פורום כירורגיה גינקולוגית - ניתוחי רצפת האגן

ברוכות הבאות. פורום זה נועד לתת מענה לשאלותיכן בנושאים הקשורים לכירורגיה הגניקולוגית בתחום רצפת האגן, למגוון רחב של בעיות הכוללות צניחת רחם ונרתיק, איבוד שתן ו/או צואה, כאב כרוני בנרתיק ובשלפוחית השתן, סעיפי השופכה (דיברטיקולה), פיסטולות אגניות ועוד.

המענה הכירורגי כולל ניתוחים לפרוסקופיים מתקדמים (מבוצעים דרך פתחים זעירים בדופן הבטן) וניתוחים בגישה נרתיקית עם וללא שימוש ברשתות ובמתלים.

זה המקום לשאול על ניתוחים הכוללים כריתת הרחם לעומת ניתוחים משמרי רחם ואף ניתוחים אסתטיים באברי המין החיצוניים. אשמח לענות גם לגבי מכלול הפתרונות הלא ניתוחיים לבעיות בתפקוד רצפת האגן לרבות טיפולים התנהגותיים, תרופתיים וטיפול באמצעות התקן נרתיקי (פסרי). אני מאחל לכן גלישה מהנה.

(ד"ר בני פיינר)
1435 הודעות
1405 תשובות מומחה

מנהל פורום כירורגיה גינקולוגית - ניתוחי רצפת האגן

13/05/2021 | 11:11 | מאת: לימור

שלום ד"ר פיינר, שוב אני עם שאלה לגבי התפרים. עברתי ניתוח להוצאת ציסטה מהנרתיק לפני חודש בדיוק, הרופא שניתח אותי מאוד לא עיקבי עם התשובות שהוא נותן ואני לא רגועה לגביו.. הוא טוען שיש המון תפרים וחלקם גם עמוקים מאוד ושאסור לי ים, בריכה ויחסים 3 חודשים מהניתוח, אחכ אמר שאולי אפשר רק ים וכל פעם משנה את דעתו.. המקום נראה לי החלים לחלוטין, לא רואים שום תפרים ואין לי כאבים או משהו, אפשר להניח שגם התפרים היותר עמוקים נמסו.. האם באמת יש סיכון כזה גדול אם אכנס לבריכה כ5 שבועות אחרי הניתוח? הוא הפחיד אותי על זיהום בתפרים..מה הworse case? כל ההתנהלות שלו נשמעת לי לא הגיונית ו3 חודשים בלי ים בריכה או יחסים נראה לי מופרך בכל קנה מידה.. האם אפשר לדעתך ללכת לרופא נשים כללי שיוכל פשוט להסתכל ולהגיד את דעתו למרות שהוא לא מנתח? אני לא שקטה עם הרופא הזה בכלל.. מה דעתך? תודה!!

לימור שלום, נראה לי שהדבר הנכון לעשות אם את לא מקבלת תשובות ברורות מהרופא המנתח הוא לפנות לרופא נשים לבדיקה יחד עם דו"ח הניתוח בו אמור להיות פירוט מדוייק של מה נעשה בניתוח. כך ניתן יהיה להבין יותר את הסיבה להמלצות שקיבלת ולייעץ לך בהתאם. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

05/05/2021 | 06:49 | מאת: אנונימית

עברתי ניתוח tvt לפני שלושה ימים. יום אחרי בהגיעי הביתה גיליתי שיש לי גוש בפתח הנרתיק. בתחושה שלי זאת השלפוחית שגלשה לה למטה. האם ייתכן מצב כזה כל כך מהר אחרי ניתוח. יום אחרי. זה ממש מפריע לי. התחושה היא כאילו תקוע לי בפתח הנרתיק טמפון שהוכנס לא נכון. פניתי למרפאה ונאמר לי שזה לא דחןף אך כדאי שאגיע לביקורת בהקדם. זה ממש מפריע, מציק ומדאיג. בנוסף, הניתוח נערך ביום ראשון, היום יום רביעי ואני עדיין מדממת. האם זה הגיוני. תודה ד"ר.

שלום לך, ניתוח TVT שתכליתו לטפל בדליפת שתן במאמץ, אינו מוכר כדורם סיכון להתפתחות של צניחת אברי האגן, בוודאי שלא תוך ימים ספורים מביצועו. אני מעריך כי מידה מסויימת של צניחה (שככל הנראה לא היתה די מתקדמת על מנת לגרום לתסמינים קליניים) היתה קיימת עוד בטרם הניתוח וכעת מסיבה כלשהי הצניחה באה לידי ביטוי ביתר שאת ומורגשת יותר על ידך. אכן כדאי להיבדק לצורך הערכת מצב עדכנית. במידה שאמנם מאובחנת כעת בנוסף צניחת שלפוחית השתן (מכונה גם ציסטוצל), יהיה צורך לשקול האם בשלב זה להסתפק בטיפול שמרני כגון חיזוק שרירי רצפת האגן או שימוש בתומכן (פסרי) נרתיקי או לתכנן התערבות ניתוחית נוספת על מנת לתת מענה גם לבעיית הצניחה. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

01/05/2021 | 20:41 | מאת: מיכל

שלום, אובחנתי עם צניחת רחם שמצריכה התערבות כירורגית, הרמת הרחם ברצועות רשת בגישה ביטנית וכו. ברור שעדיף לסיים ילודה ולתקן אבל במידה ואעבור לידה קיסרית אחרי הניתוח האם אצטרך תיקון נוסף? מה הסיכויים/ האחוזים שההריון לא יקלקל את התיקון?

מיכל שלום, עיקר הנזק לרקמות התומכות באברי האגן מתרחש כתוצאה מהלידה הוגינלית ופחות כתוצאה מההריון עצמו (על אף שסביר להניח כי עצם נשיאת ההריון גם היא משפיעה במידה מסויימת). ניתוח קיסרי אלקטיבי מפחית את הסיכון לפגיעה בתמיכה באברי האגן ופורסמו בספרות המקצועית מספר סדרות מקרים (בשונה מעבודות מחקר איכותיות) על נשים שעברו ניתוח לתיקון צניחה ולאחר מכן ילדו בניתוח קיסרי אלקטיבי עם תוצאות סה"כ טובות. את צודקת בכך שההמלצה היא בראש ובראשונה להימנע מתיקון ניתוחי לפני סיום הילודה, ובתקופת הביניים ניתן להשתמש בתומכן (פסרי) נרתיקי על מנת שלא לסבול מתסמינים הנובעים מצניחת הרחם. אבל במידה שלא הסתדרת עם תומכן ניתן לתכנן תיקון ניתוחי הכולל הרמת הרחם בלפרוסקופיה בידיעה שהסיכוי להישנות הצניחה לאחר לידה נוספת קטן אך קיים בכ"ז. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

25/04/2021 | 17:54 | מאת: כאבים חודשיים לאחר ניתוח לחיזוק רצפת האגן

שלום דוקטור אני בת 69 ולפני חודשיים עברתי ניתוח לחיזוק רצפת האגן (קולפורפיה קדמית ואחורית וכריתת הרחם והשחלות בצורה וגינלית).היתה לי צניחת רחם ונרתיק דרגה 3.לאחר ניתוח היתה י עצירת שתן שהסתדר תוך כשבועיים.עדיין יש לי כאבים בבתן וביקר בנרתיק.גם אני מתילת השתו הרבה פעמים (כ12-14 ביממה).ניבדקתי אצל המנתח ואצל הרופה נשים שלי ושניהם אמרו שהכל תקין.העם צריך לבצע בדיקות נוספות?

שלום, לאחר ניתוח לטיפול בצניחת אברי האגן (בייחוד אם בוצע בגישה ניתוחית וגינלית) צפוי כאב שבד"כ הולך ודועך בהדרגה. במרבית המקרים, חודשיים לאחר הניתוח אנו מצפים שכבר לא ממש תחושי כאב. הדבר תלוי כמובן בפקטורים שונים כגון מה בדיוק כלל הניתוח, האם נעשה שימוש ברשת (שתל) ועוד. בד"כ ניתן להסתפק בהערכה קלינית אבל במקרה שמדובר בכאב מתמשך ניתן להרחיב את הברור ולכלול גם בדיקת הדמייה (אולטרהסאונד מיוחד לרצפת האגן או MRI). בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

16/04/2021 | 12:51 | מאת: לימור

שלום ד"ר פיינר, עברתי השבוע ניתוח להסרת ממצא מהנרתיק, במכתב שיחרור נכתב להמנע מים, בריכה ויחסי מין למשך 3 חודשים! אני מנסה לחשוב אם זה לא יותר מדי זמן? מדובר בניתוח שאומנם כלל הרבה תפרים אבל לא עירב את השופכה וכולו גניקולוגי.. אם אחרי לידה ותפרים יכולים לחזור לפעילות אחרי בערך 6 שבועות.. 3 חודשים (תפרים נמסים) זה לא הרבה?! אתה יכול לחשוב על משהו שיכול להצדיק את זה?

