הרפס גניטלי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הרפס גניטלי: אבחון, סיבוכים וטיפול

הרפס גניטלי היא מחלה ויראלית של אזור איברי המין. כיצד מזהים את המחלה? איך נדבקים? מהם דרכי הטיפול? ומדוע יש צורך בלידה קיסרית בנשים הרות עם הרפס? הגורם להרפס גניטלי הוא וירוס ממשפחת ההרפס סימפלקס (Herpes Simplex HSV). לווירוס זה קיימים שני סוגים: Type I , שבדרך כלל גורם לפריחה (שלפוחיות) באזור השפתיים (מעל החגורה); ו-Type II שבעבר נחשב לאחראי לנגעים שלפוחיתיים באזור דרכי המין (מתחת לחגורה). כיום ניתן, בשיטות מעבדה מתקדמות, להבדיל בין הסוגים; אך בפרקטיקה היומיומית, הדבר חסר משמעות, מכיוון שהסימפטומים הנגרמים משני הזנים דומים וכן עם השנים, חל שינוי - והזנים אינם בלעדיים למקום ההדבקה שצוין לעיל; בנוסף, הטיפול זהה - ולכן החשיבות עבור הקלינאי, בהבדלה בין הזנים הפכה משנית בחשיבותה.כיצד נדבקים בווירוס?הווירוס חודר לגוף דרך סדקים קטנים בעור או ברקמות ריריות. הדרך הנפוצה ביותר להדבקה בהרפס גניטלי היא מגע מיני, לרבות מגע מיני אוראלי....

סיבות אפשריות ומצבים דומים להרפס גניטלי

הרפס סימפלקס - תמונת המחשה
הרפס סימפלקס האם ניתן להחלים מהרפס, כיצד לחץ נפשי משפיע על המחלה ומדוע ישנן חולות הרפס שיולדות בניתו...
נפיחות במפשעה - תמונת המחשה
נפיחות במפשעה תינוקות וילדים רבים עלולים לסבול מהרניה או מאשך תמיר (שלא ירד למקומו בשק האשכים). הורים...
הרפס סוג 1 - תמונת המחשה
הרפס סוג 1 האם ניתן להחלים מהרפס, כיצד לחץ נפשי משפיע על המחלה ומדוע ישנן חולות הרפס שיולדות בניתו...
אציקלוביר - תמונת המחשה
אציקלוביר הרפס סימלפקס בשפתיים היא מחלה ויראלית מדבקת (לא לבלבל עם הרפס זוסטר ועם הרפס באיברי המי...
מין אוראלי - תמונת המחשה
מין אוראלי האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת נתונים עדכניים אודות סרטן צוואר הרחם בישראל. בין הנתונים המר...
נזק מוחי - תמונת המחשה
נזק מוחי אירוע מוחי עלול להיגרם על רקע חסימה או קרע בכלי דם. הקפדה על אורח חיים בריא היא דרך המנ...
ללמוד עוד על הרפס גניטלי
הרפס גניטלי: אבחון, סיבוכים וטיפול-תמונה

הרפס גניטלי היא מחלה ויראלית של אזור איברי המין. כיצד מזהים...

מאת: ד"ר שרון...
14/02/2016
הרפס: לא נעים להכיר-תמונה

האם ניתן להחלים מהרפס, כיצד לחץ נפשי משפיע על המחלה ומדוע...

מאת: מערכת זאפ...
01/12/2020
הרפס בשפתיים: מניעה וטיפול-תמונה

הרפס סימלפקס בשפתיים היא מחלה ויראלית מדבקת (לא לבלבל עם...

מאת: פרופ' אינגבר...
17/07/2016
הרפס גניטלי-תמונה

הרפס גניטלי- התפרצות שקטה, על חשיבות המודעות והמניעה, ועל...

מאת: ההערכה היא...
23/03/2000
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להרפס גניטלי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הרפס גניטלי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני בשבוע 39+3 הריון ראשון. לפני מספר שנים אובחן לי לראשונה הרפס וגינאלי מסוג 2 שהיה מתפרץ כל כמה חודשים בתדירות לא קבועה. לאורך ההריון התדירות עלתה עד לכדי פעם בשבוע וחצי התקף, משמע כל הזמן היו נגעים חדשים שצצו והחלימו. התחלתי טיפול תרופתי באציקלוביר החל משבוע 35, 3 פעמים ביום, 400 מג ואכן חל שיפור ניכר! עם זאת, אני לא בטוחה ב100% שההרפס נעלם לגמרי, שבוע לאחר הטיפול התרופתי עדין היו סימנים לכיבים קטנים פתוחים.... כעת, אני בשבוע 39+3 המצב נראה ומרגיש די טוב מבחינת ההרפס, אך אני עדיין חושדת מהאי וודאות שאולי עדין ישנם נגעים מזעריים שאני או הרופאים נפספס כשזה יבדק ברגע האמת לפני הלידה. היתי היום במיון וקבעתי תור לניתוח קיסרי שאמור להתרחש עוד 4 ימים כשאהיה בשבוע 40. חשוב לציין שהרופאים במיון אמרו לי שלדעתם מומלץ להגיע ללידה רגילה ולראות במקום אם יש נגעים ורק במידה וכן לבצע קיסרי. השאלה האם כדאי לוותר על הסיכון ולו הכי קטן ובאמת ללכת על ניתוח קיסרי מראש או לא?

