עמוד השדרה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סקירה מכוונת למוח העובר: בדיקה חיונית

בדיקת אולטרסאונד פשוטה עשויה לאבחן בכל שלב בהריון מומים, העלולים להוביל לבעיות מוטוריות או פיגור שכלי. מי נמצא בסיכון מוגבר? כיצד מתבצעת הבדיקה? איך לבחור את הרופא שיבצע את הבדיקה? מדריך תקופת ההריון היא תקופה מרגשת מאוד, אך גם מלחיצה ומטלטלת ביותר. בתקופה זו, כל הורה (לעתיד) ירצה מטבע הדברים להאמין שהתינוק שייוולד יהיה בריא ומאושר - אך חשוב גם להיערך למצב שלא הכול ילך בדיוק לפי התוכנית. זו הסיבה שבישראל ניתן, במסגרת סל הבריאות, מספר שיא של בדיקות הריון לאבחון מוקדם של מומים מולדים ובעיות התפתחותיות, מסוגים שונים. אחת הבדיקות החשובות נקראת "סקירה מכוונת למוח העובר" - ומטרתה להעריך את מבנה המוח ומערכת העצבים. זאת, במטרה לאבחן פגמים נלווים למחלות במוח ובמערכת העצבים המתבטאים בפיגור שכלי, נכות מוטורית, הפרעות בתנועה, אפילפסיה, עיוורון, בין היתר.     ניתן לבצע את הבדיקה בכל שלב של ההריון כאשר הרופא המטפל סבור כי יש צורך בבירור. צילום: שאטרסטוק מתי מבצעים סקירה למוח...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לעמוד השדרה

פריצת דיסק - תמונת המחשה
פריצת דיסק מהם הגורמים לפריצת דיסק? מדוע כולנו נמצאים בקבוצת סיכון? האם ניתן לקוות כי התופעה המציק...
אורטופדיה - תמונת המחשה
אורטופדיה סובלים מבעיות גב ומכאבים שניתן לפתור רק בעזרת ניתוח? כיום, הודות לחידושים טכנולוגיים מר...
פריצת דיסק מותנית - תמונת המחשה
פריצת דיסק מותנית הרמת משאות כבדים תוך כדי כיפוף לפנים מפעילה עומס רב על עמוד השדרה ויכולה להוביל לפריצת...
כאב בעמוד שדרה מותני-תחתון - תמונת המחשה
כאב בעמוד שדרה מותני-תחתון התדרדרות הדרגתית ביכולת התנועה מעל גיל 50 עלולה להצביע על היצרות תעלת עמוד השדרה. החדשו...
קיפוזיס - תמונת המחשה
קיפוזיס בניגוד לסקוליוזיס (עקמת), הבאה לידי ביטוי בעיוות במישור החזיתי לימין ו/או לשמאל, קיפוזי...
ללמוד עוד על עמוד השדרה
אוסטאופורוזיס: למנוע שברים ולשמור על איכות חיים -תמונה

העצמות של חולי אוסטאופורוזיס עלולות להישבר בקלות: די בנפילה...

מאת: ד"ר ונסה רואש
18/10/2018
זריקות אפידורליות לטיפול בכאבי גב תחתון-תמונה

התכופפתם להרים חבילה כבדה והגב "צורח" מכאבים? במקרים בהם...

מאת: ד"ר יפעת...
20/09/2018
השפעת המדרס הביומכאני-תמונה

כפות הרגלים זוכות בדרך כלל לטיפול הולם רק לאחר הופעת כאבים....

מאת: סאם ח'מיס
16/08/2018
על הבדל באורך רגליים-תמונה

אסימטריה באורך רגליים גורמת לכאבים באזורים שונים וליציבה...

