עצירת גדילה ?

דיון מתוך פורום  אורתופדיה

03/08/2008 | 02:41 | מאת: סיון

שלום רב! פעם בגיל 12 עברתי ניתוח בגב עקב עקמת בו הוכנסו לי פלטינות מאז הניתוח נשארתי כמעט אותו דבר ללא צמיחה לגובה יש לציין שמחזור קיבלתי שנה לאחר הניתוח בערך . הניתוח היה לפני כ 16 שנה בערך(גובה 150 כיום), מאוד נמוכה נשארתי , בגיל 16 חזרתי לרופא האורטופד המנתח נשלחתי לבצע צילום כף יד ולאחר מכן חזרתי אליו עם הצילום ואמר שיש אופציה לקבלת הורמונים לגדילה אך להמנע מזה עקב תופעות לוואי ובכך הנושא הורד מהפרק. מאוד מתוסכלת , האם ישנה כאן רשלנות רפואית ? האם אפשר עפ' הצילום שברשותי להעריך את גובהי הסופי שאמור היה להיות ? צילומים לפני הניתוח הושמדו לאחר בירור שעשיתי בגלל שעברו 10 שנים יש לי צילומים לאחר ניתוח לא זוכרת גם מאיזה שנים , שמור לי הצילו םשל כף היד . איך אוכל לברר . האם יכולה לתבוע ? מאוד מתוסכלת וסובלת .האם נעצרה לי אכן הגדילה עקב הניתוח, ?לאיזה סוג רופא אני אמורה לפנות אם כן לבירורים ? בתודה סיון.

לקריאה נוספת והעמקה
04/08/2008 | 10:44 | מאת: ד"ר יונה יניב

שלום סיון. קצת מידע - עיקר הצמיחה - מתחילה בכפות הידיים והרגליים אח"כ צומחות הגפיים התחתונות והעליונות (כל אורך הרגל והיד) ורק בסוף - ע"ש עצמו, כך שגם אם נעצרה צמיחת ע"ש שלך הרי לא יכולה להעצר צמיחת הידיים והרגליים (לאורך). בנוסף - עקמת "מקצרת" את הגובה ע"י מעין קיפול של האורך (לדוגמא - אם תקחי חוט באורך 10 ס"מ ומדדי את המרחק בין קצותיו כשהו מתוח. כעת צרי עיקול באמצעו ותמדדי את המרחק כעת בין שני קצותיו - הוא יהיה קצר יותר). מכאן שניתו ליישור ע"ש - אמור להגביה אותך במעט. פרמטרים נוספים להערכת גובה עתידי או צפוי - לפי גובה שני ההורים וכמובן - גיל העצמות. אם קבלת מחזור כשנה לאחר הניתוח הרי שבגיל 16 כבר סיימת צמיחה (מקובל להעריך תום צמיחה בדכ"ל כשנתיים לאחר המחזור הראשון - מכסימום) ולכן הורמוני גדילה לא היו עוזרים. אבל - לא פגשתי אותך או את הורייך וכמובן גם לא ראיתי את צילומי גיל העצמות או צלומים לפני הנתוח שעברת ולאחריו, כך שהמידע הוא מאד כללי. רופא שיכול לעזור יותר ספציפית הוא אורתופד המתמחה באורתופדית ילדים מקווה שעזרתי

05/08/2008 | 09:48 | מאת: סיון

דר' יונה יהב תודה שהתייחסת לשאלתי אך ישנו כאן משהו לא ברור מבחינת התשובה שלךאו שאני לא הבנתי , אני עברתי את הניתוח בגיל 12 ולא בגיל 16 , התכוונתי שהניתוח נעשה בערך לפני 16 שנה כאשר אני הייתי בת 12.בגלל זה כולי מתוסכלת וכועסת ורוצה להבין סופית ולדעת הערכת גובהי הסופי ומישצריך לתת את הדין עקב עניין זה צריך לתת לכן אני רוצה לברר את העניין לעמוק כי זה מציק לי שנים ולאר מכן ל]י התשובות לתבוע את מי שצריך על רשלנות זו.

מנהל פורום אורתופדיה