דימום מהרחם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דימום רחמי מוגבר - הבעיה, הפתרונות

סקירה מלאה - מהי רירית הרחם? מהו דימום רחמי בלתי סדיר? גורמים, פעולות, טיפולים ופתרונות מהי רירית הרחם ומהו מחזור הווסת? הרחם הוא איבר הבנוי רובו משריר (myometrium) שמטרתו לאפשר לידה על ידי התכווצויות (צירי לידה). הציפוי הפנימי המרפד את חלל הרחם הוא מבנה רקמתי עדין המכונה 'רירית הרחם' (endometrium). רירית הרחם עשירה בכלי דם ומטרתה להזין את העובר המשתרש בה בשלבי ההריון הראשוניים. מחזור הווסת נגרם מנשירה של רירית הרחם בצורה אחידה ומתרחש שבועיים לאחר הביוץ כאשר לא הושג הריון. לצורך מחזור הווסת סדיר דרושה פעילות הורמונלית מורכבת. אכן, המונח 'ווסת' מתאר את האיזון ההורמונלי העדין הדרוש. בפעילות זו מעורבים הורמונים המופרשים מבלוטות במוח (היפותלמוס והיפופיזה) המשפיעים על השחלות. אולם, ההורמונים השחלתיים אסטרוגן ופרוגסטרון הם המשפיעים ביותר על רירית הרחם. בתחילת המחזור...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לדימום מהרחם

קרע ברחם - תמונת המחשה
קרע ברחם הריון ולידה: מדובר בסיבוך קשה שבו חודרים מי השפיר לדם היולדת או לריאותיה. הדבר מוביל לק...
אוקסיטוצין - תמונת המחשה
אוקסיטוצין ישנם גורמים רבים שעשויים להשפיע על החשק ועל הרצון לקיים יחסי מין במהלך ההריון. אולם, מב...
קרע בנרתיק - תמונת המחשה
קרע בנרתיק כיצד ניתן לדעת אם קרום הבתולין נקרע? מתי צריך ללכת לבדיקה אצל גניקולוג? אתם שואלים, הדו...
קרע בצוואר הרחם - תמונת המחשה
קרע בצוואר הרחם הלידה הסתיימה - והיולדת חשה בקשיי נשימה? לחץ הדם צנח? ייתכן כי מדובר במצב חירום רפואי -...
שליה נעוצה - תמונת המחשה
שליה נעוצה הריון ולידה: מדובר בסיבוך קשה שבו חודרים מי השפיר לדם היולדת או לריאותיה. הדבר מוביל לק...
משכב לידה - תמונת המחשה
משכב לידה הן רואות בעבודתן שליחות, מודות על הזכות לעסוק בה ומתרגשות בכל לידה מחדש, גם אחרי שנים א...
ללמוד עוד על דימום מהרחם
דימום רחמי מוגבר - הבעיה, הפתרונות-תמונה

סקירה מלאה - מהי רירית הרחם? מהו דימום רחמי בלתי סדיר?...

מאת דר' אריאל...
13/12/2005
הנקה: יתרונות ומיתוסים-תמונה

האם תזונת האם גורמת לגזים אצל התינוק? האם אמהות מיניקות...

מאת: מערכת zap...
26/06/2014
שרירני רחם - מיומות-תמונה

מה גורם להתפתחותם של שרירני רחם וכיצד ניתן לטפל בהם? פרופ'...

מאת: פרופ'...
10/06/2009
היסטרוסקופיה: דימומים לא סדירים-תמונה

לדימום נרתיקי שאינו וסתי סיבות רבות החל בבעיות הורמונליות...

מאת: ד"ר חן...
24/08/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדימום מהרחם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דימום מהרחם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אני כרגע בתחילת הריון (שבוע 6). מתאמנת בקרוספיט שנתיים וחצי. לפני מס' ימים היה לי דימום, באותו היום בו התאמנתי. בבדיקת אולטרסאונד וגינלי לא נראה שיש בעיה והשק נמצא במקומו (שק ריק בינתיים). אתמול התאמנתי ושוב היה לי דימום. זהו הריון 5 במס' שני ילדים בבית. הריון ראשון הסתיים בלידה שקטה עקב מומים. הריון 4 לא התפתח. אשמח לדעת האם לא אוכל להתאמן כל ההריון? מה הסיבה לדימומים?

