קיפוזיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קיפוזיס: כיפוף מוגבר קדימה

בניגוד לסקוליוזיס (עקמת), הבאה לידי ביטוי בעיוות במישור החזיתי לימין ו/או לשמאל, קיפוזיס (עקשת) משמעה כיפוף בולט קדימה. כיצד לטפל ומתי יש מקום לניתוח? קיפוזיס (Kyphosis), או בשמה העברי עקשת, היא סוג של דפורמציה (עיוות) בעמוד השדרה במישור הקדמי אחורי - להבדיל מעקמת (סקוליוזיס), המאופיינת בהתעקמות של עמוד השדרה לימין או לשמאל. מדובר בכיפוף "מוגזם" של עמוד השדרה הקדמי, מעבר לכיפוף הטבעי בשיעור 20-40 מעלות (טווח הנורמה).כיפוף גדול מזה נחשב קיפוזיס פתולוגי. כיפוף מוגבר במידה מתונה (50-60 מעלות) שכיח - והממצא קיים בקרב 5%-10% מהאוכלוסייה הבריאה, אך אינו כרוך בתסמינים משמעותיים או בבעיה אסתטית קשה. לכן, בחלק גדול מהמקרים, אינו מחייב טיפול וכרוך במעקב בלבד, עד לתום הצמיחה.קיפוזיס קשה, בשיעור מעל 70 מעלות אינו שכיח - ושכיחותו בקרב האוכלוסייה הבריאה אינה עולה על 2%. לרוב, קיפוזיס קשה מלווה בכאב גב מוגבר וקבוע, המקשה על תפקוד...
ללמוד עוד על קיפוזיס
עקמת - אבחון, מעקב וטיפול-תמונה

לא תמיד ניתן למנוע עקמת, פיתולים חריגים בעמוד השדרה. מעקב...

מאת: ~~שפרה צח~~
08/12/2008
קיפוזיס: כיפוף מוגבר קדימה-תמונה

בניגוד לסקוליוזיס (עקמת), הבאה לידי ביטוי בעיוות במישור...

מאת: ד"ר נחשון...
21/05/2016
אימון נכון לסובלים מעקמת-תמונה

אימון גופני יכול להועיל לסובלים מעקמת ומבעיות יציבה, אבל...

מאת: ד"ר גיל...
11/03/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקיפוזיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קיפוזיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בס"ד שלום, בהדמיה שעשיתי לאחרונה(mri)נמצא שיש לי קיפוזיס בעמוד שדרה צווארי, כמו כן ספינל סטנוזיס בחוליות c3-c7 בקוטר של 7 מ"מ. מבחינה קלינית, הידיים לא נרדמות לי ואין תחושת נימול (למעט באזור השכמות מצד שמאל) טונוס תקין של שרירי הידיים, בלאנס תקין. האם יש אופציות אחרות חוץ מאשר ניתוח?

חנוכה שמח וחודש טוב. ממליץ על אוסתאופתיה לצורך חיזוק שרירי הצוואר המייצבים. שבת שלום

בס"ד דר' דוידוביץ שלום, האם אוסתאופטיה יכולה לפתור את האבחנה של cervical spinal stenosis?מה גם שבחוליות שציינתי (c3-c7) נמצא בלט דיסק כללי, אמפרסיה על שק טקלי והצרות פורמינלית דו צידית. בחוליות c6- c7 נמצא שינויים דגנרטיביים ב end plate מסוג modic 2. אשמח מאוודדדד אם לא אצטרך לבצע ניתוח ואסתפק בהמלצה שלך. אני שוקל להגיע אליך להתייעצות לאחר שקראתי על השיטה הניתוחית החדשנית שלך (שיטה באנדוסקוף) תודה

לא תפתור אך יכולה להקל ולמנוע החמרה.

האלן, אני בן 19, ואני רוצה להתגייס לקרבי רציתי לדעת אם כדאי לי להתגייס לאיזה סיירת עם קיפוזיס של 35-45 או שזה יגרום לי נזק לגב?? (עשיתי בעבר פיזיוטרפיה ואני עומד זקוף ביום יום ואין לי כאבי גב) תודה רבה.

