סרטן כליות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן כליה: פרדיגמה טיפולית חדשה - תקווה גדולה

סרטן כליות היא מחלה שמתקדמת אט אט, ללא תסמינים. בשלבים מתקדמים, המחלה שולחת גרורות - ואינה ניתנת לריפוי. בשנים האחרונות, ההתקדמות הרפואית והטכנולוגית הביאה לפיתוח טיפולים חדשניים מאריכי חיים. סקירה מקיפה בכל שנה מאובחנים בישראל כ-800 מקרים חדשים של סרטן כליה. כ-25% ממקרים אלה יאובחנו בשלב גרורתי (כ-200 מטופלים בממוצע בשנה). מכיוון שהגידול מופיע בחלל הבטן, הוא עלול להגיע לממדים גדולים, מבלי שהחולה ירגיש בכך. ככל שהגידול גדול יותר, יש סיכוי גבוה שישלח גרורות מרוחקות. לתאי סרטן הכליה יש יכולת חדירה והיצמדות לאיברים רבים ושונים בגוף. לרוב, הגרורות יופיעו בבלוטות הלימפה, בריאות, בכבד, בעצמות וברקמות רכות. פעמים רבות, הגרורות יימצאו במקרה, במהלך הדמיות שונות, כגון: אולטרסאונד או צילום חזה (שנערך עבור ענין רפואי אחר). תלונות על תסמינים כגון: דימום בדרכי השתן, כאבי בטן, ירידה במשקל או מישוש גוש במותן - צריכים לעורר את חשדו של הרופא המטפל.   ככל שהגידול גדול יותר, יש סיכוי גבוה שישלח...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסרטן כליות

סרטן בלוטת יותרת הכליה - תמונת המחשה
סרטן בלוטת יותרת הכליה איך מספרים להורים שהילד חולה בסרטן, ומה אומרים כשהסוף מתקרב? ראיון עם מי שהשאלות הללו ה...
פיאלוגרפיה תוך ורידית - תמונת המחשה
פיאלוגרפיה תוך ורידית פיאלוגרפיה תוך-ורידית היא למעשה רנטגן של מערכת השתן. כיצד להתכונן לבדיקה?
סרטן פפילרי - תמונת המחשה
סרטן פפילרי סרטן בלוטת התריס שכיח במיוחד עד גיל 45 - ונחלק לחמישה סוגים - שהנפוץ בהם הוא סרטן פפילר...
נפרובלסטומה - תמונת המחשה
נפרובלסטומה תינוק בן שנה וחצי מאוקראינה שסבל מגידול נדיר בבטנו נותח בהצלחה בבית חולים בני ציון; התי...
כריתה חלקית של הכליה - תמונת המחשה
כריתה חלקית של הכליה אפשרות טיפולית חדשה, מלבד ניתוח, משמרת את איכות חייהם של גברים המתמודדים עם סרטן הערמו...
טמסירולימוס - תמונת המחשה
טמסירולימוס סרטן הכליה (הכליות) נעדר תסמינים - ומאובחן פעמים רבות רק בשלב גרורתי. למרבה המזל, גם בש...
ללמוד עוד על סרטן כליות
סל התרופות 2020: מה בפנים?-תמונה

לאחר עיכוב משמעותי, פורסמו היום החלטותיה של ועדת סל התרופות...

מאת: מערכת זאפ...
17/01/2020
מהם גורמי הסיכון המרכזיים לסרטן בישראל?-תמונה

מחקר ישראלי חדש קובע לראשונה מהם הגורמים ההתנהגותיים...

מאת: מערכת zap...
09/10/2018
סל התרופות 2018: ההחלטות-תמונה

סל שירותי הבריאות לשנת 2018 פורסם. בין התרופות שנכנסו:...

מאת: מערכת zap...
31/12/2017
טיפול כירורגי במחלת עצם גרורתית-תמונה

כשהסרטן שולח גרורות לשלד, נפגעת איכות חיי החולה. פרופ' יעקב...

