טיפול בנזעי חשמל: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בריאות הנפש: מיתוסים מול אמת

האם תוספי מזון באמת עוזרים למנוע דיכאון? האם מחלות נפש עוברות בתורשה? לרגל שבוע בריאות הנפש העולמי שחל החודש, ריכזנו עבורכם כמה מיתוסים נפוצים בנושא הפרעות נפשיות, וגם חשפנו את האמת שמאחוריהם "משחר ההיסטוריה מחלות ותופעות הקשורות בנפש האדם עוררו התעניינות רבה בקרב הציבור. עקב כך נולדו סברות שונות לגביהן שרובן אינן נאחזות במציאות", אומר ד"ר ירחמיאל ברבר, פסיכיאטר ופסיכוגריאטר, מנהל מערך בריאות הנפש בשירות הפסיכיאטרי במחוז מרכז במכבי שירותי בריאות, "במאה ה 19 היה נהוג לצוד 'מכשפות', לכלוא אותן או להעלות אותן על המוקד. כמובן שבחלוף הזמן הבינו שנשים אלה שכונו מכשפות, למעשה סבלו מתסמינים סכיזופרניים שונים שהובילו אותן להתנהגויות מסוימות. אולם בניגוד לסברה שרווחה בעידן העתיק, נשים אלה מעולם לא סיכנו את הציבור". גם כיום, בעולם המודרני, עדיין אפשר להצביע על כמה סטיגמות ודעות קדומות הקשורות לענייני בריאות הנפש ולסובלים מהפרעות נפשיות. לרגל שבוע בריאות הנפש העולמי שיערך...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לטיפול בנזעי חשמל

ליקוי קוגניטיבי - תמונת המחשה
ליקוי קוגניטיבי מחקר חדש שנערך בארצות הברית ביקש לבדוק האם שימוש תדיר בכדורי שינה עלול להביא לעלייה בסי...
דיכאון קליני - תמונת המחשה
דיכאון קליני דכדכת חורף או דיכאון עונתי, נקראת גם SAD הפרעה רגשית, שלעיתים בא לידי ביטוי בשינוי של מ...
איבוד זיכרון - תמונת המחשה
איבוד זיכרון טרשת נפוצה היא מחלה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית וגורמת, בין היתר, להפרעות מוטוריות ותח...
הרדמה - תמונת המחשה
הרדמה גז הצחוק, משמש לטיפול בילדים ומבוגרים אשר חרדים מטיפולי שיניים ומהליכים רפואיים או סובל...
הפרעה דו-קוטבית - תמונת המחשה
הפרעה דו-קוטבית אצל חלק מהאנשים הסובלים מאירועי דיכאון חוזרים ונשנים ניתן להבחין בדפוס עונתי, המוכר בשם...
בלבול - תמונת המחשה
בלבול ממחקר חדש עולה: הקורונה שילשה את מספר היולדות שסבלו דיכאון לאחר לידה. 41% דיווחו על תס...
ללמוד עוד על טיפול בנזעי חשמל
בריאות הנפש: מיתוסים מול אמת-תמונה

האם תוספי מזון באמת עוזרים למנוע דיכאון? האם מחלות נפש...

מאת: מערכת זאפ...
02/10/2019
המסת צלוליט: בדרך למראה הנכסף-תמונה

טיפולים חדשניים הקיימים כיום מאפשרים להיפטר מהצלוליט -...

מאת: הלגה רקנטי
16/02/2016
דיכאון: מיתוסים ואמיתות-תמונה

מחלת הדיכאון כבר הגיעה לממדים של מגיפה, אולם רבים לא...

מאת: פרופ' משה...
30/04/2013
טיפול בנזעי חשמל: לא מה שחשבתם-תמונה

הטיפול בנזעי חשמל הינו הטיפול היעיל ביותר במקרים של דיכאון...

מאת: ד"ר פנינה...
18/07/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לטיפול בנזעי חשמל?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

טיפול בנזעי חשמל: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הופננו לאישפוז לטיפול בנזעי חשמל בנוסף אשתי חולת טרשת נפוצה.. מיזה כשנה היא מאובחנת כבי פולרית .. התרופות שלה לא השפיעו וכל חודש הייתה הלוך וחזור נכנסת לדיכאון. היא סובלת מדכאון מספר רב של שנים וכל רופא העביר את האחריות לרופא אחר.. מה ניתן לעשות ??

שלום לך, הטיפול בנזעי חשמל מיועד בדיוק למקרי דיכאון עמיד, וממה שאני ראיתי - יש לו תוצאות יפות מאוד בחלק מהמקרים. לדעתי שווה לשקול את ההצעה בחיוב. אודי

נפגשתי עם לא מעט פסיכאטרים בכירים, לרובם לא היתה תשובה ברורה לכן חשבתי שאולי אפשר לקבל ממך תשובה כנה לגבי חולה שאובחן וסובל מתסמינים שליליים חריפים כבר כ-שנה. דווקא בגלל שאין היכרות ולא מעורב כסף בעניין. עברתי כבר את כל הרפואה הקונבנציונלית מה עוד אפשר לעשות? - ניסיתי לפונקס (ועוד תרופות רבות) - ניסיתי ect אין שום שיפור במצב. אני כל היום תקוע בחדר ולא עושה כלום ולא רוצה לעשות כלום, לא נהנה מכלום, ומרגיש חיי-מת בלי רגשות, סל שיקום והוסטל זה לא טיפול זה שיקום וקבלה של המצב-לזה אני לא מוכן. להירקב בהוסטל כל חיי. מה שווים החיים ככה? למה לחיות? מה היית ממליצה לי לעשות אילו היית במקומי? אולי תחום הפסיכדלים?

