יותר שהבדיקה היא שגויה. סיבות לבדיקה שגויה הן המוליזה (פירוק של כדוריות דם במבחנה כתוצאה מהליכים טכנים בלקיחת הדם או עד הגעה למעבדה). יש לחזור על הבדיקה

יש לי כבר יומיים כאבים בצד ימין בבטן המקרין לגב כאבים במתן שתן אני סובלת מלחץ דם גבוה ואבנים בכיס מרה ועשיתי לאחרונה us כליות ושתן השאלה שלי: האם זה הכליות? הכאבים מתחילים להתגבר והעליתי את בשתיית מים שלי ככה שאם זה אבנים שיצאו מה לעשות?

לקריאה נוספת והעמקה

אבני כליה יכולים לגרום לכאב הקורן לגב/מפשעה. גם אבני כיס מרה יכולים לגרום לכאב הקורן לגב. ממליצה לך ללכת בדחיפות למוקד רפואה דחופה לצורך הדמיה דחופה ובדיקת רופא.

15/11/2018 | 17:36 | מאת: אלון

שלום. המשכתי את איסוף השתן והתקבלו התוצאות הבאות. (נשאר לי עוד איסוף אחד). OSMOLALITY- URINE 472 m0sm/k 50 סמן - ערך תקין 472 1200 CITRATE-U SAMPLE 194 mg/L CITRATE- URINE 24h 388 mg/24h 290 סמן - ערך תקין 388 1150 נפח : 2 ליטר שתן קראתי שאמור להיות 300 ציטראט לכל ליטר שתן ולכן תוצאה של 388 ל2 ליטר היא מאוד נמוכה. האם זה נכון? האם כדאי לקחת קיי-ציטק (אשלגן צטראט) כדי להעלות את זה? והאם זה מה שגורם לי לאבנים? (פעם שנייה אחרי אירוע שהיה לפני שנתיים).

לקריאה נוספת והעמקה

הגדרת היפוציטראטוריה אינה אחידה אך בדרך כלל נהוג להגדיר כהפרשה הפחותה מ320 מ"ג ליממה. על כן ההפרשה שלך בשתן אינה מוגדרת כתת-הפרשה. ביצרני אבני (קלציום) שואפים לתקן את רמות הציטאט לנורמה כחלק מטיפול מונע . לקיחת טיפול תרופתי מחייבת מעקב אחר חומציות השתן (שכן אם הטיפול גורם להבססת השתן ברמה מופרזת עלולים להיווצר גבישי קלציום-פוספור). התכשירים מכילים אשלגן במטופלים בסיכון לפתח היפרקלמיה (אי ספיקת כליות, מטופלים המשתמשים בתרופות שמעכבות הפרשת אשלגן בשתן) יש לבצע מעקב אחר רמות האשלגן בדם. שים לב שכשמבוצע ברור לאבנים נהוג לחזור על אסופי השתן לפחות! פעמיים. אני הייתי מתחילה בשינוי הרגלי תזונה. תזונה צמחונית קשורה בעליה הפרשת הציטראט בשתן, בעוד שדיאטה עתירת חלבון מין החי קשורה בירידה בהפרשתו.

בסביבות 160 על 95

אם המדידות הן עקביות יש לתגבר את הטיפול בלחץ הדם.

בנוסף לשאלה על הזינט. קראטנין באזור ה2 עקב תקופה ממושכת של עודף סידן. לפני שבועיים הגעתי למיון עם כאבים בחזה חולשה בחילות הקראטנין עלה ל 3.96 אישפזו אותי וקיבלתי אינפוזיה ואחרי יומיים ירד שוב ל 2. בבדיקת סיטי הידרונפרוזיס חסימה מלאה של אבן בשופכן השמאלי. בגלל שלא היו לי את הכאבים הקלאסים של אבן כנראה שלפחות חודש שלם הסתובבתי ככה. שבוע אחרי ריסוק אבנים בליזר הקראונין ירד שוב ל 2.05 אוראה 77. אבל אני ממשיכה להרגיש חוסר ריכוז . הפרעות בזיכרון לתווך קצר בחילות קשות . מדדי דלקת גבוהים שקיעת דם חמישים. Cpr 1.57. האם יש לזה קשר לזה שכנראה הסתובבתי בגלל האבן החוסמת עם ערכי קראטנין גבוהים ? למה גם אחרי שערכי הקראטינין חזרו ל 2 אני עדין מרגישה בחילות וירידה בתפקוד הקוגנטיבי

לקריאה נוספת והעמקה

בחילות ותסמינים נורולוגים (כולל גם הפרעות קוגניטיביות) יכולים להיות תסמינים של אי ספיקת כליות מתקדמת מאד (EGFR 15 ומטה). במטופלים עם ירידה כה משמעותית בתיפקוד הכלייתי תסמינים אילו יכולים להוות סיבה להתחלת טיפול כלייתי חליפי/דיאליזה. עם קראטינין 2 אני מניחה שה EGFR שלך גבוהה יותר. ממליצה לחפש סיבה אחרת – אולי הקלציום שוב עלה? אולי קיבלת משככי כאבים נרקוטים שיכולים לגרום לתופעות לוואי אילו. בהצלחה

בשתי בדיקות דם אחרונות שעשיתי לאחרונה במרווח של מספר חודשים התגלו ערכים החורגים מהגבול העליון של קריאטנין (0.99 מג/דל (לעומת 0.95 הגבוה העליון), וחומצת שתן (6.2 מג/דל לעומת 6.0 הגבול העליון). בשתי הפעמים שתיתי בכוונה המון מים בשעות האחרונות לפני הבדיקה. שאר תוצאות הבדיקה תקינות לחלוטין. האם רצוי לעשות בירור נוסף לגבי תפקוד הכליות? האם זה מעיד על אי ספיקת כליות העלולה להחמיר עם הזמן?

לקריאה נוספת והעמקה

מדידת רמת הקראטינין בלבד אינה נותנת הערכה טובה של התפקוד הכלייתי והיא יכולה להטעות. על כן משתמשים בנוסחה מתמטית המשערכת את קצב הסינון הגלומרולארי ומכלילה תוצאת בדיקת קריאטינין בדם, את הגיל, המין והגזע. מציעה לך ראשית להסתכל על ה eGFR שניתן על ידי מרבית המעבדות . אפשר גם למצוא מחשבון אינטרנטי (רצוי מחשבון CKD EPI ). אם יש חריגה המשך ברור מומלץ.

שלום .האם מותר לקחת זינט 500 מג פעמים ביום לערכי קראטנין 2 ?

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי ב eGFR. זה תלוי בגיל ומין. אם מעל 30 אז כן. אם מתחת נהוג לתת פעם ביום

14/11/2018 | 11:32 | מאת: לרה

שלום רב. מאובחנת עם היפרפילטרציה כלייתית. ביצעתי אתמול איסוף שתן ונפח השתן היה רק 1000 מ"ל (עדיין אין תשובות לאיסוף). במקביל ביצעתי בדיקות דם ואלו התוצאות: UREA 27 (טווח ערכים בין 17-43). CREATININE 0.63 (טווח ערכים בין 0.51-0.95). UREA\CREATININE RATIO 42.9 (טווח ערכים בין 12-20). ממה שקראתי באינטרנט התוצאה האחרונה מדאיגה מאוד. אשמח לדעת מה עלולה להיות משמעותה וכיצד לפעול.

