פורום לופוס

מחלת הזאבת (לופוס, SLE) הינה מחלה אוטואימונית בה ויסות המערכת החיסונית משתבש. בדומה למחלות אוטואימוניות אחרות, במהלך מחלת הלופוס הגוף מייצר נוגדנים עצמיים העלולים לתקוף רקמות שונות בגוף ולהוביל לתהליך דלקתי מקומי. במסגרת פורום לופוס, יענו ד"ר דפנה פארן וד"ר יונתן וולמן, על שאלות בנושאים שונים כולל: אבחון מחלת הזאבת, טיפולים למגוון ההסתמנויות המאפיינות מחלה זו, תכנון הריון אפשרי ומעקב בעת הריון ולאחר לידה. .
288 הודעות
280 תשובות מומחה

מנהלי פורום לופוס

המענה בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ולפגישת ייעוץ אישית בינך לבין הרופא המטפל.
14/04/2021 | 14:26 | מאת: גיא

ממש מוטרד יודע שזה רק פורום אפשר אבל הכוונה כי כבר חודשים ככה !! תיאור מקרה: לפני חודשיים התחילו כאבי גב קמתי בבוקר עם הגב כולו כאילו קשוח וכואב לתנועה בצורה קיצונית,עשו לי בדיקות שתן תקינות,בדיקות דם כימיה וספירה תקינות,תפקודי כליות תקינות,שקיעת דם תקינה וCRP תקין וגם חלבןן C תקין,גורם ראומטידי תקין קטן מ10 ANA שלילי NA TITER חיובי>=1:160 ו- ו-NA PATTERN Homogeneous, כול השאר תקין קטן מ-0.2 ANTINUCLEAR Ab_(ANA) Negative ועוד שהכול תקין. עשיתי MRI עמוד שדרה מותני וגבי נמצא בלט דיסק מרכזי בחוליות D5 ו-6. רואמטולוג בדק אותי ולא מצא חשד למחלה אוטיאומניות. ישלי אורתופד עמוד שדרה שבוע הבא...אבל למי עוד עלי לגשת..והאם יש סיכוי שיש לי דלקת חוליות מקשחת או זאבת כי נוגדן אחד יצא חיובי...ומעבר לזה כואב לי הגב במשך חודשיים במיוחד בקימה משינה אבל גם במשך היוםם וואולי אפילו תחושה לא נעימה באגן בחלק הלטרלי ובכתפיים...מה קורה איתי?תמיד הייתי בריא

08/04/2021 | 23:51 | מאת: גיא

הייתי באבחון אצל פרופסור לראומטולוגיה מנהל 1 המחלקות של בית חולים בארץ..הוא עשה אבחון פיזי,והסביר שלפי דעתו ana כללי יצא שלילי,ואחד הנוגדן Homogeneous לא מעיד על מחלת לופוס או ראומטולוגית אחרית. השאלה שלי וחלילה לא מחוצפה עד כמה אני יכול ללכת לישון שקט בלילה שכאבי הגב שלי הם משהו מכני כדבריו.... 13:09 08/04/21 בעקבות כאבי גב במשך כמעט חודשיים עשיתי בדיקות דם הכול יצא תקין מלבד זה אומר? NA TITER חיובי>=1:160 ו-NA PATTERN Homogeneous SMOOTH MUSCLE Ab שלילי DNA (ds) Ab <1 ANTINUCLEAR Ab_(ANA) Negative הערות והסבר ANTI-MYELOPEROXIDASE <0.2 ANTI PROTEINASE 3 0.2 AI 0.0 סמן - ערך תקין 0.2 0.9 ANTICENTROMERE Ab <0.2 ANA TITER חיובי>=1:160 SSA <0.2 SSB <0.2 ANA PATTERN Homogeneous Sm (anti Smith Ab) <0.2 RNP <0.2 Scl-70 Ab <0.2 Anti Jo-1 Ab <0.2 CHROMATIN <0.2 RIBOSOMAL P Ab <0.2 SSA-52 <0.2 SSA-60 <0.2 SmRNP <0.2 RNP 68 <0.2 RNP

10/04/2021 | 12:37 | מאת: המשך

אני פשוט עם כאבי גב חודשיים רופא המשפחה נתן לי הפנייה לכול מיני בדיקות דם ..שקיעת דם יצא תקין,crp תקין c3 תקין c4 תקין ,גורם ראומטידי קטן מ10. בהמשך היו את הבדיקות שתיצרפתי למעלה תקינות חוץ מana 1.60 והומנגוס הזה. בבדיקה אצל פרופסור סלובודין ,לא מצא סיבה למחלה רואמטידית,אבל אין סיכוי שיש לי נכון?

לא נראה שיש קשר בין כאבי גב לANA חיובי. כל אחד דורש ברור נפרד - כאבי גב עם הדמיה מכוונת (MRI?) וANA ברמות נמוכות כפי שצוינו שכיחות באוכלוסיה בריאה. כל שאר הבדיקות תקינות. יכול להיות שרק צריך מעקב בלי לתת כותרת של מחלה.

02/04/2021 | 17:41 | מאת: דנה

שלום רב, אמא שלי בת 82 סובלת שנים מכאבים מפוזרים בכל הגוף .לחלק מכאבים יש הסבר כמו כונדרוקלצינוזיס בברכיים ,אוסטאוארטריטיס בירך ועוד ... בנוסף סובלת מעייפות קיצונית לא מוסברת. ומאנמיה נורמוציטית שתי הסימפטומים הנ"ל בנוסף לכאבים גרמו לרופא האחרון שביקרתי לחשוב על לופוס. תוצאות anti dna במהלך שלוש שנים פי שתיים מהנורמה: 2015 - 18 2017 - 26 2019- 28 Antinuclear AB positive הבדיקות בוצעו במכשיר bioplex ראומטולוג אחד לא התייחס ללופוס והמליץ על התרופה קולכיצין שהופסקה עקב ת.לוואי הראומטולוג האחרון קבע שאמא סובלת מלופוס ונתן לה דקסמטזון שהופסק עקב עליה חדה בלחץ הדם . אנא התייחסותך ? האם לפי הבדיקות מדובר בלופוס ? והאם קיימת תרופה נוספת עם פחות תופעות לוואי? המון תודה !

הי, לא ניתן לקבוע לופוס מהמתונים מהטעמים הבאים: - בדיקות הדם האימוניות שציינת בוצעו בשיטה לא אמינה (ביופלקס) ואפשר לאמת אותן עם בדיקה נוספת (IF או קריטידיה). - אבחנה של לופוס מתבססת לא רק על בדיקות דם אלא על מכלול סימפטומים, ממצאים בבדיקה גופנית ומנעד רחב של בדיקות מעבדה. הבדיקות שהוזכרו דלות מאוד כדי לקבוע על בסיסם אבחנה כזו. - ניתן לעבור הערכה ראומטולוגית קלינית מסודרת, ובינתיים להתמקד בטיפול בכאב שמותאם לגיל המטופלת.

דר יקר.פונה עקב .נימול וצליעה וכאבי קרסול מזה שנה,מאז החלמה מקורונה מזה חודשים שריפה נימול זרמים מטורפים וכאבי תופת בקרסולים וברגלים קושי עצום בהליכה צליעה, בבדיקת קרישיות יצא בדיקת נוגדי כרדיוליפין igmחיובי.האם יש קשר?מה זה אומר?למי םונים?

שלום רב, תלונה כזו דורשת הערכה של נוירולוג ובדיקת EMG. יכולה להיות סיבה אורטופדית (מעמוד השדרה למשל) או חלק ממחלה אוטואימונית (נשמע פחות סביר). בהקשר הזה, יתכן והנוגדן החיובי רלוונטי, אולם צריך לראות את התמונה המלאה, קרי, את כל פאנל הנוגדנים, וגם להתחשב בערך שלהם (נמוך/גבולי או חיובי חזק) וכמובן, לא פחות חשוב, בדיקה גופנית מקיפה, אנמנזה ועוד. בקיצור, ממליץ לפנות להערכה ראומטולוגית מסודרת. בהצלחה!

תודה לך על מענה סבלני ומפורט.הסבל מהנרופתיה היה קיים בשנים האחרונות אבל במינון נמוך וכנראה עקב היותי סוכרתית למרות שאני על כדורים ללא זריקות מאוזנת .אבל מאז הקורונה זה הוכפל פי כמה וכמה.והסבל נהיה נורא ואיום ומדיר שינה מעיני ועם תוצאה חיובית בבדיקת קרישיות דאגתי ולען כתבתי לדר. ,נעשו אכן בדיקות קרישיות נוספות .לברור אם קיים רכיב אוטואימוני אבל פרט לתוצאה של נוגדני כלורופרין img חיובי על היתר כתובה התוצאה המוזרה "דם קרוש!"הרופאה תהיה רק בראשון הבא,אז לא ברור מה אומרת תוצאה כזו....כהמלצתך אערוך בדיקת emg.וקבעתי תור לראומטולוג.ואם כבר אז לבסט אליך אבל היה פנוי תור רק ביוני. .תודה בנתיים על העזרה וההכוונה.כאן באתר.

