אלרגיה ליוד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

המטוריה: דם בשתן - חובה להיבדק

הופעת דם בשתן - אפילו חד פעמית וללא כאב - מחייבת בירור רפואי בהקדם האפשרי, מאחר שדם בשתן עלול להיות סימן לגידול בדרכי השתן. מה כולל הבירור הרפואי? מדריך מקיף הופעת דם בשתן, הנקראת גם המטוריה (Hematuria), עשויה להתגלות בשני אופנים שונים:   המטוריה גלויה/ המטוריה מָקרוסקופית: מצב בו ניתן לראות את הדם בשתן עצמו, בעקבות שינוי הצבע של השתן לוורדרד, אדום או אפילו חום; או על ידי זיהוי קרישי דם בשתן.  המטוריה מיקרוסקופית: מצב בו התגלו כדוריות דם אדומות, במהלך בדיקת שתן במעבדה. במצב זה המטופל לא יזהה סימנים לדם בשתן עצמו. המטוריה גלויה היא בדרך כלל מצב שיביא את המטופל להיבדק, לעומת המטוריה מיקרוסקופית, אשר תתגלה ברוב המקרים באופן עקיף, באמצעות בדיקות שתן שנעשו עבור מטרה אחרת לחלוטין או בדיקות תקופתיות שגרתיות.   משמאל: המטוריה גלויה, מימין: המטוריה מיקרוסקופית. צילום: שאטרסטוק   מה עשויים להיות הגורמים להופעה של דם בשתן? הופעה של...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאלרגיה ליוד

רגישות לתרופות - תמונת המחשה
רגישות לתרופות בלוטת תריס (בלוטת המגן) ממוקמת בבסיס הצוואר ותפקידיה חשובים ורבים, הן בויסות חילוף החו...
ללמוד עוד על אלרגיה ליוד
צילום רחם לבירור פוריות-תמונה

צילום רחם היא בדיקת הדמיה הנעשית לבירור סיבת אי-פריון בגוף...

מאת: פרופ' פרחי...
26/10/2014
כל המיתוסים על צילום רחם-תמונה

צילום רחם מסייע באבחון הסיבה לאי כניסה להריון, אבל נשים...

מאת: פרופ'...
01/01/2017
טומוגרפיה ממוחשבת של הראש-תמונה

מדריך בדיקות רפואיות: טומוגרפיה ממוחשבת של הראש מסייעת...

מאת: ד"ר עמית...
02/06/2014
אורולוגיה-תמונה

כאן תוכלו לקרוא על בדיקות מאבחנות באורולוגיה ועל מיני...

מאת: כאן תוכלו...
18/01/2002
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת ERCP    - תמונה
בדיקת ERCP
מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת...
טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה - תמונה
טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה
איך עושים CT בית חזה, המשמש ל מה חשוב לומר...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאלרגיה ליוד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אלרגיה ליוד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הנני בת 73 שנה. נאלצת לעבור CT לבלב עם חומר ניגוד +סטרואידים בשל אלרגיה ליוד. בדיקת דם לאוראה 50, קראטינין תקין, קליום ונתריום תקינים, חומצה אורית תקינה וכן אלקלי פוספטזה.לפני כחודש סיימתי לקבל טיפול בכדורי זובירקס.שאלתי : האם מותר לבצע את הבדיקה עם סטרואידים וחומר ניגוד כשהאוראה בדם עלתה ל- 50.

סביר להניח שהאוראה עלתה בגלל צום ומצב של התייבשות קלה. כדאי לחזור על הבדיקה ללא צום נוזלים. במידה ותקין - אין מניעה. מצב של התייבשות יכול להעלות סיכון לפגיעה כלייתית על רקע חומר ניגוד ולכן חשוב לשתות הרבה טרם הבדיקה (עד לשעה שניתן)

