נגישות
נגישות

התכווצויות ברחם: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לידה מוקדמת: כיצד ניתן להימנע?

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת? מהן הסיבות לתופעה זו - וכיצד כדאי להיערך אליה בזמן ההריון ולמנוע מראש את הופעתה? "תינוק, צא כבר": האמנם? לפי הספר וההגדרה היבשה, לידה מוקדמת היא למעשה כל לידה לפני שבוע 37 - ומכאן נגזר כי כל מי שנולד לפני שבוע זה נחשב כמי שנולד בלידה מוקדמת והינו פג. כמובן, ישנם עוד גורמים שמשפיעים על האם והיילוד, למעט שבוע ההריון עצמו, כגון משקל היילוד בלידה והגורמים שהובילו ללידה המוקדמת.לידה מוקדמת, כלומר לידה של פג לפני שבוע 37, נחשבת סיבוך משמעותי ושכיח - אבל חשוב לזכור כי ככל שהלידה מוקדמת יותר, כך סיכויי ההישרדות של היילוד נמוכים יותר ושיעור התחלואה של היילוד הולך ועולה. משום כך, לידה מוקדמת בשבוע 24-28 נחשבת לידה עתירת סיבוכים; זאת, בעוד שבלידה מוקדמת, מעבר לשבוע 34 (אבל לפני שבוע 37) - שיעור הסיבוכים המשמעותיים לתינוק, למרות היותו פג, הינו מאוד נמוך.האם לידות מוקדמות הן תופעה שכיחה?בעולם,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להתכווצויות ברחם

תסמונת קדם וסתית - תמונת המחשה
תסמונת קדם וסתית נוכחות של תאי רירית הרחם מחוץ לחלל הרחם נקראת אנדומטריוזיס - מצב שעלול לגרום לכאבים חרי...
מוניטור עוברי - תמונת המחשה
מוניטור עוברי זירוז לידה (השראת לידה) מבוצע כאשר היולדת עברה את השבוע ה-41 להריון - וטרם ילדה. מהי שי...
משכב לידה - תמונת המחשה
משכב לידה הן רואות בעבודתן שליחות, מודות על הזכות לעסוק בה ומתרגשות בכל לידה מחדש, גם אחרי שנים א...
הפלות חוזרות - תמונת המחשה
הפלות חוזרות מחקר חדש מצא כי מחלת צליאק לא-מאובחנת מלווה בסיכון מוגבר להפרעות פוריות, הפלות ולידת מת...
צילום רחם - תמונת המחשה
צילום רחם צילום רחם היא בדיקת הדמיה הנעשית לבירור סיבת אי-פריון בגוף האישה. למי הבדיקה מתאימה? וכ...
התעבות רירית הרחם - תמונת המחשה
התעבות רירית הרחם הווסת גורמת לכאבי גב, אגן, בטן וראש, אך היא שלב הכרחי במחזור החודשי, שבלעדיו אין פוריות...
ללמוד עוד על התכווצויות ברחם
המדריך המלא לבדיקת מי שפיר-תמונה

בדיקת מי שפיר היא אחת הבדיקות החשובות ביותר בהריון לאבחון...

מאת: ד"ר כהנא אריק
20/12/2010
משכב לידה: תני לעצמך לנוח-תמונה

התקופה שבה הגוף מתאושש מהריון ולידה נקראת "משכב לידה". זוהי...

מאת: ד"ר הלוי אילן
19/04/2017
לידה מוקדמת: כיצד ניתן להימנע?-תמונה

מי נמצאת בקבוצת סיכון ללידה מוקדמת? מהן הסיבות לתופעה זו -...

מאת: פרופ' ערן הדר
16/01/2017
גוף בריא בגוף בריא - על ספורט והריון-תמונה

נשים רבות, חוששות ומתלבטות לגבי אופי ועוצמת הפעילות הגופנית...