לימור שלום, אכן מפתיע גם בעיני. מרבית התפרים בהם נעשה שימוש בניתוחים בגישה וגינלית נספגים בתוך כששה שבועות. קשה לי לראות מה הסיבה להגבלה המחמירה הזו אבל למען הביטחון הייתי מתייעץ עם הרופא המנתח או עם הצוות במסגרת בה עברת את הניתוח על מנת להבין את כוונת המשורר.... בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

15/04/2021 | 07:37 | מאת: אגנס

עברתי את הניתוח ב 30.9.2020. Tvtלאחר הניתוח סבלתי מכאבים גדולים בצד ימין ולקחתי זמן להצליח לקום. עד עכשיו יש לי כאבים קבועים בצד ימין מהרגל ועד גב תחתון. הרופא מנתח שלי אמר לי שזה שרירי. ניסיתי פיזיותרפיה אבל עדיין סובל מכאבים. ‏מה לעשות?

אגנס שלום, כאב אגני בצד אחד או כאב בירך מוכר בעקבות סוג מסויים של ניתוח סרט תת-שופכתי המכונה TVT-O ושכיחותו אינה גבוהה. הכאב נובע ככל הנראה ממעבר הסרט בקרבת סיבי עצב ומגרוי עצבי עקב כך. טיפול שמרני בעזרת פיזיותרפיה בהחלט עשוי להועיל. לעיתים נהוג גם לבצע הזרקה של שילוב תכשיר סטרואידי יחד עם משכך כאב לאזור ממנו נובע הכאב, פעולה המכונה Trigger point injection. במקרים קיצוניים של כאב מתמשך הגורם למגבלה תפקודית ניתן לשקול הסרת הסרט אך גם זו פעולה שאינה נטולת סיכון ואף לא ניתן להבטיח כי לאחר הסרת הסרט הכאב יחלוף לחלוטין. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

13/04/2021 | 10:14 | מאת: לימור

שלום ד"ר פיינר, עברתי אתמול ניתוח להסרת ממצא מהנרתיק שנחשד בהתחלה להיות סעיף שופכתי, בסופו של דבר המנתח אמר שזה לא היה סעיף ולא היה חיבור לשופכה אבל גם שאין לו מושג מה זה ושהוא לא נתקל בדבר כזה מעולם.. הוא אמר שיצא בניתוח מורכב ממצא במראה ציסטי בגודל של 7 ס"מ. אצלי זה הורגש כמו כדור שגדל וקטן במהלך החודש וממש יכולתי לזהות כשיש ביוץ שהוא יותר גדול ואחרי מחזור שהוא נהיה קטן.. הוא מאוד הלחיץ אותי ואמר שזה נשלח לפתולוגיה לוודא שזה לא סרטני והוא כרגע לא יודע להגיד לי כלום אבל העלה גם סברה שבגלל שזה ככ מושפע משינויים הורמונליים זה יכול להיות אנדומטריוזיס.. לפני הניתוח התייעצתי עם המון רופאים שונים והסברתי שאין לזה שום תסמינים וזה רק נוטה להשתנות במהלך החודש וכולם אמרו (כולל המנתח) שזה לא מסוכן ולכן לא מיהרתי לעשות את הניתוח ובסופו של דבר עשיתי אותו רק בגלל שיקולים אסתטיים. אני כרגע מאושפזת עם המון חרדה ולחץ ואשמח לשמוע חווד נוספת על סמך התיאורים שלי.. אולי יש לך השערה? מה הסיכוי שגוש/גידול כזה יכול בסופו של דבר כן להיות חס וחלילה מסוכן? והאם השינויים ההורמונליים יכולים אולי טיפה לשפוך אופטימיות על התמונה? והאם באמת זה להמתין עכשיו 3 שבועות במתח נוראי? (אני בת 38) תודה!!

13/04/2021 | 15:00 | מאת: לימור

ועוד שאלה, היה עכשיו סיור רופאים והם אמרו שהממצא נשלח לפתולוגיה דחופה ואז שוב ציינתי שזה ממצא שמושפע הורמונלית אז הרופא שאל את הרופא באיזה צבע זה היה? אז היא ענתה לו "לא חום" והם המשיכו ללכת.. מה זה אומר שהוא לא היה חום? כ"כ מרגיז שמדברים מעל הראש בקודים ואין לי מושג מה לחשוב..

שלום רב, לפני כחודש הופיעה לי גולה בשפתי הנרתיק. הלכתי לרופא נשים שאמר שזה אמור לעבור מעצמו, מדובר בזיהום כלשהו ונתן לי משחה דרמקובין למרוח בוקר וערב. עבר כבר חודש שאני משתמשת במשחה, אין שיפור, לעיתים זה מדמם. כמובן שזה מונע ממני לקיים יחסי מין כיוון שזה כואב. לפי האינטרנט נראה שזה ברתולין. האם תקין שמדמם? האם יש טיפול נוסף שאני יכולה לעשות כדי שיעבור מהר? או לפחות לא ימנע ממני לקיים יחסי מין עם בעלי?

ליטל שלום, מורסה בבלוטת הברתולין עפ"ר אינה מדממת ולעיתים קרובות מתבטאת בכאב שלא ניתן לסבול ומצריך ניקוז כירורגי דחוף. מנגד, ציסטה שאינה מזוהמת בד"כ אינה גורמת לכאב. בקיצור ממליץ שתיבדקי פעם נוספת ע"י רופא/ה על מנת להתקדם באבחנה ובטיפול. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

08/04/2021 | 11:18 | מאת: אנונימי

שלום, קצת מביך לדבר על זה, אבל שמתי לב שכל פעם שאני משחרר אויר מפי הטבעת אחרי שהוצאתי (הפלצתי) מספר דקות אחרי אני מרגיש בועה קטנה של אויר נפלטת בלי שליטה החוצה מפי הטבעת.. למה זה קורה? האם זה נורמלי? זה קורה לכל אחד?

01/04/2021 | 19:38 | מאת: ליטל

שלום ד"ר, קיבלתי המלצה לעבור ניתוח להסיר ציסטה די גדולה שיש לי בנרתיק, והרופא לא נידב יותר מדי פרטים. אשמח לדעת האם מדובר לדעתך בניתוח מסובך? מה משך הניתוח וההחלמה? האם לצפות לכאבים חזקים לאחר מכן או כמו תפרים של אחרי לידה? ומה לגבי אישפוז? מה נהוג אם הכול עובר כשורה? כמו כן הבנתי שאצטרך לקחת כמויות גדולות של אנטיביוטיקה לאחר מכן, האם ידוע לך איזה סוג ולכמה זמן? אני מניקה אז רוצה לשאוב כמות שתספיק לי לכל התקופה.. תודה רבה וסליחה על ההצפה עם השאלות, טיפה לחוצה.

ליטל שלום, קשה לדעת מבלי לבדוק אותך ולהבין בדיוק במה המדובר, מה גודל הציסטה, היכן ממוקמת, האם נבדק קשר אפשרי לאיברים סמוכים (מערכת השתן / מעי) וכו'. במידה שמדובר בממצא ציסטי פשוט בדופן הנרתיק אז על פי רוב הניתוח אינו מסובך (למעט סיכונים הקיימים בכל התערבות ניתוחית) והתחושה שלאחר הניתוח אכן יכולה להזכיר תפרים שלאחר לידה. בנוגע לאשפוז - תלוי בפרוטוקול הנהוג בביה"ח, לעיתים ניתן לשחרר ביום הניתוח ולעיתים מומלץ על אשפוז לילה לצורך השגחה. בד"כ לא נחוץ טיפול אנטיביוטי לתקופה ארוכה. כאמור תשובות אלה תקפות במידה שמדובר בממצא ציסטי פשוט בדופן הנרתיק אשר אינו מערב מערכות נוספות. וללא קשר מתפקידו של הרופא לענות לכל שאלותיך במלואן. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

31/03/2021 | 15:48 | מאת: אבי

שלום דר עקב אי נקיטת צואה חלקית הומלץ על ידי פרוקטולוג בקופת חולים להשתיל קוצב סקראלי וחיפשתי ואני לא מוצא היכן עושים זאת (הבנתי שצריך המלצה ממישהו שעושה זאת על מנת לקבל אישור מימון מקופת חולים ) למי עליי לפנות

אבי שלום, הפעולה מבוצעת בבתי החולים למיטב ידיעתי זמינה בביה"ח שיבא מציע לברר דרך מוקד קופת החולים בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

29/03/2021 | 10:47 | מאת: חנה

בעבר עברתי ניתוח לדליפת שתן והמצב חזר.הרןפאה המליצה על טיפולי לייזר.האם זה מקובל?יש תוצאות לכך?

