סרטן בצינור המרה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סרטן בדרכי המרה: נדיר וקטלני

סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב המקרים בשלב מתקדם וקטלני. שתן כהה? צואה בהירה? צהבת? גרד? ירידה במשקל? כדאי להיבדק דרכי המרה כוללים את צינור המרה ואת כיס המרה: צינור המרה מוביל את נוזל המרה המיוצר בכבד אל כיס המרה, הממוקם מתחת לכבד. מכיס המרה, עובר נוזל המרה בצינור ארוך אל התריסריון בקצה המעי הדק - ולמעשה מתפקד כמפרק שומנים במעי הדק.נוזל המרה מסייע בפירוק ובספיגת השומנים ממערכת העיכול, מעורב בתהליכי ספיגת הסידן, הברזל, הנחושת, הכולסטרול והוויטמינים מסיסי השומן; יש לנוזל המרה תפקיד בהגברת יצירת מיצי הלבלב. בכיס המרה הופכת המרה להיות מרוכזת פי 10, מהרכבה בכבד. תפקיד נוסף של נוזל המרה הוא לסתור את החומציות של הקיבה, על מנת שלא ייגרם נזק לתאי הרירית של מערכת העיכול. מבנה אנטומי של מערכת העיכול - דרכי המרה בירוק. צילום: שאטרסטוק מהם הסוגים השונים של סרטן דרכי...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסרטן בצינור המרה

ercp - תמונת המחשה
ercp סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב המקרים בשלב מתקדם וקטלני. שתן כ...
סרטן הכבד - תמונת המחשה
סרטן הכבד בשנת 2016 אובחנו 2,040 גברים ישראלים עם סרטן הערמונית וכ-410 נפטרו מהמחלה. ישראל נמצאת...
ללמוד עוד על סרטן בצינור המרה
סרטן בדרכי המרה: נדיר וקטלני-תמונה

סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב...

מאת: ד"ר מורלי גיל
19/01/2017
מכבי חויבה לממן תרופה לסרטן-תמונה

חולה בסרטן אלים תבעה את קופה"ח לאחר שזו סירבה לאשר לה תרופה...

מאת: מערכת zap...
18/10/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסרטן בצינור המרה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סרטן בצינור המרה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

האם יש טעם לנסות את התרופה הנ"ל על חולה סרטן בדרכי המרה כאשר טיפולים קונבנציונליים לא השפיעו. כמה עולה ? מה סיכוי הצלחה?

לעת עתה לא נעשה מחקר בנושא בסרטן הכבד או דרכי המרה . במעי הגס לא עובד אין מספיק קולטנים מסוג pd1 . אינני יודע כמה זה עולה לעת עתה בארהב התרופה אושרה בקו שני לאחר כישלון התרופות מסוימות במלנומה והיום הFDA הודיע שיאשר כרו שני בסרטן ראות מסוג מסוים עם קולטנים מסוימים . כך שהמידע לגבי סרטן כיס מרה וכבד לא קיים לעת עתה .

תודה רבה האם במצב שטיפולים רגילים לא עוזרים וסיכוי לעצירת מחלה שואף לאפס הייתה ממליץ לנסות את התרופה? (יש לנו אישור ממשרד הבריאות להשתמש בתרופה) מחיר תרופה כ 12000$ לחודש!!!!!!!

לא ממליץ אין עידות ליעילות התרופה במחלה זו ויש לצורך כך כפי שכבר כתבתי בעבר שיהיו קולטנים באחוז מסוים על פני הגידול . אחרת אין משמעות למתן התרופה

לא ממליץ כל עוד החולה לא במחקר קליני

כיון שאין ראיות לנושא ואתם חושבים שזה מה שזה ראוי . זכותכם לנסות זיכרו שאינני ממליץ לעת עתה כי אין מחקר קליני ראוי לנושא

