שארית שליה ברחם לאחר לידה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ערוץ חדש בדוקטורס: כירורגיה גינקולוגית

היסטרוסקופיה - רחם אונליין (היסטרו-רחם סקופיה-צפייה) - הכל על הפרוצדורה ועל חשיבותה - במבט חודר היסטרוסקופיה, (היסטרו-רחם סקופיה-צפייה) הינה שיטת אבחון וניתוח שבה מוחדר סיב אופטי דק אל תוך הרחם דרך הנרתיק וצוואר הרחם.פעולת הבחירה לשם אבחון חלל הרחם. ניתן לצפות בנקל בחלל הרחם ובפיות החצוצרות. ניתן לזהות שרירן הבולט לחלל, פוליפ תוך רחמי, הידבקויות, לזהות שארית שלייה שנותרה ולזהות מומי רחם כגון רחם מחיצתי, דו קרני או חד קרני.כיצד מבוצעת הפעולה? האם יש צורך בהרדמה?היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת במסגרת מרפאתית, ללא צורך בהרדמה, במהלכה מוחדר סיב אופטי דקיק במיוחד אל תוך הרחם תוך כדי הזלפת מים פיזיולוגיים או גז לשם הרחבת החלל. המטופלת והרופא המבצע צופים במסך הטלויזיה ורואים את הנעשה בחלל הרחם. האם ישנה חשיבות לציוד המשמש לפעולה?ככל שהסיב המוחדר לחלל הרחם דק יותר הפעולה קלה יותר...
ללמוד עוד על שארית שליה ברחם לאחר לידה
משכב לידה: תני לעצמך לנוח-תמונה

התקופה שבה הגוף מתאושש מהריון ולידה נקראת "משכב לידה". זוהי...

מאת: ד"ר הלוי אילן
19/04/2017
ערוץ חדש בדוקטורס: כירורגיה גינקולוגית-תמונה

היסטרוסקופיה - רחם אונליין (היסטרו-רחם סקופיה-צפייה) - הכל...

מאת: ד"ר דוד...
31/05/2005
אחרי הלידה: השליה נותרה בגוף-תמונה

רשלנות רפואית: בי"ח בני ציון יפצה יולדת בסך 30 שקל לאחר...

מאת: מערכת zap...
26/06/2014
היסטרוסקופיה: להסתכל ברחם ולטפל-תמונה

מדובר בבדיקה בתעלת צוואר הרחם וחלל הרחם בעזרת מכשיר בשם...

מאת: ד"ר רוזן...
12/06/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשארית שליה ברחם לאחר לידה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שארית שליה ברחם לאחר לידה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, לפני כ5 שבועות ילדתי לידה ראשונה בלידה שהסתיימה בואקום (העובר היה מעל 4 קילו למרות הערכות משקל נמוכות יותר, ונקלע למצוקה לקראת סוף הלידה). בעקבות ירידה בהמוגלובין לאחר הלידה (14 בתחילת הלידה, 9 אחריה) ביצעו אולטראסאונד לפני השחרור בו נצפו קרישי דם ברחם עם סבירות בינונית לשאריות שליה. טופלתי בציטוטקס ונקבעה לי ביקורת שאריות שליה 6 שבועות לאחר הלידה (שבוע הבא). כיום, 5 שבועות לאחר מכן, הדימום הנרתיקי טרם הפסיק, ונראה כי הוא מתגבר בהנקה- האם זה קשור לחשד לשאריות שלייה? האם זה תקין שדימום יימשך 5 שבועות לאחר הלידה? (הוא כן ירד בכמות לכמות של מחזור חודשי) בנוסף, יש לי עדיין כאבים היכן שתפרו אותי (התפרים עצמם נמסו, ההצטלקות שנוצרה מכאיבה) וכאבים בעצם הפוביס ובעצם הזנב. האם הכאבים קשורים לדימום? האם מלבד אולטראסאונד לבדיקת שאריות שליה יש צורך בבדיקות נוספות? האם יש משהו שאני יכולה לעשות להקלה בבית? (תרגילים עבור הכאבים בעצמות וכ'ו...) תודה מראש!

