נגישות
נגישות

כאבים ותחושת הרדמות ברגל ימין

דיון מתוך פורום  אורתופדיה בשיתוף מדיקס

26/08/2009 | 20:52 | מאת: עומר

שלום, אבי בן 62 ובימים האחרונים החל להרגיש כאבים ותחושת הירדמות בשריר הקדמי של ירך ימין. הוריי היו עד לפני מספר ימים בטיול בחו"ל (לא טיול קשה פיזית) ובימים האחרונים של הטיול החל אבי לחוש את הכאבים ותחושת הירדמות זו של הירך. תחושת ההירדמות של הירך קיימת כל הזמן - לעיתים יותר ולעיתים פחות, ותחושת הכאב קיימת לפרקים. כמו כן, אחרי הליכה מאומצת אבי הרגיש לחץ חזק בגב התחתון. כאן המקום לציין שלפני כ-20 שנה אובחנה אצל אבי פריצת דיסק בגב התחתון והוא סבל מכאבים בגב ובברך. הוא טופל אז על-ידי פיזיותרפיה בשיטת אלכסנדר ועל-ידי הנחיות כיצד להתנהל בחיי היום-יום מבחינת הגב - ושני אלו עזרו מאוד. עדיין, במהלך השנים שעברו היו פעמים שלאבי כאב הגב. כאמור כעת לאבי קיימים הכאבים ותחושת ההירדמות (כולל נימול בחלק מהזמן) בירך. הוא נבדק על-ידי אורטופד שעשה לו בדיקות קליניות בלבד (לחיצה על מקומות ושאלה האם הדבר כואב וכו') והאורטופד, ללא בדיקת דם, קבע כי מדובר במחסור בויטמין b1 ואמר לאבי ליטול כדור טריבמין (המכיל בין היתר ויטמין b1) פעם ביומיים. רופא המשפחה התמקד יותר בבעיות של אבי בגב (כאשר אגב האורטופד שאבי הגיב בביטול לכך שאבי אמר לו שלפני 20 שנה הוא סבל מאוד מבעיות גב אלו) ושלח את אבי לבצע בדיקת EMG. הבדיקה יצאה תקינה אך הרופא הבודק אמר לאבי שבדיקת EMG בגילו לא משקפת דבר וכתב שניתן לבצע בדיקת SEP (אם הבנתי נכון את מה שכתוב בכתב יד). אבי נוטל מזה כשנתיים כדור אחד ביום של סימבסטאטין במינון של 20 מ"ג. בעבר הוא כבר סבל מהתכווצויות שרירים ככל הנראה עקב נטילת התרופה. היום רופא המשפחה נתן לו קו-אנזים Q10, כנראה מכיוון שהקו-אנזים הנ"ל אמור לעזור נגד הבעיות בשרירים שעושה הסימבסטאטין. בנוסף, רופא המשפחה הפנה את אבי לפיזיותרפיה, אבל מכיוון שלא ידוע מהיכן נובעת הבעיה, הדבר נראה לי מוזר, מפני שייתכן שהפיזיותרפיסט יטפל זמן רב במקום שאינו רלוונטי לכאב ואולי אפילו יזיק לכאב. שאלותיי הן: 1) ממה יכול לנבוע הכאב? 2) אילו בדיקות מומלץ לאבי לבצע? בדיקות דם? הדמיות למיניהן? 3) מה מומלץ לעשות? אבי דואג מאוד וסובל מהנושא, ומן הסתם גם אם הויטמין b1 והקו-אנזים Q10 שניתנו לו יעזרו, הדבר יקח זמן ולכן גם אם הם לא יעזרו, יקח זמן לדעת זאת, ואחד החששות שלנו הוא שמדובר בזמן יקר ושייתכן שאח"כ יהיה קשה יותר להפוך את המצב. בתודה מראש, עומר.

לקריאה נוספת והעמקה

עומר שלום 3 סיבות עקריות יכולות לגרום לתלונות של אביך 1) בעיות בעמוד השדרה המותני-נשמע הכי סביר 2) לחץ על עצב שטחי בקדמת הירך - תסמונת הנקראת MERALGIA PARESTHETICA ונראית פחות סבירה לאור העובדה כי גם הגב כואב ויש היסטוריה של בעיות גב 3 ) נורופתיה פריפרית - על רקע חסר ויטמינים/טיפול תרופתי/סכרת ועוד נראה הכי פחות הגיוני לאור הסיפור וההיסטוריה ממליץ שתיגש איתו למומחה שיבדוק אותו ויפנה אותו להדמיה של עמוד השדרה לפני שמחליטים החלטות ומתחילים בטיפולים שונים ומשונים מבלי שיש אבחנה ברורה בברכה ד"ר קינן

27/08/2009 | 12:01 | מאת: עומר