תלסמיה מיינור: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתלסמיה מיינור?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תלסמיה מיינור: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
27/05/2014 | 17:34 | מאת: מאיה
מתוך פורום לופוס

שלום. בת 34 ומתכננת הריון ראשון. ברקע: תלסמיה מינור,אנמיה וחסר ברזל. כמו כן שחפת ריאתית שטופלה. בממצאי מעבדה לפני כשנה התגלו ממצאים חיוביים ללופוס Ana DNA וכדומה וכן חשה בעייפות מוגברת,קשיי נשימה ובחשיפה לשמש אדמומיות מעטה בלחיים. במעקב ראומטולוגי נאמר לי כי הריון עלול לגרום להתלקחות הלופוס. נשלחתי לבדיקת קרישתיות היות והרופא מתלבט אם עלי לקבל מדללי דם טרם הכניסה להריון. אני חוששת מאד הן מקבלת טיפול זה הרי שידוע שהוא יכול לגרום לתופעות לוואי קשות ומסוכנות וכן חוששת מהתלקחות המחלה בהריון שלמיטב הבנתי יכולה חלילה לגרום לתסחיפים רעלת ולמוות לי ולעובר. אשמח להכוונה ולמידע היות ואני שוקלת את האופציה של לא להכנס להריון כלל בשל סיכונים אלו. תודה

הי. למרות ANA חיובי ואנטי DNA חיובי יחד עם התלונות שאת מפרטת- עדיין לא בהכרח מדובר לופוס. ישנו הבדל בין שיטות הבדיקה (למשל ELISA היא שיטה שאינה מדויקת לעומת שיטת קריטידיה) ולכן צריך לוודא שהבדיקות נעשו בצורה נכונה.כנ"ל לגבי נטיה לקרישיות יתר- יש בדיקות ספציפיות שצריך לבצע פעמיים בהפרש של 12 שבועות (אנטי קרדיוליפין, אנטי B2GPI ולופוס אנטיקואגולנט). בכל מקרה, זה נכון שכאשר ישנו חשד סביר ללופוס ו/או לקרישיות יתר יש לקחת בחשבון התלקחות של המחלה וסיבוכים בזמן ההריון וסביב הלידה. לסיכום, בשלב הראשון כדאי לוודא שאכן מדובר בחשדות סבירים למחלה ובמידה וכן יש להיות במעקב משולב של: גניקולוג מומחה להריון בסיכון מוגבר/ראומטולוג/המטולוג. מעקב צמוד והקפדה על הוראות הרופאים יאפשרו תהליך בטוח ומוצלח.

שלום. בת 40 ברקע תלסמיה מינור ואנמיה המוליטית(רטוקליצים גבוהים) האם מותר לקבל את חיסון הקורונה או שהאספקט הזה לא נבדק ויכול להגרם הרס מסיבי יותר של כדוריות דם?.

אין מניעה מחיסון לקורונה במטופלים עם טלסמיה או אנמיה המוליטית.

יש לי תלסמיה, וההמגלובין שלי יורד בקצב קבוע של 0.2 לשבוע כרגע, התחלתי את ההריון עם המוגלובין של 11.4 וכרגע בשבוע 21 אני על 9.1 אני במעקב אצל המוטולוג שאומר שכרגע אין מה לעשות ואני עושה בדיקות דם כל שבוע ושותה חומצה פולית ופרנטאל. ההמוטולוג הזכיר בעבר שירידה לרמה של 8 מצריכה עירוי דם, האם זה נהוג במהלך הריון? האם מוכרים לכם מצבים כאלה בהריון? מה בדרך כלל עושים? והאם המוגלובין נמוך בעוד הברזל והפריטין תקינים עלולים להזיק לעובר? אודה לתשובתכם . נטלי.

בוודאי שיש מצבים כאלו בהריון. איזו טלסמיה יש לך? לגבי מנות הדם - זה מצריך שיקול דעת כי הדם לא מחזיק מעמד. ורצוי להמנע מעירויים חוזרים. תלוי כמה המוגלובין יש לך.

תלסמיה מינור והמוגלובין 9.1 כרגע באיזה שלב עושים עירוי ולמה רצוי להימנע מעירויים חוזרים? תודה מראש על המענה

בדרכ מתחת ל 8 אבל לאו דווקא. אם אין לך קליניקה ואת מקבלת מספקי ברזל (שווה לוודא זאת ) אפשר גם להמתין. נמנעים מעיריים חוזרים כדי למנוע תגובה לדם וכן למנוע היווצרות נוגדנים שעלולים בהמשך להגיב עם כדוריות הדם של עוברייך בעתיד.

סליחה על הבורות שאלה אחרונה- מספקי ברזל את מתכוונת לתוספים כמו פרנטאל? תודה שוב ומה הכוונה לקליניקה

בפרנטל יש מעט ברזל , בד"כ עדיף לקחת כדור ברזל בנוסף. קליניקה הכוונה לעייפות סחרחורת חיוורון דופק מהיר וכד. סמני אנמיה.

שלום אני בשבוע 30 להריון ברקע תלסמיה מינור, אנמיה והמוליזה.זה מתבטא בהמוגלובין נמוך, הפטולגלובין גבוה, רטיקוליציטים גבוהים, LDH גבוה כמו כן עקב ההמוליזה עליה בתפקודי כבד ALT בילרובין האם במצב כזה מותר להתחסן לשעלת בהריון? רופא הנשים והמוטולוג לא ידעו לתת תשובה תודה רבה

שלום אין מניעה להתחסן לשעלת בהריון (או בכלל) בשל תלסמיה. בברכה

תודה. גם אם התלסמיה גורמת להמוליזה ועליה בתפקודי כבד?

עדי שלום, לא ידוע על השראת התקף תלסמיה ע"י שפעת. ולהיפך, חולים כרוניים, כגון בתלסמיה, נמצאים בקבוצת סיכון לסיבוכי השפעת, ולכן מומלץ להתחסן. בברכה,