תלסמיה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תלסמיה

תלסמיה אינה מחלה אחת אלא שם כללי לקבוצה עצומה של הפרעות תורשתיות בייצור המוגלובין. ההמוגלובין הוא מרכיב חיוני בכדרויות האדומות המשמש להעברת חמצן לתאי הגוף מהריאות ולסילוק דו-תחמוצת-הפחמן מהתאים. ההמוגלובין מורכב מחלבון הנקרא גלובין ומאטום של ברזל שהוא המרכיב החשוב לקשירת... הגלובין בנוי מ-4 מולקולות של חלבון 2 צמדי שרשרות : בחיים העובריים עיקר ההמוגלובין הוא המוגלובין עוברי וזאת בגלל יכולתו של המוגלובין זה לקחת יותר חמצן מהשליה אל העובר שאין לו ריאות נושמות. לקראת הלידה עולה ייצור שרשרות וההמוגלובין משתנה בהדרגה להמוגלובין בוגר אשר מתאים יותר לחיים מחוץ לרחם. במקביל יורד ייצור שרשרות גמא. אזכיר שיש גם שרשרות גלובין דלתא ועוד סוגים של גלובינים עובריים מוקדמים שאין להם משמעות מעשית לאחר מכן.ההמוגלובין התקין לאחר החיים העובריים (כחצי שנה לאחר הלידה) מכיל כ- 95% המוגלובין A, כ- 3.5%-2 המוגלובין A2 וכ- 2% המוגלובין F.לכל מולקולת גלובין יש גן שאחראי לייצורה. תקלה או שינוי בגן תגרום להפרעה בייצור השרשרת שעליה מפקח אותו גן ולשינוי בהמוגלובין שיווצר בהמשך.4...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לתלסמיה

רגישות לקור - תמונת המחשה
רגישות לקור המחשבה על רופא שיניים מלחיצה אתכם? חבל לכם על הכסף? כדאי שתדעו: איתור בעיות שיניים בעוד...
קוצר נשימה במאמץ - תמונת המחשה
קוצר נשימה במאמץ מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) גורמת ליותר מ-3 מיליון מקרי תמותה בשנה ברחבי העולם. המ...
המוגלובין נמוך - תמונת המחשה
המוגלובין נמוך זיהוי מהיר של תמרורי אזהרה העלולים להעיד על מיאלומה נפוצה עשוי להציל חולים מנזקים בלתי...
עירוי דם - תמונת המחשה
עירוי דם שינוי בצבע הצואה לצבע שחור כהה, או צבע זפת, עשוי לנבוע מסיבות פשוטות דוגמת שינוי בהרגלי...
התעלפות - תמונת המחשה
התעלפות הורים ומורים, האם אתם יודעים מה חיוני לבדוק כדי למנוע פגיעה של ילדים? איזו עזרה ראשונה...
צהבת - תמונת המחשה
צהבת טיפול פורץ דרך מביא לריפוי מלא ביותר מ- 90% מחולי דלקת כבד מסוג הפטיטיס C. דווקא בימים...
ללמוד עוד על תלסמיה
אנמיה בראייה סינית - בדיקות דם ועוד-תמונה

איבחון וטיפול ברפואה סינית על פי בדיקות דם ומעבדה - איך...

מאת: צוות אתר...
20/10/2004
פענוח בדיקות דם ומעבדה-תמונה

קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן אומרות? מה זה...

מאת: ד"ר יעל הס
13/03/2003
אנמיה: לא רק חסר בברזל - כמה סוגי אנמיה ישנם?-תמונה

יש לפחות תשעה סוגים שונים של אנמיה, ולא פחות מזה סוגי...

מאת: רוני גוטליב
22/11/2012
הכל על: הטחול-תמונה

כשאנחנו ברחם אמנו, הטחול מייצר את כל כדוריות הדם שלנו. אחרי...

מאת: ד"ר אוולין...
07/01/2013
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת HbA1c - תמונה
בדיקת HbA1c
מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת HbA1c היא בדיקה...
פענוח בדיקות דם ומעבדה - תמונה
פענוח בדיקות דם ומעבדה
קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתלסמיה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תלסמיה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
27/05/2014 | 17:34 | מאת: מאיה
מתוך פורום לופוס

שלום. בת 34 ומתכננת הריון ראשון. ברקע: תלסמיה מינור,אנמיה וחסר ברזל. כמו כן שחפת ריאתית שטופלה. בממצאי מעבדה לפני כשנה התגלו ממצאים חיוביים ללופוס Ana DNA וכדומה וכן חשה בעייפות מוגברת,קשיי נשימה ובחשיפה לשמש אדמומיות מעטה בלחיים. במעקב ראומטולוגי נאמר לי כי הריון עלול לגרום להתלקחות הלופוס. נשלחתי לבדיקת קרישתיות היות והרופא מתלבט אם עלי לקבל מדללי דם טרם הכניסה להריון. אני חוששת מאד הן מקבלת טיפול זה הרי שידוע שהוא יכול לגרום לתופעות לוואי קשות ומסוכנות וכן חוששת מהתלקחות המחלה בהריון שלמיטב הבנתי יכולה חלילה לגרום לתסחיפים רעלת ולמוות לי ולעובר. אשמח להכוונה ולמידע היות ואני שוקלת את האופציה של לא להכנס להריון כלל בשל סיכונים אלו. תודה