שלום רב. קיפוזיס חזי שציינת הוא בגבולות הנורמלי כך שנראה שאין מניעה להמשיך בתוכניות שלך. תהייה קשוב לגוף שלך : אם יתפתחו כאבים , תודיע לגורמים המוסמכים ולא להזניח. בהצלחה

יש לי כבר שנתיים כאב ראש שמוקל בשכיבה המצב מחמיר מיום ליום עשיתי צילום צוואר ואלו התוצאות: צ. ע"ש צוארי קיפוזיס פרדוקסלי בחלק עליון ללא שינויים ספונדילוטים משמעותיים וללא הצרות מרווחים בינחוליתיים הגדלה של זיזים רוחביים של C7 האם לפי התוצאות, הכאב ממקור צווארי? מה ניתן לעשות? האם זה יכול להיות בגלל צליפת שוט מתאונת דרכים קלה שעברתי? בתודה מראש אבישי

אינני יכול לקבוע. אבחנת מקור כאב ראש היא לפרקים קשה ומורכבת ותמיד דורשת בדיקה נוירולוגית יסודית.

ד״ר שלום רב , אשתי עברה תקיפה במקום עבודתה התקיפה הייתה בצוואר ובעורף כאשר ביד אחת תלמידה תקף אותה מאחור כרך את זרועו סביב עורפה ובידו השנייה חנק אותה וניסה לסובב לה את המפרקת . מאז היא החלה לסבול מכאבים מאד חזקים בצוואר , נגרם לה הגבלה מאד גדולה בתנועות הצוואר , נוקשות , טונוס מעט מוגבר ברגליים רעידות בידיים ונימולים , ברגליים הירדמות וחוסר בתחושה בכף הרגל , קשיים בריכוז ובזיכרון לחץ בעיניים וכאבי ראש . היינו אצל נירוגלית בחשש למיאלופתיה ונתנה לבצע mri אלו הן התוצאות : נצפה היפוך קל של המנח הלורדטי עם קיפוזיס בולט יותר מגובה c5-6 בקצה הסריקה בחוט הגבי d3 עד d5 נצפה במישור הסיגטלי כמה שנראה סירינקס קל עד לקוטר של כ2.0 מ״מ . בהסתכלות המרווחים הדיסקלים : C2-c3: בגדר הנורמה C3-c4: בלט קל ללא היצריות משמעותיות C4-c5- בלט קל משיק לשק ולחוט ללא היצריות משמעותית C5-C6-: דיסק אוסטאופיט קטן מרכזי מלווה באימפרסיה מתונה בינונית על השק ומרכז החוט . היפרטרופיה אונקו- וורטרבלית בולטת יותר משמאל עם בחצרות מתונה של הפורמינה משמאל. C6-c7: בקע קטן מרכזי ללא לחץ על החוט וללא היצריות משמעותית C7-d1- בלט מינימלי ללא היצריות . לסיכום : שינוים ניוונים עם היצרות מעט בולטת יותר בגובה של c5-c6 . מומלצת השלמת הדמייה של כלל החוט . אשמח לדעת על מה מדובר ? אציין שאשתי בת 23 ובעבר לא היו לה שם תלונות של כאבים בצוואר רק לאחר התאונה . אשמח לדעת למי אלינו לפנות להמשך טיפול? היא סובלת ואיננה מזיזה את הצוואר וכל שאר התסמינים נשארו . האם זה היה יכול לקרות לא בגלל התאונה ? תודה רבה על העזרה .

הפגיעה נעשתה במקום עבודתה ולכן זה נחשב לה כתאונת עבודה ולכן המילה תאונה = לתקיפה ולא חלילה לתאונה שעוברים בכביש . סליחה אם הטעתי .

דבר נוסף וסליחה על הטרחה , הבדיקה נעשתה לאחר 3 חודשים לאחר התקיפה בהתחלה הסימנים העיקריים היו : כאבי צוואר - הגבלה בתנועות , טונוס מעט מוגבר ברגליים, רעידות ונימולים בידיים , תווית הבדיקה הייתה בעיקר על הרעידות בידיים והנימולים האם זה משנה את פני התמונה בנאמר בסיכום mri ? האם ייתכן שהתקיפה עוררה אצלה את כל הדברים ? עם הזמן התסמינים הולכים ומחריפים ולכן חשוב לי שתקבל את הטיפול הטוב ביותר .

לפי ה MRI לא נראה שהמצב חמור. בכל מקרה אשמח לראות אותה ואת הדיסק של ה MRI

כיצד ניתן לעשות זאת ? דרך הקופה ? פרטני ? הייתי שמח לקבל הסבר קצת לגבי c5-c6 ולגבי הסירינקס שנשמעים מאד מלחיצים.. תודה רבה על המענה.