הסיכוי לתינוק להידבק בהרפס שחוזר אליך באופו קבוע הוא קטן מ 2%. כל זה כי יש לך נוגדנים כנגד הרפס 2 שעוברים את השלייה ומגינים על התינוק. גם בניתוח יש סיכון מסוים. אני בעד להגיע ללידה רגילה אם יש נגעים פעילים יש זמן להחליט על ניתוח.

מה היא האמינות לבדיקת PCR או בדיקת דם להרפס, לפי מה שקראתי הסידיסי לא ממליץ להיבדק להרפס 1 ו2 על ידי בדיקת דם, כי לפעמים זה נותן שלילי\חיובי, למרות שאין או יש מחלה. למשל בדיקת הרפס גניטלי רקעל ידי תרבית מהפצע או בדיקת PCR שזה של השתן, אם אני לא טועה. השאלה היא, אם אין לי תסמינים בכלל, אייך אני יכול לדעת בוודאות על ידי בדיקות היום, שאין לי כלמידיה או HSV2 וכו? אם אני מגיע אליכם, והכל שלילי, אז הכל בסדר, או שז במחלות מסוימות, רקבתיאוריה? מתנצל על השאלה הארוכה, אבל חשוב לי להבין את רמת האמינות בבדיקות המין.

למחלה חריפה בדיקת דם לא עוזרות. PCR מהנגע עוזר הבדיקה בדם להרפס טובה ואף טובה מאוד לחשיפה בעבר.

שלום, בת 63 משתמשת בוגיפם בצורת טבליות לנרתיק. לפני 5 שבועות, בשל התקף הרפס גניטלי, הפסקתי להשתמש בוגיפם כי שרף לי מאוד. מאז - ההרפס עבר אבל תחושת השריפה נשארה. הלכתי לרופא נשים ששלל פטריה/דלקת ונתן לי טבליות פרוביוטיות להחדרה לנרתיק ואמר שבסוף הטיפול, אחזור לקחת את הוגיפם. שאלתי היא- האם בשל הפסקה של 3-4 שבועות בלקיחת הוגיפם שורף לי כל כך? כמה זמן מהרגע שאחזור לשים את הוגיפם אני צפויה לחוש בהקלה?

שירה שלום ותודה על שאלתך. אם השריפה הופיע התחת הוגיפם- ברור שלא וגיפם הוא הגורם... קשה כמובן לענות ללא בדיקה שלך ומציע שתיצמדי להנחיות הרופא שבדק אותך. בברכה דר' זלוצובר.

שלום, אני שבוע 27 להריון תאומים, היום עשו לי בדיקה סוף סוף אחרי תלונות רבות מהצד שלי על כאבים ושריפה במתן שתן והרופאה חושדת שיש לי הרפס באיבר מין, היא לקחה דגימה מהמקום (תרבית) והתשובה רק עוד 4 ימים, בזמן הזה ליתר ביטחון אפילו שעדיין אין תשובה וודאית היא נתנה לי לקחת כדורי אציקלוביר 400 מ״ג 3 פעמים ביום!!! רציתי לשאול האם זה מינון שהוא תקין לקחת בהריון???? האם אין סיכונים לעוברים?? זה לא מינון גבוה להריון? או שזה מינון שהוא מקובל לקחת אותו בהריון? הרופאה אמרה שזה בסדר ושבעזרת ה׳ אני מקווה שהתוצאה תחזור והתשובה תהייה שלילית, כלומר שאין לי הרפס אז היא אמרה שפשוט אז להפסיק עם הכדורים וזהו ושהכל בסדר.... זה בסדר ככה?

שלום דיקלה, 1. מינון ה'אציקלוויר' שנרשם לך הוא המקובל. 2. התרופה נחשבת כבטוחה למדי בהריון (קטגוריה B לפי הדרוג האמריקאי). 3. אם יתברר שאת לא סובלת מ'הרפס' אז לא יהי טעם להמשיך קחת את התרופה. הרבה בריאות אפי