חשיפה לאסבסט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

CT: אבחון מוקדם של סרטן הריאות

סריקת CT בקרינה נמוכה, שנערכת לאוכלוסיות המצויות בסיכון לחלות בסרטן הריאות, מאפשרת גילוי מוקדם של המחלה הקטלנית ומשפרת את סיכויי ההישרדות סרטן הריאות הורג יותר אנשים מכל סרטן אחר. בכל שנה מאובחנים בארצות הברית יותר מ-172,000 חולים בסרטן ריאות, ומתוכם מתים 160,000. שיעורי התמונה מסרטן זה עולים על שיעורי התמותה מסרטן המעי הגס, סרטן השחלה וסרטן הערמונית גם יחד. ההישרדות של חולי סרטן הריאות, התלויה לרוב באבחון מוקדם של המחלה, היא מהנמוכות ביותר, ושיעורה עומד כיום על 13% בלבד לאחר 5 שנים מיום אבחון המחלה."סרטן הריאות אינו מורגש לרוב עד אשר המחלה נמצאת בשלב מתקדם, כאשר הטיפול אינו יעיל דיו", מסביר פרופ' אריק בלשר, מנהל מכון ה-CT, רדיולוג ומומחה לדימות מחלות הבטן והאגן במרכז הרפואי רמת-אביב. "מדובר בסרטן שההתפתחות שלו אורכת לרוב שנים רבות, ולכן איתור מוקדם שלו יכול להגדיל את הסיכוי לריפוי."בעבר היה נהוג לאבחן סרטן ריאות...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לחשיפה לאסבסט

סרטן כליות - תמונת המחשה
סרטן כליות מהפכה בטיפול בסרטן: טיפולים ביולוגיים שפוגעים במנגנוני הגידול וגם "אימונותרפיה", המפעיל...
אונקולוגיה - תמונת המחשה
אונקולוגיה ככל שאנחנו מתבגרים, עולה משמעותית הסיכון כי נחלה בסרטן המעי הגס, הסרטן השני בשכיחותו בי...
ללמוד עוד על חשיפה לאסבסט
ביילין לדוקטורס: המצב שערורייתי-תמונה

ח"כ ביילין התייחס להודעת משרד הבריאות, לפיה תחלואת סרטן...

מאת: מערכת zap...
16/07/2008
CT: אבחון מוקדם של סרטן הריאות-תמונה

סריקת CT בקרינה נמוכה, שנערכת לאוכלוסיות המצויות בסיכון...

מאת: מערכת zap...
15/07/2012
אוויר ועבודה-תמונה

בעיות נשימה הנובעות ממקום העבודה אינן נחלתם של כורי הפחם...

מאת: דוקטור...
17/11/2004
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחשיפה לאסבסט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חשיפה לאסבסט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי דוקטור רציתי לדעת האם יש בדיקה המראה אם היה אסבסט בריאות

שלום רונית, אין בדיקה המצביעה על חשיפה לאסבסט בעבר. בברכה

שלום, האם חשיפה ללוחות אסבסט שבורים במשך 5 חודשים מהווה סכנה לילד בן שנה? במידה שכן מה צריך לעשות (מבחינת הילד)?

אסבסט מסוכן לילדים ומסוכן למבוגרים. אם היו סיבי אסבסט מבוגרים וילדים יכולים לנשום אותם. לא ניתן לבצע בדיקה שתגיד אם נשמתם ואם נחשפתם, אין דרך לדעת. לכן הדרך היא לא להחשף!! לוחות אסבסט שבורים זה לא באופן אוטומטי סיבים, במיוחד לא בחורף שהכל רטוב וספוג לחות, אז הסיבים גדלים וקשה להם לחדור למערכת הנשימה.

שלום . רציתי לשאול מה זה תבנית רטיקולונודלרית . בעלי בקבע הוא מתעסק במכונאות עשו לו בדיקת של חשיפה לאסבסט ובבקיקה של חזה נמצא תבנית רטיקולונודולרית מעט מוגברת . נתנו לו הפניה לרופא מומחה של ריאות . רציתי לדעת מה זה ? והאם זה מסוכן ? כי חיפשתי באינטרנט ולא מצאתי משו מדוייק שמסביר . אשמח לתשובה .

שלום סבינה, להלן תשובתו של פרופ' איזביצקי: "מדובר בציור לכאורה לא תקין בצילום החזה. צריך לגשת לרופאי ריאות על מנת שהוא יחליט האם יש מקום לעשות CT של החזה. בברכה פרופ' גבריאל איזביצקי"

שלום רב במהלך שירותי הצבאי כ 2.4 מתוכו הייתי במבנה שהגג שלו עשוי מלוחות אסבסט שבחלקו היה שבור,לאחר כשהייה של ככמה שעות כל יום במבנה,ביקשתי לתקופה מסומית פטור ולהיות במבנה מקביל שהוא ללא גג אסבסט לאחר מכן עברתי לבסיס שגם בו לצערי יש גג מלוחות אסבסט. בתום שירותי הצבאי חשבתי שהסיפור נגמר,ועברתי לדירה במרכז תא בה בחדר כביסה שמחובר עם המטבח יש גג אסבסט,במהלך אחד התיקונים שבוצעו בגג באטימה בעל המקצוע שבר את לוח האסבסט בעודי נמצא במטבח לא באופן ישיר מתחת ללוח אלא קרוב אליו,רצתי לחדרי וסגרתי את הדלת. כעת אני מודאג שאולי שאפתי חלקיקי אסבסט (שהבנתי שהם במהלך הזמן יכולים לרום לסרטן הריאות) * האם יש סימפוטים לשאיפת חלקיקי אסבסט או תופעות לוואי כלשהן לאחר מכן? אשמח להסבר על הנושא וכן איזה בדיקה עלי לבצע ואיפה באזור תא,רמת-גן ? ברצוני להיות שקט ובטוח שלא שאפתי חלקיקים ולכן אשמח לדעת איזה בדיקה ואיפה עלי לבצע והאם הבדיקה כרוכה בתשלום? אני מבוטח בקופת מכבי ויש לי ביטוח זהב תודה רבה

שלום אין לי דרך לדעת אם שאפת חלקיקי אסבסט או לא. ממליץ לעשות ביקורת שנתית אצל רופא ריאות. הוא יחליט האם יש צורך בצילום חזה ו\או בבדיקות אחרות.