חנה שלום, במקרה של הישנות דליפת שתן לאחר ניתוח הייתי מתחיל בהערכה קלינית מלאה כולל בדיקת רופא אורוגינקולוג ובדיקת אורודינמיקה עדכנית. חשוב להבין מה בדיוק מנגנון הדליפה כרגע (האם דליפת שתן במאמץ או עקב פעילות יתר של השלפוחית או דליפה במנגנון מעורב או שבכלל נובעת מילוי יתר של שלפוחית השתן בעקבות חסימה). עם ממצאי האורודינמיקה ניתן לבצע דיון ולהציע טיפול מותאם בין אם ע"י טיפול תרופתי / פיזיותרפיה / טיפול בלייזר ייעודי / הזרקת חומר מעבה לסוגר השופכה ולעיתים אף התערבות ניתוחית חוזרת, תלוי במצב ובממצאי הבדיקה. בברכה, ד"ר בני פיינר,מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

28/03/2021 | 16:43 | מאת: אפרת

שלום ד"ר, אשמח לקבל מענה למספר שאלות שיש לי. לפני שבועיים וחצי ילדתי את בני הבכור בלידת ואקום שכללה גם ביצוע חתך חיץ. שלושה ימים לאחר הלידה אירעו מספר אירועים של דליפת צואה (לא בכמות גדולה). נבדקתי בבית החולים ע"י אורוגינקולוג ובמכתב השחרור שלי נכתב שקיימת התנתקות של הלבטורים דו"צ עם הגדלה משמעותית של מפתח רצפת האגן העומד על 46 סמ"ר, ושבהערכת פי הטבעת ה- EAS נראה תקין וה- IAS נראה תקין ללא צלקת שארייתית. כמו כן, האורוגינקולוג אמר לי שככל הנראה מדובר בבעיה עצבית ושקיים סיכוי גבוה שנושא דליפת הצואה יסתדר מעצמו עם הזמן והמליץ לי על ביצוע פיזיותרפיה של רצפת האגן. כיום, שבועיים אחרי, כאמור, המצב עדיין נמשך ורציתי לשאול האם באמת מדובר במצב שמסתדר מעצמו או שמא דרוש פתרון רפואי/ כירורגי כלשהו. בנוסף, מלבד דליפת הצואה, מאז הלידה כאשר אני מטילה צואה, אז בעת הניגוב נותר לכלוך ו"מריחה" של הצואה באופן שמעולם לא היה לי - האם ייתכן שהתפרים שעשו לי הדוקים מדי ולכן הצואה לא יוצאת באופן חופשי? גם בעת ניגוב השתן, אז יש על נייר הטואלט סימני צואה (למרות שאני מנגבת מקדימה לאחורה ולא להפך וגם זה מעולם לא קרה לי). האם ייתכן שמדובר בצניחה של הרקטום ולכן זה קורה? אני מאוד נסערת מכל התופעות הללו ומתקשה לדמיין את חיי בצורה הזו, ואשמח לדעת האם יש פתרונות לבעיות האלו. תודה רבה לך על המענה וחג שמח.

אפרת שלום, מזל טוב ללידתך ומועדים לשמחה. אכן נשמע כי קיימת הפרעה בפעולת סוגרי פי הטבעת. התקופה הנוכחית שלאחר הלידה, בפרט לאחר לידה מכשירנית עלולה להתאפיין לעיתים בבעיות תפקודיות במערכות שברצפת האגן. לעיתים אכן הדברים מסתדרים מעצמם בחלוף תקופת משכב הלידה (קרי ששה שבועות מהלידה) כאשר הרקמות קצת משתקמות מהטראומה שעברו. פיזיותרפיה לרצפת האגן בדגש על סוגרי פי הטבעת בהחלט עשוייה להועיל לתהליך. לאחר משכב הלידה ממליץ שתעברי הערכה חוזרת ע"י רופא מומחה מתחום האורוגינקולוגיה ורצפת האגן. הייתי ממליץ גם להשלים בדיקת אולטרהסאונד טרנס-רקטלי TRUS ומנומטריה (בדיקת לחצים של סוגרי פי הטבעת) כחלק מההערכה הזו ואז ניתן יהיה לדון ביתר פירוט במצב. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

22/03/2021 | 21:17 | מאת: יעלי

עברתי לפני כשבעה שבועות ניתוח tvt-o .לפני כשבועיים התחלתי להרגיש כאב במפשעה בצד ימין.ובמגע נפיחות .לאחר שעשיתי אולטראסאונד רקמות רכות התשובה היתה כך:מימין הודגמה לימפאדנופתיה קלה.בלוטת לימפה הבולטת כ13*30מ"מ. בלוטות היפואקואיות עבה מעט היפרמיות יתכן התגובתיות. בבקשה אם תוכל לעזור לי מה זה אומר?האם זה תגובה של הגוף לניתוח הtvt-o?ואם כן למה?אני ממש לחוצה מזה .

יעלי שלום, כאב במפשעה לאחר ניתוח TVT-O אינו נדיר, אם כי על פי רוב מופיע זמן קצר או מיד לאחר הניתוח ובמרבית המקרים חולף תוך ימים / שבועות ספורים. לא ציינת אם הכאב חדש או שמא נמשך ברציפות מאז הניתוח. בנוגע להגדלת הבלוטות, הדבר מצריך מעקב. יתכן כי מדובר בתגובה לתהליך דלקתי שמתרחש ברקמה ואולי קשור בניתוח אבל יתכנו סיבות נוספות להגדלת בלוטות לימפה משפעתיות וכדאי לברר / לעקוב בתיווך רופא המשפחה. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

18/03/2021 | 15:06 | מאת: שיר

שלום רב, לפני שבועיים וחצי עברתי ניתוח להרמת קירות אגן ורחם. מהניתוח ועד היום ישנו דימום קל. האם נורמלי?

שלום שיר, בהחלט סביר. קרוב לוודאי שיפסק בקרוב. במקרה שמתגבר והופך לדימום עז (ווסת+), מצריך בדיקה. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

18/03/2021 | 06:59 | מאת: שיר

שלום ד"ר, בת 27 . אנסה להסביר בעיה שיש לי. אני לא סובלת מעצירות ויש יציאות תקינות. מנגד לכך לפעמים יש תופעה של... כאשר אני הולכת להתפנות שתן. בתחתון אני רואה שיש הכתמה של צואה ויש יציאת צואה של מספר כדוריות קטנטנות וניגוב צואה שלא מסתיים (נמרח) וזאת ללא שבכלל הרגשתי שיש לי צואה. אציין שבנפרד לכך יש לי אצירת שתן ו/או מקוטע- אובחן ששלפוחית נוירוגנית. 1. האם מה שתארתי לגבי הצואה דורש ברור? 2. אם כן, תחום כירורג רקטלי? 3. יכול להתקיים הפרעת תחושה/שריר/סוגר בפי הטבעת/רקטום כאשר מנגד יש יציאות תקינות? אודה על תשובתך תודה

שיר שלום, אכן מצב מתסכל. 1. בהחלט מצריך ברור אם כי העובדה שאובחנה שלפוחית נוירוגנית מרמזת על כך שככל הנראה יש קשר בין השניים עם בעייה בבקרה העצבית על פעולת הסוגרים. לרמז הזה יכולה להיות משמעות גם בהקשר לאסטרטגיה הטיפולית. הברור הנחוץ בעיני הוא - אולטרהסאונד של סוגרי פי הטבעת TRUS - מנומטריה (בדיקת לחצים) אנאלית - בירור נוירולוגי לרבות MRI של המח ועמוד השדרה 2. כיוון שמדובר בבעייה משולבת הכוללת הן את שלפוחית השתן והן את סוגרי פי הטבעת הגיוני בעיני לעבור הערכה וטיפול במסגרת מרפאה לרצפת האגן (אורוגינקולוגיה). בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

14/03/2021 | 21:36 | מאת: אלמונית

שלום ד"ר.. בת 34, לפני מספר ימים גיליתי בליטה קשיחה כזו, מין גוש בגודל גולה באזור פתח הנרתיק מתחת לשפתיים בצד שמאל..זה טיפה מכאיב רק אם אני ממש לוחצת על זה מה זה יכול להיות?? יש לציין שמדי פעם מגרד לי באיבר המין ומדי פעם יש לי הפרשות לבנות.. כמו כן מעולם לא ילדתי ולא קיימתי יחסים (בתולה), לא יודעת אם זה קשור אבל אני גם סובלת מטחורים ומעודף משקל.. מה אפשר לעשות?? אני ממש בחרדות..