מאת: רמי ירון,...
04/10/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להתכווצויות ברחם?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

התכווצויות ברחם: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום פרופ׳ אני צפויה החודש לעבור בפעם הראשונה החזרת עובר מוקפא ( יום 5). הרופאה שלי החליטה על הכנה של לטרזול מיום 5 לווסת- 2 כדורים למשך 5 ימים. כמה שאלות: ממה שאני קוראת זהו לא טיפול נפוץ בהחזרת מוקפאים- האם נחשב בטוח ויעיל? הרירית אכן צפויה להתעבות? בטבעי היא מגיעה אצלי ל6.5-7 אני רוצה לבקש מהרופאה שלי טיפול כלשהו שימנע התכווצויות רחם לאחר ההחזרה כדי להפחית סיכון של היפלטות העובר מאחר ואני נוטה לחוות התכווציות בשל נגיעת הצנטר בדופן הרחם או אולי בשל החומר הנוזלי בו נמצא העובר. איזה טיפול לבקש? ומתי מתחילים לקחת אותו כדי שיהיה יעיל ביום ההחזרה. תודה רבה על תשובותייך! שבוע מצוין

אני אישית לא משתמש בלטרזול להחזרת מוקפא ואיני רואה את התועלת שבו. באשר לתמיכה בחומרים שמרגיעים התכווצויות הרחם, רצוי לתת תכשירי פרוגסטרון בנרות וגינליות או בכדורים (דופסטון).

שלום, אשמח לקבל גם תגובה לtsh האם יש טעם להחזיר עוברים שנשארו ? ומה המינון של פרוגסטרון שמומלץ להתכווצויות אני לוקחת 2 אנודמטרין על בסיס ביוץ טבעי, דקפפטיל 1 ואסטרופם 2 מ"ג ביום להלן השאלה שוב... בת 43 בעברי הריון ולידה בגיל 41. אסטרדיול 94, tsh 3.24 lh 4.40 fsh 10.20 prolactin 223 prog <2 טסטוסטרון 0.60 deha 2.74 האם יש טעם לעשות שאיבות על בסיס טבעי ? האם ניתן לעשות משהו עם tsh אם אני רוצה להחזיר עוברים שנשארו לי ? ודבר אחרון איך יודעים אם יש התכווצויות ברחם שעשויות לפלוט עוברים אחרי החזרה ? ומה עושים כדי למנוע זאת ?

ה-TSH בסדר. באשר למינון האנדומטרין, הייתי ממליץ על 3 ליום.

בתשובתי הקודמת נמנעתי מלהכנס לפרטים באשר לטיפול המומלץ, כי החלטה כזו צריכה להיות מבוססת על מכלול תנאים ובדיקות ואין אפשרות לענות עליה הצורה טובה בפורום. אני ממליץ לך לפנות למומחה פוריות, שיעריך את מצבך בצורה יסודית. עקב גילך הפניה לטיפול יסודי היא דחופה.נראה לי שיש קצת לפרט יותר בתשובתי.

פרופ משיח שלום להזכירך אני בשבוע 6 אם התכווצויות ברחם יש לי 4 שאלות אודה לך לחוות דעת מקצועית על שאלותיי 1. בהריון הקודם דיממתי בשבוע 4 עקב התכווצויות אני מזריקה כרגע 2 רטארד 500 בשבוע+2 דופסטון+קרינוןהאם אפשר להזריק 3 רטארד בשבוע זה לא מספיק בעיניי לפי מה שאני מרגישה זה מספיק עוזר ליום וחצי. 2. הפרופ המטפל החליט על רטארד 500 האם זה יעיל מספיק כמו פרונטוגסט? 3. האם בשלב הזה 3 זריקות בשבוע+קרינון ו-2 דופסטון יעיל מספיק להחזיק את ההריון ולעצור את ההתכווצויות ולמנוע הפלה. 4. ידוע לי שבשלבי הריון מתקדמים נותנים משהו להתכווצויות , האם ברשותך אתה יכול להסביר לי מה נותנים ובאיזה שבוע?

לצערי עלי להימנע מעצות שלא מתאימות להמלצות של הרופא המטפל. עליך לתת את מבטחך בו ולהיועץ איתו.

פרופ משיח שלום יש לי 2 שאלות: 1.האם התכווצויות ברחם יכולות לגרום להפלה בהריון בשלבים מוקדמים ? 2. האם אפשר במצב של התכווצויות ברחם בהריון לקחת 3 דופסטון וזריקות פרוגסטרון ביום במשך כל ההריון?

אני מייעץ לפנות לרופא המטפל. באשר לתשובה כללית: התכווצויות עלולות לגרום להפלה וכדאי לשקול את הטיפול התומך שאת מקבלת.