לקריאה נוספת והעמקה

היחס הוא חסר משמעות כששתי הבדיקות הן תקינות בדם. רמת אוריאה שעולה באופן לא פרופורציונאלי לזו של קראטינין, באדם שפתח אי ספיקת כליות חדה, יכולה להצביע על ירידה בנפח הדם כגורם לאי ספיקת הכליות.

13/11/2018 | 22:31 | מאת: דני

שלום דר אני עושה דיאליזות 3 פעמים בשבוע חוץ מזה אין לי מחלת רקע אחרת אני בערך כ 7 חודשים לפני השתלת כליה אני רוצה לבצע טיפול הקפאת שומן במותניים מאחר שאחרי השתלה לא אוכל הבנתי שהשומן שמתפרק מתנקה מהגוף באופן רגיל האם לי במצבי זו בעיה זה מאוד מפריע לי ואני רוצה להצר היקפים אודה על תשובה בעניין

לקריאה נוספת והעמקה

אין הרבה מידע רפואי מבוסס על הטיפול בסקירת ספרות רפואית. התוויות הנגד היחידות שמצאתי לטיפול הן במטופלים שיש להם מחלות שנגרמות על ידי נוגדנים המשופעלים בקור(כגון cryoglobulinemia ). מציעה לך להתייעץ גם הנפרולוג המטפל. בהצלחה

14/11/2018 | 21:57 | מאת: דני

הבנתי את מה שאמרת רציתי רק לדעת האם אני צריך אחרי טיפול כזה לעשות דיאליזה כמו למשל אחרי בדיקת דימות עם חומר ניגוד או שזה לא משנה

אין צורך

13/11/2018 | 13:19 | מאת: שלומי

שלום רב. לאחר תרומת כליה שביצעתי לאחרונה, קיבלתי הנחיות חד משמעיות שעלי לשתות מכאן ולהבא 2.5 ליטר מים ביממה. עד לתרומה שתיתי כ 5 כוסות ביום ללא מאמץ גופני מיוחד, וקשה לי מאוד לשתות כ"כ הרבה. ראיתי תשובה שניתנה כאן בעבר לפיה אין חובה להגביר את השתייה. האם הנושא מצוי במחלוקת בין הרופאים? משקלי הוא 55 ק"ג תודה רבה.

לקריאה נוספת והעמקה

אני איני מכירה הנחיה נוקשה שכזו. כל עוד אדם שותה מספיק וצבע השתן שקוף/מדולל אין סיבה לחייב אותו בכמות נוזלים קבועה וקפדנית. צריך לזכור שרק אנשים בריאים /ללא כל סימן למחלת כלייתית או מחלה שעלולה לגרום לאי ספיקת כליות מורשים לתרום כליה (כמובן במדינות בהן אין סחר איברים). הנחיות חשובות יותר לתורמי כליה הן לא להשתמש במשככי כאבים מסוג NSAIDS (כגון וולטרן, אדויל וכו), לחיות אורך חיים בריא (לא לעשן/לשמור על משקל גוף תקין, תזונה דלת מלח בין היתר), לבצע מעקב שנתי אחר לחץ דם, ובדיקות שיכלו תיפקודי כליות ויחס אלבומין לקראטינין בשתן. בהצלחה

13/11/2018 | 11:50 | מאת: קרן

ביצעתי אולטרסאוד כליות לפני כשנתיים היו לי אבנים שיצאו. בתוצאה רשמו : כליה ימינית 11.9 ס"מ בעלת פרנכימה שמורה. הודגמה הרחבה מינימארלית של אגן הכליה, פרט לכך המארכת המאספת אינה מורחבת , אין עדות לאבנים וככה גם על הכליה השמאלית (13 ס"מ) מה זה אומר?

לקריאה נוספת והעמקה

את הבדיקה ביצעתי 12/11/2018

ראשית חשוב לזכור ש US היא בדיקה שתלויה במיומנות המבצע/מפענח. שנית פעמים רבות מנחים את המטופלים לשתיה מרובה לפני אולטרסאונד של דרכי השתן. ואם השלפוחית מאד מלאה בבדיקה עלולה להיות הרחבה קלה של אגן הכליה שהיא חולפת/פונקציונאלית. ממליצה לך לחזור ראשית על אולטרסאונד במכוון עם שלפוחית ריקה/בלי שתייה לפני ביצוע הבדיקה. אם עדין תהייה הרחבה הדבר יחייב המשך ברור אורולוגי. בהצלחה

שלום בבדיקות שתן רבות מאז גיל 32 מדי פעם יש חריגה לא גבוהה בחלבונים (עד 10 מ"ג). רופא המשפחה המליץ לי לבצע את הבדיקות בשכיבה וישיבה, ואכן בשתי בדיקות עוקבות אלו לא הייתה כלל חריגה (תוצאה שלילית לחלבון). ושוב בבדיקה שלישית בעמידה, הייתה חריגה של 6 מ"ג. רופא המשפחה אמר שמדובר בתופעה שפירה לחלוטין וחסרת משמעות, אם כי ציין שהיא לא אופיינית אצל תווך הגילאים שלי (47). האם יש מקום לבירור נוסף? (תיפקודי כליות בבדיקות דם תקינות). תודה

לקריאה נוספת והעמקה

לא כך כך ברור לי כמה חלבון כומת (מלשון כמות) באיסופי השתן. 10 מ"ג זו אינה פרוטאינוריה. הכמות המותרת בשתן היא 150 מ"ג ליממה . במספר בדיקות. אם אכן יש פרוטאינוריה הרי שהסיפור שאתה מספר אינו מתאים לפרוטאינוריה אורטוסטאטית/תנוחתית שמאופיינת בהופעת חלבון בשתן בזמן עמידה ובהיעלמותו מהשתן במהלך שכיבה. בהערת אגב צריך להקפיד לפני השכיבה לרוקן את שלפוחית השתן כדי ששתן שנוצר בעמידה לא "יזהם" את השתן שיוצר בשכיבה. פרוטאינוריה תנוחתית היא תופעה חולפת בדרך כלל אצל ילדים/צעירים שלא מובילה לאי ספיקת כליות ואינה מחייבת מעקב נפרולוגי/אחר.

עשיתי בדיקת דם לתפקודי כליות, והבדיקה הראתה שיש חריגה בקרטין 1.21, בזמן שההרכים התקינים הם 0.69-1.1. אך כשבבית חולים עשו לי ct עם חומר ניגוד שכחתי לספר להם שיש לי את החריגה הזאת, וביצעתי את הבדיקה. 1. האם נגרם לי נזק? 2. מה אני צריך לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית ברוב המכונים בודקים את ערכי הקראטינין העדכניים ומחשבים את ה eGFR לפני מתן חומר ניגוד. למטופלים בסיכון נותנים טיפול מונע סביב המתן. חשיפה לחומר ניגוד אכן עלולה לגרום לעלייה בקראטינין אך באופן טיפוסי העלייה היא זמנית בלבד. חשוב להימנע מחשיפה לעוד גורם שעלול להזיק לכליות : שימוש בתרופות מקבוצת NSAIDS – משכחי כאבים שאינם מומלצים באי ספיקת כליות. כדאי להפסיק זמנית תרופות מסוג חסם ציר ה ACE/ARBS אם את/ה משתמשים בהן וכן מטפורמין/גלוקופאג זמנית). מומלץ לחזור על תפקודי הכליה שבוע לאחר הבדיקה

