שליה נעוצה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תסחיף מי שפיר: נדיר וקטלני

הריון ולידה: מדובר בסיבוך קשה שבו חודרים מי השפיר לדם היולדת או לריאותיה. הדבר מוביל לקריסת מערכות ולמוות. גורמי הסיכון: גיל מעל 35 וניתוח קיסרי יולדת בת 34 מאשקלון מתה אתמול (ג') בבית חולים "ברזילי", כתוצאה מסיבוך קשה המכונה תסחיף מי שפיר. עוד לפני תום הלידה, שנערכה בניתוח קיסרי, אבחנו הרופאים כי האשה סובלת מקריסת מערכות כללית. התינוק ייולד בהצלחה, אך הרופאים נאלצו לקבוע את מותה של האשה בתום ניסיונות החייאה ארוכים.תסחיף מי שפיר הוא סיבוך נדיר, 3 עד 5 מקרים ל-100 אלף יולדות. הבעיה נגרמת כשמי השפיר נכנסים לתוך מערכת הדם של היולדת ולריאותיה, דבר הגורם לפגיעה בנשימה, במערכת לב וכלי הדם ובמערכת הקרישה. התופעה יכולה לקרות במהלך הצירים, בזמן הלידה או אחריה. ככלל, מרבית האירועים, כ-80%, מתרחשים בזמן לידה או לידה בניתוח קיסרי, 11% מהמקרים קורים 8 דקות בממוצע אחרי הלידה. גם הפסקת הריון, בייחוד מעבר לשבועות 12-14, עלולה להסתיים...
ללמוד עוד על שליה נעוצה
תסחיף מי שפיר: נדיר וקטלני-תמונה

הריון ולידה: מדובר בסיבוך קשה שבו חודרים מי השפיר לדם...

מאת: יאנה...
13/06/2012
אתגר: שליה נעוצה וניתוחים קיסריים-תמונה

שליה נעוצה היא שליה שחדרה עמוק מדי לתוך הרחם ושיש לחלצה...

מאת: פרופ' עופר...
12/12/2016
בדיקת MRI מאבחנת שלייה נעוצה-תמונה

מחקר מראה: בדיקת MRI יכולה לזהות שלייה נעוצה, והיא מדויקת...

מאת: מערכת zap...
14/12/2009
ירידה בכריתות רחם בניתוח קיסרי-תמונה

שיעור כריתות הרחם ירד מ-50% ל-8% בלבד, באמצעות טכניקה...

מאת: מערכת zap...
25/04/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשליה נעוצה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שליה נעוצה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מהי מידת הדיוק של בדיקת MRI באבחון שליה נעוצה אצל אישה לאחר 2 ניתוחים קיסריים לעומת בדיקת US ? ומהי האינדיקציה לביצוע הבדיקה? תודה ויום טוב

שלום, יש דעות חלוקות לגבי היעילות. לדעתי - US טוב באותה מידה, קל ונוח יותר לביצוע. ישנם מקומות שמעדיפים לבצע MRI - לדעתי שלא לצורך. ישנם מקרים של שליה אחורית שלא ניתנת להדגמה בגלל צל של עובר בנשים שעברו ניתוח ברחם בקיר אחורי - ואז יש יתרון ל MRI. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

אני כ 5 שבועות אחרי ניתוח קיסרי עם שליה נעוצה. לאחר הניתוח נותרה שארית, בא.ס. שעשיתי לאחרונה נראו שאריות שיליה קטנות ברחם. האם בינתיים עד שייצאו לבד או בהיסטרוסקופיה, יש סיכוי להיכנס להריון עם שאריות שיליה?

הסיכוי הוא נמוך. בכל אופן מציע להימנע מיחסי מין 8 שבועות מניתוח קיסרי ולהימנע מהריון שנה אחרי ניתוח קיסרי. בברכה, דר' בילגורי

שלום, לאחר 3 ניתוחים קיסריים האחרון חתך טי, כיום שבוע 22 לאחר סקירה מאוחרת, תוצאות תקינות, נרשמה הערה;שלייה גבוהה קדמית ממקומות באיזור חתך טי, לא קרוב לפננשטיל, רחם שריר עובי 1-2ממ. לא הוזכר משהו לגבי שלייה נעוצה) אשמח לדעת מה זה אומר? נורא חוששת ולחוצה מהניתוח. בנוסף מה זה אומר לגבי עובי הצלקת.

עובי בצלקת הוא דק יחיסת אבל לא מתשמשים בערכים אלו באופן פרקטי לקבלת החלטו.מיקום השליה על הצלקת מצריך מעקב לשלילת נעיצות ואני מניחה שבכל מקרה תכננו לנתח הפםע מוקםד מהרגיל.

אבל מה זה אומר שהשלייה גבוהה וממוקמת באזור החתך טי..בפרט. לא כל כך הבנתי ..האם זה יכול לסכן את חיי?איך ניתן להיות ערוך לזה, ובאיזה שבוע ינתחו?

זה אומר שצריך לעקוב ולראות שהיא לא נעוצה.

שלום, אני בשבוע 16 הרופא בסקירה ראשונה אמר שהוא רואה שליה נעוצה אך לא פירט יותר מידי , חוץ מזה כל הבדיקות עד כה תקינות ( ניפט, שקיפות וסקירה) . האם מסוכן יותר לבצע דיקור מי שפיר עם שליה נעוצה? מה יכולןת להיות ההשלכות אם פתאום תהיה הפלה/זיהום כתוצאה מהדיקור?

קודם כל לא כל חשד הוא אכן שלייה נעוצה. שנית עשינו כבר מספיק דיקורים עם שלייה נעוצה ללא סיבוכים. תמיד הפלה עם שליהה נעוצה יותר מסובכת מללא נעיצות. נקווה שלא תזדקקי להפסקת הריון.