היי, במידה ועדיין דימום של ממש יש צורך באולטראסאונד לבדוק הימצאות של שארית שליה.. דימום מהרחם אכן מתגבר בהנקה בשל התכווצות הרחם בזמן הנקה. שארית שליה יכולה לצאת לפעמים לבד אך לפעמים יש צורך בהיסטרוסקופיה להוצאתה. האם הדימום פסק והתחדש? לגבי הכאבים- בנוגע לכאבי הפוביס ועצם הזנב בהחלט ניתן לבצע פעילות גופנית מתונה או לפנות לרפואה משלימה ככירופרקט או פיזיותרפיסט להקלה ואין קשר לשליה וכדאי להתייעץ עם רופא המכיר את הרקע שלך טרם לכן. מומלץ לפנות לבדיקת רופא מטפל לגבי בדיקת התפרים תרגישי טוב!

תודה רבה! הדימום מדי כמה ימים מפסיק לכמה שעות עד יממה וחוזר.. ביקורת בהקשר של שאריות שלייה יש לי באמת ביום שני, נראה מה יגידו. תודה רבה!!

שלום . אני בת 30 .לפניי כ4 חודשים עברתי הפלה בשבוע 10 ע"י גרידה. כ 3 חודשים לאחר מכן עברתי הסיטרסקופיה בגלל שארית שליה . כיום כחודש וחצי לאחר ההיסטורי עדיין בא"ס נכתב שהרירית לא סדירה. למה זה ?? כרגע סובלת מדימומים לא סדירים והפרשות חומות וכאבי בטן יש לציין בהיסטרו הוסרו גם הידבקויות . מה הסיבה ?למה זה קורה ? אני נוטלת גלולות

אחרי הגלולות את אמורה לקבל ווסת שתנקה את הרחם ואז הרירית אמורה לחזור להיות סדירה.

שלום פרו'פ זיידמן . האם זה אומר שאתה ממליץ שאספיק ליטול גלולות ע"מ לקבל מחזור ? (בדר"כ אני נוטלת אותם רצוף .כי יש לי אנדומטריוזיס. דרך אגב.. אחרי ההפלה האחרונה קיבלתי מחזור...אפילו שתיים ..אבל הם היו חלשים מאד . להפסיק את הגלולות? לא יודעת כבר מה לעשות .

כדאי להפסיק חד פעמית את הגלולות ואם הרירית אחרי הווסת עדיין לא סדירה לעשות בדיקת היסטרוסקופיה להערכת תקינות חלל הרחם.

היי אני חודש לאחר קיסרי היה דימום בערך כשלושה שבועות לא דימום רציני פחות ממחזור ולאחר מכן בפיפי ללא דימום היו כרישי דם חום כהה בבדיקה אצל רופאת הנשים היא אמרה שהרחם לא נקי ויש שאריות שיליה השאלה שלי היא איך לא מנקים בקיסרי את הרחם ומשאירים שליה ואם אין דימום או כאבים יש אפשרות שהיא טעתה ואין באמת שאריות ואם הם יצאו לבד או שחייב התערבות רפואית תודה מראש

בדרך כלל אכן הרחם נקי אחרי שארית, אבל זה אל בלתי אפשרי שנשארת שארית. אם הדימום פסק המתיני לווסת . לרוב זה יוצא. אם לא - עלייך לגשת להערכה במכון US ולשקול ביצוע היסטרוסקופיה להוצאת השארית.

אני 3 שבועות אחרי הפלה נדחית עם ציטוטק .הריון ivf שק הריון ריק מתאים לשבוע 6.( הייתי בשבוע 8 כשתחילה ההפלה ). היום ביטא 400 ולפני שבוע הית 630. סיכום us גינקולוגי כך : רחם : אורך 55 מ"מ , עובי 48 מ"מ , רוחב 61 מ"מ . רירית רחם 15 מ"מ . שחלה שמאלית אורך 20 מ"מ , רוחב 21 מ"מ. בחלל הרחם תוכן היפראקוגני עם ציסטי בתוכו , הודגמו זרימת דם בחלל. השאל ה שלי ! מה השלב הבא ?? אפשר לחכות לווסת הקרובה או צריך טיפול או גרידה או מה ?

יש לך שארית שליה ברחם. יש המציעים לבצע בהקדם היסטרוסקופיה ויש הממליצים לחכות לוסת הראשונה ואחריה לחזור על ה-US ובדיקת הבטא. שתי הגישות מקובלות עלי.