שימור פוריות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סובלת מאנדומטריוזיס ועוברת טיפולי פוריות? חשוב שתקראי את זה

גורמים שונים יכולים להשפיע על פוריות האישה. אחד הפחות מוכרים שביניהם הוא אנדומטריוזיס - מחלה הגורמת לכאבי וסת חזקים, שעשויה להוביל גם לבעיות פוריות שונות. אם את סובלת מהמחלה ומתכננת הריון בקרוב, או בשלב מאוחר יותר, חשוב שתדעי על מה להקפיד במהלך הייעוץ הרפואי אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית תלוית אסטרוגן (הורמון המין הנשי), הפוגעת ב- 5-10% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות. בין תסמיניה העיקריים: כאבים עזים בזמן הווסת, כאבי אגן כרוניים, כאבים בזמן קיום יחסי מין וקושי להרות.   מהי הסיבה לתופעה? התופעה מתרחשת כאשר תאים של רירית הרחם (אנדומטריום), משגשגים באזורים שונים בגוף, בהם אינם אמורים להימצא באופן טבעי. נגעי האנדומטריוזיס יכולים להימצא בציסטה (כיסית), בתוך השחלה (מצב המכונה אנדומטריומה או "ציסטת שוקולד"), על דופן האגן, על רצועות שונות באגן, בחלל הבטן, בשלפוחית השתן, בלולאות המעיים ולעיתים נדירות אפילו במקומות מרוחקים מהרחם, כמו ברקמת הריאה. מאחר שמקורם של תאים אלה ברירית הרחם, הם מגיבים לשינויים ההורמונליים של המחזור החודשי, ממש כמו התאים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לשימור פוריות

טיפולי פוריות - תמונת המחשה
טיפולי פוריות מדוע עם הגיל, יורד פריון האישה? כיצד מתבטאת תופעת אי פריון? איך מתכוננים לטיפולי הפוריו...
הקפאת ביציות - תמונת המחשה
הקפאת ביציות אם את מתקרבת לגיל 35, כדאי שתשקלי הקפאת ביציות - כדי שלא תעמדי מול בעיה רפואית, כשתרצי...
ללמוד עוד על שימור פוריות
סובלת מאנדומטריוזיס ועוברת טיפולי פוריות? חשוב שתקראי את זה     -תמונה

גורמים שונים יכולים להשפיע על פוריות האישה. אחד הפחות...

מאת: ד"ר אליצור שי
05/12/2018
סל התרופות 2018: ההחלטות-תמונה

סל שירותי הבריאות לשנת 2018 פורסם. בין התרופות שנכנסו:...

מאת: מערכת zap...
31/12/2017
חדש בסל הבריאות: שימור פוריות-תמונה

בשורה גדולה לנשים בגיל הפוריות: טיפולי שימור פוריות יינתנו...

מאת: ד"ר אליצור שי
14/01/2018
שאלה אינטימית-תמונה

ציסטה, סרטן צוואר הרחם וגידולי שרירני הרחם הן בעיות...

מאת: ד"ר אמנון...
18/05/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשימור פוריות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שימור פוריות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב אני מטופלת כרגע במונופור לצורך הקפאת ביציות. אני חולה כרגע בסינוטיטיס ואני אמורה להתחיל טיפול אנטיביוטי. האם טיפול אנטיביוטי עלול לסכן את תקינות הביציות ואיכותן? אני מעוניינת לדעת האם מותר לי לצרוך אנטיביוטיקה או שזה עלול לפגוע בטיפול תודה רבה על ההתייחסות, בברכה, אמילי

אין סכנה האנטיביוטיקה באשר לאיכות הביציות

שלום, התבקשתי לעשות בדיקות דם לפרופיל הורמונלי בימים 3-5 למחזור לקראת שימור פוריות. קיבלתי מחזור הלילה כלומר בין יום שלישי לרביעי. מתי הזמן העדיף לעשות את הבדיקה? האם לעשות את בדיקת הדם ביום חמישי בבוקר או בראשון בבוקר? לצערי בגלל הסופ"ש לא ניתן לבצע את הבדיקה בימים האידיאליים. תודה מראש.

