השתלת מח עצם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

יתכן שניתן לטפל בחולי קורונה קשים באמצעות CBD?

האם נמצאה תרופת הפלאים שמונעת תמותה בחולי קורונה קשים? מחקר חדש שבוצע בבית החולים בילינסון, מפיח תקווה בקרב אוכלוסיות בסיכון מאז שהנגיף הידוע לשמצה בא לעולם ושינה את חיינו מן הקצה אל הקצה, קבוצות מחקר בכל רחבי העולם עושות לילות כימים במטרה למצוא מזור למחלת ה-COVID19 ולסיבוכיה השונים. בין השאר בוצעו לא מעט ניסיונות לבחון את היכולת לטפל במחלה באמצעות מרכיבים שונים של צמח הקנביס. מנגד, בוצעו מחקרים במטרה לבחון את השפעות המחלה והסיכון לתחלואה חמורה בקרב ציבור מעשני הקנביס. אחד המחקרים המרתקים ביותר והעדכניים ביותר, בוצע בבית החולים בילינסון בתחילת השנה הנוכחית וממצאיו פורסמו בתחילת חודש מרץ. במחקר לקחו חלק 11 חולי קורונה שנמצאו במצב קריטי. שמונה מהם, שוחררו לביתם תוך שבוע עד חודש בלבד מתחילת הטיפול בשמן שהכיל CBD. מדוע הוחלט לנסות לטפל בחולים הקשים דווקא באמצעות CBD? הבחירה בשמן המכיל CBD, לא הייתה מקרית...
ללמוד עוד על השתלת מח עצם
חצבת: למה הורים לא מחסנים?-תמונה

לא רק בדיסנילנד: גם בישראל פורצות לפרקים מחלות שכמעט שכחנו...

מאת: יאנה...
04/02/2015
28 בפברואר 2021: יום המחלות הנדירות-תמונה

יש מחלות נדירות איתן נולדים, ויש מחלות המתפתחות עם זמן. יש...

מאת: מערכת זאפ...
28/02/2021
בהלת החצבת: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

מחלת החצבת חזרה לאחרונה לכותרות ולמודעות של כולנו, בעיקר...

מאת: ד"ר יסמין...
18/11/2018
פענוח בדיקות דם ומעבדה-תמונה

קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן אומרות? מה זה...

מאת: ד"ר יעל הס
13/03/2003
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת סיווג עצמות - תמונה
בדיקת סיווג עצמות
מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת דם לסיווג רקמות...
פענוח בדיקות דם ומעבדה - תמונה
פענוח בדיקות דם ומעבדה
קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלת מח עצם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלת מח עצם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי אהי בן 75 חלה בלוקמיה aml. עבר השתלת מח עצם מאחיו (התאים לו 100%) לפני חודשיים בערך. אתמול בוצעה בדיקת מח עצם ובתוצאה כתוב: PCR, Oncogenes, PB Microsatelitelites-follow up, PB Mixed chimerism 92%donor קראתי קצת באינטרנט מה הפירוש....אבל אני לא מצליחה להבין איך יודעים ומתי? אם ההשתלה התליחה אומשיש עדיין סרטן בגוף???

אין מספיק מידע בשאלה (כמו האם מדובר בבדיקת מח עצם ראשונה שבוצעה לאחר ההשתלה ומה סטטוס המחלה בבדיקת מורפולוגיה ופקס). יחד עם זאת, כדאי להבהיר שבדיקת הכימריזם בודקת את אחוז תאי התורם ואת אחוז תאי המקבל. במקרה זה יש 92% תאי תורם. תשובה זו יכולה להיות תקינה, בהתחשב בעובדה שפרוטוקול הטיפול לפני ההשתלה היה פרוטוקול מופחת מינון (REDUCED INTENSITY) בברכת בריאות.

מה עוד ניתן לעשות? לדברי הרופאים המחלה ממשיכה להתפתח ללוקמיה. כעת אחוז הבלסטים 17%.

ההחלטה על טיפול מורכבת. ואין אופציות רבות. באופן עקרוני במידה והרקע הרפואי מאפשר זאת יש לשקול השתלת מח עצם מתורם, אך יש לזכור כי מדובר בטיפול אינטנסיבי וקשה ולא כל מטופל מתאים לכך. במידה ויש התקדמות ללויקמיה יש אופציה לטיפול בתכשיר וונטוקלקס בשילוב עם תכשיר מהקבוצה של וידזה.

תודה רבה! בנוסף רציתי לשאול לגבי דימומים תת-עוריים אצל חולים כאלו (ממחסור בטסיות), וכן לגבי קשיי קרישה בפצע מדמם - האם בכל מקרה של פציעה קטנה יש לרוץ לבית חולים כדי לקבל טסיות/מנת דם? או שיש דרך לעזור לחולים כאלו בבית? עד כמה ניתן לעזור להם באמצעות חבישה ומתן כדור הקסאקפרון (Tranexamic Acid)

במידה ויש דימום משמעותי וערכי הטסיות נמוכים באופן משמעותי, כדאי לקבל טסיות בדחיפות. קשה לענות תשובה סציפית יותר מבלי להכיר את המקרה.

בעלי עבר השתלת מוח עצם מאח שלו יש לו AML חודש לאחר ההשתלה יש קליטה מלאה אפיון 0.5% וה npm1 0.038 .. שלושה חודשים אחרי ההשתלה בדיקת לשד אפיון תקין וה npm1 עלה ל 0.111 האם יש סיכויי שהמחה תחזור ומה הסיבה לכך???

NPM1 הוא מדד רגיש מאוד לשרידי מחלה. עליית הרמה שלו מחשידה לכך שצריך להטות את שיווי המשקל לטובת פעילות השתל ושהלויקמיה עדיין לא נשלטת בצורה מיטבית. אין מספיק נתונים לגבי תפקוד השתל, ספירת הדם ודרגת GVHD כדי לייעץ מעבר לכך בברכת בריאות

אין סימני GVHD ספירה יציבה לויקוצים 3.43 צקלוספרין מקבל 125 בבוקר ו 100 בערב ורמה שלו סביב 150 אם האפיון תקין עדיין אין תשובה של ביופסיה זה יכול להדאיג?

לא חושב שנכון לייעץ כך. צריך לראות את כל התמונה הקלינית. אני בטוח שהרופא המטפל עם קבלת תשובת הביופסיה יוכל להנחות אתכם לגבי הטיפול

שלום ד"ר. אבי אובחן לפני חודשיים בלוקמיה AML. הוא קיבל שני טיפולים כמוטרפים ואין מחלה במח העצם. הרופא שלו אמר לו שלמרות שהלוקמיה שלו מסוכנת לא עושים בגילו השתלת מח עצם. שכחתי להזכיר שהוא בן 71.

ההחלטה של ביצוע השתלה נגזרת משלושה גורמים - החולה, המחלה והתורם. אם כל שלושת הגורמים מכוונים להשתלה, אנחנו מבצעים השתלה. אם לא כולם מכוונים להשתלה - אז אנחנו מתלבטים. כפי שציינת המחלה של אביך מכוונת לצורך להשתלה. השאלה היא האם יש תורם מתאים בהתאמה מלאה. במידה ויש, ולאביך אין מחלות כרוניות משמעותיות, לרב הרופא יתמוך בהשתלה. לגיל כשלעצמו, אין השפעה משמעותית על ההחלטה ללכת להשתלה. למחלות הרקע (כגון מחלת לב, מחלה ריאות וכו) יש השפעה והן לעיתים גורמות לכך שאיננו תומכים בהשתלה. בברכת בריאות