הי. למרות ANA חיובי ואנטי DNA חיובי יחד עם התלונות שאת מפרטת- עדיין לא בהכרח מדובר לופוס. ישנו הבדל בין שיטות הבדיקה (למשל ELISA היא שיטה שאינה מדויקת לעומת שיטת קריטידיה) ולכן צריך לוודא שהבדיקות נעשו בצורה נכונה.כנ"ל לגבי נטיה לקרישיות יתר- יש בדיקות ספציפיות שצריך לבצע פעמיים בהפרש של 12 שבועות (אנטי קרדיוליפין, אנטי B2GPI ולופוס אנטיקואגולנט). בכל מקרה, זה נכון שכאשר ישנו חשד סביר ללופוס ו/או לקרישיות יתר יש לקחת בחשבון התלקחות של המחלה וסיבוכים בזמן ההריון וסביב הלידה. לסיכום, בשלב הראשון כדאי לוודא שאכן מדובר בחשדות סבירים למחלה ובמידה וכן יש להיות במעקב משולב של: גניקולוג מומחה להריון בסיכון מוגבר/ראומטולוג/המטולוג. מעקב צמוד והקפדה על הוראות הרופאים יאפשרו תהליך בטוח ומוצלח.

בן 65 .ללא מחלות רקע. לא מעשן.אין מחלות לב. לחץ דם 130-82. כולסטרול כללי 220. הטוב 53. LDL 160 טרגליצרידים 80. לא נוטל תרופות.עושה הליכה 5 פעמים בשבוע כשעה כל פעם.לפני 10 שנים עברתי כריתה רדיקאלית של הערמונית בגלל סרטן ממוקד. מצבי יציב .בבדיקות סוכר בצום בבוקר בסביבות -110-100.העמסת סוכר 75 גר סוכר לאחר שעתים 108 .יש לי טלסמיה קלה לכן המוגלובין מסוכרר 6.4 לדעת רופא המשפחה לא אמין בגלל הטלסמיה.רציתי לברר שומר על דיאטה דלת פחמימות אמי סבלה מסכרת דרגה 2.מה דעתך בנושא ומה ניתן לעשות האם לקחת כדור GLUGOPHAGE 850MG ??רופא המשפחה לא ממליץ לדעתו לשמור על דיאטה וספורט. תודה ויום נעים

אמיר שלום אני נוטה להסכים איתו אבל גם לקחת גלוקומין זו ממש לא טעות

בוקר טוב ביצעתי בדיקות דם ואלה התוצאות.ספירה דם המוגלובין 13.7. MCV75 MCHC31. MICRO 76% .MCH22.HBF0.4%.HBA2 2.5%. RBC6.11M\U ברזל 75. סוכר בצום 100.שעתים אחרי האוכל 118. המוגלובין מסוכרר 6.6%. מה המשמעות . האם מדובר בסכרת. לדעת רופא המשפחה לא מדובר בסכרת בגלל טלסמיה קלה ההמוגלובים המסוכרר לא תקין.

ייתכן והוא צודק, יש להשלים מדידות סוכר

יש לי תלסמיה, וההמגלובין שלי יורד בקצב קבוע של 0.2 לשבוע כרגע, התחלתי את ההריון עם המוגלובין של 11.4 וכרגע בשבוע 21 אני על 9.1 אני במעקב אצל המוטולוג שאומר שכרגע אין מה לעשות ואני עושה בדיקות דם כל שבוע ושותה חומצה פולית ופרנטאל. ההמוטולוג הזכיר בעבר שירידה לרמה של 8 מצריכה עירוי דם, האם זה נהוג במהלך הריון? האם מוכרים לכם מצבים כאלה בהריון? מה בדרך כלל עושים? והאם המוגלובין נמוך בעוד הברזל והפריטין תקינים עלולים להזיק לעובר? אודה לתשובתכם . נטלי.

בוודאי שיש מצבים כאלו בהריון. איזו טלסמיה יש לך? לגבי מנות הדם - זה מצריך שיקול דעת כי הדם לא מחזיק מעמד. ורצוי להמנע מעירויים חוזרים. תלוי כמה המוגלובין יש לך.

תלסמיה מינור והמוגלובין 9.1 כרגע באיזה שלב עושים עירוי ולמה רצוי להימנע מעירויים חוזרים? תודה מראש על המענה

בדרכ מתחת ל 8 אבל לאו דווקא. אם אין לך קליניקה ואת מקבלת מספקי ברזל (שווה לוודא זאת ) אפשר גם להמתין. נמנעים מעיריים חוזרים כדי למנוע תגובה לדם וכן למנוע היווצרות נוגדנים שעלולים בהמשך להגיב עם כדוריות הדם של עוברייך בעתיד.

סליחה על הבורות שאלה אחרונה- מספקי ברזל את מתכוונת לתוספים כמו פרנטאל? תודה שוב ומה הכוונה לקליניקה

בפרנטל יש מעט ברזל , בד"כ עדיף לקחת כדור ברזל בנוסף. קליניקה הכוונה לעייפות סחרחורת חיוורון דופק מהיר וכד. סמני אנמיה.