פונדקאות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

רשלנות רפואית: סרטן צוואר הרחם

נשים שחלו בסרטן צוואר הרחם ולא אובחנו במועד לא תוכלנה ללדת. במקרה של רשלנות רפואית באבחון, הפיצוי הכספי מסייע במימון אפשרויות כגון אימוץ או פונדקאות מחלת הסרטן היא אחת המחלות הקטלניות ביותר במאה ה-20 ומהווה גורם מוות משמעותי, בקרב נשים וגברים כאחד. ניתן לחלק את מחלות הסרטן למחלות הניתנות לגילוי מוקדם ולמחלות שקשה יותר לגלות בגילוי מוקדם - כגון סרטן לבלב, שחלות, קיבה ועוד.בעשור האחרון, אנו עדים לירידה משמעותית בתמותה כתוצאה ממחלת הסרטן, בעיקר מהסוגים הניתנים לגילוי מוקדם. הגילוי המוקדם מתאפשר הן הודות להתפתחות הטכנולוגיה והן בעקבות הגידול במודעות של האוכלוסייה והרופאים, בכל הנוגע לעריכת בדיקות שגרתיות הדרושות לצורך גילוי מוקדם.   מהו סרטן צוואר הרחם? האם ניתן לגלות אותו באופן מוקדם - ועד כמה הוא קטלני?סרטן צוואר הרחם הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר, אך עם זאת הוא נמנה על סוגי הסרטן שקל ופשוט לאתר אותם בגילוי מוקדם, העשוי...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לפונדקאות

נשים ללא רחם - תמונת המחשה
נשים ללא רחם לפעמים חלומות מתגשמים: אישה בת 32 מברזיל שנולדה ללא רחם, ילדה בהצלחה תינוקת בריאה לאחר...
החזרת עוברים - תמונת המחשה
החזרת עוברים בעקבות משבר הקורונה: החל מאתמול (22.3) לא ניתן להתחיל טיפולי פוריות חדשים בישראל. עם זא...
שאיבת ביציות - תמונת המחשה
שאיבת ביציות לא מדובר במדע בדיוני, אלא במציאות: בחירת מין העובר ניתנת לביצוע בישראל ובחו"ל, בכפוף לק...
הריון מרובה עוברים - תמונת המחשה
הריון מרובה עוברים בעשורים האחרונים עולה מספר הנשים הבוחרות להרות בגיל מאוחר. הטכנולוגיה אמנם מאפשרת יותר...
רעלת הריון - תמונת המחשה
רעלת הריון ההריון הולך ומתקדם ולחץ הדם מרקיע שחקים? ייתכן שמדובר ברעלת הריון, הנגרמת על רקע הפרשת...
תרומת ביצית - תמונת המחשה
תרומת ביצית איכות הביצית היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בתהליך הכניסה להריון. באמצעות תרומת ביציו...
ללמוד עוד על פונדקאות
שינויים בחוק הפונדקאות-תמונה

חוק הפונדקאות שונה שוב: להורים המיועדים לא יהיו יותר מ-2...

מאת: מערכת zap...
15/07/2018
פונדקאות גם להומוסקסואלים?-תמונה

ועדה ציבורית לפריון ולידה מציעה לאפשר פונדקאות לנשים וגברים...

מאת: יאנה...
21/05/2012
מי רוצה ויכולה להיות אם פונדקאית?-תמונה

האם נשים בישראל מעוניינות להיות אימהות פונדקאיות? האם...

מאת: סיגל גיסין
18/10/2015
הריון חוץ רחמי-תמונה

הריון חוץ רחמי הינו הריון לכל דבר בו הביצית המופרת עוברת...

מאת:
12/02/2000
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפונדקאות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פונדקאות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני בת 42 נשואה, 4 שנים בהליך טיפולי פוריות.לפניי כשנה וחצי התחלתי בהחזרות של תרומת ביצית- בלסטו יום חמש-7 עוברים.חוויתי 3 הפלות טבעיות בשבוע 6. שני עוברים לא נקלטו נשארו לי עוד שניים.שאלתי את הרופא שלי לגביי מעבר לפונדקאות.הוא אמר שאני ממש לא צריכה.ההיסטורוסקופיה שלי תקינה.רירית הרחם לפניי החזרה 9 תוצאות בדיקות קרישיות דם תקינות. אני במשקל עודף של 100 קילו גובהי 1.67 לוקחת מטפורמין להורדת הסוכר ולאחרונה גם פרבליפ.אני ממש אובדת עצות...מיואשת מכל השנים המתסכלות וחסרות ההצלחה ותוהה מה כעת...

לעתים העוברים באמת יקלטו טוב יותר ברחמה של פונדקאית. אפשר גם לשקול תרומת ביציות, שבסבירות גבוהה תפתור את בעיית ההפלות.