26/02/2013 | 08:57 | מאת: בקשה לעצה דחופה
מתוך פורום טיפול בסרטן

שלום רב דוקטור אימי אושפזה בעקבות צהבת חסימתית נתגלה בהדמיה כי יש פגיעה בדרכי המרה התוך כבדיים, וכן גידול כבד באונה השמאלית ( גידול ראשוני לאחר ביופסיה שני מוקדים בקצה אונה השמאלית) . נעשה סטנט שעבד חלקית, אבל רמת הבילירובין לא ירד, ולאחר שבועיים נעשה שעובד.PTC - צינורות צד ימין בכבד. הניקוז טוב לאחר שבוע נוסף יורד באיטיות, צינורות בימין הכבד. בימים האחרונים לראושנה הופיע הצטברות נוזלים התחלתית מיימת וקושי במתן שתן, וקושי באכילה וירידה בחלבון - ומה שמתלווה לזה. זה מספר ימים בלבד, עשו ניקור בטני להוצאת נוזלים פעם אחת בלבד ועבר בהצלחה. הבעיה היא שהכל נתגלה לפני מספר שבועות בלבד !, בתחילה רצו לבצע הליך ניתוחי מיידי להסרת הגידול, לאחר מכן החליטו לנסות קודם להתקדם עם כימו ואז להכנס להליך ניתוחי, מתוך מחשבה שעל פי אמצעי ההדמיה זה היה נתיח, ולא מפושט -הגידול יחסית קטן באונה השמאלית של הכבד, על מנת להקטין קודם את הגידול, באופן ברור נאמר שהוא ניתן לכריתה מלאה. ( הגדרת הגידול היתה באונה השמאלית אדנוקרצינומה, ולצד זה נאמר כילונגיטיס- כילונגקרצינומה). אולם כרגע מרגע שהופיעה המיימת פעם אחת, מסלול הטיפול נעצר, באופן שאין מה לעשות אלא להמתין לסיום רע, כפי שניתן להבין המצב קריטי. נאמר כי לא קיימת תרופה או דרך לעצור את המיימת ( ההשערה היא שהמיימת נובעת מהגידול עצמו בכבד ודרכי המרה, לא נקתבלה תוצאה סופית עדיין) נעשה ניקוז פעם אחת בלבד. השאלה: האם יש תרופה או טיפול לעצירת המיימת - בהנחה שהיא נובעת מהגידול הסרטני לחלל הבטן ? דפנות - התפשטות בעצם של הסרטן? שאלה שניה: האם מוכר לך התכשיר REMOVAB _ (CARUMAXOMAB כתוב שהוא בהתוויה כאשר יש מיימת סרטנית - CD3 -/ EPCAM POSITIVE האם לדעתך יש מקום לנסות בצוע של טיפול עירוי כזה? ואם כן אם זה יעיל לאפשר חזרה למסלול טיפול בכימותרפיה? אם בכלל יקדם את האפשריות טיפול בה? אודה מראש לתשובתך או הפניה לגורם כלשהוא בהקדם אם ניתן -תודה? .

שלום רב במקרים של סרטן דרכי המרה (כולנגיוקרצינומה) בהם יש מיימת שנגרמה בגלל הגידול (המצאות תאי סרטן בנוזל המיימת) אין אפשרות לנתח מכיוון שמדובר אז בסרטן מפושט ולא ממוקם. טיפול ב- REMOVAB יכול להקל ולהאט הצטברות מיימת, אך אינו מסוגל להעלים את המחלה מחלל הבטן ולאפשר ניתוח. בד"כ במצבים אלה אנו ממליצים על טיפול שמטרתו להאט את קצב התפשטות המחלה ולשפר את איכות חיי המטופל. בברכה עידו

דר ראשית תודה על ההתיחסות. אמרו לנו שאין מה לעשות.......אתה מבין. ההגדרה היא גידול ראשוני בכבד. אדנוקארצינומה. וכן חסימה בדרכי מרה ימיניים. הטיפול היה אמור להיות בכבד לפי תוכנית טיפול. האם זה משנה לגבח סוג המיימת והתאים שמתפשטים? עדין אין תוצאת תרבית הנוזל. המטרה היתה כרחתת הגדול הקטן בקצה האןנה השמאלית. כימו לפני. האם זה משנה משהו ביכולת לרדם את התהליך לניתוח או כימותרפיה. עם נוריד את המיימת עם הremovab?אן שזה ביצם כמו כליונגקארצינומה. ? תודה לצערי נסגרו הדלתות בפנינו. גם את הremovab לא הציעו כאןפציה. לא ברור למה. אודה לתשובה הכי כנה. אנחנו די נואשים. שוב הרבה תודה.

אין מספיק מידע בספרות לגבי יעילות רמובאב בכולנגיוקרצינומה. יש לכן לדון בכל מקרה לגופו ולפי התשובות הפתולוגיות המלאות.