שלום, אני חולת לופוס שנים רבות, ללא שום לעוץ לוואי, מלבד.., השתלת כלייה בערבות המחלה. האם אפשרי מבחינתי לעבור הסרת שיער בלייזר בבית השחי?

28/02/2021 | 22:53 | מאת: כפיר

שלום רב, היום הייתי אצל רופאת עור בקשר לפריחה שיש לי כמה שנים (בא והולך) באיזור האף והיא המליצה לעשות בדיקת דם כדי לשלול זאבת. אעשה את הבדיקה בקרוב, אך מהסתכלות באתר הקופה ראיתי שביצעתי את הבדיקה הזו 4 פעמים בשלוש שנים האחרונות והתוצאות היו די זהות בכל הפעמים. מה שמטריד אותי זה rnp וrnp a עם ערכים גבוהים מהנורמה (2.1) וכן ANTINUCLEAR Ab_(ANA) שיצא חיובי (Positive by Bioplex). יש לי 2 שאלות- 1. האם יש חשד סביר ללופוס? 2. מה ההבדל בין ANTINUCLEAR Ab_(ANA) לבין ANA PATTERN/TITER? לא הצלחתי למצוא על ההבדל ביניהם ברשת (אני בקופ״ח כללית). תודה רבה!

03/03/2021 | 12:08 | מאת: כפיר

שכחתי להוסיף שהana pattern/titer יצאו שליליות בכל הפעמים בעוד שהבדיקה של ביופלקס יצאה חיובית.

הי, בדיקת ANA נעשית בשלב ראשון בשיטה שנקראת ELISA שנחשבת שיטה פחות אמינה. אם היא יוצאת חיובית, אוטומאטית הבדיקה נבדקת שוב, הפעם בשיטה אמינה יותר- IF- וכאן יצאה תוצאת שלילית. כך שבסיכומו של ענין, ANA שלך תקין. אם ANA שלילי, הסיכוי ללופוס נמוך עד לא קיים, אולם צריך לעבור בקפדנות על התיק הרפואי כדי לקבוע סופית.

14/03/2021 | 15:12 | מאת: כפיר

תודה רבה רבה על תגובתך! בבדיקות הדם האחרונות שלי אני רואה ערכים גבוהים מהנורמה לrnp וrnp a של 2.1. מה זה אומר? האם זה נחשב שהrnp חיובי? בנוסף, מה הן בדיקות הrnp האחרות (rnp 68, smRNP)? באתר של הכללית אין הסבר בכלל על הערכים הללו ועל ההבדלים ביניהם לצערי, ולא הצלחתי למצוא ברשת. תודה על העזרה!

22/02/2021 | 11:00 | מאת: ניסים

היי שאלה לגבי בדיקת הדם עם אם תקינות .בבקשה LgG Anti Cardiolipin 4.7 Anti Cardiolipinan lgm 0.8 AB2 glycoprotei lg2 7.8 AB2 glycoprotei lgm רציתי לדעת עם בדיקות הדם שעשיתי תקינות הבנתי שזה שונה מקופה לקופה אשמח לתשובה זה בדיקה שעשיתי לפני יותר מחצי שנה

עושה רושם שהתוצאות תקינות (למיטב הבנתי, בגלל שכתוב בעברית ואנגלית מעורבבים, לא יצא ברור)

20/02/2021 | 21:04 | מאת: מאי

האם יש מניעה להתייחס בהריון עם לופוס וaplaa לא פעיל? נוטלת פלקויניל, קלקסן בהריון ואספירין בהריון

20/02/2021 | 21:07 | מאת: מאי

תיקון לשאלה, האם יש בעיה להתחסן לאור התיאור שפירטתי בפנייה המקורית?

בת 41 בריאה בדרך כלל. הופניתי לבדיקה אימונולוגית בגלל ערכים חורגים בספירת הדם (רצב). תוצאות אימונולוגית מצורפות גם כן. האם יש להסיק מכך שישנה מחלה אוטואימונית ? זאבת?

16/02/2021 | 16:25 | מאת: דנה

לפני 20 שנה היה לופוס רדום וובדיקות זה לא היה מכוון לזאבת. לפני 4 חודשים חליתי בקורונה ובבדיקות יצא חיובי. רציתי לברר אם לופוס חזר?

16/02/2021 | 16:28 | מאת: דנה

רציתי לברר לגבי בדיקות דם

שלום רב, ראיתי ANA חיובי 1:160 ואנטי RO חיובי חלש. אבחנה של לופוס לא מבוססת רק על בדיקות דם אלא על מכלול פרמטרים, קלינים ומעבדתיים. לא ניתן לקבוע על סמך מה ששלחת אם יש או אין התלקחות. התשובה טמונה בדינמיקה שיש בבדיקות מעבדה, לא רק אימונולוגיה, וכן בממצאים נוספים חשובים כמו בדיקה גופנית. לסיכום, צריך לפנות לראומטולוג המטפל להערכה. בהצלחה

14/02/2021 | 16:35 | מאת: נ.א

אני חולה מאובחן לופוס מטופל בפרדיזון 5m'g האם אני יכול להתחסן אגב בדיקות הדם האחרונות בסדר גמור

ההחלטה על חיסון לקורונה מבוססת על כמה מדדים- גורמי הסיכון של המטופל (למשל מחלות רקע, גיל), מחלת הבסיס ומידת פעילותה (למשל, האם לופוס פעיל או לא) וחשיפה של המטופל לסביבה (למשל במסגרת עבודה או משפחה). בהתחשב כל הפרמטרים הללו, הרופא המטפל יחד עם המטופל עצמו צריכים לדון על סיכון מול תועלת ובהתאם לקבל החלטה. באופן כללי, המגמה היא כמו באוכלוסיה הכללית ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, לחסן את כולם מעל גיל 16.

27/01/2021 | 23:23 | מאת: שואלת

4 שנים אחרונות לאחר קריש דם אובחנתי באפלה נוטלת מדללי דם.לאחרונה אנטי dna החל לעלות (22). Ana תמיד 1:160.משלים תקינים. האים הכיוון לופוס ודאי לאור הבדיקות? אין לי סמפטומים קליניים כלל האים יופיעו בהכרח בעתיד לאור בדיקות הדם? תודה מראש

הי, בכ-20 אחוז מAPLA חיובי יש לופוס, ולכן אם ANA חיובי צריך לחשוב על אפשרות זו. האבחנה של לופוס לא נקבעת רק על סמך ANA אלא מכלול קריטריונים, מעבדתיים (לא מעטים) וקלינים. לכן לא ניתן על סמך הנתון ששלחת שזה וודאי, אלא לעבור הערכה ראומטולוגית מקיפה ומסודרת. בהצלחה!

19/01/2021 | 22:11 | מאת: שרון

שלום, אני חולת לופוס בת 38, המחלה יציבה שנים רבות (חולה מגיל 19). נוטלת 400 מ"ג פלקווניל ו- 5 מ"ג פרדניזון. לצערי נדבקתי בקורונה, מרגישה מצוין, רק אובדן חלקי של חוש הריח והטעם. עפ"י רופאת המשפחה שלי, תוך 10 ימים אוכל לצאת מהבידוד וזאת במידה ולא תהיה החמרה בתסמינים. משיחה עם הראומטולוג שלי, נאמר לי שאני צריכה לפחות בדיקת קורונה שלילית אחת טרם השחרור. באתר של משרד הבריאות מצוין כי רק חולים בעלי דיכוי חיסוני קשה צריכים בדיקות שליליות נוספות. אני מבולבלת ובעיקר רוצה לצאת בהקדם מהבידוד... האם תוכל להתייחס למשך הבידוד הנדרש? בברכה, שרון

20/01/2021 | 07:19 | מאת: תגובה

נכון שהדיכוי החיסוני שלך עם פלקווניל ומעט פרדניזון אינו קשה, אבל צריך לפעול לפי הנחיות משרד הבריאות והיחיד שיכול להגיש ערעור זה הרופא המטפל שלך. תבקשי מרופאת המשפחה שתפנה לגוף המתאים בקופ"ח

13/01/2021 | 20:25 | מאת: שיר

לפני 4 שנים הרופא נתן לי בטעות לבצע בדיקת ana למרבה הצער הבדיקה יצאה עם ערכים גבוהים התחילו לעשות לי בירור כל הבדיקות תקינות למעט ה ana הראומוולוג אמר שאין לי זאבת ומאז אני במעקב ה dna ab רק עולה כל הזמן זה מכניס אותי לחרדות מה הסיבה לתוצאות הבדיקה איל אםשר להפטר מהנוגדנים האם אני עלולה לחלות במחלה אוטוטימונית? אני בת 57

אבחנה של לופוס מבוססת על קריטריונים קלינים, ולא רק מעבדתיים. כלומר, ANA ואפילו אנטי DNA בפני עצמם, לא מספקים כדי לקבוע שיש לופוס, אולם בהחלט דורשים מעקב. הקריטריונים הקלינים מורכבים וכוללים בעיות בעור, במפרקים, בריריות ועוד. גם בדיקות המעבדה כוללות עוד הרבה בדיקות שלא הזכרת. המטרה בתגובה שלי לשאלתך, היא לתת תמונה כללית, לא יכול להתייחס יותר מזה למקרה הספציפי שלך.