שלום רב , ברצוני לדעת האם יתכן שאני אלרגיות לפירות ים: לפני מספר שנים אכלתי בחול מנה עם מגוון פירות ים ולאחר עשר דקות החלו כאבי בטן נוראיים. ממש הרגשתי שהבטן נקרעת לי. בחילות וגלי חום החלו ובנוסף חולשה חזקה. ממש הרגשתי שאני עומדת למות. מערכת הנשימה לא היתה מעורבת. לאחר כחצי שעה של התפתלויות שילשלתי והקאתי והכאבים החזקים חלפו. לא ידעתי בזמנו אם לשייך זאת לפירות הים משום שאכלתי בארץ מספר פעמים לפני כן. ידועה לי אלרגיה ליוד תוך ורידי (פריחה וגרד בעקבות הזרקת יוד לפני סי טי). חלפו שנים ולא נגעתי בפירות ים. לפני כשנתיים ניסיתי שוב לאכול בארץ והרגשתי בסדר גמור. יותר מאוחר בחול שוב כאבי בטן נוראיים וחולשה כללית . חשבתי שאולי קשור לרמות היוד ... טרי או קפוא... אולי לסוג פרי הים... אתמול והיום שוב אכלתי תערובת של פירות ים. הבטן התנפחה ומאד כאבה, לא מעבר לזה. האם יכול להיות שאני אלרגית ועלי להימנע? מדוע השוני בתגובה? למה לפעמים אני יכולה לאכול ולפעמים זה כרוך בכאבים? האם יש בארץ תבחיני עור לפירות ים? סליחה על האורך..

פירות ים זה שם כללי לצדפות סרטנים, שרימפסים ושאר יצורים חביבים, לכן תיאורטית ייתכן ואת אלרגית לאחד מהם אך לא בהכאח לאחר ולכן פעם זה כך ופעם זה אחרת פני לבדיקת אלרגיה יש בדיקות לפירות ים במרפאתנו

יש לי כאבים בצד משאל מאחורה בגב, בפניה לאורלוג, נשלחתי בגלל פרורי אבנים בכליות לפני 9 חודשים ב us, נשלחתי לct, נמצא מוקד היפודנסי בשמאל,קוטר 8ממ,שומני כנראה משוער aml, זה נעשה ללא חומר נגוד עקב אלרגיה ליוד, האם חומר ניגוד היה נותן הסבר מדויק יותר? האם mri, יתן תשובה מגדויקת יותר? מה הסיכוי שזה סרטני? איזה מעקב לעשות? נראה שהאבנים יצאו מהכליות.אבל יש לי כאב בצד כבר כמה שבועות האם יש קשר? או שזה לא קשור בכלל? מה ניתן לעשות לגמר ברור? תודה

CT היא בדיקת הבחירה לזיהוי אבנים ולכן אם לא נמצאו אבני כליה בבדיקה זו, יש לחפש אחר סיבה אחרת לכאב. אולי אורטופדי? האם אפשרות זו נבדקה? בנוגע לחשד לאנגיומיוליפומה? המראה של גידול זה, שהינו שפיר, לרוב אופייני. מדובר בממצא קטן יחסית ויתכן שלכן הקושי באיפיון שלו. כדאי לפנות לאורולוג עם הממצא כדי להחליט על המשך המעקב. לרוב כאשר יש ממצאים קטנים המעקב מתבצע באמצעות אולטרסאונד כעבור 3-6 חודשים.

שלום, לפני כשבועיים וחצי עברתי ביופסיית כליה בעקבות בצקות שהחלו להופיע לי בגוף חלבון גבוה בשתן (8.6 ליממה) ואלבומין נמוך בדם (1.5) ואובחנתי ב- Minimal Change Desease מזה כשבועיים אני נוטל פרדניזון 80 מ״ג ליום ומזה כשבוע קלקסן פעמיים ביום האם זה הגיוני שעבר שבועיים מתחילת הטיפול ורמת החלבון והאלבומין נותרו ללא שינוי? האם אין צורך בשינוי מרשם? משהו נוסף לפני כיומיים התחלתי ליטול גם פוסיד על מנת לגרום לבצקות להרגע ולהורדה במשקל אבל אני לא באמת מרגיש הבדל בתדירות הצורך שלי במתן שתן (נוטל 40 מ״ג ביום) האם לוקח זמן עד שהפוסיד משפיע על מתן שתן? או שפשוט המינון נמוך מדי??

