טיפול בנזעי חשמל: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בריאות הנפש: מיתוסים מול אמת

האם תוספי מזון באמת עוזרים למנוע דיכאון? האם מחלות נפש עוברות בתורשה? לרגל שבוע בריאות הנפש העולמי שחל החודש, ריכזנו עבורכם כמה מיתוסים נפוצים בנושא הפרעות נפשיות, וגם חשפנו את האמת שמאחוריהם "משחר ההיסטוריה מחלות ותופעות הקשורות בנפש האדם עוררו התעניינות רבה בקרב הציבור. עקב כך נולדו סברות שונות לגביהן שרובן אינן נאחזות במציאות", אומר ד"ר ירחמיאל ברבר, פסיכיאטר ופסיכוגריאטר, מנהל מערך בריאות הנפש בשירות הפסיכיאטרי במחוז מרכז במכבי שירותי בריאות, "במאה ה 19 היה נהוג לצוד 'מכשפות', לכלוא אותן או להעלות אותן על המוקד. כמובן שבחלוף הזמן הבינו שנשים אלה שכונו מכשפות, למעשה סבלו מתסמינים סכיזופרניים שונים שהובילו אותן להתנהגויות מסוימות. אולם בניגוד לסברה שרווחה בעידן העתיק, נשים אלה מעולם לא סיכנו את הציבור". גם כיום, בעולם המודרני, עדיין אפשר להצביע על כמה סטיגמות ודעות קדומות הקשורות לענייני בריאות הנפש ולסובלים מהפרעות נפשיות. לרגל שבוע בריאות הנפש העולמי שיערך...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לטיפול בנזעי חשמל

ליקוי קוגניטיבי - תמונת המחשה
ליקוי קוגניטיבי מחקר חדש שנערך בארצות הברית ביקש לבדוק האם שימוש תדיר בכדורי שינה עלול להביא לעלייה בסי...
דיכאון קליני - תמונת המחשה
דיכאון קליני דיכאון קשור במחסור בסרוטונין. אבל האם ידעתם כי 90% מהסרוטונין בגוף משמש את מערכת העיכול...
איבוד זיכרון - תמונת המחשה
איבוד זיכרון טרשת נפוצה היא מחלה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית וגורמת, בין היתר, להפרעות מוטוריות ותח...
הרדמה - תמונת המחשה
הרדמה מתלבטים אם לסרס את הכלב או לעקר את החתולה? חוששים מהשלכות הניתוח? חשוב שתדעו כי ישנן סי...
הפרעה דו-קוטבית - תמונת המחשה
הפרעה דו-קוטבית אצל חלק מהאנשים הסובלים מאירועי דיכאון חוזרים ונשנים ניתן להבחין בדפוס עונתי, המוכר בשם...
בלבול - תמונת המחשה
בלבול לראשונה בישראל: איגודי הרופאים יוצאים במסמך הנחיות משותף חדש שמטרתו – צמצום שיעור המחלו...
ללמוד עוד על טיפול בנזעי חשמל
בריאות הנפש: מיתוסים מול אמת-תמונה

האם תוספי מזון באמת עוזרים למנוע דיכאון? האם מחלות נפש...

מאת: מערכת זאפ...
02/10/2019
דיכאון: מיתוסים ואמיתות-תמונה

מחלת הדיכאון כבר הגיעה לממדים של מגיפה, אולם רבים לא...

מאת: פרופ' משה...
30/04/2013
המסת צלוליט: בדרך למראה הנכסף-תמונה

טיפולים חדשניים הקיימים כיום מאפשרים להיפטר מהצלוליט -...

מאת: הלגה רקנטי
16/02/2016
טיפול בנזעי חשמל: לא מה שחשבתם-תמונה

הטיפול בנזעי חשמל הינו הטיפול היעיל ביותר במקרים של דיכאון...

מאת: ד"ר פנינה...
18/07/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לטיפול בנזעי חשמל?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

טיפול בנזעי חשמל: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הופננו לאישפוז לטיפול בנזעי חשמל בנוסף אשתי חולת טרשת נפוצה.. מיזה כשנה היא מאובחנת כבי פולרית .. התרופות שלה לא השפיעו וכל חודש הייתה הלוך וחזור נכנסת לדיכאון. היא סובלת מדכאון מספר רב של שנים וכל רופא העביר את האחריות לרופא אחר.. מה ניתן לעשות ??

