סרטן מערכת עיכול: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פירות יבשים: לא מה שחשבתם

ט"ו בשבט הגיע ואיתו גם הפירות היבשים, שממלאים את דוכני החנויות בשלל צבעים מפתים. למרות הנטייה לחשוב שמדובר בחגיגה מלאה בריאות, הפירות היבשים מכילים המון סוכר ולפעמים גם צבעי מאכל מזיקים. כל מה שחשוב לדעת, לפני שמתפתים לזלול ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות - והפירות היבשים נמצאים כבר מזה זמן רב בדוכנים; בדיוק כמו שהסופגניות מפציעות כבר מיד אחרי סוכות - ולא מחכות עד חנוכה. הגרועים ביותר הם הדוכנים בקניונים, עם הפירות היפים והצבעוניים, הקוראים לנו לקנות אותם בכמויות.למרבה הצער, למרות התדמית הבריאה שיש לט"ו בשבט, גם הפירות היבשים לא תמיד מאוד בריאים. צריך לאכול מהם במידה. ממש במידה. הפירות היבשים לא תמיד בריאים. צילום: שאטרסטוק   מהי השפעת תהליך ייבוש הפירות על רמת הסוכר?מנהג ייבוש הפירות החל באירופה, במטרה לשמר פירות כשהם מחוץ לעונה. הייבוש מעלה את רמות הסוכר בפרי פי 5 ממצב הפרי המקורי. כך, שכמות הסוכר גבוהה מאוד - וזה עוד לפני שהיצרנים הוסיפו סוכר לפרי. הפירות היבשים אמנם מכילים ערכים תזונתיים מסוימים, אולם...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסרטן מערכת עיכול

סרטן המעיים - תמונת המחשה
סרטן המעיים כל אחד יודע כי יש צורך בבדיקת קולונוסקופיה החל מגיל 50. מהי הסיבה לכך? מה כולל תהליך הה...
גיסט - תמונת המחשה
גיסט שכיחות סרטן הקיבה אמנם ירדה בעשורים האחרונים, אך מדובר במחלה מסכנת חיים. סקירה מפורטת א...
דם בצואה - תמונת המחשה
דם בצואה בגן של ילדיכם מסתובבת "מחלת שלשולים"? מדובר במחלה זיהומית של המעי, הנחשבת למדבקת מאוד....
קרצינואיד - תמונת המחשה
קרצינואיד מחלות מעי קשות ופציעות מורכבות עשויות לחייב כריתה של המעי הדק. מהן השיטות הניתוחיות החד...
SIRT - תמונת המחשה
SIRT חולי סרטן כבד ראשוני מתקדם נחשבים לחולים קשים עם תוחלת חיים נמוכה. ממצאי מחקר חדש מעודד...
טיפול ביולוגי - תמונת המחשה
טיפול ביולוגי דימום בשתן הוא אחד התסמינים המובילים המחשידים לסרטן בשלפוחית השתן. החדשות המעודדות: ברו...
ללמוד עוד על סרטן מערכת עיכול
גזים: סיבות לתופעה ועצות למניעתה-תמונה

אולי לא נעים לדבר על זה, אבל כל אחד מאיתנו - נשים וגברים -...

מאת: ד"ר ישי לכטר
18/08/2008
סרטן במערכת העיכול: סכנה שקטה-תמונה

איברי מערכת העיכול חשופים לסכנה של סרטן, וברוב המקרים אין...

מאת: מערכת zap...
21/10/2012
חדש: מרכז לגידולי מערכת העיכול-תמונה

מרכז ייחודי מסוגו לגידולי מערכת העיכול נפתח במרכז הרפואי...

מאת: מערכת zap...
30/01/2013
אין לכם סרטן? אל תהיו בטוחים-תמונה

מחקר חדש של המרכז הרפואי תל-אביב, שבדק כ-1,000 גברים ונשים...

מאת: מערכת zap...
03/02/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן מערכת עיכול?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן מערכת עיכול: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לד"ר שלום , התוכלי בבקשה להסביר מהם ההבדלים בין רופא משפחה לרופא פנימי ? בתודה מראש .

אלה שתי התמחויות נפרדות. רופא פנימי מתעסק רק ברפואת מבוגרים, ורק במחלות פנימיות, שזה תחום נרחב ביותר וכולל כמעט את כל המערכות הפנימיות - כולל דם, כבד, לב, מערכת עיכול, ריאות ועוד ועוד. רופאים פנימאים בד"כ עושים התמחות נוספת בתת-תחום שמעניין אותם - כמו כליות, לב, ריאות, דם, סרטן, מערכת עיכול, מחלות זיהומיות ועוד. רופא משפחה עובר התמחות שכוללת בין השאר שנה במחלקה פנימית, 6 חודשים במחלקת ילדים, 3 חודשים פסיכיאטריה, 6 חודשים נוספים במקצועות בחירה אחרים (כמו עיניים, אף אוזן גרון, עור, אורטופדיה ועוד), וכן עוד שנתיים של עבודה במרפאה של רפואת משפחה. במקביל הוא לומד הרבה על נושא המשפחה והקשר בין המשפחה למחלה ולבריאות, וכן נושאים של רפואה מונעת וחינוך לבריאות. כך שלרופא משפחה יש ידע בנושאים רבים, ותפקידו העיקרי הוא לעקוב אחר משפחה לאורך חייה ולטפל במשפחה כיחידה ובכל בן משפחה כבודד, לבצע בירור ראשוני של תלונת המטופל, לטפל אם ניתן ואם לא לדעת לאיזה תחום הבעיה שייכת ולנתב אותו להמשך טיפול. ברוב המקרים הפניה מסתיימת בחדר הרופא, כי כמו שאת רואה כאן בפורום, יש לנו כר ידע נרחב מאד, ואנחנו גם מתעדכנים כל הזמן בחידושים, ואנחנו ברוב המקרים יודעים לטפל.

