נפיחות ברגליים - נורבסק 10 מ"ג

דיון מתוך פורום  נפרולוגיה

26/07/2020 | 11:50 | מאת: אני

שלום רב, אבי בן 78 לוקח המון שנים נורבסק 10 מ"ג + וקטור 160 מ"ג . לאחרונה, הרגליים התחתונות כולל כף הרגל התנפחו מאוד (כמו בצקות). מצב הלח"צ יציב, תודה לאל. בבדיקה אצל מומחה כלי דם, נאמר לו שהנפיחות היא תופעת לוואי מנטילת הנורבסק, ושאין מה לחשוש. אולם, זה נראה די מבהיל וקשה לו לנעול נעליים בשל כך. השאלה - האם כדאי להחליף את הכדור לאחר המון שנים...? תודה מראש!

לקריאה נוספת והעמקה

זה נגון שאחת מתופעות הלוואי של נורבסק היא בצקות ברגלים. שכיחות יותר במינון של 10 מ"ג. אם תמיד נטל 10 מ"ג נורבסק ורק כעת הופיעו לו בצקות כדאי לעשות ברור קצר.. יש לשלול אי ספיקת לב, בעיה כיבדית, תסמונת נפרוטית (שם המאגד מחלות כליה בהן הפרשת החלבון בשתן היא מעל ל3.5 גרם ליממה בליווי ירידת אלבומין בדם ועוד סממנים). גם דיאטה עתירת מלח במטופל סוכרתי עלול לגרום לבצקות. מומלץ להתיעץ עם רופא/ת המשפחה

28/07/2020 | 14:08 | מאת: אני

תודה רבה לך! נתת לי חומר לבירור מול רופא המשפחה. יישר כח, המון תודה!! אגב, יש מקום לשקול מינון מופחת, למשל 5מ"ג, שעשוי למנוע זאת?

הפחתת מינון עשויה להפחית את הבצקת אם היא אכן קשורה לתרופה. הפחתת מינון עשויה לגרום ליציאה מאיזון לחץ דם ויש לעקוב אחריו. אולי יהייה צורך בתיגבור טיפול אחר ללחץ דם. תרופה אחרת השייכת לאותה משפחה (של אמלודיפין/נורבסק- נוגדי תעלות סידן ) ונחשבת כגורמת פחות לבצקות היא לרקפרס/ואזודיפ. ניתן לנסות מעבר.

מנהלי פורום נפרולוגיה