שלום לך, הטיפול בנזעי חשמל מיועד בדיוק למקרי דיכאון עמיד, וממה שאני ראיתי - יש לו תוצאות יפות מאוד בחלק מהמקרים. לדעתי שווה לשקול את ההצעה בחיוב. אודי

שלום לך דוקטור אני כל כך מיואשת שאין דברים כאלו, אחרי טיפול תרופתי לא הרגשתי הטבה כלשהי והרגע חזרתי מרופא הפסיכיאטר, עברתי כמה משפחות טיפול וגם תוספות של אריפליי, אדרונקס וריספרדל כחיזוק ניסיתי וולבוטרין, פבוקסיל, ציפרלקס, ויאפקס, מרוניל, , הרופא הרגע אמר לי שכנראה אין טעם לנסות, כי כנראה ולא אגיב לתרופות אם אכן מדובר בדיכאון עמיד, ככה שהשיקום שלי צריך להיות פסיכולוגי יחד עם ביטוח לאומי, ואולי אף לשקול נזעי חשמל, מחיפוש בפורמים שונים מתשובות אחרות שאכן אם מדובר בדיכאון עמיד כדאי לנסות סימבלטה ואם כאשר זה לא עוזר, אולי ללכת לשילוב של אנאפרניל עם פבוקסיל, כמובן שלא ניסיתי לא את זה ולא את זה ולא יודעת מה בנוגע לברינטיליקס? אתה חושב שהפסיכיאטר צודק בכך שלא אגיב לתרופות או שעדיין שווה לי לנסות? יש סיכוי שאגיב לתרופה כלשהי או שהמצב אבוד מבחינה תרופתית? אני לא רואה את עצמי משתקמת עם הדיכאון הזה, ובטח שלא הולכת לאשפוז יום פסיכיאטרי כל השבוע, אתה חושב שאחרי שאנסה סימבלטה או אנאפרניל עם פבוקסיל עליי לשקול טיפול בנזעי חשמל או שיש לך עוד הצעה לטיפול תרופתי או שילובי שלא שמתי לב אליו? ומה בנוגע לברינטיליקס?(או שילוב של שתי תרופות או יותר)

שווה להמשיך לנסות!

רופא נכבד באומרך ששווה להמשיך לנסות, מה להמשיך ומה לנסות? הרי אם לא מדובר בדיכאון עמיד, מה כן מדובר אם ניסיתי כבר חמישה סוגי תרופות והם נכשלו ועדיין אני סובל מתסמיני דיכאון?, מה עוד כדאי לנסות מבחינה תרופתית גם במיוחד אם מדובר בשילוב של תרופות לפני שעוברים לפתרון הבא שהוא נזעי חשמל או גרייה מגנטית?

שלום אני בן 60 סובל משנות ה 20 מדיכאונות מג'וריים שתוקפים אותי ידי פעם. הדיכאון הינו עמיד עפ'י אבחנה. אני יודע שאין טיפול מותאם ספציפי למתואר לעיל. אשמח לחוות דעת כללית תודה גיל

ישנם כמה אופציות טיפול לדיכאון עמיד, למשל לנסות תרסיס אסקטמין (טיפול בקטמין), שהראה הצלחה בהרבה מקרים שכדורים אחרים לא עזרו. התופעת לוואי העיקרית שלו - אופוריה. טיפול נוסף המוצע למקרים עמידים, אך שיכול להזיק בזמן הטיפול לזיכרון לטווח קצר (אך לא מזיק באופן בלתי הפיך לפי הידוע לי), הוא טיפול בנזעי חשמל. טיפול יותר קל, שתופעת לוואי נפוצה בו זה כאבי שיניים (לא כאבי תופת, כאבים נסבלים וקלים יחסית וגם לא באופן בלתי הפיך אלא מסתיים עם סיום הטיפול) זה גירוי מוחי מגנטי בtms עמוק (זהו הtms המומלץ ביותר היום). נזעי חשמל יותר מועיל, אך גם יותר מזיק (זיכרון זה קוגניציה, דבר עיקרי מאוד במין האנושי..), ובכל מקרה- חייב לקבל הכוונה פרטית המכוונת במיוחד בשבילך מהרופא המטפל שלך. ישנם עוד פתרונות שלא הזכרתי, והטיפול העיקרי המומלץ ביותר- הוא לנסות שילובי תרופות יחד. הרבה פעמים אחד לבד לא עוזר, ובשילוב- פתאום גם הכדור הקודם נותן הרבה השפעה! כלומר, שפתאום מורגשת השפעתו, אף שגם השפיע קודם כמובן אך לא היה מורגש. כמעט תמיד אין צורך בקטמין (זהו סם מסיבות בעיקרו..) ובמיוחד לא בנזעי חשמל וגם לא טיפול בגרייה מוחית. שילובי תרופות עוזרים ב67% לפחות מהמקרים (כשליש מהמטופלים לכל היותר אינם מגיבים לאף תרופה, לא כולל קטמין אני חושב). בהצלחה ורפואה שלימה, מני.