נשמע שיש לך דה פרסונליזציה

א. אתה לא רופא (אז תימנע מלחלק אבחנות שגויות לאנשים) ב. זה לא דה פרסונליזציה (אני אחרי אירוע פסיכוטי מלפני 9 חודשים) ג. יש לי את רוב הסמנים שלילים פשוט אין צורך לפרט אותם, הרופאה מכירה אותם היטב

אחרי כל משבר נפשי יש תקופה של החלמה ולא תמיד מה שמכנים סימנים שליליים נשאר לאורך זמן אלא משתפר, לכן כל כך חשוב מעבר לטיפול התרופתי טיפול בשיחות להתמודד עם המשבר ושיקום. שיקום הוא לא קבלה של המצב, להיפך, שיקום הוא בניית מדרגות להתקדמות לעצמאות. כמו שללכת עם קביים אחרי שבר הוא לא קבלה של נכות אלא עזרה שתאפשר לדרוך בצורה מדורגת עד שחוזרים ללכת לבד. אין עדיין מחקרים טובים שמראים על שיפור בסימנים שליליים עם שימוש בחומרים הלוצינוגנים. כדאי למצוא פסיכיאטר שאתה סומך עליו ולהתייעץ איתו לקבל טיפול מלא יותר.

שלום לך דוקטור אני כל כך מיואשת שאין דברים כאלו, אחרי טיפול תרופתי לא הרגשתי הטבה כלשהי והרגע חזרתי מרופא הפסיכיאטר, עברתי כמה משפחות טיפול וגם תוספות של אריפליי, אדרונקס וריספרדל כחיזוק ניסיתי וולבוטרין, פבוקסיל, ציפרלקס, ויאפקס, מרוניל, , הרופא הרגע אמר לי שכנראה אין טעם לנסות, כי כנראה ולא אגיב לתרופות אם אכן מדובר בדיכאון עמיד, ככה שהשיקום שלי צריך להיות פסיכולוגי יחד עם ביטוח לאומי, ואולי אף לשקול נזעי חשמל, מחיפוש בפורמים שונים מתשובות אחרות שאכן אם מדובר בדיכאון עמיד כדאי לנסות סימבלטה ואם כאשר זה לא עוזר, אולי ללכת לשילוב של אנאפרניל עם פבוקסיל, כמובן שלא ניסיתי לא את זה ולא את זה ולא יודעת מה בנוגע לברינטיליקס? אתה חושב שהפסיכיאטר צודק בכך שלא אגיב לתרופות או שעדיין שווה לי לנסות? יש סיכוי שאגיב לתרופה כלשהי או שהמצב אבוד מבחינה תרופתית? אני לא רואה את עצמי משתקמת עם הדיכאון הזה, ובטח שלא הולכת לאשפוז יום פסיכיאטרי כל השבוע, אתה חושב שאחרי שאנסה סימבלטה או אנאפרניל עם פבוקסיל עליי לשקול טיפול בנזעי חשמל או שיש לך עוד הצעה לטיפול תרופתי או שילובי שלא שמתי לב אליו? ומה בנוגע לברינטיליקס?(או שילוב של שתי תרופות או יותר)

שווה להמשיך לנסות!

רופא נכבד באומרך ששווה להמשיך לנסות, מה להמשיך ומה לנסות? הרי אם לא מדובר בדיכאון עמיד, מה כן מדובר אם ניסיתי כבר חמישה סוגי תרופות והם נכשלו ועדיין אני סובל מתסמיני דיכאון?, מה עוד כדאי לנסות מבחינה תרופתית גם במיוחד אם מדובר בשילוב של תרופות לפני שעוברים לפתרון הבא שהוא נזעי חשמל או גרייה מגנטית?

אובחנתי במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים כחולה בדיכאון מג'ורי (נמשך כבר 20 שנה). לא מגיבה לטיפול תרופתי. הופניתי לטיפול בקאטמין. במרפאת קאטמין של בית החולים נאמר לי שיש המתנה של חודשים- התור הפנוי הבא הוא ביולי. אני במצב קשה, וברור לי ולסובבים אותי שלא אחזיק מעמד עד יולי. מה אפשר לעשות כדי לטפל טיפול בקאטמין בדחיפות? זה מצב של חיים או מוות.

תבקשי להתאשפז ואולי יצליחו להתאים לך טיפול כמו כן נזעי חשמל מומלצים למצבך

מסכים עם אורנה.

בהחלט כן! בריאות שלמה!