09/11/2018 | 09:28 | מאת: לחץ דם נמוך

בוקר טוב דר׳ הילה , בעלי כרגע בדיאליזה עם לחץ דם וסטורציה מאוד נמוכים שמקשים על הירידה במשקל. הוא מאוד חלש וירוד. פרו׳ ירון בדק את בדיקות הדם שמלפני יומיים ואמר שכנראה יש הפרעות במלחים בדם . אין כרגע רופא בסביבה ואין שום הנחיות . עצה בבקשה 🙏🏻

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה לא לחלוטין ברורה. ניתן לראות הפרעות במלחים בדם במטופלי דיאליזה, את רובם ניתן לתקן במהלך הטיפול בדיאליזה. השאלה באילו מלחים מדובר. בנוגע ללחץ הדם, חשוב לדעת מהו המשקל היבש העדכני, לוודא שלא נוטל תרופות המורידות את לחץ הדם ואם למרות כל אלה עדיין גדוש עם לחצי דם נמוכים, מומלץ לבצע אקו לב להערכת תפקוד הלב, מסתמים ולשלילת נוזל סביב (בהנחה שלא בוצע לאחרונה). כדאי לפנות בהקדם לנפרולוג המטפל.

10/11/2018 | 09:30 | מאת: הורדת משקל בזמן דיאליזה

דר׳ הילה, עקב היכרותך את המטופל אישית, אבקש את התייחסותך גם כן. ניסיתי ליצור קשר אישי אבל ללא הצלחה תודה

אני לא יודעת במי מדובר. אם אני הרופאה המטפלת האחות האחראית על המטופל תדע לפנות אלי ולידע אותי.

08/11/2018 | 16:05 | מאת: אלעד

שלום רב, האם חישוב ,הegfr הפיך? האם הוא יכול להעלות חזרה אחרי שהוא יורד מתחת ל60?

לקריאה נוספת והעמקה
08/11/2018 | 16:11 | מאת: אלעד

כמו כן לאמא שלי יש אי ספיקת כליות כרונית וכעת התגלתה לה דלקת בדרכי השתן האם הדלקת הייתה יכולה להשפיע על התוצאות? האם לאחר טיפול הegfr יכול לעלות חזרה?

ערך ה- GFR מתבסס על קראטינין בדם וכן גורמים נוספים - גיל, מין, גזע. הוא יכול לעלות במידה והיה גורם שהביא לעליית קראטינין בדם באופן חריף. דלקת בדרכי השתן יכולה לגרום לעלית קראטינין שהינה זמנית ולכן כדאי לחזור על הבדיקה לאחר ההחלמה.

07/11/2018 | 09:06 | מאת: בלה

שלום רב, אמא שלי בת 65 חולת סכרת, בבדיקת הדם האחרונה הקריאטינין יצא לה 1.16 urea b 56 egfr 59 uric asid 8.5 protein u בשתן 10 leucocytes 500 מה התוצאות אומרת? האם ישנה פגיעה בכליות ומה רמתה?

לקריאה נוספת והעמקה

אלבומין/קריאטינין בשתן 44.32

תיקון הgfr יצא 49

גלוקוז בדם 75 גלוקוז בשתן 500 עם צום ללא צום 1000

כמו כן, בהנחה שמדובר באי ספיקת כליות בינונית על כקע סכרת הסכרת מאוזנת וגם הלחץ דם האם הדבר אומר שאפשר למנוע החמרה למשך שנים ארוכות או שההחמרה למרות היציבות הינה בלתי נמנעת? האם קיימת סטטיסטיקות מפורטות למחלה?

בלה, קצת קשה לענות עם הבלבול ששלחת אבל אענה בקצרה - לאימך יש ירידה ב- GFR המבטא את התפקוד הכלייתי ועדות להפרשת אלבומין (חלבון) בשתן. מכאן שיש לה אי ספיקת כליות. במידה ואלו הערכים שלה בדרך כלל ולא מדובר בהחמרה חולפת, מוגדרת באי ספיקת כליות כרונית דרגה 3A. נוכחות גלוקוז בשתן יכולה להיות משנית לתרופה לאיזון סכרת או לפגיעה כלייתית (הנקראת פגיעה טובולרית). סביר להניח שהמחלה תתקדם ככל מחלת כליות על רקע סכרת, אם כי קצב ההתקדמות תלוי בגורמים רבים כגון תזונה, איזון לחצי דם וסכרת, מצבים הגורמים להחמרה חריפה בתפקוד הכלייתי (למשל מצבי התייבשות, תרופות שונות ועוד). כיום יש תרופות מסוימות היכולות להאט את ההדרדרות בתפקוד הכלייתי. ישנה חשיבות רבה להערכה ומעקב על ידי נפרולוג.

האם אין מנוס מהתקדמות המחלה? רופאת המשפחה אמרה לנו שכל עוד היא תשמור על איזון היא יכולה לחיות עד 120 האם זה נכון שניתן לבלום לחלוטין את התדרדרות המחלה?

בעבר היה נהוג לומר שמחלת כליה על רקע סכרת מתקדמת מרגע שהחלה. בשנים האחרונות הטיפול בסכרת ובלחץ דם יעיל יותר משהיה ולכן ניתן לעצור במידה מסוימת את התקדמות המחלה, אך לא יכולה להבטיח ששמירה קפדנית תביא לבלימה מוחלטת. קשה לנבא את קצב ההדרדרות אך כאמור ככל שתשמור באופן קפדני יותר על איזון הסוכר, כך הסיכון להדרדרות יורד.

אחה"צ טובים ושלום רב. אבא שלי בן 75 הסובל מיתר לחץ דם ואשר תפקודי הכליות שלו הוגדרו כנמוכות ( 25% ). בנוסף, הוא סובל מאוד מהברכיים והאורטופד המליץ על ניתוח להחלפת ברכיים. רציתי לדעת, האם ניתוח שכזה יכול להשפיע לרעה על תפקודי הכליות ואפילו להביא עד למצב של טיפולי דיאליזה? אשמח להעביר לכן חומר רפואי לשם דיאגנוזה מדויקת יותר, באם יאמר לי מה נחוץ. תודה מראש על חוות דעתכן. יישר כח. בברכה, עופר.

לקריאה נוספת והעמקה

כל הפרוצדורה רפואית עלולה להסתבך (סיבוכים מוקדמים בסמיכות לניתוח וסיבוכים מאוחרים). הסיכון לסיבוכים מיידים סביב הניתוח תלוי במורכבות הניתוח, סוג ההרדמה וכו. למיטב ידיעתי ניתן לבצע ניתוח להחלפת ברך בהרדמה מקומית, והסכנה של אירועים משמעותיים המודינמיים העלולים להחמיר אי ספיקת כליות במהלך הניתוח (כמו ירידות ל"ד, דימומים) הוא קטן. כל ניתוח עלול להסתבך בזיהומים שעלולים להחמיר תפקוד כלייתי . כל מוסד שמכבד את עצמו עושה את מרב המאמצים למנוע סיבוכים זיהומיים. לסיכום : החלטה לבצע לניתוח אלקטיבי תלויה בחומרת התסמינים ותפיסת המטופל את חומרתם. סיבוכים שידרדרו את התפקוד הכלייתי בניתוח זה קיימים אך שכיחותם לא גבוהה. בהצלחה

שלחו אותי לעשות מיפוי כליות מקווה לשמוע בשורות טובות

לקריאה נוספת והעמקה

בהצלחה

נולדתי עם כליה ימינית מסובבת וקטנה לפני 4 שנים הכליה הימינית היתה בגודל 10 סמ והשמאלית 11.5 עכשיו הכליה הימינית התכווצה ל-6.5 סמ ויש בה אבן לא חוסמת בגודל 4 מילימטר , שלחו אותי לבדיקת מיפוי כליות , הנני סובלת מכאבים במותניים , דלקות בשתן וכאבי רגליים , מה את מציעה לי לעשות בנוסף למיפוי כליות?