תודה רבה על התשובה המקיפה , שתהיה לך שנה טובה !!!!!!!.

שלום, רציתי לשאול אם קיימות בדיקות גנטיות להיסטוריה משפחתית של סרטן במערכת העיכול או שעליי לבצע כל החיים גסטרוסקופיה וקולנסקופיה? תודה ושנה טובה!

שלום רב שאלה ראשונה , למה את צריכה לבצע בדיקות גסטרו כל החיים ? האם יש לך סיפור משפחתי ? יש תסמינים תורשתיים hnpcc ,תסמונת לינצ' שאחד המאפיינים סרטן מערכת העיכול . במקרים כאלה ניתן לבצע בדיקה גנטית. אבל צריך להיות קשר משפחתי ישיר , כמה דורות . בדיקה גנטית שלילית לא שוללת התפתחות סרטן מערכת העיכול. כי יש גורמים רבים אחרים . אם בדיקה גנטית חיובית אז עוד יותר מומלץ לבצע בדיקות גסטרו בתדירות הרבה יותר גבוהה מאוכלוסיית אחרת . יש גם סמני סרטן בבדיקות דם. אבל הם יותר משתמשים כמעקב ולא בבירור . עלינו להפחית סיכונים . על גנטיקה לא יכולים להשפיע , אבל גורמים אחרים כן . אוכל בריא, הפסקת עישון , ספורט , טיפול בהליקובאקטר פילורי. בהצלחה שנה טובה

שלום רב, בבדיקת דם ca 72.4 מוגבר= 146, בדיקת ca 19.9 =38, עשיתי בדיקת אולטרסאונד בטן עליונה מדוע בבדיקת אולטרסאונד בטן הודגם הלבלב חלקית ? מדוע לא יכלו לראות את הלבלב כולו? האם זה סימן לא טוב? בבדיקה כתוב: הכבד אינו מוגדל במרקם תקין, כיס מרה תקין ללא אבנים, דרכי מרה אינן מורחבות, הטחול בגודל ומרקם תקין הלבלב הודגם חלקית. מה הסיבה שהלבלב לא הודגם במלואו? איזו בדיקה אחרת ניתן לעשות בכדי לבדוק את הלבלב?

שלום רב, מקווה שאתה מרגיש בטוב. שני דברים לגבי הבדיקות שביצעת, ובדיקות בכלל. ראשית כל בדיקה, לפני שמבצעים אותה חשוב לדעת: מדוע היא נעשית ומה מחפשים. למשל אם מדובר בכאבי בטן ימנית שמופיעים אחרי ארוחה עם הרבה שומן; הרי שאולטראסאונד היא בדיקת הבחירה כי רוצים לשלול נוכחות של אבנים בכיס מרה. לא ברור לי מה הסיבה לבירור, ומדוע בוצעו סמני סרטן (בדיקות הדם שתארת). סמני סרטן אילו אינם מהווים בדיקות סקר ( לגילוי מוקדם של סרטן) אלא לאחר אבחון סרטן של מערכת העיכול- מהווים אמצעי למעקב. לעיתים יהיו גבוהים בלי נוכחות של סרטן. כעת לשאלותיך: אולטראסאונד מבחינה טכנית ברוב המקרים לא יכול להדגים את הלבלב. ( הלבלב איבר אחורי ובתווך יש איברים שמכילים הרבה אויר וממסמכים את היכולת של האולטרסאונד להבחין בלבלב. סיטי היא בהחלט בדיקה שיכולה לאפיין טוב יותר את הלבלב ואיברים סמוכים לו. עם זאת יש לבדוק שוב את הסיבה לבירור שמא חלף, שמא החמיר ונוספו כעת מאפיינים נוספים שיאפשרו לרופאים לנתב באופן יעיל יותר את מסלול הבירור. בהצלחה

מה רצוי לעשות עם ממצא כזה ?? שנבחן ב EUS : באיזור קרדיה זוהה תהליך תת רירי שתואר בעבר . סונוגרפית : הממצא הודגם כמסה היפואקואית בקוטר 7.5 ממ בעלת גבולות סדירים שמקורה בשכבת השרירית מאפינים מורפולוגיים יכולים להתאים גם ל GIST לציין שבעבר תואר כציסטה.

בהמשך לעיל בן 63 עם CHECK2 וסיפור משפחתי של סרטן במערכת העיכול .

מדובר בתהליך קטן מאד, אם אכן גיסט, בקוטר כזה נהוג רק לעקוב עם בדיקות הדמיה. סיטי עם חומר ניגוד יכול לתת אינפורמציה טובה לגבי מהות הממצא. גיסט בקוטר פחות מ2סמ הינו ללא פוטנציאל גרורתי. בהינתן נשאות check2, המטופל צריך להיות במעקב רפואי שגרתי של מרפאת נשאים / גסטרו.