פורום נפרולוגיה

תחום הנפרולוגיה עוסק באבחון וטיפול במחלות כליה. הפורום עוסק במחלות הכליה השונות, בדרכי טיפול ומניעת התקדמות אי ספיקת כליות, בשיטות לטיפול כלייתי חליפי במקרים של כשל כלייתי, בהפרעות במאזן המלחים בגוף, וכן ביתר לחץ דם. .
2588 הודעות
2392 תשובות מומחה

מנהלי פורום נפרולוגיה

27/02/2019 | 17:14 | מאת: יוסי

שלום, לאחרונה החליפו לי את הכדור של ואזודיפ לדופלקס. יש כאלה שאומרים שגם דופלקס לא הכי טוב ומעדיפים את norvasc. אשמח לשמוע את דעתכן :)

לקריאה נוספת והעמקה

דופלקס היא תרופת משלב (=שמכילה יותר מתרופה אחת). בדופלקס המשלב הוא אמלודיפין =נורבסק ביחד עם ואלסארטאן.

26/02/2019 | 16:46 | מאת: יפה

שלום ד"ר בת 50 לוקחת סימבלטה כ10שנים עקב חרדות.בשבוע האחרון בדקתי לחץ דם במכשיר ששייך לבעלי ונכנסתי ללחץ תוך כדי הבדיקה.המדדים הין גבוהים מאד 190/100 וכל בדיקה נוספת שביצעתי היו גבוהים מאד 180 ואפילו 230 .נכנסתי להסטריה בזמן הבדיקה הייתה לי חרדה איומה עם דופק מהיר.יום לאחר הבדיקה הגעתי לרופאה בדקה לי ושוב לחץ דם גבוה מאד 180/100 אמרתי לה שבחרדות מאתמול וגם כרגע בזמן הבדיקה.נתנה לי קלונקס על מנת להרגע.לאחר יומיים הגעתי שוב למרפאה לאחר חצי כדור קלונקס המדדים היו טובים 130/80 128 /85 .הרופאה חושבת שבגלל החרדות שהיו הייתי עם לחץ דם גבוה.יש לציין ששבוע שעבר הייתי בבדיקת עיניים מקיפה עם הרחבת אישונים ולא נמצא דבר.הרופאה המליצה לעשות הולטר לחץ דם ל24 שעות.שאלתי היא במידה ואקח חצי קלונקס בבוקר וגם בערב .האםהתוצאות שישוקפו הן אמיתיות לאור זה שאנינעם כדור הרגעה?

לקריאה נוספת והעמקה
26/02/2019 | 17:06 | מאת: יפה

בהמשך לשאלתי שכחתי לציין שבוצע לי גם אקג לפני יומיים אצל הרופאה שיצא תקין

קלונקס היא לא תרופה שכדאי לקחת כטיפול כרוני (=מתמשך). אני הייתי מבצעת את ההולטר ללא השפעת קלונקס.

ראי תשובה בשאלה קודמת

26/02/2019 | 07:18 | מאת: סיגל

שלום, כבר בערך חודשיים או שלושה שאני סובלת מכאבים בצד שמאל לפעמים חזקים יותר לפעמים פחות בחודשיים האחרונים היו לי שני התקפים קשים של כאב שבאו ביחד עם חולשה נוראית, סחרחורות, בחילות, חוסר תאבון, ושילשולים נשלחתי לבצע אולטרסאונד שם מצאו אבן בכליה ימין ועוד ממצא לא ברור שהוגדר כציסטה אן גידול שפיר בכליה בשמאל וגם ציסטה מימית קטנה בשחלה בשמאל. נעשו לי בדיקות דם ושתן שיצאו תקינות. חשוב לי לציין שאין לי כאבים בעת מתן שתן אך יש לי כאבים במפשע ובירך שמאל האם זה קשור? האם החולשה וכל מה שבה מסביב קשורים למה שיש לי בכליה? בנוסף אם יש לי כאבים איומים באים והולכים בצד שמאל בבטן האם הן בהכרח מהכליה? אם כן מה הדרכי טיפול האפשריות? אשמח לתשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

אבן בכליה אכן יכולה לגרום לכאבים עזים, לרוב כאבים הנחשבים עוויתיים, באים והולכים. יכולים להיות מלווים בכל התסמינים שציינת. ממליצה על הערכת אורולוג כדי להחליט האם יש צורך בהתערבות כירורגית. בינתיים להקפיד על שתיה מרובה של 2.5-3 ליטר מים ליום, ולהפחית את כמות המלח במזון.

25/02/2019 | 18:21 | מאת: מתן

שלום דוקטור תמיד שיש לבן אדם בעיה אם זה כאבי ראש לב וכול תלונה אחרת שקשורה לגוף עורכים לאותו אדם שמתלונן על כאב בדיקת דם.. מה בדיקת דם יכולה לאתר ? למה זה הבדיקה הבסיסית והראשונה? איך בדיקת דם יכולה לאבחן אם יש בעיה בלב ? במוח ? ובעוד איברים בגוף ?

לקריאה נוספת והעמקה

השאלה שלך לא קשורה לתחום העניין של הפורום הזה. אבל אני גם לא חושבת שכל פעם שכואב הראש הרופא שולח לבדיקות. הוא מעריך את האבחנה המבדלת לתלונות המטופל ובהתאם מבצע בדיקות.

25/02/2019 | 18:10 | מאת: טל

שלום רב, אני בן 26 ללא כל בעיות רפואיות ידועות. לפני שנה שעשיתי בדיקת שתן שגרתית התגלה חלבון 10 מ"ג. כך גם היה לפני 3 שנים ו ארבע שנים בערך. כל הזמן 10 מ"ג חלבון האם הדבר דורש ברור אצל נפרולוג? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בדיקת שתן לכללית אינה בדיקת הבחירה להערכת הפרשת חלבון. במידה ועולה חשד, יש לבצע איסוף שתן 24 שעות לחלבון. הפרשת חלבון עד 150 מ"ג ליום הינה תקינה (אם כי לא אמורה להיות הפרשת אלבומין בשתן). אציין כי בדיקת השתן לכללית מוגדרת כתקינה עד 30 מ"ג/ד"ל חלבון.

25/02/2019 | 16:55 | מאת: מיכל

שלום. ההני סובלת מדלקות כליות חוזרות מדי פעם. בת 30, לחץ דם תקין. בUS התגלו שתי ציסטות בכליות. הפניתי לאיסוף שתן ולהלן התוצאות. אני מתכננת הריון ורציתי לדעת האם זה אפשרי במצב הבא. מצרפת ערכים שאינם תקינים. image description ALBUMIN/CREATINE RATIO-U 354.30 MG/G image description MICROALBUMIN/24H 511.18 MG/24H PROTEIN U/24HR 884.00 MG/24H קראטינין תקין image description CREATININE SERUM 0.80 MG/DL אשמח לקבל קצת פירוט מה עליי לעשות הלאה. הבנתי שיש כמות מופרזת של חלבון בשתן וזה מצב בלתי הפיך.

לקריאה נוספת והעמקה

בבדיקות שצירפת יש עדות למחלת כליה. מחלת כליה יכולה להחמיר בהיריון. כמו כן יכתנו סיבוכי היריון כגון רעלת היריון או לידה מוקדמת. הסיכונים עולים כאשר התפקוד הכלייתי אינו תקין ולכן העובדה שהקראטינין שלך תקין הינה משמחת. ממליצה על הערכת נפרולוג על מנת להסביר לך את הסיכונים האפשריים ולהעריך את הסיבה למחלת הכליה.

24/02/2019 | 18:44 | מאת: דופק 90 כתוצאה מכדור אמלו

קיבלתי תרופה נוספת ללחץ דם בשם אמלו המדידות בבית מראה לפעמים דופק 90 האם זה מכדור והאם זה צריך להדאיג הדופק הרגיל 70-80 לפעמים מראה 90

לקריאה נוספת והעמקה

אמלו אכן יכולה לגרום לעליית דופק. אם זה גורם להרגשה לא טובה, אפשר לשקול הפחתת מינון בתיאום עם הרופא המטפל או לחילופין להחליף לכדור אחר.