לאחר קבלת תשובת המיפוי יש לפנות לבדיקת אורולוג להחלטה על המשך טיפול. יש לחפש אחר סיבה לדלקות חוזרות בדרכי השתן. לרוב יש צורך גם בבדיקת רופא נשים. במידה והדלקות בשתן מופיעות לעיתים תכופות, לעיתים ניתן טיפול אנטיביוטי מונע (במידה ואין סיבה ברת טיפול לדלקות)

ביצעתי היום בדיקת אולטסאונד כליות אחרי שהיה לי דם בשתן. בדיקת שתן חוזרת אחרי אנטיביוטקה יצאה תקינה. בכליה שמאלית נמצא "התבלטות קורטיקלית בקוטב תחתון 1.7 ס"מ, באבחנה מבדלת רקה פרינפרית". שלפוחית שתן קיבלת קטנה. מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

כל כליה עטופה ברקמת חיבור סיבית חזקה, העטופה בתורה ברקמת שומן . זוהי הרקמה הפריפרית. התשובה לא ברורה ב US. ממליצה לחזור על הדמיה . סי טי יתן מידע רב יותר.

05/11/2018 | 14:22 | מאת: לנה

שלום דוקטור יש לי שאלה...באיזה מקרים יש המלצה על מתן recormon אם כתבתי נכון מה היתרון וחיסרון בתרופה האם זה נותנים כטיפול להחלים או לשמור .תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אריטרופואטין הוא הורמון המעודד את יצור הכדוריות האדומות. ההפרשה שלו יורדת באי ספיקת כליות מתקדמת. במטופלים עם אי ספיקת כליות חמורה הסובלים מאנמיה שמיוחסת (=חושבים שנגרמת) לאי ספיקת הכליות נותנים את התחליף ההורמונלי. התחליף אינו מרפא אלא עוזר לשמור על רמות ההמוגלובין בטווח סביר (לא נמוך מדי). הטיפול עלול לגרום ליתר לחץ דם , עליה בתמותה קרדיווסקולארית (אירועים מוחיים, התקפי לב למשל) ועליה בתמותה ממאירות. תופעות הלוואי נצפו יותר במטופלים שבהם ערכי ההמוגלובין עלו מעבר לערך המומלץ (מעל ל 12.5-13) או שנזקקו למינונים גבוהים במיוחד של ההורמון. בדרך כלל הרווח שבטיפול עולה על הסכנות בו. יש לעקוב אחר רמות ההמוגלובין ולא לתת מינונים מופרזים.

שלום. אני בחור בן 32 והתגלו לי בUS שתי אבנים קטנות, אחת בכליה ימנית בגביע תחתון 0.4 ס"מ. השנייה בכליה שמאל בקוטר עד 0.5 ס"מ בגביע אמצעי. הופנתי לבדיקות איסוף שתן,כי כבר היו לי אבנים לפני שנתיים וחצי. בינתיים עשיתי רק את ה24 שעות ללא חומר משמר (יש לי עוד שתיים עם חומרים,אחת לציטראט ואחת לאוקסלאט). אלה התוצאות: שם הבדיקה תוצאה תוצאה לעומת טווח הנורמה מידע נוסף UREA- URINE 24h 19 g/24hr סמן - הערך מחוץ לטווח 19 26 43 URIC ACID- URINE 24h 540 mg/24h 250 סמן - ערך תקין 540 750 UREA- URINE SAMPLE 1014 mg/dl URIC ACID- U SAMPLE 28.4 mg/dl PHOSPHORUS- U 24h 679 mg/24h 400 סמן - ערך תקין 679 1300 PHOSPHORUS- U SAMPLE 36 mg/dl CALCIUM- URINE 24h 95 mg/24h סמן - הערך מחוץ לטווח 95 100 250 CALCIUM- U SAMPLE 5.0 mg/dl PROTEIN- URINE 24h 86 mg/24h 0 סמן - ערך תקין 86 150 הערות והסבר PROTEIN- U SAMPLE 4.5 mg/dl MAGNESIUM- U SAMPLE 4 mg/dl MAGNESIUM- URINE 24h 80 mg/24h 72 סמן - ערך תקין 80 120 האם זה תקין? אני רואה שהUREA והקלסיום קצת נמוכים. ולגבי חלק מהערכים לא כתוב לי מהו טווח תקין. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

הכליה אחראית על איזון המים והמלחים בגוף. בשתן מופרשים עודפי נוזלים, מלחים ורעלים שונים. אבני כליה נוצרות כשמלחים שונים מגיעים לריכוז מסויים בשתן, הופכים להיות בלתי מסיסים ומתגבשים לגבישים המתחברים יחדיו לגוש גדול (אבן). באיסוף שלך אין הפרשת יתר של אחד ממרכיבי האבן (בהתחשב באי שלמות האיסוף). ההמלצה היא לחזור לפחות פעמיים על האיסוף. נהוג לשלוח גם קראטינין באיסוף (לוודא שלמות איסוף) .

תודה על התשובה. עוד שאלה אם אפשר... אני אמור עכשיו לעשות איסוף נוסף לציסטרט עם חומר משמר ועוד איסוף אחר לאוקסלאט עם חומר שונה (לא הבנתי איזה בדיוק). 1. האם לשים את האיסופים ב24 שעות במקרר? 2. אמרו לי שצריך צום מסוים לפני שניהם? בציטראט אסור עגבניה,אבוקדו,בננות,תבלינים,וניל, קפה וקולה 48 שעות לפני האיסןף..זה נכון? ובאוקסלט 48 שעות לפני אסור תרד, תות שדה, אפונה, עגבניות, שוקולד, ריבס ופלפל...זה גם נכון? אני לא רוצה לעשות סתם ושזה לא יהיה לפי ההנחיות הנכונות. תודה.

1. מומלץ לשמור את האיסופים בקירור 2. במהלך איסופי השתן שמטרתם להבין מדוע אתה יצרן אבנים יש לאכול את הדיאטה הרגילה שלך . 3. שני האיסופים מבוצעים למיטב ידיעתי עם חומצת מלח שמטרתה לשמר את החומר הנבדק.

03/11/2018 | 22:16 | מאת: אבקת חלבון

היי, האם אבקת חלבון מזיקה לכליות לאדם עם תפקןד כליות רגיל?

