חוסמי תעלות סידן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סוכרת: יותר מ-5 תרופות ביום

מחקר: יותר מ-50% מחולי הסוכרת המבוגרים נוטלים יותר מ-5 תרופות ביום; הסיבות לחוסר איזון בסוכרת הן אי היענות לטיפול התרופתי או לשינויים באורח החיים כמחצית מחולי הסוכרת בני 65 ומעלה נוטלים יותר מחמש תרופות ביום. כך עולה מסקר שבוצע לאחרונה בקרב 160 רופאים, בהם אנדוקרינולוגים ורופאי משפחה מומחי סוכרת. עוד עולה מהממצאים כי 75% מכלל הרופאים הנשאלים דיווחו כי מעל 25% מהסוכרתיים המבוגרים בהם הם מטפלים נוטלים יותר מחמש תרופות מדי יום. מרבית הרופאים (67%) ציינו כי הבעיה העיקרית באיזון הסוכרת בקרב סוכרתיים היא חוסר היענות לטיפול התרופתי; הגורם העיקרי לחוסר איזון בסוכרת טמון בכך שהמטופלים אינם משנים את אורח חייהם - 65% מכלל הרופאים ציינו זאת. גורם נוסף המקשה על שליטה ואיזון הסוכרת הוא עודף משקל, שהזכירו 36% מכלל המשיבים. 31% מהרופאים ציינו גם חוסר הרצון לטיפול בהזרקה, ו-29% ציינו את חוסר המודעות של המטופל לסיבוכי וסיכוני הסוכרת, כגורם...
ללמוד עוד על חוסמי תעלות סידן
כבד שומני - ללא אלכוהול-תמונה

מחלת הכבד השומני הינה מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי:...

מאת: פרופ' רן...
14/09/2010
צירים מוקדמים ולידה מוקדמת-תמונה

במהלך ההריון ישנן נשים המפתחות צירי לידה בשלבים מוקדמים....

מאת: מערכת zap...
25/01/2007
סוכרת: יותר מ-5 תרופות ביום-תמונה

מחקר: יותר מ-50% מחולי הסוכרת המבוגרים נוטלים יותר מ-5...

מאת: מערכת zap...
08/08/2012
התאמת טיפול ליתר לחץ דם-תמונה

תרופות שונות ללחץ דם משפיעות באופן שונה על כל חולה. דוקטורס...

מאת: פרופ'...
21/12/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחוסמי תעלות סידן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חוסמי תעלות סידן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

קיבלתי את הכדור שציינתי בכותרת לטיפול ביתר ל"ד. הרופא נתן לי אותו לנסיון למשך חודש לבדוק איך הוא משפיע עלי. עבר חודש והוא בנתים בסדר גמור , הרופא רשם לי המשך טיפול בו ל3 חדשים. במקרה שמתי לב שיש בו מרכיב אמלודיפין . השם "צלצל" לי מאד מוכר (ולא חביב) ושאלתי את הרוקחת האם אמלודיפין הוא החומר שיש בכדור אמלו שגרם לי בעבר נזקים קשים לחניכיים . הרוחקת אמרה שכן אבל שזה לא באותו מינון ואין לי מה לדאוג. ובכן אני מאד מודאג כי בעבר נאלצתי לעבור 3 ניתוחי חניכים קשים תוצאה הטיפול בכדור ההוא (חוסמי ביתא). האם רוקחת צודקת או אני? תודה מראש.

מחלות חניכיים עלולות להיגרם ממגוון גורמים ביניהם תרופות. תרופות מסוימות ביניהן תרופות ליתר לחץ דם מסוג חוסמי תעלות סידן כמו אמלודיפין (החומר הפעיל בתכשיר 'אמלו' ואחד החומרים הפעילים בתכשיר 'דופלקס') יכולים לגרום לשגשוג החניכיים. תופעת לוואי זו נדירה מאוד לתרופה. החומרה והפיזור של התופעה הם אינדיבידואלים ותלויי מינון. ההמלצה הכללית היא שאם ניתן, יש להחליף את התרופה שגרמה לתופעה. במקרים בהם אין אפשרות לתת טיפול חילופי- יש לקבל הנחיות למניעה כמו ניקוי שיניים תקופתי ועוד. יש להיוועץ ברופא בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

שלום איך התרופה רמוטיב 500 מ"ג לחרדה אם הלב ? בסדר ? לא בסדר ? יכול לפגוע ?