שלום רב, יתכנו מספר אפשרויות, ביניהן מורסה ('אבצס') בשפה, ציסטה נרתיקית או סעיף שופכתי (קשור לצינורית השתן) ועוד. ממליץ לפנות לבדיקת רופא נשים על מנת לאבחן במה המדובר ומה הטיפול הנחוץ. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

שלום ד"ר פיינר, אני אמורה לעבור ניתוח להסרת סעיף/ציסטה שופכתית בעוד כחודש. מדובר על ממצא ללא תסמינים קליניים אבל הוא מטריד אותי ברמה האסתטית. אני מניקה תינוקת בת שנה וחוששת שאצטרך להפסיק את ההנקה בגלל כמויות האנטיביוטיקה שאקבל לאחר מכן.. האם ידוע לך אם אפשר ליטול אחרי ניתוח כזה אנטיביוטיקה מסוג כזה שאוכל להמשיך להניק איתה? כבר דחיתי את הניתוח 3 פעמים בגלל זה ומצד שני בא לי כבר להיות לסיים איתו וזהו. ואם בסופו של דבר יהיה מדובר בציסטה, האם זה ישפיע על מהלך ההחלמה וכמויות האנטיביוטיקה? תודה!

לימור שלום, מרבית סוגי האנטיביוטיקה מותרים בהנקה ואין סיבה להפסיק להניק. עושה רושם שהממצא מפריע לך ואינני רואה סיבה לדחות את הניתוח. ההבדל בין סעיף לבין ציסטה הוא שסעיף מחובר ע"י פתח לחלל צינורית השופכה בשונה מציסטה שהינה נפרדת לחלוטין. מסיבה זו הניתוח לתיקון סעיף (דיברטיקולה) מצריך גם לסגור את הפתח שיווצר בשופכה בעקבות הסרתו. על פי רוב ניתן להבדיל בין השניים ע"י בדיקת MRI מקדימה ומומלץ לבצע גם ציסטוסקופיה בניסיון לזהות את הפתח בדופן השופכה במידה שקיים (במסגרת 'מודיעין לקראת מבצע'). חשוב לקחת בחשבון גם את העובדה שלאחר הסרת סעיף שופכתי עם חדירה לחלל השופכה מומלץ להשאיר קטטר למשך 2-3 שבועות במטרה לאפשר החלמה מלאה. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

תודה רבה על המענה! מעניין שכן קיימת אינדיקציה נוספת מלבד הMRI לדעת לקראת מה אני הולכת, כששאלתי את המנתח הוא אמר שהוא ידע רק בניתוח עצמו - מיותר לציין את החשש והאי ודאות לקראת מהלך כזה וגם את חוסר היכולת להערך עם תקופת ההחלמה (העדרות מהעבודה וכו'). תודה לך!

09/03/2021 | 18:07 | מאת: אני

שלום, האם אפשר לזהות רקטוצלה בMRI אגן למרות שלא נעשה ספציפית למטרה הזאת? וגם מה הסיכוי שדבר כזה יופיע אצל בחורה בת 24 ללא לידות או פעילות מינית?

שלום רב, לכאורה ניתן לזהות חולשה בדופן הנרתיק והתבלטות הרקטום מבעדה. אך לא תמיד ישנה הלימה בין הממצא בבדיקת הדמייה כגון MRI לבין מצבה הקליני של המטופלת (כלומר האם קיימים תסמינים כמו בלט נרתיקי או הפראה בצאייה שהינה אופיינית לרקטוצלה). באשה שלא ילדה בגיל 24 מאד לא שכיח לפגוש רקטוצלה שהינו משמעותי קלינית. מומלץ להשלים בדיקה ע"י רופא נשים / אורוגינקולוג. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

14/03/2021 | 13:27 | מאת: שוב אני

תודה על התשובה. אכן יש בעיית התרוקנות (לכאורה בשל אי הרפייה מספקת של התעלה) ותחושה של אוויר בנרתיק לאחר יציאה. השאלה היא האם ייתכן שהתחושה המוזרה בנרתיק היא בשל צניחה של הדופן או בשל הרפייה של הנרתיק במקום של פי הטבעת בעת יציאה. ובעצם, האם הבירור של זה נעשית רקטלית או שמא נרתיקית ואז האם ניתן בכלל לבדוק דבר כזה במישהי בתולה? או שפשוט שולחים לפיזותרפיה לרצפת האגן בכל מקרה בשל בעיית ההתרוקנות.

08/03/2021 | 10:00 | מאת: מיכל

שלום, האם לאחר כריתת חצוצרות ניתן להיכנס להריון ספונטני והאם ממשיכים לקבל מחזור?(לא מעוניינת להיכנס להריון, )

מיכל שלום, לאחר כריתת חצוצרות לא ניתן להרות באופן ספונטני אלא רק באמצעות הפריה חוץ-גופית. מבחינת הווסת לא אמור להיות שינוי. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

24/02/2021 | 18:38 | מאת: לחוצה

שלום, בת 23 מזה כמה חודשים סובלת מעצירות ודחיפות במתן שתן לאחרונה הופיעה לי בליטה קשיחה קרובה לנרתיק (בינו לבין פי הטבעת) שלעיתים שם ולעיתים לא, ניסיתי לדחוף אותה פנימה בעצמי כשהיא בחוץ אבל זה לא היה כל כך אפשרי. הייתי אצל גניקולוג אבל כשהוא בדק אותי הבליטה לא הייתה שם והוא רק ראה רק קפל עור. חייבת לציין שמעולם לא ילדתי (בתולה), האם ייתכן שמדובר בצניחה כלשהי בכל זאת?

שלום רב, צניחת אברי האגן אינה שכיחה באשה בת 23, בפרט כשמדובר באשה שלא ילדה בעבר. חשוב להיבדק כאשר הבליטה הזו מופיעה על מנת להתרשם מה מקורה ולבצע בירור מתאים. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

23/02/2021 | 18:49 | מאת: Mriדפקוגרפיה

עלי לעבור בדיקת mriדפקוגרפיה בגלל קיום רקטוצלה גדול.בטופס הבדיקה נירשם:mri אגן,האם כך אמור להרשם?לא רשום דפקוגרפיה,חוששת שאגיע לבדיקה וההתיחסות לא תהיה כנידרש. תודה על המענה.

שלום רב, במידה שהבדיקה נחוצה לצורך אבחון הבעייה, עדיף שבטופס הבדיקה יהיה רשום מפורשות MRI דפקוגרפיה על מנת שהבדיקה הנכונה תבוצע. בד"כ ניתן גם להסתפק בדפקוגרפיה רגילה (בשיקוף ולא ב-MRI) ולעיתים (כאשר הממצאים ברורים בבדיקה הקלינית במרפאה), אין הכרח בביצוע בדיקת ההדמיה כלל וניתן ישירות להמליץ על טיפול. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחיד לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

לאחר כמה זמן אפשר לחזור לפעילות ספורט לאחר הניתוח. קפיצות , תרגילים לחיזוק הבטן?

מיכל שלום, עקרונית לאחר חודש - חודש וחצי ולאחר ביקורת רפואית שלאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילו השגרתית כולל ספורט. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

17/02/2021 | 18:06 | מאת: דינה רבין

היתחלתי לקחת כדורים טמוקסיפן בגלל ממאירות בשד בדרגה נמוכה, בעבר לפני כ15 שנה היתה לי היפרפלזיה של רירית הרחם שטופלה ,בבדיקת פיפל אחרונה רירית הרחם תקינה. האם אני צריכה לעבור ניתוח כריתת רחם בגלל השפעת הטמוקסיפן על רירית הרחם.

דינה שלום, במידה שכעת בדיקת פיפל תקינה אין הכרח לעבור ניתוח לכריתת הרחם אלא בהחלט ניתן להמשיך במעקב השמרני. אגב, קיימים מספר סוגים שונים של היפרפלזיה הנבדלים זה מזה בדרגת הטרום-ממאירות. רק בחלקם קיימת המלצה חד משמעית לכריתת הרחם ('היפרפלזיה עם אטיפיה'). בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

16/02/2021 | 15:06 | מאת: אמיר

הי בן 31 בריא בדרך כלל , לאחר אורטוסקופיה בכליה שמאל, אבן שנתקעה בין הכליה לשלפוחית, לאחד חודש החלה אי נוחות בטן תחתונה ובעיות עיכול. (דימום חד פעמי ועצירויות ושלשולים וצואה דקה או שטוחה- יש לי תור לקולונוסקופיה עוד שבועיים. עשיתי אולטרה סאונד כליות ודרכי השתן. רציתי לדעת מזה יכול להיות? בקוטב עליון חשד לממצא סולידי 39 מ״מ ללא גבולות ברורים משארית שתן 9 סמק ערמונית מוגדלת 35 סמק- האם יכול להיות קשר לבעיות עיכול? האם אני הולך למות?