24/02/2019 | 18:32 | מאת: מיכל

עשיתי שבוע שעבר בדיקות דם ואלו הדברים שיצאו גבוהים/נמוכים: CREATININE- U SAMPLE - 139.3 mg/dl CREATININE- 1.04 mg/dl URIC ACID- 6.1 mg/dl POTASSIUM- 5.40 mEq/L GGT-51 U/L רוב הערכים האלה כל פעם שאני עושה בדיקות דם עולים ויורדים וחלקם אף נשארים באותו הערך והבנתי שחלק מהדברים עלולים לסמן על בעיה בכליות, אשמח לתשובה ועזרה :)

לקריאה נוספת והעמקה
24/02/2019 | 18:50 | מאת: מיכל

שכחתי לציין , אני בת 20, נמצאת בקופת חולים כללית, וה creatinine גבוה במשך כבר כ3 חודשים,

אם מדובר בבדיקה חריגה מזה 3 חודשים, וקודם לכן היה תקין, יש צורך בבירור. כדאי לבצע בדיקות שתן בשלב ראשון ועל פיהן ההכוונה להמשך הבדיקות. יש לפנות לרופא המטפל.

24/02/2019 | 02:50 | מאת: דן

אני לוקח כבר חצי שנה תוסף סו פאמטו קומפלקס . מכיוון שיש במשפחה דוד שנפטר מסרטן הערמונית אני מתכוון לעבור בדיקת psa . האם אני צריך להפסיק לקחת את הכדור?אם כן מתי ? האם הכדור ממסך מצב של ממאירות ? מה דעתך על יעילות התוסף כאשר מדובר בתכיפות במתן שתן , גם בלילה 5 פעמים , יש לי ערמונית מעט מוגדלת .

לקריאה נוספת והעמקה

נעשו ניסיונות לטפל בתוסף תזונה זה בהגדלת פרוסטטה, סרטן ערמונית . אין עדויות חותכות שמשפיע (משפר או מרע). ממליצה לך ללכת להיבדק על ידי אורולוג. .

24/02/2019 | 00:30 | מאת: ויקי

בעלי צריך לעשות איסוף שתן של 24 ש' ל מטנפרינים וקטכולאמינים עקב יתר לחץ דם. לא לגמרי הבנו ממה הוא צריך להימנע טרום הבדיקה ובמשך כמה זמן. בהמשך לדברים שקראתי רציתי לוודא: הוא מעשן - האם עליו להפסיק לעשן לפרק זמן מסוים לקראת הבדיקה? הוא לוקח תרופות ליתר ל. ד. - האם עליו להפסיק לקחת אותן? כשרושמים להימנע מתבלינים מיממה לפני הבדיקה - מאילו תבלינים? כולם? אשמח להנחיות מדוייקות על מנת שלא יכשל בהכנות לבדיקה זו. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

יש לשמור על דיאטה 72 שעות לפני ותוך כדי איסוף השתן. הדיאטה כוללת הימנעות ממזונות הידועים כמעלים הפרשת סרוטונין (למשל -משוקולד, קפה, תה, מוצרים בטעם וניל, בננות, בוטנים, שקדים ). יש להמנע מפעילות גופנית מאומצת . אלכוהול יכול לגרום לעלייה בהפרשת הקטכולאמינים ומומלץ להימנע ממנו גם כן. לא כל התרופות ללחץ דם אסורות לשימוש לפני האיסוף ותפקידו של הרופא המפנה להורות אילו תרופות יש להפסיק טרם האיסוף. אנני מכירה הנחיה להפסיק עישון לפני האיסוף. הפסקה יכולה לגרום לתסמונת גמילה ולכן תאורטית לשבש את התוצרות.

24/02/2019 | 14:43 | מאת: ויקי

תודה. יצא לי להתקל בהמחיות הללו ברשת( בתמונה המצורפת). האם הגיוני להימנע מכל התבלינים האלה? נראה שזה לא ממש משאיר לו משהו לאכול.

אין באפשרותי לראות קבצים מצורפים. התזונה לפני הבדיקה ובמהלכה לא מוגבלת בדגנים, בשר כל סוגיו, ביצים, מוצרי חלב, ירקות ומרבית הפירות. בהצלחה

23/02/2019 | 11:14 | מאת: אברהם

שלןם האם אפשר לקחת חצי כדור כל יום במקום כדור

לדעתי אי אפשר לחלק כדור מצופה

שלום שואל לגבי אבי כבן 90, עם אי ספיקת כליות כרונית, קריאטינין 1.4, אי ספיקת לב, מחלת לב איסכמית בעברו עם צינטורים ומעקפים. מקבל טיפול קבוע בין היתר סילריל 2.5, אלדקטון 12.5 מ"ג פעם ביומיים. בדיקת אשלגן רוטיניות בפעמיים האחרונות עם היפרקלמיה סביב 5.8. נשלח למוקד לביצוע אקג - ללא סימני היפרקלמיה באקג. רופא במוקד המליץ לשקול הפסקת האלדקטון /סילריל ודיאטה דלת אשלגן. הרופאת משפחה אמרה שהיא חושבת שעדיף להמשיך עם הסילריל והאלדקטון במינןן הנ"ל ונתנה לו קייאקסטלאט 15 גרם פעם ביום. הטעם די מגעיל לו. - מה לדעתך הגישה המועדפת במצב כזה - האם הפסקת טיפול תרופתי נוכחי בסילריל או אלדקטון או התחלת טיפול בקייאקסלאט ? - האם קייאקסלאט הוא טיפול בטוח לטווח ארוך או שמיועד לתקופה קצרה של שבוע-שבועיים? - כל כמה זמן מומלץ לבצע בדיקת אשלגן? - האם טיפול בפוסיד מומלץ במצבים אלו , שכן קראתי שאפשר לסלק אשלגן בשתן(אינו מקבל כעת פוסיד כלל), או שזה דווקא יכול דווקא להחמיר את תפקודי הכליות ורצוי להמנע לדעתך? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ההחלטה תלויה בעקר בתפקוד הלב . אם יש אי ספיקת לב סיסטולית משמעותית הרווח של התרופות הוא כנראה משמעותי. אם אביך מסוגל לעמוד בהגבלות התזונתיות יתכן וכלל לא יזדקק לטיפול תרופתי (היפרקלמיה של 5.8 אינה מאד חמורה). מתן קייקסאלאט לא מומלץ לטיפול כרוני, אך עד לאחרונה לא הייתה אופציה טיפולית אחרת והטיפול ניתן באופן כרוני למטופלים רבים בהעדר ברירה אחרת. כיום יש בשוק תרופה חדשה בשם VELTASSA המומלצת לשימוש כרוני. התרופה אינה בסל הבריאות אך לדעתי ניתן להשיגה ב"טופס 27 ג". תדירות המעקב – לדעתי פעם בשבוע ל2-4 שבועות, ואם יציב לרווח את המעקב. אשר לשימוש בפוסיד – הוא מעלה את אובדן האשלגן בשתן, אך גם משתן, עלול לגרום להתייבשות והחמרה בתפקוד הכלייתי. ההחלטה לתת אותו היא מוצדקת אם אביך סובל מבצקות/סימני עודף נפח. אם מאוזן לא הייתי ממהרת להוסיפו.

22/02/2019 | 16:57 | מאת: ציקו

תוצאות בדיקת איסוף שתן PROTEIN- U SAMPLE 101.4 mg/L PROTEIN- URINE 24h 183 mg/24h 0 150 סמן - הערך מחוץ לטווח 183 הערות לבדיקות REMARKS (GENERAL) כמות 1800

לקריאה נוספת והעמקה

לא צייינת גיל/מחלות רקע ומדוע בוצעה הבדיקה. הערך הוא אכן חורג מעט מגבול עליון של נורמה. מומלץ לחזור על הבדיקה בעוד מספר שבועות. לראות מגמה.

22/02/2019 | 14:32 | מאת: גלי

היי! כמספר שנים אני מתלוננת על ריח של ״כלור״. הסתכלתי באינטרנט על הסיבות לריח בשתן - ריח אמוניה ו: התיבשות: לא-אני שותה רק מים ותה -2 ליטר מים ביום בממוצע. דלקות נרתיק-לא-אני הלכתי לרופאת נשים -עקב גילוי הוירוס hpv-רמה התחלתית- אך ללא דלקות נרתיק. מאכלים מסוימים- לא-ואני אוכלת את כל סוגי המאכלים תרופות-לא-נוטלת ראקוטן פעם בשבוע מינון נמוך - וגם הריח התחיל לפני נטילת הכדורים. האם יש סיבות נוספות לריח בשתן שעוד לא ביררתי? זה מפריע לי מבחינה אסתטית.. והייתי רוצה להעלים את הריח. אודה לשמוע עצות ואולי הסבר? תודה!

