התכווצויות ברחם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לידה מוקדמת: כיצד ניתן להימנע?

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת? מהן הסיבות לתופעה זו - וכיצד כדאי להיערך אליה בזמן ההריון ולמנוע מראש את הופעתה? "תינוק, צא כבר": האמנם? לפי הספר וההגדרה היבשה, לידה מוקדמת היא למעשה כל לידה לפני שבוע 37 - ומכאן נגזר כי כל מי שנולד לפני שבוע זה נחשב כמי שנולד בלידה מוקדמת והינו פג. כמובן, ישנם עוד גורמים שמשפיעים על האם והיילוד, למעט שבוע ההריון עצמו, כגון משקל היילוד בלידה והגורמים שהובילו ללידה המוקדמת.לידה מוקדמת, כלומר לידה של פג לפני שבוע 37, נחשבת סיבוך משמעותי ושכיח - אבל חשוב לזכור כי ככל שהלידה מוקדמת יותר, כך סיכויי ההישרדות של היילוד נמוכים יותר ושיעור התחלואה של היילוד הולך ועולה. משום כך, לידה מוקדמת בשבוע 24-28 נחשבת לידה עתירת סיבוכים; זאת, בעוד שבלידה מוקדמת, מעבר לשבוע 34 (אבל לפני שבוע 37) - שיעור הסיבוכים המשמעותיים לתינוק, למרות היותו פג, הינו מאוד נמוך.האם לידות מוקדמות הן תופעה שכיחה?בעולם,...
ללמוד עוד על התכווצויות ברחם
משכב לידה: תני לעצמך לנוח-תמונה

התקופה שבה הגוף מתאושש מהריון ולידה נקראת "משכב לידה". זוהי...

מאת: ד"ר הלוי אילן
19/04/2017
המדריך המלא לבדיקת מי שפיר-תמונה

בדיקת מי שפיר היא אחת הבדיקות החשובות ביותר בהריון לאבחון...

מאת: ד"ר כהנא אריק
20/12/2010
לידה מוקדמת: כיצד ניתן להימנע?-תמונה

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת? מהן הסיבות לתופעה זו -...

מאת: פרופ' ערן הדר
16/01/2017
גוף בריא בגוף בריא - על ספורט והריון-תמונה

נשים רבות, חוששות ומתלבטות לגבי אופי ועוצמת הפעילות הגופנית...

מאת: רמי ירון,...
04/10/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להתכווצויות ברחם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

התכווצויות ברחם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

פרופ משיח שלום להזכירך אני בשבוע 6 אם התכווצויות ברחם יש לי 4 שאלות אודה לך לחוות דעת מקצועית על שאלותיי 1. בהריון הקודם דיממתי בשבוע 4 עקב התכווצויות אני מזריקה כרגע 2 רטארד 500 בשבוע+2 דופסטון+קרינוןהאם אפשר להזריק 3 רטארד בשבוע זה לא מספיק בעיניי לפי מה שאני מרגישה זה מספיק עוזר ליום וחצי. 2. הפרופ המטפל החליט על רטארד 500 האם זה יעיל מספיק כמו פרונטוגסט? 3. האם בשלב הזה 3 זריקות בשבוע+קרינון ו-2 דופסטון יעיל מספיק להחזיק את ההריון ולעצור את ההתכווצויות ולמנוע הפלה. 4. ידוע לי שבשלבי הריון מתקדמים נותנים משהו להתכווצויות , האם ברשותך אתה יכול להסביר לי מה נותנים ובאיזה שבוע?

לצערי עלי להימנע מעצות שלא מתאימות להמלצות של הרופא המטפל. עליך לתת את מבטחך בו ולהיועץ איתו.

