כריתה חלקית של הכליה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן הערמונית: טיפולים ממוקדים

אפשרות טיפולית חדשה, מלבד ניתוח, משמרת את איכות חייהם של גברים המתמודדים עם סרטן הערמונית תוך טיפול ממוקד של הסרטן טיפול ממוקד בסרטן הערמונית הינו טיפול חדשני שמטרתו להרוס את המוקד הסרטני ולהשאיר את שאר רקמת הערמונית ללא נזק. למרות שהטיפול עדיין ניסיוני במחקרים רבים נמצא כי הטיפול מאפשר לחולים לחזור לפעילות מלאה ולשגרה, תוך מספר ימים בודדים ובעל פרופיל תופעות לוואי נמוך עם אחוזי ריפוי גבוהים. מהו סרטן הערמונית - ועד כמה הוא נפוץ?סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים. סרטן הערמונית מתגלה, בדרך כלל, בגברים מעל גיל 65. אחד מכל שישה עד שבעה גברים יימצא כסובל מסרטן ערמונית. בשנים האחרונות בשל ריבוי בבדיקות PSA חלה עליה משמעותית בגילוי סרטן הערמונית בגברים צעירים יותר. הערמונית (פרוסטטה) היא בלוטת מין משנית, הקיימת אצל הגבר וממוקמת מתחת לשלפוחית השתן, בבסיס הפין וקדמית לחלחולת (רקטום)....
ללמוד עוד על כריתה חלקית של הכליה
סרטן הערמונית: טיפולים ממוקדים-תמונה

אפשרות טיפולית חדשה, מלבד ניתוח, משמרת את איכות חייהם של...

מאת: ד"ר אורי...
22/12/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכריתה חלקית של הכליה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כריתה חלקית של הכליה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב! בבדיקת מעקב שגרתי us בטן בגלל מחלת tcc לפני 14 שנה הנה שינויים שלא הופיעו מקודם לא ב-ct ולא ב-us. הכליה השמאלית בגודל 12.1 ס"מ, אין עדות לאבנים או הידרופרונזיס. הכליה הימנית בגודל 11 ס"מ אין לשלול מערכת מאספת כפולה ופרינכימה דלה באספקט לטרלי של קורטקס של הקוטב התחתון. אגן אקסטרה רנאלי בקוטב התחתון כ7.7 מ"מ. שלפוחית השתן עם קבולת טובה ודופנות סדירים שארית שתן כ-20.3 cc. אין עדות למיימת. היות ובנוסף לסרטן שלפוחית השתן בעבר סבלתי גם מסרקומה של הרקמות הרכות ולפני פחות בשלוש שנים שנים עברתי הקרנות בגלל פלסמציטומה בגב חוליה 9d בגילי עם הסיפור שלי כל דבר חשוב לטפל כמה שאפשר מהר. תודה למשיבות בברכה מ.

RCC נהוג לנתח. זהו חלק מהטיפול. הכליה הימנית נראית קטנה יותר עם פרנכימה דלה. מכאן אני מניחה שעברת כריתה חלקית של הכליה והאזור שמדווח עם פרנכימה דלה הוא האיזור המנותח. אגן אקסטרה-רנלי הוא וריאנט אנטומי שלא מתפתח פתאום. נולדים איתו.

כנראה ניסוח השאלה לא היתה ברורה. עברתי ניתוח בשלפוחית השתן וטופלתי ב-bcg אחר כך, כל הבדיקות שעשיתי מאז פרט הבדיקה האחרונה הראו כליות בגודל שווה וגם התאור אגן אקסטרה רנאלי מופיע פעם ראשונה. לכן זה מדאיג אותי האם אין זה משהו חדש או משני. תודה וברכה מ

מומלץ לחזור על הדמיה ולבקש השוואה לבדיקות קודמות. במכון ההדמיה עצמו.

