סרטן הקיבה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מהם החידושים האחרונים בטיפול במחלת הסרטן?

בשנים האחרונות חלה התקדמות מרשימה באפשרויות הטיפול הניתנות לסוגים שונים של מחלת הסרטן. התקדמות זו מביאה עמה תקווה שיום יבוא והאדם יצליח לגבור על המחלה. סקירה מיוחדת לרגל היום העולמי למניעת סרטן (4.2) התמודדות עם מחלת הסרטן היא אחד האתגרים המורכבים של ימינו, הן עבור הלוקים במחלה והן עבור עולם הרפואה והמחקר הרפואי. מחלת הסרטן מורכבת מעשרות תתי-סוגים. לא מדובר במחלה בעלת אופי הומוגני, שניתן לחזות את התפתחותה, אלא במחלה הטרוגנית, קשה מאוד לניבוי ולפענוח. החדשות הטובות: בשנים האחרונות פותחו טיפולים מסוגים שונים, שרבים מהם נמצאו אפקטיביים. עולם הרפואה והמחקר מגייס כיום מאמצים ומשאבים אדירים, במטרה להפוך את הסרטן למחלה כרונית, המצריכה טיפול ומעקב, שהחולים בה נהנים מתוחלת חיים משמעותית. באופן כללי, ההתקדמות המשמעותית בהתמודדות מול המחלה חלה כתוצאה מפיתוח טיפולים ביולוגיים חדשים ומחידושים בתחום הטיפולים האימונולוגים, המעודדים את מערכת החיסון לזהות ולתקוף את תאי הסרטן. כך, בין היתר,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסרטן הקיבה

הליקובקטר פילורי - תמונת המחשה
הליקובקטר פילורי תזונה מוקפדת, אורח חיים המשלב פעילות גופנית, אימוץ חיית מחמד, התנדבות למען נוער בסיכון...
מבחן נשיפה - תמונת המחשה
מבחן נשיפה החיידק הליקובקטר פילורי עשוי לחיות במערכת העיכול שלכם משך שנים וכלל לא תרגישו בו, עד שע...
סרטן קיבה גרורתי - תמונת המחשה
סרטן קיבה גרורתי רוב הניתוחים לכריתת קיבה מתבצעים בעקבות אבחון גידול ממאיר בקיבה. הניתוח מתבצע באחת משלו...
גסטריטיס כרונית - תמונת המחשה
גסטריטיס כרונית ילידי צפון אמריקה ידעו כבר מזמן: לחמוציות יש תכונות מרפאות. שורה של מחקרים מאשרים את סג...
ציספלטין - תמונת המחשה
ציספלטין קיימים מספר קווים טיפוליים לסרטן גרורתי מסוג TCC שמקורו בדרכי השתן. במחקר שפורסם לאחרונ...
כריתת קיבה - תמונת המחשה
כריתת קיבה רוב הניתוחים לכריתת קיבה מתבצעים בעקבות אבחון גידול ממאיר בקיבה. הניתוח מתבצע באחת משלו...
ללמוד עוד על סרטן הקיבה
מלנומה: קיטרודה בסל הבריאות-תמונה

קיטרודה, תרופה חדשה למלנומה הוכנסה לסל הבריאות 2015. זו רק...

מאת: פרופ' רענן...
31/12/2014
9 ממאירויות בסיכון מוגבר לסוכרת-תמונה

מחקר חדש מצא כי קיים קשר בין 9 מחלות ממאירות, לבין הסיכון...

מאת: ד"ר עמית...
11/07/2018
ניתוח הייפק: לשטוף את הגידול מהבטן-תמונה

טכניקת ההייפק מציעה תקווה לחולים שבעבר כמעט ולא ניתנו להם...

מאת: אסיא מדיקל
23/07/2017
מהם גורמי הסיכון המרכזיים לסרטן בישראל?-תמונה

מחקר ישראלי חדש קובע לראשונה מהם הגורמים ההתנהגותיים...

