חוסמי תעלות סידן: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סוכרת: יותר מ-5 תרופות ביום

מחקר: יותר מ-50% מחולי הסוכרת המבוגרים נוטלים יותר מ-5 תרופות ביום; הסיבות לחוסר איזון בסוכרת הן אי היענות לטיפול התרופתי או לשינויים באורח החיים כמחצית מחולי הסוכרת בני 65 ומעלה נוטלים יותר מחמש תרופות ביום. כך עולה מסקר שבוצע לאחרונה בקרב 160 רופאים, בהם אנדוקרינולוגים ורופאי משפחה מומחי סוכרת. עוד עולה מהממצאים כי 75% מכלל הרופאים הנשאלים דיווחו כי מעל 25% מהסוכרתיים המבוגרים בהם הם מטפלים נוטלים יותר מחמש תרופות מדי יום. מרבית הרופאים (67%) ציינו כי הבעיה העיקרית באיזון הסוכרת בקרב סוכרתיים היא חוסר היענות לטיפול התרופתי; הגורם העיקרי לחוסר איזון בסוכרת טמון בכך שהמטופלים אינם משנים את אורח חייהם - 65% מכלל הרופאים ציינו זאת. גורם נוסף המקשה על שליטה ואיזון הסוכרת הוא עודף משקל, שהזכירו 36% מכלל המשיבים. 31% מהרופאים ציינו גם חוסר הרצון לטיפול בהזרקה, ו-29% ציינו את חוסר המודעות של המטופל לסיבוכי וסיכוני הסוכרת, כגורם...
ללמוד עוד על חוסמי תעלות סידן
כבד שומני - ללא אלכוהול-תמונה

מחלת הכבד השומני הינה מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי:...

מאת: פרופ' רן...
14/09/2010
צירים מוקדמים ולידה מוקדמת-תמונה

במהלך ההריון ישנן נשים המפתחות צירי לידה בשלבים מוקדמים....

מאת: מערכת zap...
25/01/2007
סוכרת: יותר מ-5 תרופות ביום-תמונה

מחקר: יותר מ-50% מחולי הסוכרת המבוגרים נוטלים יותר מ-5...

מאת: מערכת zap...
08/08/2012
התאמת טיפול ליתר לחץ דם-תמונה

תרופות שונות ללחץ דם משפיעות באופן שונה על כל חולה. דוקטורס...

מאת: פרופ'...
21/12/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחוסמי תעלות סידן?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חוסמי תעלות סידן: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

קיבלתי את הכדור שציינתי בכותרת לטיפול ביתר ל"ד. הרופא נתן לי אותו לנסיון למשך חודש לבדוק איך הוא משפיע עלי. עבר חודש והוא בנתים בסדר גמור , הרופא רשם לי המשך טיפול בו ל3 חדשים. במקרה שמתי לב שיש בו מרכיב אמלודיפין . השם "צלצל" לי מאד מוכר (ולא חביב) ושאלתי את הרוקחת האם אמלודיפין הוא החומר שיש בכדור אמלו שגרם לי בעבר נזקים קשים לחניכיים . הרוחקת אמרה שכן אבל שזה לא באותו מינון ואין לי מה לדאוג. ובכן אני מאד מודאג כי בעבר נאלצתי לעבור 3 ניתוחי חניכים קשים תוצאה הטיפול בכדור ההוא (חוסמי ביתא). האם רוקחת צודקת או אני? תודה מראש.

מחלות חניכיים עלולות להיגרם ממגוון גורמים ביניהם תרופות. תרופות מסוימות ביניהן תרופות ליתר לחץ דם מסוג חוסמי תעלות סידן כמו אמלודיפין (החומר הפעיל בתכשיר 'אמלו' ואחד החומרים הפעילים בתכשיר 'דופלקס') יכולים לגרום לשגשוג החניכיים. תופעת לוואי זו נדירה מאוד לתרופה. החומרה והפיזור של התופעה הם אינדיבידואלים ותלויי מינון. ההמלצה הכללית היא שאם ניתן, יש להחליף את התרופה שגרמה לתופעה. במקרים בהם אין אפשרות לתת טיפול חילופי- יש לקבל הנחיות למניעה כמו ניקוי שיניים תקופתי ועוד. יש להיוועץ ברופא בנוגע לטיפול המתאים ביותר עבורך.