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי אין לי הסבר פלא. אם לסכם אין תסמינים נוספים שמפריעים לך (כגון גרד בנרתיק, צריבה במתן שתן ) . אין ממצאים בבדיקות השתן, תרביות שתן, תרביות מהנרתיק . אני מניחה גם שאין ממצאים בבדיקות הדם (כבד/כליה).השתן אינו מרוכז לדעתך. יתכן וחוסר איזון חיידקי (באוכלוסיית החיידקים הנרתיקית) הנובעת משינויים הורמונים/טיפול אנטיביוטי/תזונה גורמת לריח אותו את משייכת לשתן. אומרים שמאכלים מסוימיים (כגון אספרגוס, שום, בצלים ואיפלו קפה) יכולים לגרום לריח בשתן, כמו גם עודף של ויטמין B6. אפשרות נדירה מאד (שכנראה אין לך) היא מחלה גנטית-מטאבולית מאד נדירה (שגורמת בדרך כלל לתסמינים חמורים בינקות/ילדות/מצבי עקה שונים ) שעקב הפרשה עודפת של חומצות אורגניות בשתן גורמת לשתן "מסריח".

שלום, קיבלתי הנחייה לעשות איסוף שתן עקב רמה מתגברת של חלבון בשתן (200 לפני שנה, 600 כיום) עודכנתי שאין לצרוך אלכוהול/תרופות לפחות יומיים לפני האיסוף, רציתי לשאול לגבי עישון קנאביס, האם משפיע בצורה כלשהי על מדד החלבון? ואם אין לצרוך בסמוך לבדיקה בכמה זמן לפני מדובר? תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

לא מוכרת לי הנחיה המגבילה שימוש בתרופות/אלכוהול או קנביס לקראת או במהלך איסוף שתן לחלבון. ניתן למצוא עקבות של קנביס בשתן עד חודש מצריכותו.

21/02/2019 | 17:44 | מאת: חומי

כל פעם שאני עושה בדיקת דם יוצא לי urea בטווחים 43 עד 46 וזאת למרות שאני שותה מים בכמות יפה . לא סוכרתי אבלקם מסר פעמים בלילה לשירותים. על מה זה מעיד ? אני בן 60 .

לקריאה נוספת והעמקה

אוראה מוגברת עם קראטינין תקין יכולה להעיד בכל זאת על מצב של התייבשות. יתכן שכמות השתן עולה על כמות המים שאתה שותה. מצבים אחרים בהם יש יותר אוראה באופן כרוני יכולים לנבוע מתזונה עתירה בחלבון או שימוש בסטרואידים.

21/02/2019 | 22:56 | מאת: חומי

את יכולה להסביר בבקשה למה את מתכוונת:כמות השתן עולה על כמות המי שאני שותה ? אם זה המצב איך זה יתכן , כלומר זה נשמע לי לא הגיוני . איך יכולה להיות כמות שתן יותרגדולה מה שאני שותה .אשמח להסבר ולסיבות האפשריות .

21/02/2019 | 09:52 | מאת: אייל

האם באמת יש סכנה של פגיעה בכליות בשימוש בתרופות אלה? השתמשתי כחודש ושבוע אחרי שהפסקתי יש לי איזה גרד מידי פעם בפנים

לקריאה נוספת והעמקה

התרופות ממשפחת PPI - סותרי החומצה בקיבה - יכולות לגרום לפגיעה כלייתית על ידי השריית מצב של דלקת במשתית הכליה. זה יכול להופיע כדלקת חריפה עם אי ספיקת כליות חדה או לגרום לפגיעה כרונית. כמובן שבמרבית המקרים של שימוש בתרופה לא נראה פגיעה כלייתית, אחרת התרופות היו יוצאות משימוש נרחב, אך מחקרים הראו שהתרופות בהחלט מעלות את הסיכון לפגיעה לעומת חוסר שימוש בהן. לא בטוחה שהגרד קשור לתרופות. אם עולה חשד לפגיעה כלייתית, ניתן לבצע בדיקת דם לתפקודי כליות ובדיקת שתן לכללית.

21/02/2019 | 04:03 | מאת: רן

בן 60 סובל מאוסטיאופורוזיס ויש היסטוריה של אבנים בכליות . מקבל עירוי אקלסטה . צורך בערך 300 מ"ג סידן ליום מהמזון עם 1000 יחב"ל ויטמין די בנוסף לוקח סידן ציטראט 250 מ"ג לפני השינה עם חצי כוס מים . אני יודע שזה לא מספיק , אבל אני מפחד שריבוי סידן עלול לגרום לאבנים או אפילו הסתיידות עורקים .

לקריאה נוספת והעמקה

גם במצבים של אבני כליה ההמלצה הינה לצריכה נאותה של סידן, 1000-1200 מ"ג ליום. הסידן מהמזון קושר אוקסלט במערכת העיכול ובכך יכול להפחית יצירת אבנים. כמובן שהסידן חשוב במקרה שלך גם לאוסטאופרוזיס. כמות הויטמין D שאתה נוטל הינה מספקת ועדיף שלא להעלות מינון במקרה של אבני כליה. ממליצה לבצע איסוף שתן 24 שעות לסידן, אוקסלאט, נתרן, חומצה אורית, קראטינין וציטראט במידה ולא בוצע לאחרונה, כדי שניתן יהיה לתת המלצות תזונתיות בהתאם.

21/02/2019 | 00:45 | מאת: רון

האם צריכת התוספים הללו עלולה ליצור אבנים בכליות או ירידה בתיפקודם ? כורכומין , גינגר , ויטמין בי 3 במינוןחצי גרם ליום , כרומיום .

לקריאה נוספת והעמקה
21/02/2019 | 00:52 | מאת: רון

וגם סו פלאמטו לערמונית מוגדלת עם שלפוחית נוירוגנית.

לא ידוע לי שהתוספים הללו יכולים לגרום לפגיעה כלייתית או לאבני כליה. בהקשר של תוספים, רצוי בעיקר להמנע מעודף ויטמין C ו- D שיכולים לגרום לאבני כליה.

21/02/2019 | 00:33 | מאת: משה

לאחרונה יש הדרדרות בתפקוד כליות שהיה נורמלי ועכשיו גבולי . ב-א.ס נצפתה אבן קטנה מאוד ללא הפרעה . לציין שב-15 שנים האחרונות היו 2 ארועים של אבנים שכנראה נפלטו החוצה .איזה איסוף שתן או/ו ב.דם אני צריך לעבור כדי לברר את הסיבות לירידה בתפקוד כליות ולגבי האבן . אני בן 52 וסובל מקרון הרבה שנים , קדם סוכרת , ערמונית מעט מוגדלת . במשך שנים סודיום בסרום נמוך יחסית 130 וזאת למרות שאני לא ממעיט בצריכת מלח או מזון מעובד. לחץ דם 88/136

לקריאה נוספת והעמקה

מחלת קרוהן יכולה להיות קשורה ביצירה של אבני כליה מסוג קלציום אוקסלאט, בשל ירידה בספיגת האוקסלאט במעי. ממליצה לבצע איסוף שתן 24 שעות לקראטינין, סידן, זרחן, אוקסלאט, מגנזיום, חומצה אורית, נתרן, ציטראט - בהתאם ניתן יהיה לתת הנחיות תזונתיות בניסיון להפחית את יצירת האבנים. קרוהן יכולה להיות קשורה במחלות כליה נוספות, בעיקר אם מדובר במחלה פעילה, ולכן ממליצה לפנות לרופא להמשך בירור. בנוגע לרמת הסודיום הנמוכה - יכולות להיות לכך סיבות שונות אולם נדיר שרמת הסודיום תהיה נמוכה בגלל צריכה נמוכה ולרוב הסיבות הן אחרות. כדאי דווקא להפחית את צריכת הסודיום שיכולה לעזור במניעת אבני כליה.

20/02/2019 | 21:15 | מאת: עופר

היי אני לאחר 2 צנתורים ואי ספיקת כליות ברקע סכרת לא מאוזנת לאחרונה חזרתי ליטול וזודיפ עקב לחצי דם גבןהים מאוד שלא הצלחתי לאזן יש לציין שאני נוטל גם קורדילוק פוסיד אספירין וקדקס ווזודיפ עושה לי בצקות קשות בקרסול ובכף הרגל הרופא ניסע לתת נוורוסק אבל הוא גורם לכאבי חזה נורא חזקים האם ניתן להפחית בדרך כלשהי את הבצקות?