גילה שלום - לפעמים בתחילת הריון יש קצת דימום מהרחם או צוואר הרחם שלעיתים יכול להיות קשור גם למאמץ. מומלץ בדיקת רופא (להסתכל על צוואר הרחם ובאולטראסאונד על הרחם/הריון). כל עוד פעילות גופנית גורמת לדימום, מומלץ להמנע אבל זה לא בהכרח אומר שלא תוכלי להתאמן כל ההריון. בגדול מומלץ להמשך פעילות גופנית (שמותאמת להריון). בברכה, ד״ר בר יוסף

היי רציתי לדעת אם בתחילת הריון שבוע 8 נמצאה המטומה קטנה ובגללה ישנם דימומים זה מחזק את העובדה שהדימומים הן רק ממנה ? ולמעשה ההריון יכול להתקיים כרגיל ותקין? לעומת זאת אם קיים דימום שלא ידוע מהיכן מגיע יכול להעיד על חשש יותר גבוהה להריון ?

בנוכחות המטומה קשה להניח מקור אחר - אבל בהחלט ייתכן. בכל מקרה קהש להעיד על ההמשך. ברוב המקרים דימום מהרחם/המטומה - יחלוף.

שלום, בת 36, בטיפולי פוריות מזה שנה וחצי. מתוך ארבעה נסיונות ICSI (שניים מתוכם מביצית מוקפאת) נכנסתי להריון פעם אחת ועברתי הפלה טבעית בשבוע השביעי לפני כשנה. מזה חמישה חודשים יש לי כל חודש מזמן הביוץ ועד המחזור דימום רחמי לא תקין. בהאולטרסאונד הכל נראה תקין. רמת ההורמונים בבדיקת דם תקינה לחלוטין. בחודש האחרון לקחתי פעמיים ביום נרות אוטרוגסטן החל מיום הביוץ וזה באמת עזר נגד הדימום גם כשלדעת הרופאה לפי רמת ההורמונים בבדיקה אני לא צריכה תוסף. היום, ארבעה ימים לפני מועד המחזור, התחיל לי דימום שלא נראה כמו מחזור - דם בצבע בהיר מלווה בגושים קטנים (מצרפת תמונה). מה זה יכול להיות? אני חיה בחו״ל והרופאים שהייתי אצלם עד עכשיו לא יכולים להסביר לי ממה זה יכול להיות. התכוונו לעשות עוד נסיון ICSI במחזור הבא ועכשיו אני מתלבטת כי יש לי בעיה לא מוסברת ולא פתורה. אשמח להארות! תודה רבה מראש וסליחה על התמונה!

שלום נדיה, מה שאת מתארת באמת לא דבר נפוץ, ובמידה ונרות אוטרוגסטן עזרו למנוע את הדימום, ייתכן ויש לך רמות נמוכות יחסית של הורמון הפרוגסטרון לאחר הביוץ (ההורמון שמעיד שהיה ביוץ). בכל אופן נראה שזאת לא הבעיה בגינה הטיפולים לא הצליחו עד כה. אני מציע להמשיך לנסות ולדרוש תמיכה באמעות פרוגסטרון לאחר החזרת עוברים לרחם (בד"כ נותנים תמיכה בפרוגסטרון אך יש מרכזים שלא נותנים). בהצלחה, דר' בילגורי

שלום ד"ר. שבוע 10 +4 להריון משבוע 6 הופיעו דימומים ואזור דימופ שהיה קום ןגדל מעט - היה 6*12 מ"מ וכרגע גדל ו6 על 21 מ"מ. ההמטומה מתחת לשק ההריון. כל מאמץ או אפילו הליכה יש לי דימום ואני מוצאת את עצמי אצל רופא נשים. הרופאים אמרו לי שנרות לא מוכח כיעיל. הרופאה שלי בחו"ל ותחזור רק עוד שבועיים . השאלה מה אפשר לעשות כאשר זה גדל? האם נותנים שמירת הריון על דבר כזה?

הי, אכן הנרות לא יעילים. אין הרבה מה לעשות למעט להמתין. לרוב זה חולף ונספג. אבל תיתכן החמרה עד כדי אובדן ההריון. אין דרך לנבא ולמעט המתנה אין הרבה מה לעשות. כרגע קחי ימי מחלה ומעקב. באם זה יחמיר קרוב לודאי שהרופאה שלך תבקש עבורך שמירה. אך התחילי בימי מחלה.