מאת: מערכת zap...
28/07/2018
אולי יענין אותך לדעת...
מנינגיומה בעמוד השדרה: מדריך - תמונה
מנינגיומה בעמוד השדרה: מדריך
מנינגיומה היא גידול בתעלת השדרה ולרוב מדובר...
זריקת אפידורל של סטרואידים בליווי הדמיית CT  - תמונה
זריקת אפידורל של סטרואידים בליווי...
נעשית כחלק ממגוון גדול של אמצעים בהתמודדות...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לעמוד השדרה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

עמוד השדרה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
17/06/2018 | 09:28 | מאת: לוגסי

שלום דוקטור ! לפני כ 4 חודשים הופנתי לבדיקת mri בשל כאבי צוואר , שכמות וגב תחתון ואמות . בבדיקה התקבלו המימצאים הבאים: צוואר: אות תקין בחוט. יישור קל של לורדוזיס הצווארי. 7-C6 :ללא היצרות או פריצה. 4-C3 :בקע דיסק זעיר מרכזי. 3-C2 :בקע דיסק מרכזי קל. בסיכום: שינויים דגנרטיבים קלים. להלן תוצאות סריקה בתהודה מגנטית של עמוד השדרה המותני: הבדיקה בוצעה בשקלול STIR, T2, T1. ממצאים: אות תקין בחוט. יישור לורדוזיס מותני. S1-L5 :מודגם בקע דיסק מרכזי לוחץ קלות על השק, ללא היצרות הנקבים. 4-L3 :בלט אנולרי היקפי קל. 3-L2 :ממצא דומה. יתר הגבהים ללא פריצה או בלט או היצרות. סימנים דגנרטיבים קלים של הדיסק ב- S1-L5. לאחר כחודשיים הכאבים בידיים ובגב התחתון נעלמו וכעט חזרו כאבי גב תחתון ורגל ימין בצד הפנימי של הירך ומאחורי התאומים . בנוסף בחודש האחרון אני מרגיש כיווץ של שרירי הזוקפים מוטניים ובטן וכאב באיזור הגב האמצעי , האם יש קשר בין מימצאי הבדיקה לכאבי השרירים הללו? עוד הערה, אני עובד בשלוש שנים האחרונות בישיבה רוב הזמן מה הטיפול המומלץ?

יש סבירות גבוהה - אך לא מוחלטת- לקשר בין הממצאים לכאב

26/05/2018 | 19:07 | מאת: עדי

שלום רב , שמי עדי ,אני בן 43. לפני כשנה ביצעתי בדיקת CT מותניׁ (מצורף קובץ אבחון) במשך רוב הזמן ובעיקר בזמן האחרון יש לי רגישות במקום (מרכז גב תחתון עם נטייה שמאלה) שמלווה בהרגשה של צריבה / סוג של כאב טורדני עם נימול קל ברגל שמאל. ביום יום אני מתפקד ומרגיש את המקום ,מתנהל בזהירות , ללא צורך בתרופות רק במקרה של כאב רציני, מבחינה ספורטיבית אני עושה הליכה כמעט מידי יום 40 ד' ונרשם לפילאטיס. בעבודתי כטכנאי יש לי ימים שאני נוהג אפילו שעתיים רצוף. מה עושים? בחודש האחרון התחיל לי כאבים באזור השכמות וצידי הצוואר האחורי וגם מרגיש את ע"ש העליון בכיפוף הצוואר קדימה עם נימול קל ביד שמאל. אינני לוקח תרופות. העניין שזה משגע לי את החיים שאיני יודע את מקור הבעיות שיש לי,האם זה פיזי או נפשי ? מה הדרך הנכונה לטפל? איך ניתן להגיע אליך לאבחון ? מה צריך לעשות? יש לי ביטוח פרטי (כלל פמי , מנורה ) אני לא רוצה להגיע לנקודת אל חזור כמו שראיתי אצל המטופלים שהגיעו אליך שהיה צריך לנתח אותם רק כאשר כבר לא היה מה לעשות ורק אז הם חזרו לחיים טובים / מעולים. האם ניתן לנתח לפני שמגיעים לנקודה הזו ולמנוע את כל הסבל המיותר ואת דרך היסוריים? בברכה אשמח למענה מודה מראש.

במצב של שינויים ניווניים של עמוד השדרה אין מבצעים ניתוחים מניעתיים ברוב המקרים. כדאי שתבדק באופן ספציפי לגבי כל תלונה אצל מומחה לעמוד שדרה.