הי אמיר, פורום זה עוסק בבעיות מתחום האורוגינקולוגיה קרי בעיות רצפת האגן בנשים בלבד. מציע להפנות את שאלתך לפורום מתחום הכירורגיה האורולוגית. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

10/02/2021 | 22:43 | מאת: אנה

אני סובלת מכאבי תופת, לעשות צואה, הגוף מייצר צואה אחת למתי שהוא מתמלא, אני מניחה, ואז אין לי רצון לחיות, מרוב כאבים נראה שיש גוש בין פי הטבעת לנרתיק עם אני דוחפת אותו פנימה זה מקל מעט על הכאב אבל זה פשוט סיוט

אנה שלום, יש צורך בהערכה מלאה ובבדיקה. שאלות כמו בת כמה את, האם ילדת בעבר, ממתי החלו התסמינים, מרקם הצואה, האם הבליטה שאת מתארת חודרת לנרתיק או שרק חיצונית לו ועוד. כל אלה וכן בדיקה גופנית מדוקדקת נחוצים כדי להבין מה המקור למכאוביך וכיצד ניתן לטפל. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

01/02/2021 | 00:20 | מאת: אורה

שלום ד"ר, אני בת 32, מיזה תקופה אני סובלת מאצירת שתן וקושי להתרוקן. בוצע אורודינמיקה: המטופלת לא מצליחה להתרוקן, ונוקשה כמות שתן של 395 סמ"ק. נפח כיס שתן גדול- 540 סמ"ק. בזמן מילוי כיס השתן, ללא עליית לחצים פתולוגית וללא התכווצויות לא רצוניות, עד נפח שח 430 סמ"ק. תחושת השתנה ראשונה רק בנפח 420 סמ"ק. החל מנפח 430 סמ"ק מופיעה עליית לחצים פסיבים הדרגתית (למרות זאת אין תחושת URGE) עד 18 ס"מ מים. אין דלף שתן בזמן מילוי. בוולסלוה אין דלף. כיס שתן נוירוגני עם התרוקנות לקויה ביותר. עקומת השתנה בסיום עם STRAINING ניכר ושארית שתן 440 סמ"ק. קיבלתי טיפול לצינתורים. האם ע"פ התשובה אפשרי לדעת האם הפגיעה בסוגרי השלפוחית ברמה עצב / שריר או שניהם? אשמח אם אפשר להסביר לי את התשובה מבחינת סוגרים ומה מראה הפגיעה ולאן מובילה (מאיפה באה הפגיעה) תודה רבה.

אורה שלום, התשובה מרמזת על הפרעה בבקרה העצבית על פעולת שלפוחית השתן ומומלץ להשלים ייעוץ/ ברור נוירולוגי לאור התוצאה. מבחינת תפקוד השלפוחית כדאי להיוועץ באורוגינקולוג או באורולוג העוסק בתחום נוירואורולוגיה. לעיתים במצב זה טיפול המכונה נוירומודולציה (קוצב סוגרים או טיפול שבועי ע"י דחפים חשמליים בעוצמה נמוכה) עשוי להועיל. לאור ההפרעה בהתרוקנות ושאריות השתן הגדולות בהחלט נחוץ בשלב זה לבצע צנתור עצמי של שלפוחית השתן מספר פעמים ביום. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

24/01/2021 | 02:57 | מאת: לירון

שלום ד"ר, אשמח לעזרה כמה שאפשר. בת 32 רווקה. מזה מספר שנים אני סובלת מכאבים עזים בסקרום, עצם הזנב, אגן וכל רצפת האגן (דלקת רצפת האגן כרונית). אובחן וגינסמוס קשה וסובלת מאצירת שתן. בוצע אורדינמיקה: שלפוחית שתן נוירוגנית עם התרוקנות קשה. נשלל עדות ללחץ עצבי האגן ובעמוד שדרה תחתון. ברצוני לברר האם יש משותף לכלל הכאבים מהם אני סובלת ובנוסף לברר האם יש פגיעה שריר ועצב. 1. אילו בדיקות ייסעו באבחנות לברור פגיעות שריר ועצב? 2. איזה EMG עליי לבקש, אילו איזורים ? ואיזה תחום רופאי יכול להפנות לכך? אשמח לסיוע תודה.

לירון שלום, נראה כי הדרך להתקדם היא ע"י צוות רב תחומי הכולל מומחים מתחום רצפת האגן, אורטופדיה (מרפאת עמו"ש), נוירולוגיה, פיזיותרפיה ומרפאת כאב. צוות שכזה קיים בד"כ במסגרת המרפאות של בתי החולים הציבוריים. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

23/01/2021 | 19:20 | מאת: מיכל

לאחר תיקון קירות הנרתיק (שמו רשת) מתי אפשר לחזור לקיים יחסים?

מיכל שלום, מקובל להמליץ על הימנעות מקיום יחסי מין למשך ששה שבועות לאחר הניתוח. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

22/01/2021 | 19:51 | מאת: לאה

שלום רב האם ניתוח להרמת שלפוחית שתן ותיקון רקטוצלה נעשים בניתוח אחד או בשניים נפרדים. תודה

לאה שלום, שתי הפעולות בהחלט ניתנות לביצוע באותו הניתוח. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

19/01/2021 | 19:37 | מאת: ליליאן

שלום, כבר יותר משנהלאחר ניתוח tvt דפנות הנרתיק נראות בפתח הנרתיק, האם זה תקין והאם ניתן לתקן את זה?

ליליאן שלום, אין קשר בין השניים. ניתוח TVT נועד לטיפול בדליפת שתן המתרחשת בעת שיעול, עיטוש, צחוק, פעילות גופנית וכו'. יתכן שבנוסף לכך קיימת צניחה בדפנות הנרתיק אשר גורמת לכך שניתן לראותן בפתח הנרתיק ובהחלט ניתן לטפל בכך. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

היי, לפני חודש עברתי ניתוח להסרת שרירן גדול מאזור צוואר הרחם/נרתיק לאחר הניתוח התפתח זיהום באזור ולאחר מכן חיידק בדרכי השתן. סיימתי את הטיפול האנטיביוטי אך יש לי כאב תמידי בבטן התחתונה וברגע ששלפוחית השתן מתמלאת אני חשה קצת כאב וצורך לרוץ לשירותים (כל 10 דק בערך) . האם זה בר שינוי? האם ניתן לטפל בכך? אודה להתייחסותך המקצועית

לילוש שלום, לא מן הנמנע כי הכאב עדיין קשור להחלמה מהניתוח או לדלקת שהיתה אחריו. בשלב ראשון הייתי חוזר על בדיקת השתן לוודא שכיום אין חיידק. במידה שהכאב יימשך כדאי להיבדק כולל אולטרהסאונד של האגן ויתכן שגם ציסטוסקופיה (הסתכלות עם סיב אופטי בתוך שלפוחית השתן. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

18/01/2021 | 14:26 | מאת: טינקרבל

בריחת גזים מהנרתיק וצואה חולת קרוהן האם אפשר לנתח.?ולא מסוכן מה במקום

בוקר טוב, אכן מורכב מאד. מחלת קרוהן כמו גם פיסטולה שקורית בעקבות קרינה לאגן מהוות גורם סיכון המפחית את סיכויי ההצלחה של הניתוח. נדרשת הערכה קלינית מקיפה ובשאיפה רב-תחומית (אורוגינקולוגיה, כירורגיה קולו-רקטלית, גסטרו) טרם ההחלטה האם מתאים להתערבות ניתוחית. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

10/01/2021 | 01:33 | מאת: אליאן

קיימתי יחסי מין עם חבר שלי בפעם הראשונה ולאחר זמן מה גיליתי שיש לי מן חתיכת בשר בפתח הנרתיק כמו חוט עבה כזה וכשאני נוגעת זה טיפה כואב כי זה מבפנים. מה זה יכול להיות? האם זה קשור לקרום הבתולין?

אילאן שלום, בהחלט יתכן כי מדובר בשארית של קרום הבתולין שנקרע, ומשתרבבת אל מחוץ לפתח הנרתיק. כדאי להיבדק. אם אכן מדובר בזה, ניתן להסירה בפעולה פשוטה באלחוש מקומי. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

05/01/2021 | 22:20 | מאת: מיכל

יש לי כאבי גב תחתון האם זה קשור לניתוח?

מיכל שלום, תלוי אילו הליכים בדיוק בוצעו בניתוח. ניתוח שכלל קיבוע כיפת הנרתיק מסוג Sacrospinous fixation לדוגמא יכול לגרום לכאב גב תחתון בתקופת ההחלמה עקב המעברת תפרי קיבוע על גבי רצועה בסמוך לעצם העצה (סקרום). כאב זה צפוי לדעוך בהדרגה ולחלוף. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

שלום, בת 37 אחרי לידה אחת, סובלת מאבצס ברתולין חוזר כבר מספר שנים, כל כמה חודשים. תמיד הוא מתנקז מעצמו אחרי 3-5 ימים, ואחרי כאבי תופת נוראיים. בפעמים הראשונות הגעתי למיון כדי שינקזו כירורגית (מרסופיאליזציה) אך תמיד נאמר לי שהאבצס לא מספיק גדול ושאחזור כשיגדל, אך הוא תמיד התנקז מעצמו לפני שהספקתי לחזור. נוצר מצב שאני אף פעם לא מצליחה לעבור את הניתוח, והוא פשוט חוזר שוב ושוב. מה אפשר לעשות? נאמר לי שניתוח להסרת הבלוטה הוא מורכב ולא מבוצע בד"כ מתחת לגיל 40. האם יש טיפול הורמונלי? אציין שיש קשיים בכניסה חוזרת להריון וכאבים בצד הימני של הרחם סביב מחזור וביוץ.

