סרטן מערכת עיכול: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פירות יבשים: לא מה שחשבתם

ט"ו בשבט הגיע ואיתו גם הפירות היבשים, שממלאים את דוכני החנויות בשלל צבעים מפתים. למרות הנטייה לחשוב שמדובר בחגיגה מלאה בריאות, הפירות היבשים מכילים המון סוכר ולפעמים גם צבעי מאכל מזיקים. כל מה שחשוב לדעת, לפני שמתפתים לזלול ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות - והפירות היבשים נמצאים כבר מזה זמן רב בדוכנים; בדיוק כמו שהסופגניות מפציעות כבר מיד אחרי סוכות - ולא מחכות עד חנוכה. הגרועים ביותר הם הדוכנים בקניונים, עם הפירות היפים והצבעוניים, הקוראים לנו לקנות אותם בכמויות.למרבה הצער, למרות התדמית הבריאה שיש לט"ו בשבט, גם הפירות היבשים לא תמיד מאוד בריאים. צריך לאכול מהם במידה. ממש במידה. הפירות היבשים לא תמיד בריאים. צילום: שאטרסטוק   מהי השפעת תהליך ייבוש הפירות על רמת הסוכר?מנהג ייבוש הפירות החל באירופה, במטרה לשמר פירות כשהם מחוץ לעונה. הייבוש מעלה את רמות הסוכר בפרי פי 5 ממצב הפרי המקורי. כך, שכמות הסוכר גבוהה מאוד - וזה עוד לפני שהיצרנים הוסיפו סוכר לפרי. הפירות היבשים אמנם מכילים ערכים תזונתיים מסוימים, אולם...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסרטן מערכת עיכול

סרטן - תמונת המחשה
סרטן מהי בדיקת פאפ? מדוע לכל אישה חשוב לעבור אותה ובאיזו תדירות? מהו וירוס הפפילומה האנושי ו...
ללמוד עוד על סרטן מערכת עיכול
גזים: סיבות לתופעה ועצות למניעתה-תמונה

אולי לא נעים לדבר על זה, אבל כל אחד מאיתנו - נשים וגברים -...

מאת: ד"ר ישי לכטר
18/08/2008
סרטן במערכת העיכול: סכנה שקטה-תמונה

איברי מערכת העיכול חשופים לסכנה של סרטן, וברוב המקרים אין...

מאת: מערכת zap...
21/10/2012
חדש: מרכז לגידולי מערכת העיכול-תמונה

מרכז ייחודי מסוגו לגידולי מערכת העיכול נפתח במרכז הרפואי...

מאת: מערכת zap...
30/01/2013
אין לכם סרטן? אל תהיו בטוחים-תמונה

מחקר חדש של המרכז הרפואי תל-אביב, שבדק כ-1,000 גברים ונשים...

מאת: מערכת zap...
03/02/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן מערכת עיכול?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן מערכת עיכול: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

לד"ר שלום , התוכלי בבקשה להסביר מהם ההבדלים בין רופא משפחה לרופא פנימי ? בתודה מראש .

אלה שתי התמחויות נפרדות. רופא פנימי מתעסק רק ברפואת מבוגרים, ורק במחלות פנימיות, שזה תחום נרחב ביותר וכולל כמעט את כל המערכות הפנימיות - כולל דם, כבד, לב, מערכת עיכול, ריאות ועוד ועוד. רופאים פנימאים בד"כ עושים התמחות נוספת בתת-תחום שמעניין אותם - כמו כליות, לב, ריאות, דם, סרטן, מערכת עיכול, מחלות זיהומיות ועוד. רופא משפחה עובר התמחות שכוללת בין השאר שנה במחלקה פנימית, 6 חודשים במחלקת ילדים, 3 חודשים פסיכיאטריה, 6 חודשים נוספים במקצועות בחירה אחרים (כמו עיניים, אף אוזן גרון, עור, אורטופדיה ועוד), וכן עוד שנתיים של עבודה במרפאה של רפואת משפחה. במקביל הוא לומד הרבה על נושא המשפחה והקשר בין המשפחה למחלה ולבריאות, וכן נושאים של רפואה מונעת וחינוך לבריאות. כך שלרופא משפחה יש ידע בנושאים רבים, ותפקידו העיקרי הוא לעקוב אחר משפחה לאורך חייה ולטפל במשפחה כיחידה ובכל בן משפחה כבודד, לבצע בירור ראשוני של תלונת המטופל, לטפל אם ניתן ואם לא לדעת לאיזה תחום הבעיה שייכת ולנתב אותו להמשך טיפול. ברוב המקרים הפניה מסתיימת בחדר הרופא, כי כמו שאת רואה כאן בפורום, יש לנו כר ידע נרחב מאד, ואנחנו גם מתעדכנים כל הזמן בחידושים, ואנחנו ברוב המקרים יודעים לטפל.