בעקבות צהבת חסימתית נגלה גידול אדנוקרצינומה בגודל 2.5*2.5 סמ באונה שמאלית בכבד. בנוסף בעיה בניקוז דרכי מרה ימין. בוע סטנט ואחכ נקז עם פתח חיצוני. כל זה לקח שבוע לאחר עשרה ימי צהבת, רמת הבילירובין לא ירדה אלא מעט ל 10 . הכל היה מוכן לניתוח הסרת הידול, לאחר ביופסיה שהראתה גידול ראשוני, כל הצילומים סיטי והאם אר איי הראו כי הממצא ניתן לנתוח. בכל זאת רצו לשנות את ההליך והוחלט על כימותרפיה לצורך הקטנת הגידול, לפני ניתוח. הנקז עבר תקלה עקב טעות בטיפול בו, והיתה המתנה של 24 עד שזה תוקן. תוך יומיים, נוצר סיבוך שאיני יודע אם הוא קור לנקז, ונוצרה מיימת בבטן, רק לאחר שלשה ימים בוצע ניקוז בטני, ונאמר כי לא ניתן לבצע כל נוח או טיפול כימותרפי, כיוון שלמעשה תאי הגידול התפטתו בנוזל לפנות הבטן ובעצם סיטי היה שגוי ונתן תמונה לא נכונה. וכעת יש לשבת ולהמתין למוות. וכי זהו מהלך טיפסי של גדול כבדי שבתוך מספר ימים מתפרץ !!!!!!!! האם זה סביר ומוכר מהלך כזה? מה הסבירות שגידול ראשוני אדנוקרצינומה יתנהג ככה, וכן האם ניתן לאמר שזה סרטן דרכי המרה בעצם או שניהם יחד? והאם יש דרך בשלב שנעשה ניקוז ראשון לעצור את המהלך ולהחזירו למצב שלפני המיימת? או שזה אבוד. האם זה התנהגות מוכרת ל מצב שכזה, והאם סרטן דרכי המרה וגידול כבד ראשוני יכולים להטעות כך, וכיצד ניתן להתגבר על כך בשלב זה אם בכלל, תודה על תשובתך.

השאלה מאד מורכבת ,גידול ראשוני אינו מתנהג כך .הסבירות שהגידול היה מפושט מלכתחילה היא הסבירות הנכונה .המדובר בתאים שקשה לאחנם כי גודלם קשן כל כך .הנוזל בבטן לא נותר מיד. ואם קיים ויש בן תאים ממאירים אזי הגידןל מפושט. לגבי הטיפול תלוי במצב החולה והאם רוצה טיפול .מדובר בשלב הכי מתקדם של מחלה ואם המקור כיס מרה אזי הפרוגנוזה אינה טובה .

25/02/2013 | 08:30 | מאת: עמנואל
מתוך פורום סרטן הכבד

האבחנה היא גידול ראשוני בכבד בקצה כבד שמאל אדנוקרצינומה וכן כילונגיוקרצינומה, לא סרטן כיס מרה. נאמר שהביופסיה מראה גידול ראשןני ולכן רצו לבצע ניתוח ולאחר מכן הוחלט כימותרפיה קודם ואז ניתוח. המיימת הופיעה ותהליך נעצר. האם כימותרפיה לא ניתן כאשר יש מיימת? סוג התאים בנוזל טרם אובחן סופית הם משערים שזה הגידן שהתפשט לדפנות וחלל הבטן. הפישוט המהיר כלכך אופיני לסרטן ראשוני? יש לציין שכל ההליך בין האבחון כגידול נתיח לעצירה הוא עשרה ימים בלבד. וכולו מתבסס על אותה בדיקת הדמיה mrcp. כאשר בעצם לא נמצאת בכל שלב עדות חדשהלהוציא את המיימת והביופסיה כן ברורה גידול ראשוני בכבד. שמעתי שיש תרופה חדשה שלא בסל לעצירת מיימת? האם מצב כזה יאפשר טיפול אונקולוגי. הבילירובין ירד והמצב יציב בינתיים. יש רצון לטפל. אודה על כל הכוונה או כיוון חדשני ניסויי. איזה טיפול פחות קשה. שאלה נוספת באם אכן נוצרה התפשטות מהירה לא משנה למה האם לא חשוב לבצע בדיקות נוספות להבנת המצב בפועל כרגע או שזה מיותר?.לשבת ולחכות לסיום בלי לנסות זה כמעט לא אופציה הגיונית. כל תשובה או הפניה לגורמים שיכולים לעזור תתקבל בברכה. הבדיקות הדמיה בידנו עלפיהם נקבע לאפשר אבחון נוסף.

1. האם בתחילת התפתחות מחלה זו אינזימי הכבד עולים? האם כל זמן שהאינזימים תקינים אין חשש להתפתחות המחלה? מה הוא הזהוי לתחילתה, ובחשש לסרטן בדרכי המרה האם יש לבצע MRCP? אדם עם סיכון מוגבר לסרטן בדרכי המרה! ללא כל טיפול ועם בדיקות תקינות... 2. האם רפאסאל בשימוש לאורך שנים רבות יכול לגרום לעליה חולפת של אינזימי הכבד ולבלוטות לימפה מוגדלות בשער הכבד? והאםנכון להחליף תרופה זו לאחר ככ הרבה שנים - חולה UC ברמיסיה קבועה עם 4 גר רפאסאל ליום

הסיכון לסרטן דרכי המרה אצל חולי UC קיים באותה קבוצת חולים אשר סובלת בנוסף ממחלת כבד הנקראת Primary Sclerosing Cholangitis. בחולים אלו קשה לאבחן את סרטן דרכי המרה, ולכן הם צריכים להיות במעקב שגרתי הכולל בדיקות NRCP, תפקודי כבד וסמני סרטן. ואף על פי כן, עדין ניתן לאחר באבחנה.