יפעת שלום, השאלה שצריכה להישאל היא האם באמת מדובר באבצס ברטולין או משהו אחר (הכוונה לדוגמה איזשהו חלל/סינוס בדופן הנרתיק שמזדהם שוב ושוב). יתכן שבדיקת הדמייה כמו MRI של האגן והנרתיק תוכל לסייע להבין עד כמה הממצא עמוק ולאן הוא מחובר. במידה שכן מדובר במורסה בבלוטת ברטולין, אין מניעה לבצע כריתה של הבלוטה גם מתחת לגיל 40 אלא שכדי למצוא את מיקומה יש צורך בכך שתהיה מוגדלת ע"י ציסטה או מורסה כי אחרת לא ניתן לאתרה כירורגית. לעניין זה לא קיים טיפול הורמונלי. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

25/12/2020 | 14:50 | מאת: חוה

שלום רב נותחתי ביום שלישי ה 22/12 האם זה תקין להטיל כ6 פעמים שתן במהלך לילה לאחר ניתוח הרמת שלפוחית???

חוה שלום, זה יתכן כיוון שבזמן הקצר שלאחר הניתוח נוכחות הפצע הניתוחי והתפרים שמתחת לשלפוחית השתן גורמים לעיתים לגרוי יתר של השלפוחית (או למען הדיוק פעילות יתר של השריר אשר במעטפת השלפוחית) המתבטא בתכיפות במתן השתן ביום ובלילה. סיבה אפשרית נוספת לכך יכולה להיות זיהום בדרכי השתן, אם כי יממה (או פחות) לאחר הניתוח זה בד"כ מוקדם מידי להתפתחות זיהום. במידה שהתכיפות תימשך בימים הבאים +/- הופעת צריבה במתן השתן מומלץ לפנות לרופא המשפחה ולבצע בדיקת שתן לכללית ותרבית במטרה לשלול דלקת. מרבית התסמינים 'האיריטטיביים' (תכיפות ודחיפות) צפויים להתמתן ואף לחלוף ככל שיעבור זמן לאחר הניתוח ובמידה שיש עדות מעבדתית לזיהום פשוט מטפלים באנטיביוטיקה בהתאם לרגישויות החיידק המפורטות בתשובת התרבית. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

10/01/2021 | 12:01 | מאת: דבורה

אני אמורה לעבור ניתוח זהה , הייתי אצל אורגניקולוג שהסביר שקיימות שתי שיטות ניתוח, האחת ללא פתיחת הבטן, הכל נעשה דרך הנרתיק והשיטה השניה באמצעות תעלות שדרכן מכניסים רשת. איזו שיטת ניתוח מועדפת מההסברים שאת קיבלת ?

24/12/2020 | 07:52 | מאת: שילה

שלום ד"ר פיינר, שאלה קצת מביכה אז טוב שיש את הפורום הזה. אשמח לדעת אם סעיף כזה יכול להתפוצץ או להפגע בזמן יחסי מין? אני ממש נמנעת מלקיים יחסים עם בעלי מפחד שזה יקרה.. תודה

שילה שלום, אני שמח ששאלת כי התשובה פשוטה. סעיף שופכתי אינו מתפוצץ ולא נפגע כתוצאה מקיום יחסי מין ואת יכולה להנות מיחסי מין ללא חשש בהקשר הזה. מה שכן, בתוך הסעיף לעיתים מצטבר מעט נוזל שתן ולעיתים אף נוזל דלקתי או מוגלה. סחיטה של הסעיף השופכתי (כפי שעלול לקרות במהלך האקט המיני), יכולה לעיתים לגרום ליציאה של נוזל מתוך הסעיף דרך פתח השופכה. זה יכול להיות קצת לא נעים אבל אין בכך סכנה. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

17/12/2020 | 17:25 | מאת: נעמה

שלום, יש לי ריח חריף של דגים מקולקלים מאיבר המין. אני לא יודעת אם מקורו בשתן (יש לי קצת דליפת שתן...) או בנרתיק. בדיקה אצל רופאת נשים שללה קיום של פטריה או חיידקים לא טובים בנרתיק. מה יכולה להיות הסיבה?

נעמה שלום, הסיבה השכיחה לכך הינה שגשוג מקומי של חיידקים שונית שאינם חלק מהפלורה הרגילה של הנרתיק. תופעה זו קרוייה 'וגינוזיס חיידקי' ולעיתים קרובות מלווה גם בהפרשה אופיינית בגוון אפרפר. לעיתים גם טפיל המכונה 'טריכומונס' עלול לגרום לריח כפי שאת מתארת. הטיפול המקובל הוא טיפול אנטיביוטי או בתכשיר תוך נרתיקי (זידובל / דלצין) או פומי (מטרונידזול). ניתן בנוסף להשתמש בטבליות פרוביוטיקה המיועדות לשימוש בתוך הנרתיק. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

12/01/2021 | 15:29 | מאת: נעמה

תודה על תשובתך. הייתי מזמן בבדיקה אצל רופאת נשים והיא אמרה לי שאין לי וגינוזיס חיידקי/פטריה טריכומנס לפי מה שאני מבינה עובר במגע מיני ואני בתולה. איזה עוד אופציות יש לנו?

שלום, אני 6 ימים אחרי הניתוח, סובלת מאוד מכאבים באיזור התפרים האחוריים. ממש מתקשה לשבת ויש רגעים שגם בשכיבה וללא מגע המקום כואב ורגיש מאוד. בהתייעצות עם הרופא הציע למרוח דרמקומבין ולעשות שטיפות מרובות. לא מרגישה הקלה לאחר מריחה. כמובן שלוקחת משככי כאבים, אבל ציפיתי בשלב זה להקלה משמעותית. מהו משך ההחלמה הצפוי מניתוח כזה? מה ניתן למרוח להקלה מיידית? ועוד דבר יש לי פעוט בן שנה ו-4 חודשים, האם יכולה להרימו? (הרופא אמר שאין בעיה, אבל בכל מקום שקוראת על ניתוחי רצפת אגן חל איסור מוחלט על הרמה ונשיאה של דברים כבדים לאורך זמן ממושך...🤔). תודה!

קולפורפיה כמובן...

ענבל שלום, כאב לאחר ניתוח בגישה נרתיקית בהחלט צפוי אך על פי רוב אינו ברמה שהינך חווה. הכאב נובע הן מהחלמת הפצע בדופן הנרתיק, הן ממתח ברקמה בעקבות היותה הדוקה יותר ולעיתים אף מהצטברות קלה של דם ('המטומה') מתחת לקו התפרים. במקרים מסויימים כאב יכול לנבוע גם מגרוי של סיבי עצב באגן. בכדי להקל על הכאב מומלץ בתקופה הזו לשבת על מצע רך, ליטול משככי כאב וכן להעזר במרככי יציאות על מנת להימנע מעצירות היכולה אף להחמיר את הכאב. ניתן להעזר בג'ל עזרקאין (מאלחש מקומי) אם כי הדבר צפוי לעזור בעיקר לכאב השטחי באזור החתך הנרתיקי עצמו ופחות לכאב העמוק יותר. במרבית המקרים הכאב חולף בהדרגה במהלך מספר שבועות לאחר הניתוח אך במידה שאת חווה כאב חריג כפי שאת מתארת, כדאי להיבדק. מבחינת הרמת משאות, מומלץ בתקופת ההחלמה מהניתוח להימנע מהרמת משאות כבדים (יותר מ-5 ק"ג). לאחר תקופת ההחלמה שאורכת כ-4 עד 6 שבועות ניתן לשוב לפעילות רגילה. בוודאי שלא ניתן לצפות מאם של פעוט צעיר שלא להרימו. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

תודה רבה!

13/12/2020 | 19:29 | מאת: שילה

שלום ד"ר פיינר ותודה על המענה המהיר והסבלני. אני שנה אחרי לידה שלישית, אובחנתי לאחר הלידה עם סעיף שופכה ובמעקב האחרון לפני פחות מחודש האורו-גניקולוג אישש שהוא גדל משמעותית בחצי שנה האחרונה ואמר שחייבים לנתח (גם אני הרגשתי שזה ממש גדל ופגע לי באיכות חיים) ולכן מיהרתי לקבוע תור. יומיים אחרי הביקור אצל הרופא קיבלתי מחזור ראשון אחרי לידה (כאמור כמעט שנה) ובסוף המחזור ואולי זה ישמע מוזר והזוי אני חושבת שהסעיף קטן יותר.. אם אני לא טועה לפני כן הוא ממש היה גדול ואפילו מעט בולט והורגש אפילו בניגוב בשירותים עכשיו הוא מרגיש כאילו הוא טיפה הצטמצם וקטן גם במגע . מצד שני יכול להיות שזו אשליה או שזה פסיכולוגי..אני כבר מבולבלת.. מהניסיון שלך, יכול להיות איזשהו מצב כזה שהוא אולי התרוקן או שזה קשור למשהו הורמונלי או איזשהו סנריו אחר?