ב- minimal change disease אכן ניתן לראות שיפור מהיר מאוד, לעיתים תוך ימים מהתחלת סטרואידים, אולם במקרים רבים השיפור הינו איטי בהרבה ונמשך שבועות ואף חודשים. קשה לצפות כיצד כל אחד יגיב ובאיזו מהירות. מציעה להתאזר בסבלנות, חוסר תגובה כעבור שבועיים זה סביר בהחלט ואין מקום לשנות את הגישה הטיפולית בשלב זה. בנוגע למתן השתן - מינון הפוסיד ההתחלתי הינו 40 מ"ג אך במידה ולא מספיק ניתן לעלות בהדרגה במינון עד לאפקט טיפולי. לעיתים הפוסיד אינו מספק ואז מוסיפים תרופות נוספות שהינן בעלות שפעה משתנת, אך פועלות במנגנונים אחרים. כדאי להתייעץ עם הנפרולוג שלך בנוגע לעליה במינון. בינתיים תוכל לעזור להפחתת הבצקות באמצעות הקפדה על תזונה דלת נתרן - להמנע ממזון מוכן, נקניקים, גבינות קשות ומלוחות וכו'. בהצלחה והחלמה מהירה.

תודה על תשובתך המפורטת, ברשותך מספר שאלות נוספות: התחלתי לשים לב שנוזלים יוצאים לי מאיזור הבטן סביב הטבור (איזור הזרקת הקלקסן משני צדדי הטבור לרוחבו) בהתחלה זה היה כמו מעין טיפות אבל ביומיים האחרונים זה ממש מגיע למצב שהחולצה שלי נרטבת בכל פעם שאני במצב ישיבה האם הגיוני שהקלקסן המוזרק פשוט בורח החוצה או שמה הבצקות כל כך חמורות שהנוזלים פשוט מחפשים לצאת? לאחר אישפוזי בבית החולים בטפסי השחרור ראיתי כי אני סובל מרגישות ליוד, (חשוב לי לציין אני בן 28 ללא מחלות רקע קודמות או אישפוזים לא נוטל תרופות ולא ביצעתי שום ניתוח או בדיקת CT אף פעם בחיי בדרך כלל בריא זהו האישפוז הראשון שלי) כאשר שאלתי את הרופאים והאחיות כיצד הגיעו לאבחנה הזו שאני סובל מרגישות ליוד היות ולא בדקו את זה עליי בכלל אף פעם ושאני בעצמי לא מודע למצב נתקלתי בתשובות לא מספקות ולאמחד משמעיות כגון ״אם זה רשום זה כנראה נכון״ ו- ״ לא היו רושמים את זה סתם״. השאלה שלי היא האם באמת יכולים להגיע לאבחנה כזו לגבי רגישות ליוד מבלי לבדוק את זה על הגוף שלי פיזית? האם לקחת את הנתון הזה ברצינות? איך אדע מה רמת הרגישות שלי ומה הם האיסורים שלי מבחינת צריכת מזון? אסור לי לאכול יותר דגים ואצות או פירות ים? היות שאף רופא לא באמת לקח את העניין ברצינות ובא להסביר לי מאיפה נובעת ההבחנה הנ״ל. על פי מה נקבע משך זמן חזרתי לפעילות מלאה (שגרת חיים רגילה כגון עבודה) בכל פעם ששאלתי את הרופאים הם דחו אותי עם תשובה בלתי מספקת של ״אל תחשוב על זה כרגע״ בכל זאת דורשים ממני תשובות לגבי מתי אני חוזר ואיני יודע מה לענות. המון תודה מראש על כל העזרה!

בנוגע לרגישות ליוד - כדאי לשאול את רופא המשפחה האם ידוע לו מנין האבחנה. באשר לשאר השאלות: אכן במצבים של עודף נוזלים יתכנו גם נוזלים בשכבה התת עורית ואז "נזילת מים" בעת דקירות. כיום ישנן תרופות אחרות שניתן לתת לדילול דם במקום קלקסן ולכן כדאי להביא זאת לתשומת לב הנפרולוג שלך שישקול האם יש מקום להחליף את הטיפול. גם אני לצערי לא אוכל לומר לך מתי תחזור לעבודה. כל עוד אין תגובה לטיפול, לא ניתן להעריך זאת. מניחה שכל עוד תהיה תחת מינון גבוה של סטרואידים תתקשה בעבודה סדירה בין היתר בשל תופעות הלוואי.