לקריאה נוספת והעמקה

הנחתי היא שאבקת החלבון תורמת לדיאטה עתירת חלבון. עדיין לא הוכח הקשר בין צריכת חלבון גבוהה להתפתחות בעיה כלייתית בקרב אנשים בריאים (בניגוד למטופלים עם אי ספיקת כליות כרונית). דיאטה עתירת חלבון, ואפילו קצרת טווח גורמת לעלייה בקצב הסינון הכלייתי. לאורך זמן עומס יתר זה עלול לגרום לנזק כלייתי. המלצתי (המבוססת רק על אמונה ולא הוכחה חותכת) היא להימנע מדיאטה כזו בייחוד באנשים עם גורם סיכון נוסף למחלה כלייתית כגון סוכרתיים, השמנה, מחלות לב וכלי דם, ובעלי יתר לחץ דם. דיאטה עתירת חלבון גם מעלה את הסיכון לאבני כליה.

אני מעל 10 שנים מושתל עם בדיקות דם ושתן תקינות ויציבות . שמתי לב בשלשה החודשים האחרונים לשתן מוקצף מהרגיל, הבדיקות דם תקינות ויציבות אבל באיסוף שתן שאני עושה כבר כל חודש ב 3 החודשים האחרונים יש עליה מתמדת בחלבון בערכים 188 , 263 , 460 גר ל 24ש. הנפרולוג שלי רגוע ואני לחוץ . כמו כן עשו לי בדיקת BKV והתקבל ערך 4905 IU/ml האם הוא תקין ? אודה לך על הסבר ערך זה

לקריאה נוספת והעמקה

ערכי החלבון שאתה מתאר בשתן, אמנם מוגברים, אך לא אמורים לגרום לקצף. בדיקת הPCR ל- BKV, סוג של וירוס היכול לגרום למחלה במושתלים, חיובית. עם זאת, ישנה חשיבות לעובדה האם מדובר בבדיקת דם או שתן. לרוב הטיפול ב- BKV יהיה בהפחתת מינון התרופות נוגדות החיסון תוך מעקב אחר בדיקת ה- PCR.

01/11/2018 | 20:48 | מאת: מיכי

בוצעה US בטן עליונה כולל כליות בגלל כאבי בטן קלים. גבר בן 45 לא מעשן, משקל וגובה תקינים, בדיקות דם כלליות תקינות. ממצא יחיד בUS בקוטב העליון של כליה שמאלית הודגמה ציסטה קורטיקלית בקוטר 1.8 ס"מ הכבד אינו מוגדל במרקמו שומני במידה קלה ציסטה בכליה שמאל מה זה אומר? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

הציסטה כפי שמדווחת היא ציסטה פשוטה שאינה מחייבת מעקב או טיפול.

שלום אודה מאד אם אפשר לקבל הסבר כללי לגבי ההבדל בין PROTEIN- U STRIP (בבדיקת שתן רגילה) לבין PROTEIN- URINE 24h (שבאיסוף 24ש') מה מיצגת כל הבדיקה ומדוע יש הבדל במספרים וביחידות הנמדדות ? למשל בבדיקות שנעשו לי באותו יום התקבל ? ROTEIN- URINE 24h = 390 mg/24h PROTEIN- U STRIP = 28 mg/dL האם יש התאמה בין התוצאות ? . . . איך ? מודה מראש על התשובה

לקריאה נוספת והעמקה

כמות החלבון בסטיק אינה מהימנה מפני שמושפעת מגורמים שונים בניהם ריכוז השתן. בשתן מרוכז סטיק שתן יכול להיות חיובי לחלבון למרות שלמעשה אין כמות חריגה של חלבון בשתן בבדיקות כימות. הבדיקה גם מושפעת מחומציות השתן. שתן בסיסי עלול לגרום לסטיק להיות חיובי לחלבון באופן לא אמיתי. כימות חלבון בשתן נעשה על ידי איסוף שתן 24 שעות או בדיקת יחס של חלבון לקראטינין או אלבומין לקראטינין. אם איסוף שתן 24 שעות נעשה נכון וכל השתן נאסף הרי שזו הבדיקה האמינה ביותר. יחס חלבון או אבומין לקראטינין בבדיקת שתן אקראית -מבטלת את תצרוכת הנוזלים ונחשבת אמינה, עומדת בקורלציה טובה לאיסוף שתן של 24 שעות לחלבון/אלבומין בהתאמה.

01/11/2018 | 09:50 | מאת: God

שלום רב, שאלה... אם האולסטסאונד כליות לא נמצאו ממצאים. אלא רק חלבון גבוה בשתן אין חשש לסרטן הכיליה? האם חלבון בשתן בלי שום ממצא נוסף עלול להצביע על סרטן? לחוצה מאוד

לקריאה נוספת והעמקה

סרטן כליה מתגלה בהדמיה. כפי שכבר רשמתי לך אם אין גוש סולידי בכליה או ציסטה מורכבת חשודה אין חשד לממאירות. גידולים שונים יכולים לפגוע בכליה במנגנונים שונים כמו גידול המפריש חלבון מסוים עשוי לשקוע בכליה ולגרום לפגיעה ביחידה ממסננת של הכליה (הגלומרולי) ובכך להופעת חלבון בשתן. החלבון המסוים עצמו עשוי להגיע לשתן ולהיות חלק מהחלבון המופרש. מנגנון אחר של פגיעה הכלייתית יכול להיות חלק מתסמונת פארא-נאופלסטית - נובעת מנוכחות הסרטן בגוף ומתווכת על ידי גורמים המופרשים מתאי הגידול/מערכת החיסון בתגובה לגידול.

02/11/2018 | 10:52 | מאת: God

תודה על תשובתך... בבדיקתflc יצא שבט למבדה קצת 70 . נשלחתי לביופסיית כילייה לבדוק עמילואידוזיס. נמצא בשתן גם בנס גונס מסוג למבדה... אני מבינה שיש סיכוי טוב לעמילואידוסיז(למרות שבמח עצם לא נמצא). אך מה עוד בודקים בביופסיה? אילו סוגי מחלות נבדקות? תודה

ממליצה לך לקרוא שוב בעיון את תשובת דר קלוק-בן בסט אליך מה 31.10.

שלום רב ד"ר סובלת מהיפרפילטרציה כלייתית שהתגלתה בימים אלו. נשלחתי לפני כמה חודשים על ידי רופא הגסטרו שלי (שכעת לא זמין) לבדיקת איסוף שומנים בצואה. במסגרת הבדיקה צריך לבלוע שלוש פעמים ביום למשך ארבעה ימים כדורים בשם "זיצמרק". אין לי דרך להשיג את הרופא שלי כעת. ידוע לך האם הכדורים בסדר לכליות? אלו הכדורים: https://www.sitzmarks.com/how-it-works

לקריאה נוספת והעמקה

מצב של היפרפילטרציה אינו נחשב אי ספיקת כליות ולכן אין צורך בהתאמת מינוני תרופות. התרופה נחשבת בטוחה.

תודה ד"ר. האם מצב של היפרפילטרציה חייב להתפתח לאי ספיקת כליות? האם הסיכויים שיתפתח מתישהו לאי ספיקת כליות גדולים? אם לא נוטלים טיפול תרופתי אך שומרים על ערכי סוכר תקינים בדם ומגבילים בחלבון ונתרן, האם אפשר להמנע מאי ספיקת כליות ללא תרופות ?

אנשים חיים עם היפרפילטרציה גם מבלי לפתח אי ספיקת כליות. דוגמא טובה הינה תורמי כליה, אשר בכליה הנותרת מפתחים היפרפילטרציה ללא עליה משמעותית בסיכון לאי ספיקת כליות לעומת האוכלוסיה הרגילה.

31/10/2018 | 11:51 | מאת: ליבנת

שלום , האם ניתן לטוס לחול לתקופה של חודש ימים במידה ויש בעיה של כליות ? מדובר באדם מבוגר בן 77

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית גם מטופלי דיאליזה טסים עם ביטוח רפואי תואם. ממליצה להימנע מטיסה אם מצבו הרפואי לא יציב. מבחינה כלייתית אם יש אי ספיקת כליות דוהרת, או מצב המוגדר כ״טרום דיאליזה״ ושלדעת הנפרולוג המטפל יצטרך להתחיל טיפולי דיאליזה בקרוב או זקוק מעקב רפואי הדוק. מומלץ בכל מקרה לקבל חוות דעת של נפרולוג מטפל, לטוס עם ביטוח רפואי ועדיף למדינה עם שרותי רפואה מערביים. בהצלחה:

31/10/2018 | 09:45 | מאת: God

שלום רב, כרגע בבירור לעמילואידוזיס נערכה ביופסיית כילייה וטרם יש תשובה. מה שגרם לשלוח לביופסיה היא רמת חלבון מעל 2 גרם ביממה בשתן וערכי תפקודי כליות בדם כולם תקינות. עשיתי גם us כליות שיצא תקין ללא ממצאים. האם מכל אלה יש אפשרות לסרטן הכיליה? או מה בעצם מחפשים בביופסיה? אילו עוד מחלות מתבטאות בחלבון בשתן? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ראשית מציעה לך לדבר עם הנפרולוג המטפל ולשאול אותו את השאלות הנ"ל שכן הוא מכיר אותך... נהוג לעשות ביופסיה על מנת להגיע לאבחנה ברורה חד משמעית של מחלה מה שיאפשר טיפול בה, לשלול סיבות אחרות לפרוטאינוריה. בעמילואידוזיס לעיתים הביופסיה תאפשר מתן טיפול רפואי שאחרת לא ינתן. כך למשל ב primary amyloidosis מוכחת בכליה (כשאין במח עצם עדות למיאלומה) הביופסיה תאפשר טיפול המטולוגי לתאי הפלזמה. אם בUS אין גוש סולידי בכליה או ציסטה מורכבת חשודה אין חשד לממאירות

31/10/2018 | 15:56 | מאת: God

ראשית תודה על ץשובתך הבהירה. כמובן ששאלתי את הנפרולוגית שאלות אלה. מלכתחחחה נשלחתי לבגיקת עמילואיד אך היא אמרה שעושים עוד צביעות ולכן אני שואלת אילו מחלות כיליה יכולות להיות כאשר יש ביטוי של חלבון בשתן? גם מקריאה מעמיקה ראיתי שחלבון בשתן הוא לא ביטוי לסרטן הכיליה. זה מרגיע... בהתחשב בעובדה שיש רק חלבון אבל קריאטינין ואלבומין בדם תקינים...מה כן יכול להיות חוץ מעמילואידוסיז?

מחלות רבות יכולות לבוא לידי ביטוי באמצעות הפרשת חלבון בשתן. הנפוצה הינה סכרת שגורמת לפגיעה כלייתית. מצבים נוספים לדוגמא הינם מצב של השמנת יתר, מחלות גנטיות, מצב של תהליך דלקתי פעיל וכן מחלות כלייתיות ראשוניות או שהינן כחלק ממחלה סיסטמית, כלומר מחלה הפוגעת באיברי הגוף השונים ויש לה גם ביטוי בכליה. היריעה קצרה מלתאר את כל הגורמים לחלבון בשתן אך מניחה שבקרוב התעלומה תפתר ותקבל את תשובת הביופסיה. בהצלחה.

30/10/2018 | 13:03 | מאת: דן חיים

שלום אני בן 47 היום ומאז גיל 33 בכל בדיקת שתן יש עדות לחלבון כולל בבדיקת איסוף שתן. החריגה לא גדולה לצד ה PROTEIN- U STRIP מופיע ערך שנע בין 7 ל 16 מ"ג. מבד זאת בדיקות דם תקינות. קריאטנין נע בין 0.85 ל 0.99 תלוי בצריכת חלבון. אמבולין ואוריאה תקינים. אני צורך אבקות חלבון ומתאמן בחדר כושר. רופא המשפחה אמר שהממצא חסר משמעות שכן אין עוד סימפטומים או עדות לבעיות אחרות. גם אולטרה סאונד בטן תחתונה כולל שלפוחית וכליות תקין. האם יש צורך בבירור יותר מעמיק או פשוט לסמוך על רופא המשפחה? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

סטיק לחלבון מושפע מעוד גורמים ולכן אין להסתמך עליו כמדד אמין לנוכחות חלבון בשתן אלא בערכים גבוהים מאד. כימות חלבון אמין הוא באיסוף שתן 24 שעות או ביחס חלבון לקראטינין בדגימת שתן. בחריגה יש לחזור על הכימות עוד פעמיים לאורך מספר חודשים. מעניין לראות גם את כימות האלבומין בשתן. הכמות של החלבון שכומת כן חשובה. עם באיסוף השתן יצא לדוגמה 170 מ"ג חלבון (כשהכמות התקינה היא עד 150 מ"ג) הרי שההתייחסות היא אחרת מאשר פרוטאינוריה של 500 מ"ג ליממה. בכל מקרה עליך לדעת שאבקות חלבון/דיאטה עתירת חלבון מהווים "מעמסה" על הכליה ואם יש פרוטאינוריה מומלץ להימנע משימוש בהן.

27/10/2018 | 22:17 | מאת: דין

שלום רב מה עושים במקרה של בעיה כלייתית התחלתית וגסטרוסקופיה? האם חומר הטשטוש שמשתמשים בו לגסטרוסקופיה עלול להזיק לכליות? האם יש אופציה לחומר טשטוש אחר לחולי כליות? אשמח לאופציות על מנת שאדע למקרה הצורך.

לקריאה נוספת והעמקה

אין בעיה בשימוש בחומר הטשטוש המשמש לגסטרוסקפיה. בהצלחה בבדיקה.

26/10/2018 | 10:00 | מאת: לאה

יש ליירידה בתפקודי הכליות וגם סוכרת. קראטנין הסביבות ה 2 וקצת. לפעמים נראה שיש לי קצת בצקות. הרופאת משפחה אמרה לי שאם אני אקח פוסיד 40 מג ביום זה יכול לעזור ולפשר תפקודי כליות. רופא אחר אומר לי gfr בסביבות 27 יכול להזיק. שמתי לב שזה הןריד לי קצת נפיחןיןת והיתה ירידה קלה במשקל אז השאלה אם יש קצת בצקות קלות האם זה מןעיל או מזיק. כמובן בהנחה שאני שותה הרבה מים

לקריאה נוספת והעמקה

זה נכון שפוסיד יכול להעלות את הקראטינין במידה מסוימת. מצד שני, עודף הנוזלים (הבא לידי ביטוי בבצקות) גם כן אינו בריא. הוא מעמיס על הלב וגורם לעליית לחץ דם. הטיפול הטוב ביותר בעודף הנוזלים הוא תזונה דלת נתרן, ולכן אם עד עכשיו לא עשית זאת - זה הזמן. אם למרות תזונה דלת נתרן יש בצקות, נראה שאין ברירה אלא להמשיך עם הפוסיד במינון הנמוך ביותר הדרוש. לעיתים אפשר להוריד בהדרגה את המינון לאחר שהבצקות נעלמות ולחץ הדם מתאזן. כמובן בתיאום הרופא המטפל ומעקב משקל.