מאת: פרופ' יעקב...
10/09/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן כליות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן כליות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום לפני 10 ימים התחילו כאבים ברגל שמאל והתגברו הכאבים מחמירים בשכיבה ונודדים מאזור הברך לשוק בצד שמאל מטה . בוצע אולטרסאונד לשלילת DVT = תקין , בוצע צילום CT עמוד שדרה ללא ממצא המסביר את הכאבים העזים מה לעשות למי לפנות ?? האם לנוירולוג או נוירו כיררוג איזה תחום מדוייק ברקע APLA , אי ספיקת לב לא איסכמית , כריתה חלקית של כליה ימנית עקב סרטן כליות ממאיר שהתגלה בשלב ראשון .

הייתי מתחיל עם אורטופד

פנינו לאורתופד הוא חושד בדלקת אך הצילומים לא מראים זאת . הכאבים ברגל חזקים מאד וניתנו תרופות נגד כאבים כמו טרמדקס אך התרופה לא משפיעה לגמרי עדייו יש כאבים בלתי נסבלים. מבקשת עצה למי לפנות הלאה איזה בדיקות לבצע ??

בן זוגי עבר ביולי ניתוח באיכילוב בו הוסרה גרורה של סרטן הכליה RCC (אחרי הסרת כליה לפני שנתיים) בניתוח מאוד רדיקאלי בו הוצאה כל הגרורה בשלמותה יחד עם חוליה שלמה מעמוד השדרה (עם שחזור ויצוב על ידי מוטות פלטינה). הניתוח עבר בהצלחה רבה בלי פגיעה בעצבים והמנתחים היו מרוצים מאוד כי לדבריהם ״הוציאו הכל כמו מגרה״ וגם בביקורת הרנטגן אחרי חודשיים הכל נראה טוב. בביקור ראשון אצל האונקולוג לאחר הניתוח (השבוע) המליצו לבן זוגי לעבור מייד ״הקרנות מניעתיות״ (בלי בדיקת פט סיטי או בדיקת הדמייה אחרת שמעידה על צורך כזה). כידוע לי הקרנות אינן אפקטיביות נגד סרטן כליה גרורתי ואני תוהה אם זו רק ״רוטינה״ והאם באמת יש צורך. בן זוגי אמנם החלים מהר מאוד אבל עדיין יש לו כאבים לאחר הניתוח והגוף עדיין בתהליך החלמה ואני תוהה אם סדרה של הקרנות עכשיו אינה מעמסה מיותרת על הגוף ואם לא עדיף להסתפק במעקב בשלב זה. אודה לך אם תענה במהרה.

שלום רב, את שואלת שאלה מצוינת. התשובה היא שמטרת ההקרנות זה למנוע חזרת מחלה מקומית בלבד. בניגוד למצבים אחרים הוצאת חוליה עם גרורה או כל ממצא גרמי אחר הינם בעלי רמה גבוהה יחסית של חזרה מקומית. למרות שיחסית הגידול פחות רגיש להקרנות, עדיין קיימת רגישות שמאפשרת הקטנה משמעותית של חזרה מקומית של הגרורה. לכן גם אין צורך לבצע בירור סיסטמי כמו CT טרם הטיפול. בברכה

עברתי ניתוח להסרת סרטן באגן הכליה בגודל 1.3 סמ. הפטלוגיה היה רשום שהכל נקי מסביב כי השאירו לי את הכליה רק הוציאו את הגידול וניקו מסביב. איך אני יודעת שזה לא סרטן גרורתי ושאין לי גרורות?

כמעט בטוח שזה המצב אבל כדי להיות בטוחים, סיטי חזה בטן ואגן עם חומר ניגוד יספיק..

אני צריך לעבור ניתוח כריתה חלקית בכליה. עשיתי בדיקה k4 לערמונית והתשובה הייתה 18%. אני אמור לעשות ביופסה. אם ייתגלה שאני צריך גם לעבור ניתוח ערמונית, האם עושים אותם בייחד באותו זמן?

יש מצב, אבל בסופו של עניין זו החלטה של הכירורגים (אורולוגים) וצריך לשאול אותם בברכה