לקריאה נוספת והעמקה

בצקת הינה תופעת לוואי ידועה. תזונה דלת נתרן תפחית את הבצקת כמו גם הפחתת מינון הווזודיפ. במידה ואתה נוטל רק 10 מ"ג ליום ועדיין יש בצקת, אפשר לנסות לפצל את המתן ל- 5 מ"ג פעמיים ביום. לעיתים לא ניתן להתגבר על הבצקת ואין מנוס אלא להחליף את התרופה.

20/02/2019 | 19:29 | מאת: לי

RBC CALC U STRIP ...... 30 האם הכוונה לאירוטריצים ( דם בשתן ) ? PROTEIN U STRIP ........10

לקריאה נוספת והעמקה

לפי סטיק שתן יש המטוריה - נוכחות דם בשתן. יש לחזור על הבדיקה כולל גם בדיקת שתן למיקרוסקופ , תרבית שתן . לפי תשובות, מצבה של אימך ותלונותיה יחליט הרופא המטפל על המשך ברור

22/02/2019 | 16:30 | מאת: לי

מה זה בדיקת שתן למיקרוסקופ?

כשמה כן היא. דגימת שתן שנבדקת תחת למיקרוסקופ להוכיח כי מה שאבחן הסטיק (STRIP) ככדוריות אדומות הן אכן כדוריות דם אדומות. הסטיק הוא מאד רגיש ומכאן הצורך בכך.

20/02/2019 | 12:19 | מאת: כוכבי

בעקבות דם גלוי בשתן, ובבדיקות דם, ללא כאבים, הופניתי ל US בליות. הממצא הוא ציסטה קורטיקלית בכליה השמאלית. תופעת הדימום חלפה. בדיקות שתן תקינות. מה משמעות הממצא?

לקריאה נוספת והעמקה
20/02/2019 | 12:21 | מאת: כוכבי

גודל הציסטה 3.7 ס"מ

הציסטה מתוארת כפשוטה (שכן אחרת חובת הרנטגנולוג לציין כי היא ציסטה מורכבת שההתייחסות אליה היא אחרת). ציסטה פשוטה היא לא מקור לדמם. המטוריה גלויה מקורה יכול להיות בדרכי השתן או בכליה. הרופא שיבדוק אותך יחליט לפי הממצאים בבדיקה, תשובות בדיקות הדם והשתן האם להתחיל את הברור אצל אורולוג או נפרולוג. ככל שאת/ה מבוגר יותר סבירות גבוהה יותר כי הברור יהייה ראשית אורולוגי, בטח אם יש רקע של עישון.

19/02/2019 | 16:41 | מאת: צבי סחייק

עברתי ניתוח להסרת נגע קטן בכליה ימנית לפני 3 שנים! לפני 15 יום הופיעה טיפת דם בראשית מתן שתן ואחכ שתן נ'י. לפני שנתיים היה דומה ונאמר לי שזו אבן שיוצאת ושורטת את מעברי הפין. כעבור 20 יום נעלמה התופעה! בבדיקת U.S אתמול נרשם:כליה ימניתבמקום תקיןאורך 83 מ"מפרנכימה צרה. הודגם איזורקורטיקאלי אקוגני קוטרו 24 מ"מ ללאעדות להידרונפרוזיס או לאבנים. כליה שמאלית פרנכימה שמורה ללא עדות..... כיס שתן : בעל צורה וגבולות סדירים ללא פתולוגיה גסה באיזורו ערמונת מוגדלת מקבל מאז הנתוח - דיאודרט לערמונית השאלות: טיפת הדם בתחילת השתן מה אומרות תוצאות האולטרא סאונד תודה צבי סחייק

לקריאה נוספת והעמקה

גוש אקוגני בכליה יכול להיות תהליך שפיר (כמו אנגיומיוליפומה) או תהליך ממאיר .מומלץ לבצע הדמיה נוספת ויעוץ אורולוג. דם שמופיע רק בתחילת מתן השתן , אולי מכוון כי מקור הדמם הוא בדרכי השתן הסופיות (כמו השופכה). מומלץ יעוץ אורולוג גם בשאלה זו.

19/02/2019 | 13:02 | מאת: דניאל

שלום, אני בן 30. בקרוב אמור לעבור MRI עם חומר ניגוד. הGFR האחרון שלי הינו 83 (בבדיקה קודמת היה 62). האם ישנה מניעה שאעבור MRI בנוכחות חומר ניגוד? שוקל 65 ק"ג, קריטאנין אחרון 1.18, לפני חודש היה 1.34. תודה רבה

לקריאה נוספת והעמקה

אין מניעה. החשש עולה רק כאשר ה- GFR יורד מ- 30 ובחומרים החדשים יותר 15.

19/02/2019 | 12:07 | מאת: מיכל

שלום. אימי בת 77. לפני כחודש וחצי הקריאטינין היה 1.1. לפני כחצי שנה היה 9.2 אתמול 1.58. אציין רק שלפני כחודש וחצי נטלה ליתיום כשבועיים במינון נמוך אך גרם לתופעות לוואי קשות ולכן הופסק. התוצאה של 1.1 היתה תוך כדי נטילת הליתיום. האם הליתיום יכל לגרום לעלייה הזו? הוא הופסק כבר לפני כשלושה שבועות. התוצאה גבוהה ומדאיגה. מה עלינו לעשות? אלו בדיקות? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ליתיום יכול לגרום לפגיעה בתפקוד כלייתי אם כי מרבית הפגיעות המתוארות מופיעות לאחר שימוש ממושך. פגיעה חריפה יותר יכולה להיות מלווה בעליה ברמת הסידן בדם -האם זה נבדק? האם יש עליה בכמות השתן שאימך נותנת? האם יש בצקות ברגליים? כדאי לפנות לרופא המטפל כדי לראות אם אין תרופות נוספות שיכלו לגרום לכך ולהעריך את אימך הערכה ראשונית. לקחת בשלב ראשון בדיקת שתן לכללית ומשקע, שתן ליחס חלבון/קראטינין. לבצע בדיקת כימיה מלאה אם לא בוצעה.

20/02/2019 | 10:53 | מאת: מיכל

בוצעו בדיקות. הסידן בגדר הנורמה. ךמרות שבעבר היה באמת קצת גבוה מהנורמה. מה זה אומר? Urea היתה 78. זה משהו שיגול להצביע על משהו? שאר הבדיקות תקינות. אין עלייה בכמות השתן ואין בצקות ברגליים

אוראה מוגברת יכולה להעיד על מצב של התייבשות. כדאי להקפיד על שתיית מים מספקת ולחזור על הבדיקות.

18/02/2019 | 16:49 | מאת: עודד

היי, מאובחן בסרקואידוזיס מזה כשנתיים., ללא טיפול כאשר כל הסממנים תקינים. לאחרונה בדיקות איסוף שתן בהפרש של כמה חודשים אינן תקינות: calcium/urine 380 calcium/urine 407 מהו הנזק היכול להיגרם לכליות במצב מתמשך עם נתונים כאלה? האם סטרואידים שנותנים למטופלי סרקואידוזיס יכולים לעזור ללא נזק? תודה

לקריאה נוספת והעמקה

מניחה שהערכים שהצגת מדגימים את כמות הסידן במיליגרם ל- 24 שעות. העליה בהפרשת סידן יכולה לגרום ליצירת אבנים בכליות. חשוב להקפיד על שתיה מרובה ותזונה דלת נתרן, דברים שיכולים להפחית את הסיכון ליצירת האבנים. כדאי גם לבדוק את רמת הציטראט בשתן שיכולה להשפיע על הסיכון להווצרות אבנים. לציין כי סטרואידים יכולים לעזור על ידי הפחתת ערכי הסידן בדם, אולם אם זו הסיבה היחידה לטיפול, כדאי להתחיל בטיפולים תזונתיים. ככל תרופה, גם לסטרואידים תופעות לוואי ועל כן יש לבחון היטב את כדאיות השימוש בהם. כמובן שישנם מצבים בהם אין מנוס אלא להשתמש בסטרואידים, שהם תרופת הבחירה בסרקואידוזיס, כגון מחלה ריאתית או אי ספיקת כליות משנית לסרקואידוזיס.

בן 34, עם כליות פוליציסטיות(משפחתי!), לא באי ספיקה- הבדיקות עדיין תקינות!-האם הכנה לקולונוסקופיה יכולה לכלול את כל המרוקנים הרגילים? כולל השתיה של היממה האחרונה?