תודה רבה על התשובה המקצועית והמפורטת. האם הקטמין אפקטיבי לזמן ארוך כטיפול מונע או שזה טיפול שצריך לחזור עליו שוב ושוב ? תודה רבה אשמח לפרטי המשיב

באם התכוונת בפרטי המשיב לשם ומספר טלפון, לצערי בשביל לשמור על אנונימיות לא אענה על זה, ובאם אתה מעוניין ליצור איתי קשר - אפשר במייל: mendelmenachem1@gmail.com. אני לא רופא, רק מייעץ זמנית עד למענה של דוקטור חרמון מידע שצברתי מקריאת מאמרים וספרים בתחום הפסיכיאטריה. בנוגע לשאלתך- בשונה מכדורים נוגדי דיכאון אחאים, קטמין זהו טיפול שצריך לחזור עליו תמיד, וזה גם אחד החסרונות העיקריים שלו ששכחתי להגיד. יש אבל הרבה מקרים שאין עניין לחכות לשילוב תרופות וישר פונים לקטמין: במקרה שאין את הכח להמשיך לסבול לתקופה נוספת עד שיתחיל השילוב להשפיע. כל שכן אם יש אובדנות. קטמין מצטיינת בפרט בהורדת אובדנות, אך גם במצב הרוח.

תשובה נכונה

היי מני שלום ולרופא גם יש לי בעיה נוראית יש לי אוסידי קשה ושום כדור ssri snri לא עוזר לי כל כדור גורם לי לאצירת שתן אחרי כמה ימים וזה סיוט גם אם חשבתי שהכדור טוב לי פתאום לא יכלתי להשתין אפילו חיברו לי קטטר פעמיים איזה עוד טיפול יש לאןסידי הכי טוב זה רק ssri ואם אני לא יכול לקחת אין כלום?

אני מעדיף לא לענות על השאלה ולהשאיר אותה לדוקטור, מאחר ואני לא יודע. אני חושב שיש טיפול גם בנזעי חשמל, שכמדומני יכול להיות גם לאוסידי. בקשר לtms (גרייה מגנטית) - איני יודע אם מועיל לאוסידי. מצטער שלא עניתי על השאלה, זה מחוסר ידיעה. רפואה שלימה וכל טוב. מני.

טעות: ביררתי ואין נזעי חשמל לאוסידי, רק גרייה מוחית עמוקה (dbs). יש לנסות גם תרופת אנפרניל שאותה כנראה לא ניסית (?), וטיפול פסיכולוגי שנמצא יעיל מאוד גם למקרים עמידים כשלך. אפשר גם בהמשך מיינדפולנס, לברר את מחשבות הכפייתיות ולטפל בהם בטיפול עצמי שלך. לפני זה - טיפול בחשיפה ומניעת תגובה (גם פסיכולוגי). אם לא יועיל - אסקטמין (תרופה). יש גם ניתוח נוירולוגי (מוחי) אבל עושים זאת רק במקרי קיצון מאוד, והלוואי שלא תצטרך להגיע לזה...

כל השיטות שציינת קימים גם היום מלבד הניתוח-שיצא מההתויה הרפואית. הייתי ממליץ להמשיך ולנסות למצוא שילוב תרופתי הולם. בהצלחה!