מאת: מערכת zap...
09/10/2018
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקה גנטית לסרטן השד  - תמונה
בדיקה גנטית לסרטן השד
מדריך בדיקות רפואיות: מי צריכה לעבור בדיקה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן הקיבה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן הקיבה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום אושפזתי בתל השומר בעכבות פרפוציה בתריסריטן וטופלתי בהצלחה ללא ניתוח וכעת אני בבית ואוכל באפן סדיר המשך טיפול נתנו לי אומפרדוקס פעמיים ביום,אין לי צרבת או חומציות, והשאלה היא לשם מה אני צריך לקחת את הכדור ,כי יש נזקים ממנו . תודה לתשובתכם

שלום רב, טיפול במעכבי משאבות מימן (PPIs) כגון אומפרדקס חשוב, כאשר הגורם לפרופורציה הוא למשל כיב ללא תלות בתסמיני צרבת. משך הטיפול יקבע ע"י הרופא בהתאם למצב הרפואי. במידה ולא קיבלת הסבר על סיבת הטיפול ואופן הטיפול (משך/מעקב נדרש וכו'), כדאי לפנות לרופא ולברר. בהתייחס לבטיחות הטיפול, ככלל, כל טיפול עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. עם זאת, הרופא שוקל את הסיכון הפוטנציאלי בטיפול למול התועלת הצפויה ממנו לפני מתן טיפול תרופתי. תופעות הלוואי השכיחות לקבוצת תכשירים זו הן תופעות לוואי במערכת העיכול. תתכנה תופעות לוואי נדירות יותר כגון תגובות עוריות, שינויים בספירות דם והפרעה בתפקודי כבד ועוד. אפרט על מספר תופעות נוספות: שימוש ממושך של מעכבי משאבת מימן קושר לסיכון מוגבר לזיהום/דלקת במערכת עיכול ולכן יש לפנות לרופא במידה ומופיעים שלשול חריף שאינו חולף עם או ללא כאבי בטן וחום. שימוש ממושך בתכשירים אלה יכול לגרום לירידה ברמות המגנזיום, נתרן וויטמין B12 בדם. הרופא ישקול בדיקות דם סדירות לצורך מעקב. כמו כן, לאחרונה פורסמו מחקרים אודות קשר אפשרי בין שימוש במעכבי משאבת מימן לבין תופעות לוואי שונות ביניהן סרטן קיבה באנשים שטופלו נגד החיידק הליקובקטר. המחקרים הינם מחקרים תצפיתיים וככאלה בעלי מגבלות רבות בקביעת קשר סיבתי בין הטיפול התרופתי לתופעה. למידע נוסף ורשימת תופעות הלוואי מפורטת ומלאה יותר, יש לעיין בעלון התרופה. אסכם כי המידע הבטיחותי הקיים תומך במאזן החיובי תועלת מול סיכון של התרופה לטיפול בהתוויות להן מיועדת וכי יש ליטול את התרופות בהתאם להתוויה הרפואית ולמשך הזמן שהומלץ. המידע אודות תופעות לוואי אפשריות של הטיפול בתרופות, תומך בצורך בהערכה תקופתית של הטיפול והפסקתו במקרים בהם אינו נחוץ. בכל מקרה במידה ובמהלך הטיפול הנך חווה תופעת לוואי, יש ליידע את הרופא.

שלום, בגיל 3 הייתי מאושפז הרבה בבתי חולים בעקבות בעיות בבטן שיצאתי מהן עד גיל 6. מאז תמיד העיכול אצלי הוא סביר אך הרבה פעמים ישנם כאבי בטן, גזים וגרפסים. כיום אני בן 27. לפני כ 4 חודשים מאוד כאבה לי הבטן העליונה והיציאות שלי היו בצבע ירוק, אחרי סדרת בדיקות מצאו בבדיקת צואה כי היה לי חיידק קומפילובקטר (הבדיקה להליקובקטר יצאה שלילית), C.T בטן היה תקין, בדיקות דם תקינות מלבד זה שהקרטנין היה בנורמה אך הכי עליון. קיבלתי אנטיביוטיקה וזה התמתן. לאחרונה שוב פעם חזרה האי נעימות שמתבטאת בכאבים בבטן העליונה במרכז (אזור הכיבה), רעשים מהבטן שמגיעים מאותו האזור, גזים מרובים וגרפסים, מספר פעמים התעוררתי באמצע הלילה 2-3 פעמים בגלל גזים בבטן, ליציאות התחיל להיות מרקם ירקרק. קיבלתי שוב פעם את אותה אנטיביוטיקה אך הפעם זה לא עזר לכאבים ולקולות אבל היציאות שלי תקינות (2-3 פעמים ביום) בצבע ובמרקם תקין. בנוסף ניסיתי ביומיים האחרונים לקחת בארוחת צהריים אינזימי עיכול, זה הוריד לי את הכאבים בבטן אחרי הצהריים אבל לקראת הערב זה חוזר. הרופא שלח אותי לבדיקות דם כלליות, פרזיטים בצואה והליקובקטר. לשאלותיי : איזה בדיקות נוספות אני צריך לדרוש מהרופא כדי לעלות על מקור הבעיה, האם תסמינים אלו מוכרים לך ומצביעים על איזושהיא בעיה מוכרת. חשוב לציין שאמא שלי נפטרה לפני זמן קצר עקב סרטן בקיבה בגיל 50 ולפיכך התסמינים הקיימים אצלי מעוררים לי חשד רב.