30/12/2020 | 08:41 | מאת: אורית

שלום וברכה, בת 34, החלמתי מקורונה לפני כשלושה חודשים, המחלה עברה ללא סיבוכים, אך עם ההחלמה החלו מספר תופעות שהולכות ומחריפות. פריחה מופשטת בחלקים שונים של הגוף (בטן, גב, חזה, ירכיים ןעוד) כשבכל פעם התלקחות מקומית של פצעים זיהומיים. בנוסף, בשלושת השבועות האחרונים נוספו תופעות ההולכות ומחריפות: נימול בגפיים, כאבים, עיקצוצים וחוסר תחושה. כאבי פרקים ההולכים ובאים. נשירת שיער ניכרת, חוסר שליטה בעין ימין (קפיצות, כאבים), וטשטוש בראיה, כאבי ראש חריגים ומשונים, ובאופן כללי הרגשה של ג׳לי במח וחוסר יכולת להתרכז. זהו בערך. (כאילו, יש עוד כמה, אבל נראה לי שהעיקרון הובן :)) נשלחתי למספר בדיקות. mri מח תקין. בבדיקות דם נמצאה היפרקלמיה קלה. כעת, התקבלו תוצאות בדיקות הקרישיות: PROTEIN C ACTIVITY 166.2 % LAC RVVT RATIO 1.31 Ratio DNA (ds) Ab Borderline 8.0 ANA PATTERN DFS ANA TITER POS 1:160 DNA Ab CONF Negative למרות נסיונותי הנואשים (ג׳לי במח, כבר אמרתי?), אני לא מצליחה להבין האם התוצאות מצביעות על לופוס. רופאת המשפחה מעוניינת שאגש עם התוצאות להמטולוג, אך כמובן, שכרגע, אין תורים נראים לעין. כיוון, שאיני מצליחה לעבוד כבר קרוב לחודש, אין לי את הפריבילגיה להמתין עוד. שאלתי, האם הבדיקות והמצב הכללי יכולים להצביע על לופוס? ואם כן, האם יש דרך להקל על התופעות והכאבים באופן שיאפשר תפקוד מסוים עוד לפני הבדיקה הרשמית? בתודה מראש

שלום רב, אמנם תלנות רבות ומגוונות, אבל הבדיקות ששלחת- בפני עצמן- אינן מספיקות כדי לקבוע אם יש או אין לופוס. כדי לחבר בין התסמינים שתיארת להופעת לופוס חייבים ממצאים אובייקטיבים - בדיקות מעבדה. למשל, ירידה בערכי המשלים (C3 או C4), עליה בנוגדנים העצמיים (למשל אנטי DNA), ירידה בספירה הלבנה וכו'.. או ממצאים אובייקטיבים בבדיקה גופנית, כמו למשל דלקת מפרקים או פריחה. במקרה ששלחת- יש הרבה תלונות אולם דלות בממצאים האובייקטיבים. ANA יצא גבולי עם משמעות לא ברורה, אנטי DNA יצא לבסוף שלילי (CONF NEG). לסיכום, צריך הערכה ראוטולוגית מסודרת. אם אחרי ברור מקיף הכל תקין ונשארות "רק" התלונות, הטיפול מתמקד באיזון הסימפטומים - ע"י תרופות מסוימות, פעילות גופנית מותאמת ואימון קוגנטיבי התנהגותי

30/12/2020 | 10:23 | מאת: אורית

תודה על תגובתך המהירה. אני מבינה שתוצאות הבדיקות אינן אופייניות ללופוס, אך האם הן שוללות אותו? (מבחינה מעבדתית). כמו כן, ישנה פריחה קבועה כשלושה חודשים, כאשר רופא העור הוא הראשון שחשד בבעיה אוטואימונית, (אך, למיטב הבנתי הפריחה אינה אופיינית בדווקא ללופוס). כיוון שבתקופה בה נבדקתי אצלו, הרגשתי מעולה ולא הופיעו כל תסמינים נוספים, לא המשכתי אז בברור.רק לאחר כמה שבועות הצטרפו התסמינים האחרים. ושאלה נוספת, אם אפשר, האם הבדיקות שוללות גם מחלות אוטואימניות נוספות? בתודה

בניגוד לבעיות רפואיות אחרות, כמו למשל סכרת או יתר לחץ דם, שהאבחנה יחסית פשוטה ומובהקת, במחלות אוטואימוניות הדברים יותר מורכבים ודינמים. במקרים האלה יש חשיבות לתורשה משפחתית, אנמנזה מדוקדקת, כנ"ל לגבי בדיקה גופנית, וספקטרום רחב של בדיקות עזר (ממעבדה, דרך הדמיות ולעיתים גם ביופסיה). כך שבתשובה קצרה לשאלה שלך- הבדיקות לא שוללות ולא מאמתות, מכיוון שהן רק חלק מהתשובה הסופית.. בהצלחה והרבה בריאות

שלום רב, מזה תקופה אני שמה לב שיש לי מין ריאקציה בעור. עור הפנים והזרועות מאדימים מאוד כשזה קורה מרגישה גם הרגשת צריבה בעיניים. כשחולף יש תחושה של קרירות. נותרים לי כתמים ורדרדים על הלחיים והאף. בנוסף יש לי נשירה חזקה מאוד שאיננה אופיינית לי. בדיקות דם לנוגדנים יצא rnp a+rnpai 4.5. Ana antinuclear ab positive Ana titer שלילי. האם ייתכן שמדובר במחלת רקמת חיבור? האם במחלות אלו יכולים להופיע התופעות שציינתי לסירוגין הכוונה למספר דקות ולחלוף? בדיקת c3 c4 תקינות גם הן. איזה בדיקות נוספות עליי לבצע?

שלום, לפי התיאור שלך אני מבין שהבעיה עיקרית היא בעור. כדאי לעבור הערכה ע"י רופא עור שעוסק במחלות אוטואימוניות. לגבי הבדיקות ששלחת, נראה שבדיקת ANA תקינה. אם יש חשד במחלה אוטואימונית סיסטמית, בדיקות המעבדה צריכות לכלול עוד נוגדנים עצמיים וגם בדיקות שגרה כמו שתן, ספירת דם וכימיה רחבה. כדאי לעבור הערכה מסודרת אצל ראומטולוג ובהתאם לממצאים בבדיקה הגופנית והסיפור הקליני, להחליט בדיוק מה צריך. בהצלחה

שלום ד"ר. תחילה תודה על תשובתך. ספירת דם וכימיה תקינה. כל בדיקת הנוגדנים הנוספים שביצעתי תקינים. ראומוטולוג שבדק אותי לא אבחן לופוס. בתשובתו כתב שאין מספיק קריטריונים... אך לא נשללה לחלוטין. הומלץ לקחת פלקווין אך היות ולא אובחנתי וביחד עם ייעוץ מרופא הריאות שלי הוחלט שלא אטול את התרופה. הינני חולה ביתר לחץ דם ריאתי ומטופלת בפרוסטציקלין תת עורי מזה 6 שנים. מיואשת.

20/12/2020 | 22:28 | מאת: גילי

אני מטופלת ב-אנברל 50 מ"ג אחת ל-10 ימים, וכן ב-פלאקוויניל. לקראת קבלת חיסון פייזר לקורונה בעוד שבועיים, מבקשת לדעת: האם עלי להמשיך ולקחת אנברל גם בתקופת החיסון (מנה 1, מנה 2), או שעלי להפסיק אנברל לפני קבלת החיסון, ולכמה זמן ?

