RCC: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תסמונות נירוקוטנאיות

תסמונות נירוקוטנאיות (Neurocutaneous Syndromes) הן קבוצה רחבה של מחלות תורשתיות רב-מערכתיות המערבות את מערכת העצבים המרכזית וההיקפית - המוח, חוט השדרה, עצבי גולגולת מסוימים ועצבים היקפיים, העור, איברים פנימיים והשלד. המחלות הן תורשתיות ועלולות להתבטא בגידולים באיברים הנגועים - מערכת העצבים המרכזית וההיקפית, השלד והעור. הממצאים השכיחים במחלות אלו הם הביטויים העוריים הייחודיים לכל אחת מהמחלות. חלקן של המחלות מתבטאות כבר עם הלידה בכתמי עור אופייניים ובחלקן התסמינים מופיעים במהלך השנים הראשונות לחיים. המחלות השכיחות ביותר בקבוצה זו הן: Neurofibromatosis Type 1, Type 2 Tuberous Sclerosis Sturge-Weber Disease Von Hippel Lidau Disease Ataxia Telangectasia Incontinentia Pigmenti הבסיס הפתופיזיולוגי של המחלות הוא בהתפתחות של תאים בלתי-נורמליים בשלבים המוקדמים בחיי העובר, למעשה בשמונת השבועות הראשונים להתפתחותו. בחלקן המחלות הן תורשתיות, כדוגמת Ataxia Telangectasia ומחלת Von Hippel Lindau, ובחלקן הן נגרמות על רקע מוטציה גנטית, כדוגמת מחלת Sturge Weber והאחרות עקב מוטציה גנטית או מחלה תורשתית, כגון Neurofibromatosis —Tuberous Sclerosis. רוב המחלות הנירוקוטנאיות ניתנות לזיהוי כבר בגיל המוקדם על פי סימנים אופייניים, כגון לזיות עוריות או כתמי עור ולעתים פרכוסים. תהליכים גידוליים במערכת העצבים עלולים...
ללמוד עוד על RCC
סרטן הכליה: הקפאה במקום ניתוח-תמונה

טכנולוגיה חדשה במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי בני ציון:...

מאת: מערכת zap...
28/01/2015
טיפולים חדשניים בסרטן הכליה-תמונה

סרטן הכליה (הכליות) נעדר תסמינים - ומאובחן פעמים רבות רק...

מאת: ד"ר חדאד ריאד
25/09/2016
דם טבורי - שימושים בעתיד-תמונה

שימור הדם הטבורי מאפשר שימוש בתאי הגזע לצורך טיפול רפואי...

מאת: שירות תא...
27/06/2006
אימונותרפיה בתדירות נמוכה-תמונה

לראשונה: ה-FDA וה-EMEA אישרו מתן תרופה אימונותרפית לסרטן...

מאת: מערכת zap...
30/04/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לRCC?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

RCC: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אבי בן 72 לאחר הוצאת גידול מהכליה לפני כשנה וחצי. בהמשך היו גרורורות בריאות שהוצאו בניתוח. כעת שוב גרורה מתחת לכליה. הומלץ על טיפול בהקרנות. האם לדעתך כדאי הקרנות לאזור הכליה? ושאלה נוספת: ביקשנו לעבור לצילומי מעקב של mri במקום pet ct (להפחית קרינה לגוף)- האם רואים בmri כמו בpet ct?

שלום רב, בשאלה של הקרנות אני צריך לראות את הדימות. בדרך כלל אני נוטה שלא להקרין גידולים מסוג RCC אלא אם אין אופציה אחרת. לגבי MRI או PET, היתרון בPET שזה סוקר את כל הגוף וזה עדיף לדעתי. הקרינה לדעתי לא מהווה בעיה על בריאותו של המטופל היום וגם בעתיד בברכה

שלום, בן 68, לפני כשלוש שנים הוסרה כלייתי הימנית עקב RCC בגודל של 6 -7 סמ. כשנה אחכ עברתי אבלציות לגבי שני גידולים בכליה השניה. מלפני כחצי שנה הופיעה גרורה על הלסת התחתונה שהחלה לצמוח. כרגע בגודל של כ:4-5 סמ. בפאט נמצאו גרורות נוספות, אחת בריאה ואחת עג עצם האגן, ויש עוד כמה. עם זאת פעיל פיזית ומרגיש כללית לא רע. מתגבר על הכאבים בעיקר של הלסת. לא קיבלתי טיפולים אונקולוגיים מרוב חשש מתופעות לואי חמורות שיערערו את איכות החיים שלי. הממצאים החדשים מדאיגים ושוקל להתחיל בטיפול סיסטמי משולב שהוצע לי. קריאטינין: 2.9 תפקודי כבד מצוינים, אלבומין במצב מצוין. השאלות: מה סיכויי ההצלחה הסטטיסטיים לטיפול במצבי? מה הסיכויים לתופעות לואי קשות? עד כמה קיים סיכוי להדרדרות המצב הכלייתי עקב הטיפול או עקב תרופות שיינתנו לתופעות לואי? אודה מאד על תשובותיך. יואב.

יואב, שאלותיך מחייבות יעוץ מסודר. תשובות באמצעות פורום זה לא הרעיון הכי טוב. בכל מקרה, סיכויי הצלחה של כ40-50% בשילוב אחד ו50-60% בשילוב אחר אבל ישנה מורכבות שמחייבת שיחה פנים אל פנים. בטוח שאתה חייב טיפול וכמעט בטוח שיהיה לך טוב יותר עם טיפול לעומת בלעדיו בברכה

שלום, אבי בן 60. בשנת 2016 בוצע לו כריתת כליה ימנית בעקבות גידול של 14 ס"מ. יש לו סרטן כליה מסוג chromophobe rcc furman grade 4 with sarcomatiod features. ב2017 בעקבות קשריות ראתיות שהתרבו התחיל טיפול ב-suntitib קו ראשון, לאחר 23 סבבים ב-2018 עקב ריבוי הגרורות התחיל טיפול קו שני ב-nivolumab אחרי 4 טיפולים הודגמה גדילה של הגרורות באופן משמעותי והתחיל טיפול קו שלישי בlenvatinib ו-everolimus. בpet ct אחרון שוב חלה התקדמות בריאות והוחלט על טיפול קו רביעי בcabozatinib. שאלתי היא מה סיכויי התרופה לעזור? האם יש עוד אופציות לאחר מכן ?

שלום רב, מדובר במחלה נדירה יחסית ללא נתונים שיכולים לעזור לנו להעריך את הצלחת הטיפול שהוצע לאביך בברכה

בן 58 , יש במשפחה סרטן הערמונית אצלה דוד שנפטר המחלה . לפני שנתיים היה לי psa 0.88 . לפני שנה 1.22 . עכשיו 1.75 . משתמש לאחרונה פעם ביום בסו פלאמטו עקב תכיפות ודחיפות בהטלת שתן . אני לא יודע אם יש לזה קשר , עברתי ניתוח לכריתת rcc בכליה לפני כמעט שנה .האם יש סיבה לדאגה ?

שלום. למרות מגמת העליה, ה-PSA עדיין בערכים שמעידים לסיכון נמוך לסרטן (להבדיל מסיכון גבוה). אני חושב שאתה צריך לתת לאורולוג לבדוק את הערמונית שלך ואם אין ממצא חשוד, להמשיך לעקוב אחר ה-PSA פעם בשנה.