25/10/2018 | 23:59 | מאת: נוג

אני נוטלת פעמיים ביום .את הטיפול ללחץ דם האם יש לזה השפעה על החלבון בשתן ?יש לי חלבון בשתן . סכרת ולחץ דם שמטופל עי טריטס 2.5 פעמיים ביום ועדיין בבוקר לחץ דם שלי 130/87 .

לקריאה נוספת והעמקה

טריטייס הינה תרופה ממשפחת מעכבי האנזים המהפך (ACE inhibitors) שהינה חשובה במצבים של אי ספיקת כליות או הפרשת חלבון בשתן. מעבר לאפקט על הורדת לחץ הדם, טריטייס גם מפחיתה את הפרשת החלבון, מפחיתה את הצטלקות הכליות ועוזרת לשמור על התפקוד הכלייתי לאורך זמן. שמירה על תזונה דלת נתרן בשילוב הטריטייס תשפר את פעולת התרופה. עם זאת, חשוב לזכור כי לטריטייס יש השפעה על זרימת הדם הכלייתית ולכן במצבי חולי חריפים בהם יש שינוי בזרימת הדם לכליה כגון חום מאוד גבוה, מצבי התייבשות, שלשולים מרובים - חשוב באותו הזמן לא לקחת את הטריטייס עד להחלמה.

היי, שלום רב. נמצאת בברור רפואי כבר תקופה. ב2016 ביצעתי כחלק מהבירור בדיקת SAA- Serum Amyloid A. התוצאה הייתה 8 (בעוד שטווח הערכים נע בין 0-6.4). כיום, לאחר שנתיים, ביצעתי בדיקת איסוף שתן של 24 שעות. תוצאת הCreatinine Clearece יצאה גבוה מהנורמה. התוצאה יצאה 137 (טווח הערכים נע בין 80-125). קריאטינין בדם יצא 0.56 (טווח הערכים בין 0.51-0.95). הייתי רוצה לדעת קודם כל מה משמעות תוצאת העמילואיד? האם נראה כי יש קשר בין שתי התשובות? והכי חשוב- תוך כמה זמן לוקח לעמילואיד בסדר גודל הערך שלי לשקוע באיברים פנימיים ולהתחיל לעשות נזק? קראתי איפשהו שזה לוקח עשרות שנים אבל לא בטוחה שזה נכון. אשמח למענה.

לקריאה נוספת והעמקה

שקיעת העמילואיד באיברים יכולה לפגוע בהם בטווח של שנים. כמובן שכמות העמילואיד ששוקע הינה חשובה (ככל שהמחלה שגורמת לעמילואידוזיס פעילה יותר, יותר עמילואיד יווצר וישקע) וכמו כן וריאציות בין אנשים שונים. הרמה שאת מתארת אמנם מוגברת אך מעט מעל לנורמה. בנוגע ל- creatinine clearance - מעט מוגבר ולכן יכול להעיד על מצב של "היפרפילטרציה", כאשר הכליה עובדת מעט ביתר. זה יכול להופיע במצבים שונים כגון השמנת יתר, באנשים עם כליה בודדת ועוד. כאשר יש עמילואידוזיס, חשוב לבדוק את רמת החלבון בשתן אותה לא ציינת.

קודם כל אני נורא מודה לך על התשובה הסבלנית. גם רופאה אמרה לי היפרפילטרציה, אך בשל עומס במרפאה לא הספיקה לפרט ויצאתי נטולת כל ידע בנושא. האם יש דרך לעצור את ההיפרפילטרציה ולהחזיר את הכליות לתפקוד נורמלי לפני שזה מוביל לבלאי של הכליות? האם זה הפיך? תוך כמה שנים בשלב ההיפרפילטרציה מתחילות להתעורר בעיות כלייתיות? לגבי החלבון- בעוד כשבוע אעשה איסוף שתן ואדע. לא נבדק באיסוף הקודם לצערי. סובלת גם ממצב טרום סוכרתי בעקבות שימוש ממושך בסטרואידים. האם ערכים של 125-130 לאחר ארוחה גם עלולים לתרום להיפרפילטרציה? לגבי שקיעת העמילואיד באיברים- האם זה שיש עמילואיד מוגבר זה אוטומטית נחשב לעמילואידוזיס? (המחלה). כמו כן, אמרת שזה תהליך של שנים. הכוונה היא יותר לטווחים של 5-6 שנים? או 15-10? או בכלל עשרות שנים? חשוב לי לדעת טווח כדי שאדע לעקוב כמו שצריך. תודה רבה רבה!

במצבי היפרפילטרציה, הטיפול כולל תזונה דלת נתרן ודלת חלבון (אם כי הגבלת החלבון יכולה להשתנות בהתאם לרקע הרפואי) וכן תרופות ממשפחת מעכבי האנזים המהפך (מעכבי ACE). שליטה על לחץ הדם גם היא חשובה. חוסר איזון ערכי סוכר אכן תורם להיפרפילטרציה. בנוגע לעמילוידוזיס - כפי שכבר ציינתי, התקדמות מחלת הכליות תלויה רבות בכמות העמילואיד ששוקע, ברמת פעילות המחלה כמו גם בגורמים נוספים (למשל היכן השקיעה בכליות וכו'). כל אלה יקבעו את קצב ההתקדמות, כמו גם הטיפולים הניתנים. לכן אין דרך לנבא את התקדמות המחלה במקרה זה, וחשוב להיות במעקב החל מהיום.

25/10/2018 | 11:48 | מאת: אבנר

שלום, בן 27 מטופל בציקלוספורין ופרדניזון במשך 5 שנים. כעת ברמה של 175 ציקלוספורין. והומירה במשך שנתיים. בבדיקת לחץ דם התוצאה היתה 163/100. כעת במגמת ירידה מהפרדניזון. האם ערכי לחץ הדם ירדו עם הורדת הפרדניזון? האם צריך להוריד גם רמת ציקלוספורין? האם רמת לחץ הדם הגבוהה הפיכה, או שזה נזק תמידי? תודה!!

לקריאה נוספת והעמקה

לא ציינת מדוע אתה מטופל בתרופות אלו. כעקרון גם פרדניזון וגם ציקלוספורין יכולים להעלות את לחץ הדם ולכן יש לשמור על רמת ציקלוספורין הנמוכה ביותר הדרושה (כמובן כתלות במחלה בה מטפלים). זה נכון גם לגבי הפרדניזון - ככל שהמינון גבוה יותר, ערכי לחץ הדם צפויים לעלות יותר. אם הערכים הללו חוזרים על עצמם, אתה זקוק לטיפול ליתר לחץ דם בשלב זה. יתכן ועם הירידה במינוני התרופות תהיה ירידה בלחצי הדם וניתן יהיה להפחית בהדרגה את התרופות שאתה נוטל. לא מדובר בנזק תמידי. ערכי לחץ הדם משתנים בהתאם למצב הרפואי, תרופות, תזונה ועוד.