שלום כי יש קרדיולוג שאמר לי ששאלתי אותו כך: מפחית יעילות של: קומדין, דיגוקסין, חוסמי תעלות סידן ותרופות ממשפחת הסטטינים. לא ידוע לי על השפעה אחרת על הלב. שאלתי אליך טוב לא טוב ללב ? הרמוטיב

טוב בטח לא. אבל גם אין לו השפעה רעה ישירה.

אני לוקח תרופה זו כל יום. חבר סיפר לי כי יצאה אזהרה על סכנה בצריכת התרופה , מסרטן, הרופה שלו החליף לו את התרופה. מה ידוע לכם בהקשר לתרופה זו.

התכשיר דופלקס מיועד לטיפול ביתר לחץ דם ומכיל שתי תרופות Amlodipine (חוסם תעלות סידן) ו-valsartan (מעכב הקולטן לאנגיוטנסין 2). במשרד הבריאות התקבל מידע על המצאות עקבות החומר NDEA בחלק מאצוות חומר הגלם valsartan המיוצרות ע"י היצרן מיילן (Mylan) המשווק חומר גלם זה לחברות תרופות שונות בעולם. משרד הבריאות העביר למוסדות הרפואיים בדצמבר 2018 רשימת אצוות של מספר תכשירים (בהם נעשה שימוש בחומר גלם מתוצרת זו) אותן יש להחזיר (מרמת בית המרקחת). קישור להודעות משרד הבריאות (עם פירוט התכשירים): https://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/03122018_3.aspx https://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/10122018_1.aspx כלומר בדצמבר 2018 בוצעה החזרה מהשוק של אצוות דופלקס החשודות בהמצאות עקבות NDEA. במידה והתכשיר נרכש מבית המרקחת לאחר הודעת ההחזרה מהשוק, מדובר באצווה "נקייה" מעקבות NDEA. במידה ונרכש לפני ההודעה ניתן לבדוק בבית המרקחת או מול משרד הבריאות את מספר האצווה על מנת לברר האם "נקייה" מעקבות NDEA. בכל מקרה, אין להפסיק טיפול ללא פנייה לרופא, כיוון שאין מדובר על סכנה מידית בשימוש בהם (בניגוד לסכנה הפוטנציאלית שבהפסקת טיפול ביתר לחץ דם). כאמור מעלה, אצוות התכשיר, המשווקות כעת "נקיות" מעקבות NDEA ואין צורך בהחלפת הטיפול.

שלום .אני מטופל דיאליזה שסובל מלחץ דם גבוה 190/130 אני מקבל קרדילוק 5 ×2קאדקס 4 וגם אקספורג 160 בערב .בצלום חזה יש לי תפליטים שגורמים לי לקוצר נשימה בשכיבה בלילה .התופעה של קוצר נשימה מופיעה בלילה בעיקר לאחר לקיחת כדור אקספורג עם קרדילוק .בלילה מופיעות בחילות קשות שלא יוצא כלום ממנה בזמן ניסיון ההקאה .אני גבר בכושר טוב בן 51.האים יש קשר לתרופות ולתופעות ואם התרופות מתאימות לי בכלל .רופא ריאות אומר שיש מצב שיש לי ברונכיטיס כתוצאה מאגירת נוזלים .אני מרגיש לא טוב לאחר לקיחת הכדורים שצינתי בערב .

התכשיר קרדילוק מכיל את התרופה bisoprolol -חסם בטא, קדקס מכיל את התרופה doxazocin -חסם אלפא התכשיר אקספורג' מכיל שתי תרופות (מקבוצות פרמקולוגיות שונות),: valsartan אנטגוניסט לרצפטור אנגיוטנסין ו-amlodipine חוסם תעלות סידן. Amlodipine (אחת התרופות בתכשיר אקפורג') עלולה לגרום לצבירת נוזלים בריאות במטופלים עם אי ספיקת לב. כל התרופות המצוינות עלולות לגרום לבחילות בחלק מהמשתמשים. עם זאת, אין מספיק מידע, כדי להעריך את הקשר בין התופעות שציינת לתרופות. מומלץ לפנות לרופא להמשך בירור והתאמת טיפול.