לקריאה נוספת והעמקה

כעקרון אין להשתמש בחוקנים על בסיס זרחן באנשים עם ירידה בתפקוד הכלייתי. במצב של תפקוד כלייתי שמור לכאורה אין מניעה משימוש בתכשירים הרגילים. מאחר שלא כתבת באילו תכשירים מדובר, ממליצה בכל זאת לבדוק מול רופא המשפחה את התכשיר עליו הומלץ. יש להקפיד על שתיה מרובה בעת ההכנה. בהצלחה.

17/02/2019 | 17:19 | מאת: אלון

שלום, אני בן 44 סובל מבעיה של אבני יציקה חוזרות באגן הכליה השמאלית שלי. בנוסף, אני סובל מבעיה של IC (interstitial cystitis) בשלפוחית השתן שלי שגורמת לי תכיפות גבוהה במתן שתן. רופא נפרולוג המליץ לי ליטול באופן קבוע 6 כדורי אלקסולב ביום. הכדורים גורמים לי להגברה משמעותית של התכיפות בשתן שקשה לי לעמוד בה. ניסיתי בעבר כדורים נוספים (קיי ציטק, אלוריל) שגרמו לי לתופעה דומה. אני מרגיש שאני נמצא במלכוד כי בלי טיפול תרופתי אני אאלץ לעבור ניתוחים חוזרים שיכולים לסכן את הכליה שלי. מה ניתן לעשות ?

לקריאה נוספת והעמקה

תעשה ניסיון להתחיל את הכדורים בהדרגה - תתחיל 2 כדורים ליום, כעבור שבוע תעלה ל- 4 וכעבור שבוע נוסף ל- 6. יתכן שהעליה ההדרגתית במינון תביא לשיפור בתסמינים.

17/02/2019 | 14:32 | מאת: יהודית

שלום רב, ברקע עמילועידוזיס עם פגיעה כלייתית . מטופלת בולקייד עם תוצאות טובות מאוד ושרשראות קלות שחזרו לנורמה אחרי שישה מחזורים ברוך השם! היום נשלחתי להערכה אצל נפרולוג מכיוון שהשתן עדיין מוקצף ויש הפרשת אלבומין רבה באיסוף 3150 לליטר מאתיים. אולם הערכים של האלבומין והקריאטינין יציבים בדם .. Bun _ נע בין 18.5 ל 20 כאשר הנורמה היא בין 6_20 יחס אלבומין גלובלין 1.78 כאשר הטווח הוא 1.20_2.60 אלבומין תמיד בטווח הנורמה כולל באלקטרופוזה ובדם קריאטינין 6.2 כאשר הנורמה היא 0.70_1.20 קלציום, פוטסיום וסודיום תקין פרוטאין טוטאל _ 6.2 כאשר הטווח הוא 6.6_8.7 תפקודי כבד: got תקין gat תקין בילירובין טוטאל 0.20 כאשר הטווח 0.30_1.20 אלקליין פוספאט תקין וגם פוספאטה בסיסית Ggt עולה והיום 343 שהטווח הוא 8_61 ומיקרוגלובלין b2 נמצא 2.40 שהטווח הוא 0.80_2.20 אולטרסאונד כליות תקין. האם הערכים האלה ( שרובם יציבים מעידים על החמרה בכליות? מאוד פוחדת מדיאליזה.... מקווה שתשפכי אור על מצבי ניתן לטיפול, עצירה? ושאלה נוספת האם אופייני לggt לעלות בהדרגה בתסמונת נפרוטית? האם העלייה אופיינית בטיפולים מהסוג ולקייד וסטרוואידים. תודה מראש יהודית

לקריאה נוספת והעמקה

ערך קראטינין מעל 6 דורש הכנה לקראת טיפולי דיאליזה. ההחלטה על טיפול תלויה בגורמים נוספים מעבר לערך הקראטינין עצמו, אך בהחלט יש להחליט על דרך הטיפול בדיאליזה המתאימה לך - דיאליזה צפקית מול המודיאליזה - ולהתכונן בהתאם. בנוגע ל- GGT - יכול להיות מוגבר כחלק מהמחלה או משנית לטיפול. העובדה שרמת השרשראות הקלות התנרמלה אכן משמחת, אך כפי שידוע לך לא ברור כמה מהפגיעה הינה הפיכה ויתכן שלמרות הירידה בשרשראות לא תראי ירידה בקראטינין.

17/02/2019 | 21:10 | מאת: יהודית

היי נראה לי שלא הבנת אותי נכון אול סירבלתי ובלבלתי קצת.. הקריאטנין שלי 0.62 כלומר מתחת לטווח הנורמה ולא למעלה. הטווחים של קופת חולים האם מתאים לדיאליזה?????😶 התחשב בכל המדדים מההודעה הקודמת והקראטינין 0.62 תודה

20/02/2019 | 10:25 | מאת: יהודית

אפשר בבקשה התייחסות לתגובתי השנייה... נראה לי שהייתה אי הבנה בהודעה הראשונה. תודה

קראטינין 0.62 הינו תקין. העובדה שהשרשראות הקלות בירידה גם היא חיובית מאוד. ממליצה על סבלנות, יתכן שתראי עם הזמן ירידה הדרגתית בהפרשת החלבון (אם כי לעיתים הנזק שנוצר בעמילוידוזיס אינו הפיך)

17/02/2019 | 09:43 | מאת: אילנה

באיסוף שתן עם חומר משמר לבדיקת ציטראט ואוקסלט נאמר לי שאסור לעשות פעילות גופנית האם אפשר לאסוף תוך תורנות מיון מאומצת האם זה יכול לשבש את התוצאות בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

תורנות מיון היא לא זמן נוח לבצע איסוף שתן מדויק. עדיף לבחור יום חופשי לבצע את הבדיקה. לא מכירה את ההנחיה שציינת.

16/02/2019 | 14:54 | מאת: דולפי

כיצד ובאיזה אמצעים אפשר לקחת דגימת שתן מאדם סיעודי המרותק למיטה או לכסא גלגלים

לקריאה נוספת והעמקה

תלוי למה נועדה הבדיקה, מין הנבדק ודרגת שיתוף הפעולה שניתן לקבל. האופציה הקיצונית ביותר היא להכניס לצורך הלקיחה קטטר שתן. נא להיוועץ ברופא המשפחה/צוות טיפולי בית של קופת חולים.

15/02/2019 | 08:13 | מאת: יוסי

שלום ד״ר, רציתי לדעת האם ועד איזו מידה ניתן להשאר בשלב 4 מבלי לדרדר את המצב? פגיעה בכליות עקב סוכרת. בתודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

ראה שאלה נוספת

15/02/2019 | 07:38 | מאת: יוסי

שלום ד״ר, אשמח לדעת האם ניתן להימנע מכניסה לשלב 5? עד כמה זה אפשרי לדחות את רוע הגזגה? בתודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

לצערי לא ניתן להמנע אך ניתן לדחות את ההחמרה. מחלת כליה על רקע סכרת הינה מחלה שיכולה להתקדם במהירות יחסית. אין לה טיפול ספציפי (אם כי יש היום מספר מחקרים קליניים לחיפוש תרופות העשויות להאט את ההדרדרות) אך חשוב מאוד הטיפול במספר גורמים: - איזון הסכרת - חשוב ביותר. - תזונה דלת נתרן שתעזור לשליטה על מאזן הנוזלים בגוף ואיזון לחצי דם. - תזונה מוגבלת בחלבון - הגבלה ל- 0.8 גרם לק"ג. - איזון לחצי דם. - טיפול בכולסטרול גבוה. יש מספר תרופות שעשויות לעזור ולהאט את ההדרדרות כגון תרופות ממשפחת מעכבי האנזים המעכב, אם כי לעיתים בשלב זה של מחלת הכליות לא ניתן לתת אותן מסיבות שונות. תרופות אחרות שנמצאו כמאטות את ההדרדרות גם כן לא ניתנות בשלב 4. חשוב מאוד להמנע ממצבים הגורמים לפגיעה כלייתית חריפה כגון מצבי התייבשות, תרופות היכולות לפגוע בכליות ועוד.

15/02/2019 | 13:52 | מאת: יוסי

כרגע הערכים מיוצבים ומאוזנים. התחלנו דיאטת דלת חלבונים. האם יש אינדיקציה כמה זמן ניתן להישאר במצב 4? שוב תודה!