חמישי בבוקר

אשמח לייעוץ. לאור רקע רפואי של אנורקסיה (כיום במשקל תקין), פניתי לרופאת נשים לבדיקות לקראת התחלת תהליך של כניסה להריון. אני בת 24 בעלי בן 27. US אגן קטן יצא תקין. לאור FSH גבוה (8, תחת השפעת גלולות) נשלחתי לבדיקת AMH ויצא 1.17. הופנינו לתחילת תהליך של שימור פוריות (הקפאת עוברים) ועדיין מחכים לתור לרופא מומחה. בינתיים הפסקתי לקחת גלולות כדי שאוכל לבצע פרופיל הורמונלי חדש. אשמח לדעת: 1. האם ניתן לבצע פרופיל הורמונלי במחזור הראשון אחרי הפסקת הגלולות? והאם ניתן להעריך מתי זה יהיה (לקחתי גלולות פחות משנה, מסוג זואלי, ללא מחזור). 2. האם התהליך (לפני השאיבה ולאחריה) פוגע בתפקוד היום-יומי (אני סטודנטית, שוקלת אם כדאי לי לפרוש מהסמסטר). 3. האם יש סיכוי שנקבל כיסוי של סל הבריאות במצבנו (אני בקופ"ח מכבי, בעלי בצבא)? 4. האם מומלץ לבצע 4 מחזורים רציפים, ככל שלא תתקבלנה 20 ביציות, או שניתן יהיה מתישהו לנסות טבעי? אם כן מתי? תודה רבה!

הרבה שאלות: בדיקת AMH לקביעת הרזרבה השחלתית טובה לאין שעור מה-FSH והבדיקה אצלך אינה מצביעה על רזרבה נמוכה במיוחד. רצוי גם לבצע בדיקה פשוטה ב-US והיא AFC, ז.א. ספירת הזקיקים הקטנים שבהקף כל שחלה. בכל מקרה איני חושה שמצבך ישכנע את הקופה לתת לך טיפול לשמירת הפוריות על חשבון הקופה. ניתן לעשות זאת באופן פרטי, אבל היות ואת נשואה הייתי מקפיא עוברים ולא ביציות.

תודה על המענה. ממה שהבנתי הamh בתחתית הטווח התקין. זה לא מחייב שאעשה שימור אם ארצה ילדים בהמשך? הרזרבה הרי מדרדרת ...אז גם אם עכשיו נחשב תקין עוד כמה שנים כבר יהיה בעייתי לא (באידיאל היינו רוצים מספר ילדים)? ואכן הכוונה להקפאת עוברים. היית ממליץ לנסות עכשיו טבעי ובמידה שנצליח לעשות את השימור אחרי ההריון ולידה?

ת 33. לאחר 8 שנים של נטילת גלולות פמינט בגלל מחזור כבד וכאבים (הרופאה חשדה שאולי יש לי אנדומטריוזיס למרות שהאולטרסאונד יצא תקין). לפני כשנה החלטתי להפסיק עם הגלולות. במשך חצי שנה לאחר שהפסקתי למרות שהמחזור הגיע כל חודש הוא לא היה מסודר ואורך המחזור היה בין 21-34 יום. בנוסף לפני המחזור היו לי יומיים של כתמים חומים, הפסקה של יומיים ורק אז הגיע המחזור. בחצי שנה האחרונה הכתמים לפני המחזור הפסיקו וגם אורך המחזור הפך לקבוע ומגיע כל 28 יום (חוץ מהאחרון שהגיע אחרי 21 יום). אך מאז הפסקת הגלולות המחזור שלי חלש בהרבה ממה שהיה קודם (גם לפני הגלולות וגם במהלכן) ובחודשים האחרונים נחלש עוד יותר וגם משך ימי הדימום התקצר. אני מודאגת ורציתי לדעת האם מצב זה תקין או שיכול לרמז משהו על הרזרבה השחלתית? אציין שלא היה ניסיון להכנס להריון. תודה

שלום, אני ממליצה לך לבצע בדיקת רזרבה שחלתית (בדיקת דם ו/או בדיקת זקיקים). כמו כן בלי קשר בהכרח לתוצאות, חשוב לציין שאם טרם צפי להריון בגיל 33, ואת סבורה שאולי תחפצי בכך בעתיד, כדאי להתייעץ עם רופאה/רופא מומחית/ה לפוריות בשאלה של אפשרויות שימור פוריות, זאת היות ויעילות דל חלק מאפשרויות אלו פוחתץ אחרי גיל 35. בהצלחה.