שלום רב, החיסון אינו מכיל וירוס (חי או מת) אלא תרכובת (mRNA) שמובילה ליצירת חלבון שנמצא במעטפת הוירוס. המשמעות היא שאין אפשרות לחלות בוירוס. בנוסף, נכון להיום, ההמלצות הן לקבל את החיסון ללא צורך להפסיק או לתמרן את קבלת הטיפולים הביולוגים. חשוב לדעת- חולים כרונים, במיוחד עם דיכוי חיסוני, בסיכוי גבוה לפתח סיבוכים מהוירוס עצמו- ולכן חשוב מאוד שילכו ויתחסנו. בהצלחה

12/01/2021 | 09:37 | מאת: אלה

היי, מוסיפה על שאלת המטופל באנברל.. אני מטופלת בזריקת אנברל 50 מג אחת לשבוע וכן נטילת מטוטרקסט פעם בשבוע. האם ההמלצה להתחסן רלוונטית גם אליי בעקבות המטוטרקסט? תודה רבה:)

רלוונטית . מי שלוקח MTX מוגדר אוכלוסיה בסיכון ומומלץ להתחסן

20/12/2020 | 17:03 | מאת: רוי

סובלת כשנה מאדמומיות בעור שמחמירה עם חשיפה לשמש גם עם שימוש במקדם הגנה ובנוסף נשירת שיער מסיבית. ביצעתי בדיקות לחשד ללופוס. בדיקת Ana vascular יצא חיובי? Ana titer שלילי, rnp 4.1. כל שאר הבדיקות תקינות כולל ביופסיה שנלקחה העור וחזרה תקינה. האם אפשר לאשש הבחנה ללופוס או לחילופין לבטלה? האם מדובר במחלת קולגן כלשהי?? איזה בדיקות נוספות עליי לבצע כדי להגיע לאבחנה כל שהיא?

הי, אבחנה של לופוס או מחלת אוטואימונית מבוססת לא רק על בדיקות עזר (כמו בדיקות דם) אלא על מכלול פרמטרים, כולל רקע משפחתי, אנמנזה מדוקדת, בדיקה גופנית ובדיקות עזר מקיפות. על סמך הנתונים הספציפים ששלחת, נראה שנשללה מחלה כזו, אולם לא ניתן לקבוע באופן מכריע בנוגע לצורך במעקב או המשך ברור.

שלום, האם ידוע אם חיסון קורונה בטוח לחולי לופוס ומחלות אוטואימוניות נוספות (סיוגרן, דלקת מפרקים שגרונית) כשהמחלות פעילות? האם יש מידע לגבי חולים במחלות אלו שחוסנו בחיסון של פייזר?

הי, שאלה מצוינת. בימים הקרובים תצא הודעה מסודרת של האיגוד הראוטולוגי, מקווה שיהיו תשובות לשאלות מסוג זה באתר האיגוד. נכון לרגע זה אין עדיין תשובות. אם יהיו עדיין שאלות בעוד כשבועיים, אתם מוזמנים לשלוח אותן לכאן

10/12/2020 | 13:10 | מאת: שילת

היי, אני בת 18 וחצי, עברתי בדיקות דם ורציתי לשאול האם הן תקינות: ANTI CARDIOLIPIN IgG- תוצאה 1.6> ANTI CARDIOLIPIN IgM- תוצאה0.4 U/mL ANTINUCLEAR Ab_(ANA)- תוצאה Borderline TRANSGLUTAMINASE_IgA- תוצאה 0.5> DNA (ds) Ab- תוצאה6 IU/ml RNP A- תוצאה שלילי 0.3 RNP 68- תוצאה 0.2> SmRNP- תוצאה 0.2> SSA-60- תוצאה 0.2> SSA-52- תוצאה 0.2> CHROMATIN- תוצאה 0.2> ANTICENTROMERE Ab- תוצאה 0.2> RNP-תוצאה שלילי 0.3 (Sm (anti Smith Ab- תוצאה 0.2> Anti Jo-1 Ab- תוצאה 0.2> Scl-70 Ab- תוצאה 0.2> SSA (Ro) SINGLE- תוצאה 0.2> SSB (La) SINGLE- תוצאה 0.2>

הבדיקות נראות תקינות. כמובן שתמיד טוב כשבדיקות תקינות, אבל חשוב לציין כי בדיקות הינן רק חלק מהערכה רפואית, שכוללת גם אנמנזה ובדיקה גופנית.

25/11/2020 | 12:26 | מאת: יערה

שלום אני בת 45 -יש לי נשירת שיער ובנוסף בלוטות לימפה מוגדלות ( צוואר ובית שחי ) עשיתי בדיקות דם ובדיקת תירואיד צוואר חלק מהתוצאות יצאו לא תקינות : ANA MULTIPLEX POSITIVE ANTI RO (SS-A) >8 ANTI SS-A 60 >8 IGG 1987.00 MG/DL ESR 48.00 MM/HOUR DS DNA IFA POSITIVE ובדיקת תירואיד צוואר הודגם קשר ציסטי 8.0 ס"מ וקרים היפואקואים קטנים יותר 3.0 ס"מ הודגמו בלוטות לימפה בצוואר הגדולה 1*4.0 ס"מ מה דעתך? האם צריך לעשות בירורים נוספים? תודה

הי, לגבי בלוטת התריס, צריך לפנות למומחה בתחום (עדיף אנדוקרינולוג). בענין השאר- שילוב של הגדלת בלוטות לימפה, ANA, אנטי RO ואנטי DSDNA חיוביים מעלים חשד למחלה אוטואימונית ובהחלט צריך לפנות לראומטולוג להשלים את הברור (לבדוק נוגדנים נוספים, בדיקות דם ושתן כלליות ובדיקה גופנית)

05/11/2020 | 14:32 | מאת: עידית

שלום בדיקת ANA יצא חיובית (1:320) ואילו בדיקת DNA ds Ab יצאה תקינה, 9.1. כמו כן יש לי נשירת שיער. אני לי כאבים ומרגישה מצוין. האם יש מקום לדאגה?

אם ANA חיובי ואנטי DNA שלילי והתלונה היא רק נשירת שיער, לא חושב שיש מקום לדאגה, אולם כדאי לעבור הערכה מסודרת אצל ראומטולוג, מכיוון שכדי לקבוע אבחנה של לופוס או מחלה דומה אחרת, צריך לעבור על בדיקות דם ושתן שונות, כמובן להיבדק- והכל כדי לוודא שאכן מדובר "רק" בנשירה. במידה וכן, יתכן ודרוש מעקב בלבד. במקביל, ברור לנשירת שיער- כמקובל (במסגרת מרפאת עור. רמות ברזל, B12, תפקודי תריס ועוד). בהצלחה

23/09/2020 | 09:10 | מאת: יעל

שלום, יש לי anti ro חיובי מעל 8 וana ifa 1:160. אין לי שום תסמינים לשום מחלה. אנחנו מעוניינים להיכנס להריון. האם עלי לקחת את התרופה פלקווניל? אני הייתי מעדיפה להימנע מהתרופה הזו משום שאין לי שום תסמין. יש לציין שעברתי הריון בריא ללא שום נטילת תרופה וללא ידיעה על הנוגדנים האלה תודה

קשה לענות על השאלה בלי להיכנס לעומק הפרטים. בנוכחות הנוגדנים שתיארת, ההחלטה על פלקווניל לא מבוססת רק על תסמינים. צריך לעבור הערכה ראומטולוגית מסודרת ולהיות במעקב (ללא קשר) במסגרת הריון בסיכון לצורך ביצוע אקו לב עוברי במהלך ההריון בשבועות 18-26 (ולפעמים ממשיכים עד שבוע 32).

23/09/2020 | 15:06 | מאת: יעל

יש רופא שאמר שעלי לקחת פלקווניל 3 חודשים לפני ההריון ובמהלך ההריון עצמו. (רק לשם ההריון). ויש רופא שאמר שאין כל צורך לקחת. האם עלי לקחת את התרופה הזו לצורך ההריון? יש לציין שעברתי הריון בריא ולא ידעתי על קיום נוגדנים אלו.

אין לי מה להוסיף מעבר למה שרשמתי. לא ניתן לקבוע מי משני הרופאים צודק על סמך הנתונים שציינת. אם תרצי חוות דעת שלישית ומכריעה, כדאי לעשות את הייעוץ פרונטלית, כך שאפשר יהיה לעבור על כל הנתונים.

21/09/2020 | 14:30 | מאת: יעל

שלום האם ערך ana ifa שהוא 1:160 זה תקין או לא? מה הוא ערך שנחשב תקין? תודה רבה

החל מערך של 1:80 ANA נחשב חיובי. מתחת לזה (למשל 1:40) נחשב שלילי.

16/09/2020 | 14:48 | מאת: מיכאלה

אשמח לדעת בבקשה מדוע ANA אחד יצא שלילי, וANA אחר יצא חיובי. (חשד ללופוס)

16/09/2020 | 14:55 | מאת: מיכאלה

צרפתי קובץ- איני רואה אותו מצורף... Negative - ANTINUCLEAR Ab_(ANA) ANA TITER חיובי>=1:40 DNA (ds) Ab 1 IU/ml מה ניתן להסיק? תודה רבה....