שלום פרופ׳ אני צפויה החודש לעבור בפעם הראשונה החזרת עובר מוקפא ( יום 5). הרופאה שלי החליטה על הכנה של לטרזול מיום 5 לווסת- 2 כדורים למשך 5 ימים. כמה שאלות: ממה שאני קוראת זהו לא טיפול נפוץ בהחזרת מוקפאים- האם נחשב בטוח ויעיל? הרירית אכן צפויה להתעבות? בטבעי היא מגיעה אצלי ל6.5-7 אני רוצה לבקש מהרופאה שלי טיפול כלשהו שימנע התכווצויות רחם לאחר ההחזרה כדי להפחית סיכון של היפלטות העובר מאחר ואני נוטה לחוות התכווציות בשל נגיעת הצנטר בדופן הרחם או אולי בשל החומר הנוזלי בו נמצא העובר. איזה טיפול לבקש? ומתי מתחילים לקחת אותו כדי שיהיה יעיל ביום ההחזרה. תודה רבה על תשובותייך! שבוע מצוין

אני אישית לא משתמש בלטרזול להחזרת מוקפא ואיני רואה את התועלת שבו. באשר לתמיכה בחומרים שמרגיעים התכווצויות הרחם, רצוי לתת תכשירי פרוגסטרון בנרות וגינליות או בכדורים (דופסטון).

קבלתי מחזור אחרון ב4/6 בתאריך 29/6 הייתי אצל רופא נשים ואמר לי ששחלה ימנית אצלי מוגדלת ולא רואה שאני בהריון. שבוע אחרי עשיתי בדיקת הריון ביתי ויצאה חיובית והשבוע עשיתי גם בדיקה יצאה חיובית האם בגלל שהייתה לי שחלה מוגדלת זה אומר שהריון לא תקין? יש לציין שאני סובלת כבר שבועיים מדחיפות במתן שתן כל כמה דק' רצה לשירותים ה הגיוני?

סוזי שלום, יש להבדיל בין 2 מצבים: 1. שחלה מוגדלת- תיתכן משנית להריון עקב גופיף צהוב שמחזיק את ההריון. יש לבצע הערכה של השחלה ב-US לא רק את גודלה אלא גם את מרקמה. לרוב לא מדובר בממצא המשפיע על ההריון. ממליצה לפנות לבדיקת רופא נשים חוזרת בנושא זה. 2. דחיפות במתן שתן- שכיחה בהריונות אך גם תיתכן משנית לדלקת בשתן. יש להשלים תרבית שתן בקופ"ח לשלילת דלקת בשתן. מומלצת נטילת חומצה פולית בתחילת ההריון. בהצלחה!

היי אהובה, נאמר לי אותו דבר . אם אני (בעזרת השם כן בהריון..) מתי לבצע בדיקה ביתית? מתי את ביצעת?

אני רק אציין במחזור שלי היה ב17/07 בדיקת האולטרסאונד הייתה ב 05/08 נאמר לי שאין הריון , יש שחלה שמאלית מוגדלת ויש גופיף צהוב בשחלה השמאלית בדיקת השתן והדם יצאו שליליות אני מרגישה מיום הביוץ עד היום (כבר שבוע) התכווצויות ברחם יכול להיות שביצעתי מוקדם מידי את האולטרסאונד? את בדיקת הדם והשתן?

שלום, אשמח לקבל גם תגובה לtsh האם יש טעם להחזיר עוברים שנשארו ? ומה המינון של פרוגסטרון שמומלץ להתכווצויות אני לוקחת 2 אנודמטרין על בסיס ביוץ טבעי, דקפפטיל 1 ואסטרופם 2 מ"ג ביום להלן השאלה שוב... בת 43 בעברי הריון ולידה בגיל 41. אסטרדיול 94, tsh 3.24 lh 4.40 fsh 10.20 prolactin 223 prog <2 טסטוסטרון 0.60 deha 2.74 האם יש טעם לעשות שאיבות על בסיס טבעי ? האם ניתן לעשות משהו עם tsh אם אני רוצה להחזיר עוברים שנשארו לי ? ודבר אחרון איך יודעים אם יש התכווצויות ברחם שעשויות לפלוט עוברים אחרי החזרה ? ומה עושים כדי למנוע זאת ?

ה-TSH בסדר. באשר למינון האנדומטרין, הייתי ממליץ על 3 ליום.

בתשובתי הקודמת נמנעתי מלהכנס לפרטים באשר לטיפול המומלץ, כי החלטה כזו צריכה להיות מבוססת על מכלול תנאים ובדיקות ואין אפשרות לענות עליה הצורה טובה בפורום. אני ממליץ לך לפנות למומחה פוריות, שיעריך את מצבך בצורה יסודית. עקב גילך הפניה לטיפול יסודי היא דחופה.נראה לי שיש קצת לפרט יותר בתשובתי.