בהדמיית mri כיוון כליות לפני חודש :בכליה שמאל נראה באזור הבין קוטבי באספקט ליטרלי מודגמת ציסטה עם מחיצות עדינות ללא שינוי מהותי מבדיקה קודמת( mri בטן מלפני חצי שנה ) . בצמוד לציסטה מוקד אקזופיטי לטרלי כ- 1.4 ס"מ עובר האדרה , גדל בהשוואה לבדיקה קודמת (לפני חצי שנה היה 0.8 ס"מ )חשוד כ RCC . ציסטה נוספת פשוטה קטנה בקוטב עליון משמאל .רטרופריטונאוס ללא בלוטות לימפה מוגדלות . הומלץ על ניתוח לכריתת הגידול והציסטה למרות שאחד הכירורגים אמר שתאורטית אפשר להסתפק במעקב , אבל בגלל שאני צעיר(61) . אפשרי ניתוח לכריתת הממצא החשוד כממאיר . אני חולה קרוהן יותר מעשרים שנה ובחמש שנים האחרונות אני מטופל בהומירה באופן קבוע (לאור הממצא שגדל משמעותית בחצי שנה האחרונה הפסקתי השבוע את הטיפול בתרופה) . האם לדעתך הגידול נגרם מההומירה . אציין שבMRI לפני שהתחלתי את הטיפול בהומירה -ללא סימן לגידול בכליה . החלטתי שאני מסכים לעבור ניתוח לכריתת הגידול והציסטה בסמוך אליו . מנתח אחד העדיף ניתוח פתוח מאחורה באזור המותן בשל היותי חולה קרוהן עם סבירות גבוהה להידבקויות ( לא עברתי ניתוח בבטן ) והמנתח האחר בחר לנתח ניתוח לפרוסקופי באזור האגן ( סמוך למעי הגס ) ולדבריו הוא לא צריך להתעסק עם המעיים ולכן זה לא מטריד אותו . ברצוני לשאול אותך כמומחה בתחום האונקולוגי אם יש חשש שבמהלך הניתוח הגידול יזלוג למערכת הלימפה ? האם כריתת הגידול תפגע בעתיד בתפקוד הכליה המנותחת או בכליה השניה? מה הסיכון שהממצא שחשוד כממאיר הוא אכן כך ? האם יש יותר סיכונים בהמשך מעקב או בניתוח ? אחרי הניתוח , האם יש סכנה שהגידול יחזור או יופיע במקום אחר ? קראתי רבות על אפשרות לביופסיה והבנתי שהדיעות חלוקות ויש סיכון בפעולה זאת . האם האופציה הניתוחית עדיפה ? האם הממצא שחשוד כממאיר עלול לשלוח גרורות בגודלו העכשווי ? האם אחרי הניתוח לכריתת הממצא אני אמור לעבור טיפול כימו או הקרנות ? איזה מעקב אני אמור לעבור אחרי הניתוח ? בברכת שבוע טוב והרבה בריאות

שלום רב. הניתוח נחשב די בטוח, ואין חשש אמיתי לפיזור בזמן הניתוח. יש סיכון מסויים שבזמן הניתוח תיפגע הכליה המנותחת. אין סיבה שהכליה השניה תיפגע בזמן הניתוח. הסיכוי שהממצא הוא ממאיר בגודל כזה הוא כ-75-80%. לגבי הסיכונים של מעקב מול ניתוח, זו שאלה קשה שאפשא להתווכח עליה ולדון עליה ארוכות. בעיקרון, אם הגידול ממאיר, וקצב הגדילה שלו מחשיד אותו לכזה, ואם תעבור את הניתוח ללא סיבוכים, עדיף לעבור את הניתוח. הבעיה שאי אפשר לדעת מראש שלא יהיו סיבוכים. אנחנו יודעים שסטטיסטית הם מתרחשים באחוזים יחסית נמוכים. אחרי כריתה חלקית של הכליה, יש סיכוי שהגידול יחזור באותה כליה, אבל הסיכון הוא קטן יחסית, וניתן להקטין אותו אם מקפידים לכרות את כל הגידול עם שוליים של רקמה בריאה מסביבו. ביופסיה אפשרית במקרים שבהם לא בטוחים שמדובר בגידול ממאיר. בעיקרון, אם תשובת הביופסיה לא תשנה את התוכנית הטיפולית, הרי שהיא מיותרת. נדיר שממצא בגודל כזה מופיע עם מחלה גרורתית. אחרי הניתוח לא צריך לעבור טיפול כימותרפי או קרינתי. המעקב לאחר מכן נקבע לפי סוג הגידול. בעיקרון מדובר על US או CT כל חצי שנה בשנים הראשונות לאחר הניתוח, בדיקות דם ובדיקת רופא.