ANA 1:40 הוא למעשה שלילי. אפשר בהמשך לחזור על הבדיקה אם יש חשד ללופוס או בעיה דומה

16/09/2020 | 13:37 | מאת: יעל

שלום, בעקבות עליית אנזמי כבד במהלך הריוני הראשון, נבדקתי בבדיקת דם ana, שיצא כי יש לי anri ro גדול מ8 וana 1:160. הייתי אצל ראומטולוג וכך ציין בסיכום: ללא ממצא בבדיקתה הגופנית, רושם לסיוגרן בעקבות בדיקות מעבדה. צוין כי עלי לבצע ביופסת בלוטת רוק קטנה ובדיקת tear drop break אצל רופא עיניים. האם אני חייבת לבצע את הביופסה? האם התוצאה שלה תשפיע עלי במידה כלשהי? אני מפחדת לעשות את הביופסה הזו. איך זה משפיע על התכנון הריון שלי חוץ מזה שאצטרך לעשות מעקב אקו לב עובר? יש לציין שבהריון הראשון לא ידעתי על זה והתינוק בריא. תודה רבה.

אם הברור בגלל בדיקת דם מקרית ואין תלונות, אני חושב שאפשר לוותר על ביופסיה. ניתן לבצע מיפוי בלוטות רוק. לגבי ההריון, אכן מעקב אקו עוברי ולוודא שנעשו גם בדיקות נוגדנים לקרישיות יתר (APLA). (אדגיש כי איני מכיר את פרטי המקרה ויתכן שהמלצה לביופסיה נשענת על סיבה ספציפית. ממליץ להתייעץ על כך עם הרופא המטפל).

21/09/2020 | 14:27 | מאת: יעל

ביצעתי קרישיות יתר והכל היה תקין. הערכים הלא תקינים היו anri ro גדול מ8 וana ifa 1:160. מדוע יש לבצע גם בדיקת דם לקרישיות יתר? איך נראה הערך של הקרישיות יתר בבדיקות דם? תודה רבה

באחוזים גבוהים נוגדני APLA חיובים כשיש נוגדנים לסיוגרן או ללופוס. לכן כדאי לבצע, במיוחד אם שוקלים הריון (אם הנוגדנים חיוביים, צריך לקחת נוגדי קרישה). הבדיקות הן אנטי קרדיוליפין, אנטי בטא 2 GPI ולופוס אנטיקואגולנט.

07/09/2020 | 13:59 | מאת: יעל

שלום ביצעתי בדיקת ana והתגלה anti ro חיובי מעל 8. ביצעתי את הבדיקה משום שבהריון הקודם היה לי עליה בתפקודי כבד לקראת סוף ההריון. יש לציין שאין לי שום תסמינים או סבל כלשהו. יש לי דלקת שיניים קצת, זה קשור? האם יש משהו לעשות לפני הריון? תודה רבה

לגבי אנטי RO חיובי, בעיקר בתקופת הריון: צריך להעבור הערכה מסודרת אצל ראומטולוג לוודא שאין בעיה ראוטולוגית אוטואימונית אלא מדובר "רק" בבדיקת דם (כלומר שאין מחלה סיסטמית), ובמהלך ההריון, בהנחה שהתוצאה אמיתית, מעקב אקו לב עוברי בין שבועות 16-28- את אלו דרך גניקולוג מומחה להריון בסיכון

08/09/2020 | 07:51 | מאת: יעל

האם צריך לקחת משהו לפני ההריון? איזה טיפול תרופתי או משהו כזה? יש לציין שאין לי כל בעיה. ולא כואב לי שום דבר. תודה רבה

08/09/2020 | 08:12 | מאת: תגובה

אם הבעיה היחידה היא אנטי RO חיובי ואין שום דבר אחר, אז לא צריך לקחת כלום. אבל כדאי לוודא עם ראומטולוג שאכן זה המצב

08/09/2020 | 08:22 | מאת: יעל

תודה רבה רבה לך מקרב לב על התגובה המהירה והמענה.

איפה אתה ממליץ להיבדק בנושא הזה? יש לך רופא ספציפי שאתה ממליץ להגיע אליו? תודה רבה

01/09/2020 | 19:00 | מאת: גלית

שלום רב, מזה חודשיים סובלת מתסמינים שונים ומשונים: כאבי שריר, חוסר שינה, חוסר תיאבון, כאבי פרקים, טשטושי ראייה, סחרחורות, חרדה ודכדוך, מחשבות לא רצוניות. סובלת מאפלא ולופוס. מטופלת בפלקוניל, בי 12 ומיקרופירין (אותו לא נטלתי בקביעות לפני התחלת התסמינים) האם יתכן שכלל התסמינים נובעים מהתפרצות הלופוס? ביצעתי בדיקות mri מוח, מיפוי לב, עינים, בדיקות נוירולוגיות הכל תקין. מה זה יכול להיות? האם זה נובע מכך שלא נטלתי מיקרופירין בקביעות? לחוצה מאד ממצבי הרפואי וזקוקה לעזרה. גלית

כדי לחבר בין התסמינים שתיארת להתלקחות לופוס חייבים ממצאים אובייקטיבים בברור שאת עושה- שינויים בבדיקות המעידים על התלקחות. למשל, ירידה בערכי המשלים (C3 או C4), עליה בנוגדנים העצמיים (למשל אנטי DNA), ירידה בספירה הלבנה וכו'.. או ממצאים אובייקטיבים בבדיקה גופנית, כמו למשל דלקת מפרקים או פריחה. אם אחרי ברור מקיף הכל תקין ונשארות "רק" התלונות, הטיפול מתמקד באיזון הסימפטומים

29/12/2020 | 22:15 | מאת: איילת

יקירה ראשית קחי אויר ותנשמי ולכי להתייעץ עם הרופא שלך. האם ניסית לקחת סידן אמורפי? הוא יכול מאוד להקל עליך בתחושה של הדלקתיות והכאבים. קראי על זה בגוגל ורק בריאות

24/08/2020 | 10:51 | מאת: אלינור

שלום, עקב כאבי גב תחתון עזים שחוזרים כל כמה שנים נשלחתי לעשות בדיקות דם של HLA-B battery (B5 + B27 . התשובה טרם הגיעה אך הגיעו התשובות הבאות: C.r.p קטן מ0.5 Antinuclear Ab Adults-גבולי Rheumatoid Factor Quantit-קטן מ5 IU 8.Complement-C3- 134 35.1-Complement-C4- אני מאוד לחוצה וחרדה לגבי מה זה אומר בשקלול של הכל.. האם הבדיקות האלה יהיו חסרות משמעות עם הבדיקה של הHLA תגיע שלילית? האם צריך כבר ייעוץ ראמוטולוגי? אם תגיע תוצאה חיובית מה זה אומר? אני בנאדם בריא בת 31 בדרך כלל ללא מחלות רקע,בדיקות דם רגילות תקינות, רנטגן תקין למעט הכאבין החזקים בגב התחתון אחת לכמה שנים.

הבדיקות ששלחת תקינות. רובן בכלל לא קשורות לברור כאבי גב. בענין הבדיקה הגנטית שאת ממתינה לתוצאה, היא רק חלק מברור כאבי גב חשודים לדלקת. כאבים דלקתיים בדר"כ מעירים משינה לפנות בוקר ומלווים בנוקשות בבוקר של כשעה, מוקלים במאמצים ומוחמירים במנוחה. אם אלו התסמינים, כדאל לעבור הערכה אצל ראומטולוג ולשקול ביצוע MRI של מפרקי אגן/עמ"ש מתני

19/10/2020 | 05:57 | מאת: ריקי ברוך

בעיקר לנוכח התשובה הרפואית של דר וולמן אני מציה לך להתחיל ליטול את הסידן האמורפי של דנסיטי מה שמיגר את כל הכאבים ובעיקר את כאבי הגב וכל עוד שאני נוטלת (5 שנים) אין רמז לכאבים. תרגישי טוב?

19/10/2020 | 05:58 | מאת: ריקי ברוך

מציה =מציעה

19/10/2020 | 08:42 | מאת: אלינור

היי ריקי, תודה רבה על העצה! מדובר באתר של ביו גאיה להזמין את זה?

07/08/2020 | 15:13 | מאת: רעות

שלום, אני בת 27, בריאה בד״כ, לפני חצי שנה עשיתי בדיקות נוגדנים (כחלק מהכנה לסטאז׳ דיאטנים, לבדוק איזה חיסונים חסרים) ובבדיקה גילו נוגדני dna ברמה של 208 כשהנורמה הוא 0-6, כל שאר התוצאות יצאו תקינות, עשיתי בדיקה נוספת וישנה עליה בנוגדנים ובנוסף הפעם מבחן ana יצא מנוקד, 1:40. האם זה תקין? אין לי כאבים במפרקים (זאת שאלה שחזרה ע״י הרופא משפחה מספר פעמים).. הראומטולוג שראה את הבדיקות (לא הייתי אצלו פיזית) אמר שאין צורך לעשות כלום.. האם כדאי לבקש בדיקות שתן ולהיות במעקב על זה בכל זאת?