תרומת ביצית? העניין שעשיתי תרומת ביצית והיו לי 3 הפלות או לא נקלט...האם הרזייה משמעותית שלי תפתור את העניין?

הרזייה זה נושא חשוב.

שלום, במהלך תהליך פונדקאות בארה״ב רופאת המשפחה ממליצה לפונדקאית לקבל Tizanidine עקב כאבי גב וצוואר חזקים שמקשים על תפקוד. הפונדקאית לקראת סוף שבוע 12. האם יש המלצה בנושא במידה ואין ברירה? האם יש חלופות עדיפות? מה הסיכון לעובר? האם יש לשקול הפסקת היריון במידה והשימוש קבוע במינון גבוה עקב סיכון לעובר? תודה רבה!

שלום, מציע לפנות למכון הטרטולוגי של משרד הבריאות בירושלים, להם יש מידע עדכני לגבי תרופות והשפעותן על הריון. בהצלחה, דר' בילגורי

תודה רבה!

אני בת 39 קיבלתי תרומת ביצית נקלטתי בפעם הראשונה אך לצערי הייתה לי הפלה.רציתי לדעת אם אצל התורמת כל הבדיקות תקינות קריוטיפ+ בדיקות קפדניות.אצל בן זוגי הזרע טוב קריוטיפ ובדיקות מעולות יכול להיות שהעוברים לא תקינים? האם אני צריכה לעבור לפונדקאות?

הסיכוי של בחורה צעירה או עובר מתורמת להיקלט הוא 30-50%, כך שלא נדיר שעובר לא נקלט. אם כ- 5 ניסיונות עם בלסטוציסטים מתרומת ביציות לא מצליחים, יש מקום לשקול פונדקאות.

אולם באם העוברים נקלטים אך יש הפלה בשבועות הראשונים זו עדיין בעיה בעוברים או אצלי בגוף?

בד"כ בעוברים.

שלום, עברתי לפני שנה וחצי הסרה של מחיצה רחמית באורך 1.5-2 סמ. מאז נכנסתי להריון וילדתי בשבוע 38+5 לאחר השראת לידה. בלידה השיליה לא נפרדה כלל, ובוצע רביזיו אגרסיבי עם איבוד מאסיבי של דם. לאחר הלידה נשארה שארית שיליה שחדרה למיומטריום בפונדוס. השארית הוסרה בהיסטרו ניתוחית. 3 חודשים לאחר מכן עברתי היסטרו אבחנתית לביקורת (בוצעה עי אותו רופא שביצע את הניתוחית), ונמצאה מחיצה של 25%. 1. האם מחיצה יכולה להווצר מחדש כתוצאה מהסרת שארית שילייה באזור? הרופא טוען שהיא כנראה היתה גם במהלך ההריון (משמע שהוא פיספס אותה במהלך הניתוחית? מדובר ברופא הכי מוכר בתחום), אך אשמח לשמוע חוות דעת נוספת. 2. מה כדאי לי לעשות איתה אם אני מתכננת הריון נוסף? 3. מה הסבירות לכך שהשיליה לא תפרד שוב בלידה הבאה? מאז הלידה האחרונה רק התווספו צלקות לרחם שלי. 4. האם יש משהו שניתן לעשות כדי למנוע נעיצות שיליה או כדי למזער נזקים? 5. מה עושים במידה ושוב תהיה נעיצות? ומה צריך לעשות במהלך ההריון כדי לזהות אותה מראש? (בהריון האחרון לא ידעו על הנעיצות לפני הלידה) תודה!

1. מאחר והרחם נוצר מחיבור של שני רחמים במהלך החיים העובריים, שכיח שגם אחרי הסרת מחיצה נותר מבנה דמוי לב, כלומר מחיצה קטנה. 2. כלום. 3. יש סיכון מוגבר. 4. לתכנן את הלידה. 5. אולטראסאונד מכוון לאזור השליה.

תודה רבה על המענה המהיר! מה הכוונה לתכנן את הלידה? מול מי אני אמורה לעשות את זה? בלידה האחרונה צוות חדר הלידה אפילו לא עבר איתי על תוכנית הלידה (הייתי שם במעקב לפני הלידה, אבל מעולם לא דנו איתי בתוכנית הלידה).

כדאי לפחות חודש לפני הלידה להיפגש עם המומחים של חדר הלידה בו תלדי, על מנת להחליט על אמצעי הזהירות בלידה שלך.

האם לאור כל האמור לעיל יש התוויה לפונדקאות? ברקע גם - שחלות פוליציסטיות, נשאות של מוטציות הטרוזיגוטיות לקרישיות יתר (פקטור 2 וmthfr) ותת פעילות של בלוטת התריס (מטופל ביוטירוקס). ההריון המדובר הושג דרך ivf. תודה שוב!

אם את מעוניינת להימנע לחלוטין מסיכון בלידה הבאה, אז פונדקאות זה פתרון מצוין.