שלום דני קיימות מספר אבחנות מבדלות אשר יכולות לבוא בחשבון אך זה לא המקוםצלדון על זה דכאי לך לפנות לבירור של רופא גסטרו אם טרם ביקרתה. בינתיים אני היתי מציעה לך לקחת תקופה ארוכה של 3-6 חודשים פרוביוטיקה המכילה כמות כדולה של מספר זנים של חיידקים טובים- הכי טוב שקיים הוא VSL-3 . זה יעזור לאיזון חיידקים בבטן וישפר גזים,ראשים ויציאות.

שלום לך אני יודעת שעבר זמן רב מאז שכתבת פה, אך אם במקרה תראה את תגובתי ברצוני לשאול אותך האם מצאת מהי הבעיה שלך? ואם כן כיצד טופלת ואצל מי? אני סובלת מבעיות זהות לשלך. תודה רבה.

עוקב :(

שלום מעוניין לדעת מה הסיכון בלקיחת סותרי חומצה יש מחקרים שקראתי שדי הבהילו אותי המצביעים שיש קשר בין נטילת סותרי החומצה לבין סרטן הקיבה ודמנציה ולתופעות אחרות האם נטילת סותרי החומצה לתקופה של חודשיים ספורים בטוחה?

סותרי חומצה הם בטוחים ולא הוכח קשר עם סרטן הקיבה. הקשר שפורסם במחקר הינו קשר מטעה, שנובע ככל הנראה מחיידק ההליקובקטר, שגורם לדלקת כרונית שגורמת לסרטן הקיבה. חולים שהיה להם דלקת קיבלו סותרי חומצה, והמסקנה הייתה מוטעית כי יש אסוציאציה בין התרופה לסרטן הקיבה, שהסיבה הינה בעצם החיידק והדלקת.

שלום, כבר מספר שנים עקב המלצתו של רופא גסטרואנטרולוג אני לוקחת תרופה PPI בשם אומפרדקס. המלצתו של הרופא לקחת את התרופה בצורה קבועה גם בהמשך החיים. אחרי קראית הכתבות על נזקים האפשריים עקב קבלת התרופה התחלתי לדואג ולחפש פתרונות חלופיים לבעיית צרבת כרונית. הפתרונות הטבעיים לא עוזרים לי. עברתי בעבר ניתוח פונדופליקציה והבעיה חזרה. האם יש תרופות חדשות או פתרונות חדשים לבעיית צרבות הכרוניות? תודה מראש, גליה

יש לקחת המינון המינימלי האפשרי. באם את 'תלויה' בתרופה, והדבר מאוד שכיח אחרי ניתוח פונדופליקציה, לעיתים אין מנוס מלקחת לכל החיים. התרופה נחשבת לבטוחה מאוד, המחקרים שהוצגו בתקשורת לגבי הקשר עם סרטן הקיבה מטעים.

פורומים בנושא סרטן הקיבה
פורום סרטן ריאה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לסרטן הריאה, וביניהם...
פורום גידולי ראש-צוואר
ד"ר אבי חפץ ישיב לשאלות הגולשים בתחום הגידולים בראש ובצוואר: גידולים בפה...
פורום סרטן העור ונקודות חן (שומות)
ד"ר ניר נתנזון יענה על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לגורמי הסיכון, גילו...