שילה שלום, בהחלט יתכן שינוי בנפח הסעיף במצבים שונים. במידה שקטן וכעת לא מציק ניתן להמתין ולעקוב. אם לעומת זאת גדל שוב או שמודלק וגורם לאי נוחות בהחלט מומלץ לנתח ולהסירו. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

15/12/2020 | 07:09 | מאת: שילה

תודה רבה על המענה! ממה בעצם הוא מושפע? והאם זה שהוא משתנה אומר בהכרח שהוא לא "סגור"? הרופא המנתח הסביר לי שאם הוא סגור גם בצד שמחובר לשופכה זה הופך את הניתוח וההחלמה ליותר קלים ואם הוא פתוח אז ככל הנראה אצטרך קטטר למספר שבועות.. מקווה שהסברתי נכון.. ושנית, בהתחשב בעובדה שאין לי כל תסמינים ורציתי לנתח רק בגלל סיבות אסתטיות, הידיעה עכשיו שהוא יכול גם לגדול משמעותית אך גם ההיפך די משנה את כל התמונה והצורך בניתוח לא? מה דעתך?

09/12/2020 | 22:47 | מאת: דמאל

שלום , רציתי לשאול האם ניתן לקחת 2 גלולות בפעם אחת על מנת להפסיק דימום שלא בזמן ,המחזור הקדים לי בשבוע?נוטלת באופן קבוע גלולות מסוג יסמין

שלום רב, נא הפני שאלתך לפורום גינקולוגיה ופריון

באיזו משחה אפשר להשתמש על מנת להקל על הצריבה וריכוך במקום הניתוח ?

ניתן למרוח ג'ל עזרקאין (מאלחש מקומי) אם את חשה כאב באזור התפרים או קרם אובסטין שתורם לריכוך הרקמה ומאיץ את החלמתה בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

06/12/2020 | 22:23 | מאת: רותי1948

האם יש כאבים וליד ובתוך הואגינה לאחר הניתוח וכמה זמן הוא נמשך

רותי שלום, אין ניתוח אחד ל'הרמת רצפת האגן'. יש סוגים שונים של ניתוחים לטיפול בבעיות מתחום רצפת האגן, חלקם מבוצעים בגישה וגינלית וחלקם דרך דופן הבטן בלפרוסקופיה/רובוט. לכל סוג ניתוח מאפיינים משלו ותופעות צפויות שאופייניות לו באופן ספיציפי. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

07/12/2020 | 20:53 | מאת: רותי

נעשה ניתוח בשיטה ואגינלית

תלוי מה בדיוק בוצע בניתוח. אבל באופן כללי כאב באתר הניתוח צפוי להימשך עד ארבעה שבועות במרבית המקרים, ואמור לדעוך בהדרגה עד להעלמותו המלאה. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

04/12/2020 | 03:43 | מאת: מרינה

היי מקווה שזה הפורום המתאים וסליחה על אורך השאלה אני בת 45 סובלת כבר המון שנים מהרטבות לילה למעשה הייתי מרטיבה כמעט כל לילה עד גיל 20 בערך ומאז יש תקופות טובות יותר ופחות בתקופות של ההריונות ולאחר הלידות (3 לידות) זה חזר ולאחר מכן שוב בא והולך מעבר לזה אני סובלת משלפוחית רגיזה והשתנות לעיתים קרובות מאוד יש לי ברקע סכרת נעורים ואירוע מוחי לא פשוט שעברתי לפני כשנה וחצי מאז המצב נהיה גרוע יותר הן בהרטבות הלילה אין לי שום שליטה על זה ואני גם לא מרגישה כשזה קורה כשאני ישנה אבל לפי המצב של הטיטול שלי כשאני קמה בבוקר זה תוצאה של לפחות 3 פעמים שהרטבתי במהלך הלילה אבל גם מבחינת מצב השליטה שלי ביום זה הפך להיות בלתי נסבל בתקופה הראשונה אחרי האירוע מוחי הייתי מרטיבה בלי שום שליטה גם במהלך היום מעבר לכך שהתקשיתי בפעילות בסיסית בעלי היה צריך להלביש לחתל ולקלח אותי עברתי ועדיין מקבלת טיפולי פיזיותרפיה לתקופה אפילו הייתה הטבה משמעותית גם ביכולת השליטה שלי בשתן בשעות היום עדיין היו פיספוסים מדי פעם אבל עברתי ללבוש תחתוני ספיגה אבל בחודש האחרון היו לי שוב המון מקרים של הרטבה בחלק מהפעמים כתוצאה מכך שלא הספקתי להגיע לשירותים בזמן וחלק מהפעמים אפילו לא הרגשתי כשזה קורה כפתרון ביניים לצערי בעלי החזיר לי טיטול גם בשעות היום מה שדי מביך אותי גם בגלל העובדה שאני עדיין מתקשה בפעילות מורכבת כך שאני לא יכולה להחליף לבד בעלי גם לא מסכים שאני יוריד לבד בשום סיטואציה בשביל שאני לא יהיה ישאר בלי זה אבל גם כי זה די בולט אני נאלצת ללבוש מכנסיים יחסית רחבות לפחות מחוץ לבית וזה עדיין לא מספיק עוזר ויש לי גם בנות מתבגרות בבית שקשה לי שהם רואות אותי במצב כזה היה לי מקרה לפני חודש שלבשתי מכנס פיג'מה קצר בבית והבת שלי בת 18 בדיוק הזמינה חברות אז היא לבקש שאחליף למכנס ארוך כי כשאני הולכת או מעט מתכופפת מציץ לי הטיטול מלמטה (מתנצלת על התיאור רק להבהיר כמה זה מורכב) אני די מיואשת ניסתי המון סוגי טיפולים מספר רופאים שהתייעצתי איתם טוענים שזה טבעי אחרי אירוע מוחי וזה יכול לעבור בעוד תקופה (חלק טענו שיש סיכוי שגם לא) טופלתי במינירין ובסוג נוסף של תרופה (לא זוכרת כרגע את שמה) לא הועיל במיוחד רק לציין שיש גם לא מעט פעמים שאני כן מרגישה צורך ויכולת להגיע לשירותים בזמן אני עושה לעצמי תרגילים ומנסה להתאפק כמה שאני יכולה אבל עדיין מכיוון שאני עם טיטול ומסיבות שמובנות לי לחלוטין אני לא יכולה להוריד את זה בלי רשות מבעלי אני נאלצת להתרוקן בחיתול בעל מקרה שאלתי היא האם יש פתרון למצב והאם ניתוח יכול להיות פתרון גם למצב שכזה

מרינה שלום, מאד נעצבתי לקרוא את שכתבת. באמת נשמע כמו התמודדות לא פשוטה. אני מאמין שבהחלט ניתן לשפר את המצב בעזרת טיפולים מתקדמים שקיימים באמתחתנו ויכולים להתאים למצב שאת מתארת. מאד מומלץ אם טרם ביצעת לעבור בדיקת אורודינמיקה רב-ערוצית על מנת לאבחן בצורה מדוייקת את המנגנון שגורם להפרעה בתפקוד מערכת השתן. בהתאם לתוצאות בהחלט ניתן להציע אפשרויות לטיפול. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

29/11/2020 | 07:24 | מאת: רוית

שלום ד"ר, ביקרתי אצל שני רופאים עקב צניחת שלפוחית השתן, מדובר בבלט שאני חשה. מדובר בדרגה 2-3, הרופא הראשון הציע ניתוח בשיטה הלפקוסקופית והרופא השני הציע ניתוח ואגינאלי. מהו הניתוח העדיף ? תודה מראש

רוית שלום, אפשרויות הטיפול בצניחת אברי האגן אכן מגוונות וכוללות הן טיפול שאינו ניתוחי (לדוגמא תומכן נרתיקי) והן טיפול ניתוחי, בין אם בגישה וגינלית ובין אם לפרוסקופית/ רובוטית. לכל גישה יתרונות וחסרונות וחשוב לשקלל את מירב השיקולים בעת בחירת אופן הטיפול, לרבות גיל המטופלת, האם השלימה את תכנון הילודה, מחלות רקע במידה שישנן, הסטוריה כירורגית (ניתוחים קודמים שעברה בבטן או באגן), משלח יד ותחביבים (לדוגמה האם עובדת בעבודה שמרביתה בישיבה מול מחשב או עבודה הכרוכה בפעילות פיזית מאומצת), האם פעילה מינית וכן מרכיבי הצניחה ומידת החומרה של כל אחד מהמדורים המעורבים בה ומעל לכל כמובן העדפותיה של המטופלת עצמה במידה שקיימות. חשוב שהצוות המנתח יהיה מיומן בכל אחת מהגישות האפשריות על מנת שיוכל להתאים באופן מיטבי את הפתרון המוצע לסיטואציה הקלינית הספיציפית העומדת בפניו כיוון שאין אשה אחת דומה לאחרת. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