16/02/2019 | 08:57 | מאת: יוסי

ממש מתנצל, אבל אם אפשר עוד שאלה קטנה... לגבי התפריט המומלץ... כמה מים רצוי לשתות? האם להימנע מקפה? מה אפשר לאכול במקום חלבון? האם יש ירקות לא מומלצים? שוב תודה רבה וסליחה על ריבוי השאלות.

אם אין אלבומינוריה משמעותית או שמצליחים להוריד אותה משמעותית עם טיפול תרופתי , דיאטה ואיזון גורמי הסיכון ניתן להאט את קצב ההתדרדרות. יותר לא אוכל לחזות.אם אין בעיה של היפרקלמיה (= אשלגן מוגבר) אין ירקות ספציפיים שיש להימנע מהם. אין צורך להתנזר מקפה. ממליצה להיוועץ בדיאטנ/ית המתמחה באי ספיקת כליות.

14/02/2019 | 22:10 | מאת: אוסי

שלום, אני בת 39 בהריון חודש תשיעי אני סובלת כבר כחודשיים בערך מכאבים בצד ימין מתחת לחזה ובנוסף יש לי חלבון בשתן (באיסוף שתן של 24 שעות יצא 458 יש לי תור בעוד כשבועיים לנפרולוג כי שללו רעלת הריון וזה מתחבר לכאבים בצד רציתי לדעת עם איזה בדיקות מראש מומלץ להגיע אליו ? אני בלחץ מטורף ממש חוששת האם נראה לך שמדובר במשהו מסוכן? הלחץ דם תקין במידה וזה קשור

לקריאה נוספת והעמקה

באנשים בריאים, הפרשת חלבון תקינה נחשבת כפחות מ- 150 מ"ג ליממה. בהיריון יש עליה בהפרשת החלבון באופן פיזיולוגי (בין היתר בשל עליה בקצב הסינון הגלומרולרי ושינוי בתכונת ממברנת הכליה) ולכן רק ערך מעל 300 מ"ג נחשב לא תקין. לעיתים נראה עליה נוספת בעליית החלבון לקראת הלידה, שתחלוף לאחר מכן. חשוב לבדוק שלא מלווה בתסמינים נוספים של רעלת היריון כגון יתר לחץ דם (שאין לך). כמובן שהפרשת חלבון בשתן יכולה לבטא גם מחלת כליה ולכן דרושה הערכת הנפרולוג. כדאי להגיע אליו עם בדיקת דם עדכנית לתפקודי כליות ואלקטרוליטים, ספירת דם, אנזימי כבד, רמת חומצה אורית, אלבומין בדם, שתן לכללית ומשקע, איסוף שתן 24 שעות לחלבון ולאלבומין (ובמקביל קראטינין). כדאי לעשות גם אולטרסאונד בטן בגלל הכאבים. בהתאם לחשד הקליני ותשובות בדיקות אלה הנפרולוג יחליט האם יש צורך בבירור נוסף מעבר.

14/02/2019 | 19:22 | מאת: נעמה

לאחרונה היו לי כאבים בזמן שאני ישנה על הגב באזור הכליות עשו לי בדיקת אולטראסונד ויצא לי הכליות בגודל שווה ותקין . אין עדות בכליות לגושים סולידיים, אבנים או הידרונפרוזיס . בכליה שמאלית מוקד אקוגני 0.4 ס"מ, חשוד לAML שלפוחית השתן בקיבולת טובה, מתרוקנת עד תום . מה זה AML . יש לציין שאני בת 49 וגובה 1.55 משקל 50 קילו ונראה לי 4 ס"מ זה ממש גדול ואף פעם לא היה לי את זה (עשיתי בדיקה לפני חצי שנה) האם עליי לעבור MRI ? יש לציין שגם לראשונה יצא לי מעט פרוטין בשתן 10.0 mg/dL Protein ברקע שלי יש לציין יש FMF אודה לעצתכם

לקריאה נוספת והעמקה
14/02/2019 | 19:50 | מאת: משה

כתבת 0.4 ס"מ . 0.4 ס"מ זה בסך כול 4 מ"מ ולא 4 ס"מ . לעצם העניין ,לרוב מדובר על גידול שפיר ויש צורך במעקב . לרוב אין סימפטומים כאשר מדובר בגידול קטן כמו שלך . רק mri או סיטי מסוגלים לתאר את אופי הגידול ולקבוע אם יש חשד לממאירות . אם את מודאגת ,תבקשי mri כיוון כליות או סי טי . הרבה בריאות ,מקווה שהנפרולוגיות לא יכעסו עלי . ד.א פורום מצויין .

אנגיומיוליפומה (AML ) הוא גידול שפיר של הכליה שלרוב מתגלה כממצא אקראי. נדיר מאד שיהפוך לגידול ממאיר. הוא לא מסביר את הסימפטומים שלך. גודל של 4 מ"מ לא נחשב גדול ויש צורך במעקב בלבד. בנוגע לחלבון - מדובר בערך שהוא שתחום הנורמה. עם זאת, כדאי לחזור על הבדיקה עוד כ- 3 חודשים. FMF יכול לבוא באסוציאציה עם מספר מחלות כליה ולכן יש צורך במעקב.

14/02/2019 | 16:07 | מאת: Big Nog

שלום אני בן 27, ולפני כמה ימים (משישי עד שני) הגעתי למצב שאני כמעט לא משתין במהלך היום. בבוקר תמיד, אבל במשך היום כמעט ולא. כמעט בוודאות שפחות מ400-500 מ"ל ביממה. גם הדופק היה קצת מהיר (70-80 לדקה). עכשיו אני מבין שזה כנראה היה כתוצאה משילוב לא נכון של תרופות. לקחתי דפלפט, ליריקה, נורבסק, קרבדילול - כשאשר הסיבה שאני לוקח את כולם זה למזער תופעות לוואי של ריטלין. לחץ הדם שלי תקין לגמרי גם בלי תרופות - 105/65 בממוצע. פשוט עם ריטלין הוא מזנק לאזור ה130/85 ואף יותר מזה אם אני על מינון בינוני-גבוה. הפסקתי את הדפלפט והליריקה, מחשש שזה היה הגורם לאגירת הנוזלים. יום למחרת חזרתי להשתין כמו שצריך וגם הדופק חזר ל60 בממוצע. כעת אני עדיין עם נורבסק (המינון ירד מ5 ל2.5 מ"ג), קרבדילול 3.125 מ"ג פעמיים ביום ודילטיאזם 120 מ"ג. האם תמיד אוליגוריה היא סימן לבעיה בריאותית חמורה ו\או בלתי הפיכה? אני מאוד מאוד חושש. תודה מראש על התשובה.

לקריאה נוספת והעמקה

תפוקת השתן באנשים בריאים (שאינם סובלים מאי סיפקת כליות מתקדמת או אי ספיקת לב משמעותית) היא ביטוי למאזן נוזלים (כמה נכנס (כולל גם במזון) וכמה יוצא). היא ביטוי לעבודה תקינה של הכליה, ליכולת לשמר מים במצבי התייבשות ולהפטר מעודפים במצבי ריוויון. ממליצה לך להיבדק על ידי רופא מטפל שיחליט האם יש מקום לבצע ברור נוסף. אין לקחת תרופות ללא הנחיה רפואית. דופק 70-80 זה דופק תקין.

14/02/2019 | 10:35 | מאת: ליאת

יש לי נתרופתיה מסכרת. רופא נתן לי גבפנטין 100 מג 3 פעמים ביום. Gfr בסביבות 26 . האם 300 מג ליום זה תקין עם אי ספיקה של הכליה כרונית כ שנתיים

לקריאה נוספת והעמקה

אפשר לתת עד עד 700 מ"ג בEGFR שנע בין 15-29.

14/02/2019 | 01:10 | מאת: LISA

אימי בת 80 . ללא מחלות רקע פרט לשומנים בדם שנמצאים בנורמה תחת סטטין . אינזימי כבד בגבול העליון של הנורמה . בשנים האחרונות אי שליטה על השתן גם ביום ובלילה( תכיפות ודחיפות - קמה 5 פעמים בלילה !) שהוחמרה מאוד בחודשים האחרונים . בגלל מחסום הבושה לא טיפלה עד שלחצתי עליה שהיא חייבת לעבור בירור בהקדם . רופא המשפחה הפנה אותה לבדיקות דם ושתן ( צרפתי את התוצאות ) וגם א.ס כליות ודרכי שתן ( התור נקבע לעוד שבועיים ) . להבנתי , לפי הבדיקות ( דם ו)שתן יש עדות לנוכחות דם בשתן שעלול להיגרם ע"י אבנים , דלקת ( בבדיקת תרבית אין חיידקים ) , מחלת כליות ועוד ו.....אני דואג . לי היה ארסיסי בכליה . אשמח לדעתך והאם אני צריך לפנות אתה גם לנפרולוג / אורולוג / אורתופד ע"ש ? האם יש צורך באיסוף שתן 24ש ?

לקריאה נוספת והעמקה
14/02/2019 | 01:17 | מאת: LISA

צרפתי בהודעה הקודמת 4 מסמכים של בדיקות דם ושתן ומשום מה אני לא רואה אותם בפורום ??!! RBC CALC U STRIP ...... 30 PROTEIN U STRIP ........10

14/02/2019 | 01:57 | מאת: lisa

שכחתי לציין שאימי סובלת מאוסטיאופורוזיס קשה ומטופלת בפרוליה 4 שנים .

ראשית לנשום. בריחת שתן שכיחה בנשים לאחר לידות והיחלשות ריצפת אגן. אנחנו לא יכולות לראות קבצים מצורפים. סטיק שתן הוא לא אמין לכמת חלבון. מומלץ לבצע בדיקות דם כלליות, לשלוח שתן ליחס חלבון וקראטנין (בשלב ראשון שכן איסוף יכול להיות קשה לביצוע טכני באישה מבוגרת), ושתן לבדיקת מיקרוסקופ. אם אין הבדיקות הראשוניות הן תקינות הייתי ממשיכה בייעוץ של אורוגניקולוג.

13/02/2019 | 17:37 | מאת: יוסי

שלום, מזה תקופה של כ-4 חודשים הנני סובל מכאבי בטן כמעט יום יומיים, שמוקלים לעיתים לאחר יציאות. בנוסף לכך ב-3 החודשים האחרונים לוקח לי הרבה זמן עד להוצאת השתן (לפעמים 10 דקות ויותר), ישנם צריבות בעת מתן השתן, וגם כאבי בטן בסיומו. בבדיקת שתן שנערכה לפני כחודשיים לא עלה שום דבר (דם בשתן, חלבון וכו'), ובנוסף לא נמצא חיידק בתרבית (וגם בדיקות דם תקינות לחלוטין). מה יכולה להיות הבעיה? האם יכול להיות שמדובר באבנים או בבעיה אחרת בכליות? כרגע הופניתי לרופא גסטרו להמשך טיפול, אך האם זהו הכיוון הנכון?

לקריאה נוספת והעמקה

לא כתבת בן כמה אתה. סביר לבחון כמה אפיקים אפשריים לתלונותיך עד לאבחנה (גסטרואנטרולוג). ממליצה גם שאורולוג יבדוק אותך (פרוסטטה) ולבצע הדמיית כליות ודרכי שתן כולל גם הערכת שארית שתן לאחר התרוקנות .

קודם כל תודה רבה. לשאלתך אני בן 31, לא לוקח תרופות באופן קבוע, וסך הכל בריא בדרך כלל. ביצעתי סיטי בטן ואגן שלשום, האם אקבל שם גם את ההדמייה עליה דיברת?

כן סי טי בטן ואגן עונה להגדרה של הדמיה.

13/02/2019 | 11:06 | מאת: אבי

רציתי לדעת האם צריך הכנה למיפוי כליות למושתל כליה והאם מיפוי יכול להזיק לכליות

לקריאה נוספת והעמקה

במיפוי כליות לא ניתנים חומרים "נפרוטוקסים "(= רעילים לכליות). ניתן חומר רדיואקטיבי (הפולט קרינה). הקרינה היא מזערית ודועכת במהירות. היא אינה מסוכנת לנבדק או לאנשים הנמצאים בסביבתו. רק לנשים בהריון הבדיקה אינה מומלצת , ומומלץ להן להימנע ממגע צמוד גופני (עם נבדק) ביממה שלאחר הזרקת חומר הניגוד.

12/02/2019 | 23:57 | מאת: סרול

מה ההמלצות החשובות למניעת הדרדרות ? האם להגביל חלבון , קופאין , גבינות כמו יוגורט שעשיר בזרחן . לפעמים אני סובל מעצירות ולכן משתמש כל יומים במגנזיום ציט^ ,האם מספר יציאות רכות עד דלילות ביום עלולות לסכן ? האם אורך חיים יושבני מזיק לכליות? האם עישון גראס מידי יום מזיק ? איזה תןספים מומלצים ? תודה לד"ר הילה ואורית

לקריאה נוספת והעמקה

מניעת הידרדרות היא בעיקר שמירה על אורח חיים בריא - הימנעות מעישון שכן עישון (טבק) מאיץ הידרדרות של מחלת כליות (כמו גם מחלות לב/כלי דם ועוד), דיאטה ים תיכונית (ממועטת באוכל מעובד ומה שמכונה "FAST FOOD"), איזון יתר לחץ דם, סוכרת, דיסליפידמיה אם קיימים, שמירה על BMI של מתחת ל25, פעילות גופנית סדירה. מומלץ להימנע תרופות מסוג NSAIDS שנמכרות ללא מרשם רופא . מגנזיום ציאטרט לא מסוכן בדרגת CKD I.

שלום רב במעקב עקב ערכי קריטינין עולים בוצעה בדיקת איסוף שתן של 24 שעות. כתוב שכמות החלבון ב-24 שעות לא ניתנת לחישוב? האם יש בעיה טכנית וצריך לחזור על הבדיקה? מצרפת את התוצאות. כמו כן מה זה קריאטינין פקטור והאם הוא תקין? אודה מאוד על התשובה . PROTEIN- URINE 24h לא ניתן לחישוב PROTEIN- U SAMPLE < 4 MICROALBUMIN- U 24h לא ניתן לחישוב MICROALBUMIN-U SAMP < 3 CREATININE CLEARANCE 116.5 ml/min FACTOR CREATININE 1.73 BENCE-JONES PROTEINS Not Detected

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן להערכה/לא ניתן לחישוב משמעו שהבדיקה שלילית זאת אומרת תקינה

12/02/2019 | 14:04 | מאת: חיים

עשיתי בדיקת שתן איסוף 24 למיקרואלבומין עשיתי בדיקת שתן 24 איסוף מיקרואלבומין ולא הבנתי את התוצאה אשמח להסבר?ברקע סכרת נעורים כ-20 שנה בן 33.האים אני יכול להיות רגוע עם הבדיקה הזאת מבחינת התוצאה ואמינות לגבי הכליות מבחינה בריאותית?איזה בדיקה הכי טובה ואיכותית שאני יכול לעשות על מנת להיות בראש שקט לגבי הכליות? 7> MICROALBUMIN-U SAMP MICROALBUMIN- U 24h לא ניתן לחישוב תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

משמעות "לא ניתן לחישוב" הינה שלא נמצא אלבומין בשתן. הבדיקה תקינה. עם זאת, מחלת כליות יכולה להתפתח עם השנים ולכן חשוב לבצע בדיקת מעקב של רמת אלבומין בשתן אחת לשנה. כמו כן חשוב איזון הסכרת, מעקב אחר ערכי לחץ דם, המנעות מעישון ושמירה על אורח חיים בריא.

13/02/2019 | 19:58 | מאת: חיים

1.מה לגבי המספר 7 בבדיקה? 2.כשרשמת אלבומין התכוונת למיקרואלבומין או זה משהוא אחר? 3.במרשם של הבדיקה רשום בדיקת שתן איסוף 24 קריאטנין/מיקרואלבומין למה בתוצאה של הבדיקה לא רשום הקריאטנין? 4.אני גם לוקח אנאלדס 20מ"ג שלא לקחתי הרבה זמן האים זה לא מוזר שהבדיקה טובה למרות שלא לקחתי את התרופה תקופה? 5.אים אני מאוזן מבחינת לחץ הדם בלי הכדור למה לי כחולה לקחת את הכדור האים זה משתלם לקחת את הכדור?הרי אים המטרה היא איזון לחץ הדם אז מה הטעם לקחת? 6.האים כחולה סכרת 20 שנה בן 33 האים הבדיקה הזאת מספיקה? האים אני יכול להיות בראש שקט? 7.שמעתי על בדיקה שנקראת GFR מה זה אומר ואיך עושים אותה ומה מבקשים מהרופא כדי לבצע אותה? 8.איזה פרוצדורה מבחינת תזונה או אחר יכולים להעמיס על הכליות כסכרתי או מומלץ להימנע מה את ממליצה? אשמח אים תעני לי על כול השאלות. תודה מראש חיים.

יש 2 דרכים לכמות (מלשון כמות) אלבומין בשתן: על ידי דגימת שתן שמחשבת את היחס בין אלבומין לקראטינין או על ידי איסוף שתן. על מנת לוודא איסוף נכון שולחים פעמים רבות קראטינין . כשמדווחים על תשובת איסוף נהוג לכתוב את כמות הקראטינין באיסוף ואת כמות האלבומין באיסוף (בנפרד) . אנלדקס ניתן כטיפול ללחץ דם או על מנת להוריד את הפרשת האלבומין בשתן והתרופה מגנה על הכלייה מנזק. איני יודעת מדוע ניתן לך האנלדקס – האם עקב אלבומינוריה שהייתה או עקב יתר לחץ דם. אלבומינוריה יכולה לעבור רגרסיה אם אינה חמורה (סביב 30 מ"ג ליממה, ולא יותר מ 300 מ"ג) אם הסוכרת מאוזנת היטב וכך גם לחץ הדם. ערכי המטרה באיזון לחץ דם במטופלים צעירים כמוך הם חמורים יותר מלאוכלוסיה הכללית. ממליצה לך לתאם הפסקת טיפול רק עם רופא מטפל שמכיר אותך.

12/02/2019 | 11:54 | מאת: ירין

שלום רב רציתי לדעת האם אנטיביוטיקה מסוג אוגמנטין 875 מיליגרם במינון של 2 כדורים ליום במשך שבוע ימים יכולה לפגוע בכליה

לקריאה נוספת והעמקה

לרוב התרופה בטוחה ואין מניעה משימוש בה. כמו כל תרופה היא יכולה לגרום לתגובה דלקתית בכליה, אך אין לצפות למי זה יקרה ומתי.

12/02/2019 | 11:30 | מאת: שמעון

אחי מועמד לתרום לי כליה. בבדיקת אלבומין קריאטינין נמצא אצלו 3 מ"ג אלבומין. האם ממצא כזה מאפשר לו לתרום כליה?

לקריאה נוספת והעמקה
12/02/2019 | 16:35 | מאת: שמעון

אציין שכל שאר הבדיקות יצאו תקינות

לא נראה שזה ישלול תרומה. כמובן שכדאי לחזור על הבדיקה לוודא שאכן זהו הערך ולא גבוה יותר.

13/02/2019 | 13:27 | מאת: שמעון

תודה רבה על התשובה

12/02/2019 | 09:44 | מאת: חבצלת

שלום רב,אשה בת 77 עם בעיות קשות בתפקודי כליות ,צריכה לעשות דיאליזה אך אינה מוכנה לעשות. אושפזה בבית חולים עכב קושי נשימתי נמצא כי יש מים בריאות ונתנו לה פוסיד.אחרי יממה לא עוזר וכן בגלל בעיות בכליות נותנת שתן פעם ביום ובפעם בלילה וכך גם עם הפוסיד שאמור לשתן.השאלה האם מותר לה בכלל פוסיד במצבה? ומה אפשר לעשות חוץ מדיאליזה להוצאת הנוזלים ושיפור הנשימה? תןדה

לקריאה נוספת והעמקה

הנשימה חשובה יותר מהכליות ולכן אם מתקשה לנשום בגלל מים, אין ברירה אלא לתת תרופות משתנות שיכולות להחמיר את התפקוד הכלייתי (ולגרום לעליית קראטינין). אם הפוסיד לא עוזר אפשר לנסות מינון גבוה יותר או להוסיף תרופה נוספת שתעזור לעבודת הפוסיד, אך אם היא נותנת שתן רק פעמיים ביום ויש נוזלים בריאות, לא נראה שיש ברירה אלא להתחיל דיאליזות. במידה והיא מסרבת, יכול להיות שתגיע למצב של הנשמה מלאכותית, מצב מסוכן שכדאי להמנע ממנו באמצעות דיאליזה. במידה ומסרבת לכל טיפול פולשני, וסובלת ממצוקה נשימתית, אפשר לתת מעט מורפיום להקלה על הנשימה אך צריך להבין את משמעות טיפול זה שיכול להביא להדרדרות נוספת ועד למוות.

12/02/2019 | 01:14 | מאת: ירון

בן 50+ נשלחתי ע"י אורולוג ונפרולוג לאיסוף שתן אחרי ניתוח סיסטה קטנה בכליה שהייתה חשודה כ אר סיסי אשר הוסרה וגם ירידה בתפקוד הכליות egfr 71 לפני חודשיים ועכשיו 85..... יתכן כי הורדתי חלבונים ...? תוצאות איסוף שתן24 ש : קראטינין 24 ש 1.5 . אוריאה קלירנס 50 ( נמוך מנורמה) אוריאה 24 ש 27 . נפח שתן 3.7 ליטר כנראה באופן מיוחד שתיתי הרבה יותר מהנורמה בגלל שבאותו יום עברתי א.ס כליות ודרכי שתן (יצא תקין , רט לאבן זעירה שלא מהווה הפרעה והאורולוג לא התייחס) ונאלצתי לשתות יותר . מוזר שצבע השתן באיסוף היה צהוב לרות התכולההגבוהה. bmi בתחום הנורמה . עכב נכות ברגליים , נמצא הרבה במיטה וישן הרבה (מסת שריר נמוכה ??) . במקביל לאיסוף שתן נלקח דם מהווריד : אוריאה 43 .פרוטאין טוטאל 7.2 . ל"ד בדרך כלל 90 /130 - 125/86 . כשאני בסטרס יש ל"ד גבוה יתר 139/ 98 a1c 5.2 . סוכר 97 . אלקטרול' תקין . המוגלובין 13.2 . כימיה בשתן : יחס אלבומין קראטינין 0 . פרואטין קראטינין 50 . תרבית שלילית . kappa flc 33 !!!!! למבדה 21 . היחס בינהם 1.6 . שתן כללי תקין . האם יש לי מחלת כליות ? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

בערכי ה- GFR שלך (מעל 60), לצורך הגדרת מחלת כליות כרונית יש צורך בפרמטר חריג נוסף פרט לערך ה- GFR עצמו. לא בטוחה שהניתוח שלך מהווה קריטריון שכזה וזה תלוי במידת הכריתה. אם נכרתה ציסטה קטנה בלבד לעומת אם נכרת חלק משמעותי יותר מהכליה. בכל מקרה שאר הבדיקות נראות תקינות וזה מה שחשוב.

11/02/2019 | 15:31 | מאת: אבי

האם מותר לשתות אלכוהול בלילה של לפני בדיקת כליות

לקריאה נוספת והעמקה

כן. אין מניעה.

11/02/2019 | 11:59 | מאת: אלון

שלום, אני בן 44. עברתי שני ניתוחים לריסוק אבנים. האחד לפני כשלוש שנים לריסוק אבן קטנה בשופכן שמאל והשני ניתוח PCNL לפני שנה ושלושה חודשים לריסוק אבן יציקה גדולה באגן כליה שמאל. הרכב האבן היה בעיקר חומצה אורית וקצת סידן. בבדיקת ct שעשיתי לפני מספר ימים נמצאה שוב אבן יציקה באגן כליה שמאל בגודל כ- 2.5 ס"מ. רציתי לשאול מה יהיה הטיפול העדיף הפעם לריסוק האבן - PCNL או אורטוסקופיה, וכן איך למנוע את יצירת האבן הבאה עד כמה שניתן.

לקריאה נוספת והעמקה

בנוגע לטיפול הכירורגי ממליצה לפנות לפורום אורולוגיה. מניעת יצירת אבנים נוספות - חשוב להקפיד על שתיה מרובה של 2.5-3 ליטר ליום, זה נכון לכל סוגי האבנים. להפחית את כמות החלבון בתזונה וכמות המלח (נתרן). כדאי להוועץ בנושא התזונתי עם דיאטן נפרולוגי, שגם ידריך אותך להפחתת מזונות העתירים בפורינים המעלים חומצה אורית. במקרים בהם הטיפול התזונתי לא מספיק ניתן לקחת תרופות - תרופות המפחיתות את רמת החומצה האורית (כגון אלוריל) או תרופות המפחיתות את הפרשת הסידן בשתן (כגון תיאזיד). ההחלטה על טיפול תרופתי נקבעת בהתאם לשאר מחלות הרקע ובדיקות הדם.