ברצוני לקבוע ביקור אצלך במרפאה כדי לברר את כל מצבי / תלונתי שהעלתי במייל הקודם . בברכה עדי

יש לי כבר כמה חודשים כאב באזור מפגש ישבן עליון שמאלי /גב תחתון שמאלי הכאב מתחיל לרוב בעמידה סטאטית ובהליכה אטית כגון תורים שזזים לאט עמידה ברכבת או בהליכה עם עצירות (נגיד כשאני הולך לקניות ) או הכנת אוכל בעמידה במקום הכאב הזה גם מקרין לי לכף הרגל אני מרגיש נימול בכך הרגל עכשיו ברגע שזה קורה אם אני יושב 5 דקות אח,כ אני יכול ללכת שוב 5 10 דק עד שזה מתחיל לכאוב שוב עשיתי צילום ולא נראה משהו מיוחד ונאמר לי לעשות תרגילי גב תחתון אך תשובה זאת לא מספקת אותי אשמח לתובנות מה עליי לעשות כי זה מתחיל להציק לי בחיי היום יום . תודה רבה !

נמשע כמו גירוי שרש עצב מציע לבצע דימות מתקדם - CT או MRI על מנת לזהות את מקור הבעיה ולטפל באופן מכוון ד"ר נחשון רנד מומחה לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי עמוד השדרה www.isc.co.il rand@isc.co.il קביעת תור: 7645400 - 03 054-74788

תודה רבה לך.

האם אצלכם במכון אפשר לקבל אבחון ? כי הייתי אצל שני רופאים דרך קופ"ח ואף אחד מהם לא הציעה לעשות ct או mri במידה ואתם עושים אבחון וצריך ct ;MRI הבנתי שאצלכם אפשר לעשות את זה מה העלות של זה של הסיטי או MRI והאם גם לאבחון וגם לדימות אפשר לקבל איזשהו החזר מקופ"ח תודה.

27/07/2009 | 23:19 | מאת: יואל

שלום רב בן 62 תלונות כיום כאב גב תחתון דו צדדי ללא הקרנה, אין פחת נוירולוגי בצילום דיסקופתיה L5-S1 היצרות המרווח הבינחולייתי עם החמרה בהשוואה ל- 12/2001 שאלות: 1. כרגע במכון כושר אירובי האם להפסיק ? 2. מה הטיפול המשמר המומלץ ? פיזיוטרפיה/כירופרקטיה ? 3. ובהמשך מה פעילות המומלצת פילטיס/פלדנקרייז/שחייה ?

1. לא 2.פעילות גופנית מתונה סדירה ושמירה עם כושר ושרירים חזקים 3. כל פעילות ששומרת על העקרונות שצוינו. פלדנקרייס נראה לי מתון מדי אבל פילאטיס ובריכה נראים יותר מתאימים ד"ר נחשון רנד מומחה לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי עמוד השדרה www.isc.co.il rand@isc.co.il קביעת תורים: 054-7478864

21/12/2009 | 23:06 | מאת: עדי

האם תוכל להסביר לי מה זה דיסקופטיה בחוליות L5-L4 בבקשה?

28/04/2011 | 13:09 | מאת: ABY

בן 69, מ-27/03/2011 סובל מכאב עז ומיתמשך בעמוד שידרה תחתתון מעל. בןצע CT ע"ש מותני בגובה D11 עד S2:מרווח L1/L2, L2/L3 בגדר הנורמה.במרווחים L3/L4:L4/L5: L5/S1 בלט דיסק אחורי כללי כולל פורמינלי אשר ביחד עם עיבוי של הליגמנטה פלבה בגובהים אלה גורמים להצרות משמעותית של תעלת השידרה, הקוטרה הסיגטלי הוא 7:7:8 מ"מ בהתאמה.ב-L3/L4 הדיסק נראה משיק לשורש העצב בתעלת השארש משמאל וב-L4/L5 מימין. במרווח L5/S1 הצרות תעלת השורש דו-צדדית.האם מחייב ניתוח?האם שיטת ארטוקין המנוהלת ע"י דר' סטיפן בן שושן יכולה להיות פיתרון?

פורומים בנושא עמוד השדרה
פורום אורתופדיה
ד"ר אסא לב-אל ישיב על שאלות הגולשים בתחומים הנוגעים לאורטופדיה, וביניהם:...
פורום אורתופדיית ילדים
ד"ר מנחם זינגר ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לאורטופדיית ילדים,...
פורום מדרסים ובעיות בכף הרגל
ניר באבו ישיב על שאלות בתחום ההתאמה של מוצרי אורתופדיה, מדרסים, סדים ומכ...