האם מותר לעבור לייזר להסרת שיער לפני או אחרי הניתוח ? האם ידוע מה הגורם לגידולי כליה ממאירים מסוג RCC ? בתודה ויום טוב

אני לא רואה סיבה לא לעבור טיפולי לייזר, אם כי הייתי דוחה טיפולים כאלה שאמורים להיות באזור הניתוח. הגורמים לסרטן כליה כמו גם לסוגי סרטן אחרים הם שילוב של גורמים גנטיים וחשיפה לקרצינוגנים בסביבה.

שלום, לאחר כריתה חלקית של הכליה (יחידה שמתפקדת) בעקוב גידול בוצע MRI מעקב. ממצאים: באיזור בין קוטבי מדיאלי תהליך ציסטי בקוטר 15 מ"מ עם פלס נוזל נוזל סמיך ואות גבוה ב-T1 .בבדיקה הקודמת התהליך היה בגודל 8 מ"מ בעל אות נמוך ב-T2 .ככל הנראה ציסטה שדיממה. בנוסף מספר ממצאים ציסטיים קטנים עד 6 מ,מ ללא שינוי משמעותי. ללא הידרונפרוזיס. מה המשמעות ? האם מטריד ? התור לאורולג רחוק . תודה רבה.

התשובה בשאלה, ככל הנראה ציסטה דיממה, לא נשמע מסוכן אך בהחלט דורש התיחסות על ידי הרופא המנתח ומעקב

עברתי (בן 63) לפני שבוע כריתה חלקית של הכליה בלאפ עקב חשד שמדובר באר סי סי . אחרי הניתוח שעבר לא סיבוכים שאלתי את המנתח באשר לסיכויים שהגידול היה ממאיר לפי צורתו ומרקמו והוא השיב שנראה לו שהגידול שהוסר נראה כסרטני . עד כמה מדוייקת הקביעה הזאת לעומת פתולוגיה שהיא 99.9 אחוז מדוייקת . עד כמה אני יכול להיות שהגידול לא חזור לכלייה . האם תפקודי הכלייה המנותחת ייפגעו ? איזה בדיקות אני אמור לעבור מספר ימים אחרי הניתוח ? ד.אני שבוע אחרי הניתוח ועדיין חלש מאוד ומאוד מדוכדך .

לגבי דיוק הערכת המנתח קשה לי לאמר כי אני לא יודע מי זה ומה הנסיון שלו. יש סיכוי גבוה מאד שהגידול לא יחזור בכליה רוב הסיכויים שתפקודי הכליה ישארו תקינים הדכדוך יעבור בברכה

שלום זמיר, אני עתידה כנראה לעבור ניתוח הוצאת גידול בקוטר 3.7 ס"מ (תהליך מצר מקום) בכיליה הימנית. מאחר שלאחרונה בוצעה לך כריתה חלקית בלאפ (?), ולא איבדת את הכיליה, אודה לך על קבלת פרטי הרופא המנתח. (ראה פנייתי לד"ר רענן ברגר מ-23/10). תודה רבה, אתי.