09/08/2020 | 17:28 | מאת: תגובה

הי. לא ברור למה בבדיקת נוגדנים לסטאז' בודקים ANA ואנטי DNA. אם כך, מדובר בתוצאה מקרית, ויתכן שהיא חסרת משמעות. מצד שני, עכשיו, כשיש תוצאה חריגה, אי אפשר להתעלם לגמרי. כדי לשלול מחלה אוטואימונית, צריך לעבור הערכה ראומטולוגית מסודרת. בין היתר, לחזור על בדיקת אנטי DNA - גם באותה שיטה שנעשתה וגם בשיטה אמינה יותר (קריטידיה או אימונופלורוסנס). בהצלחה

09/08/2020 | 21:18 | מאת: רעות

הבדיקות שצירפתי זה מהפעם השניה שעשיתי.. בפעם הראשונה הופיע בנוגדני dna 208 ועכשיו 280, בזמנו מבחן ana יצא תקין ועכשיו יצא מנוקד 1:40.. הראומטולוג שראה את הבדיקות אמר שהכל תקין ולא לעשות כלום כי המבחן DNA Ab CONF יצא שלילי, אני לא יודעת אם הוא הסתכל על הבדיקות הקודמות גם כי לא הייתי אצלו, זה ייעוץ מרחוק.

טוב שזה שלילי (CONF), אבל עדיין, הרבה תלוי בהערכה של הראומטולוג. ערך של 200 בבדיקת ELISA הוא עדיין גבוה. החלטה על צורך במעקב תלויה בהרבה גורמים: בדיקה גופנית (אני מבין שחסר), גורמי סיכון ובדיקות מעבדה (נתת רק חלק). מציע להשלים הערכה בבדיקה פרונטלית עם ראומטולוג ואז לקבל החלטה.

09/08/2020 | 22:37 | מאת: רעות

קודם כל, ממש תודה על המענה המפורט והמהיר, אני מוסיפה עוד בדיקות שעשו לי בשתי הפעמים, לא יודעת אם זה קשור..

29/07/2020 | 06:05 | מאת: חנה

שלום בבדיקת דם הערך של בדיקה LMMUNOLOBULIN A הינו 405.3 האם יכול להצביע על מחלתהלופוס בת 28 סובלת מנשירת שיער חזקה

לא רואה קשר בין הדברים

12/06/2020 | 11:47 | מאת: אביעד

שלום, רקע קצר (במידה ויש קשר): לפני כחצי שנה אובחנה אצלי קרישיות יתר (LAC חיובי ב2 בדיקות בהפרש 3 חודשים). נשלחתי לבדיקת הLAC בעקבות 2 אירועים נוירולוגיים חולפים שאובחנו כקשורים בתסמונת של כאבי ראש (ולא כ TIA, להבנתי בעיקר מכיוון שבנוזל עמוד השדרה נמצאו תאים והקליניקה לא התאימה לTIA). שאר הפאנל הראומטולוגי יצא שלילי, לרבות ANA. כעת, בעקבות עקצוצים בידיים וברגליים בעת ריצה או מאמץ, הופניתי ע"י נוירולוג לבדיקת MRI ע"ש צווארי. בתוצאות הבדיקה נכתב "ריבוי של CSF סינוביאלי במפרקים האטלנטו אוקסיפטליים דו"צ יותר מימין, ללא עדות לשינויים הרסניים בלוחיות, ככל הנראה כביטוי לשינויים אינפלמטוריים, לקורלציה קלינית". האם יש קשר בין ממצא זה לבין הLAC? האם ממצא זה אופייני ללופוס או למחלה אוטואימונית אחרת? האם נדרשות בדיקות המשך? תודה רבה!

הי לדעתי לא ציטטת נכון את הפיענוח. למשל, אין כזה דבר CSF סינוביאלי. באופן כללי, המקרה שלך נע בתחום שהוא על התפר של המטולוגיה, ראומטולוגיה ונאורולוגיה. האם יכול להיות קשור לקרישיות יתר? למחלה אוטואימונית? מניח שיכול להיות קשור, אבל הפרשנות של ההדמיה לא ברורה לי.

12/06/2020 | 13:49 | מאת: אביעד

תודה על התשובה. בדקתי שוב וזו אכן לשון התשובה. אני מניח שזו טעות הקלדה והתכוונו לנוזל הסינוביאלי? האם זה מעיד על דלקת במפרק או משהו כזה?

יכול להיות. התלונות שתיארת לא מתאימים לממצאים בהדמיה. בהקשר "טהור" של סינדרום APLA החיפוש הוא אחרי ממצאים בחוט השדרה ולא במפרקים, וודאי לא בחוליות. באופן אידאלי צריך לעשות רביזיה (הרופא ששלח) על ההדמיה ולהחליט אם יש ואיפה הבעיה- נוירולוגית או במפרקים. נראה שכדאי לעבור שוב הערכה ראומטולוגית מסודרת.

24/05/2020 | 02:48 | מאת: דן

שלום. Ana גבוה .נבדקו דרך האמונולוג כל הבדיקות הדם המתאימות לזה והכל תקין... יש מצב שבגלל שנטלתי תקופה ארוכה לפני בדיקת ana ,אנטיביוטיקה,סירופים לשיעול ועוד.. הana יצא גבוהה? דבר שני גם אם אבצע שוב בדיקת ana אצטרך שוב לעבוראת כל הבדיקות השייכות :לופוס,סקלדרמה..?או ?רק את ה (ab chlid (ana

רמת ANA חיובי ב10-15% מאנשים בריאים, כך שאם יצא חיובי וכל שאר הנוגדנים שליליים ואתה מרגיש טוב ואין שום קליניקה או ממצאים אחרים בבדיקה גופנית או בבדיקות כלליות, כנראה שאין לכך משמעות. צריך לשקול עם הראומטולוג את המשך המעקב.

24/05/2020 | 20:04 | מאת: דן

תודה על תשובתך. 1.האם יש מצב בגלל. שתקופה לפני בדיקת הana נטלתי אמקוסי, זטו, אוגמנטין, ראולין, סירופים לשיעול ואפילו טיפול ארוך בנקסיום עלה הana? .2 האם אצטרך בהמשך המעקב שוב לעבור את כל הבדיקות sm, לופוס, סקודרמה ועוד.. או רק ana? 3. אם שוב יוצא ana גבוה🤔?

מפנה שוב לתשובה שכתבתי: ANA בפני עצמו אינה בעיה. השאלה אם יש מחלה או יש נוגדנים נוספים. אם אין את שניהם, יש מקום לשקול הפסקת ברור. להחלטה כזו כדאי הערכה אצל ראומטולוג

17/05/2020 | 10:56 | מאת: shir

אני מאובחנת SLE (ברמה מעבדתית בלבד) עם רקע אונקולוגי (לפני 7 שנים),מעוניינת לדעת האם אפשרי לעשות טיפולי אסתטיקה של הזרקות בוטוקס או מילוי חומצה הילארונית, מבלי להסתכן ?ואם אפשרי , האם יש המלצה לשימוש בחומרים מסוימים? תודה

אין מניעה רפואית לבצע הזרקות, אם כי בגלל רקע אוטואימוני, הסיכוי לסיבוכים סביב פרוצדורות מסוג זה, גבוה יותר מאשר אצל אנשים בריאים.

28/04/2020 | 20:33 | מאת: הדר

האם זה ייתכן שמערכת חיסון טובה מראה child 1:1280? הרופא אמר שזה הזוי. לציין שגם כבד טוב. ושאר הבדיקות. לכן שלח אותי ללופוס. מה גורם לchild כזה גבוה? אולי מאכל, שיעול? אשמח לתשובה.

בהמשך לתשובה קודמת שנתתי, תוצאה של ANA 1:1280 באמת גבוהה ודורשת הערכה יותר מעמיקה של מחלה אוטואימונית. יכול להיות שנגרמה ממחלה זיהומית, אולי ויראלית, כמובן תמיד אפשר להניח שמדובר בטעות, ולכן בין היתר כדאי לחזור על הבדיקה (לא ניתן להתעלם ממנה). ANA חיובי באנשים בריאים וגם בכאלה עם מחלות אוטואימוניות שונות, לכן דרושה הערכה מסודרת (גם) אצל ראומטולוג

28/04/2020 | 19:48 | מאת: הדר

שלום רב אני מעוניינת לדעת מהיכן כאבי הידיים שלי לכן בדקתי בבדיקת מעבדה ״דלקת פרקים שגרונית״ התוצאה שלילית. אמורה לעשות גם בדיקת לופוס, האם בתוך בדיקת לופוס יש גם בדיקה שמראה על סוג של דלקת מפרקים כלשהי?כך אדע אם לבצע לופוס או לגשת לאורטופד. תודה על העזרה

הי, אבחנה של דלקת מפרקים מורכבת ומבוססת על שילוב של רקע משפחתי ורפואי אישי, אופי התלונות, ממצאים בבדיקה גופנית ובדיקות עזר (כמו בדיקות מעבדה). לכן, "רק" בדיקת מעבדה לא מאבחנת דבר אלא שילוב כל הפרמטרים במשוואה. אם יש כאבי מפרקים ללא קשר למעבדה, כדאי לעבור הערכה אצל ראומטולוג

28/04/2020 | 17:08 | מאת: סמדי

שלום דר היקר האם יש קשר בין לופוס,לדקירות כמו נעצים בידיים וברגליים?לפעמים ברגליים מרגישה דקירה מסתובבת. מצטערת על התיאור. מודה מקרב לב👍

הי סמדי, לופוס מוגדרת כמחלה רב מערכתית, כלומר זהו ספקטרום שבצד אחד שלו המטופלים מרגישים מצוין והבעיה מתבטאת רק בבדיקות דם, ומצד השני מחלה יכולה להיות מאוד קשה ומערבת מספר מערכות בגוף. על הספקטרום הזה יכולים להיות ביטויים של מערכת העצבים ההיקפית, ולכן באופן תיאורטי, למרות שיש הרבה סיבות לנימולים ועקצוצים, לשאלתך כן יכול להיות קשר ללופוס. רק בריאות.

28/04/2020 | 17:01 | מאת: ניר

בת 49 .שלום עשיתי בדיקות antinuclear ab adults שיצא postive לפי ifa. וchild 1:1280 בגלל אלרגיה לכדור ביצעתי הבדיקה הנל. הרופא שלח לאומטלוג. האומטולוג נתן כל הבדיקות שתן,אימנולוגיה דלקת שגרונית מערכת החיסון קרישיות כבד וsmite sm. לא ביצעתי לופוס. האם לפי ממצאים אלו מספקים לדעת שאין לופוס?במיוחד לפי sm שיצא שלילי תודה

28/04/2020 | 17:03 | מאת: ניר

תוספת: כל הבדיקות שנתן האומונולוג תקינות.

הי, משאלתך אני מבין שאת בריאה ועברת ברור לאלרגיה חד פעמית ונמצא ANA חיובי, ולכן השלמת בדיקות נוספות שחזרו תקינות. כלומר, מהסיפור נשמע שנלקחה בדיקה מיותרת (ANA) וכעת את "תקועה" עם התוצאה. אמנם הערך גבוה אבל צריך לוודא שמדובר רק בבדיקת מעבדה ולא במחלה. אם כך המצב, ממליץ על מעקב ראומטולוגי מסודר, שיכול וילך ויצטמצם עם הזמן כשרואים במהלכו שלא צצו בעיות חדשות או שינויים בבדיקות. בהצלחה

20/04/2020 | 16:30 | מאת: הדס

ד״ר וולמן שלום, אני בת 29, בהריון בשבוע 4 וכמה ימים. בבדיקות דם התברר שיש לי lac חיובי ובעקבות זה עשיתי בדיקות נוספות. אשמח לעזרה בפענוח התוצאות שלהלן. תודה רבה SSA ro - קטן מ-0.2 SSB la - קטן מ-0.2 C3 - 86 mg/dl C4 - 23 mg/dl ANA - negative DNA - קטן מ-1

הי, הנתונים שמופיעים בשאלה שלך חלקיים מאוד. ההחלטה על צורך בטיפול ובסוג המעקב תלוי במספר גורמים: - רקע רפואי שלך ומשפחתך - הסיבות בגינן נלקחו הבדיקות - ערכים של LAC חיובי והאם נלקח בעבר. - ערכים של נוגדנים אחרים שקשורים לקרישיות יתר. - ערכים של בדיקות מעבדה נוספות (הסטוריה של ספירת דם, כימיה, שתן ועוד) - בקיצור, זה ענין קצת מורכב. המלצה עיקרית היא לפנות לגניקולוג מומחה להריון בסיכון ולהתייעץ איתו לגבי אופי המעקב, החלטה על טיפול תרופתי לדילול דם. בהצלחה!

20/04/2020 | 19:57 | מאת: הדס

תודה רבה על ההסבר. אני במעקב אצל רופא נשים כמובן ומתחילה טיפול תרופתי, רק רציתי לשאול נקודתית לגבי הבדיקה הזאת אם הערכים בה תקינים. ציפיתי לערכים ״חיובי״ או ״שלילי״ ותשובה כמו ״קטן מ-1״ בילבלה אותי. שוב תודה

13/04/2020 | 17:47 | מאת: שירה

היי ד'ר, בת 20 מאובחנת APLA, רציתי לדעת אילו בדיקות דם צריך לבצע כדי לשלול לופוס?

הי, כדי לאבחן לופוס, צריך שיתממשו קריטריונים קלינים וגם קריטריונים מעבדתיים. ככל שיש יותר קריטריונים, הסיכוי שמדובר בלופוס עולה. במילים אחרות, "רק" בדיקות מעבדה לא נותנות אבחנה של לופוס. בדר"כ אם בדיקת ANA שלילית לא ניתן לקבוע שיש לופוס ולכן הייתי מתחיל בבדיקה הזאת. חשוב לזכור שגם אם היא חיובית, אין הדבר בהכרח קובע שיש לופוס. ANA חיובי בכ10-15% מאוכלוסיה בריאה. מצד שני, כ30% באנשים עם APLA יש לופוס. לסיכום, זה נושא מורכב וכדאי לבצע בדיקות על פי שיקול דעת (של ראומטולוג) רפואי. חג שמח

12/04/2020 | 00:17 | מאת: אטר

אני בהמתנה לרופא ראומטולוג עקב בדיקות לא ממש תקינות שמתי לב לתופעה של כפות רגליים קצת סגולות או כהות אין לי מושג אם תמיד היה בגלל שאני בחשש מלופוס רציתי לדעת אם זה חלק מהתסמינים שאני לוחצת על האיזור הסגול היא נהפך לבן לכמה שניות ממש מפחיד רציצי לדעת אם זה חריג

שלום רב, אבחנה של לופוס נקבעת על פי קריטריונים קלינים, מעבדתיים ונסמכת גם על סיפור משפחתי אוטואימוני. לפי הפרטים ששלחת לא הייתי חושב על לופוס כסיבה לתלונה. אמנם ישנה תופעת שנקראת תופעת רנו (raynauds )שיכולה להיקשר למחלות אוטואימוניות, אולם היא שונה מהתיאור שלך (בדר"כ בידיים, בחשיפה לקור, שינוי צבע אחר מהתיאר שלך). בהצלחה

11/04/2020 | 22:46 | מאת: לונה

שלום מאובחנת באפלה לאחר dvtלפני3 שנים. אין סימנים ללופוס למעט משליםc3 c4 גבוליים ולעיתים מעט מתחת הנורמה.נוטלת קומדין בלבד.האים קיימת מוגברת לנגיף הקורונה? תודה רבה

בקצרה, לא ממש. עד כה כל מחלות הרקע שמעלות סיכון לתחלואה ותמותה מהקורונה, לא כוללות דיכוי חיסוני (למשל אצל חולים מושתלים). מבחינתך הייתי ממליץ להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, כולל חבישת מסיכה ביציאה מהבית. בזמן הקרוב מניח שההנחיות יתחדדו, גם מכיוון האיגודים הראומטולוגים.

10/04/2020 | 18:27 | מאת: אסתר

שלחתי את הבדיקות אני ממש חרדה שזה דלקת פרקים כתוצאה מלופוס אנא תעזור לחוצה נוראאאא

שלום, התוצאות חלקיות. ANA ואנטי DNA חיובים בשיטה לא אמינה בבדיקת מעבדה. צריך לבקש לעשות השלמה עם שיטה אחרת שנקראת אימונופלורוסנס (IF או FANA) ובדיקת אנטי DNA בשיטה זהה או בקריטידיה. יכול להיות שרק הראומטולוג שלך יכול לבקש.

29/03/2020 | 10:15 | מאת: אור

שלום. נשלחתי לבדיקות קרישיות עקב הפלות חוזרות. אשמח לדעת אם הבדיקות תקינות.

הבדיקות תקינות, אולם לא מלאות. מבחינת קרישיות יתר כחלק מתסמונת אנטיפוספוליפיד, צריך את הבדיקות הבאות: 1- אנטי קרדיוליפין IGG +IGM- תקינים אצלך 2- אנטי B2GPI גם IGG+IGM- רק אחד מהם תקין, השני לא ראיתי 3- לופוס אנטיקואגולנט- לא ראיתי

23/03/2020 | 18:32 | מאת: איציק

שלום בעקבות כאבים בעורף וחגורת כתפיים מזה חודש בעיקר בלילה ובבוקר וגם יד ימין ומרפק כאבים לסירוגין עשיתי בדיקות דם אבל לא מבין מה המשמעות .מצרף קובף בדיקה תודה.

הבדיקות כולן תקינות (מדדי דלקת שקיעת דם וCRP) למעט ANA חיובי 1:640. הבדיקה עצמה לא ספציפית ולא מספקת כדי לקשר בין התלונות לבדיקת הדם. השאלה אם הכאבים ליליים או יותר בשכיבה (לרוב שוכבים בלילה בשינה, אבל האם הכאבים בגלל מנח השכיבה?) ואז הבעיה יכולה להיות אורטופדית. לסיכום, כדיא לעבור הערכה מסודרת במרפאה ראומטולוגית, בנתונים שהוצגו כאן קשה לתרום יותר

22/03/2020 | 19:15 | מאת: תמר

שלום .לפני כחודשיים הבת שלי התחילה טיפול בפלקוויניל ומיקוספירין בעקבות לופוס ואפלה לאחרונה יש לה הרבה סימנים כחולים בידיים ורגליים גם ללא קבלת מכות , וגם ממכות ממש מזעריות מה שלא היה קודם. לפני כן בקושי היה לה גם אם היתה חוטפת מכה חזקה ... האם זה נורמלי ? תודה רבה !

צריך לבדוק תפקודי קרישה וספירה של טסיות בדם. במידה ותקינים, אפשר בתיאום עם הראומטולוג לנסות להוריד מינון אספירין לפעם ביומיים

21/03/2020 | 10:54 | מאת: שחף

שלום יש לי אבחנה של לופוס אנטיקואגולנטס ברקע עם לופוס מעבדתי כלומר נוגדנים אנטי דנא ואנטי נוקלאר ... השאלה , האם אני יכולה לקחת כמוסות ספירולינה? כי כתוב שיש שם הרבה ויטמין k אשר מגביר קרישיות. האם זו סכנה בשבילי עודף ויטמין k? תודה

הי, שאלה מצוינת. חשוב להבהיר כמה נקודות: - את המטופלים/מטופלות עם נוגדני קרישיות יתר מחלקים לכאלה עם סיכון גבוה או נמוך (לארועים קלינים של קרישיות יתר). סיכון גבוה הם אלו עם רמות גבוהות של נוגדנים, מספר נוגדנים חיוביים (ולא אחד, למשל). - השאלה עם לך יש "רק" נוגדנים או גם סינדרום (ממש היה ארוע של קרישיות יתר). בהקשר הזה, האם את לוקחת טיפול בדילול דם? - שאלה נוספת היא מדוע צריך לקחת ספירולינה, ואיזה ריכוז/כמות ספירולינה את מתכננת לקחת. לדעתי אם התשובות לנקודות שהעלתי מובילות לכך שאת נחשבת בסיכון גבוה לארוע של קרישיות יתר, מומלץ להימנע. במידה והמקרה שלך גבולי וכמעט תקין, אפשר להיות יותר מתירני. והכל כמובן תלוי במינון או ריכוז הספירולינה, ובזה אני לא מבין. את יכולה גם להתייעץ בנושא הזה עם המטולוג מומחה לקרישיות יתר. רק בריאות

07/03/2020 | 21:18 | מאת: תמר

שלום רב, אשמח לקבל את דעתכם. בבדיקה ראומטולוגית עולה החשש ללופוס. יש לי כאבים במפרקים, מידי פעם מעין פריחה (בצורה די מיוחדת יש לציין (:) חום עולה לעיתים ל36.7 כמו שפעת קלה בהרגשה. אני לוקחת אקמול ומשהו נרגע. נשירה קלה. משהו במעמקי הגרון בבליעה לעיתים מרגיש כמו תחילת דלקת גרון אבל זה חולף. מצרפת בדיקות: DNA (ds) Ab 14 IU/ml ANTINUCLEAR Ab_(ANA) Positive ANTICENTROMERE Ab <0.2 ANA TITER שלילי ב 1:160 ANA PATTERN Negative DNA Ab CONF Positiveבוצע בטיטר 1:10 CRITHIDIA LUCILIAE COMPLEMENT C3 87 C-REACTIVE PROTEIN 0.07 PROTEIN-TOTAL 6.5 BILIRUBIN TOTAL 0.25 plt 204 esr 2 RBC calc. - U STRIP 20 (מה זה??) אז, חשש ללופוס והומלץ לי להתחיל בפלקנוויל. אשמח לקבל חוו"ד ובכלל.. תודה!

07/03/2020 | 21:21 | מאת: תמר

אוסיף שיש לי כאבים בשרירים בזרוע או בירכיים (מעין "פלאשים")

הי תמר, שילוב של התלונות ונתוני המעבדה ששלחת יכול להתאים ללופוס קל (בעיקר כי אנטי DS-DNA חיובי ) אולם כדי לתת תשובה מלאה, חייבים להתחשב בעוד הרבה נתונים שלא מופיעים בפניה שלך, כולל בדיקה גופנית. נשמע סביר לגמרי להתחיל כדור פלקווניל ולהמשיך מעקב ולהמחליט "תוך כדי תנועה" על אבחנה מבדלת והמשך הברור. מקווה שעזרתי.. רק בריאות וחג שמח

10/03/2020 | 09:02 | מאת: תמר

תודה על המענה!!

05/03/2020 | 22:48 | מאת: ענת

לפני חצי שנה בני בן ה17 (ספורטאי בריא) אובחן עם קריש דם ותסחיף ריאתי. כל בדיקות הקרישיות חזרו תקינות והוחלט לאחר בירורים רבים שהבעיה מבנית ועל ביצוע ניתוח של צלע צווארית בשבוע הבא אצל ד"ר איגור רבין. היום הגיעו תוצאות בדיקות דם טרום ניתוח כל הקרישיות תקינות - למעט בדיקת RVVT שהגיעה גבוה מהנורמה: 1. RVVT LAC SENSETIVE תוצאה: 1.29 (לפני חודשיים: 1.26) 2. RVVT RATIO תוצא: 1.22 (לפני חודשיים: 1.17 ונרשם בהערות גבולי) בבדיקה האחרונה בהערות נרשם LAC LUPUS ANTICOAGULANTׁ נמצא חיובי מה זה אומר? האם יש לו לופוס וזה הגורם לקריש הדם? האם בטוח לעשות את הניתוח והוא אכן נחוץ? אנחנו מאוד מודאגים נודה לתשובה.

הי 1- התוצאה היא גבולית ואפילו נחשבת תקינה (למרות שהיא מעל הנורמה, לרוב חיובי זה ערך מעל 1.4) 2- יש לחזור על הבדיקה אחרי 3 חודשים לראות עם יש שינוי, ורק אם היא חיובית פעמיים, יש לשקול את המשמעות. לפעמים הבדיקה יכולה להיות (קצת) חיובית אולם רק באופן זמני 3- באופן עקרוני, למרות השם "לופוס" בתוצאת הבדיקה, הנושא קשור להמטולוגיה, ולכן כדאי להתייעץ גם עם המטולוג שמומחה בקרישיות יתר. 4- לגבי הניתוח, צריך ליידע את המנתח בתוצאה ולדון עימו במשמעות.

היי אני בת 35 סובלת מזה 4 שנים מחרדות, ועוד המון תסמיני עייפות כאבי גוף פריחות על הרגליים פצעים בלחיים בפנים, כאבי ראש קשים, ראייה שהולכת ומידרדרת, חוסר בשיווי משקל מוטוריקה עדינה מאד קשה לי, רעידות לא מוסברות בגוף ועוד... יצאו לי נוגדנים בבדיקות דם ana מנוקד חיובי 1:40 ועוד כמה בדיקות חיוביות אך המדדים הם בין 1:20-1:40...אני מרגישה שהמצב שלי מאד מידרדר במיוחד סביב הווסת החודשית. בשבוע הבא אפגד עם הראומטולוג שלי אך כאגע אני ממש אובדת עצות , בפגיש הקודמת שלנו הציע ליטול פלנקווניל אך הרופאת משפחה לא רצתה עד שלא תהיה אבחנה חד משמעית. אשמח למעט תובנות...

Ana titer 1:40 Ana מנוקד חיובי Dna 1.0 מיטוכונדריאל חיובי 1:20 סמוט מאסל חיובי 1:20

הי התוצאות ששלחת אמנם חיוביות, אולם מרמזות דווקא על בעיה בכבד (הנוגדנים שחזרו חיוביים קשורים לבעיה אוטואימונית בכבד). לגבי החלטה על פלקווניל, זה תלוי בממצאי הבדיקה הגופנית ובבדיקות דם נוספות ובדיקות שתן. נראה לי שהכל סובל דיחוי לשבוע הבא למפגש שלך עם הראומטולוג. בהצלחה

תודה רבה על תשובתך, אלך לרופא בשבוע הבא ונגבש תכנית כלשהי..שבת שלום.

שאלה נוספת ברשותך...אם שאר הבדיקות אשר קשורות לכבד כמו תפקודי כבד , הפטטיס a b c הכל יוצא תקין זה לא אומר שום דבר? הכוונה שבשביל להיסגר כל מחלה כזו בכבד צריך רק את מה שיצא חיובי? סורי אם אני לא מובנת אני מעט לחוצה האמת.