24/10/2018 | 18:52 | מאת: מאור

שלום, אני בן 19, חייל, התייעצתי איתכן בעבר בפורום על חולשה שמופיעה יום יומיים לאחר פעילות גופנית. בהתאם להמלצתכם מדדתי לחץ דם ואכן ראיתי שהדיאסטולי נמוך 58-63 בכמה מדידות והסיסטולי תקין 110-120. על מה זה יכול להעיד? יכול להסביר את החולשה? תודה, מאור

לקריאה נוספת והעמקה

לחץ הדם תקין . אינו מסביר תסמינים בבחור צעיר כמוך.

24/10/2018 | 12:42 | מאת: רואן

רמת בליבורין כללי חורגת מטווח הנורמה 1.32 רמת זרחן פוספט 5.2 מה זה אומר האם יש בעיה !

לקריאה נוספת והעמקה

איו בשאלה תיפקודי כליה . אנא פנה לרופא המשפחה לקבלת הסברים.

24/10/2018 | 10:27 | מאת: נורית שאחה הוספת

הבצקת ברגל שמאל בקרסול כף הרגל עצמה לא נפוחה

ראי תשובה קודמת

נראה לי שיש לי בצקת באזור הקרסול. Gfr 25. יש גם חלבון בשתן 365 בבדיקה שתן כמותי 24 שעות. זב יכול להיות קשור לכליות ? ב gfr 25

לקריאה נוספת והעמקה

בצקת חד צדדית מקורה בבעיה מקומית. האם קיבלת מכה? האם יש בעיית ורידים/שושנה/ניתוח לאחרונה? מציעה לך ללכת להיבדק על ידי רופא משפחה. מציעה לך גם להימצא במעקב נפרולוגי (עקב אי ספיקת הכליות ) . בהצלחה

שלום, אבי כבן 71 אובחן בינואר האחרון בסרטן ריאות אדנוקרצינומה שלב 4, תאים לא קטנים. מטופל בחצי שנה האחרונה בגיוטריף (אפטיניב) 20 מ"ג. הקרטנין של אבא עומד היום על 1.63, לפני חודש היה יותר-2.5 (כנראה בעקבות שתיית מים זה ירד) urea=76 עוד לפני הטיפול בגיוטריף הקרטנין של אבא היה גבוה: בין 1.33-1.45 בערך. היינו אצל נפרולוג שביקש לבדוק חלבון בשתן כדי להבין ממה נובעת הבעיה בכליות. עשינו איסוף שתן 24 שעות ונמצא שלאבא יש חלבון בשתן=398 מ"ג, osmolality urine=417 מה זה בדיוק אומר חלבון בשתן ברמה כזו גבוהה ממה שאני מבינה? האם זה מעיד על מחלת כליות מתקדמת או חלילה דיאליזה? איך ניתן למנוע/להפחית את הבעיה בכליות? אוכל לשלוח תוצאות של ערכים נוספים שתרצו אם זה יעזור להבין את תמונת המצב. אודה להכוונה ולהסבר.

לקריאה נוספת והעמקה

NORMAL GLUCOSE - U STRIP NEG BILIRUBIN- U STRIP NEG KETONES- U STRIP 1.013 fL SPECIFIC GRAV-U STRI 6.0 PH- U STRIP 20 mg/dl PROTEIN- U STRIP NORMAL UROBILINOGEN-U STRIP 0 RBC/microl RBC calc. - U STRIP NEG NITRITE- U STRIP .NEG LEUCOCYTES - U STRIP 76 mg/dl UREA 1.63 mg/dl CREATININE 5.89 mg/dl URIC ACID 141.9 mEq/L SODIUM 5.2 mEq/L POTASSIUM 9.92 mg/dl CALCIUM 3.46 mg/dl PHOSPHORUS 6.6 g/dl PROTEIN-TOTAL 3.94 g/dl ALBUMIN 2.7 g/dl GLOBULIN 96 U/L ALK. PHOSPHATASE 17 U/L GOT (AST) 9 U/L GPT (ALT) 135 mg/dl TRIGLYCERIDES 137 mg/dl CHOLESTEROL 53 mg/dl CHOLESTEROL- HDL 57.2 CHOLESTEROL-LDL calc 84 mg/dl NON-HDL_CHOLESTEROL

לאביך הייתה אי ספיקת כליות עוד טרם הטיפול שהוחמרה במהלכו השתפרה. לא סיפרת האם הייתה גם פרוטאינוריה טרם הטיפול ועוד. ספציפית AFATINIB גורמת באופן נדיר לבד (ללא עוד גורם נילווה) לפגיעה כלייתית ו/או החמרת פרוטאינוריה. זה בניגוד למולקולה "אחות" בשם GEFITINIB. לעומת זאת , התרופה עקב פגיעה בריריות מערכת העיכול (שכיח), עלולה לגרום להתייבשות שיכולה להחמיר את התפקוד הכלייתי . אם "ההתייבשות" הייתה לאחרונה יתכן והשיפור ימשיך עוד. אם זאת יש לדעת כי כל אי ספיקת כליות חריפה עלולה לגרום להחמרת אי ספיקת כליות קיימת. רק הזמן, ומעקב תוך כדי יספק תשובות בהצלחה

תודה על המענה, 1. לא הבנתי את מה שרשמת:"התרופה עקב פגיעה בריריות מערכת העיכול (שכיח), עלולה לגרום להתייבשות שיכולה להחמיר את התפקוד הכלייתי . אם "ההתייבשות" הייתה לאחרונה יתכן והשיפור ימשיך עוד." אני מבינה שעלולה להיות התייבשות עקב פגיעה בריריות, אבל אם אבא שותה מספיק מים כל יום, האם זה לא משפר את עניין ההתייבשות? 2. " לא סיפרת האם הייתה גם פרוטאינוריה טרם הטיפול ועוד" - למה הכוונה? באיזה שם זה מצויין בבדיקות דם? 3. איך בעצם אמורים לטפל במצב של אבא לאור הנתונים של הבדיקות? האם יש טיפול מניעתי? או הפחתת הפגיעה בכליות? אני מאוד דואגת לאבא שלי, חשוב לי שיקבל טיפול נכון ובזמן. אשמח להארותייך תודה רבה!

1. את סיפרת שהייתה החמרה של התפקוד הכלייתי שהשתפרה עם נוזלם/שתייה. מכאן הנחתי שאביך היה מיובש. לעיתים התייבשות היא מישנית לAFATINIB שגורם לשילשולים למשל. זה כל מה שהתכוונתי 2. פרוטאינוריה זה חלבון בשתן. סיפרת שכעת יש לו באיסוף 400 מ"ג חלבון. לאביך היתה מחלה כלייתית עוד לפני התחלת הטיפול. יתכן שגם היה לו חלבון בשתן עוד לפני התחלת הטיפול. בדרך כלל התרופה אינה גורמת לפרוטאינוריה ונוכחות פרוטאינוריה מקדימה לא מונעת שימוש בתרופה. 3. הטיפול באי ספיקת כליות כרונית מבוסס על טיפול בגורמי הסיכון השונים שתורמים לאורך זמן להתדרדרות מחלת הכליה – כגון יתר לחץ דם, סוכרת, וכו. במטופל אונקולוגי צריך להתייעץ עם האונקולוג שכן אם אין תגובה לטיפול האונקולוגי או שתוחלת החיים הצפויה היא קצרה יחסית לעתים הגישה משתנה. כמובן שאין להסתמך על יעוץ אינטרנטי ורצוי לשוחח עם הצוות שמכיר אותו ומטפל בו כולל גם עם הנפרולוגית המטפלת בפועל. בהצלחה