קיבוע עמוד שדרה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

קיבוע בניתוחי גב: השאלות החשובות

קיבוע בניתוחי עמוד שדרה - חשוב, על מנת למנוע תזוזה עתידית של החוליה שעברה ניתוח. מהם סוגי הקיבוע הקיימים? מתי חובה לבצע קיבוע ומתי ניתן להימנע ממנו? ניתוחי עמוד שדרה הם הניתוחים הנפוצים ביותר בישראל. בכל יום, מבוצעים בישראל בין 20 ל-30 ניתוחי עמוד שדרה. חלקם הקטן הוא כתוצאה מחבלות ומשברים. רוב הניתוחים מתבצעים בשל תחלואה של עמוד השדרה. מטרת הניתוחים העיקרית היא לאו דווקא קיבוע של החוליות, אלא שחרור הלחץ של העצבים שעוברים בתוך עמוד השדרה - ומניעת התזוזה של אותה חוליה, ביחס לחוליות אחרות. במקרים רבים, על מנת לשחרר את הלחץ העצבי בצורה טובה, לאושש את העצבים - ולאפשר להם תפקוד תקין - יש צורך בהסרת חלקים נרחבים, בעיקר חלקים אחוריים, מהחוליה אותם הם מייצבים. על מנת למנוע את תזוזתה של החוליה המטופלת, מבצעים קיבוע. מהו קיבוע בעמוד השדרה? קיבוע הוא פרוצדורה כירורגית (ניתוחית), בה מוחדרים ברגים לשניים או יותר מהחוליות - ומחוברים על ידי...
ללמוד עוד על קיבוע עמוד שדרה
עקמת: לא ישר רצים לניתוח-תמונה

מהי עקמת וכיצד מאבחנים אותה בקרב ילדים ובקרב מבוגרים? אילו...

מאת: ד"ר חגית...
02/07/2016
ניתוח בעמוד שדרה? אנדוסקופיה תחילה-תמונה

רבים הסובלים ממחלות ניווניות בעמוד השדרה מוותרים על ניתוח,...

מאת: ד"ר דוידוביץ...
04/03/2014
דקירות בחזה אחרי ניתוח קיבוע עמוד שדרה-תמונה

האם דקירות בחזה לאחר ניתוח קיבוע עמוד שדרה צווארי מצביעות...

מאת: מערכת zap...
03/02/2015
חולת סרטן הוכרה כנכת צה"ל-תמונה

רשלנות רפואית: משרד הביטחון הכיר בקצינה כנכה 100%, בעקבות...

מאת: מערכת zap...
22/06/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקיבוע עמוד שדרה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קיבוע עמוד שדרה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אבא שלי עבר לפני כמעט שנתיים ניתוח קיבוע עמוד שדרה צווארי ומאז הוא כל הזמן מדבר וחי את הכאבים. האיכות חיים שלהם ירדה והוא בדאון. אנו מנסים לדבר איתו ולעודד אותו, אבל לצערי לא עוזר. עשה mri לאחר הניתוח ותודה לאל יצא תקין והראה שהניתוח הצליח. היינו מעוניינים שיילך (גם הוא מעוניין) לסדנה קבוצתית פסיכולוגית שהדגש הוא על קבוצה ולא אחד על אחד. אפילו מישהו שעובד בסבסוד עם הקופות. יש מקום או מרכז כזה שניתן לפנות? זה מאוד יעזור לו וישמח אותו. תודה רבה

שלום נועה. במסגרת קופות החולים מתיימים טיפולים קבוצתיים. האם עבר הערכה פסיכיאטרית?

תודה רבה על פנייתך ד"ר, לא, אף פעם, הוא לא עבר הערכה כזו. ניסינו לבדוק במסגרת קופת חולים, אבל כל מה שמצאנו זה טיפול של אחד על אחד ולא קבוצתי. אולי יש לך טלפון או פרטים למקום כזה שהטיפול בו הוא קבוצתי?

שלום! היום הייתי במרפאת עמוד שדרה והוצע לי לבצע ניתוח לקיבוע עמוד שדרה צווארי C5-C6 בעקבות כאבים בלתי נסבלים,רעד בידיים,נימול ואצבעות נסגרות ומשתתקות. הבנתי מהרופא שהניתוח הוא בשיטה הישנה ולא בשיטה החדשה. הצוות הרפואי יצטרכו לקיים דיון בעקבות מצבי הרפואי (מחלת אדיסון ) בגלל החשש להרדמה כללית. הבנתי שיש אחוזי הצלחה גבוהים. השאלה היא אם אני לא עושה את הניתוח יכול להיגרם נזק חמור יותר?

נראה על פניו שאין מנוס מניתוח לפי התאור.

עברתי לפני שנה ניתוח של קיבוע חוליות בעמוד שידרה מותני. בניתוח חתחו חלק ממפרק הפאסט שבין חוליות l3 l4 ועשו קיבוע של 2 ברגים בכל צד לחוליות. חלפה שנה והצילום מראה שהכל בסדר וכעת הרופא אף אישר לי לחזור לרוץ בהדרגה כמובן. השאלה שלי היא האם מישהו מכם עבר ניתוח דומה וחזר לריצה? ואם כן, כיצד השפיע עליו החזרה לריצה ( בעברי הייתי רץ המון וזה מאוד מאוד חסר לי אבל אני מאוד רוצה לשמוע מניסיון של מישהו אחר...). תודה!

ריצה תסכן אותך לבעיות עתידיות בגב.

ד"ר דוידוביץ שלום. ראשית תודה על התייחסותך. אשמח אם תוכל לפרט קצת יותר. המלצתך שלא לרוץ נובעת ישירות בגלל הניתוח שעברתי או שזה בלי קשר לניתוח . כלומר, האם רמת הסיכון שלי גדולה בגלל הניתוח שעברתיף, למרות שהצילום כעת מראה שהכל בסדר?

מי שסובל מבעיות גב באופן כללי עם ניתוח או בלי ניתוח עדיף שלא ירוץ.

ארבע חודשים לאחר הניתוח חזרו כאבים ושורף מתחת ובצד ימין לניתוח מה הסיבות לכך. מיד לאחר הניתוח היה הקלה. יש לציין שיש ישור בהליכה אך הכאב חזר.

קיימות מספר סיבות, יש להיוועץ שוב עם המנתח.

השבוע היה ביקורת אצל המנתח לאחר ארבע חודשים מהניתוח. המנתח ענה שאינו יודע מה הסיבה לכך. נמסר לו צילום רנטגן של הקיבוע. התשובה איני יודע מפחידה אותי. אולי התחמקות מהסיבה המיתית.