שלום אני לוקח מס שנים וזודיפ 10מ"ג פעמיים ביוםץ לפני מספר חודשים אובחנה בעיה בסוגר בין הוושט לקיבה(ריפלוקס) ואני מקבל נקסיום. האם וזודיפ מרפה באופן עקיף שרירים כמו שריר שוער וושט תחתון ,ומחמיר את הבעיה אצלי?

שלום, יש על זה חילוקי דעות בספרות המקצועית, אבל יש מספר עבודות שהראו שכן התופעה הזו עלול להתרחש תחת תרופות ממשפחת חוסמי תעלות סידן או תרופות שחוסמות רצפטור ביתא. במקרה הצורך ניתן להשהות טיפול זמנית [ ליטול חלופה אחרת לטיפול ביתר לחץ דם] ולבדוק אם יש הקלה.

שלום ד"ר,רציתי לדעת האם וזודיפ היא תרופה יותר חזקה להורדת לחץ דם מאשר אוסקר פלוס,והאם משך ההשפעה של וזודיפ ארוך יותר מאוסקר פלוס.ומה משך ההשפעה של 2 התרופות.תודה

אוקסאר פלוס היא תרופת משלב שמכילה שתי תרופות: אוקסאר (=לוסרטאן השייך לקבוצת ה ARBS) ודיזוטיאזיד (=משתן). יש מינונים שונים של המשלב והחוזק תלוי גם במינון המשולב. נהוג לתת את התרופה פעם אחת ביום שכן לוסרטאן נותן כיסוי ליממה ודיזוטיאזיד קרוב ליממה. ואזודיפ (שייכת למשפחת תרופות אחרת של מעכבי תעלות סידן) היא תרופה שפעמים רבות כדי לתת כיסוי טיפולי ל24 שעות צריך לתת אותה בשתי מנות (10 מ"ג X2) או לפחות 20 מ"ג פעם ביום. התגובה לטיפול היא היא אישית ותלויה במטופל, מחלות הרקע וכו. משפחות התרופות הללו נחשבות כקו ראשון בטיפול בל"ד .

תודה,שאלה נוספת האם אפשר לשתות מי קוקוס בזמן שנוטלים תתרופה אוסקר פלוס.תודה

לא ידוע לי על מגבלה. אם כי את התרופות עצמן יש לשתות עם מים

שלום רב, אבי בן 78 לוקח המון שנים נורבסק 10 מ"ג + וקטור 160 מ"ג . לאחרונה, הרגליים התחתונות כולל כף הרגל התנפחו מאוד (כמו בצקות). מצב הלח"צ יציב, תודה לאל. בבדיקה אצל מומחה כלי דם, נאמר לו שהנפיחות היא תופעת לוואי מנטילת הנורבסק, ושאין מה לחשוש. אולם, זה נראה די מבהיל וקשה לו לנעול נעליים בשל כך. השאלה - האם כדאי להחליף את הכדור לאחר המון שנים...? תודה מראש!

זה נגון שאחת מתופעות הלוואי של נורבסק היא בצקות ברגלים. שכיחות יותר במינון של 10 מ"ג. אם תמיד נטל 10 מ"ג נורבסק ורק כעת הופיעו לו בצקות כדאי לעשות ברור קצר.. יש לשלול אי ספיקת לב, בעיה כיבדית, תסמונת נפרוטית (שם המאגד מחלות כליה בהן הפרשת החלבון בשתן היא מעל ל3.5 גרם ליממה בליווי ירידת אלבומין בדם ועוד סממנים). גם דיאטה עתירת מלח במטופל סוכרתי עלול לגרום לבצקות. מומלץ להתיעץ עם רופא/ת המשפחה

תודה רבה לך! נתת לי חומר לבירור מול רופא המשפחה. יישר כח, המון תודה!! אגב, יש מקום לשקול מינון מופחת, למשל 5מ"ג, שעשוי למנוע זאת?

הפחתת מינון עשויה להפחית את הבצקת אם היא אכן קשורה לתרופה. הפחתת מינון עשויה לגרום ליציאה מאיזון לחץ דם ויש לעקוב אחריו. אולי יהייה צורך בתיגבור טיפול אחר ללחץ דם. תרופה אחרת השייכת לאותה משפחה (של אמלודיפין/נורבסק- נוגדי תעלות סידן ) ונחשבת כגורמת פחות לבצקות היא לרקפרס/ואזודיפ. ניתן לנסות מעבר.