תודה רבה על התשובה המקיפה , שתהיה לך שנה טובה !!!!!!!.

שלום, בן 54 עברתי לפני שנתיים וחצי קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה שיצאו תקינים חוץ מדלקת בקיבה. בקולונוסקופיה נכתב- הכנה לא טובה -לאחר שטיפה ושאיבות המעי נראה תקין השבוע קיבלתי תוצאות דם סמוי חיובית. ללא ירידה במשקל המוגלובין תקין. האם יכול להיות שמדובר פה בסרטן במערכת העיכול?שכן עברתי את הבדיקות בתקינות לפני שנתיים וחצי(שכן הזמן המומלץ הוא 5 שנים) האם סרטן במערכת העיכול יכול להתפתח בפרק זמן קצר שכזה? תודה מראש!

שלום דני, הסיכוי שיש סרטן במערכת העיכול הוא אומנם נמוך לאור גילך הצעיר, העובדה שעברת קולונסוקופיה לפני שנתיים וחצי ועובדה אין כל סימפטומים. אבל, למרות זאת, עדיין יש סיכון אומנם קטן, ועדיין גם בשנתיים וחצי תיאורטית עלול להתפתח משהו, ובנסוף בקולונסוקפיה יש כ 10% סיכוי של פספוס ממצאים קטנים. לכן ההמלצה היא לבצע קולונסוקופיה בכל זאת כעת.

שלום,יש לי בת דוד שגילו לה סרטן בקיבה לפי מה שהבנתי ממנה (נמנעתי לשאול הרבה בגלל הפרטיות) הקיבה הוצאה ועשו מעבר ישיר,כיום היא שוקלת בקושי 40 ק"ג וכמובן אינה מסוגלת לעמוד על הרגליים,היא בת 57 ואוכלת רק נוזלים,השאלה שלי מאחר ואין קיבה,אם היא תקח ויטמינים האם זה יספג בגוף או שחבל על הזמן?.

אנשים ללא קיבה יכולים לחיות באיכות חיים דומה לאדם עם קיבה לשם כך יש צורך ביעוץ דיאטני מסודר על מנת לבנות תפריט עשיר בקלוריות ומצד שני שיהיה בנוי בצורה כזו שלא יכביד על המעיים של החולה מכיון שקיבה אין לו בצואה זו ניתן להגיע למצב יציב אך יש צורך בהכוונה מסודרת ונכונה וכמןבן תזונה זו כוללת ויטמינים וימנרלים שהגוף זקוק להם

,תודה רבה.

בבקשה

השבוע פורסם מחקר קליני ובו נטען שנטילה קבועה של אספירין במינון נמוך במשך מספר שנים יכולה להפחית תחלואה בסרטן במערכת העיכול (במעי ועוד) בכ 20%. עוד נאמר שם שגם מחקרים קודמים מצאו זאת. שאלותי: 1. האם ממצא זה מבוסס מספיק? 2. איך בדיוק האספירין מגן מפני סרטן? 3. מדוע בעיקר גידולים במערכת העיכול? 4. האם אתה ממליץ למי שמצוי בקבוצת סיכון לגידולים במע' העיכול (כגון סיפור משפחתי, או גילוי גידולים שפירים במעי) להתחיל לקחת אספירין 80-100 מ"ג כל יום? 5. לאחר שכבר התגלה סרטן במע' העיכול, האם נטילה יומית של אספירין יכולה להאט את התקדמות המחלה?

שלום אין לי תשובה מוסמכת לרוב השאלות. לדעתי יש לחכות לעבודות נוספות בכיוון זה ואז לקבוע דעה. דר דיין