25/11/2020 | 19:58 | מאת: שילה

היי, אני כמעט שנה אחרי לידה שלישית, לפני 3 חודשים אורו-גניקולוג איבחן סעיף בשתן (ממצאים וMRI) ואמר שמכיוון שמדובר בניתוח מאוד מסובך ושאני לא סובלת משום תסמינים אפשר להמשיך לעקוב.. בימים האחרונים הבחנתי שהממצא גדל, מרגיש שהוא התחיל להיות בולט מהנרתיק. האם זה חלילה יכול להיות סימן למשהו מסוכן? ממש הוט בעצם יכול לגדול? מעבר לכך אין שום סימנים קליניים.. הMRI לפני חצי שנה היה תקין. קבעתי תור שוב לרופא אבל עד אז אני לחוצה ואשמח לתשובה.. כמו כן, לא מוצאת שום מידע על הניתוח.. האם זה באמת ניתוח קשה ומסובך? מה לגבי ההחלמה והכאבים? אני ממש חוששת מצד שני, איכות החיים שלי נפגעה מאוד בגלל זה.. תודה!!

שלום שילה, ממצא שנראה בבדיקה קלינית ובהדמיה כסעיף שופכתי לא סביר שישתנה לגידול ממאיר (אם לכך את מתכוונת) אלא אם האבחנה מראש היתה שגוייה (הסבירות לכך נמוכה). סעיף שופכתי יכול לגדול עקב הצטברות של נוזל בתוכו או בעקבות תהליך דלקתי. הקושי העיקרי בניתוח נובע מהסמיכות לצינורית השופכה והחשש מפגיעה בה. מדובר בניתוח עדין המבוצע בזהירות המירבית. לעיתים מבנה הסעיף השופכתי (לדוגמא אם הוא עוטף את צינורית השופכה מסביב ולא רק מתבלט מתחתיה) עלול לתרום למורכבות הניתוח וצדק הרופא שהמליץ על מעקב במידה שהממצא קטן ואינו מציק. אם כעת המצב הקליני השתנה זה בהחלט מצדיק הערכה נוספת ויתכן שיש מקום לשינוי הגישה ולהמליץ על ניתוח בכל זאת. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן.

18/11/2020 | 17:37 | מאת: שי

שלום, בת 37 ילדתh לפני שנה וחצי לידה מסובכת עם קרע 3.לא סבלתי מדלקות אגן לפני. בחודשים האחרונים קיצור מחזור ביום יומיים וכאבים בבטן בסוף מחזור כמו צירים. ביצעתי אולטראסאונד והרופא אמר שיש דימום באגן ברמה קל- בינוני. במכתב רשום- שחלה עם CL, נוזל חושי בכמות קטנה באגן מתאים לHCL קל. רציתי לשאול מה המשמעות של הממצא הזה איך יש להתנהל מולו חוץ מלבוא לביקורת? היום סיימתי מחזור וההתכווצויות האלו ממשיכות. כן, האם מצב כזה יוביל בסופו לאנדומטריוזיס ובעיות פריון? תודה רבה.

שלום שי, משמעות הממצא היא דימום קל ככל הנראה בעקבות ביוץ כאשר המבנה בשחלה ממנו חרגה הביצית (גופיף צהוב) מדמם מעט לתוך השחלה ולחלל האגן. במידה שאת יציבה מבחינת המדדים ההמודינמיים (לחץ דם ודופק), ספירת הדם אינה מחשידה לאובדן דם חד וההמוגלובין יציב, ככל הנראה שהדימום הקל שהיה נפסק והדם שנצבר באגן ייספג מעצמו בהדרגה וניתן להסתפק במעקב בלבד. אין לכך קשר לבעיות פריון עתידיות ולאנדומטריוזיס. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

19/11/2020 | 11:45 | מאת: שי

ראשית כל אני ככ ככ מודה לך על המענה המהיר והמרגיע כבר חששתי שזה יצריך ניתוח.. מבחינת מדדים נוספים שניים היו חריגים : chr 21 iron 52 hb 12 לציין שיש לי נשאות לטלסמיה. מקווה שזה בסדר סהכ מרגישה טפו טפו טוב למעט ההתכווצויות הללו בבטן. תודה רבה.

14/11/2020 | 19:44 | מאת: NOT_FOUND

היי אחרי ניתוח הסרת דרמאויד מהשחלה עברתי את הניתוח ביום חמישי עברו יומיים מהניתוח ייש לי דימומים ואגינלים מה אציר בית מתן שתן האם זה הגיוני ותקין הדימומים או משהו שצריך לעורר חשד

שלום לך, יתכן דימום רחמי לאחר ניתוח בשחלה. במידה שהדימום אינו חזק באופן שעצם איבוד הדם מהווה סכנה מומלץ לעקוב ובמידה שלא ייפסק בימים הקרובים לפנות לבדיקת רופא/ת הנשים. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

14/11/2020 | 22:49 | מאת: מנותחת טרייה

הדם יוצא בפד ובניגוב לא בכמות גדולה וזה יוצר בעיקר כאשר יש פיפי למה זה יוצא בעיקר במתן שתן יש לזה תשובה? ואיך הרחם קשור לשחלה ?

הסיבה לכך אינה ברורה בהנחה שהדימום הוא נרתיקי (כפי שאת מתארת) ואינו ממקור שלפוחית השתן (שאז מתעורר חשד לפגיעה בשלפוחית במהלך הניתוח). יתכן כי השתן ששוטף את פתח הנרתיק גורם ליציאת שאריות דימום או דם קרוש אשר היו ממילא בפתח הנרתיק. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

09/11/2020 | 20:38 | מאת: שאלה

חודשיים לאחר לידה יש לי עצירויות לא מתרוקנת עד הסוף, ושלפוחית השתן מציצה מהנרתיק ותחושת כבדות מהנרתיק האם הפיזיותרפיה יכולה לטפל בעצירויות? יכולה להחזיר את המצב לקדמותו? ואם לא האם כדאי לעשות ניתוח? האם בכלל רלוונטי לעשות פיזיוטרפיה ולא לגשת ישר לניתוח? הניתוח אמור להחזיר אותי למצב הקודם? זאת אומרת שאוכל להתפנות בלי בעיה?

שלום לך ומזל טוב ללידתך, אם שלפוחית השתן מציצה מהנרתיק זו בד"כ צניחה בדרגה גבוהה מ-1. פיזיותרפיה יכולה לעזור בהבט של מתן הנחיות וטיפים להרגלי התרוקנות נכונים. בנוסף חיזוק שרירי רצפת האגן עשוי לעזור במידה מסויימת בהאטת הידרדרות נוספת בחומרת הצניחה ובתסמיניה. בד"כ פיזיותרפיה כטיפול יחיד אינה יכולה להשיב את המנח האנטומי של אברי האגן למצב התקין אך לעיתים אנו משלבים תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן יחד עם (לפני ואחרי) הטיפול הניתוחי שמטרתו לתקן את הפגם במערכת התמיכה ולהשיב את האיברים לעמדתם הנכונה כמו גם לשחזר תפקוד תקין (ריקון שלפוחית השתן, יציאות תקינות וכמובן לאפשר יחסי מין תקינים). מומלץ לעבור הערכה ע"י מומחה מתחום רצפת האגן על מנת לדון באפשרויות השונות. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן

10/11/2020 | 20:59 | מאת: שאלה

תודה רבה על המענה בדק אותי מומחה מוכר ואמר שדרגת הצניחות הינה 1. האם אתה היית ממליץ על ניתוח? בדרך כלל נשים עושות ניתוח בדרגה כזו? או שבשלב מסויים בעיית העצירות יכולה להסתדר מעצמה? ומה אחוזי ההצלה של ניתוח?

צניחה בדרגה 1 על פי רב אינה סימפטומטית. כיוון שאת כן חשה בתסמיני הצניחה אני שואל את עצמי האם אכן מדובר בדרגה 1 או שבפועל הצניחה יותר משמעותית מכך (כמובן שהבדיקה צריכה להעשות תוך הפעלת לחץ תוך בטני ולעיתים גם בתנוחת עמידה כדי לקבל את התמונה המלאה). אפשרות נוספת במצבים גבוליים היא לבצע בדיקה הקרוייה פרוקטו-דפקוגרפיה אשר יכולה לעזור בהבנת מנגנון העצירות והאם הוא אכן קשור בצניחה או לא, על מנת לתכנן את הטיפול המתאים ביותר. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל יחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן