הריון בסיכון גבוה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הריון בסיכון גבוה: מהי הדרך הבטוחה להריון ולידה?

בזכות ההתקדמות הרפואית ושגרת מעקב איכותית, ניתן כיום להקטין מאוד את הסיכון לסיבוכים במהלך הריון בסיכון גבוה. החדשות הטובות: לאשה יש 90% ויותר סיכוי ללידת תינוק בריא הריון בסיכון גבוה הוא הריון בו קיימת או עשויה להתפתח בעיית רקע כלשהי, העלולה לסכן את המשך ההתפתחות התקינה של ההריון. ניתן לחלק את הגורמים להריון בסיכון גבוה לשתי קבוצות עיקריות, גורמים הקשורים לאם וגורמים הקשורים לעובר. מהם הגורמים הקשורים לאם? מחלות רקע שונות של האישה, כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, יתר פעילות או תת פעילות של בלוטת התריס ועוד. בנוסף, שימוש בתרופות מסוימות שעלולות להוות בעיה במהלך ההיריון, כגון תרופות אנטי-אפילפטיות או תרופות נוגדות קרישה מסוימות. חשוב לדעת כי גם בעיית רקע מינורית, שכלל אינה מפריעה לאשה בחיי היומיום, מקבלת משמעות אחרת לקראת הריון ובמהלך הריון ומצריכה התייחסות. בין הגורמים הקשורים לאם, ניתן למנות גם את גיל האישה. בדרך כלל, כשמדובר באשה מעל גיל 40. על...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להריון בסיכון גבוה

שמירת הריון - תמונת המחשה
שמירת הריון את נמצאת בהריון או מתכננת להיכנס להריון? חוששת מפני סיכון מוגבר לך ולעובר? אל דאגה, מהמ...
הריון עודף - תמונת המחשה
הריון עודף לכל תקופה בהריון יש מאפיינים, תחושות, מחושים והתרגשויות קטנות. וכל תקופה מתאפיינת בבדיק...
שליית פתח - תמונת המחשה
שליית פתח מהו הריון בסיכון גבוה? מי נמצאת מלכתחילה בקבוצת סיכון? אילו מחלות רקע עלולות להשפיע על...
לידת תאומים - תמונת המחשה
לידת תאומים בעקבות מותה של יולדת מרעלת הריון, ד"ר דורון רוזן פותח צוהר למחלה, על שלל תסמיניה, גורמי...
סוכרת טרום הריונית - תמונת המחשה
סוכרת טרום הריונית מהו הריון בסיכון גבוה? מי נמצאת מלכתחילה בקבוצת סיכון? אילו מחלות רקע עלולות להשפיע על...
ללמוד עוד על הריון בסיכון גבוה
הריון בנשים מבוגרות: סיכונים שיש לקחת בחשבון-תמונה

התקדמות טיפולי הפוריות מאפשרת הריון ולידה בגיל מבוגר, באופן...

מאת: פרופ' שמחן...
25/09/2018
אטוניה של הרחם: מצב סיכון במהלך ההריון -תמונה

אטוניה היא מצב שבו הרחם אינו מתכווץ לאחר הלידה כפי שאמור...

מאת: מערכת Zap...
06/09/2020
רעלת הריון: חשוב לאבחן ולטפל בהקדם -תמונה

ההריון הולך ומתקדם ולחץ הדם מרקיע שחקים? ייתכן שמדובר ברעלת...

מאת: פרופ' עופר...
28/03/2019
מעקב הריון בסיכון גבוה-תמונה

יש לך לחץ דם גבוה? את סובלת מסכרת? נכנסת לקטגוריה של הריון...

מאת: ד"ר עשת רונית
28/11/2018

הריון בסיכון גבוה: רופאים מומלצים

פרופ' מיכאל קופרמינץ

רופא גינקולוגיה ומיילדות (נשים) ,מומחה ליילוד וגינקולוגיה
מנהל המחלקה לרפואת האם והעובר, בי"ח ליולדות ע"ש ליס, איכילוב, תל אביב
(0 דירוג ממוצע)
(0 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להריון בסיכון גבוה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

הריון בסיכון גבוה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב אישתי בשבוע 32+6 להריון , נמצאת במעקב במרפאת הריון בסיכון כתוצאה מלידה ראשונה מוקדמת בשבוע 34+5 לאחר ירידת מים ספונטנית. (לא ברור אם היה זיהום). באולטראסאונד לפני שבועיים נצפה עובר עם היקף בטן תואם לשבוע יותר ממה שצריך. היום בבוקר לאחר בדיקה נוספת היקף הבטן גדל וכעת עומד על שבועיים מעל המצופה , משקל העובר מוערך בכ - 2 ק"ג. העמסת סוכר תקינה (מחר תבוצע אחת נוספת לבקשת הרופא). מהן הסיבות להיקף בטן גדול בעוסר בשבוע כזה? יש לציין שאין עודף מי שפיר. אודה לתשובתך סילבן

היקף בטן גדול יכול לרמז על סוכרת הריונית או פשוט עובר גדול

שלום אני בשבוע 25 בסקירה מאוחרת אובחן iugr ירידה בגדילת התינוק מאחוזון 45 בסקירה ראשונה לאחוזון 5 בסקירה שניה . האם האבחנה דורשת שמירת הריון והאם מדובר בשמירה שמתבצעת באשפוז או בקהילה ?

שלום אורית זו שאלה מאוד מאוד מורכבת ודורשת התייחסות פרטנית. IUGR מבטא הפרעה בגדילה וסיבותיו מרובות. הפרעת הגדילה עצמה אינה מהווה סיבה לשמירה אך ייתכן והסיבה להפרעה זו מצריכה. סיבות אמהיות ל IUGR כמו רעלת הריון, מחלות רקע וטיפול תרופתי יכולים להצריך אישפוז. סיבות עובריות גנטיות - לאו דווקא האישפוז עצמו נעשה לרוב בהפרעות גדילה קשות המצריכות מעקב עוברי יומיומי, ניטורים תכופים או מתן הבשלת ריאות לקראת יילוד. במילים אחרות - צריך לשבת איתך ולהסביר את הסיבות האפשרויות , להעריך מה הגורם הסביר אצלך ולהחליט על שמירה. פעמים רבות עצם האבחנה, החרדה האמהית והצורך בבדיקות חוזרות כתלות כמובן באופי עבודת האם - גורמים לנו לבקש שמירה על מנת לאפשר מעקב תקין. מניחה שיש לך רופא הריון בסיכון. דייני איתו את כל הנסיבות והחליטי אם להגיש בקשה. בהצלחה!

שלום רב, אני בשבוע 29.6, הריון בסיכון עם תאומים, יש לי תסמונת אפלה והזריקה קלקסן 60 כל ערב בשעה 18:00. מעבר לזה עם סכרת הריון. אם יצא לי יום אחד להזריק את הקלקסן באיחור של 4-5 שעות, האם הדבר משמעותי?

איחור בן מס' שעות בהזרקת קלקסן במהלך הריון איננו כרוך בסיכון כלשהו

אני בת 45, עברתי הריון ולידה שקטה בשבוע 36 עקב רעל הריון שהתפתחה בשבוע 35, שהתבטא בלחץ דם גבוה פתאומי וחלבון פתאומי בשתן בבת אחת. ללא מלות רקע- בחורה בריאה מכל הבחינות וגם היום לחץ דם תקין, סוכר תקין חוץ מהחלבון הזה... 1.היחס שבין מיקרואלבומין לקריאטנין בשתן בעקבות רעלת הריון הוא %40.76 ? מה זה אומר? ותוך כמה זמן המצב ישתפר? 2. האם כדאי להיכנס להריון במצב זה? למה? 3. האם יש בדיקות נוספות שעליי לעשות כדי לוודא ש"יצאתי מהרעלת"? 4. האם יש המלצות להריון הבא כדי שלא תחזור הרעלת? תודה

1. אני לא מכירה יחס שמבוטא באחוזים. בדרך כלל נהוג לבטא את היחס במ"ג אלבומין לגרם קראטינין. 40 מג/גרם זה ערך שנחשב לא גבוה. אני מניחה שערכי החלבון והאלבומין היו יותר גבוהים סביב האירוע. בדרך כלל פרוטאינוריה שמשויכת לרעלת הריןן חולפת לאחר 3 חודשים אם כי לעיתים לקוח אפילו שנה עד העלמותה. 2+4 .יש לך סיכון מוגבר להישנות הרעלת. היסטוריה של רעלת היא גורם סיכון אחד, גילך שני, אם את מתכננת הריון נוסף בעזרת טיפולי פוריות אז יש עוד גורם סיכון להישנות. אם את מכננת הריון יחסית צמוד לזה שבו חווית רעלת ואם את בעודף משקל קבלי גורמי סיכון נוספים ואולי יש עוד. לדעתי לא כדאי לך להיכנס לעוד הריון. אם תבחרי בכל זאת להיכנס להריון את תהיי כמובן הריון בסיכון (עקב ההיסטוריה וגילך). נותנים אספירין במהלך ההריון לנסות להוריד את הסיכון, מומלץ לרדת במשקל (אם את בעודף משקל). 3. הריון הוא בדרך כלל התרופה לרעלת. העובדה שלחץ הדם חלף היא ביטוי להבראה מהאירוע החריף אבל נוסף לך גורם סיכון קרדיוסקולארי להמשך החיים. זה אומר שהסיכון שלך לפתח מחלות כלי דם ולב עולה. מומלץ לא לעשן ולהיות במעקב רפואי (רופא משפחה)

1. האם העובדה שיש חלבון אומרת שהכליות פגועות? 2. האם יכול להיות שהכליות היו פגועות לפני ההריון ולא ידעתי על כך למרות שעשיתי בדיקות דם לתפקודי כליות וכו'.. 3. במידה והחלבון ייעלם- האם זה אומר שהכליות הבריאו? האם אולטראסונד כליות יכול לאשר זאת? 4. אני שוקלת 68 ק"ג וגובהי 1.61 מ' האם אני במשקל עודף שמסכן אותי- לאיזה משקל להוריד? 5. עברו 8 חודשים מהלידה, כמה זמן עוד לחכות כדי למזער סיכונים. תודה רבה

מצב של הפרשת חלבון בשתן (אלבומין) מעיד על פגיעה כלייתית ברמות שונות. ככל שהפרשת החלבון נמוכה יותר זה סימן טוב. במקרה שלך מדובר בהפרשה בכמות מועטה ויתכן שגם יחזור לתקין. אולטרסאונד כליות לא יגלה שינויים לאחר רעלת היריון והמעקב הינו אחר לחץ דם, בדיקות דם ושתן. משקל גוף תקין הינו bmi 18.5-25. מיזעור הנזקים יתבסס בשלב זה על תזונה בריאה, דלת נתרן, ושמירה על משקל תקין, המנעות מעישון, מעקב אחרי לחצי דם.

פורומים בנושא הריון בסיכון גבוה
פורום פריון האישה והפריה חוץ גופית
פרופ' זיידמן ישיב על שאלות הנוגעות לפריון האישה והפריה חוץ גופית: הזרעה,...
פורום הריון ולידה - הלל יפה
מנהלי הפורום יענו על שאלות הגולשים בתחומי הריון ולידה: בריאות האם והעובר...
פורום גלולות ואמצעי מניעה
מנהל הפורום ישיב על שאלות בנושאים הנוגעים לגלולות ואמצעי מניעה, כגון: הח...
פרופ' מיכאל קופרמינץ
חשוב לדעת: לאחר מילוי הטופס פרטיך יועברו למרכז השירות של Zap Doctors ומשם לרופאים. לעיתים רחוקות לא נוכל להעביר את הבקשה, או שהיא תועבר באיחור. לכן, בכל מקרה של בעיה דחופה אנו ממליצים להתייעץ עם רופאים בקופ"ח או בבי"ח ולהימנע ממילוי פרטים אישיים, רגישים או חסויים בטופס.
שדות שמסומנים בכוכבית הם חובה